Mentolkrémes piskótatorta
Hozzávalók: 5 dl tejszín, 40 dkg mentolos krémmel töltött csokoládélapocska, vagy táblás csokoládé, 20 dkg vaj, 18 dkg cukor, 4 tojás, 1 citrom, 20 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor.
A tejszínből két dl felmelegítünk és megolvasztunk benne 20 dkg mentolos csokoládélapot. Lefedve egy éjszakára hűtőbe tesszük. A vajat 10 dkg cukorral krémesre keverjük. 2 tojást szétválasztunk. A többi tojást és a sárgákat a vajas krémhez keverjük egyenként. Hozzáadjuk a citrom lereszelt héját és levét. A tojásfehérjéket a maradék cukorral habbá verjük, és óvatosan a masszába fordítjuk. Rászitáljuk a sütőporos lisztet, összedolgozzuk és egy kb. 26 cm-es átmérőjű kerek formában 175 fokosra előmelegített sütőben megsütjük. Ha kihűlt két lapra vágjuk. A hideg mentolos tejszínt robotgéppel habosra verjük (én tettem bele egy habfixálót is) és megkenjük vele az egyik lapot. Sakktáblaszerűen elrendezve belenyomkodunk 10 dkg mentolos csokilapocskát, majd beborítjuk a másik lappal. 3-4 órára hűtőbe tesszük. A maradék tejszínt kemény habbá verjük. Az egyik felével bekenjük a tortát, a másikat a díszítésre használjuk fel. Tetejét és oldalát a maradék csokilapokkal és mentalevelekkel díszítjük.
Én nem csokilapokkal készítettem a krémet, hanem táblás mentolos csokival. A díszítéshez pedig megolvasztottam egy tábla tortabevonót, nagyon vékonyan szétkentem egy alufólia lapon és megszilárdulás után nagyobb darabokra tördeltem. Ezzel raktam ki a torta oldalát.
Mexikói kókuszos piskóta
Hozzávalók: 30 dkg babapiskóta, 1 csomag csokoládépuding, 7 dl tej, 2 evőkanál kakaó, fél dl rum, 2 evőkanál cukor, 10 dkg kókuszreszelék.
Elkészítése: A csoki-pudingot úgy készítjük el, ahogy ez a tasakon le van írva, azzal a különbséggel, hogy 7 dl tejet használunk és még 2 evőkanál cukrot, kevés rumot és 2 evőkanál kakaót is hozzáadunk. A babapiskótákat négy darabra törjük, és a folyékony csoki-krémbe keverjük, majd egy tálra öntjük a masszát. Rászórjuk a kókuszreszeléket, és megvárjuk, amíg a piskóta magába szívja a krémet és megpuhul. Lehűtve tálaljuk.
Méteres kalács piskótatésztából
4 tojás sárgáját 26 dkg porcukorral kikeverjük, és folyamatosan hozzáadunk 1 dl olajat, 1 dl meleg vizet. A tojás fehérjét felverve hozzáadjuk, és még 25 dkg lisztet 3 csomag sütőporral. Ezt a masszát 2 részre osztjuk, és az egyik felébe 2 kanál kakaót, 1 kanál meleg vizet, 1 kanál olajat adunk. Hideg vajjal vagy zsírral kikenjük az őzgerincformát, majd kilisztezzük.
Ezekbe beleöntjük a kétfajta masszát, és kb. 25-30 percig sütjük.
Krém: 15 dkg porcukrot 15 dkg vajjal jól kikeverünk, ehhez hozzáadunk 4 kanál rumot. 1 csomag pudingport 3 dl tejben megfőzünk, majd kihűtjük. Hűtés közben sűrűn kell kevergetni, hogy ne fölösödjön a teteje. Ha a puding kihűlt, belekeverjük a vajas krémbe.
A piskótát a gerincek mentén felvágjuk, egy barna - egy sárga piskótát felváltva megkenünk krémmel. A végén leöntjük csokimázzal. Hűtőbe tesszük, míg a csoki meg nem köt. Tálaláskor ferdén kell felvágni!
Mézes gyümölcslepény
Összegyúrunk 15 deka simalisztet 10 deka margarinnal, egy tojássárgával, egy evőkanál tejföllel, egy kiskanál porcukorral meg csipet sóval, és néhány óráig, de még jobb, ha egy éjjel hűvös helyen pihentetjük. Ez után akkorára nyújtjuk, hogy kibélelhessünk vele egy közepes nagyságú tepsit. Villával megszurkáljuk, és a forró sütőben félig megsütjük. Meghintjük két evőkanálnyi zsemlemorzsával, ráterítünk három evőkanál mézzel elkevert, egy kiló kimagozott cseresznyét (később majd meggyet). Meghintjük egy evőkanál porcukorral, és rásimítunk egy piskótamasszát, amelyhez habosra keverünk két tojássárgát három evőkanál mézzel, hozzáadunk két evőkanál lisztet, egy deci tejfölt meg a tojások habbá vert fehérjét. Visszatoljuk a sütőbe, és úgy sütjük tovább, mint a piskótát. A megsült tésztát hagyjuk kihűlni, utána szeleteljük kockákra.
Mézes piskóta 1.
Hozzávalók: 5 egész tojás, 12 dkg méz, 10 dkg porcukor, 17 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 1-1 késhegynyi őrölt fahéj és őrölt ánizs, diókrém a piskóta töltéséhez.
Egy egész tojást és 4 tojássárgáját, a cukrot, a mézet és a fűszereket habosra keverem, majd felváltva adom hozzá a sütőporral elkevert lisztet és a tojásfehérjék kemény habját. Papírral bélelt tortaformába simítom, és úgy sütöm meg, mint a piskótát. A formában hagyom kihűlni, majd három lapba vágom, és megtöltöm a diókrémmel. A tetejét és az oldalát is bekenem a krémmel. Legalább egy napig hagyom állni, csak azután kínálom.
Mézes piskóta 2.
Hozzávalók: 6 db tojás, 5 evőkanál méz, 8 evőkanál cukor, 12 kanál liszt, kávéskanálnyi őrölt fahéj, csapott kávéskanálnyi őrölt szegfűszeg, 1 kávéskanál szódabikarbóna, durvára darabolt dió, tetszés szerint, 1 citrom reszelt héja (ez utóbbi kettő el is maradhat);
Elkészítése: A tojássárgákat a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a fahéjat, a szegfűszeget, a diót, mézet, majd a szódabikarbónával elkevert lisztet. Végül a tojások keményre vert habját, óvatosan beleforgatjuk.
Zsírozott, lisztezett tepsiben, lassú tűzön sütjük, tűpróbáig.
(A méz miatt hamar megéghet, akkor keserű lesz!)
Kihűlés után szeleteljük, egyszerre annyit, amennyit megeszünk.
Mézes piskóta 3.
Hozzávalók a piskótához: 5 db tojás, 12 dkg méz, 17 dkg finomliszt, 10 dkg porcukor, 1 teáskanál sütőpor, 1 késhegynyi őrölt ánizsmag, 1 késhegynyi őrölt fahéj, a töltelékhez 25-30 dkg sárgabaracklekvár.
Egy egész tojást plusz négynek a sárgáját, valamint a cukrot, a meglangyosított mézet és a fűszereket habosra keverem, majd felváltva adom hozzá a sütőporral elkevert lisztet és a tojásfehérjékből vert kemény habot. Egy tortaformát papírral kibélelek, és belesimítom a masszát. Előmelegített forró sütőbe teszem, és közepes lángon tűpróbáig sütöm. Ha idő előtt barnulna a teteje, ráborítok egy papírlapot vagy egy alufóliát. A formában hagyom kihűlni, majd kiborítva lehúzom róla a papírt. Három lapba vágom (ez csak egy nagyon éles, hosszú pengéjű késsel lehetséges), a lapokat bekenem a sárgabaracklekvárral, és összerakva, a tetejét meg az oldalát is bekenem. Néhány fogvájót beleszúrok, így borítok rá egy folpack fóliát, majd a hűtőszekrénybe teszem. Legalább egy napig kell állnia, csak azután szeletelem fel.
Mikulástorta
Diós piskóta: 6 tojás, 6-6 evőkanál porcukor és liszt, fél tasak sütőpor, 10 dkg darált dió, reszelt citromhéj, fahéj.
Diókrém, díszítés: 20-20 dkg vaj és porcukor, 15-15 dkg darált dió és durvára vágott dió, rumaroma, 1 piros marcipánrúd.
A tojássárgákat és a cukrot jól összedolgozzuk. A lisztet összekeverjük a sütőporral, majd a fahéjjal, a citromhéjjal és a dióval. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd fakanállal a cukros tojássárgákat lassan belekeverjük. Hozzáadjuk a lisztet, óvatosan, de alaposan elkeverjük, tortaformába öntjük, és előmelegített sütőben megsütjük. A krémhez a cukrot és a vajat jól kikeverjük, darált dióval és rumaromával ízesítjük.
A kihűlt tortalapot három lapra vágjuk, és megtöltjük a krémmel. Vékony réteggel a külsejét is bekenjük, majd hűtőbe tesszük. A marcipánmasszát átgyúrjuk, 3 milliméter vastagra kinyújtjuk, és Mikulás alakú kiszúróval kis Mikulásokat formázunk belőle. Tálalás előtt a torta oldalát durvára vágott dióval beszórjuk, a tetejét piros marcipán Mikulásokkal díszítjük.
Miskolci almássütemény
Egy kapcsos tortaformát vastagon kikenünk margarinnal, kristálycukorral beszórjuk. Az almákat kimagozzuk, de egészben hagyjuk (erre a célra kisebb almák kellenek, 6-8 db mérettől függően). Az almával körberakjuk a tortaformát, majd minden almát megtöltünk: kimagozott meggyet dugunk bele, ezután durvára vágott diót dugunk bele, majd pár szem mazsolát teszünk, végül 1-1 kis kanálka rumot. A tortaformát hőforrásra tesszük, várunk addig, amíg a cukor elolvad és kezd karamellizálódni.
Ez idő alatt 4 tojásból (26 cm-es tortaformához, akinek kisebb formája van, 3 tojás is elég, mert nem fér bele) piskótamasszát készítünk (4 tojás, 4 evőkanál liszt, 4 ek. cukor, fél csomag sütőpor); ezt ráöntjük az almákra. 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, kb. 40 percig - tűpróbáig - sütjük.
