ALMA
Almaleves 1.
Hozzávalók: 1/2 kg alma, 1 dl fehérbor, 1 citrom leve, 2 dl tejföl, 15 dkg porcukor, 1 ek. liszt, 2 db szegfűszeg, 1 dl tejszín, 1 mk. őrölt fahéj
Elkészítés: Az almát megtisztítjuk, apró kockákra vágjuk, és megcsepegtetjük a citromlével, hogy ne barnuljon meg. 1 l vizet felforralunk a porcukorral, a szegfűszeggel, és a fahéjjal. Hozzáadjuk az almát, és puhára főzzük kb. 5 percig. Hozzáadunk egy csipet sót, a tejfölt, és jól összekeverjük. A lisztet a tejszínnel csomómentesre keverjük, és lassú forrás közben óvatosan behabarjuk vele a levest. Jól lehűtve tálaljuk.
Almaleves 2.
Hozzávalók: 50 dkg alma, 1 ek cukor, kis citromhéj, 2 tojássárgája, 2 ek tejföl, 1 dl bor, csipet só.
Az almat hámozva, felszeletelve 2 dl vizzel puhára pároljuk. Feleresztjük fél liter vizzel, a borral, beletesszük a cukrot, citromhéjat, sót és felforraljuk. A tojássárgákat elkeverjük a tejfellel, és a forró levesbe keverjük. Melegen vagy hidegen tálaljuk.
Almaleves 3.
Hozzávalók: 30 dkg alma, 8 dkg cukor, 1 db citrom, fahéj, szegfűszeg, 1 evőkanál szójaliszt, 2 dl tejföl.
Felforralunk 1 l vizet cukorral, fahéjjal, szegfűszeggel. Ha forr takaréklángra, állítjuk. Az almát melegvízben megmossuk, vékonyan meghámozzuk, a magházát kivágjuk, kis darabokra vágjuk, az ízesített vízben fedő alatt felforraljuk. A szójalisztet kevés vízben simára keverjük, a leveshez öntjük, takaréklángon 10 percig főzzük. A tejfölt a leveses tálban simára keverjük, folyamatos keverés közben hozzáadjuk a levest. Tálalhatjuk melegen, hidegen. A citrom levét tálalás előtt adjuk hozzá.
Almaleves 4.
A megmosott almát meghámozzuk, magházát eltávolítjuk. Negyedekbe vágva puhára főzzük, a fűszerekkel, a cukorral és a sóval. Áttörjük, tejszínnel és liszttel behabarjuk. Jól lehűtve csészékben tálaljuk.
Almaleves 5.
1 közepes méretű savanykás rétesalmát meghámozunk, vékony szeletekre vágjuk, 0.5 1 hideg vízzel, kevés cukorral, kis darabka fahéjjal, citromhéjjal, csipetnyi sóval puhára főzzük. Tejfölben elkevert liszttel behabarjuk, újra felforraljuk, és a tányérokba tett tojássárgára merjük. Ízesíthetjük citromlével, hámozott, negyedelt sárgabarackkal, re-szelt körtével. (Ugyanígy készíthetjük egresből, ribizliből, cseresznyéből, meggyből, személyenként 100 g gyümölcsöt számítva, ilyenkor 1 ek. bor is kerülhet bele.)
Almaleves málnaszörppel
Hozzávalók: 4 nagy alma, 1 dl málnaszörp, 4 babapiskóta, só, cukor, 2 citromkarika.
A meghámozott, magházától megszabadított almát kockákra vágjuk, és egy liter enyhén sós vízben feltesszük főni. Hozzáadjuk a málnaszörpöt meg a citromkarikákat, ízlés szerint egy-két kanál cukorral édesítjük, és körülbelül 15 percig főzzük. Ezután a levesbe tördeljük a babapiskótát, és együtt még két percig forraljuk.
Melegen, vagy hidegen egyaránt finom.
Almás csirkeleves
Hozzávalók: 1 csirke apróléka, 1 savanykás nagy alma, fél citrom leve, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, 1 evőkanál olaj, 1 evőkanál finomliszt, 1 dl tejföl, 1 teáskanál tárkony (szárított vagy ecetes-olajos), 1 késhegynyi törött fehér bors, csipetnyi cukor, ízlés szerint só.
A csirkeaprólékot megmossuk, leszárítjuk, és kis darabokra vágjuk. (A májat félretesszük, azt csak a főzés befejezése előtt tesszük a levesbe.) Fazékban felforrósítjuk az olajat, és a húsdarabokat lepirítjuk rajta. Ezután ráöntünk bő egy liternyi vizet, és megsózzuk. Belekeverjük a reszelt citromhéjat és a borsot, majd befedjük, és puhára főzzük. Közben az almát megmossuk, kicsumázzuk (nem hámozzuk meg), és vékony szeletekre vágjuk. Azonnal beletesszük a levesbe. A citromlével kellően pikánsra ízesítjük, és csipetnyi cukorral fűszerezzük. A májat csíkokra vágjuk, és a levesbe tesszük. Éppen csak egyet forralunk rajta, ezután behabarjuk a liszttel simára kevert fejföllel. Végül a tárkonyt is belekeverjük, és kevergetve ismét felforraljuk.
Argentin almaleves (Sopa de manzanas)
Hozzávalók: 50 dkg alma hámozva, nyolcadokra vágva, 1/2 citrom héja, 10 dkg cukor, 5 dkg mazsola, 1 tojássárgája.
Az almákra öntsünk annyi vizet, amennyi ellepi. Tegyük bele a citromhéjat és főzzük 20-30 percig, míg megpuhulnak. Törjük át szitán, adjuk hozzá a cukrot, mazsolát, tojássárgáját. Habverővel keverjük ki jó habosra.
Melegen vagy hidegen is tálalhatjuk.
Hideg almaleves
Ötven dkg megmosott és meghámozott jonatán almát kockákra vágunk. 1 liter vízben 10 dkg kristálycukorral együtt feltesszük főni. Egy kis vászonzacskóba szegfűszeget, citromhéjat, fahéjat teszünk és belelógatjuk a levesbe. 1 dl fehérborral, sóval, citromlével ízesítjük. Kb. 15 percnyi főzés után tejfölös habarással besűrítjük, átforraljuk, majd lehűtés után tálaljuk.
Joghurtos nyers almaleves
20 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 50 dkg alma, 4 dl joghurt, 1-1 késhegynyi őrölt fahéj és szegfűszeg, csipetnyi só, ízlés szerint cukor
1 dl vízbe belekeverem a fűszereket, és 5 percig forralom. Hagyom kihűlni. Közben turmixpohárba öntöm a jéghideg joghurtot, ízesítem sóval és cukorral, majd hozzáöntöm a fűszeres vizet. Az almát meghámozom, kicsumázom és lereszelem, majd az almareszeléket is hozzátéve a fűszeres joghurthoz, pépesre zúzom az egészet. A habos almalevest előhűtött csészékbe osztom.
