Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
SZÁMLÁLÓ
Indulás: 2009-12-21
 
Menü
 
CSINÁLD HÁZILAG
 
MIBEN
 
HAGYMA-FOKHAGYMA

Hagymalevesek
Belga hagymaleves
Hozzávalók: 35 dkg vöröshagyma, 5 dl tej, 5 dkg vaj, 4 szelet száraz zsúrkenyér, só, őrölt bors; a tetejére 10 dkg reszelt sajt.
A megtisztított és vékony karikára vágott hagymát a vajon megpárolunk. Felengedjük a tejjel és a félliternyi vízzel, beleaprítjuk a kenyeret, sózzuk, borsozzuk, és fedő alatt kb. 20 percig főzzük. Ezután áttörtjük, és ha levét elfőtte, vízzel kiegészítjük bő egy liternyire. Utána ízesítjük, és forrón, reszelt sajttal meghintve tálaljuk.
Belga hagymaleves - sörrel, sáfránnyal
Hozzávalók: 80 g zsiradék, 800 g hagyma, 100 g Liszt, 1 l világos sör, 1/2 l húsleves (kockából), 4 cukkíni (uborka nagyságú), 150 g krumpli, 200 g hámozott paradicsom, 1 húsos zöldpaprika, 1 mk őrölt sáfrány, só, bors
Elkészítés: A zsiradékon megfonnyasztjuk a megtisztított, vékonyan felkarikázott hagymát, megszórjuk liszttel, apránként felöntjük sörrel és a húslevessel, majd jól elkeverjük. Amikor forrni kezd, beletesszük a megtisztított, csíkokra, vagy kockára vágott zöldségféléket, és lassú tűzön, fedő alatt az egészet puhára főzzük, de a zöldségnek nem szabad szétfőnie! A főzés befejezése előtt 10 perccel, hozzáadjuk a felkarikázott paradicsomot és a sáfrányt, szükség szerint sózzuk, borsozzuk. Forrón tálaljuk. Pirított szemleszeleteket tálalhatunk mellé.
Boros hagymaleves
Hozzávalók 4 személyre: 500 g vöröshagyma, 1 kis csokor petrezselyem, 2 evőkanál olaj, 100 g reszelt juhsajt, 3/4 l zöldség-alaplé, 1 citrom, 1/4 l száraz fehérbor, só, 8 szelet teljes kiőrlésű lisztből készült bagett, cayenne-i bors
Elkészítési idő kb. 30 perc.
A vöröshagymát meghámozzuk, vékony karikákra vágjuk, és forró olajban alacsony hőmérsékleten gyakori keverés mellett üvegesre és puhára pirítjuk, de nem barnítjuk.
Felöntjük a zöldség-alaplével és a borral, felforraljuk, majd fedő alatt alacsony hőfokon 5 percig főzzük. Közben a bagett szeleteket megpirítjuk, és előmelegített tányérokra helyezzük. A petrezselyemzöldet megmossuk, szárazra törölgetjük, és apróra vágjuk. A felét a sajt felével együtt a kenyérre szórjuk. A citromot megmossuk, megszárítjuk, a héja negyedét lereszeljük, és 1 evőkanálnyi levet kifacsarunk belőle.
A levest a citromhéjjal, a citromlével, a sóval és bőséges cayenne-i borssal ízesítjük. A forrásban lévő levest a kenyérre öntjük. A maradék sajtot és petrezselyemzöldet a tetejére szórjuk.
Finom krémleves újhagymából
Hozzávalók 2 személyre: 50 fehér újhagyma, 60 g vaj, 2,5 dl szárnyashúsleves, 0,6 dl száraz pezsgő, 50 g csiperkegomba, só és bors, 1 szelet fehér kenyér, 1 dl. tejszín
Elkészítése: A hagymát megtisztítjuk, felszeleteljük, 20 g vajon megpároljuk, de nem hagyjuk, hogy elszíneződjön. Hozzáöntjük a levest és 0,4 dl pezsgőt. A gombát megtisztítjuk, felszeleteljük, és a levesbe szórjuk. Sózzuk, borsozzuk, 10 percig főzzük. A kenyér héját levágjuk, belét felkockázzuk, 20 g vajon ropogósra pirítjuk, majd szűrőbe szedjük. Keményre verjük a tejszínt. A levest rúdmixerrel vagy turmixgéppel pépesítjük.
A levest megmelegítjük, 20 g vajjal felverjük, de nem főzzük. Hozzákeverjük a tejszínhabot, felhevítjük, beleöntjük a megmaradt pezsgőt, és ízesítjük.