Ez különlegesen finom és nagyon egyszerű az elkészítése.
Munkácsy-krém (Hat személyre)
Készítsünk egyenként nyolc tojásból egy csokoládé- és egy piskótalapot. Egy kétliteres űrtartalmú edénybe rakjuk bele a lapokat felváltva, az edény oldalán köröskörül úgy, miként a narancsszeletek vannak. (Tehát nem az edény aljával párhuzamosan, hanem arra merőlegesen.) Verjünk fel egy liter habtejszínt, tegyünk hozzá 16 lap olvasztott zselatint és 20 deka cukrot és keverjük el. Osszuk el három edénybe, az egyikhez keverjünk olvasztott csokoládét, a másikba öt deka pörkölt, darált mogyorót és a harmadikba ananászepret vagy málnát. A málnakrémet öntsük a kibélelt forma aljára, utána a mogyorót és végül a csokoládékrémet s ezt befödjük piskótatorta lappal, s jégre tesszük. Átfagyás után kiborítjuk és feladjuk.
Nagyon finom süti
Hozzávalók: Piskóta: 4 tojás sárgája, 17 dkg cukor, 14 dkg liszt, 10 dkg vaj, 1 csomag sütőpor, 4 tojás kemény habja.
Töltelék: 20 dkg darált dió, 15 dkg porcukor, 4 evőkanál rum, 1 csomag vanília. Krém: 1 tojás, 3 evőkanál kakaópor, 10 dkg porcukor, 20 dkg vaj.
Máz: 10 dkg porcukor, 5 dkg vaj, 3 evőkanál kakaó, pici víz.
Elkészítés: A tésztát a hozzávalókból összeállítjuk, majd megsütjük. A kisült tésztát lekvárral megkenjük. Erre tesszük a tölteléket és a krémet, majd a mázzal vonjuk be.
Narancsos lepény
Ez egy emeletes, nagyon finom süti. A recept a nagy gáztepsi mennyiségre vonatkozik.
Sárga és barna piskótát készítünk 4-5 tojásból. (Ennek nem kell vastagnak lenni, mert 3 lap és a 2 sor töltelék éppen elég vastag lesz a végén.)
Deszkára borítjuk, kihűtjük őket.
Felső diólap készítése: 5 tojás fehérjét 30 dkg cukorral kőkeményre felverjük, 30 dkg darált diót és 5 evőkanál lisztet belekeverünk óvatosan, hogy a hab ne essen össze. Nem tévedés, a sárgája nem kerül bele! Zsírozott tepsibe simítjuk, lassú tűzön sütjük. Ha már félig kihűlt, apró kockákra vágjuk.
Narancskrém: 5 tojássárgából, 20 dkg cukorból, fél liter tejből, 10 dkg lisztből jó kemény krémet főzünk. Azon forrón belereszeljük 2 nagy narancs sárga héját, kicsavarjuk a levét, azt is a krémhez keverjük még melegen, majd 1 csomag (10 dkg) apróra vágott mazsolát. Kihűlés után az egészet 1 Rama margarinnal (25 dkg-os) habosra kavarjuk.
Összeállítás:
Alulra kerül a barna piskótalap, majd a narancskrém fele következik.
Arra kerül a sárga piskótalap, majd a narancskrém másik fele.
Végül rátesszük a kockára vágott diólapot.
Hideg helyre tesszük 1 napra vagy 1 éjszakára.
Könnyedén tudjuk szeletelni, nem folyik ki a krém sem belőle.
Narancsos piskóta 1.
Habosra keverünk egy egész tojást és három tojássárgát 15 deka porcukorral, egy csomag vaníliás cukorral, belereszeljük két narancs sárga héját, belecsavarjuk a levét. Végül felváltva adogatjuk hozzá a kemény habbá vert három tojásfehérjét és 10 deka réteslisztet. Alaposan kizsírozott, kilisztezett püspökkenyérformában úgy sütjük, mint a piskótát, majd deszkára borítva hűtjük ki. Csak magában, felszeletelve is kitűnő, de ha két lapba vágjuk, és narancskrémmel töltjük, ünnepi tortaként is tálalhatjuk.
Narancsos piskóta 2.
Hozzávalók: 1 kerek vagy szögletes, sárga piskótalap (6 tojásból), 1 evőkanál narancsaroma, 3 dl narancslé (vagy rostos lé vagy juice), fél dl narancsszörp, fél dl bármilyen fajta narancslikőr, 5 dkg mazsola, 2 dl tejszínből vert kemény hab, 1 evőkanál zselatinpor, 1 dl tej, a tetejére kevés tejszínhab, gyümölcs, csokireszelék.
A mazsolát az édesség készítése előtti este megmossuk, szárát leszedegetjük, és a likőrrel meglocsolva, befedjük. Másnap leszűrjük. A visszamaradt likőrt elkeverjük a narancslével és a narancsszörppel. A piskótát húsdarálón ledaráljuk, majd ráöntjük a narancsos levet, és jól összeforgatjuk. Ha a tészta a levet mind beszívta, akkor lazán belekeverjük a megáztatott mazsolát, valamint a nagyon kemény habbá vert tejszínt. A zselatint kis lábosba szórjuk, ráöntjük a tejet, és 10 percig hagyjuk állni. Ezután egészen kis lángon, folyamatos keverés közben folyósra melegítjük. A már kihűlt, de még nem dermedt zselatinos tejet lazán belekeverjük a narancsos piskótába, majd 8 talpas pohárba elosztjuk. A hűtőszekrényben legalább fél napig dermesztjük. Tálalás előtt ízlés szerint feldíszíthetjük kevés tejszínhabbal, gyümölccsel, csokireszelékkel stb. Narancs helyett pedig bármilyen gyümölcsszörppel is készíthetjük, sőt apróra vágott gyümölcsdarabkákat is tehetünk bele. (Friss piskóta helyett száraz babapiskóta vagy egyéb édes keksz is megfelel, azonban így több folyadékra van szükség.)
Narancsos piskóta 3.
Hozzávalók: 1 kerek, készen vásárolt piskótalap, 1 nagy narancs, fél dl narancsszörp, 1 evőkanál zselatinpor.
A zselatint kis lábosba szórom. Ráöntőm a narancs kicsavart levét, a narancsszörpöt és a reszelt narancshéjat. Kis lángon kevergetve feloldom a zselatint. Hagyom hűlni. A piskótalapot beleteszem egy kapcsos tortaformába, hogy könnyen ki lehessen venni belőle a már kész süteményt. Evőkanalanként meglocsolom a narancsos lével, ezután lefedem egy folpack fóliával, és a hűtőszekrényben addig dermesztem, amíg az összes levét beszívja. Tortacikkekre vágva tálalom.
Elkészítési ideje: kb. 45 perc.
Narancsos tejföltorta
Hozzávalók: 1 ötlapos száraz piskóta tortalap, 4 dl sűrű tejföl, 1 nagy narancs, 2 evőkanál nagyon apróra vágott cukrozott narancshéj, ízlés szerint porcukor.
A narancs héját lereszelem, és a tejfölbe keverem. Annyi porcukorral ízesítem, hogy kellemesen édes legyen, majd hozzáadom a narancs apróra vágott húsát és a cukrozott narancshéjat. A száraz lapokat megkenem a tejfölös krémmel, és torta formájúra összeállítva a tetejét és az oldalát is bevonom. A hűtőszekrényben egy napig pihentetem. Mire az asztalra kerül, a száraz sütemény jól felpuhul.
Narancsos, vagy citromos piskóta
Hozzávalók: 4 dl 20 %-os tejföl, 2 citrom, vagy narancs leve, 1 db citrom, vagy narancs, 4-6 evőkanál cukor, 1 csomag babapiskóta, 2 dl habtejszín.
Elkészítés:
A tejfölt, cukrot, gyümölcsök levét összekeverjük egy nagy tálban, beletördeljük a babapiskótát, hűtőbe tesszük, és állni hagyjuk egy éjszakán át.
Szervírozás előtt a tejszínt kemény habbá verjük, a tetejére tesszük és naranccsal, vagy citromkarikákkal díszítjük.
Narancssarlott
[Sarlott = egyfajta (nem hagyományosan készített) piskótatorta]
Piskótatésztát készítünk, és fél cm vastagságban, vajjal megkent, tepsibe tett papírra kenve megsütjük. Ha készen van lefejtjük a papírról, a pudingforma fenekének megfelelő korongot vágunk ki belőle, majd pedig a forma magasságának megfelelő szeleteket. Ezeket mind, valamint a korongot is bevonjuk narancsmázzal. A pudingformát először papírral béleljük ki, azután pedig a mázzal bevont koronggal és szeletekkel, mégpedig természetesen a mázas oldalukkal lefelé illetve kifelé. A középen levő űrt narancskrémmel töltjük meg, aztán jégre tesszük a formát. Mikor jól megfagyott, tálra borítjuk és cukros tejszínhabbal, cukrozott narancsszeletekkel és ugyanilyen narancshéjjal díszítjük.
Narancstorta
Hozzávalók: 8 tojásból készült piskótalap (kerek), 1 pohár (2 dl) tejföl, 2 pohár (4 dl) tejszín, 13 dkg porcukor, 1 narancs reszelt héja, ennek a narancsnak a leve, 1 narancs húsa apróra vágva, 1 evőkanál citromlé, 1 csomag vaníliás cukor.
A tejfölt beleöntjük egy tálba, a tejszínen kívül minden hozzávalóval összekeverjük. A tejszínt habbá verjük, és lazán a krémhez keverjük. A tortalapot 3 fele vágjuk, a kemény felére kenjük a krémet. A középső lapot tegyük a tetejére. A maradék krémmel bevonjuk a tortát, tetejét narancsszeletekkel díszíthetjük. Fogyasztás előtt egy nappal kell elkészíteni, hogy a piskóta jól beszívja a krémet.
Néger kocka
Tészta: 4 tojás sárgája, 20 dkg cukor, 12 dkg zsír, vagy 15 dkg margarin, 1 sütőpor, 3 dkg kakaó, 20 dkg liszt, annyi tej, hogy piskótatészta legyen. Ezeket jól kikeverjük, és megsütjük.
