Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
SZÁMLÁLÓ
Indulás: 2009-12-21
 
Menü
 
CSINÁLD HÁZILAG
 
MIBEN
 
5

Gyümölcskocsonyák és sajtok
Almakocsonya
Elkészítése: Az éretlen, hullott almát is felhasználhatjuk hozzá, ebben ugyanis sok a kocsonyásító anyag, a pektin.  Az almákat megmossuk, a hibás részeket kivágjuk és héjastól, magostól feltesszük főni annyi vízben, amennyi éppen csak ellepi. Gyenge tűzön az almákat teljesen puhára főzzük. A levét leszűrjük, és néhány óra hosszat ülepedni hagyjuk. (A visszamaradt gyümölcsöt áttörjük, és lekvárt főzünk belőle.)
A tiszta almalét átöntjük egy másik edénybe, minden l léhez 40 dkg cukrot teszünk, és habját leszedve, mézsűrűségűre főzzük. Kisebb üvegekbe töltjük, és ha kihűlt, lekötözzük.
Almasajt 1.
Elkészítése: Gyengébb minőségű, hullott gyümölcs is jó hozzá. A jól megmosott almákból a hibás részeket kivágjuk, és hámozás nélkül, magházával együtt felszeleteljük. Nagyon kevés vizet öntve alá, gyenge tűzön teljesen puhára főzzük, majd áttörjük. Minden kg almapéphez 70 dkg cukorból és 2 dl vízből sűrű szirupot főzünk, közben a habját leszedjük. Amikor a cukoroldat már törni kezd, beletesszük az almapépet, egy evőkanálnyi reszelt citromhéjat és állandóan keverve addig főzzük, amíg a lábostól el nem válik. A pépet kb. ujjnyi vastagon vizezett tányérra vagy tepsibe simítjuk, és meleg helyre téve hagyjuk megszikkadni. (Pl. a langyos sütőbe tesszük, amelynek az ajtaját nyitva hagyjuk.) Néhány nap múlva kis szeletekre vágjuk, és porcukorral rétegezve dobozba rakhatjuk.
Almasajt 2.
Elkészítése: A jól mosott alma hibás részeit kivágva, héjastól, magostól felszeljük. Kis vizet öntve alá, gyenge tűzön teljesen puhára főzve áttörjük. Minden kg péphez 70 dkg cukorból, 2 dl vízből sűrű szirupot főzve, a habot leszedjük. Ha a szirup már törni kezd, beletéve a pépet, 1 ek. reszelt citromhéjat, folyton keverve addig főzzük, míg a lábostól el nem válik. A pépet ujjnyi vastagon, vizes tányérra vagy tepsibe simítva, meleg helyre téve hagyjuk szikkadni. Pár nap múlva kis szeletekre vágva, porcukorral rétegezve dobozba rakjuk.
Áfonyakocsonya
Elkészítése: A bogyókat fazékba tesszük, és lassú melegítéssel addig hevítjük, míg az áfonya minden levét kiadja. Sűrű szitán a levet átszűrjük, és minden literre 80 dkg cukrot számítva főzzük. A főzés addig tartson, míg a lé kocsonyaszerű nem lesz. Ha ezt elértük, üvegekbe öntjük, és amikor kihűlt tartósítószert adva a tetejére, légmentesen lezárjuk, s mint lekvárt , kigőzöljük.
Baracksajt
Hozzávalók: 2 kg érett sárga- vagy őszibarack tisztítva, 1.2 kg cukor, néhány szem dió vagy mandula durvára törve, liszt
Elkészítése: A barackot megtisztítom, kettéválasztom, kimagozom, és hibátlan zománcú edénybe rakom. Az edényt vízgőzbe állítom, és a gyümölcsöt puhára főzöm, majd szitán áttöröm. Minden kiló gyümölcshöz 60 deka cukrot keverek, néhány szem darabos diót vagy mandulát is adok, és vízgőzben tovább főzöm, amíg a kanáltól elválik Kilisztezett, lapos edénybe öntöm, s ha megdermed, kiborítom. Szellős, száraz helyen szikkasztom néhány napig, majd papírdobozba rakom, és fogyasztásig hűvös, száraz helyen tartom.
Berkenyekocsonya
Elkészítése: A berkenyét fazékba tesszük, és lassú melegítéssel addig hevítjük, míg a berkenye minden levét kiadja. Sűrű szitán a levét átszűrjük, és minden literre 80 dkg cukrot számítva megfőzzük. A főzés addig tartson, míg a lé kocsonyaszerűen nem viselkedik. Ha ezt elértük, üvegekbe öntjük, tartósítószert adva a tetejére, és amikor kihűlt, légmentesen lezárjuk. lekvár módjára kigőzöljük.
Birsalma-kocsonya
Elkészítése: Birsalmabefőtt készítésénél a gyümölcsöt jól megmosva, vastagon hámozzuk meg. Ezekből a héjakból és a kivágott magházból főzzük a kocsonyát. Annyi vízzel tesszük fel főni, amennyi ellepi, és addig főzzük, amíg a leve piros nem lesz. Szűrőre vagy szitára öntjük, és hagyjuk lecsepegni. Ahány dl a lé, annyi dl kristálycukrot teszünk hozzá, és gyenge tűzön forraljuk sűrűre. Ha a masszából egy cseppet hideg vízbe ejtünk, és az megalszik, a kocsonya elkészült. Üvegekbe töltjük, és csak akkor kötjük le, ha már kihűlt.
Birsalmasajt 1.
ºElkészítés: 90 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 2 kg birsalma, 2 citrom, 20 dkg durvára darált dió, valamint a legyártandó birspéphez kilónként 50 dkg cukor.
Elkészítése: A birsalmát alaposan lecsutakoljuk, a szárát és a virágmaradékot kivágjuk, majd hámozatlanul negyedekre vágjuk. Edénybe rakva annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi, és puhára főzzük. Leszűrjük, a főzőlevet félretesszük, a csutkadarabokat kiszedjük, a maradékot pedig átpasszírozzuk szitán, vagy pépesítjük. 2-3 dl főző léből, és a cukorból szirupot főzünk, belecsavarjuk a citromok levét, majd folytonos kevergetés közben apránként hozzáadjuk a pempőt is. Ha besűrűsödött, belekeverjük a diót is (el is maradhat). A formákat étolajjal kikenjük, majd beleöntjük a birsmasszát. Két nap múlva kiborítjuk egy tiszta deszkára, selyempapírral letakarva kb. 2 hétig szárítjuk, közben naponta megforgatjuk, hogy egyenletesen szikkadjon. Ha a külseje már teljesen megszáradt, fóliába csomagolva tároljuk, míg el nem fogy.
Birsalmasajt 2.
ºElkészítés: 80-90 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: birs, tetszés szerinti mennyiségben, kilónként 80 dkg cukor
Elkészítése: A megtisztított birseket negyedekbe vágjuk, a magházakat kiszedjük, héjastól puhára főzzük, majd lepasszírozzuk. Lemérjük (kilónként 80 dkg cukor kell), majd lábasban addig főzzük, míg el nem válik a lábos aljától. Hozzáöntjük a kimért cukrot, majd erős tűzön állandó kavargatás mellett 10-15 percig főzzük. Akkor van készen, ha hideg tányérra cseppentve bebőrösödik.  Sietve kikent formába öntjük, mert gyorsan kocsonyásodik.
Birsalmasajt 3.
ºElkészítés: 90 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: birsalma tetszés szerint, és kilónként 70-80 dkg cukor
Elkészítése: A megtisztított birseket felszeleteljük, nagyobb lábosba rakjuk, és annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Időnként kavargatva puhára főzzük, majd áttörjük. Kilónként 70-80 dkg cukrot és fél citrom levét adjuk hozzá. Összekeverve kocsonyásodásig főzzük, majd formába öntjük.
Birsalmasajt 4.
ºElkészítés: 40 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: birsalma, tetszés szerint és ugyanannyi cukor
Elkészítése: A birsalmákat megmosom. Majd a nagyságától függően 4 vagy 6 db-ra vágom. Mikróba tehető edénybe rakom a feldarabolt almát. Lefedem, és minimum 20 percig a legerősebb fokozaton puhára párolom. Utána átpasszírozom. A tiszta gyümölcshúst lemérem, és amennyi a súlya, annyi cukrot keverek bele. Ezt ismét visszateszem a mikróba, és 20 percig újra a legerősebb fokozaton párolom. Ha nagyon folyékony lenne, akkor a fele időt lefedés nélkül, hogy besűrűsödjön. Semmi tartósítószer nem kell bele. És azért jó mikróban készíteni, mert nem ég le, és nem kell mellette állni.
Birsalmasajt 5.
ºElkészítés: 80-90 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: Birsalma, cukor, víz. 
Elkészítése: A birsalmát megfőzzük. Ahány almánk van, annyi merőkanál vizet teszünk hozzá. Ha puha, áttörjük. (Az almát magházastól főzzük!) Annyi cukorral, amennyit a massza nyom, sűrűre főzzük. Nedves formába öntjük. Három nap múlva kiborítjuk, és mindkét oldalát megszárítjuk.
Birsalmasajt 6.
ºElkészítés: 120 perc Nehézség: 2
Hozzávalók: 1 kg birsalma (vagy birskörte), a birsalmapép kg-jához 60 dkg cukor, a birsalma kg-jához 1 citrom, 10 dkg durvára vágott dió.
Elkészítése: A birsalmát alaposan megmosom, szőrös héját ledörzsölöm, de nem hámozom meg. Csutkástól negyedekbe vágva annyi vízbe teszem, amennyi ellepi. Mindenestől puhára főzöm. Ezután a levét leszűröm, és a gyümölcsöt szitán áttöröm, nehogy a magjai belekerülhessenek a birsalmasajtba. 1 dl birsalma főzőlevével és a cukorral sűrű szirupot készítek, majd ha a cukor elolvadt benne, belecsavarom a citromlevet. Ezután a sűrű birsalmapépet belekeverem a citromos szirupba. Folytonos keverés közben addig főzöm, amíg a próbaképpen tányérra cseppentett gyümölcs összeáll, illetve már nem folyik szét. Ekkor belekeverem a durvára vágott diót és tiszta, még használatlan étolajjal bekent apró formákba öntöm a sajtmasszát. Két napig hagyom benne, majd deszkára borítva hagyom szikkadni két hétig. Időnként megforgatom, hogy egyenletesen száradjon minden oldalán. Csak akkor csomagolom be folpackba, vagy alufóliába, ha már teljesen megszáradt a külseje. Korlátlan ideig eláll, sokféle desszert, finom édesség díszítője és alkotórésze.
Birsalmasajt 7.
Hozzávalók: 1 kg birsalma, 1 kg cukor, 1 db citrom leve
Elkészítése: A birsalmát meghámozzuk, magházát kiszedjük, és puhára főzzük, ekkor a levét lecsurgatjuk, és szitán áttörjük. Megmérjük és ugyanolyan súlyú cukrot vízbe mártva, felteszünk főni, míg nagyon sűrű nem lesz. Ekkor az áttört gyümölccsel összekeverjük, 10 percig főzzük, és akkor citromlével nedvesített formába tesszük.  Diót vagy hámozott mandulát teszünk bele.
Birsalmasajt 8.
