TENGERI RÁKOK
A tengeri rákok közül a hatalmas ollójú homár és az ollótlan, hosszú csápú languszta a legismertebbek. Lehetőleg mindig élő tengeri rákot vegyünk. Ne tartalékoljuk, hanem a legrövidebb idő alatt használjuk fel, mert saját magát felemészti és igen sok bosszúságot, csalódást okozhat. Kisfajta tengeri rák még a scampi, amelyet édesvízi rák-készítési módokon (rántva, bundázva stb.) is szívesen fogyasztanak. A tengeri rákok legkisebb fajtája a krevett, inkább csak díszítésül vagy köretnek használjuk különböző meleg halételeknél.
Homár amerikai módon (Homard Américaine)
Hozzávalók: 1,50 kg homár, 5 dkg sárgarépa, 5 dkg vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 szál kakukkfű, 1 kis babérlevél, 3 dl fehér bor, 1 dl konyak, 20 dkg friss paradicsom vagy 1 evőkanál paradicsompüré, 1 dl leves, 1,5 dl barna mártás, 1 evőkanál húskivonat, 1 dl olaj, 20 dkg vaj, só, bors, pirospaprika, tárkony, petrezselyem zöldje.
A zöldséget, hagymát finomra vágjuk és 1 rész olajban, 1 rész vajban megpírítjuk. Az élő homár farkát egyenesre kifeszítve, 1,5 ujjnyi darabokra szeleteljük, a törzsét hosszában kettévágjuk, az ikráját és a törzséből kivett velőt vajjal összegyúrjuk, törjük és félretesszük. A feldarabolt rákot az elkészített zöldségre tesszük, élénk tűz mellet pirítjuk, majd hozzáadva a konyakot, meggyújtjuk, és fehérborral eloltjuk. Ezután hozzátesszük az összezúzott fokhagymát, kevés húskivonatot, a barna mártást, a levest, az összevagdalt paradicsomot, pirospaprikát, sózzuk, borsozzuk, beletesszük a fűszercsomót (petrezselyemszára, zellerlevél, kakukkfű, babérlevél cérnával összekötve), és letakarva pároljuk 20 percig. A rákdarabokat tembálba helyezzük, és letakarva melegre tesszük. A mártásba belekeverjük a vajjal elkevert belső részt, forráspontig hevítjük, majd finom szitán áttörjük, újból melegre tesszük, végül a megmaradt vajat folytonos keverés mellett beletördeljük, utánízesítjük, a finomra vágott tárkonyt, zöldpetrezselymet hozzáadva a rák húsára öntjük és forrón tálaljuk. Rizsköretet adunk hozzá.
Homár rizzsel
Hozzávalók: 50 dkg főtt rákhús, 15 dkg vaj 20 dkg rizs, 4 dl leves, só, bors, petrezselyem zöldje, 5 dl amerikai mártás.
A rizst megfőzzük, és kivajazott korongformába tesszük. A rákhúst felszeleteljük, és vajban megmelegítjük. A rizst ezüst kerek tálra borítjuk, középre rakjuk a rákszeleteket, leöntjük a mártással, beszórjuk vagdalt petrezselyemzölddel és forrón tálaljuk.
Francia halászlé (Bouillabaisse á la Marseillaise)
Hozzávalók (10 személyre): 4 kg különféle tengeri hal és tengeri rák, 2,5 d1 olaj, 30 dkg vöröshagyma, 20 dkg póréhagyma, 20 dkg friss paradicsom, 3 gerezd fokhagyma, 2 babérlevél, 4 db szegfűszeg, 2 szál kakukkfű, 5 dl fehérbor, só, bors, sáfrány, petrezselyem zöldje.
A halakat megtisztítjuk, 5-6 dkg-os darabokra vágjuk és besózzuk. Lábasban, olajban megfonnyasztjuk a finom metéltre vágott póréhagymát, a finomra vágott vöröshagymát, beleadjuk a feldarabolt tengeri rákot, megpirítjuk, és ha a rák megszínesedett, felöntjük fehérborral, majd hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát, a vágott petrezselyemzöldet, sáfrányt, szegfűszeget, a darabokra vágott paradicsomot, végül a feldarabolt halakat. Annyi vízzel vagy hallével öntsük fel, hogy a halakat kétujjnyira ellepje. Megsózzuk, borsozzuk, beletesszük a fűszercsomót cérnával összekötve (petrezselyemzöldje, 1 szál zellerlevél, 2 szál kakukkfű, babérlevél), majd felforraljuk, és lassú forralással főzzük 30 percig. Keverni nem szabad, csak rázogatni. Olajban pirított és fokhagymával bedörzsölt zsemleszeleteket tálalunk hozzá.