Nyírségi almaleves
Hozzávalók: 50 dkg alma, 2 húsleveskocka, 1 fej vöröshagyma, só, bors, szerecsendió, gyömbér, citrom, 1 dl tejföl.
Húslevest készítünk húsleveskockából, és apróra vágott vöröshagymát és gerezdekre vágott almát főzünk bele, A levét leszűrjük, az almát áttörjük, majd összekeverjük a levessel. Sóval, borssal, szerecsendióval, gyömbérporral, citrommal ízesítjük. Egy kevés tejföllel hűtjük le.
Pityókás almaleves
Hozzávalók: 1 kg alma (birsalma is jó), 20 g vaj, 1 ek. liszt, 2 tojás, 1 dl tejfel, cukor, vaníliás cukor, só, ízlés szerint fehérbor
A meghámozott, kimagozott gyümölcsöt kevés vízben megfőzzük, szitán áttörjük. A vajból és a lisztből világos rántást készítünk, felengedjük 7-8 dl vízzel, kevés sóval, cukorral, vaníliás cukorral ízesítjük. Hozzáadjuk a bort, a gyümölcspürét és jól felforraljuk. A tojások fehérjét keményre verjük, megcukrozzuk, és a levesben galuskaként kifőzzük, majd levesestálba szedjük. A tojássárgákat jól kikeverjük a tejföllel, és állandó keverés mellett a fonó leveshez adjuk. A galuskákra merve tálaljuk.
Román almaleves
Hozzávalók: 40 dkg marhahús, 1 murok (sárgarépa), 1 petrezselyemgyökér, 1 kg alma, 1 kávéskanál liszt, 2 evőkanál tejföl, só, cukor, zöldpetrezselyem
Elkészítése: A fölszeletelt húst a kockákra vágott murokkal és a petrezselyemmel hideg vízben főni tesszük, majd megsózzuk. Mikor a hús megfőtt, leszűrjük, a levét ismét felforraljuk, beledobjuk a meghámozott és szeretekre vágott almát.
Miután az alma megpuhult, visszatesszük a húst a lébe, tejfölös eresztékkel fölengedjük, sózzuk, beborsozzuk, cukrozzuk, levesestálba öntjük, majd petrezselyemzöldjével megszórjuk.
AVOKADO
Avokadóleves
Hozzávalók: 1 avokadókörte, 6 dl tej, 1 citrom leve, 1 csokor friss kapor, 1 mokkáskanál törött fehérbors, só (ízlés szerint), csipet porcukor.
Az avokadót meghámozzuk, magját eltávolítjuk. A gyümölcshúst kis darabokra vágjuk, és a turmixgép poharába rakjuk. Ráöntjük a citrom. levét és a kicsavart citrom rostos húsát. Addig keverjük, amíg sűrű pép nem lesz belőle. Ezután hozzáöntjük a tejet, a fűszereket és a megmosott, apróra vágott friss kaprot. Ugyancsak tovább keverjük, amíg egynemű, habos, krémszerű levest nem kapunk. Csészékben, alaposan lehűtve tálaljuk. A nagy nyári melegben igen üdítő. Tej helyett joghurttal is lehet készíteni, akkor természetesen nem kell bele a citromlé.
ÁFONYA
Áfonyakrémleves
30 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 50 dkg áfonya, 2 dl tejföl, 1 dl tejszín, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, 1 evőkanál liszt, 1 szegfűszeg, só és cukor, ízlés szerint
Az áfonyát megtisztítom, megmosom, lecsöpögtetem, majd annyi vízben, amennyi éppen ellepi, felforralom. Egy percnyi főzés után szitán áttöröm. A keletkezett gyümölcslevet annyi vízzel egészítem ki, hogy 8 dl legyen. A szegfűszeget és a citromhéjat 1/2 dl vízben 10 percig főzöm, majd leszűrve hozzáöntöm a gyümölcsléhez. Csipetnyi sóval és cukorral ízesítem, majd 5 percig együtt forralom. Közben a tejfölt, a tejszínt és a lisztet simára keverem, ezután besűrítem vele a forrásban levő levest. Felforralom, és csészékben találom. Hidegen is, melegen is nagyon finom.
Nyers áfonyaleves tejszínnel
15 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 80 dkg fekete vagy vörös áfonya, 2 dl tejszín, csipetnyi só, porcukor, ízlés szerint
Az áfonyát megmosom, lecsöpögtetem, majd porcelán- vagy üvegtálba teszem. Rászórom a cukrot, és néhány óráig hagyom állni. Ezután leszűröm, szitán áttöröm, majd a levét összekeverem a tálban maradt lével és a folyékony tejszínnel. Megsózom, és turmixpohárban az egészet habosra keverem, s előhűtött csészékben azonnal tálalom.
BANÁN
Áfonyás banánleves
Hozzávalók 6 személyre 4 banán, 3 evőkanál citromlé, 6 pohár almalé, 1/4 pohár cukor, másfél evőkanál kukoricaliszt, 1/2 kiskanál fahéj, két és fél pohár sűrű tejföl, 2 pohár áfonya.
Szét turmixoljuk a banánt a citromlével. Beletesszük egy fazékba és három és fél pohár almalével felforraljuk. Hozzáadjuk a cukrot, majd félretesszük. A maradék almalét elkeverjük a kukoricaliszttel és hozzáadjuk a leveshez. 2 percig gyöngyöztetjük, majd levesszük a tűzről, és miután kihűlt a hűtőbe tesszük. A fahéjat elkeverjük a tejföllel, és a jó hideg leveshez keverjük. Végül hozzáadjuk az áfonyát, és hideg leveses tálkákban kínáljuk.
Banánleves
Hozzávalók: 2 banán, 1 liter tej, 4 babapiskóta, 2 evőkanál cukor.
Elkészítés: A babapiskótát lereszeljük, ráöntjük a tejet meg egy deci vizet, a cukorral édesítjük, és turmixgéppel habosra keverjük. Ezután tűzre tesszük, és az előzőleg karikákra vágott banánnal együtt felforraljuk.
Melegen, vagy hidegen egyaránt finom.
BIRSALMA
Birsalmaleves 1.