Elkészítése: Az apró szemű, más célra alkalmatlan birs is jó hozzá. A birsalmát megmossuk, hibás részeit kivágjuk, a gyümölcsöt négy- vagy hatfelé szeljük, de nem hámozzuk meg, és magházával együtt annyi vízben, amennyi éppen csak ellepi, fedő alatt puhára főzzük. Ha megfőtt, a levét leszűrjük, a birset áttörjük. Egy kg péphez 80 dkg cukrot veszünk, és a birsalma lecsurgatott levével, amely azonban a 80 dkg cukorhoz ne legyen 2 dl-nél több, sziruppá főzzük. A szirupot elkeverjük a birspéppel, belecsavarunk egy evőkanálnyi citromlevet, és állandóan keverve sűrűre főzzük. Ha a pépből egy kávéskanálnyit tányérra teszünk, és az néhány perc alatt megdermed, akkor a sajt elkészült. Hideg vízzel kiöblített formákba vagy tányérokba öntjük, néhány gerezd diót vagy hámozott mandulát is tehetünk bele, egy-két nap múlva zsírpapírra borítjuk, és szellős helyen szikkadni hagyjuk.
Birsalmasajt 9.
Elkészítése: A jól megérett birsalmákat megmossuk, megtörölgetjük, és esetleges hibás részeit kivágva, hámozatlanul, kevés vízben puhára főzzük. Ha a héja kezd megrepedezni, levét leszűrjük, a gyümölcsöt pedig vékonyan lehámozzuk, húsát lereszeljük a torzsáig, majd a pépet szitán áttörjük. Egy kg birsalmapéphez 1 kg cukrot számítva 2 dl-nyi birsfőzőlével sűrű szirupot főzünk. Ha a szirup nyúlósodni kezd, beleöntjük a birspépet, beleszűrjük egy citrom levét, és állandóan keverve addig hagyjuk a tűzön, amíg jól forr. (Sokáig ne főzzük, mert nagyon megbarnul.) Hideg vízzel kiöblített kis formákba, mokkáscsészékbe, kompótos tányérkákba vagy tiszta deszkára, kb. ujjnyi vastagon szétkenjük a masszát, és meleg, szellős helyen szárítjuk. Ha teljesen megkeményedett, a formákból kiborítjuk, a deszkán levőt pedig különböző formákra kiszúrjuk vagy rudakra, kockákra vágjuk. Porcukorral beszórva, kilyukasztott fedelű papírdobozban hűvös, száraz helyen sokáig eltarthatjuk.
Birsalmasajt 10.
Elkészítése: Egy kg szitán áttört birsalmapéphez keverjünk egy kg cukrot, egy fél citrom apróra vágott héját, és keverjük legalább egy fél óra hosszat, amíg könnyű, habos massza nem lesz. (Turmixgéppel percek alatt elkészül.) A fentiek szerint tegyük formákba vagy deszkára, és tegyük meleg, száraz helyre, esetleg a langyos sütőbe, mert az így készített birsalma nehezebben szárad.
Birsalmasajt 11.
Elkészítése:  Két kg főtt és lereszelt, de szitán át nem tört birsalmapéphez keverjünk 1 kg cukrot és egy félujjnyi kettévágott vaníliát. Állandóan keverve főzzük gyenge tűzön egy óra hosszat, majd ujjnyi vastagon kenjük szét egy tiszta, megvizezett deszkán. Meleg helyen szárítsuk, mert ez is nehezebben szikkad, de mert kevesebb benne a cukor, sokan jobban szeretik.
Birsalmasajt 12.
Hozzávalók: 1 kg birsalma (birskörte), 1 citrom, 10 dkg durvára vágott dióbél, a birsalmapép kilogrammjához: 60 dkg kristálycukor. Kissé munkaigényes. Csemege.
Elkészítése: A birsalmát alaposan megmossuk, bolyhait ledörzsöljük, és leöblítjük. Nem hámozzuk meg, hanem negyedekbe vágjuk, és csumájával együtt annyi vízbe tesszük, amennyi ellepi. Puhára főzzük, majd leszűrjük, és a gyümölcsöt szitán áttörjük. 1 dl birsalmalével és a cukorral sűrű szirupot készítünk. Ha a cukor feloldódott, a citromlevet is belecsavarjuk. Folytonos keverés közben hozzáadjuk a sűrű birsalmapépet, majd addig főzzük, amíg a próbaképpen tányérra cseppentett gyümölcs össze nem áll, illetve már nem folyik szét. Ekkor belekeverjük a vágott dióbelet. Apró formákat vékonyan bekenünk tiszta étolajjal, és beleöntjük a birsalmasajtmasszát. Két napig hagyjuk a formában (ha nagy formát használunk, akkor három napig), majd tiszta deszkára (amit még nem használtunk hagymás ételhez) borítjuk. Selyempapírral letakarva két hétig szikkasztjuk, naponta megforgatjuk, hogy egyenletesen száradjon. Csak akkor csomagoljuk fóliába, amikor a külseje már teljesen kiszáradt. Megjegyzés: Korlátlan ideig eltartható finomság, amely sokféle édesség díszítője, alkotója.
Birsalmasajt 13.
Elkészítése: Egy kiló megfőtt, ritka szitán áttört birsalmához fél kiló cukorport és fél citrom apróra vágott héját tegyük főni. Ha jól felfőztük, vegyük le, és kenjük jó vastagon, porcellán tányérokra. Meleg helyre a kályha mellé rakjuk pár napra, amíg egészen kiszárad. Ekkor vagdaljuk ki csinos, cifra kicsi és különböző alakú bádog tésztametszőkkel; úgy tegyük el használatig üvegbe rakva.
Birsalmasajt 14.
Elkészítése: A birsalmát megmossuk, hibás részeit eltávolítjuk, de nem hámozzuk meg. Felszeleteljük, és akkora lábasba rakjuk, amelyben bőven elfér. Annyi vízzel öntjük le, hogy pont ellepje. Időnként megkevergetve olyan puhára főzzük, hogy át tudjuk törni szitán, vagy lepasszírozhassuk.  A püré kilójához 60-80 deka cukrot, és fél citrom levét hozzákeverjük. Ismét felfőzzük, és kevergetve addig főzzük, míg leve, tányérra csöppentve meg nem dermed. Ez után kivizezett, vagy folpackkal kibélelt formába öntjük, és ha megszilárdult, tálcára borítjuk. Szellős helyen szikkasztjuk, majd dióval díszítjük.
Birsalmasajt 15.
Elkészítése: Az érett, megmosott almákat vágja negyedekre és szedje ki a magházat. Héjával együtt forró vízben főzze puhára, majd szűrje le és törje át szitán vagy turmixolja össze. A pépet ezután főzze negyed óráig, majd kilónként 80 dkg cukrot hozzáadva, folyamatos kevergetés mellett főzze további tíz percig. Lapos formákba vagy tányérba öntve dermessze meg, ezután 2-3 hétig szikkassza meleg helyen. Műanyag fóliába csomagolva, száraz, hűvös helyen sokáig eltartható.
Tipp: még dermedés előtt diót vagy mandulát is tehet a birsalmasajtba.
Birsalmasajt 16.
Hozzávalók: 5 kg birsalma, 3 kg cukor.
Elkészítése: Az érett almákat héjastól feldaraboljuk, és puhára főzzük. Levéből kiszedjük, lecsöpögtetjük, és áttörjük. A lét félretesszük. A zúzalékot lemérjük, minden kilójához 60 dkg cukrot veszünk, a léből hozzáöntve, cukortörésig főzzük. (A módszer: a főzőkanál nyelét a szirupba mártjuk, és hideg vízben lehűtjük. A cukor akkor jó, ha a kanál nyelén kikristályosodik és letörhető lesz.) Ekkor belekeverjük a pépet, és addig főzzük, míg a cukorcsomók szét nem főnek. A masszát kivizezett formákba töltjük, és kihűlés után kiborítjuk pergamenpapírra.
Birsalmasajt Amanda módra
Elkészítése: Daraboljunk fel 2 kg gyümölcsöt. Tegyük vastag aljú edénybe, öntsünk rá 2 l vizet. Forraljuk fel, majd lassú tűzön főzzük, míg egészen puha lesz. Öntsük szűrőzacskóba, tegyünk alá edényt és hagyjuk, hogy a lé lecsöpögjön. Préselni nem szabad, mert akkor zavaros lesz.
Mérjük le az így kapott lé térfogatát és adjunk hozzá azonos térfogatú cukrot.
Vastag aljú edényben forraljuk, míg a cukor feloldódik, főzzük tovább, míg megszilárdul. Szedjük le a habját, töltsük üvegekbe, majd, ha kihűlt zárjuk le.
Birsalmasajt Ingi módra
Hozzávalók: 1 kg áttört, főtt gyümölcshöz 80 dkg cukor.
A gyümölcsöt addig főzzük, amíg olyan sűrű lesz, hogy látszik az edény alja. Hozzáöntjük a cukrot, és 10-15 percig főzzük, amíg a teteje bebőrösödik. Formába öntjük, dióval, mogyoróval dúsítjuk. Másnap kiöntjük, és szikkadni hagyjuk.
Birskörtesajt
Elkészítése: 1 kg birskörtét jól megmosva bolyhait ledörzsöljük, leöblítjük. Nem hámozzuk. Negyedekbe vágjuk csumájával együtt. Annyi vízbe rakjuk, amennyi ellepi. Puhára főzzük, leszűrjük, és a gyümölcsöt szitán áttörjük. A pépet lemérjük. Minden kg-jához 60 dkg kristálycukrot számítunk, melyet 1 dl birskörte-lével elkeverve, sűrű sziruppá főzzük. Ha a cukor már felolvadt, hozzáadunk 1 citrom levét.
Folyton keverve hozzáadjuk a gyümölcspépet, és addig főzzük, amíg a próbaként tányérra cseppentett gyümölcs már nem folyik szét.  Ekkor belekeverünk 10 dkg durvára vágott dióbelet. Kis formákat vékonyan bekenve tiszta étolajjal, beleöntjük a birskörte sajtmasszát. 2 napig hagyjuk a formában (ha nagy formát használunk, akkor 3 napig), majd tiszta deszkára (amit még nem használtunk hagymás ételhez) borítjuk. Selyempapírral letakarva 2 hétig szikkasztjuk, naponta megforgatjuk, hogy egyenletesen száradjon. Csak akkor csomagoljuk fóliába, amikor a külseje már teljesen kiszáradt. Korlátlan ideig eltartható finomság, amely sokféle édesség díszítője, alkotója.
Bodzakocsonya 1.
Elkészítése: 2 liter frissen főzött bodzalé, 2 kg cukor, 2 kg birsalma, 1 db citrom reszelt héja és leve a következő módon elkészítve: a birsalmát megmossuk, cikkekre vágjuk, és annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje. Közepes tűzön egy órán át, főzzük, majd paradicsompasszírozón vagy sűrű szitán áttörjük. Az így nyert birsalmaléhez hozzáadjuk a bodzalevet, cukorral dúsítjuk, és közepes tűzön addig főzzük, míg kocsonyaszerű anyagot nem kapunk. Amikor kész, hozzáadjuk a citrom reszelt héját, a citrom levét, és aszpikos formába öntve vagy széles szájú üvegbe merve hagyjuk kihűlni, s utána fogyasztjuk.
Bodzakocsonya 2.
Hozzávalók: 1 kg bodzabogyó, 5 dl víz, minden liter áttört léhez 80 dkg cukor
Elkészítése: A megtisztított bodzát vízzel leöntve addig főzzük, amíg a szemek szétfőnek. Áttörtjük, megmérjük, és a cukrot hozzátéve addig főzzük, amíg a tányérra csöppentve azonnal megkocsonyásodik. Üvegekbe töltjük, és száraz gőzbe tesszük.
Diós mézsajt
Elkészítése: 25 dkg friss vajat elkeverünk 25 dkg mézzel és 20 dkg darabokra vagdalt dióval. A masszát üvegbe öntjük, lekötjük, és lehetőleg a hűtőszekrényben tartjuk. Kekszre, vagy pirított kenyérre kenve időseknek, lábadozóknak, vérszegény gyerekeknek tápláló, erősítő csemege. 
Egressajt
Különlegesség. Időigényes.
Hozzávalók: Egészen érett, vörös színű egres tetszés szerinti mennyiségben, az áttört gyümölcspép, minden literjéhez: 50 dkg kristálycukor.
