Almás csók
Hozzávalók kb. 20 darabhoz: 40 dkg liszt, 25 dkg vaj vagy főzőmargarin, 20 dkg cukor, 4 tojás, 1,5 kg alma, 1/2 zacskó sütőpor, 1 zacskó vaníliás cukor , 1 /2 citrom leve, 1 /2 teáskanál őrölt fahéj csipetnyi só, a tepsi kikenéséhez zsiradék a szóráshoz porcukor
Elkészítés: A vajat vagy a főzőmargarint a cukorral, a vaníliás cukorral és a sóval habosra keverjük. Egyenként belekeverjük az egész tojásokat. A lisztet átszitáljuk, összekeverjük a sütőporral, majd a vajas (vagy margarinos) krémbe keverjük, és simára eldolgozzuk.
Az almákat megmossuk, félbevágjuk, magházukat kiemeljük. Meghámozzuk, majd lehetőleg egyforma, apró darabokra vágjuk. és citromlével meglocsoljuk, hogy meg ne barnuljanak. Végül a gyümölcsdarabokat a tésztába keverjük, és őrölt fahéjjal ízesítjük.
Margarinnal vagy más zsiradékkal kikenünk egy sütőlemezt, és az almás tésztából vízbe mártott kanállal kisebb halmokat rakunk rá
A tésztát előmelegített sütőben (villanytűzhelynél 200 fokon, gáztűzhelynél 3-as fokozaton) 15-20 perc alatt rózsaszínűre sütjük. Porcukorral meghintve kínáljuk.
Amarcos
Hozzávalók: 50 dkg őrölt mandula, 23 dkg porcukor, 3 tojás, 1 citrom és 1 narancs reszelt héja, 1 mokkáskanál őrölt fahéj.
A mandulát keverjük össze a porcukorral, majd apránként a felvert tojásokkal. Adjuk hozzá a reszelt narancs- és citromhéjat és a fahéj felét. A masszából olajjal kikent sütőlemezre kávéskanállal rakjunk kis halmokat, és előmelegített sütőben süssük 20-25 percig őket. Még melegen szórjuk meg a maradék fahéjjal. Hagyjuk a puszedliket a sütőlapon kihűlni.
Babacsók
12 dkg porcukrot 1/2 cs. Váncza -vanilincukorral és 3 tojás sárgájával habosra keverünk, azután 20 dkg vajat adva hozzá, az egészet deszkán, 35 dkg liszttel kevert 1 cs. V.-sütőporral, késsel jól eldolgozzuk. A tésztából kis dió nagyságú golyócskákat gömbölyítünk. Vajazott, lisztezett tepsibe rakjuk a gyengén ujjunk között meglapított golyócskákat, melyek mélyedésébe kis ízzel, 1-1 szem kimagozott cseresznye, vagy meggybefőttet helyezünk. Közepes tűznél sütjük.
Kiadós, kedvelt, mutatós sütemény.
Balatoni csók
25 dkg cukrot, 1 cs. V.-vanilincukorral, 4 egész tojással és 8 dkg őrölt mogyoróval erősen, félóráig keverünk, azután 30 dkg liszttel kevert 1/2 cs. V.-sütőport keverünk hozzá. Diónyi halmokat formálunk, és őrölt mogyoróval megszórva, vajazott tepsiben, forró sütőben sütjük.
Bóbitás csók 1.
Sok-sok tojásfehérje. 1 tojásfehérjéhez 7 dkg porcukor és 4 dkg dió kell.
A tojásfehérjéket a cukorral gőz fölött felverjük, majd a gőzről levéve tovább verjük. Belekeverjük a durvára vágott diót.
Amikor a hab már nagyon kemény, tortadíszítővel különféle formákat lehet belőle készíteni.
Én arra gondoltam, hogy a tetejére aszalt gyümölcsből (banánból, almából, sárgabarackból) díszítésként különféle bóbitát lehet rakni, és együtt megsütni. Nem hiszem, hogy az a gyenge hő, ami a habcsók sütéséhez kell, tönkretenné az aszalt gyümölcsöket.
Előmelegített - de nagyon langyos - sütőben csak szikkasztani szabad!
Bóbitás csók 2.
2 egész tojást 12 dkg porcukorral és 1/2 csomag Váncza - vanilincukorral habosra kikeverjük, azután 14 dkg sima lisztet és 1/2 csomag Váncza-sütőport keverünk 10 percig hozzá. A tésztából kis csókokat rakunk vajazott tepsibe és sütés előtt 3-4 órára (esetleg egy éjszakára) pihenni félretesszük.
Közepes tűznél sütjük.
Csokicsók
Hozzávalók kb. 55 db-hoz: 210 g sötét bevonó csokoládé, 140 g vaj, 210 g porcukor, 280 g őrölt mogyoró
A díszítéshez: kb. 55 szem tisztított mogyoró, porcukor
Elkészítés:
- A csokoládét lereszeljük. A vajat a porcukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a mogyorót és a csokoládét, és az egészet gyorsan sima tésztává gyúrjuk.
- 180 fokra (gázsütő 2-es fokozat) felmelegítjük a sütőt.
- A tésztából nedves, hideg kézzel 2-3 cm-es golyókat formázunk és mindegyikbe egy-egy szem mogyorót nyomunk.
- A golyókat sütőpapírral bélelt lemezre rakva 15-20 percig sütjük a sütőben. A kihűlt csókokat meghintjük porcukorral
Ötlet: Tartsunk a golyók fölé keskeny csíkokra vágott papírt, és szórjuk rá a porcukrot.