Fehér krém: 4 tojás fehérje, 20 dkg cukor. Ezeket gőz felett (én nem ott szoktam) habbá verjük, a kisült tésztára kenjük, és visszatesszük száradni. Ha már kicsit száradt, akkor jön rá a barna krém.
Barna krém: 5 kanál tej, 5 dkg kakaó, 1 kanál liszt, 20 dkg cukor. Ezeket sűrű krémmé főzzük. Addig keverjük, amíg kihűl (de ne teljesen), akkor hozzá keverünk 10 dkg vajat, vagy margarint, és így kenjük a fehér krémre.
Nyárson sült piskótakocka (Kuba)
Hozzávalók: 0,5 csésze narancslé, 1 tk. citromlé, 3 ek. porcukor, 1 piskóta tortalap, 2-3 ek. felmelegített narancslekvár, 0,5 csésze kókuszreszelék.
Keverjük össze a narancs-, citromlevet a cukorral! Vágjuk a tortalapot 5 cm-es kockákra. Mártsuk egyenként gyorsan a narancslébe, majd a lekvárba, szórjuk be a kókuszreszelékkel! Húzzuk fel a grillpálcákra, forró grillbe tegyük, és addig süssük, míg a kókusz kissé megbarnul.
Nyuszi fészkek
Piskótatésztát, és vajas-krémet készítünk. Pohárral kerekeket vágunk a süteményből, ha nem elég vastag, kettőt-kettőt összeragasztunk a krémmel, majd kívül is bevonjuk. Kókuszdiót ételfestékkel megfestünk zöldre, megszórjuk vele a kis tortácskák tetejét, kistányérokra helyezzük őket, majd mindegyiknek a közepére egy kis halom tarka cukortojást rakunk. Ha van elég, lehet egy néhányat a tányér szélén, köréje is rakni.
Nyuszitorta
2 kerek piskóta tortalap, 3 csomag eper-pudingpor, 1.5 l tej, 10 evőkanál cukor, 1 teáskanál zselatin, 1-1 rúd fehér és barna marcipán, kókuszreszelék
A pudingporhoz apránként hozzákeverem a tejet és a cukrot, majd folytonos keverés mellett felforralom, közben beleszórom a zselatint. A 2 tortaformába tett tortalapokra egyenletesen elterítem a pudingot, és kihűlés után hűtőben dermesztem. Kiveszem a formából a tortákat, az egyiket egészben hagyom, az lesz a nyuszi feje. A másikat egy tortaforma segítségével három részbe vágom úgy, hogy a harmadához illesztem a tortakarikát, és késsel körbe- vágom. Fülszerű ovális, kissé hegyes alakzatot kapok. A műveletet a tortalap másik oldalán megismétlem. A középen megmaradó rész lesz a nyuszi nyakkendője. Az alakzatokat egy nagy tálcán a helyükre illesztem, a fej köré. A marcipánt átgyúrom, kinyújtom, és késsel megformázom a füleket; szemeket, és a fogakat fehérből, a pofiját, bajszát barnából. A maradékból bepöttyözöm a nyakkendőjét.
Elkészítési idő: kb. 2 óra
Jó tanács: Marcipán helyett francia drazséval is kirakhatjuk a nyuszi szemét, orrát. A bajsza pedig hosszúkás gumicukorból is készülhet.
Olajos piskóta
Hozzávalók: 3 csésze liszt, 1 csésze porcukor, 1 csomag sütőpor, 1,5 csésze szénsavas ásványvíz, 3 egész tojás, 1 csésze olaj vagy olvasztott margarin. A csésze mérete 2 vagy 2,5 dl.
Elkészítés: A hozzávalókat a fenti sorrendben, egy nagy tálban összekeverjük csomómentesre. Azután hozzátesszük, amit otthon találunk. pl.: kókuszreszeléket, kakaóport, darabokra tört csokoládét, szárított gyümölcsöket, finom darabokra tördelt diót, mogyorót. Sütőpapírral kibélelt magas falú tepsibe öntjük, és közepes fokozaton 40-45 percig sütjük. 30 perc elteltével tűpróbát végzünk.
Hamar elkészül, változatos.
Orosz krémtorta 1.
Hozzávalók: 10 tojás, 30 dkg cukor, 10 dkg liszt, 3 dl tej, fél rúd vanília, 2 dl rum, 10 dkg mazsola, 10 dkg cukrozott narancshéj vagy cukrozott gyümölcs, 1,5 dkg zselatin, 6 dl tejszín, citromhéj.
5 tojásból 10 dkg cukorral, 10 dkg liszttel 4-5 tortanagyságú piskótalapot sütünk. Habüstben simára keverünk 3 dl tejjel 5 tojássárgáját, 20 dkg cukrot, hozzáadunk fél rúd vaníliát, ezután felforraljuk. Ha felforrott, azon melegen hozzáteszünk 1,5 dkg hideg vízben megáztatott zselatint, jól összekeverjük és lehűtjük. Ha kihűlt, hozzákeverünk 4 dl tejszínből felvert kemény habot. Tortaformát zsírpapírral kibélelünk, aljára egy piskótalapot teszünk. Rummal meglocsoljuk, erre krémet öntünk, elsimítjuk, meghintjük rumba áztatott mazsolával, apró kockára vágott narancshéjjal, cukrozott gyümölccsel, erre piskótalapot teszünk, ismét meglocsoljuk rummal, ezután krémet, mazsolát, cukrozott gyümölcsöt szórunk rá. Ezt ismételjük, míg a forma megtelik. Tetejére krémet kenünk. Jégszekrénybe tesszük. Ha megfagyott, a tortakarikát óvatosan levesszük róla, a zsírpapírt eltávolítjuk, és üvegtálra csúsztatjuk. Tejszínhabbal és cukrozott gyümölccsel díszítjük.
Orosz krémtorta 2.
Piskótatésztát készítünk 6 tojássárgája, 10 és fél deka cukor, 6 tojás habja és 8 deka lisztből, egyben sütjük, s ha kihűlt 3 részre vágjuk. 8 tojássárgája, 3 és fél deci tej, 14 deka cukorból krémet főzünk, s elvéve a tűzről még keverjük, míg kihűlt. Fél liter tejszint fölverve a krém közé vegyítünk egy kevés vaníliás cukorral együtt s beleteszünk még 7 deka mazsolát és 7 deka citronádot, mit előzőleg már rumban áztattunk. 4-5 lap 1 deci vízben feloldott zselatint is keverünk a krémhez, előveszünk egy tortaformát, alul a krémből teszünk, azután egy bisquit lapot, ismét krémet s így tovább. Jégre tesszük pár órára, s használatkor kiborítjuk.
Őszibaracklepény
Hozzávalók (6-8 személy részére): 16 dkg vaj, 30 dkg liszt, 15 dkg cukor, 2 db tojássárga, 1 dl tejföl, 5 dkg mandula, 5 dkg zsemlemorzsa, 3 g fahéj, 1,20 kg őszibarack, fél citrom reszelt héja, 5 dkg vaníliás cukor, só.
A piskótatésztához: 4 db tojás, 10 dkg cukor, 10 dkg liszt.
A vajat, a lisztet, a fele mennyiségű cukrot, a tojássárgát a gyúródeszkára téve jól összegyúrjuk. A tésztát csipetnyi sóval és reszelt ciromhéjjal ízesítjük, majd annyi tejfölt adunk hozzá, hogy középkemény tésztát nyerjünk. Kb. 1 cm vastagságúra kinyújtjuk, tepsibe tesszük, villával megszurkáljuk, és félig megsütjük. A megtisztított fehér mandulát ledaráljuk, zsemlemorzsával, őrölt fahéjjal, 5 dkg cukorral összekeverjük, és az egyik felét a már kihűlt tésztalapra szórjuk. Erre sorban rárakjuk a meghámozott, vastagabb szeletekre vágott őszibarackot és meghintjük a megmaradt mandulával.
Elkészítjük a piskótatésztát.
A tojássárgáját a 6 dkg cukorral simára keverjük. A tojásfehérjét a 4 dkg cukorral kemény habbá verjük, és lazán a sárgájához keverjük. Végül lassan szórva beleforgatjuk a lisztet. Az így elkészített piskótatésztát az őszibarackra öntjük, elsimítjuk és mérsékelt hőfokú sütőbe téve, megsütjük. Ha kihűlt, feldaraboljuk, és vaníliás cukorral meghintjük.
Elkészítési idő: 70 perc
Őszibarackos alagút
Készítünk egy sárgabarack lekváros piskótatekercset (16 szeletre van szükség), de egyszerűbb, ha ezt babapiskótával helyettesítjük. Egy nagyobb méretű őzgerincformát folpackkal kibélelünk és kirakjuk a piskótatekercs-szeletekkel, vagy barackbefőtt levébe mártogatott babapiskótával (csak óvatosan, el ne ázzon!). Ebbe a piskótaágyba kerül a következő krém: 25 dkg áttört tehéntúrót 8 dkg porcukorral, 1 vaníliával, 2 evőkanál rummal, és kevés befőttlében felolvasztott 1 csomag zselatinnal simára keverünk. Közben 1 dl tejszínt keményre verünk, és a krémhez keverjük.
A krém felét a formába töltjük, ebbe belenyomkodunk 8 fél őszibarackbefőttet, rásimítjuk a krém másik felét, befedjük a maradék piskótával, ráhajtjuk a folpack széleit, és hűtőben legalább 3 óráig hűtjük. A formából kiborítva a folpack könnyen lehúzható róla. A már felszeletelt süti nagyon gusztán néz ki és nagyon finom is.