Elkészítése: Az egrest megtisztítjuk, váltott vízben megmossuk és lecsöpögtetjük. Még jobb, ha tiszta, vasalt konyharuhán le is szárítjuk. A sütőt közepes hőfokra előmelegítjük. Tűzálló tálba szórjuk a gyümölcsöt, és egészen puhára sütjük. Ezután hagyjuk kissé kihűlni, majd szitán áttörjük, hogy a magjai ne kerülhessenek bele. Az így keletkezett pépet lemérjük. Ép zománcú edénybe töltjük, és rászórjuk a megfelelő mennyiségű kristálycukrot. Kevergetve legalább 30 percig főzzük. Egyetlen percre sem szabad magára hagyni, mert igen gyorsan leég! Apró formákat készítünk elő, amelyeket alufóliával kibélelünk. A még forró egrespépet beletöltjük, a formákat tepsibe állítjuk, majd a langyos, nyitott ajtajú sütőbe tolva addig szárítjuk, amíg annyira meg nem szilárdul, hogy a formából kivéve egyben marad. Zsírpapírra vagy alufóliára borítjuk, és az alját is kiszárítjuk. Folpack fóliába csomagoljuk, és száraz helyen, papírdobozban tartjuk.
Megjegyzés: Nagyon finom és dekoratív csemege, amellyel különféle süteményeket díszíthetünk, de magában is fogyaszthatjuk. Magas cukortartalma miatt cukorbetegeknek és fogyókúrázóknak nem ajánlott!
Kocsonya vegyes erdei gyümölcsből
Elkészítése: Egyforma mennyiségben, -1-1 kg erdei szedret, megmosott és szemelt szamócát, ugyanannyi kökényt zománcozott edénybe teszünk, és vízzel felöntve puhára főzünk. A megfőzött gyümölcsöt a levével együtt, egy nagyobb fazékra erősített vászonruhára öntjük, és nyomkodás nélkül átcsepegtetjük. Hagyjuk, hogy a lé leülepedjen, azután az üledéket hátrahagyva óvatosan leöntjük. Hozzáadjuk az 1 kg cukrot, összekeverjük, és lassú tűzön, tetejét lehabozva kocsonyásodásig főzzük. A forró kocsonyát tartósítószer hozzáadásával megkeverjük, és előkészített, előmelegített üvegekbe öntjük. Kihűlés után lezárva, hűvös helyen tároljuk.
Kökénykocsonya
Elkészítése: 2 kg megmosott kökényt és 2 kg hámozatlan, gerezdekre vágott almát összekeverünk, zománcozott edénybe helyezzük, kevés vizet öntünk rá, és puhára, sőt pépszerűvé főzzük. Egy fazékra vászondarabot erősítünk, úgy, hogy középen mélyedés legyen, majd ráöntjük, a péppé főzött gyümölcsöt a levével együtt, és keverés nélkül lassan átcsepegtetjük. A lefolyt levet főzőedénybe tesszük, a 2 kg cukrot hozzáadva tovább forraljuk. A tetején képződő szennyes habot közben állandóan leszedegetjük, addig főzzük lassú tűzön, amíg be nem következik a kocsonyásodás. A kész, még forró kocsonyát üvegekbe töltjük, tetejét tartósítószerrel látjuk el, és kihűlés után celofánnal lezárjuk.
Körtesajt
Elkészítése: A gyümölcsöt megmossuk, férges, hibás részeit kivágjuk, és a körtét nagyon kis vízben vagy gőzben teljesen puhára főzzük. Áttörjük és minden kg péphez 50 dkg cukrot, fél citrom reszelt héját és levét, 5 dkg darabosra vágott diót keverve úgy főzzük meg, mint a birssajtot. Citromlével kikent formákba vagy tányérokba tesszük száradni.
Bármilyen, akár fojtós körtéből is készíthetjük.
Mustban főtt birsalmasajt (régi erdélyi recept)
Elkészítése: Két l mustot felére beforralunk, és annyi főtt, áttört birsalmát teszünk hozzá, hogy sűrű pép legyen. Hozzáadunk 50 dkg cukrot, egy citrom reszelt héját és gyenge tűzön, állandóan keverve kocsonyapróbáig főzzük. A tűzről levett sűrű pépet ujjnyi vastagon kenjük megvizezett tepsire vagy egy nagyobb deszkára, és hagyjuk szellős, meleg helyen szikkadni. Ha már nem ragad, vágjuk kis rudakra. Porcukorral beszórva sokáig eláll. (De mert nagyon jó ízű, rendszerint hamar elfogy!)
Nyers csipkebogyósajt
Hozzávalók: 5 kg csipkebogyó, kb. 3,5 kg cukor.
Elkészítése: A "kesztyűs kézzel" szedett bogyókat megtisztítjuk, és néhány napig puhulni hagyjuk. Utána sűrű műanyag szitán áttörjük, és könnyebb, ha előtte merülőmixerrel pépesítettük. Lemérjük és a gyümölcsvelő súlyával azonos mennyiségű cukrot adunk hozzá. Ép zománcú edénybe tesszük, majd egy tiszta fakanállal, kényelmesen ücsörögve kb. 2 órán keresztül kevergetjük, amíg tömör massza nem lesz belőle. (Nem kell főzni!) Kedvünk szerint különféle alakúra formázzuk, majd szellős helyen száradni hagyjuk.
Őszibaracksajt 1.
Elkészítése: Az őszibarackokat forró vízbe tesszük, egyszer felforraljuk és leszűrjük. A héjukat lehúzzuk, kimagozzuk, és a gyümölcsöt áttörjük. A gyümölcspéppel azonos súlyú cukrot teszünk hozzá, és lassú tűznél főzzük. A habot közben szűrőkanállal szedjük le. Állandóan keverve addig forraljuk, amíg a tányérra tett pép meg nem kocsonyásodik. Egy darabka vaníliával is ízesíthetjük. Lapos formába vagy tányérra öntjük úgy, hogy ne legyen 2 ujjnyinál vastagabb réteg. Ha a teteje megszikkadt, zsírpapírt teszünk rá, de nem borítjuk ki, csak fogyasztáskor.
Őszibaracksajt 2.
Elkészítése: A meghámozott, kimagozott barackot állandóan kevergetve megfőzzük, és szitán áttörjük. Ahány kiló, annyiszor 1 kg cukrot teszünk bele, és addig főzzük, amíg a tányérra csepegtetve meg nem kocsonyásodik. Citromlével kiöblített formába öntjük, és egy napig hűlni hagyjuk, addigra megszikkad és máris ehető. Sárgabarackból ugyanígy készíthető.
Paradicsom-kocsonya
Elkészítése: Egy kg paradicsomot jól megmosunk, széttördelve addig főzzük, amíg a héja össze nem sodródik, azután áttörjük. A levét másnapig állni hagyjuk, azután 50 dkg cukorral, lassú tűzön gyakran kevergetve egy óra hosszat főzzük. Ha tányérra cseppentve megkocsonyásodik, üvegbe töltjük, és ha kihűlt, lekötjük.
Ribiszke- és málnakocsonya (zselé)
Elkészítése: A gyümölcsöt lecsumázzuk, a hibásakat kiválogatjuk, és víz hozzáadása nélkül addig pároljuk, amíg a szemek kissé összeesnek. Ekkor áttörjük, és a levet 10-15 percig erős tűzön forraljuk, majd minden l lére 60-80 dkg cukrot számítva, állandóan keverve addig főzzük, amíg tányérra cseppentve belőle, kocsonyásodni nem kezd. Kisebb üvegekbe töltjük, de csak másnap kötjük le, ha a teteje megbőrösödött. A gyümölcskocsonyákat - zseléket - újból felolvasztva gyümölcstorták bevonására, sütemények töltésére, díszítésére, krémek ízesítésére is használhatjuk.
Ribiszkekocsonya nyersen
Hozzávalók: 1 kg fekete vagy piros ribiszke, 80 dkg finomított kristálycukor. Kissé munkaigényes.
Elkészítése: A ribiszkét langyos vízben megáztatjuk, majd a vizet addig cseréljük, amíg teljesen tiszta nem marad. Ezután villával lehúzzuk a szárról a szemeket, és összeturmixoljuk. Nagyon sűrű szitán vagy gézen, tüllön átszűrjük. Nem nyomkodjuk, hagyjuk, hogy a leve magától kicsurogjon. Ez akár órákig is eltarthat. A már lefolyt levet befedve, hűtőszekrényben vagy más hűvös helyen, egy éjszakán át, állni hagyjuk. Másnap óvatosan leöntjük az alján összegyűlt üledékről, és egy nagyobb keverőtálba öntjük. Rászórjuk a cukrot, és addig keverjük, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik a gyümölcslében. Ha már sűrű, mézszerű, akkor kicsi üvegekbe töltjük, légmentesen lezárjuk, és úgy helyezzük el a kamrában, hogy ne kelljen megmozdítani. A már felbontott ribiszkekocsonyát kizárólag hűtőszekrényben tarthatjuk el hosszabb ideig.
Megjegyzés: Nagyon édes, de nagyon finom! Sokrétűen használható, torták díszítésére, fagylaltokhoz, pudingokhoz, vajas kalácsra vagy egyéb péksüteményre kenve. Érdemes külön készíteni fekete és piros ribiszkéből, mert a két-színű kocsonya nagyon dekoratív.
Rumos áfonyakocsonya
Elkészítése: A megtisztított, érett gyümölcsöt összezúzzuk, szétnyomkodjuk, és vászonruhán átszűrjük. A lecsurgó lé súlyát megmérjük, s ugyanannyi cukorral addig főzzük mérsékelt tűzön, folytonos kevergetés közben - literenként 3 cl rumot adva hozzá-, míg a tányérra cseppentett lé üvegszerűvé nem válik. Üvegekbe töltjük, tartósítószert teszünk rá, és légmentesen lezárjuk, felhasználásig pedig hűvös helyen tároljuk.
Sárgabaracksajt
Elkészítése: Egy kg kimagozott, héjas barackot víz hozzáadása nélkül addig főzünk, amíg a héja le nem válik. Szitán áttörjük, és 60 dkg cukrot hozzátéve, állandó keverés közben addig főzzük, amíg a tányérra cseppentett kiskanálnyi íz hamar meg nem kocsonyásodik. A megtört és hámozott barackmagokat is belekeverhetjük, ha nem keserűek. (A rózsabarack magja keserű!) Ugyanúgy tesszük vizezett formákba, mint a birssajtot, és kiborítás után szikkadni hagyjuk.
Somkocsonya
Elkészítése: A somot fazékba tesszük, és lassú melegítéssel addig hevítjük, míg a som minden levét kiadja. Sűrű szitán a levet átszűrjük, és minden literre 80 dkg cukrot számítva a gyümölcslevet felfőzzük. A főzés addig tartson, míg a lé kocsonyaszerűen nem viselkedik. Ha ezt elértük, üvegekbe öntjük, amikor kihűlt, tartósítószert adva a tetejére légmentesen lezárjuk. lekvár módjára kigőzöljük.
Szamócakocsonya
Hozzávalók: 1 kg szamóca, 1 kg vörös ribizli, 1,5 kg cukor, 3 dl tejszínhab.
Elkészítése: A szamócát és a vörös ribizlit gyenge tűzön addig hevítjük, amíg a gyümölcs összeesik, és levét kiengedi. A masszát szitára öntjük, és a levét lecsurgatjuk
A súlyát megmérjük és ugyanannyi cukrot adunk hozzá, s addig főzzük, míg a kísérletképpen csepegtetett lé megkocsonyásodik. Formába öntve hidegen, tejszínhabbal tálaljuk, 1-1 gyümölcsszemmel díszítjük.
Vegyes gyümölcssajt
Elkészítése: Almát, körtét, szilvát jól megmosunk, a szilvát kimagozzuk, az almát és a körtét pedig héjastól, magostól gerezdekre vágjuk, és nagyon kevés vízben teljesen puhára főzzük. Szitán áttörjük, minden kg gyümölcspéphez 25 dkg cukrot adunk, ízesíthetjük egy kevés reszelt citromhéjjal vagy egy darabka vaníliával, és gyenge tűzön, állandóan keverve addig főzzük, amíg tányérra cseppentve hamar meg nem kocsonyásodik. Ekkor az egészet deszkalapra vagy tepsibe ujjnyi vastagon szétkenjük, és melegre állítjuk, hogy jól megszikkadjon. Felszeletelve, porcukorral megszórva tesszük el.

