Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
SZÁMLÁLÓ
Indulás: 2009-12-21
 
Menü
 
CSINÁLD HÁZILAG
 
MIBEN
 
IBÉRIAI KONYHA

Spanyolország.
A spanyol konyha és étkezési szokásai

Egy spanyol mondás azt tartja: " ha bekötött szemmel ízlelsz egy ételt, és nem tudod megmondani, hogy mit eszel, akkor nem volt jó a szakács". Ez a mondás kifejezi a spanyol gasztronómiának azt az elvét, hogy az ételkészítés mûvészetének célja csak az lehet, hogy az étel megtartsa a természetes jó ízét. A spanyol konyhának évszázados hagyományai vannak, annak ellenére nem konzervatív, ötletes újításokra mindig kész.
Az Ibériai-félsziget egy jelentõs hányada terméketlen terület, a tengerparti részeken viszont kiváló zöldségeket és gyümölcsöket termelnek. Fontos termékük a zöld olívabogyó, ami leszüretelés után élvezhetetlenül keserû, a napon fermentálva kapja savanykás ízét, aromáját, majd töltve és különféle páclevekben tartósítva forgalmazzák. Felhasználják koktélokhoz, hideg és meleg ételekhez.
Leveseik a gazpacho és a cocido, ennek a két levesfajtának sok száz változata létezik. A gazpachok hideg levesek, elterjedésüket, népszerûségüket az éghajlat magyarázza. A forró spanyol nyárban hûsítenek és étvágyat gerjesztenek.
Ezeket a leveseket már akkor is fogyasztották, mikor az Ibériai félszigetet a rómaiak tartották megszállva. A fokhagymát, ami egyik fontos fûszere, a rómaiak hozták magukkal, a többi hozzávalót az õslakók - ibérek és kelták - termelték. Alapvetõen vöröshagymát, zöldpaprikát, paradicsomot és uborkát kevernek össze, felöntik, sózzák, fûszerezik, behûtve és átszûrve tálalják. Van olyan változata is, amihez kenyeret adnak, és napokig erjesztik.
A cocidok a meleg levesek, gyakran a mi bográcsgulyásunkhoz hasonló egytálételek. Ilyen a leves cádizi módra, amit sonkával készítenek, a torréró leves marhahússal készül, de vannak más jellegûek is, pl. dióleves, baszk fokhagymaleves stb.
A paella lényegében egy jóminõségü rizs, sáfránnyal fûszerezve, amihez a különbözõ zöldségeket, halakat, rákokat, kagylókat és húsokat kevernek.
Fûszerként a már említett fokhagymából sokat használnak, de vöröshagymát, borsot, sáfrányt és sok fûszerpaprikát is tesznek ételeikbe. A pimenton csípõs, jó íz- és színhatású spanyol paprika. Fõzéshez ízesítõnek, gyakran használnak bort.
A húsok közül a birkát, a bárányt kedvelik, ezeket gyakran egészben, nyárson sütik, de felhasználnak marha-, borjú- és sertéshúst, a szárnyasok közül pedig csirkét a kedvelik. Salátának sokféle alapanyagot használnak, a zöldsalátán, a paprikán, a paradicsomon, uborkán kívül a rizst, a karfiolt és a gyümölcsöket is felhasználják. Olajos, hagymás dresszingeket készítenek, de a saláták készítésénél sokszor rögtönöznek, az ánizs, a rozmaring, a kapri, a sherry alkalmazásával teszik változatosabbá a salátákat.
Befejezõ fogásként gyümölcsöt, gyümölcssalátákat, krémeket, fagylaltokat fogyasztanak, de vannak a "fiestákra", az ünnepekre hagyományos diós, mandulás süteményeik is.
Boraik kellemes, könnyû száraz, kissé fanyar ízhatásúak. A spanyolok hozzánk magyarokhoz hasonlóan borívó nép. A jerez - nálunk sherry néven ismerik - hasonló a tokaji borokhoz, ennek is van édes és száraz változata, és hosszú, évekig tartó érlelés alatt kapja meg azt a kellemes, kissé dióra emlékeztetõ ízét. Aperitifként is fogyasztják a száraz változatát, de sokféle húsételhez és halhoz illõ borfajta. Fõzéshez használva pedig érdekes kivételes ízt ad egy-egy ételnek. A sangría a bóléhoz hasonló, jellegzetes italuk, az idénynek megfelelõ gyümölcsökkel, és fanyar vörösborral készítik. A spanyolok viszonylag korán reggeliznek, de nem túl bõségesen. Az ebéd és a vacsora különösen nyáron a nagy meleg miatt késõbbre tolódik.
Katalán kuktálkodás
Az ezerarcú Spanyolország magyarok által leglátogatottabb, mert hozzánk legközelebb eső része Katalónia. Az utazási irodák a katalán tengerpartra, a Costa Bravára, illetve Barcelonába invitálják a mediterránumot kedvelő utazókat. Az itteni konyhát a Földközi-tenger kincsei és a napsütésben dúskáló földek pazar zöldség- és gyümölcskínálata határozza meg. Minden spanyol provincia étkezése más-más nyersanyagra, más-más ízlésre épül. A katalánok nem csupán a halakra, rákokra, kagylókra építik konyhájukat, hagyományosan fejlett állattenyésztésük révén a hagyományos húsételeket is igencsak kedvelik, de persze azok elkészítése és fűszerezése rendkívül változatos. A katalán ember számára az evés és ivás szinte szertartás, a társadalmi kapcsolatok fenntartásának része. Számunkra az étkezési idők kissé szokatlanok, a reggeli ideje általában 9-től 11 óráig, az ebédé 14-16 óráig, a vacsoráé 21-23 óráig tart. A délvidék csodálatos nyári éjszakáit nem érdemes átaludni! Ne féljünk a helyi ételektől, ízektől, fedezzük fel azokat is. A katalán ételek ízletesek, élvezetesek. Csaknem kizárólag olívaolajjal főznek. Fűszereik számunkra kevéssé ismertek, használatuk részben az arab hódítás idejéből származnak, mint a sáfrányé, a szerecsendióé, amelyek valamikor a magyar konyha tartozékai is voltak. Kedvelik a nálunk ismeretlen, csípős piros borslevelet, az oregánót (vadmajoranna), a rozmaringot, a fokhagymát. Katalóniában kóstoljuk meg a petcidas con corest, amely fekete kolbászból, savanyú babból, káposztából álló egytálétel. Katalónia magas alkoholtartalmú, aromás vörös-, és félszáraz, fehérborokat termel. Híres Alella és Tarragona fehérbora, Priorato vörösbora, és Panadés fehér- és vörösbora.
Katalónia a spanyol pezsgőgyártás központja, híres márkák a Codorniu és Freixenet.

Hideg és meleg előételek
Asztúriai töltött tojás (Huevos rellenos)
Hozzávalók: 8 kemény tojás, 25 dkg (konzerv) tonhal saját levében, 25 dkg marinírozott piros paradicsompaprika, 3 evőkanál majonéz, 2 gerezd fokhagyma, 1 kávéskanál pirospaprika, egy kevés só, törött bors, néhány fejessaláta-levél, esetleg néhány szem olajbogyó.