Homár cardinal módon (Homard Cardinale)
Hozzávalók: 5 db 1/2 homár (személyenként kb. 30 dkg), 10 dkg vaj, 5 dkg reszelt sajt, 2,5 dl amerikai mártás, 2,5 dl Mornay mártás, só, bors.
A homár húsát kivesszük, darabokra vágjuk, és vajban megmelegítjük. A rák csontját ezüsttálra vagy tepsibe tesszük. Az amerikai és a Mornay mártást összekeverjük, egy keveset a páncélba teszünk, belerakjuk a homár húsát, bevonjuk a mártással, meghintjük reszelt sajttal, olvasztott vajjal meglocsolva, forró sütőben vagy szalamanderban megpirítjuk. Ezüsttálon, tálpapíron tálaljuk, szarvasgomba-szeletekkel díszítjük.
Rák bordói módon (Écrevisses bordelaises)
Hozzávalók: 20 db adagos nagyobb rák, 20 dkg vaj, 5 dkg sárgarépa, 5 dkg fehérrépa, 5 dkg vöröshagyma, 2 dkg zeller, 2 dkg liszt, só, bors, petrezselyem zöldje, 2 szál kakukkfű, 1 babérlevél, 1 evőkanál húskivonat, 2,5 dl fehérbor, 1 dl konyak.
A zöldséget és a hagymát apró kockára vágjuk, és olvasztott vajba tesszük. Megpirítjuk, hozzátesszük a megmosott rákokat, megsózzuk, borsozzuk, fűszerezzük és gyakori keverés mellett, fedő alatt, vörösre pirítjuk. Ráöntjük a konyakot, a fehérbort, kevés hallevet, felforraljuk, és fedő alatt 10 percig pároljuk. A rákokat mély timbálba rakjuk, levét kissé beforraljuk, hozzátesszük a húskivonatot, kevés liszttel összegyúrt vajjal megsűrítjük, s belekeverjük a megmaradt vajat. A mártást a rákokra öntjük és megszórjuk vagdalt petrezselyemzölddel.
Tálalhatjuk úgy is, hogy a megfőtt rákokat megtisztítjuk, a hátpáncélt kimossuk, kettesével összerakjuk csónakformára, alul az ollókat, felül a farkakat tesszük, és tálra helyezve leöntjük a mártással.
Rák Nantua módon (Barquettes d'écrevisses)
Hozzávalók: 60 db rák, 10 db ovál, vajas kosárka, 1 dl tejszín, 10 dkg vaj, 1/2 citrom, só, bors, 5 dkg reszelt sajt, 5 dl amerikai mártás.
A megfőzött rákok húsát kifejtjük, vajban megmelegítjük, és a csónakformára összerakott páncélba tesszük. Az amerikai mártásba belekeverjük a tejszínt, citrommal ízesítjük, bevonjuk vele a rákokat, megszórjuk reszelt sajttal és sütőben, vagy szalamanderban megpirítjuk. Ha nincs kész rákmártásunk, akkor az ollókból készíthetjük el.
Rákpuding (Pouding d'écrevisses)
Hozzávalók: 40 db rák, 10 dkg liszt, 4 dkg vaj, 4 dkg rákvaj, 3 dl tej, 5 tojás, só, bors, 5 dl rákmártás, kis pirospaprika.
A rákokat a szokásos módon megfőzzük és kifejtjük a farkak és ollók húsát. A friss vajat és a rákvajat megolvasztjuk, hozzáadjuk a liszthez, felöntjük forró tejjel és felforraljuk. Ha kissé kihűlt, belekeverjük a tojássárgákat, a darabokra vágott rák húsát, megsózzuk, fűszerezzük, végüI hozzákeverjük a keményre vert tojáshabot. Vajjal kikent és lisztezett pudingformába tesszük, s vízfürdőben, fedő alatt, lassú forralással megfőzzük. Ha megfőtt, kiborítjuk, rákmártással leöntjük, és kevés rákvajjal meglocsoljuk.