Meghámozunk, kimagvalunk, szeletekre vágunk egy fél kiló birsalmát, és másfél liter vízben, amelybe 15 deka cukrot meg kevés sót tettünk, nagyon puhára főzzük. (A főzőlevet egy darabka citromhéjjal vagy fahéjjal ízesítjük.) Ezután az egészet levével együtt áttörjük, beledobunk két deka vajat, és egy deci tejföl meg egy evőkanál liszt keverékével besűrítjük. Néhány perces forralás után tálalhatjuk, de jégbe hűtve is jó. (Még finomabb, ha akad a háznál maradék tojásfehérjénk: a kevés kristálycukorral kemény habbá vert fehérjéből forró tejbe vagy vízbe galuskákat szaggatunk, és ha megfőttek, a kitálalt leves tetejére tesszük.)
Birsalmaleves 2.
(4 személyre)
Hozzávalók: 5 dl alma ivólé, 1 nagy birsalma (vagy birskörte), 3 szem szegfűszeg, 1 darabka fahéj, fél citrom, ízlés szerint kristálycukor, 1 mokkáskanál só, 2 dl kefir, 1 csapott evőkanál vaníliás pudingpor, csipetnyi só.
A birsalmát megmossuk, meghámozzuk, gerezdekre vágjuk, kicsumázzuk, majd ismét megmossuk, és kis fazékba tesszük. Ráöntjük az almalevet és beletesszük a megmosott, hajszálvékony karikákra vágott, kimagozott citromot. Egy másik edénybe belerakjuk a birsalma héját és a csumáját, valamint a szegfűszeget. Csak annyi gyümölcslevet öntünk rá, amennyi egy ujjal lepi el a héjat. Felforraljuk, és 10 percig főzzük, majd a másik fazékban lévő birsalmára szűrjük a levét. A birsalmás levet felforraljuk, és 4 percig főzzük. Közben a pudingport simára keverjük a kefirrel, és behabarjuk vele a forrásban lévő levest, csak azután ízesítjük a kristálycukorral.
Elkészítési ideje: kb. 30 perc.
Birsleves
Hozzávalók: 50 dkg birs, citromhéj, 10 dkg cukor, 5 dkg dara, citromlé, sűrített tej.
A hámozott, szeletelt, kimagozott birset citromhéjjal, 1,5 l forró vízbe tesszük, fedő alatt puhára főzzük.
2/3 részét szitán áttörjük, hozzáadjuk a cukrot és a birsszeleteket, és újra felfőzzük. Beleszórjuk a darát, és kevergetve hagyjuk megduzzadni.
Sűrített tejjel és citromlével ízesítve, lehűtve kínáljuk.
Hideg birsalmaleves
30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 50 dkg birsalma, 1-1 késhegynyi őrölt szegfűszeg, őrölt fahéj, őrölt gyömbér, 1 dl tejszín, 1 teáskanál liszt, só, cukor, ízlés szerint
A birsalmát meghámozom és kicsumázom, majd vékony gerezdekre vágom. 8 dl vízbe beleteszem, beleszórom a fűszereket, és csipetnyi sóval, cukorral puhára főzöm. A tejszínbe belekeverem a lisztet, és a forrásban levő levest besűrítem vele. Felforralom és hagyom kihűlni. Hűtőszekrényben jól lehűtöm, és csészékben kínálom.
Tejszínes birsalma-kémleves
Hozzávalók: 2 kisebb birsalma (vagy birskörte), 2 dl tejszín, 2 evőkanál búzapehely, ízlés szerint cukor, 1 mokkáskanál törött fahéj, 1 mokkáskanál só, késhegynyi őrölt szegfűszeg.
A birsalmát megtisztítom, és vékony szeletekre vágom. 7 dl vízbe teszem. Beleszórom a fűszereket, megcukrozom és felforralva 5 percig főzöm. A forró levesbe belekeverem a búzapelyhet és a tejszínt, majd 10 percnyi várakozás után az egészet péppé turmixolom. Ha kihűlt, beteszem a hűtőszekrénybe. Tálalás előtt átkeverem, és csészékben tálalom.
Vaníliás birsalmaleves
30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 60 dkg birsalma, 5 dl tej, 2 dl tejföl, fél citrom leve, 1 evőkanál vaníliás pudingpor, 1 zacskó vaníliás cukor, csipetnyi só, kevés porcukor
A birsalmát meghámozom, kicsumázom, és vékony gerezdekre vágom. 3 dl vízbe beleöntöm a citromlevelet, és a birsalmát hozzáteszem. Megsózom és felforralom, majd 2 percig főzöm. Közben a tejbe belekeverem a pudingport és a tejfölt, valamint a vaníliás cukrot, és ráöntöm a birsalmára. Állandó keverés közben felforralom, ezután ízesítem még szükség szerint porcukorral és kihűtöm. Jéghidegen, csészékbe osztva kínálom.
BODZA
Bodzaleves
Hozzávalók: 1/2 kg bodzabogyó, fahéj, citromhéj, fehérbor, cukor, só, vaj és burgonyaliszt.
A bodzabogyókat leszedjük a száráról, agyagedénybe tesszük annyi vízzel, hogy ellepje. A fahéjjal és citromhéjjal félóráig forraljuk, majd szitán áttörve hozzáöntünk vizet és fehérbort. Tetszés szerinti cukorral, kevés sóval és vajjal felforraljuk, és vízzel hígított burgonyalisztet keverünk bele. Újból felforraljuk, és pirított zsemlekockával tálaljuk.
CITROM
Citromleves 1.
30 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 citrom, 2 dl tejszín, ízlés szerint méz vagy cukor, 1 húsleveskocka, 1 teáskanál liszt
A citromot gondosan megmosom, majd héjastul nagyon vékony karikákra vágom. Magját eltávolítom, és ráöntök 8 dl vizet. Beleteszem a húsleveskockát, és a citromot megfőzöm. Közben a tejszínbe belekeverem a lisztet, és a forrásban levő levest behabarom. Cukorral szelídítem savanyú ízét. Felforralom. Melegen is, hidegen is fogyasztható, pikáns leves.
Citromleves 2.
2 húsleveskockát feloldunk 1 liternyi forró vízben, és belefőzünk egy marék rizst. Amíg a rizs megpuhul, 2 tojás sárgáját habosra keverjük 1 citrom levével, sóval, törött borssal ízesítjük és tányérokba osztva, állandó kevergetés mellett rászűrjük a forró levest.
Citromos kacsaaprólék leves
Hozzávalók: 1 pecsenyekacsa apróléka, 1 csokor leveszöldség (petrezselyemzöld, sárgarépa, zeller), 1 csokor petrezselyemzöld, 1 citrom, 2 dl tejföl, 1 kis fej vöröshagyma, 1 mokkáskanál majoránna, 2 evőkanál olaj, 1 púpozott teáskanál finomliszt, ízlés szerint só és törött bors, csipetnyi cukor.