Gyümölcsök aszalva

Az aszalás a legrégibb tartósítási mód. Nem kell hozzá különleges fölszerelés, csak napfény vagy meleg. Az így konzervált zöldség és gyümölcsféle kis helyen elfér, szükség szerint használhatunk belőle, kevésbé romlik, mint a befőtt. Ahol a kertben megterem a különféle zöldség, gyümölcs és a napi fogyasztáson felül még marad is, érdemes akármilyen kis mennyiséget is megaszalni, télen majd jó hasznát vesszük.

A cseresznyét, meggyet kimagozás nélkül, csak szárától megtisztítva tegyük tálcára tett papírra és erős napon, hogy minél előbb száradjon, a darazsaktól, legyektől védve aszaljuk. Éjszakára a tálcát vigyük száraz helyre, mert a hajnali harmat, esetleg eső tönkreteheti. Ha nincs nap, akkor a gyümölcsöt terítsük szét egy tepsin, és a langyos sütőben szárítsuk meg.

A sárgabarackot hámozatlanul, de kimagozva, a szilvát kimagozva vagy magozatlanul aszalhatjuk.

A magozott sárgabarackot és szilvát a vágott felével felfelé tegyük a tálcára vagy deszkára, hogy a melegtől mielőbb egy bőrréteg képződjön rajta.

