Különlegességek virágból
Likőr rózsaszirmokból
Alapadag: 3 maréknyi rózsaszirom, 30 dkg cukor, 5 dl konyak, 1 csepp piros ételfesték
Elkészítése: A leöblített rózsaszirmokat széles szájú üvegbe tesszük. A cukorból és 5 dl vízből szirupot főzünk, kihűtjük, és a konyakkal együtt a rózsaszirmokra öntjük. Az üveget lezárjuk, és meleg helyen két hétig állni hagyjuk, közben naponta felrázzuk. Végül átszűrjük, cseppnyi piros ételfestékkel színezzük, és üvegekbe töltjük.
Rózsaíz (bulgár recept)
Elkészítése: A jól kinyílt illatos rózsák szirmait tépjük le, tegyük szűrőkanálba, és hideg vízzel jól öblítsük le. Ha a víz lecsurgott, és a szirmok kissé megszikkadtak, minden liternyi rózsasziromra hintsünk egy maréknyi cukrot, és zománcos lábosban, gyakran kevergetve addig főzzük, amíg a levelek szétfőnek, és az egész sűrűsödni kezd. Forrón töltsük kiforrázott kis üvegekbe, a tetejére tegyünk egy kávéskanálnyi rumban feloldott borsónyi benzoesavas nátriumot, kössük le, és rakjuk száraz gőzbe.
Rózsadzsem
Hozzávalók: 10 dkg rózsaszirom, 15 dkg cukor, fél citrom leve, 1 teáskanál zseléfix, 1 teáskanál zselatin
Elkészítése: A folyóvízben alaposan megmosott rózsaszirmokat 3 dl vízben lassú tűzön főzni kezdjük. Amikor megpuhul, átszűrjük, a levét cukorral, citromlével, zseléfixszel és kevés vízben feloldott zselatinnal olvadásig kevergetjük. Visszatesszük a tűzre, felforraljuk és beletesszük a szirmokat. Folyamatosan kevergetve 5 percig együtt főzzük, majd üvegekbe töltjük, és légmentesen lekötjük.
Rózsalekvár 1.
ºElkészítés: 60 perc Nehézség: 1
Alapadag: 50 dkg rózsaszirom, 50 dkg cukor, 2 citrom leve, 1 ek. rózsalikőr.
Elkészítése: A rózsaszirmokat leöblítjük, és a szirmok tövénél lévő sárgásfehér részt letépjük. 3 dl vizet felforralunk, beletesszük a rózsaszirmokat, és öt percig forraljuk. Ekkor hozzáadjuk a cukrot, a citromlevet és lassú tűzön, folyamatosan kevergetve, 25-30 perc alatt sűrűre főzzük. A tűzről levéve beleöntjük a rózsalikőrt, és forrón üvegekbe töltjük, az üvegeket lezárjuk, és száraz gőzben hagyjuk kihűlni. Télen nagy sikerünk lesz ezzel az igazi különlegességgel.
Rózsalekvár 2.
Hozzávalók: 1 kg rózsalevél, 1 kg cukor, 2 késh. szalicil
Elkészítése: A piros rózsa sziromleveleit leszedjük, famozsárban megtörjük, megmérjük, és ugyanannyi mennyiségű cukorból főzött sziruppal, a rózsalevelet összefőzzük, szalicillal üvegekbe rakjuk, és lekötjük. Használat előtt igen jó más ízzel összekeverni.
Rózsalikőr
Elkészítése: Rózsaszörpöt készítünk és tetszés szerint kanalanként adagolva, szesszel elegyítjük.
Rózsalé
Elkészítése: Szedjünk le 10-12 kinyílott rózsabimbót. A bimbókat tördeljük le a szárról, majd egy tésztaszûrõben hideg vízzel alaposan mossuk át. A megtisztított virágokat tegyük egy 3 literes üvegbe, és öntsünk rá 2,5 liter elõzõleg felforralt, és langyosra hûlt vizet. Keverjünk bele 20 dg mézet és 1 dl citromlevet, majd lefedve állítsuk az üveget hûvös helyre. 2–3 napig áztassuk úgy, hogy naponta legalább egyszer keverjük át. Végül szûrjük le, és töltsük palackokba.
A lehetõleg bordó színû permetmentes rózsaszirmot tavasszal vagy õsszel szerezzük be, mert a nyári melegben csökken a rózsa illóolaj és nedvességtartalma.
Rózsaszörp 1.
Elkészítése: 30 dkg sötétpiros színű ép rózsasziromra 2 l hideg vizet öntünk, és addig főzzük, amíg a víz piros lesz. Szitán lecsurgatjuk. Fél liter léhez fél kg cukrot adunk és húsz percig főzzük. Ha kihűlt légmentesen dugaszoljuk.
Rózsaszörp 2.
A piros, illatos rózsaszirmokból készítjük.
Elkészítése: Harminc dkg szirmot 2 l hideg vízzel felteszünk főni, és addig forraljuk, amíg a víz megpirosodik, a szirmok pedig színtelenek lesznek. Ekkor a levet szűrőbe tett tüllön átszűrjük, a levével azonos mennyiségű cukorral kb. 15 percig főzzük, kiforrázott üvegekbe töltjük, lekötjük vagy dugaszoljuk, és száraz gőzbe rakjuk.
Málna
Egyszerű málnaszörp
Hozzávalók: 3 kg érett málna, 2 kg kristálycukor, 1 dkg citromsav. Egyszerűen, bár kissé hosszadalmasan készíthető.
Elkészítése: A málnát átválogatjuk, hogy egyetlen hibás szem se maradjon benne. Apránként, szűrőbe téve, gyenge vízsugár alatt megmossuk és lecsöpögtetjük. Egy gondosan kimosott ötliteres befőttesüvegbe töltjük. Egészen lazán lefedjük (nem kötjük le), és napos ablakban 8 napig érleljük. Az egész zavarossá válik, apró buborékok keletkeznek benne és a tetején is. Az erjesztési idő letelte után felfüggesztett, egészen vékony vászon- vagy tüllzacskóba öntjük, aláteszünk egy megfelelő nagyságú edényt, és egy éjszakán keresztül csöpögtetjük. Másnap a tüllzacskót kissé ki is nyomkodjuk, majd a lébe hidegen belekeverjük a cukrot és a citromsavat. Ha elolvadt, felforraljuk, közben állandóan kevergetjük. A tetejéről folyamatosan leszedegetjük a habot, és addig főzzük, amíg a habképződés be nem fejeződik. (Ez akár 25 percig is eltarthat.)
A szörpöt még tűzforrón az előkészített, lehetőleg hosszú nyakú üvegekbe töltjük, és parafa dugóval lezárjuk. (Aki egészen biztos akar lenni abban, hogy a szörp hosszú ideig eláll, ne sajnálja a fáradságot, és olvasztott gyertyaviaszban forgassa meg az üveg, dugós száját, így azt abszolút légmentesen lezárja.)
Megjegyzés: A málnaszörp az egyik legismertebb és legkedveltebb ital gyerekek és felnőttek körében. Sima vagy szódavízzel hígítva, tejjel összeturmixolva fogyaszthatjuk, de tejes ételek vagy édességek ízesítésére is alkalmas.
Házi málnalikőr
Hozzávalók: 1,25 kg jó érett málna, 5 dl tiszta szesz, 50 dkg cukor.
Elkészítése: A málnát szétválogatom, a rossz szemeket eltávolítom belőle. A többit szétnyomkodom, és szitára teszem. Hagyom, hogy lecsurogjon. A már tiszta málnalevet beleöntöm egy megfelelő nagyságú üvegbe, és ráöntöm a szeszt. 5 dl vizet felforralok, beleszórom a cukrot, és addig keverem, amíg a cukor elolvad benne. A szirupot hozzáöntöm a szeszes málnaléhez. Egy napig hagyom állni, közben többször megkeverem, ezután pedig kis üvegekbe töltve, jól ledugaszolom. Akár rögtön is fogyasztható, de még jobb, ha legalább egy hetet áll.
Igazi málnaszörp
ºElkészítés: 120 perc + 8 nap Nehézség: 1
Hozzávalók: kb. 2 liter): 1.5 kg jó érett málna, 1 kg kristálycukor, 1/2 dkg citromsav
Elkészítése: A málnát átválogatjuk, hogy egyetlen hibás szem se kerülhessen bele. Apránként, szűrőbe rakva, gyenge vízsugár alatt megmossuk és lecsöpögtetjük. Egy gondosan kimosott, háromliteres uborkás üvegbe beletöltjük a gyümölcsöt. Egészen lazán befedjük (nem kötjük le), és napos konyhaablakban 8 napig érleljük. Az egész zavarossá válik, apró hólyagok keletkeznek benne és a tetején is. Az erjesztési idő letelte után felfüggesztett, egészen vékony vászon- vagy tüllzacskóba öntjük, megfelelő nagyságú edényt teszünk alá, és egy éjszakán keresztül csöpögtetjük. Másnap kissé ki is nyomkodjuk, majd a lébe hidegen belekeverjük a cukrot. Ha a cukor elolvadt, a citromsavat is beletesszük, aztán felforraljuk, közben állandóan kevergetjük. A tetejéről folyamatosan leszedegetjük a habot, és addig főzzük, amíg a habképződés befejeződik. (Ez akár 25 percig is eltarthat.)
A szörpöt még tűzforrón beletöltjük az előkészített, lehetőleg hosszú nyakú üvegekbe, és parafa dugóval lezárjuk. (Aki egészen biztos akar lenni abban, hogy a szörp hosszú ideig eláll, ne sajnálja a fáradságot, és olvasztott gyertyaviaszban forgassa meg az üveg, dugós száját, így azt abszolút légmentesen lezárhatja.
Málna 1.
Hozzávalók: 1 kg málna 1.5 - 2 dl víz, és 50-75 dkg cukor.
Elkészítése: A gyümölcsöt megtisztítjuk, kimagozzuk, a szirupban felfőzzük, és kiszedve üvegekbe rakjuk, a szirupot tovább főzve sűrűbbé tesszük, és hidegen a gyümölcsre öntjük. (Abban az esetben, ha a gyümölcsnek sok leve volna, a szirupot naponta 3 ízben felfőzzük, és a gyümölcsre hidegen öntjük.) Minden cukrozott gyümölcsöt hidegen teszünk üvegbe, s csak másnap kötözzük be, ha bebőrösödött.
