ÉDES ÉLET
avagy tudnivalók az édesítőszerekről
Az édes íz szeretete egyidős az emberiséggel, a csecsemő is ezt fogadja el legelőször a legszívesebben, és erről lehet legnehezebben leszoktatni a gyereket és a felnőttet egyaránt.
A sok cukor fogyasztásának hatására nemcsak elhízhatunk, de egyes betegségek kialakulására is hajlamosak lehetünk. A cukor érkárosító hatása ma még kevésbé köztudott, ezzel szemben az, hogy az egész életen áttartó bőséges cukorfogyasztás öregkori cukorbetegséget válthat ki, ma már közismert. Vannak, akik még választhatnak, mivel tegyék "édesebbé" napjaikat, vannak, akik azonban már nem. Fogyókúrában ajánlott, cukorbetegségben pedig elkerülhetetlen a cukor más édesítőszerrel való pótlása.
Az édesítőszerek több csoportját ismerjük. Lehetnek természetesek és mesterségesek, energiát tartalmazók és energiamentesek. Energiát tartalmazó cukorpótló például a gyümölcscukor. Előnye, hogy lassabban szívódik fel, energiatartalma alacsonyabb a hagyományos cukorénál, azonban még így is magas. Fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek mégsem ajánlott a fogyasztása. Energiát tartalmaznak még a szorbit és a xilit, amelyek elsősorban fogászati szempontból előnyösebbek a cukornál. Bőséges fogyasztásuk azonban sokaknál hasmenést okoz.
Természetes energiát nem adó cukorpótlók az édesgyökér-kivonat, a szteovizin, a thaumatin és a mirakulin. Ezek dél-amerikai, illetve afrikai növényekben találhatók meg, Magyarországon viszont nincsenek forgalomban, mert előállításuk nagy mennyiségben nem megoldott.
A mesterséges, energiát nem tartalmazó édesítőszereket használhatják a cukorbetegek, de azok az egészséges emberek is, akik a testsúlyukra vagy a fogukra akarnak vigyázni. Ezek folyadék, por vagy tabletta formájában kerülnek a kereskedelembe.
|