A megmosott, letisztított kacsaaprólékot darabjaira vágjuk. A zöldséget megtisztítjuk, megmossuk, és hasábokra metéljük, a citrom sárga héját nagyon vékonyan lehámozzuk, és felcsíkozzuk. Leveses fazékba öntjük az olajat, rátesszük a finomra aprított vöröshagymát, majd egy-két percig pirítjuk, rálocsolunk 2 evőkanál vizet. Felforrósítjuk, rátesszük a húsdarabokat, amit hirtelen, erős lángon, minden oldalán átpirítunk. Ezután felöntjük bő másfél liternyi vízzel, és felforraljuk. Megsózzuk, megborsozzuk, beleteszünk 1 teáskanálnyi citromhéjcsíkot, és kis lángon addig főzzük, amíg a habját egészen elfövi. Csak ekkor tesszük bele a zöldséget, és egészen puhára főzzük. (Aki nem szereti a levesben a csontos húst, csontozza ki és vágja fel csíkokra, úgy tegye vissza a lébe.) Közben beleszórjuk a majoránnát és a nagyon finomra metélt petrezselyem zöldet. A lisztet a tejföllel és a citrom kicsavart levével simára keverjük, majd a megfőtt levest behabarjuk. Kevergetve felforraljuk, végül csipetnyi cukorral ízesítjük.
Citromos zöldbableves
Megtisztítunk, kis darabokra vágunk 40 deka zöldbabot, és másfél liter vízben feltesszük főni. Beleteszünk 1-1 szál megtisztított, négybe vágott sárgarépát meg petrezselyemgyökeret, egy darabka citromhéjat, és megsózzuk. Amikor a bab megpuhul, öt deka vajból egy púpos evőkanál liszttel világos rántást készítünk, besűrítjük vele a levest, és beledobunk két pár karikára vágott virslit. (Ha műanyag burkolja a virslit, azt előzőleg lehúzzuk róla.) Egy csapott evőkanál lisztet simára keverünk két deci tejföllel, és tésztaszűrőn keresztül, közben kevergetve, a. levesbe öntjük, így nem lesz csomós. Még 34 percig főzzük, és egy kevés citromlével savanyítva tálaljuk. Kellemesen üdítő, pikáns nyári leves, ha virsli nélkül készítjük, hidegen is tálalhatjuk.
Hideg citromleves 1.
Hozzávalók: 1 l sör, 1 üveg fehérbor, 35 dkg cukor, 6 db tojássárgája, 1 evőkanál liszt, 2 db citrom héja.
A sört a borral és a cukorral felfőzzük. A tojássárgákat egy evőkanál liszttel, kevés borral vagy vízzel átlátszóvá keverjük, hozzáadjuk a 2 citrom cukorral lereszelt héját, az egészet összekeverjük az elkészített lével, és felforraljuk. Szitán áttörjük, jól lehűtjük, mandulacsókkal tálaljuk.
Hideg citromleves 2.
Hozzávalók: 2 dl fehérbor, 5 dkg cukor, 1 vaníliarúd, kurkuma, citromfű, 2 db citrom héja, 4 dl forralt tej, 4 dl tejszín, só.
A cukrozott fehérborban negyed óráig főzzük a vaníliát, a kurkumát, a citromfüvet és a két citrom vékonyan reszelt héját. Leszűrjük, lehűtjük. Közvetlenül tálalás előtt összekeverjük a forralt, és lehűtött, hideg tejjel, a tejszínnel és ízlés szerint kicsit sózzuk. Csészébe töltjük és citromfűvel díszítve tálaljuk.
Jeges citromleves
Hozzávalók: 4 dl kefir (vagy joghurt, tejföl), 3 dl tej, 1 citrom (vagy narancs, mandarin) leve, 1/2 citrom reszelt héja, ízlés szerint cukor (vagy mesterséges édesítőszer), csipetnyi só, jégkocka.
A citromlevet a reszelt citromhéjjal együtt turmixgép poharába tesszük, majd ráöntjük a kefirt. Cukorral és sóval ízesítjük, ezután egy-két percig keverjük. Ha már jó habos, akkor öntjük hozzá a tejet, és ismét összekeverjük. Néhány órán át a hűtőszekrényben előhűtött leveses csészék mindegyikébe teszünk néhány jégkockát, és erre öntjük rá a citromlevest. A nyári nagy melegben rendkívül üdítő, és levesként is, üdítőitalként is fogyaszthatjuk. Készíthetjük joghurttal és csökkentett zsírtartalmú tejjel vagy tejföllel is, aszerint, hogy számolnunk kell-e a kalóriákat. Friss citromlé helyett tehetünk bele üveges citromlevet. Aki nem szereti a savanyú ízeket, készítheti narancslével vagy mandarin-lével is.
Üdítő citromleves
Hozzávalók: 4 dl kefir (vagy joghurt), 1 citrom, 1 csokor friss kapor, ízlés szerint porcukor, 1 mokkáskanál só, késhegynyi törött fehér bors.
A citromot forró vízben megmossuk, majd a külső sárga héját (a fehér rész ne kerüljön bele, különben keserű lesz a leves) hajszálvékonyan lehámozzuk. A héjat csíkokra aprítjuk, és két deci vízbe tesszük. Kis lángon 5 percig befedve forraljuk. Fedő alatt hagyjuk kihűlni. Turmixgép poharába öntjük a már kihűlt citromhéjas vizet a főtt citromhéjcsíkokkal együtt, és belecsavarjuk a citromlevet. Annyi porcukorral ízesítjük, hogy ne legyen édes, csak kellemesen savanykás, pikáns. Sóval és fehér borssal fűszerezzük, majd addig keverjük, amíg a citromhéj csíkok egészen apró foszlányokká zúzódnak. Ekkor beleöntjük a kefirt, beleszórjuk a megmosott és felaprított kapor felét. Habosra keverjük. Ezután a citromlevessel teli turmixpoharat betesszük a hűtőszekrénybe, és jéghidegre hűtjük. Közvetlenül tálalás előtt a levest ismét habosra keverjük, elosztjuk az előzőleg lehűtött csészékben, és mindegyik adag tetejére szórunk a megmaradt kaporból. Néhány jégkockát is beledobhatunk. Rendkívül üdítő, különösen jólesik a nyári nagy melegben.
CSERESZNYE
Boros cseresznyeleves
40 perc
Nehézség: 2
Hozzávalók: 50 dkg cseresznye, 1,5 dl vörösbor, 10-12 dkg cukor, 1 dl tejföl, 1 evőkanál rizsliszt (vagy burgonyaliszt, esetleg búzakeményítő), kis darabka fahéj, 3 szem szegfűszeg, csipetnyi só.