A megtisztított kemény tojásokat hosszában kettévágjuk. Sárgájukat óvatosan kiszedjük, és tálban összedolgozzuk a levétől lecsepegtetett tonhallal, a paradicsompaprikával, a zúzott fokhagymával, a majonézzel és a pirospaprikával. Ízlés szerint megsózzuk, és megborsozzuk. A masszából a tojásfehérjék üregébe kis halmokat rakunk. A tálalótálat beszórjuk a metéltre vágott salátalevelekkel, ezek tetejére helyezzük a töltött tojásokat. Díszíthetjük olajbogyó darabkákkal. Fogyasztható előételként (a fele mennyiségből készítve) vagy önálló fogásként.
Cukkini paradicsommal és sajttal (Calabacitas con tomates y queso)
Hozzávalók: 75 dkg cukkini, 2 szem paradicsom, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 8 dkg vaj vagy 6 evőkanál olaj, egy csipetnyi cayenne-i bors, egy kevés só, 10 dkg ementáli sajt, 1 evőkanál zsemlemorzsa.
Serpenyőben megmelegítjük a vaj vagy olaj kétharmad részét. Üvegesre pároljuk benne a finomra szeletelt vöröshagymát és a zúzott fokhagymát.
(Ügyeljünk arra, hogy ne barnuljon meg!) Összekeverjük a meghámozott, kockákra vágott cukkínivel, az ugyancsak meghámozott, kimagozott és feldarabolt paradicsommal, a cayenne-i borssal és a sóval. Lefödve, takaréklángon kb. 10 percig pároljuk. Keverni nem szabad, mert a cukkini összetörhet, de időnként megrázogatjuk az edényt, nehogy az étel odaégjen. A masszát olajjal kikent tepsibe öntjük, tetejét behintjük zsemlemorzsával elkevert reszelt sajttal, a maradék vajjal vagy olajjal. Előmelegített sütőben, közepes tűzön kb. 10 perc alatt ropogósra sül. Azonnal fogyasztjuk.
Csirkegombócok savanyú mártásban.
("Klenyes de gayna kon agristada" - spanyolországi zsidó recept)
Hozzávalók: 80 dkg csirkemell, 5 dkg mandula, 1 evőkanál zsemlemorzsa, 1 tojás, só; a mártáshoz: 3 dl csirkehúsleves (készülhet leveskockából is), 1 tojás, egy kevés só, másfél citrom leve.
A csirkemellet kicsontozzuk, megdaráljuk, vagy nagyon apró kockákra vágjuk. Összedolgozzuk a meghámozott és megdarált mandulával, a zsemlemorzsával és a tojással. sóval ízesítjük. Vizes kézzel, egy-egy kávéskanálnyi masszából, nagyon apró gombócokat készítünk. (Kb. 20 gombóc lesz ebből a mennyiségből).
A mártás elkészítése: 3 evőkanál citromlevet elkeverünk a villával felvert tojással. A maradék citromlevet a húslevessel kis lábasban felforraljuk, beletesszük a húsgombócokat, és lefödve 8-10 percig közepes tűzön főzzük, félidőben megforgatva azokat. Habszedőkanállal kiszedjük a gombócokat, mély tálba tesszük, és melegen tartjuk. A tojásos citromlevet összekeverjük 3-4 evőkanál mártáslével, majd állandóan forgatva beleöntjük a mártásba, 4-6 perc alatt sűrűre fő. A mártással beborítjuk a húsgombócokat, és melegen tálaljuk.
Ez az étel a szombati ünnepi ebéd egyik hagyományos fogása.
Fokhagymás káposzta (Col hirviendo)
Hozzávalók: 4 evőkanál olaj, 1 kis fej káposzta, 4 gerezd fokhagyma, egy kevés só.
Az olajat lábasban megmelegítjük, beletesszük a zúzott fokhagymát, és takaréklángon, állandóan keverve pároljuk anélkül, hogy színét elveszítené. Hozzátesszük a vékony metéltre vágott káposztát, és alaposan elvegyítjük az olajjal. Megsózzuk, egy kevés vizet öntünk rá, hogy a káposzta le ne égjen. Lefödve 5-10 percig pároljuk, ezalatt a káposzta megpuhul, de azért kissé még ropogós marad. Azonnal tálaljuk, önálló fogásként.
Fokhagymás pirítós kenyér (Migas)
Hozzávalók: 50-60 dkg egynapos fehér kenyér, 2-3 gerezd fokhagyma, 2 szelet füstölt sonka vagy 20 dkg lángolt kolbász, egy kevés só, olaj a kisütéshez.
A kenyeret kb. mogyoró nagyságú darabokra széttörjük, megsózzuk, és egy kevés vízzel bepermetezzük. Becsavarjuk egy megnedvesített konyharuhába, és pihentetjük egész éjszaka vagy több órán át. Az olajat mély serpenyőben megmelegítjük, és 2 percig pirítjuk benne a szeletekre vágott fokhagymát.
A fokhagymadarabokat kiszedjük. Az olajba kenyér- és szeletekre vágott sonka- vagy kolbászdarabokat dobunk kis mennyiségben, és kevergetve barnára és ropogósra pirítjuk, az olajat lecsepegtetjük. Cseréptálba tálaljuk. Ízlés szerint beszórhatjuk a pirított fokhagymadarabokkal, esetleg finomra vágott zöldpetrezselyemmel.
Fogyasztható előételként, teához, kiegészítőként leveshez.
Füstölt sonka paradicsommártásban (Magras)
Hozzávalók: 35 dkg füstölt sonka vagy sovány sertéshús, 1 evőkanál liszt, 2 evőkanál olaj, só; a mártáshoz: 1 kis fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 6 szem paradicsom vagy 25 dkg sűrített paradicsom, 2 evőkanál olaj, 1 evőkanál borecet, 1 kávéskanál őrölt köménymag, 1 kávéskanál porcukor, egy kevés só, törött bors.
A mártás elkészítése: a vékonyra szeletelt vöröshagymát, a meghámozott és kimagozott paradicsomot az olajban 5 percig pároljuk. Ízesítjük fűszerekkel, és lefödve, takaréklángon főzzük 6-8 percig, amíg a vöröshagyma meg nem puhul. Turmixgépben sima, pépes mártássá keverjük.
A kockákra vágott sonkát vagy sertéshúst megsózzuk, és lisztbe forgatjuk. A megforrósított olajban, nagy lángon barnára pirítjuk, a hőmérsékletet csökkentjük, ráöntjük a paradicsommártást, összekeverjük, és lefödve, nagyon kis lángon főzzük. A főzés ideje sonkával 10 perc, sertéshússal 30 perc. Ha a mártás nagyon besűrűsödne, egy kevés vízzel hígítjuk.
A Paradicsommártást nagyobb adagban is elkészíthetjük, mert jól zárható üvegben, a hűtőszekrényben hetekig eltartható. Felhasználható főtt és sült húsokhoz, gombákhoz, kukoricához, főtt póréhagymához.