Őszibarackos koszorú
Hozzávalók 16 szelethez: 25 dkg liszt, 23 dkg cukor, 5 dkg étkezési búzakeményítő, 4 tojás, 25 dkg vaj vagy margarin, 7,5 dl tejszín, 6 őszibarack, 1 citrom leve és reszelt héja, 1 zacskó vaníliás cukor, 8 lap fehér zselatin, 1 púpozott teáskanál sütőpor, 2 evőkanál darált natúr pisztácia
Elkészítés: A vajat habosra keverjük 20 dkg cukorral és a citromhéjjal. Hozzáadjuk a tojást, a lisztet, a sütőport és a keményítőt, majd sütőpapírral kibélelt, 28 cm-es tortaformába töltjük. Előmelegített sütőben, 200 fokon (gáztűzhelynél 3-as fokozaton) 35-45 percig sütjük. A zselatint vízbe áztatjuk. Az őszibarackot forró vízbe mártjuk, hideg vízzel leöblítjük, héját lehúzzuk. Félbevágjuk, kimagozzuk, a húsát cikkekre vágjuk. A felét a maradék cukorral és a citromlével pürésítjük. A feloldott zselatint a gyümölcspürébe keverjük, és kb. 20 percre hűvös helyre állítjuk. Néhány barackcikket a díszítéshez félreteszünk, a többit kockákra vágjuk. A kihűlt piskótát keresztben kettévágjuk. Az egyik lapra rányomunk egy 26 cm-es koszorúformát, és a széle mentén, valamint a közepén a tésztát körbevágjuk. A leeső darabokat és a másik lapot kockákra vágjuk. 4 dl tejszínt kemény habbá verünk, majd belevegyítjük a barack- és piskótadarabokat. A masszát a hideg vízzel kiöblített koszorúformába kanalazzuk, ráhelyezzük a kivágott piskótagyűrűt, majd 3 órára hideg helyre állítjuk. A forma alját forró vízbe mártjuk, a tésztát kiborítjuk. A maradék tejszint a vaníliás cukorral együtt habbá verjük, és a koszorúra kenjük. A félretett gyümölcscikkekkel és pisztáciával díszítjük.
Elkészítési idő 1 és 1/2 óra.
Őszibaracktorta
Hat tojásból készült piskótatorta tetejéről levágunk egy ujjnyi vastag szeletet, és kis darabokra morzsoljuk. Két egész tojást habosra keverünk 5 dkg cukorral, 1 csomag vaníliás cukorral, 1 evőkanál liszttel, és 4 dl tejjel felengedve kis lángon vagy gőz fölött sűrű krémmé főzzük.
Belekeverjük az elmorzsolt piskótát, és ha kihűlt, a tálra tett tortalapra simítjuk. A tetejét kirakjuk sűrű szirupban megpárolt és jól lecsurgatott őszibarack szeletekkel. A visszamaradt szirupot sűrűre főzzük, ha langyosra hűlt, 2 evőkanálnyi kevés vízben feloldott zselatint keverünk hozzá, és a torta tetejét bevonjuk vele.
Tipp: őszibarackbefőttből is készülhet, a leve szolgálhat rögtön szirup gyanánt is.
Pesti piskótatekercs
Elkészítése: Tisztára úgy készül, mint a francia piskóta, de kettőbe vágva ízzel megtöltjük, szeletekre vágjuk, és soronként lerakva, leöntjük, bőven vaníliás sodóval.
Piskótacsók (francia recept)
Habüstben habverővel simára keverünk 3 egész tojást meg 2 fehérjét 8 deka cukorral. A tűzre téve az üstöt, habverővel gyorsan tovább folytatjuk a keverést, míg a massza langyossá lesz. Ekkor a tűzről levesszük az üstöt, és hideg vízzel teli edénybe téve, tovább folytatjuk a felverést, míg a massza kemény habbá nem vált. Szitálva beleszórunk 8 deka lisztet, belereszeljük egy citrom héját. Végül papírral kibélelünk egy tepsit. kikenjük a papírt vajjal vagy zsírral, és kiskanállal halmokban rakjuk rá a tésztát. A forró sütőbe toljuk, és világossárgára sütjük. Mivel nagyon kényes a sütése, ha félünk, hogy a kis csókok szétfolynak, a papírral bélelt tepsibe félujjnyi vastagon simítsuk a tésztamasszát, és ha kisült, nagyobb pogácsaszaggatóval szúrjunk ki belőle kis kerek lapokat. Kettőt-kettőt barackízzel összeragasztunk, úgy rakjuk tálra. Pehelykönnyű, finom süteményt kapunk.
(Ha unjuk az aprólékos munkát, alaposan kikent püspökkenyérformában is süthetjük, majd deszkára borítjuk, ha kihűlt, vékonyan felszeljük, két-két szeletet barackízzel összeragasztva adhatjuk az asztalra.)
Piskótafánk
25 deka lisztet fél csomag sütőporral elkeverünk, azután 20 deka vajjal, 4 egész tojással, 25 deka cukorral, fél csomag vaníliás cukorral, 6 evőkanál tejföllel és 1-2 kanál tejjel deszkán jól összegyúrunk. A tésztát ujjnyi vékonyra nyújtjuk, s fánkszúróval vagy kis pohárral kiszúrva kikent tepsibe tesszük. A korongocskák tetejét tojássárgájával megkenve jó forró sütőbe süssük.
Piskóta-haluska
5 tojássárgáját, 5 kanál cukorral jól elkeverünk, 5 tojás habját, és 5 kanál lisztet téve hozzá, ezen tömegből 1 liter, forró tejbe haluskákat főzünk. Mindig csak két-három haluskát egyszerre, ha forr, megfordítjuk, így is fölhagyjuk jól forrni, s azután szitára rakjuk. Így folytatjuk a befőzést, míg a tészta mind elfogyott.
Egy erre alkalmas tálat vajjal kikenünk, 5 deka vajat a tűzhely szélén felolvasztunk és 7 deka leforrázott, tisztított mandulát is megdarálunk. A tálba rakunk egy sort a haluskából, melyek rendesen kicsit összeesnek, de a sülésnél ismét megdagadnak.
Ráöntünk egy kanál olvasztott vajat s egy kanál mandulát, kis cukrot, ismét haluskát, kis vajat stb., míg mind bele tettük, fölül is öntünk vajat, mandulát s fél óráig sütjük. Ugyanabban a tálban szervírozzuk, málna, vagy eperlét adunk külön hozzá.
Piskótahasábok kókuszban
Hozzávalók: piskóta, csokoládéöntet, kókuszreszelék.
Téglalap alakú piskótát veszünk (vagy sütünk), kisebb-nagyobb darabokra vágjuk, a darabokat híg csokoládéöntetbe mártjuk, majd beleforgatjuk a kókuszreszelékbe.
Csokoládéöntet: 3 evőkanál kakaót, 3 evőkanál cukrot, 5 evőkanál vizet állandóan keverve felforralunk. A tűzről levéve egy diónyi vajat teszünk bele (ettől fényes lesz a bevonat). Míg kihűl, többször megkeverjük.
Figyelem: Ha nincs kókuszreszelék, a piskótát tálra tesszük, és rácsurgatjuk a forró csokoládét!
Piskótamáglya
Hozzávalók: 1 vastagabb piskótalap, 4 tojássárgája, 15 dkg cukor, 15 dkg vaj, 8-10 dkg hámozott, darált mandula, 2-3 dl feketekávé, 25 dkg cukrozott tejszínhab.
A piskótát nagyobb darabokra vágjuk, és erősre főzött feketekávéba mártogatjuk, amelybe - ha nem gyerekeknek készül - tehetünk egy kis rumot is. A tojássárgájából, cukorból, vajból, őrölt mandulából hidegen krémet keverünk. A mártogatott piskótából egy sort rakunk az üvegtál aljára, rá krémet teszünk, majd újra piskótát, és az egészből addig rakjuk a piramist, amíg tart a hozzávalókból. Végül az egészet gazdagon beborítjuk tejszínhabbal,
Piskóta-puding
Hozzávalók: Tojás 14 db, porcukor 25 dkg, vanília 1/2 rúd, liszt 25 dkg, csokoládé 8 dkg, alkörmös 1/4 kk., tojássárgája 4 db, cukor 12 dkg, tej 0.5 l.
Elkészítése: Tizennégy tojás sárgáját 25 dkg porcukorral, kis vaníliával habosra keverünk. Kanalanként beleteszünk 25 dkg finomlisztet, és a 14 tojás keményre vert habját. Három részre osztjuk: az elsőbe teszünk 8 dkg reszelt csokoládét, a másodikba pár csepp alkörmöst, hogy rózsaszínű legyen, a harmadikat pedig sárgára hagyjuk. Külön-külön kisütjük, ha kihűlt kockákra vágjuk, belerakjuk váltogatva a pudingformába. 4 tojássárgáját 12 dkg cukorral fél l tejjel habosra keverünk, ráöntjük a tésztára, és fél óráig gőzben főzzük. Narancsmártással tálaljuk.
Piskótatekercs 1.
Hozzávalók: 8 tojás, 15 deka porcukor, egy kis reszelt citromhéj, kávéskanálnyi citromlé, 16 deka liszt.
8 tojásfehérjének kemény habjába elkeverünk 8 deka porcukrot, majd hozzákeverjük a 8 tojás 7 deka cukorral kikevert sárgáját és egy kis reszelt citromhéjat, 1 kávéskanálnyi citromlevet, és 16 deka lisztet. Tepsibe fehér papirost teszünk. Erre a tésztát ujjnyi vastagon felkenjük, és meleg sütőben sütjük. Ha kisült, a tésztát a papirossal együtt kivesszük a tepsiből, megfordítjuk, és a papirost lehúzzuk róla. Barackízzel megkenjük, s a két szélét levágjuk, hogy a csavarásnál ne törjön. Az összecsavart tekercset abba a papírba, amelyben sült, jó szorosan belecsavarjuk, és legalább 10 percig állni hagyjuk. Azután vizes késsel felszeleteljük a tekercset és sodót adunk mellé.
Piskótatekercs 2.
Hozzávalók: 10 tojás, 20 dkg porcukor, 20 dkg liszt, 20-30 dkg barackíz. A borhabhoz: 6 dl fehérbor, 6 tojás, 15 dkg cukor, citromhéj, fahéj, szegfűszeg, liszt.
A tojássárgáját a porcukorral habosra kikeverjük, hozzáadjuk a lisztet, a legvégén a habbá vert tojásfehérjét és az egészet óvatosan elkeverjük. A sütőlemezre vagy a tepsibe sütőpapírt teszünk, és téglalap alakúra elterítjük rajta a piskótamasszát. Nem túl forró sütőben megsütjük. A tetejét kevés liszttel meghintjük, s így borítjuk ki a gyúródeszkára. A papírt levesszük róla, baracklekvárral megkenjük, szorosan feltekerjük és zsírpapírba vagy folpackba göngyöljük, hogy a szeletelésig a tekercs összeálljon. A piskóta tésztája készülhet kakaóval vagy darált dióval, ilyenkor arányosan kevesebb lisztet adunk hozzá.