A megmosott cseresznyét kimagozom, és 7 dl vízbe beleteszem. Hozzárakom a fűszereket és felforralom, majd öt percig főzöm. Ezután beleöntöm a bort és a cukrot, végül a liszttel simára kevert tejföllel állandó keverés közben behabarom. Lehűtve, csészékbe adagolva tálalom.
Boros cseresznyeleves
4 személyre
Hozzávalók: 50 dkg cseresznye (vagy meggy), 1/2 citrom leve, ízlés szerint kristálycukor, 1 és 1/2 dl száraz vörösbor, 1 és 1/2 dl tejszín, 1 evőkanál finomliszt, kis darabka citromhéj, kis darabka fahéj, 3 szem szegfűszeg, csipet só.
Előkészítése: a cseresznyét megmosom, leszedem a szárát és kimagozom. 5 dl vízbe beleszórom a sót, a citromhéjat, a fahéjat és a szegfűszeget. 5 percig forralom, ezután leszűröm, és a levet visszaöntöm a fazékba. A lisztet simára keverem a tejszínben.
Elkészítése: a cseresznyét - kicsurgó levével együtt - a fűszerezett lébe teszem. Hozzáöntöm a citrom kicsavart levét. Annyi cukorral ízesítem, hogy kellemesen pikáns maradjon. Felforralom, és 5 percig főzöm. Ezután beleöntöm a lisztes tejszínt, és további 5 percig forralom, végül a bort is beleöntöm, de ezzel már nem forralom. (Fehér borral is készíthető. Ha a bor édes, több citromlé kell bele, hogy pikáns legyen.)
CSIPKEBOGYÓ
Csipkebogyóleves
Hozzávalók: 25 dkg csipkebogyó, fahéj, citromhéj, bor, tetszés szerint cukor, 2 szelet kalács
Friss, kimagozott, megmosott csipkebogyót vízben a fahéjjal, citromhéjjal és kevés héja nélküli kaláccsal puhára főzünk. Péppé keverjük, szitán áttörjük. Kevés borral és cukorral újból felforraljuk. A csipkebogyólevesnek jó sűrűnek kell lennie. Kétszersülttel tálaljuk.
DIÓ
Diós joghurtleves
Hozzávalók: 10 dkg tisztított, nagyon finomra darált dió, 4 dl joghurt, 2 gerezd fokhagyma, 1 csokor friss kapor, 1 evőkanál porcukor, 1 csapott teáskanál só, 1 késhegynyi törött fehér bors.
Turmixgép poharába öntjük a joghurtot és a diót. Hozzátesszük a megtisztított fokhagymagerezdeket és a megmosott, apróra vágott kaprot. Addig keverjük, amíg habos, pépszerű massza lesz belőle. Ezután hozzáöntünk négy deci nagyon hideg vizet, és ismét összekeverjük. Előhűtött csészékbe tálalva, azonnal kínáljuk.
EGRES
Boros egreskrémleves
30 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 50 dkg egres, 2 dl száraz fehérbor, 1 dl tejföl, 1 teáskanál liszt, 1 mokkáskanálnyi reszelt citromhéj, csipetnyi só, ízlés szerint cukor (vagy egyéb édesítőszer)
A megtisztított egrest annyi vízbe teszem, amennyi ellepi, és sóval ízesítve puhára főzöm. Ezután szitán áttöröm. A sűrű gyümölcslevet felöntöm a borral, és annyi vízzel egészítem ki, hogy 9 dl-nél ne legyen több. Ekkor beleteszem a citromhéjat, újból felforralom, és a lisztes tejföllel behabarom. Cukorral ízesítem, és felforralom. Ha kihűlt, a hűtőszekrénybe teszem néhány órára, és hidegen, csészékbe öntve kínálom.
Egresleves 1.
Hozzávalók: 30 dkg egres, 10 dkg cukor, 1 evőkanál szójaliszt, 2 db tojás.
1 l vizet felforralunk cukorral. Az egrest megtisztítjuk, szárazrészét lecsípjük, szűrőkanálon megmossuk. A forró cukros vízben felforraljuk. A szójalisztet kevés meleg vízben simára keverjük, a leveshez öntjük, 10 percig takaréklángon főzzük. A megmosott tojást felütjük, kettéválasztjuk, a fehérjéből habot verünk, hozzákeverjük a sárgáját. Folytonos keverés közben hozzáöntjük a levest. Tálalhatjuk melegen, hidegen.
Ha feleannyi vizet és 4 db tojást használunk föl hozzá, kitűnő hideg gyümölcskrém.
Egresleves 2.
Hozzávalók: 50 dkg egres, 5 dkg vaj, 1 dl tejföl, egy tojássárgája, só, cukor.
A megtisztított egrest a vajban addig pároljuk, míg a szemek szétpukkadnak. Akkor feleresztjük 1 l hideg vízzel, megízesítjük és felforraljuk. A tálban simára keverjük a tojássárgáját a tejföllel, majd óvatosan rámerjük a forró levest. Melegen és hidegen egyaránt tálalhatjuk.
Meleg egresleves
Hetvenöt dkg egrest megtisztítunk, és 1 liter vízben feltesszük főni. Sóval, kristálycukorral ízesítjük. Kb. 15 perces főzés után tejfeles habarással besűrítjük, majd átforraljuk. Ezután turmixgépben szétverjük és csészékben, egressel és tejszínhabbal díszítve azonnal tálaljuk.
Segesvári egresleves
Hozzávalók: 1 kg marhahús, 3 murok, 2 petrezselyemgyökér, 1 kisebb zeller, 1 közepes fej hagyma, 3-4 csésze egres, 1 ek petrezselyemzöldje, 3 ek liszt, 2 dl tejföl vagy tejszín, só, cukor
E recept - mint sok más társa - szintén a múlt századi főzési szokásokat őrizte meg számunkra.
Elkészítése: A marhahúst és a leveszöldséget 3 liter vízben kevés sóval addig főzzük, amíg a hús megpuhul. A levet leszűrjük. A letisztított, megmosott egrest a lében addig főzzük, amíg sárgás színe lesz. Vigyázzunk, nehogy túlfőzzük, mert a bogyók felhasadhatnak! A fövés végén beletesszük a finomra vagdalt petrezselyemzöldjét. A tejszínt a liszttel simára kavarjuk, és ezzel a levest besűrítve még egyszer felfőzzük. Ízlés szerint megcukrozhatjuk. A húst szeletekre vágjuk, a tálba rendezzük, kenyérszeletekkel körülrakjuk, és a forró leveset ráöntjük. A zöldségekkel együtt tálaljuk.