Fűszeres húsgombócok (Albóndigas)
Hozzávalók. 50 dkg darált, sovány marhahús, 3 gerezd zúzott fokhagyma, 1 mokkáskanál porított szerecsendió, 1 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselyem, 1 kávéskanálőrölt majoránna, 1 felvert tojás, 2 evőkanál sherry, 2 evőkanál liszt, egy kevés só, törött bors, olaj a kisütéshez.
A liszt kivételével valamennyi hozzávalót tálban összedolgozzuk. A masszából diónyi nagyságú gombócokat készítünk. Serpenyőben olajat melegítünk, és beletesszük a lisztben megforgatott húsgombócokat. Minden oldalát sötétbarnára sütjük. Habmerőkanállal kiszedjük, és cseréptálra téve tálaljuk. Fogyaszthat-
juk önálló fogásként, vagy adhatunk mellé valamilyen pikáns ízű mártást.
Az "albónigas" egyike a legrégibb spanyol ételeknek. Arab származású, és a mórok közvetítésével került Spanyolországba. A konkvisztádorok pedig "exportálták" Mexikóba, ahol szintén népszerű eledel.
Grillezett zöldségtál (Escalivada)
Hozzávalók: 2 cső pirosra színeződött zöldpaprika, 2 cső zöldpaprika, 2 padlizsán, 4 szem paradicsom, az öntethez: 1 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselyem, 1,5 dl olaj,  1 kávéskanál ecet,  1 gerezd fokhagyma,  egy kevés só.
Közepesen meleg sütőben vagy grillsütőben 10 perc alatt átsütjük a paprika és a padlizsán minden oldalát. A paradicsomok alját kereszt alakban bevágjuk - ez legyen felül, - és 5-10 percig sütjük. Meghámozzuk a padlizsánokat, és lehúzzuk a paprikák külső héját. A padlizsánokat hosszában csíkokra, a paprikákat pedig karikákra vágjuk. Egy tálra vagy négy tányérra elosztva szépen egymás mellé helyezzük a paprikákat és a padlizsánszeleteket, közepére téve egy-egy paradicsomot. A különböző hozzávalókat összekeverve elkészítjük az öntetet, és ezzel ízesítjük a salátát.
Fogyasztható melegen vagy hidegen sült húsok mellé vagy önálló ételként. Adhatunk hozzá majonézt spanyol módon elkészítve (lásd 05-ös levél).
Kasztíliai sajtos gomba (Flanes de queso)
Hozzávalók: 3 dl tej, 4 tojás, 3 evőkanál reszelt sajt, (Pannónia vagy edami), 10 dkg gomba, 1 evőkanál zsemlemorzsa, egy kevés só, törött bors, egy kevés vaj.
A meglangyosított tejet összekeverjük a villával felvert tojásokkal, a sajttal és a megtisztított, szeletekre vágott gombával. Megsózzuk, és bőségesen megborsozzuk. Egy nagy vagy négy kicsi tűzálló tálat kivajazunk, zsemlemorzsával beszórjuk, és ráöntjük a keveréket. A tálakat vízfürdőbe állítjuk (a víz 2,5 cm magasságú legyen), és 20 percig közepesen meleg sütőben sütjük, amíg a massza meg nem kocsonyásodik. Hidegen tálaljuk, vagy tűzálló tálban, amelyben készült, vagy tányérra borítva.
Kukorica paradicsommártással (Locro de maíz)
Hozzávalók. 50 dkg konzervkukorica, 50 dkg paradicsom vagy 30 dkg paradicsompüré, 5 dkg zsír, 4 gerezd fokhagyma, 1 kávéskanál pirospaprika, 1 mokkáskanál porcukor, egy kevés ecet, só, törött bors.
Kis lábasban megmelegítjük a zsírt, beletesszük a meghámozott és széttört paradicsomokat és a zúzott fokhagymát. Kétpercnyi fövés után ízesítjük pirospaprikával, porcukorral, ecettel, megsózzuk és megborsozzuk. Jól megforgatjuk, majd 15 percig takaréklángon főzzük, amíg sűrű pépet nem kapunk.
A kukoricát megforrósítjuk, levétől lecsepegtetjük, és tálalótálra öntjük, közepébe téve a paradicsomos mártást.
Léridai padlizsántorta (Torta de berenjena a la Lérida)
Hozzávalók: 4 padlizsán, 2-3 tojás, 3 evőkanál olaj, egy kevés só, törött bors.
A meghámozott és karikákra vágott padlizsánokat besózzuk, és egy órán keresztül állni hagyjuk. Lábasba, megmelegített olajba tesszük a lecsepegtetett és szárazra törölt padlizsánkarikákat. Borssal ízesítjük, és lefödve, mérsékelt tűzön 35-40 percig pároljuk. Csomós pürét nyerünk. A tojásokkal együtt turmixgépben simára keverjük. Közepes méretű tepsit olajjal kikenünk, és beleöntve a masszát, anélkül hogy lefödnénk, vízfürdőben, közepes hőmérsékleten 20 percig sütjük. (A késpenge hegyét szúrjuk a massza közepébe, ha száraz marad, a torta kivehető a sütőből.)
Fogyasztható melegen és hidegen. Melegen, néhány percnyi pihentetés után tálaljuk. Hidegen, meleg paradicsommártással nagyon ízletes.
Mudejani töltött padlizsán (Berenjenas a la Mudejar)
Hozzávalók. 2 nagy és 1 kisméretű padlizsán, 2 evőkanál olaj, 2 gerezd fokhagyma, 3 szem paradicsom, 1 fej vöröshagyma, 1 evőkanál hámozott mandula, 1 evőkanál zsemlemorzsa, 2 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselyem, 1-2 evőkanál reszelt sajt (Pannónia), egy kevés só, törött bors.
A két nagy padlizsánt hosszában kettévágjuk, belsejüket kiskanállal úgy vájjuk ki, hogy a héjánál a húsából 2 cm-nyi maradjon. A padlizsánokat azonnal, bőségesen besózzuk, és állni hagyjuk 30 percig. Közben a harmadik padlizsánt meghámozzuk, és a húsát két padlizsán kivált belsejével együtt 2-3 cm-es darabokra szeleteljük. Serpenyőben megmelegítjük az olajat, beletesszük a zúzott fokhagymát, finomra szeletelt vöröshagymát és a mandulát, a szétnyomott paradicsomot és a padlizsánok húsát, 5-10 percig pároljuk, míg sűrű pépet nem nyerünk. A padlizsánok belsejéből kiöntjük a keletkezett levet, szárazra töröljük, és megtöltjük a töltelékkel. Beszórjuk zsemlemorzsával és sajttal. Sütőlapra helyezzük, és közepesen meleg sütőben 20-30 percig sütjük. Fogyasztható melegen és hidegen.
Elkészítésének egyszerűbb módja: két padlizsánt meghámozunk, és keresztben szeletekre vágunk. Egy padlizsánból a fent ismertetett módon elkészítjük a tölteléket. Lerakjuk egy kisméretű tepsibe a padlizsánkarikákat, tetejére a tölteléket, és így folytatjuk, lehetőleg úgy, hogy tölteléksorral fejezzük be. A végső műveletek szintén azonosak az előbbiekkel.