Hajdinás almás csók
Hozzávalók: 1 csésze hajdinaliszt, 1 csésze sütőliszt, 3 ek kukoricaolaj, 1/4 teáskanálnyi tengeri só, 1 tojás, 1 maréknyi mazsola, őrölt fahéj.
A hozzávalókat jól keverjük össze. Merjünk evőkanálnyi adagokat bő, forró olajba, és süssük szép pirosra.
Csokoládés csók
30 dkg porcukrot 5 tojás fehérjével, 1 ek. finomra reszelt főzőcsokoládéval, 1/2 cs. Váncza-vanilincukorral és 1/2 citrom levével, szilárdan megálló keménységűre keverünk, kb. félóráig. Kávéskanállal vajazott sütőlemezre vagy tepsibe kis, szilvanagyságú halmokat rakunk egymástól kellő távolságra, s tetejükre 1-1 pörkölt mogyorószemet nyomunk. Mogyoró helyett fél szem mandulát is használhatunk díszítésül. Enyhén meleg sütőben szárítjuk.
Dalmát csók
30 dkg lisztet 1 csomag Váncza-sütőporral elkeverünk, azután 2 tojás sárgájával, 10 dkg zsírral, 12 dkg cukorral, összegyúrjuk. Dió nagyságú golyókat formálunk, melyek közepét benyomjuk, és kevés lekvárral 1/2 szem kimagozott aszalt szilvát ragasztunk a tészta mélyedésébe. A szilvákba szintén kevés lekvárral 1-1 fél dióbelet nyomunk, és sűrű cukorszörppel megkenve, közepes tűznél jól átsütjük.
Datolyacsók
20 dkg cukrot, 1/2 cs. V.-vanillincukrot, és 3 tojás fehérjét sűrűre keverünk, azután hozzáadunk 15 dkg hosszúra vágott mandulát, és 15 dkg kimagozott, keskeny darabokra vágott datolyát. Ostyalapokra, vagy zsírozott és lisztezett sütőlapra, dió nagyságú csókokat rakunk, majd meleg sütőbe téve, lassan szárítjuk.
Hosszabb ideig eltartható, igen jó zsúrédesség.
Dióscsók 1.
Hozzávalók: Tojásfehérje 4 db, vaníliás cukor 28 dkg, citromhéj 1/2 db, szegfűszeg 3-4 szem, vanília 1/2 rúd, zsemlemorzsa 1 ek., dió 28 dkg, fél dió 5 dkg.
Elkészítés módja: Négy tojás keményre vert habját elkeverjük 28 dkg vaníliás cukorral, teszünk bele azután 28 dkg darált diót, és a felsorolt fűszereket, s úgy járunk el, mint a többi csóknál, de mindegyikre fél diót teszünk.
Diós csók 2.
Hozzávalók: 10 dkg vaj, 2 db tojássárgája, 30 dkg darált dióbél, 10 dkg liszt, citromhéj, ízlés szerint folyékony édesítőszer, diétás meggybefőtt
Elkészítés: A vajat a tojássárgájával habosra keverjük, majd hozzáadjuk a diót, lisztet, citromhéjat, édesítőszert. Kis gömböket formálunk belőle, mindegyik gömb közepébe mélyedést nyomunk. A gömböket megkenjük tojássárgájával, megsütjük. Sütés után a mélyedésekbe egy-egy szem diétás meggyet teszünk.
Diós puszedli
Hozzávalók:
Tésztához: 3 tojásfehérje, 20 dkg porcukor, 1 teáskanál citromlé, 20 dkg darált dió, 25 dkg liszt, késhegynyi őrölt fahéj, őrölt szegfűszeg.
A sütéshez és a díszítéshez: tortabevonó, diógerezdek, vaj.
Elkészítés módja: A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, majd kis adagokban hozzászórjuk a porcukrot, beleadagoljuk a citromlét, és addig verjük, amíg tompa fénye lesz. Ezután hozzákeverjük a diót és az ízesítőket, majd apránként beledolgozzuk a lisztet. Lisztezett deszkán kinyújtjuk, és lisztbe mártott formákkal kiszórjuk. Kivajazott sütőlemezre rakjuk, és közepes hőmérsékletre előmelegített sütőben 10-15 perc alatt kisütjük. Ha kihűlt, a tortabevonót gőz fölött megolvasztjuk, a puszedlik egy részét félig belemártjuk, a többi tetejére cseppentünk egy keveset, majd rárakunk egy-egy diógerezdet.
Elkészítési idő: kb. 45 perc.
Jó tanács: mogyoróval is elkészíthető. Száraz, hűvös helyen tárolva sokáig eláll.
Epres habcsóktorta
Hozzávalók: 3 tojásfehérje, 15 dkg porcukor, 50 dkg eper, 25 dkg vaníliafagylalt, 2 dl tejszín.
A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd beleszitáljuk a porcukrot, és tovább verjük. Kivajazott, liszttel meghintett (vagy sütőpapírral kibélelt) sütőlemezre két halmot rakunk belőle, és kör alakúvá simítjuk. Előmelegített sütőbe toljuk és 125 fokon kb. 10 percig sütjük, majd csökkentjük a hőmérsékletet és 100 fokon kiszárítjuk.
Az epret megtisztítjuk, félbevágjuk, a tejszínt - ízlés szerint kevés cukorral együtt - kemény habbá verjük. A kihűlt habcsóklapokat megkenjük vaníliafagylalttal, rásimítjuk a tejszínhabot, kirakjuk az eperrel, és egymásra helyezzük. Azonnal fogyasztjuk.