A piskótatekercs hagyományos kísérője a borhab, amihez a bort a citromhéjjal, fahéjjal, szegfűszeggel felforraljuk. A tojássárgákat a cukorral habosra kikeverjük, egész kevés lisztet is adva hozzá. Rászűrjük a felforralt bort, és habverővel tovább kevergetve forrpontig hevítjük. A tojásfehérjéket kevés cukorral habbá verjük. Ehhez öntjük, ugyancsak állandó keverés mellett a boros keveréket, majd az egészet tűzálló edénybe téve, s azt forró vízbe állítva még néhány percig folytatjuk a keverést. Csak arra kell ügyelni, hogy a víz ne forrjon. A borhabot melegen adjuk a piskótaszeletekhez.
Piskótatekercs 3.
Hozzávalók: Tojás 8 db, cukor 15 dkg, liszt 8 dkg, gyümölcsíz 10 dkg.
Elkészítése: Nyolc tojássárgáját 15 dkg cukorral habosra keverünk, teszünk bele 8 dkg lisztet, 8 tojás kemény habját, kikent, lisztezett tepsibe tesszük, sütjük, ízzel töltjük, és felsodorjuk.
Piskótatekercs 4.
A tésztához: 2 tojás, 3 ek. víz, 10 dkg cukor, 1 cs. Dr.Oetker vaníliás cukor, 6 dkg liszt, 1 cs. Dr. Oetker vaníliakrém-por, 1 sima teáskanál Dr.Oetker sütőpor.
Töltelék: gyümölcsíz.
Behintésre: kevés porcukor.
Készítése: A tojások sárgáit habverővel, a vízzel, sűrű krémmé verjük, azután kanalanként a vaníliás cukorral kevert cukor 2/3 részét adjuk hozzá, és addig verjük, míg sűrű krémszerű masszát kapunk. A tojásfehérjét habbá verjük, azután tovább verve hozzáadjuk kanalanként a maradék cukrot. A habnak oly keménynek kell lennie, hogy késsel elvágva, a vágás helye látható legyen rajta. A habot a tojáskrémbe tesszük, erre szitáljuk a krém- és sütőporral a lisztet. A habverővel most vigyázva mindezt egyik oldalról a másik oldalra húzzuk, a masszát a habverőn át leejtjük, és ezt addig folytatjuk, míg a liszt jól elvegyült benne.
Zsírozott, papírral bélelt tepsibe simítjuk, egyenletesen, és 10-15 percig sütjük, jó meleg sütőben.
Piskótatekercs 5.
Tészta: 5 tojás, 10 dkg cukor, 1 csomag Dr.Oetker vaníliás cukor, 11 dkg Dr.Oetker "Gustin".
Töltelék: gyümölcsíz.
Beszóráshoz: porcukor.
Készítése: A tojássárgáját 5 dkg cukorral és vaníliás cukorral krémszerű anyaggá keverjük. A fehérjékből kemény habot verünk, a fennmaradt cukrot kanalanként átkeverjük benne. A habnak oly keménynek kell lennie, hogyha késsel átvágjuk, az jól látható legyen. A habot a tojáskrémre tesszük, és rászitáljuk a gusztint. Vigyázva a krém alá húzzuk. Zsírozott, papírral bélelt tepsire öntjük (a papírt is zsírozni!).
Sütési idő 10-15 perc, erős tűznél.
Ha megsült, a tésztát a papírjánál megemelve, cukorral behintett papírra borítjuk, a papírt lehúzzuk róla, bekenjük gyümölcsízzel, rögtön felsodorjuk, és cukorral behintjük.
Piskótatorta
Hozzávalók: 6 tojás, 12 dkg cukor, 12 dkg liszt, reszelt citromhéj.
6 tojássárgáját 8 dkg cukorral habosra keverjük, ezután a fehérjéből a többi cukorral kemény habot verünk, hozzátesszük a sárgájához, majd fakanállal hozzákeverjük a lisztet. Tortakarikába töltjük, gyenge sütőben megsütjük. Különböző tortákhoz használhatjuk, vagy barackízzel megtöltve és áthúzva, vagy üresen megcukrozva is adhatjuk.
Piskótatorta, gesztenye- és csokoládékrémmel
Tészta: 9 dkg finomliszt, 6 dkg vaj, 3 dkg porcukor, 1 evőkanál tejföl.
Csokoládés alap: 8 dkg finomliszt, 1 dkg kakaópor, 3 tojás, 1 tojássárgája, 10 dkg kristálycukor, fél csomag vaníliás cukor.
Csokikrém: fél liter tejszín, 8 dkg tej tortabevonó csokoládé.
Gesztenyekrém: 3 csomag zselatin, 2,5 dl tejszín, 12 dkg gesztenyepüré, 4 dkg porcukor, 1 evőkanál rum.
Díszítés: 8 dkg lekvár, 2,5 dl tejszín, 20 dkg gesztenyepüré, 12 kompót meggyszem.
Előkészítés előző este: A felfőzött tejszínben, felolvasztjuk a tortabevonó csokoládét, keverőgéppel fél percen át felverjük, majd éjszakára hűtőbe tesszük. A tésztához a vajat elmorzsoljuk a liszttel, porcukorral, sóval, vaníliás cukorral, reszelt citromhéjjal és tejföllel összedolgozzuk. Fóliába csomagoljuk, és negyed órára hűtőbe tesszük. A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A tésztával egy tortaformát kibélelünk (24 cm), megszurkáljuk villával, és 10 perc alatt aranysárgára sütjük. Hagyjuk a formában kihűlni.
A csokoládés tésztához a kakaóport elkeverjük a liszttel. A tojást, tojássárgáját, cukrot, vaníliás cukrot kevés reszelt citromhéjjal krémesre keverjük és hozzáadjuk a kakaóval elkevert lisztet. Kivajazott, kilisztezett tortaformában 190 fokon 12 percig sütjük. A formában hagyjuk kihűlni. A vajas tésztát megkenjük lekvárral, ráhelyezzük a kakaós piskótatésztát. A csokoládékrémet kézi mixelővel kis fokozaton felkeverjük, és a piskótatésztára kenjük. 1 órára hűtőszekrénybe tesszük a tortát. A gesztenyekrémhez a zselatint felolvasztjuk. A gesztenyepürét porcukorral és rummal elkeverjük, majd hozzáadjuk a felkevert tejszínhabot és a zselatint. A gesztenyekrémmel betöltjük a tortát, és hűtőszekrénybe tesszük. A tortát lekenjük tejszínhabbal, gesztenyereszelékkel és meggyszemekkel díszítjük.
Piskótatorta diótöltelékkel
A tésztához: 2 tojás, 6 ek víz, 15 dkg cukor, 1 cs. Dr.Oetker vaníliás cukor, 17 dkg búzaliszt, 1 cs. Dr.Oetker vaníliakrém-por, 2 teáskanál Dr.Oetker sütőpor.
Díszítéshez: 3 dkg darált dió, 2 dkg cukor.
A töltelékhez: 2-3 ek. cukor, 7 dkg dióbél, 5 dkg zsemlemorzsa, 1-2 ek rum, kb. 1.25 dl tej.
Vaníliakrém: 1/2 cs. Dr.Oetker vaníliakrém-por, 1 tetézett ek. cukor, 0.25 l tej.
Készítése: A tojássárgáját a vízzel sűrű habbá keverjük, habverővel.
Apránként a cukor 3/4 részét a vaníliás cukorral keverve adjuk hozzá. Utána tovább verjük, míg sűrű krémszerű masszát kapunk. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd folytonos keverés mellett hozzáadjuk a fennmaradt cukrot. A habnak oly keménynek kell lennie, hogy késsel a vágás látható legyen. Hozzáadjuk a tojás-sárgákhoz, és erre, a krémporral, és a sütőporral kevert lisztet szitáljuk. Mindezt óvatosan elvegyítjük (de nem keverjük!) és zsírozott, papírral bélelt tortaformába (26 cm átmérőjű), töltjük. Azonnal megsütjük.
Sütési idő: kb. 35 perc, jó, közepes tűznél.
A tortát legjobb csak másnap felhasználni, és a tölteléket csak akkor készíteni.
A töltelékhez a darált diót, zsemlemorzsát, cukrot, rumot, a tejjel, kenhető péppé keverjük. A vaníliakrémhez a krém-port a cukorral és 3 evőkanál tejjel elkeverjük. A fennmaradt tejet felfőzzük, levesszük a tűzről, folytonos keverés mellett a feloldott krémport hozzákeverjük, és még egyszer felforraljuk. A tűzről levéve addig keverjük, míg kihűl, nehogy hártya keletkezzen rajta. A teljesen kihűlt tortát kétszer elvágjuk, és a lapokat, papírral emeljük le egymásról. Az alsó lapot a diótöltelékkel kenjük meg, a második lapot ráhelyezzük, ezt megkenjük vanília krémmel, (a krémből hagyunk még!), ráhelyezzük a harmadik lapot. Ekkor a torta tetejét és oldalait a visszamaradt vaníliakrémmel egyenletesen és vékonyan bevonjuk, és megszórjuk, a cukorral világosra pirított őrölt dióval.
Piskótás sonkatekercs
Hozzávalók 4 személyre: 150 g főtt sonka, 4 tojás, 100 g liszt, 2 tk. szárított élesztő, vaj, 2 dl tejszín, 1 tk citromlé, 2 sárgarépa, só, bors, mustár
A tojásokat felverjük, összedolgozzuk a sóval, borssal, és az élesztővel elkevert liszttel. Egy 20x30 cm-es tűzálló tálba öntjük, amelyet vajjal megkent sütőpapírral béleltünk ki. Előmelegített sütőben 180 ° C-on 15 percig sütjük. Közben a citromlevet összekeverjük a tejszínnel, egy kiskanálnyi mustárral és a lereszelt sárgarépával. Amikor a piskóta megsült, óvatosan nedves konyharuhára borítjuk, majd megszórjuk az apróra vágott főtt sonkával. Rákenjük a sárgarépakrémet, és a konyharuha segítségével szorosan feltekerjük, majd fóliába csomagoljuk, s egy órán át a hűtőszekrényben pihentetjük. Szeletelve tálaljuk.