Málna 2.
Hozzávalók: 1 kg málna, 30 dkg cukor.
Elkészítése: Az érett málnát üvegbe rakunk, sziruppal leöntjük, és lekötözve pár percig gőzöljük.
Málna angolosan
Hozzávalók: 2 kg tisztított málna, 1.6 kg porcukor
Elkészítése: Porcelánedénybe rétegezem a gondosan megmosott gyümölcsöt a cukorral, lefedem az edényt, és hűvös helyen egy napig állni hagyom. Másnap leöntöm a levét, és habzásig felfőzöm. A habot szűrőkanállal leszedem, és a forró levet a gyümölcsre öntöm. A lé felforralását 3-4 napig minden nap megismétlem, és az utolsó napon a gyümölccsel együtt főzöm fel. Forrón üvegekbe rakom és kigőzölöm.
Málnaíz
Elkészítése: Az átválogatott, hibátlan málnát nyersen áttörjük. Minden kg léhez 50 dkg cukrot teszünk, és erős tűzön, állandó keveréssel kb. 15 percig főzzük. A képződő habot szűrőkanállal szedjük le. Ha a tányérra cseppentett íz hamar megkocsonyásodik, akkor a tűzről levéve, de még forrón öntsük előmelegített üvegekbe, kössük le, és tegyük száraz gőzbe.
Málnaíz főzve
Elkészítése: Az átválogatott, hibátlan málnát nyersen áttörjük. Minden kiló léhez 50 dkg cukrot teszünk. Erős tűzön, állandó keveréssel kb.15 percig főzzük. A képződő habot szűrőkanállal leszedjük. Ha a tányérra csepegtetett íz hamar megkocsonyásodik, akkor levesszük a tűzről, és azonnal belekeverünk literenként egy késhegynyi benzoesavas nátriumot. Üvegekbe töltjük, lekötjük, és száraz gőzbe rakjuk.
Málnaíz nyersen
Elkészítése: A nyersen eltett, úgynevezett kikevert ízeket úgy készítjük, hogy 1 kg tiszta gyümölcshúshoz 80 dkg cukrot veszünk, és addig keverjük - turmixoljuk - együtt, amíg a cukor teljesen fel nem olvadt. Kiforrázott, lecsurgatott üvegbe töltjük, a tetejére egy késhegynyi benzoesavas nátriumot szórunk és lekötjük.
Ilyen módon sárga- és őszibarackból, málnából, szamócából, cseresznyéből, meggyből, ribiszkéből, ringlóból, stb. készíthetünk ízt. A gyümölcsöket - kivéve a szamócát és a málnát - hámozás, illetve kimagozás után daráljuk meg. A ribiszkét nyersen törjük át, és héját átmosva tegyük vissza a léhez, majd addig keverjük együtt, amíg a cukor el nem olvadt.
Málnabefőtt főzés nélkül
Hozzávalók: 2 kg málna, 1.2 kg cukor, 1 mokkáskanál nátriumbenzoát, 1 evőkanál citromlé
Elkészítése: Érett, nem túl puha gyümölcsöt választok. Gondosan megmosom, átválogatom, és lerakom lehetőleg egy üvegtálba. Rászórom a porcukrot. Néhány óráig állni hagyom, hogy levet eresszen. Amikor már van leve, a gyümölcsszemeket lyukacsos kanállal kis üvegekbe adagolom. A lében alaposan elkeverem a citromlét és a tartósítószert. Feltöltöm az üvegeket a gyümölcs levével, lekötöm, és száraz, hűvös helyen tárolom.
Málnabor
Elkészítése: 3 kg friss érett málnát összezúzunk, 4 napig előerjesztjük, majd kipréseljük. A visszamaradt cefrét 2 l. vízzel leforrázzuk és másodszor is kipréseljük. A két préselésből nyert levet összekeverjük. 1,5 kg. cukorból és 1,5 l szirupot főzünk, hozzátöltjük a kipréselt léhez, fajélesztőt teszünk bele, és kotyogóval ellátott demizsonban erjesztjük. Miután jól letisztult, üvegekbe töltjük, és légmentesen dugaszoljuk.
Málnakocsonya
Elkészítése: A gyümölcsöt lecsumázzuk, a hibásakat kiválogatjuk belőle, és víz hozzáadása nélkül addig pároljuk, amíg a szemek kissé összeesnek. Ekkor áttörjük, és a levet 10-15 percig erős tűzön forraljuk, majd - minden liter léhez 80 dkg cukrot adva - állandóan keverve addig főzzük, amíg tányérra cseppentve kocsonyásodni nem kezd. Kisebb üvegekbe töltjük, de csak másnap kötjük le, ha a teteje megbőrösödött.
Málnalekvár
Hozzávalók: 1 kg málna, 80 dkg cukor.
Elkészítése: Érett málnát megtisztítunk, szitán áttörjük, és minden liter léhez 0.8 kg cukrot számítunk. A málnalevet főzzük, a cukrot csak vízbe mártva, egész sűrű szirupnak főzzük meg, azután a lével együtt kb. 10 percig forraljuk, üvegekbe öntjük, tetejére szalicilt teszünk, lekötözzük, és letakarva hűlni hagyjuk.
Málna likőr 1.
Elkészítése: Ugyanúgy készítjük, mint a következő málnalikőrt, de a málnát nem kell megtörni.
Málnalikőr 2.
Elkészítése: 1/2 kg szép érett gyümölcsöt összetörünk, s 200 ml vízzel meg 200 ml szesszel elegyítjük. Üvegkannába, lefedve 4-5 napig állni hagyjuk, majd a levet leszűrjük, és a gyümölcsöt kipréseljük. A kipréselt gyümölcshöz még kevés vizet adunk és azt ismét kipréseljük. Az így elkészített léhez 100 ml szeszt, 350 g cukorból készített szörpöt és kevés rumeszenciát adunk. Az egészet alaposan összekeverjük, s 8 napig érleljük. Leszűrjük, üvegekbe tesszük, sokáig eláll.
Málnalikőr 3.
ºElkészítés: 60 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 1,25 kg málna, 5 dl tiszta szesz, 50 dkg cukor.
Elkészítése: A málnát szétnyomkodom, majd nagyon sűrű szitán hagyom lecsurogni. A tiszta málnalevet beleöntöm egy üvegbe, ráöntöm a szeszt, 5 dl vizet felforralok a cukorral, majd ha langyosra hűlt, hozzáöntöm a szeszes málnához. Egy napig hagyom állni, időnként megkeverem, ezután pedig kis üvegekbe töltve jól ledugaszolom. Rögtön fogyasztható.
Málnalikőr 4.
Hozzávalók (kb. 0.8 literhez): 350 g málna, 150 g cukor, 0,7 1 fehér rum
Elkészítése: A hozzávalókat üvegbe tesszük, és szorosan lezárjuk. Világos helyre állítjuk és kb. 6 hétig állni hagyjuk, alkalmanként megrázogatjuk. A likőrt először szitán, majd kávéfilteren átszűrjük, üvegekbe töltjük és lezárjuk, 2 hónapig pihentetjük, csak ezután fogyasztjuk.
Málnaszörp 1.
ºElkészítés: 60 perc + 24 óra Nehézség: 1
Hozzávalók: 1kg málna, 1kg cukor, 1 kk. szalicil, 1 evőkanál rum.
Elkészítése: A málnát fél liter vízzel összetörjük, és egy napig hideg helyen pihentetjük. Másnap hozzáadjuk a cukrot, a szalicilt és a rumot, addig kevergetjük, míg a cukor el nem olvad, majd finom szűrőn átszűrjük, lecsepegtetjük. A lét üvegekbe töltjük, és lezárva hűvös helyre tesszük. A megmaradt masszából hagyományos módon lekvárt főzünk.
Málnaszörp 2.
ºElkészítés: 90 perc Nehézség: 1
Elkészítése: A málnát összetörjük és lecsepegtetjük. A lé minden literjéhez 3 dl vizet és 15 dkg cukrot adunk. Felforraljuk és kb. 10-15 percig főzzük. Üvegekbe töltjük, lezárjuk, és száraz dunsztba tesszük. A megmaradt masszából hagyományos módon lekvárt főzünk.
Málnaszörp 3.
Elkészítése: A hibátlan, friss málnát összetörjük, és nyersen kipréseljük. Az így kapott levet 10-12 órán át, állni hagyjuk, hogy megtisztuljon. A megtisztult levet óvatosan leöntjük, vagy kis műanyag csővel leszívjuk. Sörös vagy szörpös üvegekbe töltjük, kifőzött, új parafa dugóval ledugaszoljuk, majd 30 percig gőzöljük. Gőzölés után az üvegeket még olvasztott szurokkal is légmentesítjük.
Málnaszörp 4.
Elkészítése: A málnát megtisztítjuk, megmossuk, és szitán lecsurgatjuk, azután jól összetörve üvegedényben 3-4 napig állni hagyjuk. Azután átszűrjük, és a lének megfelelő súlyú cukrot forralunk, tovább úgy járunk el, mint a meggyszörppel. Minden liter léhez 80 dkg cukrot mérünk, ráöntjük a málnalevet, és 20 percig főzzük. Ha kihűlt, üvegekbe töltjük, légmentesen lezárjuk. A megmaradt málna húsából 1 kg gyümölcsre 60 dkg cukrot számítva, dzsemet főzünk.
Málnaszörp 5.
Elkészítése: Az érett málnát összezúzzuk, és egy nagyobb uborkásüvegbe rakjuk. Az üveget ritka szövésű vászondarabbal lekötjük, és langyos helyre tesszük. A gyümölcs előbb habos lesz, forrni kezd, majd egy hét múlva a leve letisztul. Ekkor szitára tett tiszta vászonruhán a levét átszűrjük, és a gyümölcsöt jól kinyomjuk. A málnalét fele mennyiségű vízzel hígítjuk. Az így nyert lé minden literjéhez 1 kg cukrot teszünk, jól elkeverjük, és kb. 10 percig forraljuk. Forrón üvegekbe töltjük, lekötjük, és száraz gőzbe rakjuk.