Változatok: Egyes vidékeken az egrest szitán áttörve keverik vissza a levesbe. Másutt az egres-mennyiség háromnegyedét áttörik, egynegyedét pedig egészben hagyva, az elkészült ételbe teszik Készíthető alig érett ribizkéből vagy aprószemű, savanykás szőlőből is.
EPER
Eperkrémleves
Hozzávalók: 40 dkg eper vagy szamóca, 2 dl száraz fehérbor, 2 dl tejszín, 4 dl tej, 2 dl kefir, 1 evőkanál kukoricakeményítő (vagy búzakeményítő, esetleg burgonyaliszt), 1 citrom leve és reszelt héja, 1 zacskó vaníliás cukor, ízlés szerint kevés porcukor, csipetnyi só.
A kukoricakeményítőre ráöntöm a tejet, beleszórom a reszelt citromhéjat és a sót, majd kis lángra téve állandó keverés közben besűrítem. Ezután hagyom kihűlni. Közben a gyümölcsöt megmosom, lecsöpögtetem és kicsumázom. Néhány szép szemet félreteszek, a többit turmixgép poharába öntöm a kefirrel, a tejszínnel, a borssal, a citromlével, a porcukorral, a vaníliás cukorral és a már kihűlt sűrű tejes masszával. Az egészet addig keverem, amíg habos, pépes nem lesz. Ez után finom szűrőn átengedem, hogy a magvai ne kerülhessenek bele a levesbe. Jól lehűtött csészékbe osztom, tetejére teszem a félretett, félbevágott eperszemeket, és jól lehűtve kínálom. Málnából, ribizkéből ugyanígy készíthető, rendkívül üdítő, hideg leves. (Nem szabad hogy édes, inkább pikáns legyen!)
Eperleves
10 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 40-50 dkg eper (nem baj, ha az eper már nem teljesen ép), 2 dl vörösbor, ízlés szerint 10-15 dkg cukor, csipetnyi só, 2 dl tejföl.
8-10 szem ép epret kiválogatok és félreteszem "levesbetétnek". A többit megmosom, lecsöpögtetem, kicsumázom, és összeturmixolom a vörösborral, a tejföllel, 3 dl vízzel és annyi cukorral, hogy kellemesen édes legyen. Jól behűtve, csészékbe adagolva kínálom, a leves tetején a félretett eperszemekkel.
Hideg eperleves
Nyolcvan dkg tisztított epret 1 liter vízben 10 dkg porcukorral, csipetnyi sóval, fahéjjal és szegfűszeggel feltesszük főni. Ízesítjük 1/2 dl vodkával vagy konyakkal. Kb. 5 perces főzés után szitán áttörjük, 1 dl tejszínnel dúsítjuk.
Hűtés után eperszemekkel csészében tálaljuk.
GESZTENYE
Gesztenye-krémleves
Hozzávalók: 15 dkg gesztenyemassza (édes is lehet), 3 dl tejszín, 1 evőkanál étkezési búzakeményítő, 1 evőkanál gombalevespor, 1 evőkanál rum, 1 húsleveskocka, 1 mokkáskanál törött fehér bors, 1 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, kevés só.
A gesztenyemasszát simára keverem 2 dl tejszínnel és 1 dl vízzel. Ezután hozzákeverem a búzakeményítőt és a gombalevesport, majd kis fazékba öntöm. Folytonosan kevergetve felforralom, ezután felöntöm még 4 dl vízzel. Beleteszem a húsleveskockát, a megtisztított és összezúzott fokhagymát valamint a törött borsot. Ismét felforralom, végül a rummal és a finomra metélt petrezselyemzölddel ízesítve, a lángról lehúzom és befedem. Tálalás előtt a megmaradt tejszínből kemény habot verek, és a leveses csészékbe öntött forró leves tetejére egy-egy kanál hideg habot teszek. Azonnal kell fogyasztani, mert a tejszínhab nagyon gyorsan elolvad.
GÖRÖGDINNYE
Hideg görögdinnyeleves
A görögdinnyét kimagozzuk, kis kockákra vágjuk, és turmix edénybe helyezzük. Egyéni ízlés szerint hozzáadunk vörös bort, porcukrot és citromlevet. Ezután pépesítjük, és 2-3 órára hűtőbe tesszük.
A csésze aljában dinnyegolyókkal tálaljuk.
KAJSZI
Sárgabarackleves
Hozzávalók: (4 személyre) 1 kg sárgabarack, 1 csipet őrölt fehérbors, 15 dkg porcukor, 1 db citrom reszelt héja, 2 db szegfűszeg, 1 dl fehérbor, 1 csipet őrölt fahéj, 2 dl tejszín
Elkészítés: A sárgabarackot kimagozzuk, meghámozzuk, kb. negyedrészét apró kockákra vágjuk. Mélyebb üveg vagy porcelántálba tesszük, kb. 5 dkg porcukorral megszórjuk, és 1 órára hűtőszekrénybe tesszük. A többi barackot feldaraboljuk, és a maradék 10 dkg porcukorral, a szegfűszeggel, a fahéjjal, a fehérborssal és a reszelt citromhéjjal 1 l vízben puhára főzzük, majd kicsit lehűtjük. Alaposan átturmixoljuk, és kihűtjük. Hozzáadjuk a bort, tejszínt, egy csipet sót, és jól összekeverjük. Beletesszük a kockára vágott barackot, megkeverjük, és fél órára hűtőbe tesszük.
KIVI
Kivis krémleves
Hozzávalók négy személyre: 20dkg kivi, 1 alma, 1 cs. vaníliás cukor, fél mokkáskanál édesítőszer, 1 csipetnyi menta, 1 ek zabpehelyliszt, 1 pohár joghurt
A kivit és az almát meghámozzuk, kockára vágjuk, illetve a kiviből négy szeletet elteszünk díszítésre. A gyümölcsöket az édesítőszerrel és a vaníliás cukorral 1liter vízben feltesszük főni, s forrás után maximum 1-2 percig főzzük. Ezután elturmixoljuk, a zabpehelylisztet a joghurttal simára keverjük, és a gyümölcspéppel együtt összeforraljuk. Tálaláskor kiviszeletekkel és mentalevéllel díszítjük. Hidegen és melegen egyaránt finom.
KÓKUSZDIÓ
Kókuszos tökleves
Hozzávalók (6 személyre): 2 kg puha húsú tök, só, 2 evőkanál cukor, 13 dkg újhagyma, 10 dkg cseresznyeparadicsom. 12 db garnélarák (feje és páncélja nélkül), 6 db kicsi tök a tálaláshoz, 4 dkg őrölt szezámmag, 4 dl nem édesített kókusztej, 6 dl narancslé, 1 csomó zöld koriander, 5 dkg friss dörzsölt gyömbér. 1 db kockákra vágott chilipaprika, 1 zöld citrom leve és finomra reszelt héja, friss, őrölt szerecsendió, 1 evőkanál őrölt paprika.
