Salátamártások
Majonézes-fokhagymás padlizsán
Hozzávalók: 2 kisebb padlizsán, másfél dl izraeli majonéz (készítését lásd a leírásban), 4 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál törött fekete bors, só (ízlés szerint).
A megmosott padlizsánt az előmelegített forró sütőben megsütjük. Héját lehúzzuk, és kisebb darabokra vágjuk. (Ha már nagyok a magjai, akkor azt eltávolítjuk belőle.) Turmixgépbe rakjuk a zúzott fokhagymával, borssal, sóval és majonézzel, majd addig keverjük, amíg az egész egynemű, sűrű péppé nem válik. Hidegen tálaljuk. (Az izraeli majonéz: egy deci olívaolaj, egy tojássárgája, 1 evőkanál mustár és egy teáskanál ecet keveréke, amit ízlés szerint sóval, borssal ízesítenek.) Pirított kenyérszeletekre kenve fogyasztható. Kenyér helyett nyers zöldségdarabokat, pl. paprikaszeleteket vagy paradicsomgerezdeket is lehet belemártogatni.
Szezámmártás (thina)
Hozzávalók: 50 dkg szezámmag, 2 citrom leve, másfél csésze víz, 5 evőkanál finomra vágott petrezselyemzöld, 3 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál só, fél teáskanál római kömény (vagy konyhakömény).
A szezámmagot teflonserpenyőbe szórjuk, és folytonos keverés közben világos zsemleszínűre pirítjuk. Egyetlen percre sem lehet magára hagyni, mert pillanatok alatt megéghet! Ezután az egészet turmixgépbe töltjük az összes hozzávalóval együtt, és addig keverjük, amíg pépes, nagyon sűrű masszává nem válik. (Ha csak kis űrtartalmú turmixpoharunk van, akkor felezzük vagy harmadoljuk az egyszerre összekevert anyagot.) Remek ízű és nagyon egészséges mártás, amelybe sült padlizsánszeleteket vagy sült zöldpaprikát, de nyers, egyéb zöldségeket is szokás mártogatni, és a pitához (lepénykenyér) is fogyasztják.
Padlizsános mix
Hozzávalók: 1 hosszúkás, karcsú padlizsán, 2 db közepes nagyságú, ecetes uborka, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 db tojás, 5 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál olaj, másfél dl majonéz, 1 mokkáskanál törött fekete bors, só (ízlés szerint).
A megtisztított vöröshagymát apróra vágjuk, és a felforrósított olajon üvegesre fonnyasztjuk. Hagyjuk kihűlni. A megmosott padlizsánt az előmelegített forró sütőbe tesszük, és puhára sütjük, majd meghámozzuk és hagyjuk kihűlni. Az ecetes uborkát feldaraboljuk. A tojásokat keményre főzzük és még melegen meghámozva, kisebb darabokra vágjuk. Tumixgép poharába öntjük a majonézt, a fonnyasztott vöröshagymát, a darabokra vágott padlizsánt és az összes többi anyagot. Addig keverjük, amíg az egész egynemű, pépes masszává nem alakul. Jól zárható edénybe tesszük, és a hűtőszekrényben alaposan lehűtjük. Pirított kenyérszeletkékre is kenhető, de nyers salátaféléket, zöldségeket is mártogathatunk bele.
Humusz (csicseriborsó-püré)
Hozzávalók: másfél csésze csicseriborsó, fél csésze szezámmag, fél csésze víz, fél teáskanál római kömény (vagy konyhakömény), fél teáskanál só, 1 gerezd fokhagyma, fél citrom leve. A tetejére: olaj, fenyőmag, petrezselyemzöld, paprikapor.
A csicseriborsót bő vízben egészen puhára főzzük, majd leszűrjük és hagyjuk kissé kihűlni. Ezután turmixgép poharába töltjük. Hozzáöntjük a fél csésze vizet, a citromlevet, a szezámmagot, a zúzott fokhagymát, majd megsózzuk, és az egészet addig keverjük, amíg sűrű pép nem lesz belőle. Üvegtálra halmozzuk kúp alakban, az olajjal leöntjük, és vágott petrezselyemmel, pirospaprikával meghintjük. Fenyőmaggal megszórjuk, de ez el is hagyható. A humuszt fogyasztják nyers zöldségfélével vagy kenyérre kenve.