Almát, körtét hámozás nélkül, de magházát kivágva, vékonyan szeletelve aszaljunk. A gyümölcsszeleteket erős fehér cérnára is felfűzhetjük, és ezeket a füzéreket akasztjuk a napra, de ezeket is takarjuk le tüllel a legyek, a por stb. ellen. (A gyümölcsszeletek egyforma vastagok legyenek, mert csak így aszalódnak egyenletesen.)
Alma, körte
Elkészítése: A gyümölcsöt meghámozzuk, magházát kivesszük, és napon szárítjuk. Használat előtt leforrázzuk és cukros, vaníliás vízben, melybe fahéjat, szegfűszeget, citromhéjat tettünk, megfőzzük.
Aszalt áfonya
Elkészítése: Az áfonyát jól átválogatjuk, és az egészséges szemeket szétteregetve vászonruhára, a napra helyezzük. Időnként megforgatjuk, hogy az áfonya egyenletesen száradjon. Ha valamilyen okból a napon történő aszalás nem lehetséges, elvégezhetjük tepsiben, alacsony hőfokú sütőben is. Száraz helyen vászonzacskóban tároljuk.
Aszalt csipkebogyó
Elkészítése: A dércsípte, érett de még kemény csipkebogyót megtisztítjuk. Alufóliával kibélelt tepsibe téve enyhe tűzön lassú hevítéssel megszárítjuk. Amikor víztartalmát elveszítette, befejezzük az aszalást. A száraz csipkebogyót vászonzacskóba vagy légmentesen zárt befőttesüvegbe tesszük, és száraz, levegős helyre akasztjuk. Az így készített csipkebogyó őrzi ízét, vitamintartalmát és kitűnő téli csemege. Mártások készítésére, vadhúsok mellé kiválóan alkalmas.
Aszalt fekete bodza
Elkészítése: A fekete bodzát lebogyózzuk, és vékony rétegre terítve napra tesszük száradni. Időnként megforgatjuk. Kedvezőtlen időjárás esetén mérsékelt hőfokon sütőben is végezhetjük az aszalást. Az aszalt bodzát üvegekbe rakjuk, lekötjük, és hűvös helyen tároljuk. Ügyeljünk arra, hogy csak a kellően megszárított bodzabogyó tartósítható a romlás veszélye nélkül.
Aszalt gyümölcs
Elkészítése: A cseresznyét, meggyet kimagozás nélkül, csak szárától megtisztítva tegyük tálcára tett papírra, erős napon, hogy minél előbb száradjon, a darazsaktól, legyektől védve aszaljuk. Éjszakára a tálcát vigyük száraz helyre, mert a hajnali harmat, esetleg eső tönkreteheti. Ha nincs nap, akkor a gyümölcsöt terítsük szét tepsin, és langyos sütőben szárítsuk meg. Sárgabarackot hámozatlanul, de kimagozva, szilvát kimagozva vagy magozatlanul aszalhatjuk.
A magozott sárgabarackot és szilvát vágott felével felfelé tegyük tálcára vagy deszkára, hogy a melegtől mielőbb bőrréteg képződjön rajta.
Almát, körtét hámozás nélkül, de magházát kivágva, vékonyan szeletelve aszaljunk. A gyümölcsszeleteket erős fehér cérnára is felfűzhetjük, és ezeket a füzéreket akasztjuk a napra, de ezeket is takarjuk le tüllel a legyek, a por stb. ellen. (A gyümölcsszeletek egyforma vastagok legyenek, mert csak így aszalódnak egyenletesen.)
Aszalt körte 1.
Elkészítése: Hámozzuk meg, vágjuk ketté és magházát, valamint a mellette lévő kemény részt vájjuk ki. Kenjük be citromlével, fektessük rácsra úgy, hogy ne érjenek össze, majd a rácsot tepsire téve 70 °C-os sütőben néhány óra alatt szárítsuk meg.
Főleg sós, serpenyős húsok készítésénél használhatjuk.
Aszalt körte 2.
Aszalni bármiféle körte jó, és ha bő gyümölcstermés van, kivált falun, - igen megérdemli a bajlódást. Fojtós körtét, mely másképpen nem élvezhető, így igen jól lehet értékesíteni.
Elkészítése: A körtéket nagy fazékba kell tenni, és hideg vizet kell reá önteni. Ha jól felfőtt, ki kell borítani deszkára, és meg kell hámozni. A meghámozott körtét rakjuk szárító-deszkára sorba és tegyük gyengén befűtött sütő-kemencébe, a honnan miután egészen összehúzódik, kiszedjük, megfordítjuk másik felére, és ismételten rendbe rakva a deszkán megint betesszük, ugyancsak kevéssé fűtött kemencébe. Másnap megint szedjük ki és két kis tiszta deszka közé téve, kézzel kell reá nehezedni, hogy kissé meglapuljon. Ha mindet így lepréseltük, újra a deszkára tesszük, és erős napon többször meg forgatva kiszárítjuk, hogy szép világos barnaságát ne váltsa fel a körte igen rút fekete színnel. Mikor egészen megszáradt, célszerű a legszebbeket bemártani sűrű cukor szirupba, mert így igen szép lesz s az íze is sokkal finomabb. Nagy üveg kantába, vagy vászonzacskókba szellős helyre rakjuk el, hogy a levegő átjárja, mert zárt helyen időnap előtt megpenészedik.(Zilahy)
Aszalt, lapított sárgabarack
Elkészítése: Sárgabarackot is aszalhatunk a szilvához hasonló módon, de nem hámozzuk meg, majd kimagozás után a megtört és lehéjazott barackmagot visszatesszük, és a barackot laposra nyomkodjuk. Meleg, napos időben a szárítást, aszalást a napon végezzük, de éjszakára a gyümölcsöt tegyük langyos sütőbe, így hamarabb megaszalódik.
Aszalt, lapított szilva (prünella)
Sárga vagy kék szilvából, ringlóból készíthetjük.
Elkészítése: A gyümölcsöt szűrőbe téve 1-2 percre lobogva fövő vízbe mártjuk, héját lehúzzuk, és a szilvákat enyhén meszes vízbe tesszük fél napra. (A víz éppen csak fehér legyen.) Ezután többször váltott hideg vízzel leöblítjük, és lecsurgatjuk. Egy nagyobb tepsire fehér csomagoló- vagy itatóspapírt helyezünk, rátesszük a gyümölcsöt egy rétegben, és gyengén előmelegített sütőben, nyitott ajtó mellett, lassan szárítjuk. Mikor félig megaszalódott, a magokat kis hegyes kés segítségével kiszedjük, és újból a sütőbe téve folytatjuk az aszalást, közben a már kimagozott szilvákat laposra nyomkodjuk. A jól megaszalódott gyümölcsöt úgy tesszük papírdobozba, hogy az egyes rétegeket, sorokat zsírpapírral elválasztjuk. Száraz helyen tartjuk. A doboz tetejét néhány helyen szurkáljuk át, hogy levegőt kapjon, nehogy befülledjen. Sárgabarackot is aszalhatunk hasonló módon, de azt nem hámozzuk meg, majd kimagozás után a megtört és lehéjazott barackmagot visszatesszük, és a barackot laposra nyomkodjuk. Meleg, napos időben a szárítást, aszalást a napon végezzük, de éjszakára a gyümölcsöt tegyük langyos sütőbe, így hamarabb megaszalódik.
Szilva, meggy, cseresznye
Elkészítése: A gyümölcsöt a napon szárítjuk, tovább pedig úgy járunk el, mint a fentiekkel.