Narancsos, rizses csirkesaláta (Ensalada de pollo con arros y naranjas)
Hozzávalók: 25 dkg sült csirkehús, 10 dkg rizs, 4 narancs, 4 evőkanál olaj, 3 kávéskanál citromlé, 2 kávéskanál mustár, 1 kávéskanál porított sáfrány, 1 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselyem, só, törött bors, ízlés szerint.
Sós sáfránnyal ízesített fövő vízbe tesszük a rizst, és 15 percig főzzük. Leszűrjük, hideg vízzel leöntjük, és lecsepegtetjük. Közben salátástálban összedolgozzuk az olajat a citromlével, a mustárral és a borssal. Apróra vágjuk a kicsontozott csirkehúst. Meghámozzuk a narancsokat, gerezdekre bontjuk, kimagozzuk. Minden egyes gerezdet kettévágunk. Az elkészített salátalébe beleforgatjuk a húst, a narancsszeleteket és a még langyos rizst. Hidegen, zöldpetrezselyemmel meghintve tálaljuk. (Gazdagíthatjuk egy kicsi, de jó érett citrom nagyon apróra vágott gerezdjeivel.)
Sajtos különlegesség (Especialidad de queso)
Hozzávalók: 3 tojásfehérje, 8 dkg reszelt Pannónia sajt, zsemlemorzsa, olaj a kisütéshez.
A tojásfehérjéből kemény habot verünk, óvatosan elvegyítjük a sajttal, nehogy a hab összetörjön. Fakanállal diónyi nagyságú halmokat formálunk, beleforgatjuk a zsemlemorzsába, és néhány perc alatt a forró olajban minden oldalát aranyszínűre sütjük. (Számítsunk arra, hogy sütés közben megduzzad a sajtos különlegesség).
Sertéskaraj valenciai módra (Chuletas de cerdo a la Valenciana)
Hozzávalók: 4 szelet sertéskaraj, 2-3 narancs, 10 dkg vaj, 2 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselyem, egy kevés só, törött bors.
A finomra vágott zöldpetrezselymet összekeverjük egy kevés reszelt narancshéjjal, és fél narancs levével. A vajat fakanállal simára keverjük, majd 5 dkg vajjal összedolgozzuk a zöldpetrezselymes pépet. Megsózzuk és megborsozzuk. A hússzeletek mindkét oldalát bekenjük vajjal és a vajas péppel. Előmelegített sütőben vagy grillsütőben közepes hőmérsékleten 8-10 percig sütjük. Megfordítjuk a húsokat, és sütjük újabb 4-6 percig. Kiszedjük a szeleteket, és tálalótálra rakjuk. A visszamaradt vajban néhány pillanatra beletesszük a héjával együtt karikákra szeletelt, kimagozott narancsokat, hogy átmelegedjenek, de ne száradjanak ki. A húst a narancskarikákkal díszítve, melegen tálaljuk.
Spárga sonkában (Espárrago con jamón)
Hozzávalók: 20 szál fiatal spárga, 4 szelet sonka, 10 dkg reszelt sajt (Pannónia vagy edami), 4 kávéskanál vaj, egy kevés só.
A fás részétől megtisztított spárgát bő, sós vízben 15 percig főzzük. Leszűrjük, és rátesszük egy tiszta konyharuhára, hogy lecsepeghessen. Minden sonkaszeletbe 5 szál spárgát teszünk, és összetekerjük. A tekercseket kivajazott tűzálló tálba tesszük, szorosan egymás mellé rakjuk. A sajttal megszórjuk, és mindegyik tetejére teszünk 1 kávéskanálnyi vajat. Közepesen meleg sütőben 10 percig sütjük, amíg a vaj aranyszínűvé nem válik.
Töltött paprika: (Pimientos rellenos)
Hozzávalók: 4 nagy cső zöldpaprika, 1 evőkanál olaj, 1 fej vöröshagyma, 5 dkg húsos füstölt szalonna, 25 dkg darált sertés- vagy borjúhús, 3 evőkanál zsemlemorzsa, 1 tojás, 1 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselyem, egy kevés só, törött bors; a mártáshoz: 2 evőkanál olaj, 25 dkg paradicsom, 1 evőkanál sűrített paradicsom, 1 gerezd fokhagyma, 1 kávéskanál porcukor, 1 evőkanál borecet, egy kevés só, törött bors.
A paprikák tetejét szárukkal együtt levágjuk, és félretesszük. A paprikákat kanállal kimagozzuk. Lábasban megmelegítjük az olajat, néhány percig pároljuk benne a vékonyra szeletelt vöröshagymát. Hozzáadjuk a keskeny hasábokra vágott füstölt szalonnát, a darált húst, és keverve pároljuk 5 percig. A tűzről levéve elegyítjük a felvert tojással, a zöldpetrezselyemmel, a zsemlemorzsával. Megsózzuk és megborsozzuk. A húsos keverékkel megtöltjük a zöldpaprikákat, majd lefödjük a félretett száras tetőkkel, kisméretű tűzálló tálba állítjuk úgy, hogy a száruk legyen felül.
A mártás előkészítése: közepes lángon megmelegített olajban összeforgatjuk a meghámozott és összetört paradicsomot, a paradicsomsűrítményt, a zúzott fokhagymát, és a különböző ízesítőket. (Ha a töltelékhúsból maradt, azt is tegyük bele.) Nagy lángon hevítjük forráspontig, majd mérsékelt tűzön 10 percig főzzük. A mártással leöntött paprikákat lefödve, 30 percig sütjük közepes tűzön. Rögtön tálaljuk.
Újhagyma, mártással (Calcotada)    
Hozzávalók: 20 db hámozatlan, nagy fejű zöldhagyma; a mártáshoz: 4 szem paradicsom, 4 gerezd fokhagyma héjában, 12 szem mandula, 2 kemény tojás sárgája, 2 dl olaj, 1 evőkanál borecet, egy kevés só, cayenne-i bors.
A paradicsomok tetejét bevágjuk, mindegyikbe belerakunk 1-1 gerezd fokhagymát. Mérsékelt tűzön, a sütőben 10 percig sütjük. A paradicsomokat és a fokhagymát meghámozzuk, és mindkettőt turmixgépben simára keverjük. A masszát összedolgozzuk a tojások sárgájával, a meghámozott, megpirított és durvára darabolt mandulaszemekkel, majd apránként hozzáadjuk az olajat és a borecetet. Folyamatosan kell keverni! Megsózzuk, és egy csipetnyi cayenne-i borssal ízesítjük, majd mártásostálba öntjük. A hagyma szárát levágjuk úgy, hogy legalább 10-15 cm-nyi zöld részéből is maradjon. Grillsütőben vagy szabad tűzön addig sütjük forgatva, amíg át nem sül, és a hagyma sötétbarna színt nem kap. Melegen tálaljuk, a mártás kíséretében.
