Húsételek
Sült csirke
Hozzávalók: 1 csirke, 4 evőkanál olaj, 3 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál vegeta, 1 teáskanál pirospaprika, só (ízlés szerint).
A csirkét leöblítjük, megtörölgetjük, és a hasát belülről jól megsózzuk. Az olajat elkeverjük a pirospaprikával és a vegetával, beletesszük a megtisztított és zúzott fokhagymát, majd a csirke egész felületét bekenjük a fűszeres keverékkel. Tepsibe rakjuk, és fedetlenül sütjük közepes lángon tíz percig. Ezután megfordítjuk, aláöntünk egy fél pohár vizet, és gyakori locsolgatás mellett szép piros-ropogósra megsütjük. Mielőtt tálra tennénk, bekenjük a saját pecsenyelevével és tetszés szerinti körettel tálaljuk. Nagyon finom mellé az olajban sült padlizsánkarika vagy az ecetes-olajos zellersaláta.
Töltött csirkecomb
Hozzávalók: 4 szép csirkecomb, 1 zsemle, 3 dkg héj nélküli, fehér mandula, 3 dkg pisztáciamag (sós, tisztított), 3 gerezd fokhagyma, 1 tojás, 4 evőkanál olaj, 1 mokkáskanál őrölt gyömbér, törött fekete bors, só (ízlés szerint).
A töltelékhez a zsemlét apró kockákra vágjuk, kevés vízzel meglocsoljuk, összekeverjük a nyers tojással, a zúzott fokhagymával, egy evőkanál olajjal, sóval, gyömbérrel. Ezután hozzákeverjük a durvára tört mandulát és pisztáciát. A megmosott és letörülgetett csirkecombok bőrét óvatosan fellazítjuk, és egy fakanál segítségével betöltjük a tölteléket a csirkebőr alá. Tepsibe, egymás mellé helyezzük a megtöltött combokat, a hús mindkét felét megsózzuk, majd bőrével felfelé sütjük. Aláöntünk egy pohár vizet, és lefedve pároljuk negyven percig.
Csirke narancsos rozmaringszószban
Hozzávalók: 1 csirke, 4 evőkanál olaj, fél pohár száraz fehérbor, 1 nagy narancs leve, 1 narancs reszelt héja, 1 teáskanál rozmaring, 1 mokkáskanál sáfrányos szeklice (sáfrány), só (ízlés szerint), 1 narancs (a díszítéshez).
A megmosott csirkét darabjaira vágjuk és megtörülgetjük. A felforrósított olajon mindkét felét átpirítjuk, majd megsózzuk, rászórjuk a reszelt narancshéjat, a rozmaringot és megöntözzük a narancslével. Ráöntjük a fehérbort, és befedve puhára pároljuk. Nem szabad megkeverni, csak az edény rázogatásával akadályozzuk meg, hogy zsírjára süljön, vagy az edény aljához kapjon. Ha már majdnem puha, ráhintjük a sáfrányt, és készre pároljuk. Tálaláskor narancskarikákkal díszítve tesszük az asztalra. (Ha a mártását túlságosan elfőné, kevés narancslével összekevert borral apránként pótoljuk.)
Askheloni töltött csirke
Hozzávalók: 1 nagyobb csirke, 25 dkg darált marhahús, 2 nagy fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 1 tojás, 1 csokor petrezselyemzöld, fél mokkáskanál őrölt szerecsendióvirág, 1 mokkáskanál törött fekete bors, só (ízlés szerint).
A csirkét megmossuk, letörölgetjük, a két szárnyát és a nyakát levágjuk. A hátán úgy vágjuk fel, hogy belülről, a bőre megsértése nélkül kicsontozhassuk. A lehető legtöbb csontot kivesszük belőle. A szárnyakról lenyesegetjük a húst, és a csontozás során leeső többi apróhúst a darált marhahússal együtt összekeverjük. Hozzáadjuk a nyers tojást, a zúzott fokhagymát, a finomra aprított petrezselymet és az összes fűszert. Ezt a tölteléket belekenjük a kiterített csirkébe, majd roládszerűen összetekerve, hústűvel megtűzzük. Egy tepsire felkarikázzuk a vöröshagymát, ráfektetjük a töltött csirkét, és aláöntünk egy pohár vizet. Jól megsózzuk, majd lefedve tesszük forró sütőbe. Puhára pároljuk, végül a fedőt levéve, pirosra pirítjuk.
Töltött borjúszegy
Hozzávalók: 70 dkg borjúszegy egy darabban, 1 db tojás, 1 db zsemle, 1 kis fej vöröshagyma, 4 evőkanál olaj, 1 marhahúsleves-kocka, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 5 dkg sós mogyoró, só (ízlés szerint).