Tálalás: A levest habosan, frissen előmelegített csészékbe töltjük, megszórjuk kenyérkockákkal.
Változatok: Egy kevés vajon megpároljuk 50-100 g paradicsomkockát, sózzuk, cukrozzuk, a gombához adjuk. Végül száraz vermuttal tesszük teljessé a leves ízét.
Előkészítés: 25 perc
Főzés 10 perc
Francia hagymaleves 1.
Hozzávalók: 500 g hagyma, 1 l erőleves (kockából), 30g vaj, 100 g kemény sajt (ementáli, trappista, eidami, füstölt), 30 g liszt, 8 szelet kenyér, 1 csokor petrezselyem, só, bors
Elkészítés: A megtisztított, megmosott hagymát vékonyan felkarikázzuk, és vajon, kevés sóval fedő alatt többszöri keveréssel puhára, csaknem pépszerűre pároljuk. Liszttel megszórjuk, hozzáadjuk az erőlevest, frissen durvára őrölt borssal ízesítjük, és fedő nélkül lassú forralással addig főzzük, amíg a hagyma szinte felszívódik.
Közben szárazon megpirítjuk a kenyeret, minden tányér aljára 2-2 szeletet teszünk, befedjük a hajszálvékonyra szeletelt sajttal, és rámérjük a tűzforró levest. Néhány percig pihentetjük - vagy tűzálló tálkát használva előmelegített, de kikapcsolt sütőbe tesszük -, amíg a kenyér jól megszívja magát a levessel és tálaljuk.
Tetejét meghintjük finomra vágott petrezselyemmel.
Változat: a pirított kenyérszeleteket bedörzsöljük fokhagymával, édeskésebb ízhatású (ementáli) sajtot használunk, nehogy a fokhagyma es a pikánsabb sajt elnyomja a hagyma jellegzetes ízét!
Megjegyzés: valamikor a legszegényebb emberek köznapi étke volt, ma minden valamirevaló francia vendéglő étlapján szerepel.
Francia hagymaleves 2.
Hozzávalók: 50 dkg vöröshagyma, 1 szál póréhagyma, 2 dkg Ráma, 2 db húsleveskocka, 10 dkg Parmezán sajt, 8 szelet bagett (franciakenyér), só ízlés szerint, törött bors, ízlés szerint
A margarinon fedő alatt kis lángon üvegesre pároljuk a felkarikázott, megsózott vörös- és póréhagymát. felengedjük 1,5 l vízzel, beletesszük a húsleveskockát, törött borssal és szükség szerint sóval ízesítjük. Jól összeforraljuk, tűzálló edénybe átöntjük, és a tetejére pirított kenyérszeleteket teszünk. Megszórjuk reszelt sajttal, és forró sütőben addig sütjük, amíg a kenyérszeletekre a sajt rá nem olvad.
Francia hagymaleves 3.
Ebben a rendkívül egyszerű, ugyanakkor nagy hírű klasszikus francia ételben a ropogósra pirított fokhagymás kenyérszeletek magukba szívják a pikáns gruyére sajttal megszórt pompás hagymalevest.
Hozzávalók 4 személyre: 7 evőkanál olívaolaj, 2,5 liter csirkealaplé, 60 g gruyére sajt, lereszelve, 2 gerezd zúzott fokhagyma, 2,5 dl vörösbor, 9 nagy fej vöröshagyma szeletekre vágva, 3 mokkáskanál só, frissen őrölt fekete bors, 2 evőkanál sima liszt, 16 vastag szelet franciakenyér
Elkészítési idő kb. 15 perc.
Főzési idő kb. 35 perc.
Három evőkanál olajat keverjünk össze a fokhagymával, majd fedjük le és tegyük félre. A maradék olajat hevítsük fel egy vastag falú lábasban és igen óvatosan, kb. 20 percig pirítsuk aranysárgára a hagymát. A sütőt melegítsük elő 200 °C-ra (a gáznál a 6. fokozat).
A lisztet keverjük el a hagymával, majd engedjük fel az alaplével, a borral, és sózzuk, borsozzuk. Miután felforrt, kis lángon, az edényt lefedve főzzük a levest 15 percig.
Közben kenjük be a kenyérszeletek mindkét oldalát a foghagymás olajkeverékkel, és sütőlemezre helyezve, a sütő közepén kb. 10 perc alatt süssük ropogósra.