Erzsébet csókja
Hozzávalók: 6 tojásfehérje, 20 dkg kókuszreszelék, 6 evőkanál porcukor, 1 evőkanál citromlé, 1 tábla tortabevonó.
Elkészítés: a tojásfehérjéből kemény habot verünk, majd folyamatosan verve apránként hozzáadjuk a cukrot, a citromlét és a kókuszreszeléket.
A masszából kis halmokat rakunk egy papírral letakart sütőlemezre. 150 fokra előmelegített sütőben kb. 20 percig sütjük (pontosabban csak szárítjuk). A csókokat a sütőben hagyjuk kihűlni. A tortabevonót gőz fölött vagy mikróban megolvasztjuk, és a kihűlt csókok alsó felét belemártogatjuk. A csókokat fejjel lefelé lerakva hagyjuk megszáradni.
Fügecsók
22 dkg cukrot, 1 cs. Váncza-vanilincukrot 4 tojás fehérjével habosra keverünk, majd hozzáadunk 25 dkg puha ládafügét vékony szeletekre vágva, 10 dkg vagdalt mandulát és két kávéskanál rumot. Két kávéskanál segítségével vajazott és lisztezett sütőlemezre, vagy tepsibe kis halmokat rakunk, melyeket langyos sütőben szárítunk.
Gesztenyés csók
2 tojás kemény habját 20 dkg cukorral, 1 ek. rummal, és fél cs. V.-vanillincukorral elkeverjük, majd lassan 14 dkg finomra tört gesztenyét és 14 dkg tisztított, darált mandulát teszünk hozzá. Zsírozott, lisztezett tepsire kis kanállal csókokat rakunk, és forró sütőben szárítjuk.
Habcsók 1.
Hozzávalók: Tojásfehérje 2 db, porcukor 20 dkg, ecet 1 kk., dió 20 dkg.
Elkészítése: Két tojásfehérjét 20 dkg porcukorral pár csepp ecettel nagyon habosra kikeverünk, teszünk bele 20 dkg darabos diót. Kikent és lisztezett tepsibe apró halmokat rakunk belőle, és langyos sütőben fehérre szárítjuk.
Habcsók 2.
Hozzávalók: Cukor 25 dkg, tojásfehérje 5 db. mandula 12.5 dkg.
Elkészítése: Huszonöt dkg cukrot, 5 tojásfehérjével habosra keverünk, forró vízzel telt edényben keményre főzzük, teszünk bele 12.5 dkg, héjazott darált mandulát, kikent és lisztezett tepsibe apró halmokat rakunk, s enyhe tűznél kisütjük.
Habcsók 3.
Hozzávalók: Tojásfehérje 4 db, cukor 25 dkg, citromlé 1/2 db, mandula, vagy dió 20 dkg, datolya 3 dkg, citronát 2 dkg.
Elkészítése: Négy tojásfehérjét 25 dkg cukorral, 1/2 citrom levével habosra keverünk, teszünk bele 20 dkg hosszúra vágott mandulát, vagy diót, 3 dkg apróra vágott datolyát, 2 dkg citronátot (cukorban eltett citromhéj, citrombefőtt). Tovább a fenti módon járunk el.
Habcsók 4.
Fehérjét felvered, majd amikor majdnem kemény kevés cukrot adsz hozzá, és egészen keményre vered! Végén még ecetet is keversz hozzá, kiskanálnyit!
Sütőpapírra kis halmocskákat teszel belőle, majd nyitott ajtajú sütőben a legkisebb lángon lassan kiszárítod (több óra). Ízesítheted kakaóval is, az is nagyon finom, de lekvárral is!
Habcsók 5.
6 tojásfehérje, 20 dkg porcukor, dióbél
A tojásfehérjéket kemény habbá verve belekeverjük a porcukrot.
Felforrósítjuk a sütőt, majd a legkisebb hőfokra állítjuk. A kemény habból "pöttyöket" rakunk a sütőlapra. Mindegyiket dióbélszelettel díszítjük. A sütőben a csókokat nem sütjük, csak lassan kiszárítjuk!
Habcsók főtt habból
Hozzávalók: 4 tojásfehérje, 20 dkg cukor, 12 dkg dió, vanília vagy citromlé, vaj
A tojásfehérjéket a cukorral gőz felett sűrű habbá verjük, közben pár csepp ecetet vagy citromlevet adunk hozzá, ettől a hab könnyebb lesz. A hab akkor van készen, ha a habverőről nem folyik le, hanem egész darabban marad rajta. A gőzről levesszük, és könnyedén hozzákeverünk negyedekbe tört diógerezdeket. Vajjal vékonyan bekent sütőlapra kávéskanállal kis halmokat rakunk belőle, gyenge, de egyenletes tűznél sütjük, illetve szárítjuk.
Sütés közben megnő, és kissé megrepedezik. A masszát vaníliával vagy citromlével ízesítjük.
Habcsók hidegen
Hozzávalók: 4 tojásfehérje, 30 dkg porcukor
A tojásfehérjéket mély porcelántálban a cukorral együtt pár csepp ecettel addig keverjük, amíg a kanál a habban megáll. Az eljárás ugyanaz, mint az előbbinél, csak egészen langyos sütőben szárítjuk. Dió nélkül is készíthetjük.
Habcsók mikróban
Hozzávalók: tojásfehérje, 35 dkg cukor.