Szólórák fehérborban (Écrevisses au vin blanc)
Hozzávalók: 10 db szép nagy szólórák, 7 dl fehérbor 15 dkg vegyes zöldség, 5 dkg vöröshagyma, 1 babérlevél, só, pár szem feketebors.
A recés késsel megtisztított zöldséget és vöröshagymát vékony karikára vágjuk, s a fűszerekkel együtt fehérborban megfőzzük. Ha a zöldség megpuhult, hozzátesszük a gyökerével jól megsikált, megmosott szólórákokat és letakarva 6-8 percig forraljuk. Ezután hidegre, majd jégre tesszük. Ha jól kihűlt, mély üvegtálban tálaljuk és a levét zöldséggel együtt ráöntjük.
Rákkal töltött burgonya (Pommes Georgette)
Hozzávalók: 10 db közepes nagyságú burgonya (egyforma) 60 db rákfarok és olló, 25 dkg champignon gomba, 5 dkg vaj, só. bors, 5 dl rákmártás.
A megtisztított gombát kockára vágjuk, vajban megpirítjuk, megsózzuk, borsozzuk, hozzátesszük a darabokra vágott rák húsát és összekeverjük a rákmártással. A megmosott burgonyákat egészben megsütjük, levágjuk a tetejét, belsejét kiskanállal kikaparjuk, megtöltjük a ráksalpikonnal, olvasztott rákvajjal megcsepegtetjük, zöldpetrezselyemmel megszórjuk és forrón, összehajtogatott szalvétán tálaljuk.
A burgonyát a tálalás idejére süssük meg, hogy friss ropogós maradjon.
TURBO (Turbot)
Vastag húsa a fogaséhoz hasonló, leginkább főzve, könnyű mártásokkal tálaljuk. Alkalmi ebédek, rendezvények alkalmával egészben főzzük, de feldarabolva, személyes adagolásban is főzhetjük. Rák-, hollandi mártást vagy olvasztott vajat külön adunk hozzá, de fekete vajjal leöntve is tálaljuk.
Turbó Erzsébet módon (Turbot de Dieppe Elisabeth)
Közepes nagyságú turbónak eltávolítjuk csontjait, kívül-belül besózzuk és megtöltjük. Zsemletölteléket készítünk, amelybe vajban megpárolt, apróra vágott zöldséget, apró zellerkockát, osztrigát és krevettet keverünk. Kivajazott edénybe vékony karikára vágott sárgarépát, vörös hagymát, babérlevelet, kakukkfüvet, zöldpetrezselymet, 1 zellerszárát, néhány szem fekete borsot, egy szegfűszeget szórunk. Ráhelyezzük a megtöltött halat, felöntjük egy üvegpezsgővel és vajas papírral letakarva, mérsékelt sütőben gyakori locsolás mellett megpároljuk. Ha kész, tálra helyezzük. A levét beforraljuk, majd tejszínt öntünk hozzá, jól felforraljuk, kevés vajjal elkevert liszttel sűrítjük, beletördelt nyers vajjal feljavítjuk, utánízesítjük és finom szitán átszűrjük. Kevés mártással bevonjuk a halat, a többit külön adjuk hozzá. Vajas félholdakkal vagy szívformára vágott, vajban megpirított kenyérszeletekkel körítjük.
BARBÜ (Barbue)
A turbónál kisebb, a sole-nál (nyelvhal, lepényhal) nagyobb hal. A csontjáról lefejtett filéket ugyanúgy készíthetjük, mint a tengeri nyelv szeleteket.
Merlán angolosan (Merlan á l'anglaise)
Hozzávalók: 5 db 30 dkg-os merlán, 20 dkg vaj, 25 dkg friss morzsa, só, bors.
A pikkelyétől megtisztított halakat megmossuk, s hátán felhasítva, kivesszük a gerinccsontokat és a szálkákat. A fej és a farokrész rajtamarad. A belső részt eltávolítjuk, jól kimossuk, ruhával leszárítjuk, kívül-belül besózzuk, borsozzuk majd olvasztott vajba mártva, morzsában megforgatjuk kívül-belül. Kivajazott ezüst tálra széjjelnyitva ráhelyezzük, olvasztott vajjal meglocsolva, sütőben szép színesre sütjük. Tálaláskor vajas burgonyával körítjük.