A calcotadát kézzel "illik" enni, a zöldhagymát belemártogatva a paradicsomos mártásba. (Ne feledkezzünk meg a papírszalvétákról, egy-egy terítékhez többet is tegyünk!)
A Barcelonához közel levő Vallsban a tavaszköszöntő ünnep hagyományos előétele, melyet roston sült bárányhús követ, fokhagymás pirítóssal.
Zarauzai tükörtojás (Huevos a la Zarauza)
Hozzávalók: 4 evőkanál olaj, 2 nagy szem burgonya, 4 szelet füstölt sonka, 1 fej vöröshagyma, 1 cső pirosra színeződött zöldpaprika, 10 dkg spárga, 10 dkg zöldborsó, 10 dkg zöldbab (lehet fagyasztott vagy konzerv is), 4 szem paradicsom, 2 evőkanál sűrített paradicsom, 4 tojás, 2 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselyem, 1 dl víz, egy kevés só, törött bors.
Nagyméretű serpenyőben, megmelegített olajban pirosra sütjük a megtisztított, kockákra vágott burgonyát. Habmerőkanállal kiszedjük, és félretesszük. A visszamaradt olajba tesszük a vékonyra szeletelt sonkát, a vöröshagymát, a kimagozott, karikákra vágott zöldpaprikát. Addig pároljuk, amíg a vöröshagyma áttetszővé nem válik. Néhány percnyi különbséggel - aszerint, hogy mennyire zsengék a különféle zöldségek -, hozzáadjuk a vöröshagymához a 2-3 cm-es darabokra szeletelt zöldbabot, a spárgát, majd a zöldborsót, a meghámozott és szétnyomott paradicsomot, a paradicsomsűrítményt, és végül az elősütött burgonyát. Ráöntjük a vizet, megsózzuk és megborsozzuk. Gondosan összekeverjük. Lefödve, takaréklángon főzzük 10 percig, néha megkeverve. Egy cserép- vagy tűzálló tálat, esetleg négy kis tálat kiolajozunk, és beleöntjük a párolt zöldségeket, közepébe kis mélyedést, illetve a nagy tálon elosztva négy mélyedést készítünk, ezekbe öntjük az egész tojásokat. Zöldpetrezselyemmel behintjük, és közepesen meleg sütőben sütjük, amíg a tojások fehérje át nem sül.

Hideg - és meleg levesek
Ánizsos tengeri halleves
Hozzávalók: 1-1 kis doboz konzerv kagyló, rákhús és tonhal, 1 kis fej vöröshagyma, 1 kis szál sárgarépa, 1 kis szál póréhagyma, , 4 gerezd fokhagyma, 1 babérlevél, ízlés szerint só, 1 mokkáskanál sáfrány (sáfrányos szeklice), 3 dl paradicsom ivólé, 6 dl fehér hal alaplé (e fejezet elején megtalálható), 1/2 dl konyak, késhegynyi őrölt ánizs,
A levesbetéthez: 2 evőkanál párolt (főtt) rizs, 2 kemény tojás, 1 csapott evőkanál liszt, 3 evőkanál olaj.
A tengeri "herkentyűket" levükből leszűrjük. Serpenyőben szétterítjük, majd ráöntjük a konyakot, és azonnal meggyújtjuk. Megvárjuk, amíg a láng elhamvad, majd a flambírozott halféleségeket félretesszük, többek között ez lesz a halleves betétje. Az olajat felforrósítjuk, rátesszük a megtisztított és összezúzott fokhagymát meg a finomra metélt vöröshagymát, és üvegesre futtatjuk. Ezután hozzáadjuk a tisztított és kis kockákra vágott sárgarépát és a póréhagymát, amivel tovább pirítjuk. A liszttel meghintjük és ezzel is pirítjuk egy-két percig, majd felöntjük a hal alaplével és folytonos keverés közben felforraljuk. A babérlevéllel, a sáfrányos szeklicével, az ánizzsal és a sóval ízesítjük, ezután a paradicsom ivólevet is ráöntjük. Készre főzzük. Tálaláskor a leveses tányérokba teszünk kevés főtt rizst, kockákra vágott kemény tojást és a félretett, flambírozott halféléket, amire ráöntjük a tűzforró levest.
Barcelonai bableves (Sopa de Barcelona)
Hozzávalók: 25 dkg száraz fehér bab, 10 dkg füstölt sonka, 1 kis csülök, 40 dkg burgonya, 1 kis fej fehér káposzta, 1 fej vöröshagyma, 2 szál fehérrépa, egy kevés só, törött bors.  
Az előző este beáztatott babot lecsepegtetjük, és lehetőleg cseréplábasban, annyi hideg vízzel, hogy ellepje, felfőzzük. Ekkor hozzáadjuk a csülköt, a kockákra vágott sonkát. Ha szükséges, megsózzuk, megborsozzuk. Lassú tűzön 1 órán át, főzzük. Tetejére rakjuk a vastag szeletekre vágott burgonyát, a karikákra metélt fehérrépát és vöröshagymát, valamint a vékonyra szelt káposztát. Ha kell, forró vizet önthetünk rá, de csak annyit, hogy sűrű levest kapjunk. Lefödve, nagyon gyenge lángon főzzük 90 percig, mert az ízek csak így érvényesülnek. A csülköt kicsontozzuk, nagy darabokra vágjuk, tálra tesszük, a levest a cseréplábasban tálaljuk. Adhatunk hozzá pirított kenyérszeleteket is.
Baszk fokhagymaleves
4 szelet kenyeret kockázzunk fel és pirítsunk meg. Öntsünk rá 1 liter vizet, sózzuk, borsozzuk és forraljuk fel. Serpenyőben olajon pirítsunk meg 4 gerezd fokhagymát. Ha megpirult, vegyük ki és tegyünk az olajba 2 evőkanál paradicsompürét, főzzük 2 percig, majd adjuk a leveshez a fokhagymával együtt és forraljuk össze. Két egész tojást verjünk habosra, és tálalás előtt keverjük a leveshez.
Csirkehúsleves dióval.  (Sopa de pollo y nuez)
Hozzávalók: 1 l tyúkhúsleves (leveskockából is készülhet), 1 szem burgonya, 3 dkg zsír, 1 fej vöröshagyma, 3 dkg meghámozott dióbél vagy mandula, 18 dkg kicsontozott sült csirkehús, 1, 5 dl tejföl, 1-2 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselyem, egy kevés só, törött bors.
A húslevest a fazékban felforraljuk, és 10-15 percig főzzük a meleg levesbe tett, kockára vágott burgonyával, amíg az meg nem puhul. Ügyeljünk arra, hogy a burgonya ne főjön szét! Közben serpenyőben megmelegítjük a zsírt, aranyszínűre pároljuk benne a feldarabolt vöröshagymát és a dióbelet, ill. mandulát. Ezt kiegészítve a csirkehús felével és néhány kanál levessel turmixgépben sima péppé keverjük. A masszát elegyítjük a húslevessel és a kis kockákra vágott maradék sült csirkével. Egy percen át főzzük, megsózzuk, megborsozzuk, tejföllel és finomra vágott zöldpetrezselyemmel ízesítjük. Forrón tálaljuk.
