Bevezetés előétel gyanánt
E szakácskönyv címében szerepel az izraeli konyha. Azonban rögtön az elején szeretném kijelenteni, hogy igazi izraeli konyha nincs! Mégpedig azon egyszerű oknál fogva, hogy ez ország lakói a világ minden tájáról hazatérve és a mai napig is folytonosan bevándorolva magukkal hozták-hozzák előző lakhelyük számos jellemző szokásait, beleértve a gasztronómiai szokásokat is. A diaszpórában élő zsidóság természetesen hozzáidomult ahhoz a közeghez, amelyben élt, figyelemmel az ország nemzeti szokásaira.
Éppen ezért az izraeli konyhára minden jellemző, ami a bevándoroltak életmódjára és étkezési kultúrájára jellemző lehet. Egy valami azért igencsak megváltoztatja, illetve megváltoztathatja a frissen bevándorlók szokásait: ez pedig az éghajlat.
Izrael éghajlata földközi-tengeri, szubtropikus; aminek következtében a nyár igen forró és nagyon száraz, különösen az ország belsejében. Nyolc-tíz hónap is elmúlhat eső nélkül, a Negev-sivatag környékén akár negyven fok is lehet egyetlen csepp víz nélkül! A tengerparti sávokon viszont magas páratartalom járul ehhez a nagy meleghez, ami bizony megviseli a szervezetet. Ez a körülmény nagymértékben meghatározza az elfogyasztott ételek-italok fajtáját.
E meleg következtében a magyar turistának (is) szokatlan mennyiségű folyadékot kell fogyasztania, általában napi négyliternyi, azazhogy izraeli mondás szerint: pontosan tizenkét pohár vizet. Éppen ezért Izraelben többnyire nagy mennyiségű narancslevet, különféle szénsavas vagy rostos üdítőket, és frissen kipréselt zöldség- és gyümölcsleveket isznak. Persze Izraelt sem kerülte el a Coca-cola-hullám, amelynek sokféle fajtáját lehet kapni. Még a legkisebb utcai árusnál is olyan jegesen árulják, hogy aki nem szokott a hideg italhoz, állandó torokfájással küzd, míg meg nem szokja.
Izrael gasztronómiájára óriási hatást gyakorol, hogy körülötte arab országok vannak. A keleti étkezési kultúra lépten-nyomon rányomja bélyegét az ételekre, sőt, az ételkészítési módokra is. Egzotikus keleti fűszerek, olajbogyó, olívaolaj, keleti mézes édességek egész sora csábítja vásárlásra az embert a zajos, illatozó piacokon.
A gyárilag csomagolt élelmiszerek, nyersanyagok, húsfélék, tejtermékek az ország vallási előírásainak megfelelően a rabbinátus által ellenőrzött, azaz kóser változatban kaphatók. Természetesen lehet vásárolni nem kóser, azaz ellenőrizetlen és a zsidó vallási előírások szerint tilos (tréfli) élelmiszereket is, hiszen Izraelben nemcsak zsidók, hanem keresztények és arabok is élnek.
A zsidó étkezési szokásokról azért nem árt a legszükségesebbet tudni: a legfontosabb szabály, hogy a tejes ételt tilos összekeverni a húsossal, illetve bizonyos időnek el kell telnie ahhoz, hogy egyiket a másik után lehessen fogyasztani! Ezt olyan szigorúan veszik az igazán vallásos polgárok, hogy külön edények szolgálnak a tejes, s külön edények a zsíros ételek készítésére, és még a mosogatásuk is külön történik.
E szakácskönyv mindazon ételek receptjeiből válogat, amelyek Izraelben előfordulnak, tekintve, hogy él itt marokkói, perzsa, kínai, amerikai származású népesség a világ minden tájáról. Etiópiai, jemeni és számtalan más eredetű zsidó háziasszony hozta magával ételeit, amelyekhez a szükséges nyersanyagot megvásárolhatja. Izraelben mindenfajta élelmiszer megtalálható (egyrészt saját termelésből, másrészt importból), így nem okoz gondot, ha a közép-európai zsidó ételt, a sóletet, vagy a töltött halat óhajtja elkészíteni a szakács, ugyanígy lehetséges avokadólevest és chiliszószt varázsolni az asztalra. Egyetlen zöldséget és egyetlen gyümölcsöt ne keressen a kedves olvasó; ez a magyar fajtájú zöldpaprika és a meggy.
A legfőbb ételfajta, amit nap közben fogyaszt az izraeli polgár, amúgy "köröm között", a falafel pitában salátákkal, csípős mártással; az olasz pizza, megrakva minden földi jóval, mi szem-szájnak ingere. A kis túlzással ötméterenként kapható rágcsák arzenálja: sós és pörkölt mogyoró, pisztáciamag, mandula, hántolt és pörkölt napraforgó, tökmag és óriási bőségben a különféle szárított gyümölcsök: sárgabarack, ananász, banán, mazsola stb. A kis süteményesboltokban nyolc-tíz fajta baklava kapható, ilyen-olyan töltelékkel.
Az a salátabőség, ami Izraelben lépten-nyomon megállítja az embert evésre csábítva, az bizony itthon, Magyarországon is elkelne! Ez az egészséges táplálkozás alapja, ami egyrészt nagy mennyiségű rostot juttat be a szervezetünkbe, másrészt állandó vitaminforrás, ugyanakkor gyomrot nem terhelő, könnyű, jóízű étel, amely a nagy melegben sem lustítja el az embert. Bárcsak mi is átvennénk a salátaevés kultuszát! Bizonyára kevesebb honfitársunk küszködne felesleges kilóival, és kevesebb lenne az emésztőszervi betegségekben szenvedők száma.
Ez a szakácskönyv a salátaevésnek hódolva sok, rendkívül jóízű és különleges salátareceptet ír le, étvágygerjesztő, színes képekkel illusztrálva. Emellett különleges édességeket is bemutat, de nem hagyja ki a számunkra talán egzotikusnak számító egyéb fogásokat sem azzal a megjegyzéssel, hogy ha az eredeti nyersanyag itthon nem kapható, akkor mivel lehet azt helyettesíteni. Egyszóval: izraeli konyha - magyar módra.
Jó étvágyat, kellemes időtöltést kíván egy jó társaságban elköltött különleges étkezéshez a szerző:
Frank Júlia
|