A tojásfehérjét habbá verjük, a porcukrot beleszitáljuk, majd a habot tovább verjük. Egy zacskóból vagy nyomóformából esetleg kanállal sütőpapírra 6 db halmot rakunk, és a maximumon 11- 2 percig sütjük, 5 percig állni hagyjuk. Kb. 24 db lesz belőle.
Mézes puszedli (csók)
Hozzávalók: 1 kg liszt, 5 dl méz, 30 dkg cukor, 2 evőkanál sárgabaracklekvár, 4 tojás sárgája, 1 doboz szalalkáli (2 dkg), 1 teáskanál szódabikarbóna (2 evőkanál tejben feloldva), ízlés szerint: őrölt fahéj, szegfűszeg, ánizs, 1 citrom reszelt héja, 20 dkg margarin.
Az egészet összegyúrjuk, majd hűtőben 2-3 napig pihentetjük. Ezután 4-5 mm vastagra nyújtjuk, kiszaggatjuk, sütjük. Pléhdobozban sokáig eláll. Sütés után azonnal puha és ehető.
Huszárcsók
14 dkg vajat 2 tojás sárgájával jól elkeverünk, azután 9 dkg cukrot, 35 dkg lisztet, 1 cs. V.-sütőport, és 1/2 cs. V.-vanillincukrot adunk hozzá.
Zsírozott, lisztezett tepsibe apró gömböket rakunk, ujjal benyomjuk, s közepükre gyümölcsízt teszünk. Sütőbe téve szép sárgára sütjük.
Jogász csók
50 dkg lisztet összegyúrunk 15 dkg zsírral, 20 dkg főtt, passzírozott krumplival, 22 dkg cukorral, 1 cs. V.-sütőporral, 2 egész tojással, 2 ek. kakaóporral, és 1/2 cs. V.-vanillincukorral. A tésztából diónyi golyókat formálunk, melyeket kissé meglapítva, közepükre barackízből kis halmot, és ennek hegyébe tisztított mandulaszemet rakunk. Közepes tűznél sütjük. Igen jó teához, kirándulásra.
Kakaós csók
Összegyúrunk 30 deka finomlisztet 10 deka darált dióval, 15 deka Rama margarinnal, egy evőkanál rummal, egy evőkanál kakaóval meg 15 deka porcukorral, és egy óráig pihentetjük. Vékonyra nyújtjuk, kis pogácsaszaggatóval vagy likőröspohár szájával korongokat szúrunk ki belőle, és a sütőlemezre egymás mellé fektetve, minden másodikat tojásfehérjével megkenve, megsütjük. Közben simára keverünk 10 deka porcukrot 10 deka vajjal (vagy Rama margarinnal), egy tojás. sárgájával meg három evőkanál kakaóval. Ezzel a krémmel kenjük meg, a tojásfehérjével nem megkent megsült, kihűlt korongokat, és ráborítjuk azokat, amelyeket tojásfehérjével kenve sütöttünk meg.
Kalapos csók
30 dkg cukrot, 1/2 cs. V.-vanilincukrot, 4 egész tojással habosra jól kikeverünk, azután lassú keveréssel hozzáadunk 25 dkg liszttel elkevert 1/2 cs. Váncza-sütőport. A tésztából papírtölcsérrel, vagy kis kanállal vajazott, és lisztezett tepsire, vagy sütőlemezre 3 cm-es csókokat helyezünk. A tepsiket pár órára, vagy éjszakára bolygatás nélkül langyos helyre, a tűzhely mellé tesszük. Pár óra alatt ugyanis a lapos csókocskák tetején vékony réteg képződik. Ezután közepes tűznél sütjük. Igen tartós, kedvelt sütemény.
Karamelles csók
15 dkg kockacukrot kevés vízzel meglocsolva szabad lángon barnásra pörkölünk, majd hideg márványlapra öntve kihűlni hagyjuk. Kihűlés után mozsárban 1-2 kk. kristálycukor hozzáadása mellett porrá törjük. 6 tojás fehérjéből kemény habot verünk, melyhez hozzákeverjük a karamellás cukrot, és még 10 dkg porcukrot. E habos édességből vajazott sütőlemezre kávéskanállal kis halmokat rakunk, melyeket langyos, nyitott sütőben szárítunk.
Kitűnő mogyorós karamelles csókot készíthetünk, ha a cukorhoz, mikor barnulni kezd, 10 dkg durván tört mogyoróbelet szórunk bele, és vele együtt pörköljük tovább.
Karácsonyi hablánc
Hozzávalók: 4 tojás fehérje, 7 dkg kristálycukor, 20 dkg cukor, egy kevés víz, 6 dkg porcukor, piros ételfesték a színezéshez
A tojás fehérjéből a finom kristálycukorral nagyon kemény habot verünk. A 20 dkg cukorból, és egy kevés vízből sűrű szirupot főzünk, folyamatos keverés közben beleöntjük a habba, és addig verjük, míg kihűl. A hab nagyon kemény legyen! Azután belekeverjük a porcukrot, és a masszát két részre osztjuk. Az egyik részt megfestjük egy kevés piros festékkel, a másikat fehéren hagyjuk. Így elkészített habot, nyomózsákba tesszük, és kikent tepsibe apró csókokat nyomunk belőle. A habcsókra ezüstfonalat helyezünk, és a csókok közötti fonálra kisebb csókokat nyomunk.(a rózsaszín és fehér csókokat váltogatjuk). Az így elkészített láncokat mérsékelten meleg sütőben megszárítjuk.