A merlánt csontjáról lefejtve, ugyanolyan módon készíthetjük, mint a tengeri nyelv vagy süllő-szeleteket.
Rózsahal katalán módon (Rouget catalan)
Hozzávalók: 5 db 30 dkg-os rózsahal, 50 dkg friss paradicsom, 5 dkg vaj vagy olaj, 5 db zöldpaprika, 5 dkg vöröshagyma, 1,5 dl fehérbor, só, bors, 5 dl bercy mártás.
A megtisztított halakat néhány helyen éles késsel bevagdaljuk, besózzuk, borsozzuk, és kivajazott edénybe tesszük. A lehéjazott paradicsomokat kis kockára, a zöldpaprikát vékony metéltre vágjuk, és finomra vágott vöröshagymával együtt a halra hintjük. Felöntjük a fehérborral, kevés halalaplével és vajas papírral letakarva, sütőben megpároljuk. A halakat tálra helyezzük. Levét beforraljuk belekeverjük a bercy mártásba, és a halakra öntjük. Sós burgonyával és vajas félholdakkal körítjük.
Rózsahal orientál módon (Rouget á l'orientale)
Hozzávalók: 5 db 30 dkg-os hal, 50 dkg friss paradicsom, 15 dkg póréhagyma, 5 dkg vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 babérlevél, pár szem fekete bors, só, pirospaprika, sáfrány, 2 dl olaj, 1/2 citrom.
A megtisztított halakat néhány helyen bevagdaljuk, besózzuk, borsozzuk, és kiolajozott edénybe tesszük. A lehéjazott paradicsomokat kis kockára, a póréhagymát finom metéltre, a vöröshagymát, fokhagymát finomra vágjuk, olajban megfonnyasztjuk, felöntjük citromos halalaplével, hozzátesszük a fűszereket, ráöntjük a halakra és vajas papírral letakarva, sütőben megpároljuk. Tálra rakjuk és saját levével (rövid), leöntve tálaljuk. Vagdalt petrezselyemzölddel beszórjuk. Hidegen is tálalhatjuk.
Rózsahal roston (Rouget grillés)
Hozzávalók: 5 db 30 dkg-os hal, 10 dkg vöröshagyma, 2 dl olaj, só, bors, citrom, petrezselyem zöldje, 5 adag fűszeres vaj.
A megtisztított halakat néhány helyen éles késsel bevagdaljuk, kívül-belül besózzuk, borsozzuk és bepácoljuk karikára vágott hagymával, vágott petrezselyemzölddel és olajjal, kb. 20 percig. Tálalás előtt kivesszük a pácból, és roston mindkét oldalát szép színesre sütjük. Sós burgonyát és fűszeres vajat adunk hozzá.
Kifilézve, megsütve, gombapürével betakarva, en papilottes, vagy vörös- és fehérboros mártásban is elkészíthetjük, de ki is ránthatjuk.
Maklárhal (Maquereau)
25-30 dkg-os süllő nagyságú tengeri hal. Süthetjük roston vagy főzhetjük és különböző mártásokkal (pl. ravigote-, velencei, fehérboros, tejszínes gombás mártás) tálalhatjuk.
LAZAC (Saumon)
Az egyik legfinomabb hal, húsa szép rózsaszínű, mutatós. Nemcsak frissen, egészben vagy feldarabolva (melegen vagy hidegen), hanem füstölve is igen kedvelt halétel.
Lazac valois módon (Saumon Valois)
Hozzávalók: 2 kg lazac, vagy 2 db 60 dkg-os keresztbe vágott lazacszelet, 3 dl fehérbor, 10 dkg vaj, só, bors, 5 dl fehérboros mártás.
Köret: 10 db osztriga Villeroy, 10 db kis burgonyaropogós, 20 db párolt gombafej, 20 db rákfarok, 5 db szarvasgomba szelet.