Gyümölcsök savanyítva, ecetben eltéve (válogatás)
Almasavanyúság
ºElkészítés: 30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: Savanykás, zöldes alma tetszés szerinti mennyiségben, l-es üvegenként 2 szál kapor, 2 meggyfalevél, 4 szőlőlevél, 3 szegfűszeg, kis darabka fahéj, 1-1 csapott mokkáskanál őrölt fekete bors és őrölt gyömbér, ízlés szerint ecet, cukor, só és benzoesavas nátrium
Elkészítése: Sós-ecetes, enyhén cukros levet forralok, majd hagyom kihűlni. Még melegen hozzákeverek l-enként 1 késhegynyi benzoesavas nátriumot. Míg a lé hűl, az almát gondosan, váltott vízben többször megmosom, kicsumázom, de a héját rajta hagyom, és gerezdekre vágom. Kiforrázott üvegekbe szorosan berakom. Közédugdosom a megmosott, lecsöpögtetett meggyfalevelet, szőlőlevelet, kaprot és rászórom a fűszereket. Leöntöm a lével, és légmentesen lezárom. Sötét hűvös helyen nagyon sokáig eláll és a szárnyas-húsok remek kísérője.
Birsalma mustban
ºElkészítés: 60 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 2 kg birsalma (birskörte), 4 liter must, 6 szegfűszeg, 2 darabka fahéj, kis darabka gyömbér, ízlés szerint só és ecet, 2 késhegynyi benzoesavas nátrium
Elkészítése: A birsalmát megtisztítom, kicsumázom, majd vékony gerezdekre vágom, és erősen ecetes vízbe dobom, hogy ne barnulhasson meg. Közben a mustot felforralom, és addig főzöm, amíg felére be nem fő. Ekkor beleszórom a fűszereket és a birsalmagerezdeket. Néhány percnyi fövés után (vigyázat, a birsalma nagyon gyorsan megpuhul!) szűrőkanállal kiveszem a léből, és tiszta, kiforrázott üvegekbe rakom. Jól összerázom, hogy minél több gyümölcs beleférjen. Ezután a visszamaradt levet még egyszer fölforralom, belekeverem a tartósítószert, és rögtön a gyümölcsre öntöm. Szorosan lekötöm, és száraz dunsztban hagyom kihűlni. Csak másnap teszem el a végleges helyére. Karácsonyra tökéletesen összeérnek az ízei, kacsasült, libasült, grillcsirke mellé csodálatos!
Boros meggy
ºElkészítés: 15 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 2,5 kg meggy, 70 dkg kristálycukor, 0,5 l félszáraz vörösbor, 1-1 késhegynyi őrölt szegfűszeg, őrölt fahéj és babérlevélpor, 1 mokkáskanál só, 1 mokkáskanál benzoesavas nátrium
Elkészítése: A meggyet váltott vízbe többször megmosom, jól lecsöpögtetem, szárát leszedem, és nagyobb edénybe teszem. (Kizárólag üveg- vagy műanyag edénybe, mert a nem teljesen ép zománcú lábos felületét a gyümölcsben és a borban levő sav megoldhatja!) Ráöntöm a kristálycukrot, a tartósítószert és a fűszereket végül leöntöm a borral. Három napig napjában néhányszor jól felkeverem, majd a szűrőkanálba öntött meggyet üvegekbe teszem, a levét rátöltöm, és szorosan lekötöm. Végleges helyére téve 2 hónapig érlelem, azután lehet fogyasztani. S gőzölni, se főzni nem kell, finom pikáns az íze, ropogós az állaga. Finom savanyúság, de befőttként is használhat, sőt leszűrve kacsasült körete is lehet.
Boros-ecetes alma
Hozzávalók: egészséges, egyforma nagy jonatánalma tetszés szerinti mennyiségben, az áztatóléhez literenként: 3 g citromsav, kilogrammonként: 5 szem fekete bors, 9 nagy fokhagymagerezd, a felöntőléhez literenként: 1 dl száraz fehérbor, 0,5 dl 10%-os ecet, 5 dkg kristálycukor, 1,5 dkg só. Munkaigényes. Különlegesség.
Elkészítése: Az almákat meghámozzuk, magházukat kifúrjuk. Ügyeljünk arra, hogy egyben maradjanak. Leöntjük annyi citromsavas vízzel, amennyi ellepi, így nem fog az alma megbarnulni. Jó egy órán keresztül hagyjuk ázni. Ezután az almákat üvegekbe tesszük, és beleszórjuk a borsszemeket. Az áztatólevet lemérjük, majd ennek arányában belekeverjük a sót, a cukrot, az ecetet és a bort. Felforraljuk, egy-két percig főzzük, ezután a tűzről lehúzva langyosra hűtjük. Ráöntjük az almákra. Szorosan, légmentesen lekötjük, és gőzölőfazékba tesszük. Legalább annyi vizet töltünk a fazékba, hogy az üvegek háromnegyedéig érjen. A víz forrásától, illetve az almalé gyöngyözésétől számított 20-25 percig gőzöljük. A fazékban hagyjuk kihűlni.
Megjegyzés: Az alma felbontás után csak úgy áll el, ha áttesszük kicsi üvegekbe és újrakötözzük. Különleges savanyúság, mindenfajta szárnyashús mellé illik.
Ecetes birsalma 1.
Elkészítése: A hibátlan, érett birsalmákat jól megtörölve meghámozzuk, gerezdekbe vágva magházukat kivájjuk, és egy napra hideg sós vízbe rakjuk. (Egy l vízhez 2 evőkanál sót vegyünk.)
A sós vizet leszűrve a birsgerezdeket üvegekbe rakjuk és ráöntjük a forró salátaecetet, amit úgy készítünk, hogy ízlés szerint hígított ecetet (legjobb a borecet) egy kevés sóval, cukorral, szerecsendióval, babérlevéllel, esetleg egy-két szál tárkonnyal ízesítve felforralunk. Forrón öntjük a gyümölcsre, a tetejére egy csipetnyi szalicilt szórunk, de csak akkor kötjük le, ha már kihűlt. Gőzölés nélkül tesszük száraz, hűvös helyre. Néhány hét alatt az ecetes lé a gyümölcsöt átjárja, és akkor már fogyasztható. A bor- és gyümölcsecet helyett megfelelően hígított ecetet is használhatunk.
Ecetes birsalma 2.
Elkészítése: A megmosott, meghámozott birsalmát gerezdekbe vágjuk, magházát kiszedjük, és a gyümölcsöt egy napig hideg sós vízben áztatjuk. Ezután a sós vízből kiszedjük, lecsurgatjuk, és üvegekbe rakjuk. Ecetes lét forralunk (mint a savanyúságokhoz), egy kevés cukrot, babérlevelet és szegfűszeget teszünk hozzá. Sózni nem kell. A fűszeres ecetet langyosan öntjük a birsre, lekötjük, és hűvös helyre tesszük. Néhány hét múlva fogyasztható, addigra az ízek jól összeértek.
Ecetes birsalma 3.
ºElkészítés: 30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: Tetszés szerinti mennyiségben birsalma (vagy birskörte), ecet, cukor, só ízlés szerint, l-es üvegenként 2 szegfűszeg, kis darabka babérlevél, kis darabka fahéj, 1 darabka torma, 1 szőlőlevél, 1-1 csapott mokkáskanál koriander és mustármag
Elkészítése: A birsalmát nagyon gondosan megtisztítom, kicsumázom, és gerezdekre vágom, majd azonnal ecetes-sós vízbe dobom. A víz lepje el teljesen a gyümölcsöt. Másnapig benne hagyom. Ecettel, cukorral kellemes savanykás levet forralok és hagyom kihűlni. Közben tiszta, kiforrázott üvegekbe teszem a leszűrt birsalmagerezdeket, majd a felsorolt fűszerekből minden üvegbe rakok. (A tormát megtisztítva, szálkásra vágva, a szőlőlevelet pedig jól megmosva és lecsöpögtetve.) Ráöntöm az ecetes levet, és szorosan lekötözve végleges helyére állítom az üvegeket.
Ecetes birsalma 4.
ºElkészítés: 40 perc Nehézség: 1
Alapadag: Tetszés, és ízlés szerint
Elkészítése: A hibátlan, érett birsalmákat megmossuk, meghámozzuk, gerezdekre vágjuk, és magházukat kiszedjük. A gyümölcsöt egy napig hideg sós vízben áztatjuk (egy liter vízhez 2 evőkanál sót vegyünk), majd kiszedjük, lecsurgatjuk, és üvegekbe rakjuk. Ecetes lét forralunk (mint a savanyúsághoz), egy kevés cukrot, babérlevelet és szegfűszeget teszünk hozzá. Sózni nem kell! A fűszeres ecetet langyosan öntjük a birsre. Az üvegeket lekötjük, és hűvös helyre tesszük. A birsalma néhány hét múlva fogyasztható, addigra az ízek jól összeérnek.
Ecetes cseresznye 1.
ºElkészítés: 90 perc Nehézség: 1
Alapadag: Kemény, ropogós, hibátlan germensdorfi cseresznye, tetszés szerinti mennyiségben, ecet, cukor, só ízlés szerint, l-es üvegenként 2 szegfűszeg, kis darabka fahéj, 1 darabka torma, 1 meggyfalevél, 1 mokkáskanál koriander, 2 evőkanál cseresznyepálinka, késhegynyi benzoesavas nátrium
Elkészítése: Először a páclevet készítem el. (A lé szükséges mennyiségét úgy mérem ki, hogy egy edénybe teszem az összes cseresznyét, ráöntök annyi vizet, amennyi ellepi és még 2-3 dl-t, majd a gyümölcsöt leszűröm. A visszamaradt vizet lemérem.) Az ecetes cseresznye levét sóval, cukorral, ecettel megkeverem (inkább savanykásnak, mint édesnek kell lennie) és felforralom. Közben a cseresznyét leszárazom és kimagozom, majd kiforrázott üvegekbe rakom. Jól összerázom, hogy sok gyümölcs férjen be az üvegben. Beledugdosom a fűszereket, a megtisztított és felvagdalt tormát, a csíkokra vágott meggyfalevelet. Ha a felöntő-lé felforrt, belekeverem a cseresznyepálinkát és a tartósítószert. Hagyom hűlni, majd a már langyos lével felöntöm a gyümölcsöt. Letakarom, és másnapig hagyom állni. Ha felszívta a levet, keveset utánatöltök. Ezután véglegesen lekötöm. (Csavaros tetejű üvegben évekig eláll anélkül, hogy a levéből akár egy csepp is leapadna.) Az ecetes cseresznyesavanyúság mindenfajta szárnyas húshoz illik, leve pedig nyáron salátaízesítő ecetté válik.
Ecetes cseresznye 2.
Elkészítése: A friss, hibátlan cseresznyét megmossuk, lecsurgatjuk, szárát ollóval rövidre vágjuk, és a gyümölcsöt üvegekbe rakjuk. Fele víz, fele borecet keveréket forralunk, literenként 1 kk. sóval, pár szem szegfűszeggel, kis fahéjjal, ízlés szerint cukorral. Az ecetes lét hidegen öntjük az üvegekbe, lekötjük, félretesszük. 8 nap múlva kibontjuk, az ecetes szirupot újra felforraljuk, és most már melegen öntjük a gyümölcsre. Lekötjük, pokróccal letakarjuk, hogy lassabban hűljön ki, és másnap a helyére rakjuk.
Ecetes cseresznye Frank módra
Hozzávalók: Kemény, ropogós germersdorfi cseresznye, tetszés szerinti mennyiségben, ecet, cukor, só ízlés szerint, literes üvegenként: 2 szem szegfűszeg, darabka fahéj, kis szál torma, 1 meggyfalevél, 1 mokkáskanál koriander, 1 mokkáskanál mustármag, 2 evőkanál cseresznyepálinka, késhegynyi nátrium-benzoikum. Különlegesség. 