Kiadós mézes puszedli
Hozzávalók: 1 kg liszt, fél kg méz, 30 dkg cukor, 2 evőkanál baracklekvár, 4 tojás sárgája, 2 dkg szalakáli, 1 teáskanál szódabikarbóna (egy kevés tejben feloldva), 20 dkg margarin, mézeskalács-fűszerkeverék, vagy ízlés szerint őrölt fahéj, szegfűszeg, ánizs, gyömbér, citromhéj
Gyúrja össze a hozzávalókat, majd tegye 2-3 napra hűtőbe. Sütés előtt nyújtsa ki a tésztát kb. fél centi vastagra. Szaggassa ki a különböző formákat, majd forró, 200 C fokos sütőben süsse 8-10 percig.
Már rögtön sütés után puha és fogyasztható, pléhdobozban pedig nagyon hosszú ideig eláll.
Kókuszcsók 1.
Hozzávalók: 4 db tojásfehérje, 30 dkg Koronás finom kristályszemcséjű minőségi kristálycukor, 15 dkg kókuszreszelék
Linzertészta: 20 dkg Rama margarin, 10 dkg Koronás porcukor, 30 dkg liszt 3 dkg kókuszreszelék, 2 db tojás sárgája, 15 dkg baracklekvár (Befőző cukorral készített), 15 dkg csokoládé
Egy ünnepi kókusz csókot készítünk.
Először egy kókuszos linzertésztát sütünk. A margarint a liszttel elmorzsoljuk, majd a porcukrot, kókuszreszeléket lazán hozzákeverjük. A két tojássárga hozzákeverésével, gyors mozdulatokkal tésztát gyúrunk.
A tésztát megfelezzük, és harmincpercnyi pihentetés után 1 cm vastag lapot nyújtunk. Kis linzerszaggatóval 3 cm-es korongokat szaggatunk ki, majd sütőlemezen készre sütjük. Tészta másik feléből is 1 cm-es lapot nyújtunk, és ugyanolyan korongokat szaggatunk belőle, majd sütőlemezen félig megsütjük. Erre nyomjuk rá a kókuszcsók masszáját. A tojás fehérjét kemény habbá verjük a cukor felével. A cukor másik felét 1 dl vízzel sűrű sziruppá főzzük, majd ha már nem túl forró, a tojáshabhoz keverjük. Lazán hozzáadjuk a kókuszreszeléket is. A linzer lapokra mutatós kis csúcsokat formázunk. Langyos sütőben, kitámasztott ajtóval szilárdra szárítjuk. Ügyeljünk arra, hogy ne színeződjön el a hab, maradjon szép fehér. Egy üres linzer lapocskát egy kókuszcsókos linzer lapocskával és lekvárral összetöltünk. Az alját olvasztott csokoládéba belemártva tálaljuk.
Kókuszcsók 2.
25 dkg porcukrot 1 cs. Váncza-vanilincukorral, 3 tojásfehérjével, 1/4 citrom levével félóráig keverünk, azután 25 dkg kókuszreszeléket, és kávéskanál kakaóport adunk hozzá, majd vajjal gyengén megkent sütőlapokra vagy tepsibe két kávéskanál segítségével kis halmokat rakunk ki. Közepes tűznél szárítjuk.
Kókuszos csók
Hozzávalók kb. 40 db-hoz:
A tésztához: 3 tojásfehérje, 35 g gyümölcscukor, 45 g diabetikus édesítőszer (pl.: Poly Sweet), 2 tk. citromlé, 175 g kókuszreszelék
A díszítéshez: 100 g diabetikus csokoládé
Előkészítés: 20 perc
Sütés: kb. 20 perc sütőlemezenként
Kikészítés: 15 perc
Elkészítés:
- A tojásfehérjét verjük fel kemény habbá. Időről időre adjunk hozzá a gyümölcscukorból és a diabetikus édesítőből, majd keverjük hozzá a citromlét is.
- A kókuszreszeléket keverjük el a tésztában. Melegítsük elő a sütőt 150 oC-ra (gáznál 2-es fokozat. Készítsük elő a sütőlemezt is (zsírozzuk ki, vagy béleljük ki sütőfóliával). A sütőlemezre két teáskanál segítségével rakjunk kis halmocskákat.
- A süteményeket kb. 20 percig süssük sütőben, majd hagyjuk kihűlni.
A csokoládét morzsoljuk szét, majd forró vízfürdőn olvasszuk fel. A sütemények alsó felét mártsuk bele, majd tegyük fóliára, és hagyjuk megszáradni.
Kókuszos puszedli
5 tojásfehérjét fél citrom levével, 30 dkg porcukorral gőz fölött addig verünk, míg a massza igen sűrű nem lesz, majd evőkanalanként hozzákeverünk 25 dkg kókuszreszeléket, 15 dkg lisztet. A masszát sima csővel ellátott nyomózsákba töltjük. Sütőpapírra kis halmokat nyomunk. 20 percig száradni hagyjuk, majd 190 C-on kb. 15 perc alatt aranybarnára sütjük. Ha kihűlt, jól záródó dobozba tesszük, több hétig is eltartható.
Könnyű mogyoróscsók
25 dkg porcukrot 6 tojás fehérjével és 1/2 cs. V.-vanilincukorral, 1/2 óráig habosra keverünk, azután 10 dkg finomra darált mogyorót, és 1 kanálka kakaót adunk, egyenletes, lassú kevergetéssel hozzá. Két kávéskanál segítségével, apró halmocskákat rakunk vajazott sütőlemezre, és enyhe tűznél szárítjuk.
Igen gondosan kell a cukrot a tojás fehérjével habosra keverni, hogy könnyű csókokat kapjunk!