A lazacot megsózzuk, borsozzuk, kivajazott edénybe tesszük és fehérborral, kevés halalaplével, vajas papírral letakarva, sütőben megpároljuk. Tálra helyezzük és körítjük. Levét besűrítjük, a mártásba keverjük, kevés mártással a halat bevonjuk, szarvasgomba-szeletekkel díszítjük, a többi mártást külön adjuk hozzá.
Lazac hollandi mártással (Saumon sauce hollandaise)
Hozzávalók: 2 kg lazac, 10 dkg vegyes zöldség, 3 dkg vöröshagyma, 1/2 dl ecet, 1 babérlevél, só, pár szem fekete bors, 5 dl hollandi mártás.
A zöldséget, hagymát vékony karikára vágjuk, vízbe tesszük, hozzáadjuk a fűszereket, megsózzuk, felforraljuk, és lassú forralással megfőzzük benne a lazacot. Ha megfőtt, összehajtogatott szalvétán tálaljuk. Sós burgonyával körítjük, a mártást külön adjuk hozzá.
Lazac roston berni mártással (Saumon grillé sauce Bernaise)
Hozzávalók: 1 kg lazac színhús, 15 dkg vaj, 15 dkg morzsa, só, bors, 4 dl berni mártás.
A lazacot felszeleteljük, megsózzuk, borsozzuk, olvasztott vajba, majd morzsába mártjuk, roston megsütjük, tálra rakjuk. Sós burgonyával körítjük. A mártást külön adjuk hozzá.
Lazac daumont módon (Saumon darne Daumont)
Hozzávalók: 2 kg lazac, 10 dkg vaj, 3 dl fehérbor, só, bors, szarvasgomba, 5 dl rákmártás.
A megtisztított lazacot kívül-belül besózzuk, borsozzuk, kivajazott edénybe tesszük, fehérborral és kevés halalaplével, vajas papírral letakarva, sütőben megpároljuk. Tálra tesszük, és chambord köretet teszünk mellé (lásd a ponty chambord). A besűrített hallét a rákmártásba keverjük. Tálaláskor kevés mártással bevonjuk a halat, a többi mártást külön tálaljuk hozzá.
Lazacborda (Cotelettes Pojarsky)
Hozzávalók: 1 kg lazac színhús, 2 db zsemle, 2 tojás, 10 dkg vaj, só, bors, 20 dkg morzsa, 10 dkg liszt, 2 tojás, 5 dl tartármártás.
A szálkáitól megtisztított lazachúst a beáztatott zsemlével finomra őröljük, megsózzuk, fűszerezzük, a tojással és vajjal jól összegyúrjuk. Bordaformákat készítünk belőle, tojásba, morzsába forgatjuk és olvasztott vajban vagy olajban, mindkét oldalát szép színesre sütjük. Tejszínes krém- vagy tartármártást külön adunk hozzá.
Lazacborda artois módon (Cotelettes de saumon d'Artois)
Hozzávalók: 1 kg lazac színhús, 40 dkg halfás, 1 dl fehérbor, só, bors, szarvasgomba, 5 dl fehérboros mártás.
A lazachúsból 10 db bordaformát vágunk, megkenjük halfással, szarvasgombával díszítjük, és kivajazott edénybe rakjuk. Kevés fehérboros halalaplevet öntünk alá és vajas papírral letakarva, sütőben megpároljuk. Tálra rakjuk, levét beforraljuk, a mártásba keverjük, és a halra öntjük. Vajas félholdakkal megkörítjük.
Lazac velencei módon (Saumon á la vénétienne)
Hozzávalók: 2 kg-os lazac vagy 2 db 60 dkg-os keresztbe vágott lazacszelet, 10 dkg vegyes zöldség, 3 dkg vöröshagyma, só, pár szem fekete bors, 1/2 babérlevél, 5 dI velencei mártás.
A lazacot sós, zöldséges lében megfőzzük. Tálra téve sós burgonyával körítjük és leöntjük a velencei mártással.
Lazacborda olaszosan (Cotelettes de saumon á l'italienne)
Hozzávalók: 1 kg lazac színhús, 40 dkg gombapüré, só, bors, 10 dkg liszt, 10 dkg morzsa, 15 dkg reszelt sajt, 2 tojás.
A lazachúsból 10 db bordaformát vágunk, megsózzuk, borsozzuk és megkenjük a gombapürével. Lisztbe, felvert tojásba, majd reszelt sajttal összekevert morzsába forgatjuk, és bő forró zsírban vagy olajban kirántjuk. Szardellamártást külön adunk hozzá.