Málnaszörp 6.
Hozzávalók: 1 kg málna, 1 kg kristálycukor, 1 mokkáskanál szalicil, 1-2 evőkanál rum
Elkészítése: Az alaposan megtisztított, megmosott málnát fél liter víz hozzáadásával összetöröm, és konyharuhával letakarva egy napra hideg helyre teszem. Másnap hozzáadom a cukrot, a szalicilt, a rumot, és addig kevergetem, amíg a cukor elolvad. Ezután apró lyukú szűrőn átszűröm, üvegekbe töltöm, és lezárom.
Málnaszörp 7.
Hozzávalók: 1 kg málna, 75 dkg cukor
Elkészítése: Az érett málnát mosás után összetörjük, és 5-6 napra, meleg helyre (nem napra!) tesszük. Azután vászonzacskóba szedjük és lecsöpögtetjük. Nem nyomkodjuk! A lecsöpögött léhez hozzáadjuk a cukrot, és 10 percig forraljuk, közben a habját leszedjük. Ezután üvegekbe töltjük, az üvegeket lezárva 20 percig gőzöljük.
Málnaszörp 8. (anyaléből meleg úton)
Hozzávalók: 1 l málnalé, 2 kg kristálycukor, 18-25 g kristályos citromsav
Elkészítése: A málnalevet lábosban enyhén, mintegy 50-60 C-ra fölmelegítjük, és közben állandó keverés mellett föloldjuk benne a kristálycukrot, meg a citromsavat. Oldódás után a szörpöt kezdődő forrásig melegítjük, és a tetején levő habot lekanalazzuk. Ha kissé kihűlt, tiszta palackokba töltjük, és parafadugóval zárjuk.
Málnaszörp cukor nélkül
Elkészítése: A hibátlan, friss málnát összetörjük, és nyersen kipréseljük. Az így kapott levet 10-12 órán át, állni hagyjuk, hogy megtisztuljon. A megtisztított levet óvatosan leöntjük, vagy kis műanyag csővel leszívjuk. Sörös vagy szörpös üvegekbe töltjük, kifőzött új, parafadugóval ledugaszoljuk, majd 30 percig gőzöljük. Gőzölés után az üvegeket olvasztott szurokkal is légmentesítjük.
Málnaszörp egyszerűen
ºElkészítés: 30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 kg jó érett málna, 1 kg kristálycukor, 2 dl víz, 5 gramm citromsav, 1 mokkáskanál benzoesavas nátrium.
Elkészítése: A málnát szűrőben megmosom, majd szitán áttöröm. A lefolyó levet összekeverem a vízzel, a cukorral és a citromsavval, majd belekeverem a tartósítószert is. Lefedett porcelánedényben 3 napig hagyom állni. Többször felkeverem, majd géz vagy tüllruhán hagyom lecsöpögni. Kis üvegekbe töltöm, és jól lezárom.
Málnaszörp friss gyümölcsből meleg úton
Elkészítése: 1 kg friss, érett, romlatlan málnát megtisztítunk, összetörjük, 1.5 l vizet, 30 g kristályos citromsavat és 5 g szalicilsavat adunk hozzá. Jól elkeverjük, lefedve, lehetőleg hűvös helyen (nehogy megerjedjen) állni hagyjuk másnapig. Közben párszor alaposan fölkeverjük, majd sűrű vászonkendőn enyhe nyomogatással leszűrjük. A préskendőben visszamaradt törkölyhöz 0.5 l vizet, 15 g kristályos citromsavat és 1 g szalicilsavat téve, két napig hűvös helyen állni hagyjuk, közben ismét fölkeverjük.
Ezután a levet leszűrjük, erősebben préseljük. Az első és második sajtoláskor kapott leveket egyesítjük, megszűrjük, lehetőleg úgy, hogy ne legyenek zavarosak. A lé térfogatát mérjük le, és literenként 80 dkg kristálycukrot adjunk hozzá, amit melegítés nélkül oldjunk fel a lében. A kész szörpöt töltsük tiszta, száraz üvegekbe, zárjuk le dugóval, tegyük hűvös helyre. Az így készült málnaszörp 2-3 havi érlelődés után nyeri el legjobb zamatát.
A ribiszke-, szeder-, szamóca- és egyéb szörpök is hasonlóan készülnek!
Málnaszörp hideg úton, előerjesztéssel
Elkészítése: 5 kg málnát megtisztítunk, összezúzzuk, hozzáadunk 2 l vizet és 5 dl vízben külön feloldott 50 g kristályos citromsavat, majd az egészet 2-3 napig állni hagyjuk (előerjesztés). Szűrővásznon szűrjük, hagyjuk lecsepegni, de a málnát nem nyomkodjuk ki, mert zavaros levet kapunk. A szűrt lé minden literéhez 1 kg kristálycukrot és 1.5 g szalicilsavat adunk. Oldódásig keverjük. A szörpöt tiszta üvegekbe töltjük, zárjuk és hűvös helyen tartjuk.
A kendőben visszamaradt málnát bor készítésére használhatjuk.
Málnaszörp nyersen
Elkészítése: Egy kg átválogatott málnához egy késhegynyi borkősavat, és egy mokkáskanálnyi szalicilt keverünk, a gyümölcsöt összezúzzuk, és 6 dl vizet öntünk hozzá. Az egészet egy tüllzacskóba öntjük, a zacskót felakasztjuk, alá egy tálat teszünk a lecsepegő lének, és így hagyjuk egy napig. A gyümölcs leve magától kell hogy lecsepegjen, a zacskót nyomkodni nem szabad. Minden l lébe 1 kg cukrot keverünk (addig keverjük, amíg a cukor teljesen elolvad), azután szalicilos vízzel vagy alkohollal kiöblített üvegekbe töltjük, és szorosan lekötjük vagy bedugaszoljuk. Hasonlóan készíthetünk nyers szörpöt ribiszkéből, szamócából, szederből, sárga- és őszibarackból. A visszamaradt gyümölcshúsból lekvárt főzhetünk.
Málnazselé
Hozzávalók: 1,5 kg érett, nagyszemű málna, 50 dkg érett, piros ribiszke, a gyümölcslé súlyával egyező mennyiségben kristálycukor, 0,5 dl rum. Munkaigényes.
Elkészítése: A gyümölcsöket átválogatjuk. A málnát nagyon óvatosan, gyenge vízsugár alatt megmossuk és lecsöpögtetjük. A ribiszkét többször váltott vízben megmossuk, és leszemezzük. (Ezt a műveletet egy villa segítségével könnyen elvégezhetjük.) A gyümölcsöket vékony falú fazékba tesszük, kanállal kissé összetörjük és befedjük. A fazekat beleállítjuk egy olyan mély lábosba, amelybe legalább ötujjnyi víz belefér. A lábosban lévő vizet felforrósítjuk, és addig főzzük, amíg a fazékban lévő gyümölcs leve kifő. Ezután nagyon finom szitán, nyomkodás nélkül lecsurgatjuk a levet. Lemérjük, és ugyanannyi súlyú cukorral összekeverve, tűzre tesszük. Folytonos keverés közben addig főzzük, amíg tejszín sűrűségűvé válik. A keletkező habot folyamatosan leszedegetjük a tetejéről. Még forrón tiszta üvegekbe öntjük, majd az üveg szájához mért, rumba megmártott celofánt teszünk a tetejére, és légmentesen lekötjük. Ha kihűlt, a végleges helyére állítjuk.
Megjegyzés: A málnazselé jól használható torták bevonására, krémekbe, habokba, parféba ízesítőnek, de vajaskenyérre vagy péksüteményre kenve is.
Vörösboros málnaszörp
Hozzávalók: 2 kg nagyszemű, érett málna, 1,5 liter jó minőségű, édes vörösbor, 1 kg kristálycukor, 4 szem szegfűszeg, darabka fahéj. Kissé munkaigényes. Különlegesség. Elkészítése: A málnát kisebb adagokban, tésztaszűrőbe téve gyenge vízsugár alatt megmossuk, majd lecsöpögtetjük. Jó nagy műanyag vagy porcelán tálba tesszük, és villával összezúzzuk. Ráöntjük a vörösbort, és jól összekeverjük. Ezután ritka szövésű vászonruhán (gézen vagy tüllön) az egészet átnyomjuk. A lecsurgó levet lábosba öntjük, beletesszük a fűszereket, és hozzáadjuk a cukrot. Folytonos keverés közben a forrástól számított 45 percig forraljuk. A közben képződött habot folyamatosan leszedjük a tetejéről. Lefedjük, és hagyjuk, hogy teljesen kihűljön. Csak ezután töltjük hosszú nyakú palackokba. Légmentesen ledugaszoljuk, és végleges helyére állítjuk.
Megjegyzés: Nyugodtan adhatjuk gyerekeknek is, hiszen a hosszú forralási idő alatt az alkohol elillan belőle. Szóda vagy ásványvízzel, tejjel, kefirrel, joghurttal egyaránt fogyasztható.
Meggy
Dédi konyakos meggye
Alapadag: 80 dkg kemény húsú válogatott meggy, 1,2 dl konyak, 1,2 dl 96 százalékos alkohol, 2 dkg kristálycukor
Elkészítése: Az alaposan megmosott meggyszemeket kb. 1 liter vízben rövid ideig előfőzöm, majd leszűröm, és üvegekbe töltöm. A meggyre öntöm az alkoholt, a konyakot, a cukrot (az üvegek között arányosan elosztva. Az üvegeket légmentesen lezárom. Három hónapig érni hagyjuk, de egy évig eltartható.
Ecetes meggy 1.
Elkészítése: A szárától megtisztított, nem túl érett, hibátlan meggyet enyhén ecetes, forralt és kihűtött vízben egy napig áztatjuk. Ezután a gyümölcsöt szűrőkanállal kiszedve üvegekbe rakjuk, a levet (literenként 25 dkg cukrot hozzáadva) néhány percig forraljuk, majd kihűtve a meggyre öntjük. A gyümölcs tetejére egy késhegynyi szalicilt szórunk, lekötjük, és a kamrába tesszük.
Ecetes meggy 2.
