Ne feledkezzenek el a malacsültről sem, hiszen a pénz mellett nem árt, ha a szerencsét is kitúrja valaki. Nézzük, milyen útmutatást olvashatunk a malacsütésről a XVI. századból, az ismeretlen szerzőtől származó "Szakács Tudomány" című könyvből. "Malacz sütve szárazon: ... az álla alatt az nyel- vét is kivond, a nyakát fenn kétfe- lől megczövekeld, az hol meghasítod, szépen ugy vond fel a nyársra. Megsózzad, mikor megarányzod, hogy az étek elkészül... Ha az malacz nem kövér, szalonnával, sós vizzel is meg- csepegessed, mikor szép porczogós az büre, akkor add fel." Ma már so- kan otthon nem a nyársat, hanem a sütőt használják a szilveszteri malac elkészítéséhez. A megtisztított egész malac belsejét megsózzuk, kevés majoránnával fűszerezzük és körülbelül fél órát állni hagyjuk, hogy a fűszer jól átjárja. Kívülről nem sózzuk meg! A malac külső felületét hideg sertés- zsírral megkenjük és közép-meleg sütőben pirosra sütjük úgy, hogy köz- ben sörbe mártott szalonnával kenegetjük. Ha a sütő túl meleg, akkor a malac bőre felhólyagosodik. Ilyenkor a sütő hőfokát állítsuk kisebbre, és a hólyagokat szúrjuk fel. A malac far- kára, fülére tegyünk zsírpapírt vagy alumíniumfóliát, hogy ne égjen meg. Ha elkészült párolt boros vagy pezsgős káposztával tálalhatjuk.
Én lilakáposztából csináltam. A felaprított káposztát olajban megdinsztelt vöröshagymára dobom 1pohár vizet öntök alá, só, bors, babérlevél,pici őrölt kömény, 1 evőkanál ecetés 1 evőkanál cukor kell hozzá. Ha puhára párolódott én még szoktam1-2 gerezd fokhagymát nyomni hozzá
Töltött szopós malac
Rendelj a hentesednél egy 3-5 hetes szopós malacot. A jószág 5-7 kilót nyomjon, és legyen szépen sütésre előkészítve. Vágd kis darabokra a belsőségeit, és egy serpenyőben pirítsd meg 3 perc alatt 5 deka zsírban. 20 tojást főzz 9 percig lobogó vízben, majd hűtsd ki hideg vízben, pucold meg és válaszd szét a sárgáját a fehérjétől. Hámozz meg 50 szem gesztenyét, tedd egy lábasba, önts rá vizet, és forrald 20 percig. A lábosból kivéve húzd le hártyáikat is. Vágd össze a gesztenyéket a tojássárgákkal, 250 gramm tehéntúróval, ugyanennyi főtt sonkával, jól keverd össze, és fűszerezd sóval, borssal, sáfránnyal és gyömbérporral. Töltsd meg a malacot a töltelékkel, varrd be a hasüregét, és a hátán fektetve hajtsd a lábakat a comb és a lapocka alá. Messd be a bőrét a fejétől a lapockákon át a combokig, hogy sütés közben ki ne repedjen. Tűzd fel a malacot a nyársra. Kend be 10 dekányi zsírral, és tölts alá a léfogó tálba 1 deci vízzel kevert vajat. Forgasd két órán keresztül az oldalánál lobogó erős tűznél, és locsolgasd gyakorta. Akkor kész, ha bőre már ropogós, és a combjába beszúrt tű mentén már színtelen lé gyöngyözik. Tálaláshoz különválasztjuk a fejet, a füleket kimetsszük és felezzük, a lapockákat és combokat feldaraboljuk, a gerincet a bordákkal együtt aprítjuk fel. A tölteléket köré rendezzük, a pecsenyelét külön tálaljuk.