TOK (Esturgeon)
Ugyanúgy készíthetjük, mint a lazacot.
KAGYLÓK
Többféle ehető kagyló van, amelyeket nem nyersen fogyasztanak, hanem előbb megpároljuk.
Osztriga csőben sütve (Huitres Mornay)
Az osztrigát kivesszük kagylójából, kevés vajjal és fehérborral megfőzzük, kivesszük levéből, és ruhán leszárítjuk. Levét beforraljuk és belekeverjük a Mornay mártásba. A kagyló aljára kevés mártást teszünk, beletesszük az osztrigát, bevonjuk Mornay mártással, megszórjuk reszelt sajttal és olvasztott vajjal meglocsolva sütőben, vagy szalamanderban megpirítjuk.
Osztriga rántva (Fritot d'huitres)
Az osztrigát kivesszük kagylójából, fehérborral és kevés vajjal megfőzzük, majd levéből kiszedve, ruhán leszárítjuk. Azután bepácoljuk sóval, borssal, olajjal, vágott petrezselyemzölddel és citromlével. Tálaláskor rántótésztába mártjuk, forró olajban kisütjük, rántott petrezselyemzölddel díszítjük. Paradicsommártást adunk hozzá.
Osztriga pilaf (Huitres en pilaf)
Kivajazott korongformába főtt rizst nyomkodunk. Az osztrigákat kivesszük a kagylóiból, kevés vajjal és fehérborral megfőzzük és leszűrjük. A rizst kerek tálra kiborítjuk, közepébe halmozzuk a megfőtt osztrigát és leöntjük portói mártással, amelybe a beforralt osztriga levét is belekeverjük. Szarvasgombaszeletekkel díszítjük.
Tengeri kagyló Rochelaise (Moules RocheIaise)
Hozzávalók: 2 liter kagyló, 5 dkg vaj, 1 dl fehérbor, 3 dkg vöröshagyma, kevés só, bors, 5 dl bercy mártás, 5 dkg reszelt sajt.
A jól megmosott kagylókat lábasba tesszük, meghintjük a finomra vágott vöröshagymával, zöldpetrezselyemmel, hozzáöntjük a fehérbort, hozzátesszük a vajat és fedővel letakarva, gyors tűznél felforraljuk. Néhány percig főzzük, amíg a kagylók kinyílnak. A kagylókat kiszedjük, levét beforraljuk, és a mártásba keverjük. A kagylók egyik felét levesszük, másik felét, amelyben a kagyló húsa maradt, kerek ezüst vagy tűzálló tálra rakjuk, bevonjuk a mártással, beszórjuk finomra reszelt sajttal, és szalamanderban a tetejét megpirítjuk.
Tengeri kagyló tengerész módon (Moules á la mariniére)
Hozzávalók: 2 1 kagyló, 15 dkg vaj, 5 dkg vöröshagyma, só, bors, petrezselyem zöldje.
A megmosott kagylót edénybe tesszük, finomra vágott hagymával, vagdalt petrezselyemzölddel meghintjük, borsozzuk, s a fehérbort hozzáöntve, fedővel letakarva, gyors tűznél felforraljuk, néhány percig főzzük, míg a kagylók kinyílnak. Ekkor kiszedjük a kagylókat, egyik felét eltávolítjuk, másikat, amelyben a hús van, timbálba rakjuk. Levét beforraljuk, kevés liszttel összegyúrt vajjal kissé sűrítjük, s a többi nyers vajat belekeverve a kagylókra öntjük.
A kagylók húsából rizottót is készíthetünk, tejszínes gombás mártással tálalhatjuk, vagy rántótésztába mártva kiránthatjuk, és paradicsommártással adhatjuk asztalra.
Tengeri kagyló Jakab módon (Coquilles St. Jacques)
Ez a tengeri kagyló jóval nagyobb, mint az osztriga. A megtisztított kagylókat felbontjuk, húsát kivesszük és kevés karikára vágott zöldséggel, hagymával, fehérboros hallében vagy vízben megfőzzük. Ezután kockára vágjuk, a megtisztított kagylóba kevés Mornay mártást öntünk, beletesszük a kagyló húsát, bevonjuk Mornay mártással és reszelt sajttal megszórva, sütőben vagy szalamanderban megpirítjuk. Rántótésztába is márthatjuk, és forró olajban kisütjük, ekkor paradicsommártást külön adunk hozzá.