Ebrói halkrémleves (Sopa de pescado cremado)
Hozzávalók: 80 dkg filézett hal, 1 fej vöröshagyma, 2 szál póréhagyma, 2 szem paradicsom, 2 gerezd fokhagyma, 4 evőkanál olaj, 20 dkg csőtészta, 1 babérlevél, néhány darabka szárított citrom- vagy narancshéj, 1,3 l víz,  egy kevés porított sáfrány,  20 dkg Pannónia sajt,  egy kevés só,  törött  bors.
Fazékban megmelegítjük az olajat, és megpároljuk benne a vékonyra szeletelt vöröshagymát, a karikákra vágott póréhagyma fehér részét, a meghámozott és szétnyomott paradicsomot, valamint a zúzott fokhagymát, a különbféle fűszerekkel együtt (a sáfrányt kivéve).  Közben megtisztítjuk, megmossuk, és feldaraboljuk a halakat. Összeforgatjuk a zöldségekkel, felöntjük a vízzel, és 15 percig erős lángon forraljuk. A levest leszűrjük, a zöldségeket és a halat áttörjük. Visszatesszük a tűzre, beledobunk egy csipetnyi sáfrányt, és amikor forr, hozzáadjuk a darabokra tördelt csőtésztát. Félig lefödve főzzük, kb. 10-15 perc múlva a tészta megpuhul. Jó melegen tálaljuk, kis tálban adjuk mellé a reszelt sajtot.
Fehér hal alaplé
Hozzávalók: halcsontok (fej, farok, uszony, gerinccsont), 1 babérlevél, 1 szál póréhagyma, 1 teáskanál sáfrányos szeklice, 1 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér, 1 kis darabka zellergumó, 1 csapott teáskanál só.
Nagy fazékba rakjuk az összes megtisztított és felvágott zöldséget, a halcsontokat és a fűszereket. Annyi vizet öntünk rá, amennyi jó bőven ellepi és felforraljuk. Legalább két órán keresztül főzzük, hogy a halcsont jól kilúgozódjon. Finom szűrőn átszűrjük. Mindenféle halétel párolásához, halas mártás vagy leves készítésére használható.
Fehér halleves
Összeállítás: 25 perc + 1-2 óra pácolás
Főzés: 15 perc
Hozzávalók 4-6 személyre: 1 kg fehér húsú halfilé, 4-6 vastag szelet fehér kenyér, 3 kis fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 liter hallé, 1 csésze száraz fehérbor, 3 evőkanál finomra vágott petrezselyemzöld, 2 teáskanál reszelt citromhéj, 3 evőkanál friss kakukkfűlevél, 3 babérlevél, 4 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál fehérborecet, 1/4 teáskanál só, 1/4 teáskanál őrölt bors
Elkészítése: A lebőrözött, szálkamentes halfilét 2,5 cm-es kockákra vágjuk, és nagy tálba tesszük. Az apróra vágott hagymát, a zúzott fokhagymát, petrezselymet, citromhéjat, kakukkfüvet, babérlevelet, olívaolajat és a borecetet összekeverjük, majd az előkészített halhúsra öntjük. Fóliával letakarjuk, és 1-2 órára behűtjük. A halat a páccal együtt nagy lábosba tesszük, ráöntjük a hallevet, a fehérbort, sózzuk-borsozzuk. Lassú tűzön felforraljuk, majd lefedve 15 percig főzzük, amíg a hal megpuhul.
Tálalás előtt a kenyérszeleteket mindkét oldalon aranybarnára pirítjuk, a tányérba tesszük, és rámerjük a forró levest. Azonnal tálaljuk.
Jó tudni: Ehhez a recepthez süllőt használtunk, de bármilyen fehér húsú hal, esetleg többféle is jó hozzá. A hagyományos spanyol kenyér ovális, héja nagyon ropogós. Használhatunk helyette francia kenyeret is.
Fokhagymaleves (Sopa de ajo)
Hozzávalók: 5 evőkanál olaj, 5-6 gerezd fokhagyma, 20 dkg szikkadt fehér kenyér, 1 l forró víz, 5 szem paradicsom, 2 tojás, egy kevés só.
Egy lábasban, közepes tűzön megmelegítjük az olajat. Beletesszük a zúzott fokhagymát és diónyi nagyságúra tördelt kenyérdarabokat. Lassan aranyszínűre pirítjuk anélkül, hogy megbarnulna. Felengedjük a forró vízzel, és megsózzuk. Hozzáadjuk a meghámozott és kockákra vágott paradicsomot (készíthetjük a nélkül is).  Lefödve, takaréklángon 15 percig főzzük a levest. A kenyér megdagad, de nem esik szét. Tálalhatjuk két tojásból készült omlettel, amelyet a leves tetejére helyezünk.
Galíciai leves vegyes húsokból.  (Sopa de Gallego)
Hozzávalók: 25 dkg száraz fehér bab, 25 dkg csirkehús, 25 dkg marharostélyos, 10 dkg füstölt sonka, 10 dkg kicsontozott sertésoldalas, 1 fej fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 1/4 fej fehér káposzta, 1 szál sárgarépa, 4 szem burgonya, 1 evőkanál olaj, 1 evőkanál borecet, 1 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselyem, egy kevés só.
A babot egy éjszakán át, áztatjuk. A vizet leöntjük róla, és a babot nagy fazékban, annyi hideg vízben, hogy ellepje, feltesszük főni. Amikor felforrt, hozzáadjuk a kicsontozott és darabokra vágott csirke-, marha-, sertéshúsokat, sonkát, egészben a vöröshagymát és a hámozatlan fokhagymagerezdeket. Takaréklángon, lefödve kb. 2 óra hosszat főzzük. Ha szükséges, leszedjük a habját, illetve forró vízzel pótoljuk az elfövő vizet. Újabb 30-40 percig főzzük a vastagra szeletelt káposztával, a kockákra vágott burgonyával és sárgarépával. Ízesítjük az olajjal, a borecettel, és megsózzuk. Szükség esetén még főzzük fedő nélkül, hogy jó sűrű levest nyerjünk. A levét 4 levesestálba, zöldpetrezselyemmel behintve tálaljuk, majd a felszeletelt húsokat a zöldségekkel utána fogyasztjuk.
Készíthetjük csak egyfajta húsból is, akár csirke-, akár marhahúsból vagy füstölt sonkából. Mindig új ízeket nyerhetünk.
Gazpacho
A gazpacho - hideg zöldségleves - nagyon kellemes, hűsítő fogás. A gazpacho annyiféle, ahány település van Spanyolországban. Csak friss zöldségekből készítsük, és nagyon hidegen - jégkockákkal tálaljuk.
Andalúziai gazpacho
Hozzávalók: 1 paradicsom ivólé, néhány szem összezúzott köménymag, 1 evőkanál reszelt hagyma, 1 gerezd zúzott fokhagyma, 2 paradicsom, 1 uborka, 1 zöldpaprika, só, bors, citromlé.