Elkészítése: Kissé munkaigényes. A pácléhez szükséges folyadék mennyiségét úgy mérjük ki, hogy az edénybe beleöntjük az összes cseresznyét, és annyi vizet öntünk rá, amennyi jól ellepi. A gyümölcsöt leszűrjük, a levet pontosan lemérjük. Annyi sóval, ecettel és cukorral keverjük össze, hogy kellemesnek érezzük, de inkább savanyúnak, mint édesnek kell lennie. Felforraljuk, és langyosra hűtjük. Közben a cseresznyét megmossuk, leszárazzuk, ismét megmossuk, lecsöpögtetjük és kimagozzuk. A gyümölcshúst kiforrázott üvegbe tesszük. Jól összerázzuk, hogy egy-egy üvegbe sok férjen. Beledugdossuk a fűszereket, a megtisztított, megmosott és felvagdalt tormát, a megmosott és csíkokra vágott meggyfalevelet. A lébe belekeverjük a pálinkát és a tartósítót, majd ráöntjük a gyümölcsre. Lazán lefedve másnapig állni hagyjuk. A lé egy részét felszívja, ezért egy keveset szükséges utántölteni. Véglegesen lekötve a kamrába állítjuk.
Megjegyzés: Az ily módon eltett savanyúság akár 4-5 évig is eláll minőségromlás nélkül. Mindenfajta húshoz illik, leve pedig kiváló salátaízesítő.
Ecetes görögdinnye
ºElőkészítés: 30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: Éretlen, apró görögdinnye, tetszés szerinti mennyiségben, alma- vagy gyümölcsecet, só, cukor, ízlés szerint, l-enként 1 szál torma, 2-3 szál kapor, 1 mokkáskanál szemes bors
Elkészítése: A dinnyét alaposan megmosom, és vékony gerezdekre vágom. (Ha a dinnye érett, ügyelek arra, hogy a piros bele ne kerüljön a savanyúságba, mert megromolhat tőle az egész üveg.) Üveg- vagy műanyag edénybe teszem, ráöntök annyi ecetet (esetleg hígított natúr ecetet), amennyi ellepi. Másnap lábosba téve az egészet felforralom (a dinnyével együtt). Ezután a gyümölcsöt szűrőkanállal kiszedem a léből, és tiszta, kiforrázott, lecsöpögtetett, üvegekbe teszem. A visszamaradt levet újból felforralom, a fűszerekkel ízesítem (só, cukor, bors). A megtisztított és felvágott tormát, megmosott kaprot az üvegekbe teszem, majd a már teljesen kihűlt levet ráöntöm. Azonnal lekötöm és hűvös, sötét helyen tárolom. Mindenfajta húsételhez illő savanyúság.
Ecetes körte
ºElőkészítés: 60 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 3 kg körte, 5 deciliter borecet, 70 dkg cukor, ízlés szerint fűszerek
Elkészítése: Kemény körtéket meghámozunk, cikkekbe vágunk, a magházukat kiszedjük, és a gyümölcsöt azonnal ecetes vízbe rakjuk, hogy ne barnuljon meg. Három kg körtére fél liter gyenge borecetet felforralunk 70 dkg cukorral, habját leszedjük, beletesszük a vízből leszűrt körtéket, és félpuhára főzzük. A szirupot fűszerezhetjük egy kevés csomborral vagy tárkonnyal és törött borssal. A körtét üvegekbe rakjuk, tetejére egy borsónyi benzoesavas nátriumot vagy szalicilt szórunk, ráöntjük a fűszeres lét, és lekötjük. Nem kell gőzölni.
Ecetes meggy 1.
Elkészítése: A szárától megtisztított, nem túl érett, hibátlan meggyet enyhén ecetes, forralt és kihűtött vízben egy napig áztatjuk. Ezután a gyümölcsöt szűrőkanállal kiszedve üvegekbe rakjuk, a levet (literenként 25 dkg cukrot hozzáadva) néhány percig forraljuk, majd kihűtve a meggyre öntjük. A gyümölcs tetejére egy késhegynyi szalicilt szórunk, lekötjük, és a kamrába tesszük.
Ecetes meggy 2.
Elkészítése: A frissen szedett, hibátlan meggyet megmossuk, lecsurgatjuk, szárát ollóval rövidre vágjuk, és a gyümölcsöt üvegekbe rakjuk. Fele víz, fele borecet keveréket felforralunk, literenként 50 dkg cukorral, egy kávéskanál sóval és néhány szem egész borssal. Az ecetes lét hidegen öntjük az üvegekbe, azokat lekötjük és félretesszük. Nyolc nap múlva kibontjuk, az ecetes szirupot újra felforraljuk, és most már melegen öntjük a gyümölcsre. Lekötözzük, pokróccal letakarjuk, hogy lassabban hűljön ki, és másnap a helyére rakjuk. Hasonlóan tehetünk el ecetes cseresznyét is, ezt azonban bors helyett egy kevés szegfűszeggel és fahéjjal ízesítjük.
Ecetes meggy, vagy cseresznye
ºElőkészítés: 60 perc + 8 nap Nehézség: 1
Alapadag: Tetszés szerint
Elkészítése: A frissen szedett, hibátlan meggyet megmossuk, lecsurgatjuk, leszárazzuk - vagy szárát ollóval rövidre vágjuk -, és a gyümölcsöt üvegbe rakjuk. Fele víz, fele borecet keveréket felforralunk literenként 50 dkg cukorral, egy kávéskanál sóval és néhány szem borssal. Az ecetes lét hidegen öntjük a gyümölcsre, az üvegeket lekötjük és félretesszük. Nyolc nap múlva kibontjuk, az ecetes szirupot újra felforraljuk, és most már melegen öntjük az üvegekbe. Lekötözzük, pokróccal letakarjuk őket, hogy lassabban hűljenek ki, és másnap a helyére rakjuk. Hasonlóan tehetjük el az ecetes cseresznyét is, ezt azonban bors helyett egy kevés szegfűszeggel és fahéjjal ízesítjük.
Ecetes őszibarack 1.
Elkészítése: A teljesen hibátlan, ép, kemény barackokat szárazon megtörölgetjük, hogy bolyhait leszedjük, és lábosba egymás mellé rakjuk. Egy l gyenge borecethez, vagy megfelelően hígított ecethez 30 dkg cukrot veszünk, és egy darabka fahéjjal felforraljuk, majd forrón a gyümölcsre öntjük, hogy teljesen ellepje. Letakarjuk, és néhány napig hűvös helyen tartjuk. Ekkor az ecetet leszűrjük, újra felforraljuk, és ismét ráöntjük a barackra. Ha kihűlt, a gyümölcsöt üvegekbe rakjuk, levét ráöntjük, a tetejére egy csipetnyi benzoesavas nátriumot szórunk. Lekötjük, és hűvös helyre rakjuk.
Ecetes őszibarack 2.
ºElkészítés: 30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: Nem túl érett, szép, kemény őszibarack, tetszés szerinti mennyiségben, 1 liter pácléhez 9 dl borecet, 25 dkg cukor, 1 darabka fahéj, 1 mokkáskanál só, l-es üvegenként 1 késhegynyi benzoesavas nátrium
Elkészítése: A barackot jól megmosom, és tiszta konyharuhával ledörzsölöm a bolyhait. Hogy mennyi páclére van szükségem, azt úgy állapítom meg, hogy a barackokat beteszem egy edénybe, és annyi vizet öntök rá, amennyi jól ellepi. Ezután a gyümölcsöket kiszedem belőle, a visszamaradt vizet pedig megmérem. A borecethez keverem a cukrot, a fűszereket és a megtisztított, apróra felvágott tormát. A levet felforralom, majd forrón ráöntöm a közben félbevágott és kimagozott barackokra. Letakarva érlelem az edényben négy napig, lehetőleg hűvös helyen. A levet leszűrve a gyümölcsről, újból felforralom a fűszerekkel együtt, és újból ráöntöm a barackokra. Addig hagyom benne, amíg a lé teljesen kihűlt. Végül a gyümölcsöt tiszta, kiforrázott üvegekbe teszem, levét elkeverem a tartósítószerrel és ráöntöm a gyümölcsre. Szorosan lekötöm, és hűvös helyen tárolom.
Ecetes őszibarack 3.
ºElkészítés: 30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: Nem túl érett őszibarack, tetszés szerinti mennyiségben, kilogrammonként 1,5 dl 10%-os ecet, 50 dkg cukor, 1 liter víz, 3 szegfűszeg, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj és 1 mokkáskanál só
Elkészítése: A barackot megmosom, meghámozom, magjukat kiveszem, és hideg vízbe teszem a gyümölcsöt. Néhány magot feltörök és meghámozom. A megadott mennyiségű vizet, cukrot, ecetet, fűszereket és zúzott barackmagot felforralom, és 2 percnyi főzés után ráöntöm a közben leszűrt gyümölcsre. Letakarva érlelem 3 napig, ezután a barackokat a léből tiszta, kiforrázott üvegekbe teszem, a felforralt és langyosra hűtött levet ráöntöm, majd lekötöm. Hűvös helyen tartom.
Ecetes sárgadinnye 1.
ºElőkészítés: 60 perc Nehézség: 1
Elkészítése: A félérett sárgadinnye külső héját lehámozzuk, a magokat kikotorjuk, a dinnye húsát pedig ujjnyi darabokra vágjuk, és annyi gyenge borecetben, amennyi ellepi, néhány óra hosszat állni hagyjuk. Ezután lecsurgatjuk. 1 kg dinnyéhez 30 dkg cukorból és 2 dl borecetből szirupot főzünk, ebben a dinnyét néhány percig forraljuk, hozzáadunk egy késhegynyi törött borsot, esetleg egy szál zöld kaprot, és másnapig állni hagyjuk. Ekkor a dinnyét üvegekbe tesszük, levét felforralva ráöntjük, lekötjük, és száraz gőzbe rakjuk.
Ecetes sárgadinnye 2.
Hozzávalók: félérett sárgadinnye, tetszés szerinti mennyiségben, 1 kg tisztított gyümölcshúshoz 30 dkg kristálycukor, 2 dl borecet + annyi, amennyi a dinnyét ellepi, 2 szál friss kapor, 1 mokkáskanál őrölt fekete bors, 1 mokkáskanál só, literes üvegenként: késhegynyi nátrium-benzoikum. Különlegesség. 
Elkészítése: A sárgadinnyét meghámozzuk, belsejét kikaparjuk, majd 2 cm-es kockákra vágjuk. A gyümölcshúst megmérjük. Üveg- vagy műanyag edénybe tesszük, és annyi borecetet öntünk rá, amennyi éppen ellepi. Egy napig áztatjuk benne a gyümölcsöt, azután leszűrjük. A megadott mennyiségű cukrot a literenkénti 2 dl borecettel sziruppá főzzük úgy, hogy közben a kaporszálak kivételével beletesszük a fűszereket. Egy-két percig forraljuk, ez alatt a dinnyekockákat tiszta, kiforrázott üvegekbe rakjuk. Mindegyik üvegbe beledugunk egy-egy szál megmosott kaprot, majd a forrásban lévő levet ráöntjük a dinnyehúsra. A tartósítót rászórjuk, azonnal lekötjük, és száraz gőzben hagyjuk kihűlni. Csak másnap tesszük végleges helyére. Megjegyzés: Különösen főtt, füstölt sonkához kiváló savanyúság, de másfajta húsokhoz is illik. Levéből remek salátalé készíthető.
Ecetes sárgadinnye 3.
º60 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: Nem egészen érett sárgadinnye, tetszés szerinti mennyiségben, 1 kg dinnyehúshoz 30 dkg cukor, 2 dl borecet + annyi borecet, amennyi a dinnyét ellepi, 2 szál kapor, 1-1 mokkáskanál őrölt fekete bors és só, valamint 1 mokkáskanál benzoesavas nátrium