Elkészítése: A frissen szedett, hibátlan meggyet megmossuk, lecsurgatjuk, szárát ollóval rövidre vágjuk, és a gyümölcsöt üvegekbe rakjuk. Fele víz, fele borecet keveréket felforralunk, literenként 50 dkg cukorral, egy kávéskanál sóval és néhány szem egész borssal. Az ecetes lét hidegen öntjük az üvegekbe, azokat lekötjük és félretesszük. Nyolc nap múlva kibontjuk, az ecetes szirupot újra felforraljuk, és most már melegen öntjük a gyümölcsre. Lekötözzük, pokróccal letakarjuk, hogy lassabban hűljön ki, és másnap a helyére rakjuk. Hasonlóan tehetünk el ecetes cseresznyét is, ezt azonban bors helyett egy kevés szegfűszeggel és fahéjjal ízesítjük.
Konyakos meggy 1.
ºElkészítés: 60 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 kg kemény meggy, 1,5 dl 96%-os alkohol, 1,5 dl konyak vagy rum, 25 dkg cukor.
Elkészítése: A meggyet megmossuk és kimagozzuk, főzőedénybe rakjuk, és annyi vizet öntünk rá, amennyi pont ellepi. Felfőzzük és kb. 3 perces főzés után leszűrjük. Szalicilos vízzel kiforrázott üvegekbe rakjuk, a cukrot arányosan elosztjuk, rámerjük a gyümölcsre, a kétféle alkoholt összekeverjük, és szintén arányosan elosztva a cukrozott gyümölcsre töltjük. Az üvegeket légmentesen lezárjuk.
Konyakos meggy 2.
Hozzávalók: 3 kg érett, nagyszemű meggy, 1 kg kristálycukor, 2 dl jó minőségű konyak. Egyszerűen, gyorsan elkészíthető.
Elkészítése: A meggyet gondosan átválogatjuk, nehogy rossz, hibás szem maradjon közte, mert az egész üveg megromolhat. Szárát leszedjük, a gyümölcsszemeket többször váltott vízben megmossuk, lecsöpögtetjük, tiszta, kiforrázott üvegekbe töltjük. Tenyerünkkel kissé ütögessük meg az üveg alját, hogy a meggy jól összetömörüljön. A cukrot annyi részre osztjuk, ahány üveg megtelt, és a gyümölcs tetejére szórjuk. A konyakot ugyancsak egyforma adagokban ráöntjük, az üvegeket pedig azonnal lekötjük. Lehetőleg csavaros tetejű üvegeket használjunk, hogy ne száradjon ki. Azonnal végleges helyére tehetjük. A cukor csak nagy sokára olvad el teljesen a gyümölcsön. Ha tisztán dolgoztunk, ha az üvegeket valóban csírátlanítottuk, a konyakos meggy csodálatos ízű, korlátlan ideig tárolható csemegénk lesz. Megjegyzés: Csak nagyon jó minőségű, érett, hibátlan gyümölcsből készíthető. Gyerekek ne fogyasszák, mert magas az alkoholtartalma. Bármilyen édességbe belekeverhető és díszítésre is alkalmas.
Magolt meggy cukorban
Elkészítése: Egy fél kiló cukrot porrá kell törni, s egy liter magvatlan meggyet kell bele tenni. Tiszta porcellán lábasban, jó tűzön főzzük egy óráig. Ekkor öntsük üvegbe és főzzük ki a szokott mód szerint, tegyük kamarába.
Magozott rumos meggy
Hozzávalók: 2,5 kg érett, hibátlan meggy, 50 dkg kristálycukor, 4 szem szegfűszeg, 1 mokkáskanál fahéj, 1 dl rum. Kissé munkaigényes. Rendkívül finom.
Elkészítése: A meggyet szárától megfosztjuk, és langyos vízben fél óráig áztatjuk. Ezután váltott vízben megmossuk, leszárítjuk és kimagozzuk. Levét szitán lecsöpögtetjük. Nagy üvegbe teszünk egy sor meggyhúst, erre cukrot hintünk, majd egy-egy szem szegfűszeget teszünk. A fahéjból is rászórunk egy késhegynyit, és a rétegezést addig folytatjuk, amíg el nem fogynak a hozzávalók. A lecsöpögött meggylevet összekeverjük a rummal, és a tetejére öntjük. Az üveget egy tányérkával vagy alufóliadarabbal befedjük, és másnapig állni hagyjuk. Ekkor egy műanyag keverőkanállal (nem fakanállal!) megkeverjük, és ismét lefedve, ugyancsak magára hagyjuk. Harmadnapra a cukor a lében teljesen feloldódik, és a szirup teljesen ellepi a gyümölcsöt. A meggyhúst kisebb üvegekbe töltjük, és a sziruppal felöntjük. Légmentesen lekötjük.
Megjegyzés: Rendkívül finom. Rétesbe vagy egyéb süteménybe tehető, de magában is fogyasztható, bár alkoholtartalma kissé magas. Leve finom üdítőital, akár ásványvízzel keverve, akár tejjel turmixolva.
Mami konyakos meggye
Hozzávalók: 80 dkg kemény húsú meggy, 1.2 dl konyak 1,2 dl 90%-os alkohol ·2 dkg kristálycukor
Elkészítése: A jól megmosott meggyszemeket kb. 1 l vízben rövid ideig előfőzzük, majd leszűrjük, és üvegekbe töltjük. Arányosan elosztva ráöntjük a többi hozzávalót. Az üvegeket légmentesen lezárjuk. Három hónapig kell érni hagyni, de egy évig eltartható.
Meggybefőtt 1.
ºElkészítés: 60-70 perc Nehézség: 1
Elkészítése: Egy liter vizet egy kiló cukorral, meg három kiskanál szalicillal felforralunk, és félkilós adagokban belevetünk négy kiló, lecsumázott meggyet. Csak addig hagyjuk a szirupban a gyümölcsöt, amíg a lé újra gyöngyözni nem kezd, akkor szűrőkanállal kiszedjük, és üvegekbe töltjük. Ha valamennyi gyümölcsöt így kifőzzük, ráöntjük a szirupot, és ha kihűl. minden liter mennyiségű befőttre 1-1 kiskanál erős rumot vagy tiszta szeszt öntünk, majd az üvegeket lekötve a kamrába rakjuk. Nyitva is eláll, így nagyobb üvegekben is tárolhatjuk.
Meggybefőtt 2.
Elkészítése: Kiforrázott, tiszta üvegekbe annyi mosott, leszárazott meggyet téve, amennyi belefér, az üvegeket rázzuk meg, hogy minél több beleférjen, 1 kg gyümölcsre 40-45 dkg cukrot számítva, főzzünk szirupot annyi vízzel, amennyi a gyümölcs fele (1 l-es üveghez 5 dl víz). A szirupot jól felforralva, habját szedjük le, öntsük az üvegekben lévő gyümölcsre, azonnal kössük le. Az üvegeket ne öntsük tele sziruppal, mert a gyümölcs is levet enged. Nedves gőzben 6-8 percig forraljuk. A vízben hagyjuk kihűlni.
Meggybefőtt diétázóknak 1.
Hozzávalók: 2 kg félérett üvegmeggy, 2 gramm citromsav, 6 szem szegfűszeg, darabka fahéj, csipetnyi só, 1 mokkáskanál nátrium-benzoikum, a befőttlé minden literjéhez: 5 evőkanál Polisweet édesítőszer. Kissé munkaigényes.
Elkészítése: A meggyet megmossuk, leszárazzuk, ismét megmossuk, majd szitán lecsöpögtetjük. Annyi vizet öntünk rá, amennyi éppen ellepi, ennyi befőttlevet kell majd készítenünk. A leszűrt levet tiszta lábosba öntjük, beleszórjuk a fűszereket, és öt percig erős lángon forraljuk. Langyosra hűtjük, és belekeverjük a citromsavat, a tartósítót, valamint az édesítőt. Az előzőleg kiforrázott üvegekbe beletöltjük a leszárított meggyet, összerázzuk, hogy a gyümölcs tömörüljön, majd háromnegyedéig feltöltjük a fűszeres lével. Az üvegeket még nem zárjuk le. Gőzölőfazékba állítjuk, és lassan melegíteni kezdjük. A melegítés következtében a lében lévő levegőbuborékok elillannak. Ha szükséges, kevés levet töltünk utána. Véglegesen lezárjuk az üvegeket, és további 10 percig melegítjük, de ügyelünk arra, hogy a gyümölcslé csak gyöngyözzön, és ne forrjon. 25 percig tartjuk ezen a hőfokon, majd a tüzet lezárva alatta, a gőzölőfazékban hagyjuk kihűlni. Az üvegeket szárazra töröljük, és végleges helyükre állítjuk.
Megjegyzés: Gyorsabban romlik, mint cukrozott társai, ezért célszerű kis üvegekbe tölteni, és felbontás után hűtőszekrényben tartani.
Meggybefőtt diétázóknak 2.
Elkészítése: Lemosva 2 kg félérett üvegmeggyet, szárazzuk, újra mossuk, szitán lecsurgatjuk. Ráöntünk annyi vizet, amennyi épp ellepi. A vizet tiszta lábosba szűrjük, 1 db fahéjat, 6 szegfűszeget, kevés sót belerakunk. 5 percig, erős lángon forraljuk.
Langyosra hűtve belekeverünk 2 g citromsavat, 1 kk. nátrium-benzoikumot, a lé minden l-jéhez 5 ek. Polisweet-et. A kiforrázott üvegekbe töltjük a leszárított meggyet. Összerázzuk, hogy a gyümölcs tömörüljön. Háromnegyedéig feltöltjük a fűszeres lével. Az üvegeket még nem zárjuk le. Gőzölőfazékba téve, lassan melegíteni kezdjük. Ennek következtében a lében lévő levegőbuborékok elillannak. Ha kell, levet öntünk utána. Végleg lezárjuk az üvegeket, 10 percig tovább melegítjük. Ügyeljünk, hogy a gyümölcslé csak gyöngyözzön, ne forrjon. 25 percig tartjuk ezen a hőfokon. A tüzet lezárva, a gőzölőfazékban hagyjuk kihűlni. Az üvegeket szárazra töröljük, és végleges helyre rakjuk. Gyorsabban romlik, mint cukrozott társai, ezért kis üvegekbe töltsük! Felbontás után tartsuk hűtőszekrényben!