Douillet atya darabolt szopós malaca
Ez a recept már a XVII. századból való. Ugyanolyan 3-5 hetes, 5-7 kilós malac kell hozzá, mint a nyárson sütött pecsenyéhez. Először főzőlét készítünk 4 sárga- és 1 fehérrépából, 4 póréhagymából. Kerüljön bele egy gerezd fokhagyma és egy hagyma, amibe 3-4 szegfűszeget tűztünk. Adjunk hozzá egy csokor petrezselymet és metélőhagymát is. Öntsük fel vízzel, tegyünk a fazékba egy darab marhafartőt, egy darab marhalábszárat és két feldarabolt borjúlábat. Sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük, és négy órán keresztül főzzük. Utána a levet átszűrjük. Közben a malacot öt darabba vágjuk, külön a fejét, és negyedeljük a testet, helyezzük lábosba, öntsük rá a leszűrt levet, öntsünk hozzá fél liter fehér bort, kevés sót, borsot, és főzzük lassú tűzön egy és negyed órán át. Mossunk meg 4 jókora folyami rákot, szabadítsuk meg a bélrészektől, és tegyük egy negyedórára az egész ételhez. Ezután zselét készítünk. Kiszedjük a malacot és a rákokat a léből, hűtsük ki, és szedjük le a zsírját. Tegyük vissza a tűzre. Verjük kemény habbá 6 tojás fehérjét és aprított héját, nyomjuk hozzá fél citrom levét, és főzzük együtt a húslével néhány percig, hogy az kitisztuljon. Ezután szűrjük át a levet. A malacot egy jókora tálba rendezzük, mintha fel sem lenne darabolva, alá töltünk 2-3 bögre zselét, amibe néhány szál petrezselymet fektetünk, helyezzük el hátán a rákokat, fektessük a malacot a hátára, és öntsük rá a maradék zselét. Hagyjuk kihűlni. Néhány forróvizes szalvéta segítségével borítsuk a malacot egy tálra, és így szolgáljuk fel. Menon, aki ezt a receptet közreadta, még arra is gondolt, hogy másnap finom ételt készítsen a maradékból.
Szopós malac becsinált
Szeletelj fel 20 deka csiperkegombát (sampinyon), moss meg egy csokor petrezselymet és metélőhagymát, néhány levél bazsalikomot, pucolj meg egy gerezd fokhagymát és két kis hagymát, és ez utóbbiakat negyedeld fel. Tedd a tűzre ezeket egy serpenyőben, 5 deka vajban, két szegfűszeggel, egy babérlevéllel és egy ágacska kakukkfűvel. Szórj rá csipetnyi lisztet, ereszd fel másfél deci húslével, másfél deci fehérborral, sózd és borsozd meg. Főzd be felére, vedd ki belőle a zöldségeket és a fűszereket. Darabold fel a maradék malachúst, és tedd a mártásba, főzd rövid ideig, anélkül, hogy felforrna. Ezután emeld ki a húst a mártásból, helyezd egy tál közepére. 3 tojás sárgáját keverd össze egy evőkanál vinkóval (savanyúbor) vagy borecettel és ugyanennyi húslével, majd keverd a mártáshoz. Az egészet töltsd rá a húsra.
Malacpecsenye egyszerűen
Ha nincs szopós malac, megteszi egy 8-10 kilós is. A malacot belül besózzuk, és hagyjuk a hátán fekve órányit pihenni. Ezután üres sörösüveget helyezünk a hasába, hogy alakját megtartsa, és bevarrjuk. A tepsibe 4 lécdarabot helyezünk keresztben, ha van sütőrács, még jobb, és ráfektetjük a kívülről zsírral bekent malacot. Nem túl forró sütőben körülbelül 4 órán át sütjük, közben olajjal kenegetjük. Amikor megsült, kissé kihűtjük és felszeleteljük. Mindez előre is elkészíthető, és hidegen is feladható. Aki hidegbüfét készít szilveszterre, annak a malac mellé mást is ajánlunk. |