A tököt hasábokra vágjuk, magozzuk ki és hámozzuk meg. Sóval és cukorral egy lábasban keverjük össze, és az előmelegített sütőbe tesszük, és 200 °C-on 30-40 percig sütjük. Utána finoman keverjük püré állagúra. Az újhagymát vágjuk finom karikákra, valamint a paradicsomot felezzük, a garnélarákot kifejtjük páncéljából, és a húsát kikaparjuk.
A kicsi tökök tetejét vágjuk le és belezzük ki, majd a kivágott felületen keresztül a szezámot rakjuk bele. 10 percig 200 °C-on melegítsük. A pürét a kókusztejjel és a narancslével 5 percig főzzük. A korianderlevél egy részét vágjuk apróra. A gyömbért, a chilit, a citrom levét és héját a levesbe tesszük, sóval és szerecsendióval fűszerezzük.
A garnélát és az újhagymát hozzáadjuk, és levesszük a tűzhelyről. 3 percig hagyjuk állni, majd a koriandert és a paradicsomot adjuk hozzá. A tökbe téve tálaljuk, paprikával megszórjuk, és korianderrel díszítjük.
Elkészítési idő: 70 perc
KÖRTE
Körtekrémleves
Hozzávalók: 50 dkg körte, 15 dkg cukor, 5 dkg liszt, 1 dl fehérbor, 2 dl tejszín, 2 dl tejföl, 1 dl víz, 1 db citrom, 2 szem szegfűszeg, kevés fahéj, csipet só
A héjától és magházától megtisztított körtéket apró kockákra vágjuk. A forrásban lévő vízbe citromot csavarunk, és a fűszerekkel, a cukorral puhára főzzük. Beletesszük a fehérbort, a tejfölt, a tejszínt, a liszttel simára keverjük, a levesbe habarjuk, és jól fölforraljuk. Utánízesítjük, és lehűtjük. Tálaláskor tejszínhabbal díszítjük.
Körteleves
Hozzávalók: 75 dkg körte, 2 dl joghurt, 1 ek liszt, cukor, só
A meghámozott, felszeletelt körtét forrásban levő vizben felfőzzük. A joghurtot simára keverjük a lisztteles állandó keverés mellett, a megfőtt körtére öntjük. Csipet sót és ízlés szerint cukrot teszünk bele.
Kávés körtekrémleves pezsgővel
Hozzávalók: 4 db körte, 1 dl presszókávé, 2 teáskanál reszelt citromhéj, 3 dl tejszín, 3 dl pezsgő, 2 evőkanál cukor, ananászzsálya
Elkészítés: A megtisztított körtéket tejszínnel, kávéval, cukorral, citromhéjjal habosra turmixoljuk, majd óvatosan hozzákeverjük a pezsgőt. Hűtőben lehűtjük.
Tálaláskor a leves csészébe töltjük, tejszínhabbal és ananászzsályával dekoráljuk.
MANDULA
Mandulás tejleves
Hozzávalók: 10 dkg mandula, 1 liter tej, 1 tojássárgája, 5 dkg porcukor, csipet só, 1 narancs, ízlés szerint édes tejszínhab.
A forrázott, tisztított mandulát daráljunk le. Dolgozzuk össze a tojás sárgájával, porcukorral, kb. 1 dl tejjel. Forraljunk fel 9 dl tejet csipetnyi sóval és lassan, állandóan kevergetve a krémes anyagot adjuk hozzá és kis lángon még mindig kevergetve, 3-4 percig főzzük.
Tálalásnál tegyünk 1 narancs karikát a leves tetejére, erre nagy halom édes tejszínhabot.
MÁLNA
Diétás gyümölcsleves Curice módra
Meggyet felteszek főzni (fagyasztottat vagy frisset) egész fahéjjal és szegfűszeggel, aztán meggyes ivójoghurtot 1 evőkanál liszttel simára keverem, és belekeverem a levesbe. Ha diétázik valaki, édesítőszerrel, ha nem: cukorral lehet édesíteni.
Tálaláskor tejszínhabbal is lehet díszíteni, ennek azonban már semmi köze a diétához.
Hideg málnaleves
Hozzávalók: 2 személyre: 5 dkg cukor, fél citrom leve, 3 dl málnalé, 30 dkg málna.
A gyümölcsöt megtisztítjuk, megmossuk, a felét ízlés szerint megcukrozzuk, és jégre tesszük. A cukrozatlan részt szitán áttörjük, 3 dl málnalét, 12 dl vizet fél citrom levével elkeverve ráöntjük. Ezután hozzákeverjük a félretett, cukrozott málnát. Néhány órára hűtőbe tesszük.
Málna helyett vehetünk ribiszkét, egrest vagy szamócát is.
Nyers málnakrém leves
15 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 25-30 dkg málna, 1 dl málnaszörp, 6 dl tej, 2 dl tejszín, csipetnyi só.
A málnából néhány ép szemet kiválogatok, és félreteszem. A többit megmosom, lecsöpögtetem, és turmixgépbe töltöm a málnaszörppel, a tejszínnel és a tejjel együtt. Habosra keverem, majd finom szitán átszűröm, hogy a málna magjai ne kerülhessenek a levesbe. Előhűtött csészékbe öntöm, tetején elosztom a félretett málnát és rögtön kínálom.
Nyers málnaleves
Hozzávalók: 30 dkg málna, 10 dkg porcukor, egy csipet só, 2 tojássárgája.
A porcukorral meghintett málnát, lefedett porcelánedényben, néhány óráig állni hagyjuk, majd beletesszük a sót, és simára keverjük benne a tojássárgákat.
Jéghidegen kínáljuk.
Málnaleves
Hozzávalók: (4 személyre) 80 dkg málna, 1/2 citrom leve, 30 dkg porcukor, 1 mk. őrölt fahéj, 3 dl vörösbor
Elkészítés: A málnát megtisztítjuk, megmossuk. Negyedrészét kb. 5 dkg porcukorral meghintjük, és hűtőszekrénybe tesszük. A maradék porcukrot kb. fél liter vízzel felforraljuk, ráöntjük a maradék málnára, és összeturmixoljuk. Hozzáadjuk a vörösbort, alaposan összekeverjük, üvegtálba öntjük, majd belekeverjük a citrom levét és a fahéjat. A levesben elosztjuk a málnaszemeket, és 2-3 órára visszatesszük a hűtőszekrénybe. Tejszínhabbal díszítjük.