Meggybefőtt nyersen
ºElkészítés: 60 perc + 24 óra Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 kg meggy, 60 dkg cukor.
Elkészítése: A megtisztított meggyet kimagozzuk, és kilónként 60 dkg cukrot számítva rétegesen a befőző edénybe rakjuk. Letakarjuk, és egy napig állni hagyjuk. Másnap szűrőkanállal üvegekbe szedjük, kissé lenyomkodjuk, hogy a lé feljöjjön a tetejére, esetleg ráöntünk még egy kis levet, hogy ellepje. A tetejére kevés tartósítót teszünk (vagy a celofánrétegek közé). A lezárt üvegeket legfeljebb 1 hónap múlva bonthatjuk fel. A megmaradt lét üvegekbe töltjük, és üdítő gyanánt hasznosítjuk.
Meggybor 1.
Elkészítése: A teljesen érett meggyet megmossuk, összezúzzuk a magvak 10%-val, majd 2 napig előerjesztjük, utána kipréseljük. 1 l léhez 1 l. vizet és 25 dkg. cukrot adunk és mintegy 6 hétig kotyogós demizsonban erjesztjük. Az erjedés után a bort a seprőről érdemes kétszer is átfejteni, így szépen tisztult bort nyerünk, és csak ezután palackozzuk. A bor 2-3 évig jól tárolható.
Meggybor 2.
Hozzávalók: 5 kg meggy, kb. 2,5 l víz, kb. 2 kg kockacukor
Elkészítése: A meggyet megmossuk, kimagozzuk, összetörjük, és a levét kinyomjuk. Megmérjük a térfogatát. Minden liter léhez 6 dl vizet számítunk. A víz felét ráöntjük a kipréselt meggyre, összekeverjük, pár óra múlva újra átpasszírozzuk, a lét a meggy léhez öntjük, majd ugyanígy járunk el a víz másik felével is. Minden liter léhez 30 dkg könnyen olvadó cukrot adunk és teljes oldódásig kevergetjük. Nagy befőttes üvegekbe töltjük kb. háromnegyedéig. Tüllel, vagy kartonpapírral lefedjük, és a konyhában erjesztjük 8-10 napig. Ha teljesen megforrt, az üvegeket összetöltögetjük, majd hűvös helyre állítjuk és megvárjuk, míg teljesen letisztul. Ekkor óvatosan lefejtjük (gumicsővel) üvegekbe és ledugaszoljuk.
Meggybor 3.
Elkészítése: A teljesen érett, hullott (de nem rohadt, penészes) meggyet is felhasználhatjuk bornak. A gyümölcsöt megmossuk, kimagozzuk, vagy csak jól összezúzzuk, vödörbe tesszük, és 4 l meggyléhez 4 l vizet, 1 kg cukrot keverve langyos helyen, lefedve kb. egy hétig állni hagyjuk. Közben többször megkeverjük. Ha kimagozott meggyből készítjük, akkor néhány magot törjünk meg, és keverjük a gyümölcs közé. Az erősen habzó meggyet leszűrjük, a sűrűjét 2 l vízzel átmossuk, és ezt is a többi léhez szűrjük. Elkeverünk benne 3 kg cukrot, demizsonba öntjük, és kotyogóval (a szaküzletekben kapható hajlított üvegcső) ellátott dugóval ledugaszolva hagyjuk erjedni. Ha a bor már nem pezseg, tiszta demizsonba átfejtjük, és ha teljesen letisztult, palackozzuk. A fenti módon készíthetünk bort egresből is, esetleg meggyel, ribiszkével vegyesen.
Meggybor 4.
Meggybor készítésére számos recept van, de egy közös bennük: föltétlenül szükséges az előerjesztés a szín- és a zamatanyagok jobb kivonódása érdekében.
Elkészítése: A meggyet megmossuk, szárát letépjük, és megzúzzuk a magvak egy részével (10-30%-ával) együtt, ez ugyanis kellemes, kesernyés mandula-ízt és - illatot ad a bornak. A zúzatot 2 napig előerjesztjük, de ezután haladéktalanul préseljük.
Minden liter léhez 1 l vizet adunk, és a hígított musthoz literenként 20 dkg cukrot teszünk 2-3 részletben. Erjesztése nem okoz nagy gondot. A seprőről való második lefejtés után még megcukrozhatjuk a bort (5 dkg cukrot számítva 1 l borra). A meggybor két évig jól tárolható, a harmadik évtől azonban visszafejlődik. A csonthéjas gyümölcsök közül kétségtelenül a meggy szolgáltatja a legkiválóbb gyümölcsbort. Főként a sötét húsú cigánymeggy nagyon jó nyersanyaga a csemege meggybornak, melynek különleges, mély, rubinvörös színe, finom, fűszeres íze és illata a Portói boréra emlékeztet.
Meggybor 5.
A csonthéjas gyümölcsök közül kétségtelenül a meggy szolgáltatja a legkiválóbb gyümölcsbort. Főként a sötét húsú cigánymeggy nagyon jó nyersanyaga a csemege meggybornak, melynek különleges, mély, rubinvörös színe, finom, fűszeres íze és illata a Portói boréra emlékeztet.
Meggybor készítésére számos recept van, de egy közös bennük: föltétlenül szükséges az előerjesztés a szín- és a zamatanyagok jobb kivonódása érdekében.
A meggyet megmossuk, szárát letépjük, és megzúzzuk a magvak egy részével (10-30%-ával) együtt, ez ugyanis kellemes, kesernyés mandulaízt és - illatot ad a bornak. A zúzalékot 2 napig erjesztjük, de ezután haladéktalanul kipréseljük. Minden liter léhez 1 l vizet adunk, és a hígított musthoz literenként 200 g cukrot teszünk, természetesen 2, esetleg 3 részletben. Erjesztése nem szokott nagy gondot okozni. A seprőről való második lefejtés után még megcukrozhatjuk a bort (5 dkg cukrot számítunk 1 l borra).
A meggybor 2 évig jól tárolható, a 3. évtől azonban visszafejlődik.
Meggy cukorban és borban
Hozzávalók: 4 kg meggy, 1 kg cukor, 1 l. fehérbor
Elkészítése: A meggyet nem magvazzuk ki, kevés tiszta ecettel lelocsoljuk, összekeverjük, reggelig állni hagyjuk. Reggel szitán lecsorgatjuk, uborkásüvegekbe rakjuk. A gyümölcs minden kg-jához 40 dkg cukrot számolva rászórjuk és lerázzuk, hogy a gyümölcs közé egyenletesen jusson, azután 1 liter fehérbort öntve rá, a napra állítjuk, míg a cukor el nem olvad. Naponként felrázzuk. Tetejére szalicilt teszünk.
Meggydzsem
Elkészítése: Egy kg meggyhez 35-40 dkg cukor kell, ha cseresznyével keverve készítjük, akkor ennek arányában cukrozzuk. A megmosott, lecsurgatott gyümölcsöt kimagozzuk. A cukrot a magozás közben eresztett lével feloldjuk, tűzre tesszük, ha forró, beletesszük a gyümölcsöt és kb. 20 percig főzzük. Forrón üvegekbe töltjük, a tetejére egy kanálka rumban feloldott borsónyi szalicilt vagy benzoesavas nátriumot töltünk, lekötjük, és száraz gőzbe rakjuk.
Meggydzsem egyszerűen 1.
ºElkészítés: kilónként 20 perc + 12 óra Nehézség: 1
Elkészítése: A meggyet kimagozzuk, megmérjük, és kilónként 50-60 dkg. cukorral összekeverjük. Másnapig állni hagyjuk, addigra levet enged. Kiszedjük a léből, felét ledaráljuk, másik felét darabosra hagyjuk. Befőző lábosba öntjük, addig főzzük, míg a habját el nem fövi. Azonnal üvegekbe szedjük, és száraz dunsztba rakjuk. A megmaradt léből szörpöt készítünk.
Meggydzsem egyszerűen 2.
Hozzávalók: 1 kg meggy, 1 kg cukor, 1/2 rúd vanília.
Elkészítése: A jó érett meggyet szárától és magjától megtisztítjuk. Megfőzzük, illetve puhára pároljuk. Ha puha szitán áttörjük, s az elkészített sűrű sziruppal 5 percig főzzük. Üvegekbe tesszük, 1-2 napig állni hagyjuk, míg azután szalicilt teszünk rá, és jól bekötözzük.
Meggydzsem és szörp
Hozzávalók: 3 kg kimagozott meggy, 1,8 kg cukor, szalicil, zselésítő anyag (a használati leírás szerint)
Elkészítése: A megmosott, magozott meggyet cukorral összekeverem, 2-3 óra pihentetés után felöntöm kb. 1.5 dl vízzel, és puhára főzöm. Miután leszűröm, a levét azonnal üvegekbe töltöm, csipet szalicilt teszek a tetejére, és lezárom. Száraz dunsztba teszem egy napra. A meggyszemek felét összeturmixolom, összekeverem a darabos meggyel, és még 20 percig főzöm kevergetve, majd csipet szalicilt és zselésítő anyagot keverek hozzá. Forrón üvegekbe töltöm, lezárom, és száraz dunsztba teszem egy napra.
Meggydzsem mézzel
Elkészítése: A kívánt mennyiségû sötétbordóra érett meggyet mosás és tisztítás után fejtsük ki. A kimagvalt meggyet tegyük egy ismert ûrtartalmú, külön erre a célra szolgáló zománcozott fazékba, és állandóan kevergetve, közepes tûzön fõzzük, forrásponttól számítva kb. 15 percig. A keverést erre a célra fenntartott fa – vagy hõálló mûanyag kanállal végezzük. Szétfõzés után tegyünk a becslés alapján meghatározott mennyiségû dzsemhez literenként 30 dg mézet, de tovább már ne fõzzük, csak forraljuk össze a gyümölccsel. Aki nem bízik a szemmértékében, vagy nem találja azt, megfelelõnek, az elõírt méz mennyiségét, az vegyen ki kevés dzsemet egy kistányérra, és kóstolással állapítsa meg, hogy mikor megfelelõ az édessége. Az ínyencek mindig magjával együtt fõzik a meggydzsemet, mert így áthatóbb a zamata. Ennek legegyszerûbb módja, hogy kilogrammonként 1 evõkanál magot megmosunk, és kalapáccsal apró szilánkokra törjük. Ezután a héjával kevert, összezúzott magvakat töltsük fehér tüllzacskóba, és az edény füléhez kötve fõzzük bele a dzsembe. A zacskót a méz hozzáadása elõtt távolítsuk el belõle, de elõtte a keverõkanállal nyomkodjuk az edény oldalához, hogy a benne lévõ lé kicsorogjon.