Elkészítése: A hozzávalókat apróra vágjuk, a paradicsomlébe keverjük, és hideg helyen néhány óráig állni hagyjuk. Egy kevés olajat is adunk hozzá. Készíthetjük úgy is, hogy a hozzávalókat turmixgépen péppé zúzzuk, és úgy öntjük a paradicsomléhez, hűtés után leszűrjük és jégkockával tálaljuk.
Andalúz gazpacho  
Hozzávalók: (6-8 személyre): 75 dkg paradicsom, 4 fej vöröshagyma, 2 cső piros zöldpaprika, 2 uborka, 1 csemegeuborka, 2 gerezd fokhagyma, 15 dkg szétmorzsolt száraz kenyér, 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál borecet, 5 dkg fehérkenyér-bél, 1 kávéskanál pirospaprika, egy kevés porított köménymag, só, törött bors, 3 dl víz, 6 jégkocka.
A paradicsomot néhány percre fövő vízbe tesszük, majd meghámozzuk, kimagozzuk. A paradicsom egyharmadát félretesszük, a maradékot kockákra vágjuk. Három fej vöröshagymát, 1 uborkát meghámozunk, és vékonyra szeletelünk. Serpenyőben, nagy lángon, forgatva addig sütjük a zöldpaprikát, amíg a héja meg nem ráncosodik. Utána hideg vízbe mártjuk, külső héját lehúzzuk, magházának eltávolítása után feldaraboljuk. Az így előkészített zöldségféléket turmixgépben összetörjük. A száraz kenyér-darabokat a fokhagymaszeletekkel, az olajjal elkeverjük. Ízesítjük sóval, borssal és egy csipetnyi porított köménymaggal. A masszát turmixgépben sima péppé törjük. Levesestálban összedolgozzuk a paradicsomos zöldséget az olajos kenyérrel, az ecettel és simára keverjük. Felöntjük nagyon hideg vízzel, és a levest a jégkockákkal a hűtőszekrénybe állítjuk.
Tálalás előtt elkészítjük a betétet, amelyet a leves mellé teszünk az asztalra. A maradék paradicsomot, csemegeuborkát 1 cm-es kockákra vágjuk, a vöröshagymát és a meghámozott uborkát vékonyra vágjuk. A különböző színű zöldségeket, kenyeret a színekkel játszva, kis halmokban egy lapos tálra helyezzük, amelyből mindenki ízlése szerint tesz a levesébe.
Baszk gazpacho
Hozzávalók: 4 szem paradicsom, 2 cső zöldpaprika, 1 vékony szelet kenyér, 1 csemege uborka, 2 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál olaj, 1 evőkanál borecet, 4 dl víz, egy kevés só, törött bors, 5 jégkocka.
Turmixgépben sima péppé dolgozzuk össze a meghámozott, összevágott paradicsomot, a magházától megtisztított zöldpaprikát, a zúzott fokhagymát, az olajat, az ecetet, a vizet. A masszát sóval és borssal ízesítjük, levesestálba öntjük, összekeverjük az 1 cm nagy kockákra vágott csemegeuborkával és a jégkockákkal. Nagyon hidegre hűtve tálaljuk.
Córdobai gazpacho
Hozzávalók: 1 uborka, 3 szem paradicsom, 2 paradicsompaprika, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál olaj, 2 evőkanál borecet, 4 dl paradicsomlé, 1 evőkanál zöldpetrezselyem, egy kevés pirospaprika, só, törött bors, 5 jégkocka.
A paradicsomot és az uborkát meghámozzuk, és 1 cm-es kockákra vágjuk. Apróra daraboljuk a vöröshagymát és a paradicsompaprikát. Levesestálban összeforgatjuk a zöldségféléket, ízesítjük olajjal, ecettel, paradicsomlével, a zúzott fokhagymával és a különböző fűszerekkel. Turmixgépben összetörjük a hozzávalókat, majd visszatéve a levesestálba, beletesszük a jégkockákat, és lefödve a hűtőszekrénybe állítjuk. Nagyon hidegen, finomra vágott zöldpetrezselyemmel beszórva tálaljuk.
Egyszerű gazpacho
Hozzávalók: 6-7 szem paradicsom, 4 cső zöldpaprika, 1 uborka, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 4 evőkanál olaj, 1 evőkanál ecet, 12 dkg zsemlemorzsa, 1 evőkanál finomra vágott zellerlevél vagy zöldpetrezselyem, egy kevés majoránna, só, törött bors.
A paradicsomot meghámozzuk, és kimagozzuk. Ugyancsak meghámozzuk az uborkát - ha nagyok a magjai, magozzuk ki -, és feldaraboljuk. A zöldpaprikát magházának eltávolítása után négybe vágjuk. Vastagra szeleteljük a vöröshagymát és a fokhagymát. Valamennyi zöldségfélét turmixgépben sima péppé törjük, majd a pépet levesestálba öntjük. Összedolgozzuk az olajjal, ecettel, ízesítjük a fűszerekkel, megsózzuk, és megborsozzuk. Felöntjük annyi hideg vízzel, hogy sűrű levest kapjunk. Végül belekeverjük a zsemlemorzsát, amely megdagadva szép ragyogást ad a levesnek. Legalább 2 órára hűtőszekrénybe tesszük, és nagyon hidegen tálaljuk.
Extremadurai gazpacho
Hozzávalók: 50 dkg paradicsom, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 uborka, 2 cső zöldpaprika, 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál olaj, 1 evőkanál borecet, 1 evőkanál zsemlemorzsa, 1 l víz, 1 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselyem, 1 evőkanál finomra vágott mentalevél, egy kevés só, törött fehérbors, és tetszés szerint néhány szem mandula vagy mogyoró.
A paradicsomot meghámozzuk, kimagozzuk és szétnyomjuk. Az uborkát is meghámozzuk és felszeleteljük. A zöldpaprikát magházának eltávolítása után karikákra vágjuk. Vastagra daraboljuk a vöröshagymát és a fokhagymát. Előbb a vöröshagymát és a fokhagymát forgatjuk turmixgépben néhány pillanatig, majd hozzáadva a már előkészített zöldségféléket, az egészet sima péppé turmixoljuk. Levesestálba öntjük a masszát, összedolgozzuk a vízzel, zsemlemorzsával, ízesítjük a különböző fűszerekkel, a meghámozott és durvára vágott mandula- vagy mogyoródarabokkal. Lefödve legalább 2 órára a hűtőszekrénybe tesszük.
Tálalhatunk a leves mellé tálra kis halmokat rakva és a különböző színeket szépen elrendezve 1 fej apróra vágott vöröshagymát, 1 cső pirosra színeződött zöldpaprikát, fél uborkát, a csemegeuborkát, 2 kemény tojást, mindegyiket 1 cm-es kockákra darabolva. Az asztalnál tehet mindenki tetszése szerint ezekből a levesébe. (Ezt a kiegészítőt készíthetjük más, nem túl sűrű gazpachóhoz is.)
Gazpacho 1.