Paprikamártás
Hozzávalók: 50 dkg húsos, piros színű paprika, 4 db közepes nagyságú puha paradicsom, 1 teáskanál, csípős cseresznyepaprika-krém, 5 evőkanál olívaolaj, kevés ecet vagy citromlé, só (ízlés szerint).
Vizet forralunk. Egyenként beletesszük a paradicsomot, hogy a héját könnyen lehúzhassuk. Azonnal kikapjuk a forró vízből, majd meghámozzuk, és darabokra vágva turmixgép poharába tesszük. Hozzárakjuk a megmosott, kicsumázott zöldpaprikát, amit ugyancsak felszeletelünk, de nem kell kierezni. Hozzáöntjük az olajat, az. ecetet, a sót és a paprikakrémet. Egy deci vízzel, addig turmixoljuk, amíg az egészből sűrű, sima massza nem lesz. Jól zárható edényben, a hűtőszekrényben sokáig tárolható. Igen sokrétűen lehet fogyasztani: önálló salátamártásként, például kitűnő a falafelgombóchoz, esetleg sült zöldségeket lehet belemártogatni, sőt még keménytojás-kockákkal is tálalható.
Pácolt olajbogyó
Hozzávalók: olajbogyó, tetszés szerint, 4 dl-re számítva egy üveg ketchup, 4 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál apróra vágott petrezselyemzöld, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 1 mokkáskanál csípőspaprika-krém.
A ketchupot lábosba vagy serpenyőbe töltjük, hozzátesszük a megtisztított és összezúzott fokhagymát, a petrezselyemzöldet, sót, törött borsot és a paprikakrémet. Párpercnyi kevergetés után az olajbogyót is beleöntjük, és kis lángon addig főzzük, amíg a mártás felére befő. Nagyon sűrű, ízes-fűszeres lesz az olajbogyó alatti krém. Hagyjuk kihűlni, majd jól zárható üvegbe rakjuk, hűtőszekrényben tároljuk. Sokáig eláll és sokrétűen használható hús mellé is, zöldség mellé is. Csak az készítse el, aki szereti az erős, markáns ízeket!
Majonézes ikra
Hozzávalók: 25 dkg pontyikra, 1 dl majonéz, 3 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál törött bors, só (ízlés szerint).
A lehártyázott ikrát, egy pillanatra forrásban lévő vízbe mártjuk úgy, hogy szűrőkanálba rakjuk az ikrát, így valóban egy pillanat alatt kiemelhetjük a vízből. Hagyjuk kihűlni. Ezután nagyon óvatosan, hogy az ikraszemek ne törjenek össze, belekeverjük a majonézbe. Hozzáadjuk a megtisztított és összezúzott fokhagymát, megsózzuk és megborsozzuk. Lehetőleg jól záródó edénybe rakjuk, mert erős illata "elbódítja" a hűtőszekrényben lévő összes élelmiszert! Friss barchesszal (mákos kalács) fogyasztható, de egyéb édeskés kalácsfélével vagy péksüteménnyel is nagyon finom.
Pástétomok és falafel
Burgonyapástétom
Hozzávalók: 6 db nagy burgonya, 6 db tojás, 1 szál sárgarépa, 2 fej vöröshagyma, 1 evőkanál zöldborsó, 1 evőkanál vegeta, 2 evőkanál finomra metélt petrezselyemzöld, 1 dkg margarin, fél teáskanál kurkuma.
Három tojást keményre főzünk, lehűtjük, meghámozzuk és félbevágjuk. A megmosott, de héjában hagyott burgonyát és a megtisztított sárgarépát megfőzzük, majd meghámozzuk és lereszeljük, illetve karikákra vágjuk. A reszelt burgonyát, a zöldborsót, a fűszereket és a nagyon finomra metélt vöröshagymát összedolgozzuk a nyers tojásokkal, meg a karikákra vágott főtt sárgarépával. A margarinnal kikenünk egy tepsit vagy egy őzgerincformát, és a fél tojásokat elhelyezzük benne. Erre rányomkodjuk a burgonyás masszát, és előmelegített forró sütőben legalább harminc percig sütjük.
A formából kiborítva szeletekre vágva tálaljuk.
Izraeli májpástétom
Hozzávalók: 50 dkg csirkemáj (szívek nélkül), 4 tojás, 4 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál olaj, 1 teáskanál majoránna, 1 evőkanál mustár, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 mokkáskanál törött fekete bors, só (ízlés szerint), 1 narancs a díszítéshez.
A szétszedett csirkemájakat az olajon lepirítjuk, majd fűszerezzük a megtisztított és zúzott fokhagymával, sóval, borssal, pirospaprikával, majoránnával és a mustárral. Hagyjuk kihűlni. Közben a tojásokat keményre főzzük, és melegen meghámozva kis kockákra vágjuk. A kihűlt csirkemájakat ledaráljuk és összekeverjük a keménytojás-kockákkal. Egy kuglófformát folpack fóliával kibélelünk, majd belenyomkodjuk a májas masszát. Ha teljesen kihűlt, akkor a tetejét is befedjük, és a hűtőszekrényben legalább egy napig dermesztjük. Tálalás előtt kiborítjuk a formából, a fóliát óvatosan lehúzzuk róla, és meghámozott narancskarikákkal díszítve tesszük az asztalra.
Csirkemájpástétom
Hozzávalók: 50 dkg csirkemáj (szívek nélkül), 3,5 dl víz, 1 közepes nagyságú vöröshagyma, 4 kicsi vöröshagyma, 3 evőkanál konyak, fél doboz ajókagyűrű (ringli), fél mokkáskanál őrölt szegfűszeg, fél teáskanál szemes bors, a díszítéshez olajbogyó, só (ízlés szerint).
A vizet felforraljuk, majd beletesszük a csirkemájakat, valamint a nagy fej, megtisztított vöröshagymát a szemes borssal együtt. Tizenöt percnyi főzés után leszűrjük. Turmixgépbe rakjuk a meghámozott és darabokra vágott hagymákkal, a konyakkal, az apróra vágott ringlivel és a szegfűszeggel, valamint ízlés szerint annyi sóval, hogy kellemesen sós legyen. (Vigyázat, a ringli nagyon sós!) Egy őzgerincformát folpack fóliával kibélelünk, belenyomkodjuk a májas masszát, és a tetejét is befedve legalább egy napig dermesztjük. Tálalás előtt a fóliát óvatosan lehúzzuk róla, és olajbogyókkal bőven megrakva kínáljuk.
Falafel (felafel)
Hozzávalók: 25 dkg hántolt csicseriborsó, 2 tojás, 4 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál sütőpor, 1 mokkáskanál Zahatár fűszerkeverék (grillfűszerrel és majoránnával helyettesíthető), só, olaj (a sütéshez).
A csicseriborsót annyi vízben, amennyi bőven ellepi, puhára főzzük, majd leszűrjük. Ha már nem nagyon forró, ledaráljuk és összekeverjük a felveretlen tojással, a sütőporral, a megtisztított és összezúzott fokhagymával, sóval és a fűszerkeverékkel. Beledolgozunk 3 evőkanál olajat, majd nedves kézzel kis, diónyi gombócokat formálunk belőle. Forró olajban szép barnára megsütjük és az olajat lecsurgatva, tálra tesszük. A falafelt fogyasztják magában, különféle mártásokkal, savanyított zöldséggel, de legfőképpen pitában (lepényszerű, "zsebes" kenyér, amibe beletéve, mártásokkal és salátákkal együtt eszik.) Hidegen is, melegen is nagyon finom, már nálunk is kapható.
Fűszeres falafel
Hozzávalók: 2 csésze csicseriborsó, 2 csésze víz, 1 fej vöröshagyma, 2 tojás, 2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál apróra vágott petrezselyemzöld, 1 evőkanál apróra vágott korianderzöld (helyette 1 mokkáskanál őrölt koriandermag), 1 teáskanál római kömény (vagy konyhakömény), 1 mokkáskanál törött fekete bors, só (ízlés szerint), olaj (a sütéshez).
A csicseriborsót előző este beáztatjuk, másnap vízben megfőzzük, majd leszűrve hagyjuk kihűlni. Közben a vöröshagymát és a fokhagymát megtisztítjuk. A főtt borsót és a hagymákat egy húsdarálón ledaráljuk, és az egészet belerakjuk a fűszerekkel együtt egy turmixpohárba. Ráöntjük a vizet, és addig keverjük, amíg sűrű, pépszerű massza nem lesz belőle. Ha kihűlt, beledolgozzuk a tojást, és nedves kézzel diónyi gömböket formálunk belőle. Forró olajban szép aranybarnára sütjük. A felesleges olajat lecsurgatjuk és salátákkal, pitával (lepénnyel) tálaljuk.
|