A forró dzsemet töltsük jól záródó, széles szájú kis üvegekbe, és szárazgõzben tartósítsuk.
Megjegyzés: A hazai fajták közül a legjobb ízû dzsem valamint rostos meggylé az apró szemû cigánymeggybõl készíthetõ. A meggyet cseresznyével fele–fele arányban keverve is fõzhetjük, ebben az esetben az édesítéshez elegendõ literenként 20 dg méz. Sajnos a felbontott dzsem még hûtõszekrényben sem tartható el 1 hétnél tovább. Nyugodtan berakhatjuk azonban a mélyhûtõ rekeszbe is, mert a magas méztartalom meggátolja a gyümölcs teljes átfagyását.
Meggy ecetben
Hozzávalók: 1 kg meggy, 40 dkg cukor, 4 dl bor, 1 ek gyümölcsecet, fahéj, pár szem szegfűbors.
Elkészítése: A meggyet megtisztítjuk, és üvegekbe rakjuk. A cukorból és a fűszerekből szirupot főzünk, és a meggyre szűrjük. A fűszereket megszárítjuk, és félretesszük. Az üvegeket lekötjük, és pár napig hűvös helyen tartjuk. Aztán a szirupot leöntjük a meggyről, a száraz fűszerekkel sűrűre főzzük, majd beletesszük a meggyet, is és pár percig együtt főzzük. A meggyet szűrőkanállal üvegbe szedjük, ha a szirup már langyosra hűlt, visszatöltjük az üvegbe. Az üvegeket másnap lezárjuk, és 10 percig gőzöljük.
Meggy ecettel
Elkészítése: Rendes befőttes üveget rakjunk tele száratlan meggyel, hintsünk reá 4 nagy kanál cukor-port, kevés fahéjat, szegfűszeget és narancs, és citromhéjat; tegyünk közé két kanál finom borecetet és kössük be szorosan; tegyük ablakba, a hol a nap érheti. Egy hétig álljon a napos helyen; ez idő alatt annyi levet ereszt, hogy az üveg tele lesz. Ezt nem szükséges vízben kifőzni. A kamarában, hűvös helyen kell tartani.
Meggy- és cseresznye-íz
Elkészítése: A jól megmosott, kiválogatott gyümölcsöt kimagozzuk és megdaráljuk. Állandóan keverve sűrűre főzzük. A gyümölcs édességétől függően egy kg cseresznyéhez 30-35 dkg, meggyhez 45-50 dkg cukrot adunk, amivel még tovább főzzük kb. 20 percig. Állandóan kevergetjük, mert a cukor hozzáadása után könnyebben leég, és a tűz se legyen erős, mert ha a cukor karamellizálódik, megváltoztatja a gyümölcs eredeti ízét. A sűrű lekvárt előmelegített üvegekbe töltjük, és ha elég sűrűre főztük, akkor lekötés nélkül hagyjuk kihűlni. Másnapra a lekvár teteje megbőrösödik, ekkor lekötjük, és a kamrába tesszük. Ha hígabbra főztük, vagy kevesebb cukrot tettünk hozzá, akkor a forrón üvegekbe töltött lekvárt azonnal lekötjük, és száraz gőzbe rakjuk. Készíthetjük külön-külön vagy keverve is.
Meggy, főzés nélkül
ºElkészítés: 60 perc + 4-5 óra Nehézség: 1
Elkészítése: Éppen csak megérett, teljesen ép, szép, nagy szemű meggyet kimagozunk, és leöntjük gyenge borecettel. Négy-öt óra múlva szitára rakva leöntjük róla a borecetet. A meggyet ezután rétegesen - egy sor meggy, egy sor porcukor - üvegekbe rakjuk. A tetejére rumba beáztatott fehér papírt teszünk, az üvegeket szorosan lekötözzük, és száraz, hűvös helyre rakjuk.
Meggyíz
Elkészítése: Készítésénél a kimagozott meggyet húsdarálón ledaráljuk, majd minden kiló velőhöz 1 kg cukrot számítunk, amiket állandó keverés mellett sűrűre főzünk.
A darálást kajszi- és őszibarackíz készítésénél is alkalmazhatjuk. Nagyon finom lesz az őszibarackíz, ha minden kilóhoz kb. S dkg gyömbért is teszünk.
Sokkal gyorsabban halad a főzés, ha először csak a gyümölcsöt tesszük fel főni, és állandó kavarás mellett hagyjuk besűrűsödni. A cukrot csak a végén adjuk hozzá, és éppen csak felfőzzük vele, így csökken az odaégés veszélye is.
Meggyíz, vagy cseresznyeíz
Elkészítése: A jól megmosott, átválogatott gyümölcsöt leszárazzuk, kimagozzuk, és gyümölcs- vagy húsdarálón megdaráljuk. Állandóan keverve sűrűre főzzük. A gyümölcs édességétől függően egy kiló cseresznyéhez 30 - 35 dkg, meggyhez 45 - 50 dekagramm cukrot adunk, amivel még tovább főzzük kb. 20 percig. Állandóan keverjük, mert a cukor hozzáadása után könnyebben leég. A tűz ne legyen erős, mert ha a cukor karamellizálódik, megváltoztatja a gyümölcs eredeti ízét.
A lekvárt előmelegített üvegekbe töltjük, és ha elég sűrűre főztük, akkor lekötés nélkül hagyjuk kihűlni. Másnapra a teteje megbőrösödik, ekkor lekötjük, és a kamrába tesszük. Ha hígabbra főztük vagy kevesebb cukrot tettünk hozzá, akkor a forrón üvegekbe töltött lekvár tetejére lekötés előtt tegyünk egy kevés alkoholban vagy rumban feloldott mokkáskanálnyi benzoesavas nátriumot, majd az üvegeket rakjuk száraz gőzbe.
Cseresznyéből és meggyből vegyesen is főzhetünk ízt, ezt a keverék arányában cukrozzuk.
Meggy gőzölés nélkül
Hozzávalók: 5 kg meggy, 1 kg cukor, 1 kávéskanál szalicil.
Elkészítése: A meggyet szárától óvatosan megtisztítjuk, megmossuk, lecsurgatjuk, uborkásüvegekbe rakjuk, 5 kg gyümölcsre 1 kg cukrot számítva szirupot készítünk, amit ha forr, lehabozva, egy kávéskanál szalicilt beletéve, forrón a gyümölcsre öntünk, szorosan lekötözzük, és gőzölés nélkül eltesszük és letakarjuk.
Meggy gőzölve 1.
Hozzávalók: 1 kg meggy, 40 dkg cukor, 1 kk. szalicil
Elkészítése: Félérett meggyet szárától óvatosan megtisztítunk, timsós vízbe rakjuk, utána kimossuk, és szitára tesszük, majd üvegekbe rakjuk, nem egészen tele, minden 8 db félliteres üvegre kb. 1 kg cukrot, és 12 dl vizet számítunk, és szirupot készítünk. Ha forr, habját leszedjük, 1 kávéskanál szalicillal tovább forraljuk; ha kihűlt, a gyümölcsre öntjük. Kétszeres, vízben áztatott hólyagpapírossal szorosan bekötjük, szalma, papír, vagy ruha között edénybe rakjuk, és annyi hideg vizet öntünk rá, hogy az üvegek szájáig érjen. Tűzre tesszük, és addig főzzük, míg az üvegben a szirup gyöngyözni kezd.
Meggy gőzölve 2.
Hozzávalók: 1 kg cukor, 1 kg meggy.
Elkészítése: A félérett meggyet kimagozzuk, és minden kg-ra 1 kg cukrot és 4 dl vizet számítva, szirupot készítünk, amelyet ha felforrt, lehabozzuk, és a gyümölcsöt beletéve, néhány pillanatig együtt forraljuk. Azután a tűzről levesszük, és a levében 3 napig állni hagyjuk, levét minden nap újra felforralva. Harmadik forralásnál a szirupot sűrűre főzzük, a gyümölcsre öntjük, lekötözzük, és a kihűlésig leborítva hagyjuk.
Meggy hidegen eltéve
ºElkészítés: 30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 kg meggy, 30 dkg cukor, 0,2 dkg tartósítószer.
Elkészítése: A megtisztított meggyet kimagozzuk, és kilónként 30 dkg cukorral és a tartósítóval összekeverjük. Üvegekbe töltjük és lezárjuk. Azonnal mehet a végleges helyére. Levesnek, mártásnak, tölteléknek, de nasizásra is kiváló!
Meggylekvár
Hozzávalók: 1 kg tisztított meggy, 0.5 kg cukor, 1 kk. szalicil
Elkészítése: A jó érett meggyet szárától és magjától megtisztítjuk. Megfőzzük, illetve puhára pároljuk. Ha puha szitán áttörjük, s az elkészített sűrű sziruppal 5 percig főzzük. Üvegekbe tesszük, 1-2 napig állni hagyjuk, míg azután szalicilt teszünk rá, és jól bekötözzük.
Meggylekvár és szörp
Elkészítése: 1 kg érett, kimagozott meggyre 17 dkg kristálycukrot számítunk. Ezeket jól összekeverjük, s megvárjuk, amíg a cukor teljesen elolvad. Utána lecsorgatjuk. Az így nyert levet üvegekbe töltjük, a meggyet üvegekbe rakjuk, és az utóbbit megszórjuk annyi kristálycukorral, hogy a tetejét teljesen befedje. Forró vízben kigőzöljük. Az így tartósított meggy megőrzi eredeti ízét és zamatát, több évig is eltartható.