Piskótás vaníliapuding
Hozzávalók: 1 zacskó vaníliás pudingpor, 5 dl tej, 1 zacskó vaníliás cukor, 10 dkg maradék töltetlen, megszáradt piskóta, 10 dkg cukrozott gyümölcs (mazsola, birsalmasajt, kőkemény, apróra vágott gyümölcslekvár, cukrozott narancshéj stb.), 5 dkg apróra tört csokoládé, 1 evőkanál rum (vagy 1 mokkáskanál rumaroma), 2 dl tejszín.
Egy tálban összekeverem a pudingport, a vaníliás cukrot, a rumot és a tejet, majd annyi cukrot teszek bele, hogy ne legyen túl édes. A piskótát apróra vágom és az összes, nagyon kis kockákra vagdalt gyümölccsel valamint a csokoládédarabkákkal együtt hozzáteszem a pudingos tejhez. Apró hőálló poharakba vagy egyéb formákba töltöm, és folpack fóliával lefedve beteszem a mikrohullámú sütőbe. A legerősebb fokozaton párolom négy-öt percig, közben egyszer megfordítom. További öt percig hagyom háborítatlanul, majd a formákban hagyom kihűlni. Hűtőszekrényben jól lehűtöm és tálkákra borítva, a tejszínből vert kemény habbal tálalom.
Poharas piskóta
Hozzávalók: 1 egész tojás, 1 pohár cukor, 1 pohár tej, 1 pohár apróra vágott dió, 1 pohár liszt, 1 csomag sütőpor, 1 citrom reszelt héja.
A tojást a cukorral és a sütőporral habosra keverjük, majd beletesszük a diót, a citromhéjat, a tejet, a lisztet. Kizsírozott, kilisztezett, közepes nagyságú tepsibe elsimítjuk és megsütjük.
Figyelem: A sütést forró sütőben kezdjük, kb. 5 perc múlva közepes fokozatra vesszük és így fejezzük is be!
Potyogtatós piskóta
Gyerekek, felnőttek körében egyaránt sikere lesz a potyogtatós piskótának. Két deci (14 dkg) cukrot három tojás sárgájával, fél csomag sütőporral és 10 deka puha margarinnal habosra keverünk. Egy deci tejet, négy deci (20 dkg) lisztet meg egy evőkanál olajat dolgozunk bele, és a tojások habbá vert fehérjét is beleforgatjuk. Kizsírozott közepes (20-40 cm-es) tepsibe simítjuk, és megtisztított, kimagozott meggyel sűrűn megszórjuk. (Ha gazdagabban akarjuk adni, még apró kockára vágott étcsokoládét is hinthetünk a meggy közé.) Forró sütőbe tolva 30-35 perc alatt tűpróbáig sütjük. A tepsiben hagyjuk kihűlni, és kockákra vágva rakjuk tálra.
Pudingos piskótakocka
Hozzávalók: 1 zacskó vaníliás pudingpor, 5 dl tej, 10 darab babapiskóta, 3-4 evőkanál kristálycukor, 1 fél dl narancslé, 5 dkg mazsola, fél dl rum (vagy 1 teáskanál rumaroma), 1 zacskó vaníliás cukor, 1 evőkanál zselatinpor, csokoládémártás
A babapiskótát apróra tördeljük, majd a rummal és a narancslével lelocsoljuk. Legalább 20 percig hagyjuk állni, ez idő alatt többször is átforgatjuk. Közben a pudingot a zacskón lévő előírás szerint elkészítjük a tejjel, a cukorral és a vaníliás cukorral. Mielőtt elkészülne, a megmosott, és lecsöpögtetett mazsolát is hozzáadjuk. A kész pudingba belekeverjük a zselatinport. Szögletes tepsit vagy tűzálló tálat készítünk elő. A még meleg pudingot összekeverjük a narancsos-rumos piskótával, és belesimítjuk az edénybe. Ha már egészen kihűlt, betakarjuk, és betesszük a hűtőszekrénybe. Másnapig hűtjük. Kis kockákra vágva egy-egy desszertes tányéron felhalmozzuk. A közben elkészített csokoládémártással lelocsolva kínáljuk.
Puncs fánkocskák
Piskótatésztát készítünk 8 tojássárgája, 14 deka cukor, a 8 tojás habja és 14 deka lisztből, kis citromízzel. Ujjnyi vastagra sütjük, fánk szúróval kiszurkáljuk, a megmaradt tésztát finomra vágjuk, sűrű cukorsziruppal leöntjük, 2 szelet puhított csokoládét, 14 deka darált mandulát s szájíz szerint rumot teszünk bele.
Két-két fánkot összeillesztünk a töltelékkel, melyet jó ujjnyi vastagon teszünk közé, oldalt elsimítva, felül narancs jéggel vonjuk be.
Puncsos piskóta
Egy csomag ún. Gála (főzés nélkül készíthető) pudingporhoz habverővel, apránként hozzákeverünk egy fél liter szobahőmérsékletű tejet. egy csomag vaníliás cukrot meg 2-3 evőkanál rumot, 2-3 percig habverővel tovább keverjük, és 10 percig állni hagyjuk. Ekkor elkeverjük két deci habbá vert tejszínnel. Egy doboz babapiskótát veszünk, darabonként megmártjuk (nem áztatjuk!) egy evőkanál rummal meg kevés cukorral ízesített tejben, és felét kirakjuk egy mély üvegtál aljára Erre darabokra vágott, őszibarackbefőttet rakunk (a levétől jól lecsurgatjuk!), és rásimítunk a krémből egy réteget. Ismét babapiskóta sor következik, rá egy gyümölcssor, majd rákenjük a maradék krémet. Tetejét gyümölcsdarabokkal díszítjük, és a hűtőszekrényben legalább egy fél napig állni hagyjuk. (Ha szeretjük, keverhetünk a krém-be 10 deka mazsolát is.)
Puncstorta
Hozzávalók: 10 egész tojásból, 20 dkg cukorból, 20 dkg liszttel piskótatésztát készítünk. 10 dkg barackíz, 1 dl rum.
Kivajazott, lisztezett tortaformában csak a fele piskótatésztát sütjük meg. A másik felét kivajazott, lisztezett tepsin vagy fehér papíron, ujjnyi vastagon elkenve sütjük. Ha a torta kihűlt, három részre vágjuk, a középső lapot félretesszük. Az alja és teteje belső felét bekenjük barackízzel. Tetejét az ízzel kent oldalával felfelé, visszahelyezzük a tortaformába. A félretett középső lapot, valamint a külön sült lapot kockára vágjuk, 20 dkg cukrot 1,5 dl vízzel, vaníliával felforralunk, hozzáöntjük a rumot, és a kockára vágott piskótára locsoljuk, majd óvatosan összekeverjük, kevés összevágott narancshéjjal ízesítjük, és az egészet rátesszük a tortalapformába helyezett tető részre. Kissé megnyomkodjuk, rátesszük a másik lapot is, az ízzel megkent résszel befelé. Lenyomkodjuk, és megfelelő nehezéket helyezünk rá. Legalább 1-2 óra hosszat hagyjuk így állni, majd a karikát levesszük róla, tetejét megkenjük barackízzel és rózsaszínű fondánnal bevonjuk. Lehetőleg másnap vágjuk fel.
Rakott piskóta
Hozzávalók: 1 db kész piskóta, rum, 5 dl tej, 20 dkg cukor, 1 evőkanál liszt, 2 tojás, 2 csomag vaníliás cukor, 3 dkg mazsola, tejszínhab.
A sült, összevágott piskótát egy tálba rakjuk, és rummal meglocsoljuk. A tejből, a cukorból, a lisztből, a tojások sárgájából és a vaníliás cukorból krémet főzünk. Ha megfőtt, beletesszük a mazsolát, és a 2 tojás felvert habját. Ezzel leöntjük a piskótát, tejszínhabbal díszítjük, és hűtőbe tesszük.
Rakott puding
Hozzávalók: 1 kicsi, kerek, töltetlen piskóta (zsúrtortának való), 1 zacskó vaníliás pudingpor, fél liter tej, 10 dkg mazsola, 1 kupica rum, 1 citrom reszelt héja, ízlés szerint cukor, 2 dl bármilyen gyümölcslé.
A piskótát három lapba vágom. Az alsó lapot beleteszem egy kerek, a piskóta méretének megfelelő mélyebb tálba. A gyümölcslé egyharmadával megöntözöm. A pudingot az előírás szerint elkészítem, belekeverem a cukrot, a citromhéjat és a megmosott, leszárazott mazsolát, majd ha kihűlt, a rumot is. A puding egyharmadát rákenem a tálra rakott piskótára. Erre ráborítom a második tésztalapot, amit ugyancsak meglocsolok a gyümölcslével. Újabb réteg pudingot kenek rá, végül a harmadik tésztalappal befedem. A maradék gyümölcslevet ráöntöm, rákenem a pudingot, és letakarva beteszem a hűtőszekrénybe. Legalább egy napig dermesztem, ezután 4 cikkre vágva tálalom.
Elkészítési ideje: kb. 60 perc (hűtés nélkül).
Rádiókrémes
Tészta: 25 dkg lisztet, 5 dkg cukrot, 5 dkg zsírt, 1 db tojást, 1 evőkanál kakaót, 1 dkg szalalkálit és pici tejet összegyúrunk, és 2 lapot sütünk belőle.
Piskóta: Ha tortamagasságú süteményt akarsz, akkor kb. 6 tojásból kell piskótát készíteni.
Krém 1: 2 dl tejet 2 kanál liszttel keményre főzünk.
Krém 2: 20 dkg vajat, 20 dkg porcukorral habosra keverünk.
Ha a krém 1 kihűlt (mi általában kevergetni szoktuk kihűlésig, hogy ne csomósodjon be), akkor a krém 2-höz adjuk.
Behúzás: 3 kanál vizet, 3 kanál kakaót, 3 kanál cukrot és 5 dkg vajat felfőzünk, majd a sütemény tetejére kenjük.
