Padlizsán
Ma már egyre többen ismerik ezt a különleges, ízletes, tápláló zöldséget.
A piacokon számtalan formájú és színű padlizsánok kaphatók. Legkedveltebbek a hosszúkás, lila színű termések, de ismeretes ovális, kerek, tojás alakú, piros és fehér változatai is. Legízletesebbek a fiatal, 5-8 cm átmérőjű, kemény, sima héjú, élénk zöld kocsányú frissen szedett padlizsánok.
Töltött padlizsán
Hozzávalók:
1 közepes padlizsán
olaj
15 dkg darált sertéshús
só
bors
szerecsendió
1 fej vöröshagyma
1 zöldpaprika
1 paradicsom
1 db főtt tojás
2 dl tejföl
1 nyers tojás
Elkészítés:
A megmosott padlizsán tetejét hosszanti irányban vágja le, majd kanállal a belsejét vájja ki. Locsolja meg olajjal. A darált sertéshúst keverje el a sóval borssal, szerecsendióval. Az olajat hevítse fel, adja hozzá az apróra vágott vöröshagymát, paprikát, paradicsomot, pirítsa meg. A sertéshússal együtt párolja puhára.
A megpuhult húst keverje el a kockára vágott főtt tojással, töltse a padlizsánba. A tejfölt keverje el a nyers tojással, kenje egyenletesen a tetejére. Kiolajozott sütőedényben, fóliával takarva párolja, majd süsse pirosra a tetejét. Sütési idő kb. 60 perc a padlizsán nagyságától függően.
Párolt rizzsel kínálja.
Zsírszegény rántott padlizsán
Hozzávalók:
1 nagyobb hosszúkás formájú padlizsán
só
2 tojás
10 dkg liszt
20 dkg zsemlemorzsa
őrölt gyömbér
őrölt fehér bors
olaj a sütéshez
alufólia a csomagoláshoz
Elkészítés:
A megmosott padlizsánt héjával együtt vágja ujjnyi vastag szeletekre, majd sózza be. Fél óra múlva a lecsepegő levet papírtörlővel itassa fel. A panírozáshoz készítse elő a lisztet, morzsát, felvert tojást, amit őrölt gyömbérrel, fehér borssal és sóval ízesített.
Lisztbe, fűszeres tojásba, morzsába forgassa a szeleteket, majd csomagolja egyenként alufóliába légmentesen. Az így előkészített padlizsánt forró olajban, lassú tűzön 20 perc alatt süsse pirosra. Petrezselymes burgonyával kínálja.
Nyers padlizsán saláta
Hozzávalók:
1 fiatal padlizsán
2 gerezd fokhagyma
1 csokor kapor
1 csokor snidling
só
cukor
1 citrom leve
1/2 dl olíva olaj
Elkészítés:
A padlizsánt hámozza meg, vágja ketté, a magokat a lehetőség szerint távolítsa el. A húsát reszelje le durva reszelőn. A fokhagymát, kaprot és snidlinget apróra vágva keverje el a padlizsánnal. Só, cukor, citrom, olíva olaj keverékéből készítsen dresszinget, öntse a reszelt zöldségre. Könnyedén keverje össze és jól behűtve kínálja.
Padlizsánkrém
A padlizsánt egészben megsütöm a gázlángra helyezett lángelosztó szitán, vagy egyenként a gázrózsán. Jó előtte megszurkálni, mert néha érdekes dolgokat művel a héja alatt keletkező gőz, és ugyancsak jó sütés közben forgatni. A héja teljesen elszenesedik, ettől lesz finom füstös íze.
Leveszem a tűzől és hagyom teljesen kihűlni. Ha ez megtörtént, letördelem a héját és a sült húsát keverőtálba teszem. Keverőgéppel jól felverem, közben nagyon finoman megsózom, hozzáteszek egy kis olívaolajat és két-három péppé zúzott fokhagymagerezdet. Aztán hagyom egy darabig, hogy az ízek összeérjenek. Pirítóson jobb mint a tatárbifsztek, és amíg nem terjed el a kergepadlizsánkór, addig biztosan egészségesebb is.
FOKHAGYMÁS SAJTKRÉMMEL TÖLTÖTT PADLIZSÁNTEKERCSEK
Az egyik legfontosabb kamrai alapfelszerelésem az napon aszalt és kapribogyós, fuszeres olajban eltett isteni ízu paradicsom. Nem az én konyhatündérségem eredményeképp virít belole egy-két üveg mindig a polcon, hanem mert hiper-szuperekben vagy nagyobb közértékben Magyarországon is lehet kapni már ezt az olaszok által méltán kedvelt és jó sokáig eltartható finomságot.
Hozzávalók:
1 padlizsán
1 evokanál olivaolaj
só és frissen orölt fekete bors
2 evokanál kecskekrémsajt
6 evokanál tejszínes krémsajt
1 duci fokhagymagerezd
1 evokanálnyi apróra vágott, friss kakukkfu
3 szem olajban eltett, aszalt paradicsom
Bekapcsolom a sütot 190 C-ra (gázsüton ez az 5-ös fokozat) és amíg bemelegszik, addig elokészítem a padlizsánszeleteket.
A megmosott, megtörölgetett padlizsán két végét levágom és aztán hosszában elfelezem a lila sütnivalót. A két fél padlizsánból 3-3 hosszú szeletet vágok le, majd sütopapírt fektetek egy nagy tepsire és egymás mellé ráteszem a 6 darab hosszúkás padlizsánszeletet. Az olivaolajos kenoecsettel megfestegetem a szeleteket és megsózom, megborsozom oket. Aztán mehetnek süldögélni a sütobe úgy, hogy 15 perc után az egyik oldalukon már aranybarnára sült szeleteket megfordítom, gyorsan megsózom és megborsozom ezeket is, aztán még 10 percig továbbsütöm oket.
Közben összekeverem a kétféle sajtkrémet a finomra összezúzott és illatos fokhagymával, majd hozzászórom az apróra vágott kakukkfüvet is.
Aztán leveszek a polcról egy üvegnyi olajban eltett, aszalt paradicsomot és kihalászok belole 3 szemet. Mindhármat félbevágom és már tekercselhetek is.
A meleg, de azért égési sérlülést már nem okozó padlizsánszeleteket egyenként megkenem a fokhagymás sajtkrémmel, rájuk helyezek egy-egy darabka aszalt paradicsomot, aztán felgurígatom mindegyik megpakolt szeletet csinos kis törperoládnak.
6 tekercs lesz belole.
Grillezett padlizsán
A harmadik népszerű elkészítési mód a grillezett padlizsán.
Itt így úgy kezdem, mint a moussakánál, csak nem választok az öblítés és a leitatás között, hanem itatok. Sós lét papírtörlővel a padlizsánszeletről, és grillező medwét valami folyadékkal, mert meleg van és ilyenkor feltétlenül szükséges valami jó rozébor, esetleg a grillen szenvedő kolbászfélék spricceléséhez használt sör, arra úgysem kell az egész üveg.
Marinádot öntök a padlira, mielőtt beteszem egy órára a hűtőbe, ez pedig olívaolajból, oreganóból, frissen őrölt fehérborsból és kakukkfűből áll. Jó néha megforgatni, hogy egyenletesen érje mindenütt a növényt a folyadék. Utána az olajjal vékony megkent és felforrósított grillrostra teszem, és oldalanként 3-3 percig sütöm. Mennyei!
|