Meggy nyersen
Elkészítése: 5 kg meggyet kimagozunk, összekeverjük 1.5 kg cukorral, 1 dl enyhe ecettel, 1 dkg szalicillal. 24 órát állni hagyjuk, néha megkevergetjük. Másnap leszűrjük, az üvegeket alsó karimájukig, és annyi meggylével töltjük fel, hogy a lé a felső karimáig érjen. Ez után az üvegeket lezárjuk, és a kamrába tesszük.
A megmaradt meggylevet felforraljuk, üvegekbe töltjük, és az üvegeket lezárjuk.
Meggy pincésen
ºElkészítés: kilónként 20 perc, + 12 óra Nehézség: 1
Elkészítése: A meggyet kimagozzuk, megmérjük, és kilónként 50-60 dkg. cukorral összekeverjük. Másnapig állni hagyjuk, addigra levet enged. A meggyet a léből kiszedjük, és üvegekbe rakjuk, annyi lét töltünk rá, hogy ellepje, a tetejére csipetnyi tartósítót teszünk. A megmaradt léből szörpöt készítünk.
Meggyszörp 1.
ºElkészítés: 80 perc + 12 óra Nehézség: 1
Elkészítése: Apró szemű érett cigánymeggyből kiválogatjuk a romlott szemeket, és a többit jól megmossuk. Ép zománcú edényben a magjával együtt összenyomjuk, másnapig állni hagyjuk, akkor szűrőre tesszük, hogy a leve lecsurogjon. Minden liter léhez 80 dkg cukrot mérünk, ráöntjük a meggylevet, és 20 percig főzzük. Ha kihűlt, üvegekbe töltjük, légmentesen lezárjuk. A megmaradt megy húsából 1 kg gyümölcsre 60 dkg cukrot számítva, dzsemet főzünk.
Meggyszörp 2. (rostos)
Elkészítése: A leszárazott, megmosott és kimagozott meggyet passzírozón áttörjük vagy húsdarálón, apró lyukú tárcsán megdaráljuk. Minden l meggypéphez 0,5 dl vízből, és 50 dkg cukorból főzött, szirupot öntünk, jól elkeverjük, üvegekbe töltjük, a tetejére egy kevés benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük, és kb. 30 percig gőzöljük.
Meggyszörp 3.
Elkészítése: A meggyet magvastul együtt famozsárban megtörjük (daráljuk) és cserépedényben hűvös helyen 5-6 napig állni hagyjuk, míg forrni, erjedni kezd. Vékony vászonruhán átnyomjuk, és még egyszer átszűrjük, hogy a leve tiszta legyen. 1 kg meggyhez 1 kg cukrot forralunk, habját levesszük, a meggy levét ráöntjük. A tűzről levéve, kissé még keverjük, azután üvegekbe töltjük, pici szalicilt teszünk rá, ledugaszoljuk (és beszurkozzuk).
Meggyszörp 4.
Elkészítése: A gyümölcsöt megmossuk, kimagozzuk, és levet nyerünk belőle. 35 dkg levet, 65 dkg cukrot és 10 g citromsavat összefőzünk, majd forrón üvegekbe töltjük. Sokkal finomabb lesz, ha néhány szem porrátört meggymagot is teszünk bele, ugyanis így jellegzetesebb meggyíze lesz.
A kifacsart gyümölcslevet cukor hozzáadása nélkül, mint natúr gyümölcslevet is eltehetjük. Ilyenkor üvegekbe töltjük és pasztőrözzük.
Meggyszörp nyersen
ºElőkészítés: 80 perc + 12 óra Nehézség: 1
Meggy, ribizli, eper, málna, stb. eltehető így)
Elkészítése: Összetöröm, hozzáadok minden kg gyümölcshöz 6 dl vizet, 1 kávéskanál szalicilt és 1/2 kávéskanál borkősavat, majd éjszakára tüllzacskóban fellógatom, hogy kicsöpögjön a leve. Másnap megmérem a levet, és ahány kg, annyi cukrot teszek hozzá. Napközben néha meg kell kavargatni, ha a cukor elolvadt, mehet az üvegbe. A maradékokból lekvár készíthető.
Meggyzselé
ºElkészítés: 60 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 kg meggy, 50 dkg cukor.
Elkészítése: A meggyet jól megmosom, lecsöpögtetem, szárát kitépem és kimagozom. Annyi vizet öntök rá, amennyi szűken ellepi, majd kis lángon addig főzöm, amíg össze nem esik. Ezután az egészet szitára téve lecsöpögtetem, de a gyümölcsöt nem nyomkodom. Hagyom, hogy magától csurogjon le a leve. (A visszamaradt gyümölcshúst süteménybe vagy poharas krémhez elhasználom.) A levet megmérem, és annyi cukrot keverek hozzá, amennyi a súlya. Kis lángon addig főzöm, amíg a próbaképpen kistányérra csöppentett lé már nem szalad szét a tányéron. Lehetőleg egy decis üvegekbe töltöm, szorosan lekötöm, majd nedves gőzben, forrástól számított 20 percen át gőzölöm. A gőzben hagyom kihűlni.
Mustáros meggy 1.
ºElkészítés: 60 perc + 24 óra Nehézség: 1
Hozzávalók: 1.5 kg meggy, 40 dkg cukor, 4 dl víz, 30 dkg mustár (lehet kevesebb, és csípős is).
Elkészítése: A cukorból, vízből szirupot főzünk, beletesszük a meggyet, felforraljuk. Amikor forr, levesszük a lángról, majd 1-2 perc után visszatesszük, ismét felforraljuk, de vigyázni kell, hogy ki ne repedjen a meggy. Szűrőbe szedjük a meggyet, lecsepegtetjük. Ha kihűlt üvegekbe tesszük. A levébe belekeverjük a mustárt, felforraljuk, ráöntjük a meggyre, nagyon pici tartósítót szórunk rá. Jól lezárjuk, és szárazdunsztban 1 napig hagyjuk. Sültek mellé különlegesen finom. Télen meggybefőttből is lehet ehhez hasonlót készíteni.
Mustáros meggy 2.
Elkészítése: Jól megmosunk 2 kg nem túl érett, nagyszemű üvegmeggyet, szárát leszedjük, ismét megmossuk. Szitán lecsöpögtetjük. Közben 6 dl vizet felforralunk 50 dkg kristálycukorral, 1 kk. mustármaggal, 1 kk. korianderrel. Legalább 3 percig főzzük, majd apránként, szűrőkanálban belemerítjük a meggyet. Csak egyetlen pillanatig tartjuk a fűszeres-cukros lében, amíg éppen felforr. Azonnal kivesszük, lecsöpögtetjük, és a következő adaggal folytatjuk. Az a fontos, hogy a meggy adagonként kerüljön a lébe, és ne repedjen fel. A gyümölcsöt teljesen kihűtjük, majd üvegekbe tesszük. A fűszeres-cukros levet annyi ideig forraljuk, amíg felére nem csökken, és sűrű, mézszerű szirup nem lesz belőle. Belekeverünk 20 dkg enyhe mustárt, 5 dkg csípős mustárt, 10 dkg frissen reszelt tormát, 1 kk. nátrium-benzoikumot, majd elosztjuk az üvegekbe.
Azonnal lekötjük, és sötét, hűvös helyen tároljuk. Rendkívül finom, pikáns savanyúság. Bármilyen szárnyas- vagy marhasült mellé kínálhatjuk.
Mustáros meggy 3. (Erdélyi recept(
Elkészítése: Szirupot készítünk 30 dkg cukorból és 3 dl vízből. Amikor erősen forr, beleteszünk 1 kg szárától megtisztított, megmosott meggyet, és egyszer felforraljuk, de vigyázzunk, nehogy a szemek felrepedjenek. Ezután a gyümölcsöt leszűrjük, a visszamaradt levet forralással kb. felére besűrítjük, majd hozzákeverünk 10 dkg mustárt. A kihűlt meggyet üvegekbe rakjuk, langyosan ráöntjük a mustáros mártást, az üveget lekötjük, és hűvös helyre tesszük.
Napon érlelt meggy
ºElkészítés: 60 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 1,5 kg meggy, 50 dkg cukor, 3 evőkanál ecet.
Elkészítése: A megmosott, lecsöpögtetett meggyet (amelyről a szárát leszedtem) porcelán vagy műanyag tálba teszem. Készítek az ecettel és vízzel egy kellemesen savanykás levet, amelyet ráöntök a meggyre. Néhányszor megkeverve fél napig hagyom benne, majd leszűröm, és tiszta befőttes üvegekbe rakom a gyümölcsöt úgy, hogy a cukorral soronként rétegezem. Szorosan lekötöm, és napra teszem. A leve először zavaros, majd a meleg hatására néhány nap múlva kitisztul. Akkor elteszem végleges helyére. Az íze pontosan olyan, mint a valódi rumos meggyé.
Pikáns meggy
Hozzávalók: 5 kg meggy, 1,5 kg cukor, 1 dl enyhe ecet, 1 dkg szalicil
Elkészítése: Összekeverjük a kimagozott meggyet a többi hozzávalóval, és 24 órán át - időnként megkeverve - állni hagyjuk. Üvegekbe töltjük és lekötve a kamrába tesszük. Kinyitva sem romlik meg.
Pincés meggy
Elkészítése: 5 kg kimagozott meggyet összekeverünk 1 kg kristálycukorral, 5 késhegynyi szalicillal, 3 ek. 10%-os ecettel. 2 napra hűvös kamrába vagy hűtőszekrénybe tesszük, többször megkeverjük. Tisztára mosott üvegekbe rakjuk, lekötözzük. Készülhet belőle bármi, amihez nyers meggyre van szükségünk.
Rétes-meggy
Hozzávalók: 3-4 kg meggy, 1 késh. szalicil
Elkészítése: A meggyet megtisztítjuk, kimagvazzuk, üvegbe tesszük, ha nem volna elég leve, szalicilos vízzel és sziruppal leöntjük. Lekötve kigőzöljük.
Rostos meggyszörp
Elkészítése: A leszárazott, megmosott és kimagozott meggyet áttörjük, vagy húsdaráló apró lyukú tárcsáján megdaráljuk. Minden l meggypéphez, 0.5 dl vízből és 50 dkg cukorból főzött, szirupot öntünk, jól elkeverjük, üvegekbe töltjük, a tetejére kevés nátrium-benzoikumot szórunk, lekötjük, és kb. 30 percig gőzöljük.