A megszárított csókokra kevés vajjal összeolvasztott főzőcsokoládéból készült keverékkel papírtölcsér segítségével csigavonalat nyomunk.
Mandulacsók
Hozzávalók: 21 deka darák mandula, 14 deka cukor, 1 csomag dr. Oetker-féle vanillin- cukor, 1 fél citrom leve és héja, 2 tojás fehérje.
Elkészítése: A fenti hozzávalókat jói összegyúrjuk, kis fánkocskákat készítünk, a közepébe egy fél lehámozott mandulát nyomunk és meleg sütőben szárítjuk.
Manduláscsók
(nagyszerű teához)
35 deka cukrot 4 tojás fehérjével, 1 csomag Váncza-vanilincukorral és 1/2 citrom levével félóráig keményre keverünk. Legvégül, ha a cukros keverék már elég kemény ahhoz, hogy a kávéskanállal kirakott halmocskák szilárdan megállnak, 12 deka héjazott, keskeny, hosszú szeletekre vágott mandulát keverünk hozzá, és vajazott lemezre vagy tepsibe dió nagyságú halmokat rakunk két kis kávéskanál segítségével. Tetejükre 1-1 tisztított mandulát teszünk, és langyos sütőben addig szárítjuk, míg a csókocskák szépen megszáradnak. Igen tartós édesség.
Mézescsók 1.
Hozzávalók: 3 evőkanál méz, 3 tojás, 20 deka cukor, egy késhegynyi törött fahéj és ugyan-annyi szegfűszeg, kevés citrom íz, 20 deka darált dió, 25 deka liszt, 1/2 csomag dr. Oetker-féle sütőpor.
Elkészítése: A mézet, tojást, fahéjat, szegfűszeget, citrom ízt és a cukrot jól elkeverjük, a sütő-porral kevert lisztet és a diót hasonlóképpen belekeverjük, deszkán kinyújtjuk, kis csókokat szúrunk ki belőle és közepes tűznél kb. 30--35 percig sütjük. Esetleg cukormázzal bevonjuk.
Mézescsók 2.
Hozzávalók: 2 tojás fehérje, 2 evőkanál hideg víz, 12 dkg méz, 10 dkg mandula, 10 dkg őrölt dió
A tojásfehérjéből és a vízből kemény habot verünk, ehhez adagoljuk folytonos keverés mellett, a melegített mézet. Az őrölt dióféléket könnyedén a habba keverjük. A kikent sütőlemezre, kiskanállal halmokat rakunk. Langyos sütőben sütjük.
Mézes kókuszcsók
30 dkg mézet 8 dkg cukorral felfőzünk, kihűlés után 1/2 cs. V.-vanillincukrot, 20 dkg kókuszreszeléket, 2 egész tojást, 25 dkg liszttel elkevert 1/2 cs. V.-sütőport összegyúrunk vele, és szükség szerint kevés mézzel lágy formálható tésztává alakítjuk, melyből diónyi halmocskákat rakunk vajazott tepsibe. A csókok hegyébe kevés reszelt kókuszt szórunk. Szép világossárgára sütjük. Pár napi állás után kitűnő teaédesség.
Mézes puszedli 1.
60-80 db lesz belőle.
Hozzávalók: 3 egész tojás, 10 dkg kristálycukor, 35 dkg méz, 5 dkg fagyos margarin vagy vaj, 70 dkg liszt, 1 csapott kávéskanál szódabikarbóna, dió, mogyoró
A tojást, a cukrot, a mézet és a vajat habosra kikeverjük, apránként hozzáadjuk a lisztet, végül a szódabikarbónát és alaposan összedolgozzuk.
Meglisztezett deszkán 3-4 mm vastagra nyújtjuk, tetszőleges formára szaggatjuk, mindegyik tetejére 1-1 gerezd diót vagy mogyorót teszünk, és előmelegített, forró (200 C fok) sütőben, megsütjük. Vigyázat, gyorsan megsül! Ne égessük meg, mert keserű lesz! Levegőtől védve, jól záródó fémdobozban hetekig eláll, sőt minél tovább érik, annál finomabb, puhább.
Mézes puszedli 2.
Hozzávalók: 80 dkg liszt, 1 csomag sütőpor, 1 kanál zsír (margarin), 3 db tojássárgája, 2 dl tejben megáztatunk 2 dkg szalakálit (fel kell futnia), 1 dl vízben felforralunk 25 dkg cukrot és 20 dkg mézet. Szegfűszeg, fahéj, ízlés szerint.
Amikor a szirup kihűlt, összegyúrjuk. Kicsit lágy lesz a tészta, ezért mielőtt kinyújtanánk tegyünk még hozzá lisztet, hogy ne ragadjon.
Kisebb pogácsaszaggatóval, vagy formával kiszaggatjuk. Óvatosan sütjük.
Máz: 3 tojás fehérjét 24 dkg porcukorral 1 evőkanál citromlével gőz felett habbá verjük.
Ebben forgatjuk meg a kisült puszedliket.
Mézes puszedli 3.
Hozzávalók: 1 kg liszt, 5 dl méz, 30 dkg cukor, 2 evőkanál sárgabaracklekvár, 4 tojás sárgája, 1 doboz szalalkáli (2 dkg), 1 teáskanál szódabikarbóna (2 evőkanál tejben feloldva), ízlés szerint: őrölt fahéj, szegfűszeg, ánizs, 1 citrom reszelt héja, 20 dkg margarin.
Az egészet összegyúrjuk, majd hűtőben 2-3 napig pihentetjük. Ezután 4-5 mm vastagra nyújtjuk, kiszaggatjuk, sütjük. Pléhdobozban sokáig eláll. Sütés után azonnal puha és ehető.
RENGETEG LESZ BELOLE!
Mézes puszedli 4.
Hozzávalók: 8 dl liszt, 1,5 teáskanál só, 1 teáskanál szódabikarbóna, 1 teáskanál sütőpor, 2 teáskanál őrölt fahéj, 2 teáskanál őrölt gyömbér, 1/2 teáskanál őrölt szegfűszeg, 2 dl vaj, 2,5 dl méz, 1/2 dl porcukor, 1 db tojás.
Szitáljuk egybe a lisztet, a szódabikarbónát, a sütőport és a fűszereket, tegyük félre egy kis időre. Egy nagy, nehéz (öntöttvas) serpenyőben olvasszuk egybe a vajat, a mézet és a cukrot. Hagyjuk langyosra hűlni. Ha meghűlt, verjük bele a tojást. Ezután kis adagokban, folyamatos keverés közben adagoljuk hozzá a lisztes keveréket. Ha a tészta ragadós, vagy nem könnyen kezelhető, hűtsük le egy kicsit.
A sütőt melegítsük elő kb. 170C°-ra, a sütőlapokat enyhén zsírozzuk meg. Lisztbe mártott tenyereink között készítsünk a tésztából 3 - 4 cm-es golyókat. Ezeket tegyük a sütőlapra, egymástól 5 - 6 cm távolságra, hogy a későbbiek során elterülhessenek anélkül, hogy egymáshoz érnének. Egy nagy sütőlapra nagyjából egy tucatnyi fér (nem több, mert összeragadnak, és formátlanok lesznek!). Süssük 15 percig, míg enyhén meg nem barnulnak. Ha kivettük a sütőből, azonnal szedjük le őket a sütőlapról, és egy fémrácson hűtsük ki.
Légmentesen záró bádogdobozban, hűtés nélkül sokáig tárolhatjuk. A fenti adagból kb. négy tucat készülhet.
Mézes puszedli 5.
3 tojássárgáját, 1 egész tojást, 15 dkg cukorral kikeverünk. Ezután három kanál tejfölt, 1 tojásnyi zsírt, 2 és 1/2 dl mézet, két deka fahéjat, 2 kávéskanál szódabikarbónát és 60 dkg lisztet adunk hozzá. (A liszt fele étkezési korpa is lehet.) Jól kidolgozzuk, majd 12 órát állni hagyjuk. Ezután kinyújtjuk, pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, kisütjük. Vigyázzunk arra, hogy ne süssük túl sötétre, mert keserű lesz.
Máz: 3 tojásfehérjét 15 dkg cukorral pár percig gőz fölött verjünk. Ebben forgatjuk meg a kisült puszedliket, azután szárítjuk.
Mézespuszi
70 dkg lisztet (lehet a fele étkezési korpa) 30 dkg cukorral, 2 dl mézzel, 4 tojással és egy kávéskanál szódabikarbónával, fahéjjal, szegfűszeggel összegyúrunk. Kis golyókat formálunk, és zsírozott, lisztezett tepsire tesszük. Negyed diót nyomunk a tetejére és megsütjük.
Mézespuszi másként
60 dkg lisztet 25 dkg cukorral, ízlés szerinti fahéjjal, szegfűszeggel ízesítve, késhegynyi szódabikarbónával, 2 egész tojással, 1 evőkanál olvasztott zsírral, 3 dl forralt mézzel, kevés rummal összegyúrunk. Este állítsuk össze, és reggel süssük. Pogácsákat szaggatunk belőle. Zsírozott tepsiben sütjük. A pogácsákat dióval díszíthetjük.
Mogyorócsók
4 tojásfehérjét olyan kemény habbá verjük, hogy a késvágás látható maradjon benne, apránként 200 g finom szemcséjű cukrot, 1 késhegynyi őrölt fahéjat, 4 csepp keserűmandula aromát belekeverünk. 200 g mogyorót szeletekre vágjuk. 150 g őrölt mogyoróval együtt óvatosan a tojáshabba beleforgatjuk (nem szabad keverni). Kikent sütőlemezre a tésztából 2 teáskanál kis halmokat rakunk.
Villanysütőnél: 130-150 C (előmelegítve), gázsütőnél: 1-2-es fokozat (előmelegítés nélkül), sütési idő: 20-25 perc
Mogyorós banánpuszedli
A kis puszedlik pont kézbe valók, puhák és édesek a beledolgozott banántól, így a szokásosnál kevesebb hozzáadott cukrot tartalmaznak. Íme, egy viszonylag ideális nassolnivaló!
Hozzávalók 2 tepsire való adaghoz: 3 tojásfehérje, 8 dkg cukor, 2 banán, 20 dkg darált mogyoró vagy mandula, 15 dkg tortabevonó csokoládé, némi liszt és zsiradék a tepsik bekenéséhez (vagy helyette sütőpapír), 5 dkg kókuszreszelék.