Friss szardínia (Sardines á Ia suédoise)
Hozzávalók: 20 db friss szardínia, 20 dkg fűszeres vaj, 20 dkg morzsa, 10 dkg liszt, 2 tojás, só, bors.
A megtisztított szardíniának kivesszük a belét, fejét levágjuk, jól kimossuk, a gerinccsontról lefejtjük a két kis filét. Kissé meglapítjuk, megsózzuk, borsozzuk, fűszeres vajat teszünk rá, betakarjuk a másik filével, és jégszekrénybe téve kifagyasztjuk. Ezután lisztbe, tojásba, morzsába forgatjuk, és forró olajban gyorsan kirántjuk. Rántott petrezselyemzölddel díszítjük.
Szardínia portugál módon (Sardines á Ia portugaise)
Hozzávalók: 25 db szardínia, só, bors, 10 dkg liszt, olaj, 5 dl portugál mártás.
A megtisztított szardíniákat felbontjuk, eltávolítjuk a belét, megmossuk, ruhán leszárítjuk. Besózzuk, borsozzuk, lisztbe hempergetjük, és forró olajban megsütjük. Tálra rakjuk, és portugál mártással leöntjük.
Szardínia Bercy módon (Sardines Bercy)
Hozzávalók: 20 db friss szardínia, 30 dkg kész halfás, 3 dkg vöröshagyma, 11/2 dl fehérbor, só, bors, 5 dl bercy mártás.
A szardíniákat megtisztítjuk, hátán hosszában felvágjuk, gerinccsontját és a belét eltávolítjuk, megmossuk, ruhán leszárítjuk és megtöltjük a haltöltelékkel. Megsózzuk, borsozzuk, és kivajazott edénybe tesszük. Fehérborral, finomra vágott hagymával, sóval ízesítjük. Vajas papírral letakarva megfőzzük. Tálra helyezzük, levét besűrítjük, a mártásba keverjük és leöntjük vele a halat.
Angolna tengerész módon (Anguilles á Ia matelote)
Hozzávalók: 1,50 kg angolna, 15 dkg vaj, 20 dkg mogyoróhagyma, 20 db kis gombafej, 2 szál kakukkfű, 1 babérlevél, 2 gerezd fokhagyma, 2 dl vörös bor, só, bors, 3 dl barna mártás.
Az angolnának lehúzzuk a bőrét, 10 egyenlő darabra vágjuk és besózzuk. A megtisztított kis hagymákat, a jól megmosott kis gombafejeket vajban megpirítjuk, felöntjük vörös borral, kevés hallével vagy vízzel és 10 percig főzzük. A fűszereket tüllzacskóba kötjük, a feldarabolt hallal együtt a lébe tesszük és letakarva, lassan főzzük, körülbelül 20-25 percig. A megfőtt halat ezüst tálba vagy timbálba rakjuk, hozzátesszük a hagymát és a gombafejeket. A fűszercsomót eltávolítjuk. A hal levéhez keverjük a spanyol mártást, kellő sűrűségűre beforraljuk, finom szitán átszűrjük, utánízesítjük, s a megmaradt nyers vajat hozzákeverve, ráöntjük a halra. Vajas félholddal körítjük.
Az angolnát legjobb lefőzve tárolni, mert így gyorsabb és kényelmesebb az elkészítése. Az angolnának bőrét lehúzzuk, belét eltávolítjuk, megmossuk és feldaraboljuk. A karikára vágott vegyes zöldséget, hagymát, kakukkfüvet, babérlevelet, pár szem borsot, két gerezd fokhagymát feltesszük vízben főni, megsózzuk, fehérbort, vagy kevés ecetet öntünk bele, hozzáadjuk feldarabolt halat és lassú forralással kb. 20 percig főzzük. Kihűlés után jégszekrénybe tesszük.
Készíthetjük roston, rántva, fehérboros, vörösboros vagy rákmártással.
A fenti recept szerint kecsegét, pontyot, csukát is készíthetünk. |