Rumos meggy, vagy cseresznye
Elkészítése: Ötliteres üveghez kb. 7 kg gyümölcsöt számítsunk, megmossuk, leszárazzuk, szitán lecsurgatjuk, és 2 kg kristálycukorral rétegesen üvegekbe rakjuk. A tetejére 3 dl rumot öntünk, amiben feloldunk egy késhegynyi szalicilt. Jól lekötözve az üvegeket napra állítjuk, s addig hagyjuk ott, amíg a gyümölcs annyi levet ereszt, hogy a szemeket ellepi. Ha közben nincs napsütés, az üvegeket tegyük a tűzhely közelébe, melegre. A meggyhez valamivel több cukrot vegyünk.
Rumos meggy
ºElkészítés: 60 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 kg meggy, 20 dkg cukor, 2 dl rum, 1 citrom.
Elkészítése: A meggyet megmosom, lecsöpögtetem, majd annyi tiszta, hideg vízzel töltöm fel, amennyi ellepi. Belecsavarom a citromlevet, és fél napig hagyom benne a gyümölcsöt. Ezután leszűröm. A visszamaradt léből félliternyit felforralok a cukorral és 5 percig főzöm, ezután hagyom teljesen kihűlni. A leszűrt gyümölcsöt kicsi üvegekbe töltöm, és elosztom benne a rumot. Annyi sziruppal öntöm fel, hogy az üveg megteljen vele. Légmentesen lekötöm, és hűvös helyen tárolom. Nagyon sokáig eláll.
Rumos meggy másképpen
Elkészítése: Az érett, hibátlan gyümölcsöt megmossuk, a vizet lecsurgatjuk, és szárát ollóval rövidre (kb. 1 cm-esre) levágjuk. Széles szájú üvegekbe rakjuk, soronként cukorral megszórva. Egy kg gyümölcshöz kb. 0,5 kg cukrot vegyünk. Ha az üveg megtelt, annyi rumot öntsünk rá, hogy ellepje a meggyet. A tetejére egy csipetnyi benzoesavas nátriumot vagy szalicilt szórunk, lekötjük, és hűvös helyre rakjuk.
Rumos meggydzsem 1.
Hozzávalók: 1 kg meggy, 40 dkg cukor, 2 ek. rum, 2-3 késhegynyi szalicil
Elkészítése: A meggyet még este kimagvazzuk, kevés tiszta ecettel lelocsoljuk, összekeverjük, reggelig állni hagyjuk. Reggel szitán lecsorgatjuk, uborkásüvegekbe rakjuk. A gyümölcs minden kg-jához 40 dkg cukrot számolva rászórjuk és lerázzuk, hogy a gyümölcs közé egyenletesen jusson, azután 2 ek. rumot öntve rá, a napra állítjuk, míg a cukor el nem olvad. Naponként felrázzuk. Tetejére szalicilt teszünk.
Rumos meggydzsem 2.
ºElkészítés: 160 perc + 12 óra Nehézség: 1
Hozzávalók: 2 kg meggy, 1,5 kg befőző cukor, csapott kk. őrölt szegfűszeg, 1kk. őrölt fahéj, 1 dl rum.
Elkészítése: A megtisztított meggyet kimagozzuk, majd 30-40 dkg cukorral összekeverjük, és 12 óráig pihentetjük. Leszűrjük, a levét kissé kinyomkodjuk. A lébe belekeverjük a maradék cukrot, valamint a fűszereket és felfőzzük. Ha a cukor elolvadt, beletesszük a meggyet, és állandóan keverve még 20 percig főzzük. Ha a főzéssel elkészültünk, belekeverjük a rumot is, és azonnal üvegekbe töltjük. Az üvegeket légmentesen lezárjuk, gőzölő edényben kb. 30 percig gőzöljük. A gőzölő edényben hagyjuk kihűlni.
Rumos meggydzsem 3.
Hozzávalók: 2 kg érett meggy, 1,5 kg kristálycukor, 1 dl rum, 4 szem összetört szegfűszeg, 1 mokkáskanál őrölt fahéj. Kissé munkaigényes. Különlegesség.
Elkészítése: A meggyet szűrőben, váltott vízben többször megmossuk és lecsöpögtetjük. Szárát leszedjük, kimagozzuk, és visszatesszük a szűrőbe, hogy a leve lecsurogjon. (Körülbelül 2-3 óra szükséges hozzá.)
A levet lábosban a cukorral és a fűszerekkel, állandóan kevergetve, 15-20 percig főzzük, majd beleöntjük a gyümölcsöt is, és az újraforrástól számított 20 percig gyenge lángon, folyamatos kevergetés közben forraljuk. A tűzről lehúzzuk, langyosra hűtjük, beleöntjük a rumot, és addig keverjük, amíg a dzsem a rumot fel nem szívja. Betakarva másnapig állni hagyjuk, csak ekkor töltjük az üvegekbe. 25 percig nedves gőzben tartjuk, és a gőzölőfazékban hagyjuk kihűlni.
Megjegyzés: Különleges aromájú dzsem; torták, sütemények töltelékébe, parfék, pudingok ízesítésére használhatjuk.
Szódavizes meggy 1.
Hozzávalók: 2 kg érett, hibátlan meggy, 60 dkg kristálycukor, 1 mokkáskanál nátrium-benzoikum, 2-2,5 liter szódavíz.
Elkészítése: A legegyszerűbben készíthető befőtt. A meggyet leszárazzuk, gondosan megmossuk. Ha nagyon szennyezett, fél órára langyos vízbe tesszük. A már tiszta gyümölcsöt váltott vízben néhányszor leöblítjük, majd lecsöpögtetjük. A kiforrázott üvegeket háromnegyedig megtöltjük meggyel, tenyerünkkel az alját megütögetjük, hogy minél több gyümölcs férjen bele. Beleszórunk 10-15 dkg kristálycukrot (a meggy édességétől, savanyúságától függően) és késhegynyi tartósítószert. Gyorsan rátöltünk annyi szódavizet, amennyi ellepi, és azonnal légmentesen lezárjuk az üveget. Máris végleges helyére tehetjük. Megjegyzés: Csak a hagyományos üvegből kinyomott szódavíz felel meg a meggy eltevéséhez. (Az otthoni, szifonnal készített sajnos nem jó.) Néhány hónap múlva pontosan olyan íze lesz, mint a rumos meggy levének, a gyümölcs állaga is hasonló. Felbontás után hűtőszekrényben kell tárolni! Jó minőségű cseresznyéből is készíthető.
Szódavizes meggy 2.
Hozzávalók: 1 kg meggy, 40 dkg cukor, szódavíz
Elkészítése: A gondosan átválogatott, megmosott meggyet üvegekbe rakjuk, közben arányosan elosztjuk közöttük a cukrot. Annyi szódavízzel öntjük fel, hogy kétujjnyi maradjon ki a gyümölcsből. Az üvegeket légmentesen lezárjuk, és a végleges helyükre rakjuk.
Vörösboros meggy
Hozzávalók: 2 kg érett, nagyszemű üvegmeggy, 1 kg kristálycukor, 1 dl víz, 1 l félszáraz vörösbor, 1 mokkáskanál nátrium-benzoikum. Egyszerűen elkészíthető.
Elkészítése: A meggyet megmossuk, szárát leszedjük, váltott vízben újra megmossuk és lecsöpögtetjük. Közben a cukrot egy fazékba szórjuk, ráöntünk 2 dl vizet, meghintjük a tartósítóval, és folytonos keverés közben addig főzzük, amíg a cukor el nem olvad. Ha már méz sűrűségű a szirup, ráöntjük a bort, és erős lángon, hirtelen felforraljuk. Amint felforrt, azonnal lehúzzuk a tűzről, és forrón ráöntjük a gyümölcsre. Légmentesen lezárjuk, és másnapig száraz gőzben hagyjuk.
Megjegyzés: A néhány hónapig érlelt vörösboros meggy kacsasülthöz vagy libasülthöz illő köret, de savanyúságként is tálalható. A már kibontott meggyet tároljuk hűtőszekrényben, nehogy erjedni kezdjen. A boros meggy másik változata, amikor a meggyet kimagozzuk. Ez már jóval munkaigényesebb, de annál finomabb! Mindkettőből kitűnő meggyleves készíthető.
Mikrohullámú receptek
Az itt található recepteket zömmel Bodnár László bocsátotta rendelkezésemre. Számomra aránylag ismeretlen területről van szó, de azért némi tapasztalatot már sikerült e téren is szereznem. Amit kiemelnék, a receptek a hagyományos eltevési módok mikrohullámra adaptált változatai. Szederdzsemet készítettem e módon a hagyományos recept alapján, aztán a megmaradt lekvárokból vegyes lekvárt. Amit egyértelműen a mikrohullámú sütő előnyére írok, az a gyorsaság, a kevés bemaszatolt edény, az egyszerű elkészítési mód. Ugyancsak saját tapasztalat az is, hogy zselésítővel kiválóan lehet helyettesíteni (súlyarányosan!) a receptekben szereplő pektint, illetve a befőző cukrot hagyományos cukorral. Mindössze egy olyan, legalább 2 literes edényre (pl. Jénai) van szükség, ami bírja a mikrohullámon történő melegítést. De a legnagyobb előnynek mégis azt tartom, hogy ez az eltevési mód teljes mértékben szakít az eddigi mennyiségi felfogással, e módon csekély mennyiségek eltevése is lehetővé válik. A receptek 6-700 Wattos sütőre szólnak
Alacsony cukortartalmú mirelit lekvár
Szeder, eper, szamóca, málna, egres és a fekete áfonya eredményesen főzhető be ennek a receptnek alapján.
Hozzávalók: 2 bögre (kb.: 50 dkg) friss gyümölcs, enyhén összezúzva *, 1 bögre kristálycukor **, 1 evőkanál citromlé, 1 evőkanál pektinpor **
Elkészítése: Keverjük össze a gyümölcsöt a pektinporral egy mély edényben. 100%-os erősségen főzzük 5 percig, főzés közben egyszer megkeverve. Ha felforrt, adjuk hozzá a cukrot és a citromlét. Főzzük 100%-os erősségen további 7-8 percig, néha megkeverve, am |