Hozzávalók: 4 cső zöldpaprika, 1 közepes uborka, 6-7 szem paradicsom, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 4 evőkanál olaj, 1 evőkanál ecet, 12 dkg szétmorzsolt száraz kenyér, 1 evőkanál nagyon finomra vágott zellerlevél és petrezselyem, egy csipet majoránna, só, bors.
A paradicsomot hámozzuk meg és magozzuk ki. Az uborkát szintén hámozzuk meg, és daraboljuk kis kockákra. A zöldpaprikák magházát távolítsuk el, és vágjuk őket négyfelé. A fokhagymát és a vöröshagymát szeleteljük fel. A zöldségeket tegyük turmixgépbe, és pépesítsük (régen ezt mozsárban végezték), majd öntsük levesestálba. Keverjük hozzá az olajat, ecetet, ízesítsük a fűszerekkel, sózzuk, borsozzuk. Öntsük fel annyi hideg vízzel, hogy sűrű leves maradjon. A végén keverjük bele a morzsává őrölt kenyeret is. Legalább két órára hűtsük be, jó hidegen tálaljuk.
Gazpacho 2.
Hozzávalók: 4 nagyobb paradicsom, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 zöldpaprika, 1 nagy uborka, 4 gerezd fokhagyma, 1 szelet kenyér, 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál borecet, 1 teáskanál pirospaprika, késhegynyi őrölt köménymag, ízlés szerint só.
A levesbetéthez: 1 kemény paradicsom, fél uborka, 1 kis darab vöröshagyma.
A kenyeret kockákra vágjuk, és az olajban pirosra sütjük. Tálra rakjuk, hozzátesszük a kockákra vágott paradicsomot, a kicsumázott, felszeletelt zöldpaprikát és a karikákra vágott uborkát, valamint a megtisztított és felaprított vöröshagymát. Ráöntjük a borecetet, beletesszük a zúzott fokhagymát és a fűszereket, majd öt deci vizet eresztünk a tálba. Lefedjük, és háromórai várakozás után turmixgép poharába öntjük. Sűrű, sima levessé keverjük. Jégkockákkal és a maradék nyersanyagokból vágott apró zöldségkockákkal tálaljuk.
Gazpacho 3.
Hozzávalók: 0,5 kg uborka - 0,5 kg zöldpaprika - 2 paradicsom - 1 kis hagyma, 2 gerezd fokhagyma - 20 gr régi kenyér - 1 tk. borecet - 2 ek. olívaolaj - 0,5 citrom - só - bors - 1 tk. Tabasco (Chili-s fűszer-feltétlenül!) - 400 ml. leves
Hámozza meg a zöldségeket, a paradicsomot magozza is ki. Mixerben 20 mp-ig keverni, hidegen tálalni.
Gazpacho 4. (hideg paradicsomleves)
Összeállítás: 15 perc + 1-2 óra hűtés
Hozzávalók 4-6 személyre: 8 nagyobb, érett paradicsom, lehéjazva, kimagozva 1 uborka, meghámozva, kimagozva, 3 szelet fehér toastkenyér, 1 kisebb fej hagyma, apróra vágva, 1 kis zöldpaprika, apróra vágva, 3 evőkanál felaprított, friss mentalevél, 2 gerezd fokhagyma. 2 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál vörösborecet, 2 evőkanál sűrített paradicsom, 1-2 csésze jeges víz, só
Díszítés: 1 közepes nagyságú piros húsú paprika, vékony csíkokra vágva, 1 közepes fej hagyma, vékony szeletekre vágva, 1 kisebb uborka, meghámozva, kimagozva, apróra vágva, 2 apróra vágott kemény tojás, 1/2 csésze felszeletelt zöld olajbogyó
Elkészítése: A hozzávalókat - a jeges víz kivételével - nagy tálban összekeverjük, fóliával lefedjük, és 20 percig állni hagyjuk. A keverék egyharmadát turmixgépbe tesszük, és kb. 30 másodperc alatt simára keverjük. A krémet nagy tálba öntjük, és folytatjuk a turmixolást a következő egyharmadnyi adaggal. Ha mindhárom adag kész, a krémet a kívánt sűrűségűre hígítjuk a jeges vízzel. Fóliával lefedve, legalább egy órára behűtjük.
A levest nagy levesestálban vagy csészékben, jégkockával találjuk. A hozzávaló zöldségeket kis tálkákba rendezzük, és körbeadjuk a vendégeknek, hogy mindenki azt tegyen a saját levesébe, amit jónak lát.
Jó tudni: Ezt a legnépszerűbb spanyol levest a világ minden táját gazpacho néven ismerik. Mindig jégbe hűtve kell tálalni. Nagyon üdítő hatású, különösen a nagy nyári hőségben. A legjobb ízt akkor érhetjük el, ha igazán érett paradicsomot használunk. Ne feledjük, a magokat mindig ki kell venni! Ha nincs érett, friss paradicsom, használhatunk konzervparadicsomot is.
Tipp: A paradicsomból úgy lehet eltávolítani a magokat, hogy meghámozás után félbevágjuk, és kissé megnyomjuk. Ha mégis marad benne mag, teáskanállal vegyük ki. Az uborkát hosszában félbevágjuk, majd a közepéből a magokat teáskanállal kikaparjuk.
Gazpacho 5.
Belevalók: 4 paradicsom, 2 uborka, 2-2 piros és zöldpaprika (vagy amilyen színűt csak találtok), 1 vöröshagyma, 2-4 gerezd fokhagyma, 2 szelet barna v. fehér kenyér, 2 ek. borecet, 5 ek. olívaolaj, majoránna, Cayenne-bors, fekete bors, cukor, só, (opcióként néhány főtt tojás).
A paradicsomokat megnyúzzuk és fölaprítjuk, az uborka és a paprikák felét kiskockára vágjuk és félretesszük, másik felüket fölaprítjuk. A hagymaféléket apróra vágjuk, a kenyerek héját levágjuk, s egyiket kockákra vágva szintén félretesszük, a másik megy a levesbe. A félretettek kivételével az összes anyagot összeturmixoljuk, majoránnával és borssal fűszerezzük. Ha már pépes, beleöntjük az ecetet és 3 ek. olajat, ízesítjük sóval, cukorral, Cayenne-borssal, és rövid! Ideig, tovább turmixoljuk. Az egész beugrik a hűtőbe, s míg hűl a maradék, olajon világosra pirítjuk a félretett kenyeret, a tojásokat kis kockára vágjuk. Tálaláskor mindenki megszórja magának a levest a kenyérrel, a tojással, és a félretett zöldségkockákkal. (van, aki a hűtőbe tétel előtt egy jó marék jégkockát is tesz bele, hamarabb hűl és szaporítja a levest) Én 1 dl félszáraz fehérborral nyakon öntve hűtöttem be, úgy sem rossz! (baráti körben első reakció az volt, hogy "mi ez a moslék?", de az első kanál után térden csúszva kértek bocsánatot:)) (Kovács Nándi)

 
PRAKTIKÁK
 
JÓ TUDNI
 
EGÉSZSÉGESEN
 
FÜSZEREKRŐL
 
GOMBA
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal