Lasagne
Szükséges hozzá egy doboz lazannyatészta - maradjunk egy négyszemélyes adagnál - egy bő félkiló sertésdagadó, egy negyed kiló edami sajt, egy hatalmas fej vöröshagyma, egy liter tej, kevés margarin, liszt, só, szerecsendió, oregano és pirospaprika.
Valószínű ettől egy olasz szakács egy hatalmas mammamija kíséretében dobna egy hátast és megfogadná, hogy ő ide sohatöbbet, de mint a receptoldal elején mondtam: mindent úgy csinálok, ahogy szeretjük, csinálni és enni.
A szép a lazannyakészítésben, hogy egyszerre több folyamat zajlik és a mester csak ellenőrzi. Nézzük a lépéseket.
1. elhajtunk a környékről minden beledumáló, belecsipkedő, lábalattlévő, nassolnivágyó entitást és kikészítjük a hozzávalókat.
2. egy fazékban vizet teszünk fel 2-3 csipet sóval és egy evőkanál étolajjal. Ha felforrt, akkor már a 3. pont közepén járunk, de ide írom, hogy beletesszük a félkilós lazannyatészta harmadát és megfőzzük. A hazai szokástól eltérően nem ronggyá, hanem hamarabb elzárjuk a tüzet a fazék alatt és lefedve hagyjuk egy kicsit ázni a tésztalapokat.
3. vereshagymát aprítunk, majd némi étolajon megfonnyasztjuk, aztán a mérsékelt tüzet tovább mérsékeljük, meghintjük édes pirospaprikával, ha kell egy-két evőkanál vízzel megóvjuk a leégéstől, aztán rátesszük a ledarált sertésdagadót (lehet csinálni marhahúsból is, de azt főleg Argentinában, ahol a húsboltok ehető marhát tartanak, nem olyat mint Magyarországon, vagyis amit boldogabb országban a tigriseknek sem adnának oda). Kicsit nagyobb gázt adva, folyamatosan keverve a húst fehéredésig pirítjuk, szórunk rá egy kevés oreganót, majd megsózzuk és lefedve lassú tűzön olykor megkevergetve (ehhez le köll venni a fedőt) hagyjuk, hogy pörköltté váljon.
4. Kábé nyolc deci tejet egy csipet cukorral felforrósítunk, egy púpozott evőkanál lisztből és két evőkanál margarinból világos rántást készítünk, majd óvatosan felengedjük a forró tejjel. Közben keverjük, mint kikosarazott szerető a slamasztikát, hogy ne nagyon csomósodjon. Kevergetés közben egy kicsit megsózzuk és egy kicsit meghintjük szerecsendióval. Tejföl sűrűségűre főzzük és vigyázunk, mert kihűlés közben tovább sűrűsödik.
5. Egy lehetőleg szögletes jénai tálat, vagy kisebb, de magasfalú tepsit kikenünk margarinnal és az alját befedjük az időközben leszűrt tésztalapokkal.
6. A tésztalapokra kerül egy vékony réteg a pörköltből, arra egy újabb réteg tészta, aztán megint a pörkölt, végül a tészta. Ha ügyesek vagyunk, akkor mire ideérünk, el is fogyott mindkettő.
7. A legfelső tésztára jön a besamel (ld. 4 pont) arra pedig az edami sajt, amit én uborkagyalun hajszálvékony lapokra szoktam osztani.
8. Az egész bekerül a sütőbe, aholis 200 fokon tartózkodik addig, amíg a tetején a sajt el nem kezd pirosodni.
Könnyű vörösborokat szeretek hozzá kóstolgatni, leginkábbis villányi kékoportót, egy évnél nem régebbit
|