A sütemény összeállítása: 1 barna lapot megkenünk a 2 krém keverékével, majd rátesszük a piskótát, azt is megkenjük a krémek keverékével, majd arra tesszük rá a 2. barna lapot, és a végén ezt kell megkenni a csokoládéval.
Ha készen van a sütemény jobb, ha szobahőmérsékleten pár órát szikkadni hagyjuk, különben szétcsúsznak a lapok a szeletelésnél.
Rántott piskótagaluska
7 tojás, 15 dkg cukor, 15 dkg liszt, 2 dl olaj, késhegynyi só.
A tojássárgáját a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a tojások felvert habját és a lisztet, óvatosan, nehogy összetörjön a hab. Ebből a piskótatésztából bő, forró olajban kis galuskákat szaggatunk, és megsütjük. Az olajtól lecsepegtetve, bármilyen mártással leöntve (pl. vanília-, puncs-, stb.) tálaljuk.
Készíthetjük úgy is, hogy a megsült galuskákat kivajazott, tűzálló tálba tesszük, megszórjuk tetszőleges gyümölccsel, cukrozott tojáshabbal bevonjuk, és így sütjük meg.
Részeges piskóta
Üdítő, friss desszert a részeges piskóta. 12 darab babapiskótát darabokra törünk, és üvegtálba terítjük. 30 deka megmosott, lecsumázott fehér szőlővel, meg öt deka durvára vágott dióval meghintjük, és egy deci fehérborral meglocsoljuk. Három egész tojást négy evőkanál cukorral habosra keverünk, egy citrom reszelt héjával meg levével ízesítjük, és egy deci fehérborral felengedjük. Gőz fölött kevergetve sűrű mártássá főzzük, és azon forrón a piskótára öntjük. Legalább egy napra jégbe hűtjük, csak utána tálaljuk.
Réteges fagylalttorta
1 vékony, kerek piskóta tortalap, 1 l habtejszín, 10 dkg keserű csokoládé, 20 dkg porcukor, 20 dkg málna vagy földieper, 2 cl málna vagy eperlikőr, mandulaforgács
A csokiból 2 kockányit félre teszek a díszítéshez, a többit összetöröm, és gőz fölött megolvasztom. Egy púpozott evőkanál porcukorral jól elkeverem, majd lehűtöm. A gyümölcsből félreteszek 12 szép szemet, a többit megmosom, és a cukor felével összeturmixolom. A tortalapot pattintós tortaformába teszem. A tejszín negyedét habbá verem összekeverem csokoládéval, rákenem a tortalapra, és rövid időre a fagyasztóba teszem, hogy picit szilárduljon. A következő réteg 2,5 deci tejszín, habbá verve, cukros gyümölccsel, és likőrrel összekeverve. Amíg hűl, a maradék fél liter tejszínt is habbá verem és a maradék cukorral ízesítem. Egy kis részét csillagcsövű nyomózsákba töltöm, a többit harmadik rétegként a formába kenem. A tetejére 12 rózsadíszt nyomok, és utána lefagyasztom. Tálalás előtt egy órával kiveszem a fagyasztóból, és hűtőben tárolom. Mielőtt az asztalra teszem, az oldalát mandulaforgáccsal, a tetejét csokiforgáccsal és gyümölcsszemekkel díszítem.
Elkészítési idő: kb. 1 óra + fagyasztás
Ribiszkés sütemény
5 tojásból a szokásos módon piskótát sütünk egy közepes tepsiben. A tésztát kettévágjuk és megtöltjük a következő töltelékkel. 5 dl tejből kemény tejbedarát főzünk. Ha kihűlt, hozzáadunk 100 g vajat, 150 g porcukrot, 1 cs. vaníliás cukrot (ezeket előtte célszerű habosra keverni), valamint 500 g leszemezett ribizlit. Ezt a krémet a piskótalapok közé kenjük, a piros szemek gyönyörűen mutatnak a vastag, kemény krémben. Tetejét megszórjuk porcukorral. Nagyobb kockákra vágva kínáljuk.
Ribizlis piskóta
Hozzávalók: 3 db tojás, 4 dkg búzaliszt, 20 dkg ribizli, 60-80 csepp Polisweet, késhegynyi sütőpor
Elkészítés: A narancsos túrótortánál leírt módon elkészítjük a piskótamasszát. Margarinnal vékonyam kikent kisméretű 20 x 30 cm-es) teflontepsibe öntve egyenletesen rászórjuk a ribizli szemeket, majd jó meleg sütőbe tesszük, és a lángot mérsékeljük. Akkor jó, amikor a beleszúrt pecsenyevillára nem tapad és szép világos-piros. Amikor kihűlt, szükség esetén óvatosan föllazítva kiborítjuk a formából és egyenletesen kockára vagy közepes méretű pogácsaszaggatóval korongokra darabolva tálaljuk.
Elkészíthetjük kimagozott, felezett jól lecsurgatott meggyel, cseresznyével vagy dúrvára reszelt kinyomkodott almával is.
Ribizlis sütemény
4 tojásból piskóta, 2 dl tej, 2 dkg búzadara, 20 dkg margarin, 20 dkg porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 50 dkg megtisztított ribizli, a tetejére citrommáz, ribizli.
A piskótát megsütjük, majd kettévágjuk, és a következő krémmel töltjük meg: a tejből a búzadarával tejbedarát főzünk és kihűtjük. Közben habosra keverjük a margarint a porcukorral, a vaníliás cukorral, hozzákeverjük a kihűlt darát, és a ribizlit. Alaposan kikeverjük, és ezzel töltjük meg a piskótát. A felső lapot bevonjuk citrommázzal, tetejére ribizlit szórunk. Még frissen bejelöljük a szeletek helyét, mert ha a citrommáz megszárad, szeleteléskor törik.
Rigó Jancsi
Piskóta 8- 10 tojásból, ezt talán nem kell leírni.
Kakaós vastag, hogy elvágható legyen. A tetejére csoki máz, mielőtt a krémet bele tennénk!
Csokimáz: 4 evőkanál kristálycukor, 4 evőkanál víz, lassan, kevergetve főzni, míg a két ujj között kicsit nyúlós nem lesz, úgy gyöngyözik főzés közben / vigyázat az égésre! / bele 1 tábla főzőcsoki és 2 evőkanál kakaópor, végül 5 dkg margarin. Ráönteni a tésztára.
Krém: 2 doboz (1 liter) Parmalat / ez a legjobb és keményebb / tejszínhab. lassan felverni, bele kb. 3 evőkanál porcukrot és 2 evőkanál kakaót ízlés szerint. Kb. 1 dl vízben felfőzni egy evőkanál Horváth Rozi zselatint, kicsit hűteni, és dermedés előtt gyorsan belekeverni a habba (olvasztja), meg nehogy csomós legyen. ráöntjük piskótára. Hűtőbe!
Rizstorta 1.
Hozzávalók: 10 dkg rizs, 6 dl tej, 2 dl tejszín, 10 dkg mazsola, 3 dkg vaj, 2 púpozott evőkanál zselatinpor, 1/2 citrom leve és reszelt héja, ízlés szerint cukor vagy méz, 1 mokkáskanál só, 1/2 cm vékony kerek piskótalap.
A rizst gondosan megmossuk, átválogatjuk, majd leszűrjük. A vajon üvegesre pirítjuk, ezután 2 dl vizet és 5 dl tejet ráöntünk. Megsózzuk, majd addig főzzük, amíg az összes folyadékot elfövi. Közben a megmosott, leszárazott, és átválogatott mazsolát, valamint a reszelt citromhéjat is hozzáadjuk. Végül belekeverjük a cukrot és a citromlevet. Ezután a rizst hagyjuk kihűlni. Közben a tejszín felé kemény habbá verjük. A zselatint lábaskába szórjuk, a megmaradt tejet ráöntjük, és kis lángra téve, folyamatosan, a zselatin oldódásáig kevergetjük. A már kihűlt rizsbe belekeverjük az ugyancsak kihűlt, de még nem dermedt zselatint, majd a tejszínhabot is óvatosan beleforgatjuk. A vékony piskótalapot belefektetjük, egy kapcsos tortaformába, és ráhalmozzuk a habos rizst. A tetejét egyenletesre simítjuk, majd fóliával befedve, a hűtőben megdermesztjük. Ez legalább fél nap. Tálalás előtt a forma oldalát késsel meglazítva, a fém tortalappal együtt tálra csúsztatjuk, és a tetejét tetszés szerint feldíszítjük mazsolával, valamint a megmaradt tejszínből vert kemény habbal. Málnaszörppel lelocsoljuk, és szeletekre vágjuk. (Ha előzőleg piskótát sütünk, egy vékony lapot érdemes belőle "megmenteni" rizstortához. Piskóta nélkül is jó.)
Rokfortos piskóta-rolád (8-10 személyre)
Hozzávalók: a tésztához 4 egész tojás, 4 púpozott evőkanál liszt, 1 mokkáskanál só, 1 mokkáskanál törött fehér bors, késhegynyi currypor, a sajtkrémhez 15 dkg reszelt rokfort (márványsajt), 10 dkg vaj, 2 evőkanál tejföl, 5 dkg darált dió, 1 csokor snidling, 1 gerezd fokhagyma; a tepsihez vaj és liszt.
A tojás-sárgákat kikeverem a sóval és a fűszerekkel, majd a fehérjékből vert kemény habbal és a liszttel felváltva összekeverem. A masszát egy vastagon kivajazott és liszttel behintett tepsire vagy sütőlemezre kenem. Előmelegített forró sütőben szép sárgára megsütöm, majd még tűzforrón tiszta, nedves konyharuhára borítom, és azonnal összetekerem.
A ruhában hagyom kihűlni. Közben elkészítem a krémet, amihez a reszelt sajtot, a megpuhított vajat, a tejfölt, a megtisztított és összezúzott fokhagymát, a darált diót és a finomra metélt snidlinget habosra keverem. A krémet a már teljesen kihűlt tésztára kenem, majd ismét összecsavarom és folpack fóliába csomagolva, legalább 1 napig dermesztem a hűtőszekrényben. (Akár hónapokig is eláll a mélyhűtőben.) Ujjnyi vastagra szeletelve, salátaleveleken tálalom.