Először elkészítjük a tölteléket: a zsemlét apróra vágjuk, egy deci vízben feloldjuk a húsleveskockát, és a zsemlére öntjük. Ha megázott, összemorzsoljuk, összekeverjük a nyers tojással, a finomra darált mogyoróval, a nagyon apróra vágott petrezselyemzölddel, a zúzott vagy megreszelt vöröshagymával, sóval, borssal. Két evőkanál olajat hozzákeverünk a masszához, majd a felszúrt, azaz töltésre előkészített borjúszegybe tömködjük. A nyílást bevarrjuk, és a töltött húst ráfektetjük egy hosszúkás tűzálló tálra vagy tepsire. A maradék olajat beleöntjük két deci vízbe, felforraljuk, majd a forrásban lévő folyadékot ráöntjük a húsra. Megsózzuk és lefedjük, az előmelegített forró sütőben puhára pároljuk. Ha a hús már olyan puha, hogy a villa hegye könnyedén kicsúszik belőle, akkor a fedőt levesszük, és pirosra pirítjuk mindkét oldalát.
Főtt marhanyelv
Hozzávalók: 60 dkg nyers marhanyelv, 1 babérlevél, 1 mokkáskanál törött fekete bors, só (ízlés szerint).
A marhanyelvet megmossuk, letörölgetjük, majd forrásban lévő vízbe tesszük. Tízpercnyi forralás után a léből kivesszük, és a nyelv bőrét lehúzzuk. A vizet kiöntjük. A nyelvet visszatesszük a fazékba, és most már csak annyi vizet öntünk rá, amennyi szűken lepi el. Megsózzuk, mellérakjuk a babérlevelet, megborsozzuk, és nagyon puhára főzzük. Ezután a léből kivesszük, rostjaira merőlegesen felszeleteljük és hordó formájú, sós vízben főtt burgonyával tesszük az asztalra. A levét felére beforraljuk, és kis mártásos csészében mellétehetjük, vagy tormamártással kínáljuk.
Párolt marhaszelet
Hozzávalók: 4 szelet kicsontozott marhahús, 3 evőkanál olaj, 2 marhahúsleves-kocka, 2 evőkanál liszt, 1 csokor friss kapor, 2 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál törött fekete bors, kevés só.
A hússzeleteket húskalapáccsal kissé megveregetjük, és lisztbe mártjuk. A felforrósított olajon hirtelen, mindkét oldalán lepirítjuk, ezután aláöntünk 2 pohár vizet, beletesszük a húsleveskockákat és a megtisztított, zúzott fokhagymával fűszerezzük. Meghintjük törött borssal és fedő alatt, kis lángon, gyakori keverés közben puhára pároljuk. Ha levét idő előtt elfőné, apránként, kevés forró vízzel pótoljuk. Végül meghintjük a nagyon finomra aprított kaporral és sós vízben főtt, hordó alakúra formázott burgonyával tálaljuk.
Marokkói burgonyás hús
Hozzávalók: 50 dkg burgonya, 40 dkg darált marhahús, 1 nagy fej vöröshagyma, 3 evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt, 3 db tojás, 4 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál törött fekete bors, só (ízlés szerint).
Közepes nagyságú tepsit kikenünk egy evőkanál olajjal, liszttel meghintjük és félretesszük. A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozva még melegen áttörjük. A darált húst és az apróra vágott vöröshagymát a maradék olajon egyszerre megfuttatjuk, majd egy pohár vizet aláöntve, a fokhagymával, sóval, borssal ízesítjük. Fedő alatt megpároljuk. Ezután levével együtt átdaráljuk. A burgonyapépet összekeverjük két felvert tojással, megborsozzuk és megsózzuk, a felét belekenjük a tepsibe. Erre rásimítjuk a darálthúsos masszát, és betakarjuk a maradék, tojásos burgonyával. A harmadik tojással bekenjük az étel tetejét, és az előmelegített forró sütőben szép piros kérget sütünk rá. Kockákra vágva kínáljuk.
Paradicsomos rizses csirkecomb
Hozzávalók: 4 csirkecomb, 20 dkg rizs, 50 dkg kemény paradicsom, 4 gerezd fokhagyma, 4 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál Zahatar fűszerkeverék (vagy fél rész majoránna, fél rész grillfűszer) 2 evőkanál liszt, só és törött fehér bors (ízlés szerint).
A megmosott és lecsurgatott rizst fél órára beáztatjuk. Közben a csirkecombokat a forgóknál kettévágjuk, megsózzuk, és lisztben megmártjuk. Jó nagy serpenyőben három evőkanál olajat felhevítünk, s átsütjük rajta a csirkehús mindkét oldalát. Ezután a megtisztított és szétzúzott fokhagyma felét, valamint a fűszerek felét rászórjuk, és annyi vizet öntünk rá, amennyi jó bőven ellepi. A lecsurgatott rizst beleszórjuk a serpenyőbe a hús mellé, és felforralva lefedjük. Kis lángon, éppen csak gyöngyözve hagyjuk forrni. Addig főzzük, amíg a rizsszemek megduzzadnak és már nincs lé alatta. Keverni közben nem szabad, csak a serpenyőt rázogatjuk. Ezután tűzálló tálba kanalazzuk a rizst, beborítjuk a fele paradicsommal és rátesszük sorban, egymás mellé a csirkedarabokat. Erre is rakunk paradicsomot, majd rászórjuk az összes maradék fűszert, végül lelocsoljuk a maradék olajjal. Előmelegített forró sütőbe rakjuk, és csak annyi ideig pirítjuk, amíg a tetején lévő paradicsom kissé összeroskad.
|