MEGGY
Csodás meggyleves
Hozzávalók: 50 dkg jó érett meggy, 2 dl tejszín, 1 dl vörös bor, 1 citrom leve és héja, 10-15 dkg cukor, ízlés szerint, 4 szem szegfűszeg, 1 csapott teáskanál burgonyaliszt vagy búzakeményítő, 1 mokkáskanál őrölt fahéj, csipetnyi só.
A meggyet megmossuk, szárát leszedjük és kimagozzuk. Kicsurgó levével együtt kis fazékba tesszük, majd 5 dl vizet ráöntünk. A citromlevet is belecsorgatjuk, és a fele reszelt citromhéjjal, szegfűszeggel, fahéjjal, valamint sóval ízesítjük. Annyi cukrot szórunk bele, amennyitől még nem válik nagyon édessé. 10 percig kis lángon forraljuk, ezután hozzáöntjük a bort. Ismét felforraljuk, közben a burgonyalisztet a tejszínnel simára keverjük és beleöntjük a forrásban lévő levesbe. Folytonosan kevergetve tovább forraljuk, és még 5 percig főzzük. Az elkészült levest befedjük, és hagyjuk kihűlni. Ezután a hűtőszekrényben legalább fél napig hűtjük.
Diétás gyümölcsleves
Meggyet felteszek főzni (fagyasztottat vagy frisset) egész fahéjjal és szegfűszeggel, aztán meggyes ivójoghurtot 1 evőkanál liszttel simára keverem, és belekeverem a levesbe. Ha diétázik valaki, édesítőszerrel, ha nem: cukorral lehet édesíteni.
Tálaláskor tejszínhabbal is lehet díszíteni, ennek azonban már semmi köze a diétához.
Erdélyi meggyleves
Hozzávalók: 1 kg meggy, 10 dkg cukor, 2 tojássárgája, 1 csésze tejszín, pici só, 1 citrom
Elkészítése: A felfőtt vízbe beletesszük a megmosott és kimagozott meggyet, és 10 percig főzzük. Félretesszük, sóval, citromlével, cukorral ízesítjük és beletesszük a tejföllel elkavart tojássárgát.
Változatok: Ugyanígy készül ribizliből is. Sok háznál a ribizlit átpasszírozva teszik a levesbe.
Megjegyzés: Nemes konyhán, hogy a meggy gazdag aromáját kiemeljék, még hozzáöntik a meggymagok vörösborban kevés fahájjal, szegfűszeggel és vaníliával kifőtt levét is. Az ilyen finomra készített leves tetejére kicsit cukrozott tojásfehérjehab is kerül, amelybe frissen pirított és tört mandulát kevernek.
Hideg meggyleves
Nyolcvan dkg kimagozott meggyet 1 l vízzel, a magozásnál kicsurgatott meggylével feltesszük főni. Kristálycukorral, sóval és kis vászonzacskóba helyezett szegfűszeggel, fahéjjal és citromhéjjal ízesítjük.
Kb. 10 perces főzés után tejfölös habarással besűrítjük, és pár percig tovább forraljuk. A fűszerzacskót kivesszük, a levest jól lehűtjük és hideg csészében a gyümölccsel és kis piskóta karikákkal tálaljuk.
Gyümölcsleves IV.
Kimagozom a meggyet, fahéjjal, kevés cukorral, szegfűszeggel fűszerezem, feltöltöm vízzel addig, hogy éppen ellepje. Ezután felforralom, de elég egy fél percig forralni. Ekkor hideg tejben elkeverek egy kis lisztet, ezzel behabarom, még két percig főzöm, majd leveszem. Ha szobahőmérsékletűre hűlt, hűtőbe teszem. Néhány óra múlva fogyasztható. Nagyon finom, fogyasztáskor tejfölt is lehet bele keverni.
Meggyes sörleves (cseh)
Belevalók: 1 üveg világos sör, 1 dl fekete (barna) sör, fél kiló meggy, 15 dkg cukor, 1 citrom, 2 dl tejszín, 1 ek. kukoricaliszt, gyömbér, só, fahéj.
A kimagozott meggy felét a sörrel, a tejszínnel, a cukorral, a citrom levével és reszelt héjával, a gyömbérrel, a sóval és a fahéjjal turmixoljuk. Ezután egy fazékban forraljuk fel a keveréket, keverjük simára a lisztet 1 dl vízzel és a barna sörrel, s ezt is öntsük bele a forró levesbe. Kevergetve forraljuk ki. A meggy másik felét is beletesszük, és félrehúzzuk hűlni a levest. Ha kihűlt jó pár órán át, hűtőben jegeljük. (Jó még ribizliből és nem túl érett sárgabarackból is.)
Meggyleves, 1.
30 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 50 dkg meggy, kis darabka citromhéj, 2 szegfűszeg, 2 dl tejföl, 1 teáskanál liszt, csipetnyi só, ízlés szerint cukor
A meggyet megmosom, lecsöpögtetem, szárát kitépdesem és kimagozom. 1 evőkanál meggymagot 1/2 dl vízben 10 percig forralok, majd leszűröm és 6 dl vízhez öntve, kevés cukorral, sóval, a citromhéjjal, szegfűszeggel felforralom és 5 percig főzöm. Közben a lisztet a tejfölbe keverem, és a forrásban levő levest behabarom. A citromhéjat és a szegfűszeget kidobom belőle. Ha már nem meleg, hűtőszekrénybe téve hűtöm néhány órán át, és csészékben, jéghidegen tálalom.
Meggyleves 2.
30 perc
Nehézség: 2
Hozzávalók: 50 dkg meggy, 2 dl könnyű vörösbor, 2 dl tejszín, 1 teáskanál liszt, 1-1 késhegynyi őrölt gyömbér, őrölt fahéj, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, ízlés szerint cukor, csipetnyi só
A meggyet megmosom, lecsöpögtetem, kimagozom, majd 5 dl vízbe beleteszem. cukorral, sóval és a fűszerekkel éppen csak egyet forralok rajta, ezután a bort hozzáöntöm, a lisztet simára keverem 1 dl tejszínnel és behabarom vele a boros levest. Ha már nem meleg, hűtőszekrényben hűtöm. Tálalás előtt a maradék tejszínből kemény habot verek, és a csészékbe öntött leves tetejére egy-egy kanálnyi habot rakok. Rögtön kell fogyasztani, mert a hab hamar szétolvad.
Meggyleves 3.
Hozzávalók: 50 dkg meggy, 15 dkg cukor, 1 dl tejföl, 1 ek liszt, só, fahéj, citromhéj.
A meggyet 1,5 l sós, cukros vizben 2-3 percig főzzük a citromhéjjal es a fahéjjal együtt, majd a tejfölben simára elkevert liszttel |