A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, közben beleszórjuk a cukrot. A megtisztított banánokat villával összetörjük, majd a darált mogyoróval együtt apránként és óvatosan a felvert tojáshabhoz keverjük. A sütőt 170 °C-ra előmelegítjük. Az előkészített, kizsírozott tepsikbe kis diókat formálunk a masszából, és kb. 20 percig sütjük. Ha azt akarjuk, hogy a puszedlik valamivel keményebbek, ropogósabbak legyenek, csökkentsük a sütő hőmérsékletét 150 - 160 °C-ra, és a tepsit valamivel tovább, 30-35 percig hagyjuk a sütőben. a tortabevonó csokit kis lábaskában óvatosan felolvasztjuk (mikróban legfeljebb olvasztófokozaton, mert igen könnyen megég), azután a már kész és kihűlt puszedlikre kenjük. Befejezésül meghempergethetjük kókuszreszelékben is.
Tipp: A darált mogyorót vagy mandulát részben vagy egészen gabonafélékkel is helyettesíthetjük, pl. zabpehellyel, zabpehelyliszttel, búzakorpa és búzadara fele-fele arányú keverékével.
Narancsos habcsók
5 tojás fehérjét 25 dkg porcukorral, 1/2 cs. V.-vanilincukorral és 1/2 citrom levével addig kavarunk kitartóan, míg elég szilárd lesz, hogy belőle szépen megálló csókokat készíthessünk. Közvetlen a csókocskák vajazott tepsire való kirakása előtt, még 10 dkg apró szeletkékre vagdalt, cukrozott narancshéjat keverünk hozzá. Langyos sütőben szárítjuk.
Normandcsók
35 dkg lisztet összegyúrunk 1 dl tejföllel, 15 dkg cukorral, 15 dkg zsírral, 2 kanál kakaóporral, 10 dkg vagdalt cukrozott narancshéjjal, 2 tojással, 1 cs. V.-sütőporral, és 1/2 cs. V.-vanillincukorral. A tésztát kevés liszt hozzászórásával közepes keménységűvé dolgozzuk, kis golyócskákat formálunk belőlük, melyeket ujjainkkal kétoldalt megnyújtjuk, hosszúkásra. Vajazott, lisztezett tepsiben jól átsütjük, és kihűlés után fehér lapra szorosan egymás mellé rakva, kevés vajjal kevert főzőcsokoládéval, papírtölcsér segítségével keresztben vékony csíkozást csurgatunk rájuk. Igen csinos teasütemény.
Omlós csók teához
35 dkg lisztet összegyúrunk 25 dkg zsírral, 1 cs. Váncza-sütőporral, 18 dkg cukorral, 10 dkg őrölt dióval, 1/2 cs. V.-vanillincukorral, és 2 egész tojással. A tésztából apró gömböcskéket formálunk, melynek közepébe kevéske lekvárral egy-egy szem diót nyomunk, közepes tűznél szép sárgára sütjük, és kihűlés után V.-vanillincukorral kevert porcukorral bőven behintjük.
Piskótacsók
5 tojást 25 dkg porcukorral habosra keverve, az edényt gőzbe állítva, habverővel sűrűre verjük. A tűzről levéve tovább verjük, míg langyosra hűl.
Belekeverünk 1 cs. vaníliáscukrot, 20 dkg lisztet. Kivajazott, lisztezett vagy zsírpapírral bélelt sütőlapra a masszából diónyi halmokat rakunk, tetejükre vaníliás porcukrot szórunk, mérsékelten meleg sütőben megsütjük. (Vigyázzunk, ne barnuljon meg!) A csókok alját olvasztott csokiba mártjuk, vagy savanykás lekvárral összeragasztjuk párosával.
Szultán csókja
20 dkg porcukrot 3 egész tojással, 1/2 cs. Váncza-vanilincukorral 20-25 percig erősen keverünk, közben hozzáadunk 1-2 szem, cukorral törött szegfűszeget, késhegynyi porfahéjat, 2 kávéskanál rumot, 5 dkg vagdalt fügét, és pár darabka, szintén vagdalt narancshéjat, 5-5 dkg darált diót és mogyorót, 10 dkg reszelt csokoládét, 10 dkg vagdalt mazsolát, legutoljára 10 dkg lisztet, 1/3 cs. Váncza-sütőporral keverve. Dió nagyságú halmokat rakunk vajazott, lisztezett tepsibe, s enyhe tűznél sütjük.
Székely mézescsók
45 dkg rozslisztet 6 ek. forró mézzel, 4 egész tojással, 1/2 dkg tört fahéjjal, 2-3 szem tört szegfűszeggel, 1 cs. Váncza-sütőporral és 1 citrom reszelt héjával jól eldolgozunk, nyújtjuk, és kiszúrjuk. A korongocskák tetejét tojással kenjük, és 1/2 mandulával díszítjük
Tabáni mogyorós habcsók
12 dkg gyengén pörkölt, finomra darált mogyorót negyedóráig keverünk 20 dkg porcukorral, kevés reszelt citromhéjjal, 1/2 cs. V.-vanillincukorral, 1/2 kávéskanál citromlével és 5-6 tojás fehérje habjával. Lisztezett tepsibe kis diónyi halmokat teszünk, és enyhe meleg sütőben szárítjuk.
Igen jó, és tartós teasütemény.
Tejszínes csók
8 tojásfehérje, csipet só, 40 dkg porcukor, vaníliás cukros tejszínhab.
Csipet sóval felverjük a tojásfehérjét, és kevés cukrot adunk bele, hogy a fehérje olvadását megakadályozzuk, utoljára a többi cukrot belekeverjük óvatosan, anélkül, hogy a cukorral tovább vernénk. Kivajazott, papírral bevont sütőlapra zacskó segítségével fél golyókat formálunk, majd megszórjuk cukorral, majdnem leállított alsó lángon sárgásra szárítjuk.
Vaníliás cukros tejszínhabbal töltjük.
|