Elkészítés: A sárgadinnye külső héját lehámozom, félbevágom, és a magházat kidobva belőle két centis kockákra vágom. Megmérem. Üveg- vagy műanyag edénybe teszem, és annyi borecetet öntök rá, amennyi ellepi. Egy napig hagyom benne, majd a gyümölcsöt leszűröm. A hozzávalókban megadott mennyiségű cukrot, borecetet sziruppá főzöm, belekeverem a fűszereket és forralom. Közben tiszta üvegekbe teszem a leszűrt gyümölcsöt, beledugok egy-egy szál kaprot, majd a forrásban levő levet ráöntöm a dinnyehúsra. Tetejére szórom a tartósítószert, és az üveget azonnal lekötöm. Száraz gőzben hagyom másnapig.
Ecetes sárgadinnye 4.
Elkészítése: Meghámozunk tetszőleges mennyiségű, félérett sárgadinnyét, belsejét kikaparjuk. 2 cm-es kockákra vágjuk. A gyümölcshúst megmérjük. Üvegedénybe tesszük. Annyi borecetet öntünk rá, hogy épp ellepje. 1 napig állni hagyjuk, majd leszűrjük. 1 kg tisztított gyümölcshúshoz 30 dkg cukrot elkeverünk 2 dl borecettel, sziruppá főzzük úgy, hogy közben beleteszünk 1 kk. őrölt fekete borsot, 1 kk. sót. 1-2 percig forraljuk. Ez alatt a dinnyekockákat kiforrázott, l-es üvegekbe rakjuk.
Mindegyik üvegbe rakunk 1 szál megmosott, friss kaprot, majd a forrásban levő levet a dinnyehúsra öntjük. Minden üvegbe szórunk 1-1 kk. nátrium-benzoikumot. Azonnal lekötjük, száraz gőzben hagyjuk kihűlni. Csak másnap tesszük végleges helyére. Különösen főtt, füstölt sonkához kiváló savanyúság, de másfajta húsokhoz is illik. Levéből remek salátalé készíthető.
Ecetes szilva 1.
Elkészítése: A nem teljesen érett, hibátlan hamvas szilvákat vízzel leöblítjük, lecsurgatjuk, majd üvegekbe rakjuk. Enyhén ecetes, lehetőleg borecetes vizet forralunk, amelyhez literenként 35 dkg cukrot, 4-5 szem egész borsot és 1 szem szegfűszeget teszünk. A néhány percig forralt, majd kihűlt fűszeres lét a szilvákra szűrjük, tetejükre egy késhegynyi szalicilt szórunk, lekötjük, és a kamrába tesszük.
Ecetes szilva 2.
Elkészítése: A teljesen hibátlan, nem túl érett, még kemény magvaváló szilvák szárát leszedjük, megmossuk, és üvegekbe rakjuk. Az üvegeket teletöltjük hideg vízzel, így mérjük meg, hogy mennyi lére lesz szükségünk, majd a vizet leöntjük, teszünk bele literenként 1 dl ecetet, 25 dkg cukrot, 2-3 szem szegfűszeget és egy darabka fahéjat. Jól felforraljuk, utána langyosra hűtjük, és az üvegekbe tett szilvára szűrjük. A tetejére egy késhegynyi benzoesavas nátriumot teszünk, lekötjük, és mindjárt a helyére tehetjük, nem kell kigőzölni.
Ecetes szilva 3.
ºElőkészítés: 15 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 2 kg kemény, nem nagyon érett szilva, 60 dkg cukor, 4 dl ecet, 1 liter víz, 3 szegfűszeg, kis darabka fahéj, 1 mokkáskanál só
Elkészítése: A szilvát gondosan megmosom, szitára téve lecsöpögtetem, majd jól kimosott üvegekbe rakom. A vizet felforralom a cukorral és az ecettel, beleteszem a sót és a fűszereket, ezután ráöntöm a szilvára. Másnapig állni hagyom, majd a levét leszűrve ismét felforralom, és újból ráöntöm a szilvára. Ezt még két alkalommal, tehát összesen négyszer megismétlem. Az utolsó felöntés után azonnal lekötöm, és ha kihűlt, végleges helyére teszem.
Ecetes szilva 4.
ºElőkészítés: 30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 2 kg kemény, de érett, magvaváló szilva, 4 dl víz, 1 dl borecet, 40 dkg cukor, fél citrom sárga lereszelt héja, csipetnyi só
Elkészítése: A szilvát gondosan megmosom, szitán lecsöpögtetem, majd kimagozom. Tálba teszem. A cukrot, a vizet, az ecetet és a citromhéjat összekeverve felforralom, majd leforrázom vele a gyümölcsöt. Ha a lé teljesen kihűlt, a szilvát leszűröm, és üvegekbe teszem, a visszamaradt szirupot ismét felforralom, végül azon forrón ráöntöm a szilvára. Rögtön lekötöm, és ha kihűlt, akkor teszem el a végleges helyére.
Ecetes szilva 5.
ºElőkészítés: 70 perc Nehézség: 1
Elkészítése: A teljesen hibátlan, még nem teljesen érett, hamvas szilvákat vízzel leöblítjük, lecsurgatjuk, majd üvegekbe rakjuk. Enyhén ecetes - lehetőleg borecetes - vizet forralunk, amihez literenként 35 dkg cukrot 4-5 szem egész borsot és 1 szem szegfűszeget teszünk. A néhány percig forralt, majd kihűlt fűszeres lét a szilvákra szűrjük, tetejükre egy késhegynyi szalicilt szórunk. Az üveget lekötjük, és a kamrába tesszük.
Ecetes szilva 6.
ºElőkészítés: 60 perc Nehézség: 1
Elkészítése: Magvaváló szilvát óvatosan mossunk meg, hogy a hamva rajta maradjon. Üvegekbe tesszük, s a következő folyadékkal öntjük tele: Egy liter vizet, 70 deka cukrot, három dl hat százalékos ecetet összeforralunk. Adunk hozzá ízesítőül fahéjat, szegfűszeget. Másnap lekötjük, eltesszük.
Ecetes szilva 7.
ºElőkészítés: 180 perc Nehézség: 1
Elkészítése: Egy és fél liter vízből, egy kiló cukorból szirupot készítünk. Fahéjat, kevés borecetet, szegfűszeget adunk hozzá.  Ha a szirup forr, beleteszünk annyi félérett, teljesen hibátlan szilvát, hogy ne sok legyen az edényben. Ha a szilva héja felnyílik, kivesszük és így kifőzzük az összes szilvát, majd a szirupot felfőzzük két nap egymásután és ráöntjük a szilvára. Harmadik nap a szilvát üvegekbe rakjuk, a szirupot még egyszer felfőzzük, s forrón az üvegekbe töltjük. Bekötjük, az üvegeket gőzben pároljuk. Kitűnő kompót.
Ecetes szilva 8.
Elkészítése: Ropogós szilvát megmosunk úgy, hogy a szép hamva rajta maradjon, és szitára téve száradni hagyjuk. Körömnyi kéndarabokat meggyújtunk, mindegyikre ráborítunk egy-egy literes, tisztára mosott, megtörölgetett üveget, és mikor az üvegek megtelnek kéngőzzel, gyorsan beletöltjük a szilvát. Kistányérral lefedjük, nehogy a gőz elillanjon. Közben szirupot főzünk, egy liter vízre 25 deka cukrot és kb. egy deci enyhe ecetet számítva, hogy kellemesen savanykás, de ne túl savanyú legyen. Szegfűszeggel ízesítjük, és azon forrón a szilvára öntjük. Azonnal lekötjük az üvegeket, és szárazgőzben tartjuk másnapig. Télen pecsenyéhez illő, kitűnő savanyúságot kapunk.
Ecetes szilva 9.
Hozzávalók: 2 kg kemény, félérett szilva, 60 dkg kristálycukor, 4 dl alma- vagy borecet, 1 liter víz, 3 szem szegfűszeg, darabka fahéj, 1 mokkáskanál só. Időigényes.
Elkészítése: A szilvát megmossuk, szitára téve lecsöpögtetjük, majd magostól tiszta, kiforrázott üvegekbe rakjuk. A vizet felforraljuk a cukorral, hozzáöntjük az ecetet, beleszórjuk a sót, a fahéjat és a szegfűszeget. A tetején képződő habot leszedegetjük. A forró levet ráöntjük a szilvára, majd letakarva másnapig állni hagyjuk. Ezután leszűrjük, levét ismét felforraljuk, visszaöntjük a szilvára, és másnapig állni hagyjuk. Ezt a műveletet még két alkalommal, tehát összesen négyszer végezzük el. Az utolsó felöntés után azonnal lekötjük, és végleges helyére állítjuk. Megjegyzés: Félérett ringlóból is elkészíthető, ugyanolyan finom lesz. Ki is lehet magozni, akkor valamivel több levet szív magába, ezért 1-2 dl-rel növelni kell a folyadék mennyiségét. Legjobban kacsasülthöz illik, de nagyon finom bármilyen sült vagy kolbászféle mellé is. A gyengébb minőségű, apróbb szilvát is lehet ily módon hasznosítani.
Ecetes szilva Alásonyi Mama módra 1.
Hozzávalók: 4 literes üveghez 40 dkg cukor, 1 dl ecet, fahéj, szegfűszeg, 1, 6 dl víz, szalicil.
Elkészítése: A hozzávalókat felfőzzük, beledobjuk a szilvát, felforraljuk ismét, majd a szilvát üvegbe szedjük. A lét ismét felforraljuk, és a szilvára merjük.
Ecetes szilva Alásonyi Mama módra 2.
Hozzávalók: 1. 3 dl víz, 20 dkg cukor, egy kk. szalicil és szegfűszeg, fahéj, 6 kanál ecet.
Ezt összeforraljuk, és ha kihűlt, ráöntjük a szilvára.
Ecetes szilva Nagymami módra
Hozzávalók: 3 kg megmosott szilvát megszurkálni. 3 csésze víz, 1 csésze ecet, 2 kg cukor, fahéj, szegfűszeg.
Elkészítése: Mindezt felforralni, és ha forr beledobni a szilvát, egyszer forrni hagyjuk, szűrővel üvegbe szedjük a szilvát, és a forró levet ráöntjük, lekötjük, és száraz dunsztba tesszük.
Mustáros meggy 1. (erdélyi recept)
Elkészítése: Szirupot készítünk 30 dkg cukorból és 3 dl vízből. Amikor erősen forr, beleteszünk 1 kg szárától megtisztított, megmosott meggyet, és egyszer felforraljuk, de vigyázzunk, nehogy a szemek felrepedjenek. Ezután a gyümölcsöt leszűrjük, a visszamaradt levet forralással kb. felére besűrítjük, majd hozzákeverünk 10 dkg mustárt. A kihűlt meggyet üvegekbe rakjuk, langyosan ráöntjük a mustáros mártást, az üveget lekötjük, és hűvös helyre tesszük.
Mustáros meggy 2.
ºElkészítés: 60 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 kg meggyhez 30 dkg cukor, 3 dl víz, 10 dkg csípős mustár, 2 evőkanál ecet, 1 mokkáskanál só
Elkészítése: A meggyet megmosom, lecsöpögtetem, szárát leveszem és kimagozom. A cukrot a vízzel, a sóval, az ecettel felforralom, a meggyet beleöntöm, és a lángot azonnal annyira visszaveszem alatta, hogy éppen csak forrdogáljon. Egy-két perc után lehúzom az edényt a tűzről. A meggyet leszűröm és hagyom kihűlni. A visszamaradt levét addig forralom, amíg a felére befő, majd hozzákeverem a mustárt. A már langyosra hűlt meggyet kiforrázott üvegekbe töltöm, ráöntöm a mustáros mártást, és azonnal lekötöm. Sötét, hűvös helyen tartom. Rendkívül finom!
Mustáros meggy 3.
Hozzávalók: 2 kg nem túl érett, nagyszemű üvegmeggy, 50 dkg kristálycukor, 20 dkg enyhe mustár, 5 dkg csípő

 
PRAKTIKÁK
 
JÓ TUDNI
 
EGÉSZSÉGESEN
 
FÜSZEREKRŐL
 
GOMBA
 

Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!