Sajtos túrótorta
Hozzávalók: 1 vékony kerek piskótalap (2 tojásból), 20 dkg tehéntúró, 10 dkg krémsajt, 1 dl kefir, 2 dl tejszín, 25 dkg bármilyen befőtt, 8-10 dkg porcukor, 1 dl tej, 3 evőkanál zselatinpor, 1 citrom reszelt héja, 2-3 evőkanál piskótamorzsa, csipetnyi só.
A tortakrémhez a tehéntúrót áttörjük és összekeverjük a kefirrel, valamint a krémsajttal. Ezután a cukrot is hozzáadjuk, majd addig keverjük tovább, amíg a cukor elolvad benne. Beleszórjuk a citromhéjat és a sót. Félretesszük. A gyümölcsöt leszűrjük, ha kell, kimagozzuk és feldaraboljuk. A tejszínből kemény habot verünk, majd óvatosan beleforgatjuk a túrós keverékbe. A piskótalapot betesszük egy kapcsos tortaformába. A tejet a zselatinra öntjük, és kis lángon addig keverjük, amíg folyósra nem oldódik. Ha langyosra hűlt, beleforgatjuk a krémbe. A krémet betöltjük a tortaformába, belenyomkodjuk a gyümölcsdarabkákat, és a hűtőszekrényben szilárdulásig hűtjük. Tálalás előtt tortástálra csúsztatjuk a tortalappal együtt (a meglazított tortaforma oldalát körbevágjuk), és a tetejét tetszés szerinti gyümölccsel vagy tejszínhabbal díszítjük. Az oldalára kevés piskótamorzsát hintünk.
Salzburgi lepény
Hozzávalók: 20 dkg vaj, 15 dkg cukor, só, 3 tojás, 25 dkg liszt, meggy.
A 20 dkg vajat 15 dkg cukorral, csipet sóval habosra keverünk. 3 db tojássárgáját egyenként hozzá keverjük, végül a tojások fehérjét kemény habbá verjük, és 25 dkg lisztel együtt óvatosan, a masszába keverjük. Kizsírozott lisztezett tepsibe tesszük, elsimítjuk, és a kimagozott meggyel soronként egyenletesen kirakjuk. 3. db tojásból piskótatésztát készítünk, és azzal bevonjuk a meggyel kirakott tésztát. Lassú tűznél sütjük. Lehet a piskótatésztával rácsozni is, tetszés szerint. De rácsozhatjuk a tetejét piskóta helyett tojásfehérjéből készült habbal is. Tojásfehérjénként 4 dkg cukrot teszünk a habba.
Sárgabarackos tejszínes torta
Hozzávalók: gyúrt tésztához: 150 g liszt (átszitálni), 40 g cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 100 g puha vaj
A piskótatésztához: 3 tojás, 125 g cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 75 g liszt, 75 g étkezési keményítő, 15 g kakaópor, 2 csapott teáskanál sütőpor, 75 g vaj
A töltelékhez: 1 kg (párolt, vagy eltett) sárgabarack, 30 g étkezési keményítő, 25 g cukor, 2 evőkanál citromlé, (500 ml) 1/2 liter tejszín, 50 g porcukor, 2 tasak tejszínszilárdító, 3 evőkanál sárgabarackíz, 1/2 teáskanálnyi őrölt, fehér zselatin, 1 evőkanál sárgabarack-lé
A gyúrt tészta: Összegyúrjuk a hozzávalókat, ha ragadna, hideg helyre tesszük kis időre. A tésztát egy (kb. 28 cm átmérőjű) kikent tortaforma aljára kinyújtjuk, villával többször megszurkáljuk, és a tortakarikával együtt a sütőbe helyezzük. (villanysütő: 200-225 fok; gáz: 3-4 fokozat) kb. 15 percig sütjük. Sütés után a tortát a forma aljától azonnal elválasztjuk, hűlni hagyjuk, tortástálra tesszük.
A piskótatészta: A 3 tojássárgáját 3-4 evőkanál forróvízzel, keverőgéppel a legmagasabb fokozaton 1 perc alatt habosra verjük, hozzátesszük a cukrot és a vaníliás cukrot, és 2 percig verjük, majd beleforgatjuk a habbá vert fehérjét. Elvegyítjük a lisztet, keményítőt, kakaót és a sütőport, felét a tojáskrémhez adjuk, és alacsony fokozaton belekeverjük, majd a maradékot hasonló módon dolgozzuk bele. Közben felolvasztjuk a vajat, hűlni hagyjuk, majd óvatosan a tésztába keverjük. A tésztát egy (kb. 28-as) kikent, pergamenpapírral bélelt tortaformába töltjük, és az előmelegített sütő rácsára tesszük. villany: 175-200; gáz: 3-4; sütési idő 20-30 perc. A tortalapot hűlni hagyjuk, egyszer elvágjuk.
A töltelék: A barackot lecsöpögtetjük, 12 felezett barack kivételével, kis darabokra vágjuk, levét 250 ml-re feltöltjük (vízzel is kiegészíthetjük), a léből 4 evőkanálnyit a keményítővel és a cukorral elkeverünk, a többit felfőzzük és az elkevert keményítőt a forrásban lévő, de már a tűzről levett lébe keverjük, hirtelen felfőzzük, és a feldarabolt sárgabarackot beletesszük, és hideg helyre állítjuk, majd 2 evőkanál citromlevet keverünk hozzá.
A tejszínt 1/2 percig verjük, átszitáljuk a porcukrot és hozzávegyítjük a szilárdítót, majd a tejszínbe szórjuk, és kemény habbá verjük. A tejszín nagyobbik felét a lehűlt sárgabarackkrémbe beleforgatjuk. A gyúrt tésztalapot 3 evőkanál sárgabarackízzel megkenjük, a piskóta alsó lapját rátesszük, megkenjük a krémmel, rátesszük a másik piskótalapot és rányomjuk.
A torta oldalát és tetejét a visszamaradt tejszínnel egyenletesen bevonjuk, 12 szeletre osztjuk, a maradék tejszínhabbal díszítjük. 1/2 teáskanál őrölt fehér zselatint 1 evőkanál sárgabarack-lével (esetleg vízzel) elkeverünk, 10 percig áztatjuk, majd keverés közben addig melegítjük, amíg a zselatin elolvad. A felezett barackokat megkenjük vele, és a tortát ezzel díszítjük.
A torta oldalát megszórhatjuk hámozott, vagdalt, pirított mandulával.
Somlói galuska
Hozzávalók: 1 db piskótatészta / 2 cs. babapiskóta, 5 dl tejszín, 2 dl rum, 20 dkg cukrozott gyümölcs/lecsurgatott befőtt, zölddió, dióbél, 10 dkg étcsokoládé, 1-2 db narancs, 1 banán, meggybefőtt, kiwi
A piskótát apró kockákra vágjuk, rummal és egy kis befőttlével bőségesen meglocsoljuk. A cukrozott gyümölcsöt vagy a különféle gyümölcsbefőttet (1-2 db körte, őszibarack, zölddió, meggy), a dióbelet és pár gerezd narancsot apróra vagdossuk, és a rumos piskótadarabokkal óvatosan összekeverjük. Vigyázzunk, ne törjenek szét nagyon a piskótadarabok!
Kb. 1 dl vízzel és 8 dkg cukorral gyenge szirupot készítünk, majd felolvasztjuk benne az apróra tört vagy reszelt étcsokoládét. A tejszínhabot felverjük, és a kész anyagokat rétegesen üvegtálba rakjuk a következő sorrendben: alulra tejszínhabot, rá az olvasztott csokit, és a gyümölcsös piskótát. Ezt addig ismételjük, amíg a gyümölcsös piskóta elfogy, vigyázva arra, hogy maradjon tejszínhab és egy kis csoki is a tetejére. A tetejét - ami természetesen tejszínhabos - tetszés szerint lehet díszíteni narancs gerezdekkel, banán- vagy kivi-szeletekkel, meggyel és a maradék olvasztott csokival. Az ilyen módon elkészített Somlói akkor a legfinomabb, ha 1-2 napig állt a hűtőben, ha addig kibírjátok.
Sonkás piskóta 1.
Hozzávalók: 25 dkg nyers, füstölt sonka vagy tarja, 6 tojás, 8 evőkanál liszt, 6 dkg vaj, 2 dl sűrű tejföl, 2 evőkanál natúr reszelt torma, törött bors, 2 dkg vaj a sütőlemez kenéséhez, kevés só.
A nyers füstölt sonkát két részre osztjuk. Az egyik részt egyszer, a másik részt kétszer daráljuk át. A tojások sárgáját habosra keverjük a puha vajjal, a kétszer ledarált sonkával és csipet sóval, majd a lisztet is hozzákeverjük. A tojások fehérjéből nagyon kemény habot verünk, és óvatosan, hogy össze ne törjön, belekeverjük a tojásos masszába. 2 dkg vajjal kikent és belisztezett sütőlemezre kenjük, és közepes lángnál, előmelegített sütőben 15 percig sütjük. Még melegen deszkára borítjuk, és megkenjük a tejföl, torma, só és bors keverékével. Meghintjük a maradék darált sonkával, és szorosan felcsavarva (mint a piskóta-roládot szokás) 7-8 percre visszatesszük a meleg sütőbe. Tálalás előtt felszeleteljük, és tartármártással meg salátával kínáljuk.
Sonkás piskóta 2.
Hozzávalók: 2 db tojás, 5 dkg sonka, 4 dkg vaj, 10 dkg liszt, só, a kenéshez: 2dkg vaj
Elkészítés: A tojások sárgáját jól elhabarjuk, és hozzákeverjük a kemény habbá vert fehérjét. Hozzáadjuk a ledarált sonkát, az olvasztott vajat, és lassan beleszórjuk a lisztet. Megsózzuk, és lazán összekeverjük. Vajjal kikent sütőlemezre öntjük, és szép rózsaszínűre sütjük. Kockákra vágva húslevesbe, erőlevesbe tálaljuk.
Sonkás piskóta-rolád (8-10 személyre)
Hozzávalók: a tésztához ugyanaz, mint a rokfortos piskóta-rolád tésztájához, a krémhez: 20 dkg sonka (vagy bármilyen fajta, kicsontozott főtt f |