Minden tányér aljára tegyünk két-két szelet pirított kenyeret és merjük rá a levest. Szórjuk meg gruyére sajttal, és tálaljuk a maradék, pirítós kenyérrel.
Francia hagymaleves 4.
Legalább, 4 személy számára
4 nagy vöröshagyma, 2 ek vaj, 1/2 l húsleves, 1/4 l fehérbor, 1/2 tk őrölt kömény, só, őrölt bors, 60 g napraforgómag, 8 szelet baguette vagyis francia kenyér, 100g reszelt sajt.
Vágjuk vékony szeletekre a hagymát. Olvasszuk fel vajat, és pároljuk benne üvegesre a hagymát. Öntsük fel húslevessel és borral, fűszerezzük köménnyel, és főzzük 5 percig. Fűszerezzük sóval, borssal. Pirítsuk meg egy zsiradék nélküli serpenyőben a napraforgómagot.
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. Merjük a levest négy tűzálló tálkába. Tegyünk mindegyikre 2-2 szelet baguette-et, szórjuk meg napraforgómaggal és reszelt sajttal. Süssük a sütőben pirosra.
Francia hagymaleves 5.
Három-négy evőkanálnyi olajat egy fazékban forrósítson fel. Adjon hozzá mintegy fél kiló finomra reszelt hagymát és párolja aranysárgára. Szórjon rá egy evőkanálnyi teljes kiőrlésű búzalisztet, és adjon hozzá az előzetesen apróra vágott leveszöldséget: sárgarépát, petrezselyemgyökeret. Fehér borssal ízesítse, és lefedve fél órán keresztül gyenge lángon főzze. Pirítson barna kenyérből szeleteket, vágja fel kockára, és közvetlenül étkezés előtt szórja a kész levesbe.
Francia hagymaleves 6.
Két evőkanál olajon, fedő alatt megfonnyasztunk egy fél kiló apró kockákra vágott vöröshagymát, felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje és enyhén megsózva, fedő alatt kis lángon puhára pároljuk. Áttörjük, vagy turmixgépben simára keverjük, és a fazékba visszaöntve, vízzel másfél liternyire felengedjük. Egy húsleveskockával, egy pohár száraz fehérborral. kevés őrölt fehér borssal meg csipetnyi Cayenne borssal fűszerezzük, és zöldjével együtt karikára belevágunk két csomó újhagymát. Ezzel még 10 percig forraljuk, ha kell utánsózzuk. Végül az egészet egy nagy mély tűzálló tálba átöntjük, a forró sütőbe téve jól átmelegítjük, végül a tetejére, vékonyra szelt, vajban ropogósra sütött zsúrkenyérszeleteket fektetünk, erre 10 deka reszelt sajtot hintünk. A forró sütőbe visszatoljuk, de csak arra az időre, amíg a sajt szépen megolvad. Azon frissiben tálaljuk. nehogy a kenyér átázzon, megpuhuljon.
Francia hagymaleves 7.
Hozzávalók: 1 kg hagyma 10 dkg vaj, 1,5 l húsleves, só, bors, 4 dl fehérbor, 1 gerezd fokhagyma, 15 dkg ementáli sajt, 2 dl olívaolaj, 15 dkg fehér  kenyér.
A karikára vágott hagymát a vajban aranysárgára pirítjuk, húslevessel felengedjük, megsózzuk, megborsozzuk, Amikor a hagyma megfőtt beleöntjük a bort. A kenyérszeleteket megpirítjuk, fokhagymával bedörzsöljük. Tetejükre rakjuk a reszelt sajtot, és olívaolajat csöpögtetünk rá. Sütőben megsütjük, és betétnek adjuk a leveshez.
Francia hagymaleves 8.
Hozzávalók: 4 fej vöröshagyma, 8 evőkanál száraz fehérbor, 2 evőkanál liszt, 1 evőkanál olaj, 3 dkg vaj, só, őrölt bors; a tetejére 4 szelet fehérkenyér, 4 evőkanál reszelt sajt.
Az apróra vágott hagymát a kétfajta zsiradékon üvegesre pároljuk, megszórjuk liszttel, kevergetve néhány percig sütjük, majd 1, 2 liter vízzel meg a borral felengedjük. Sózzuk, borsozzuk, és kb. egy óra hosszat főzzük. Végül szitán áttörjük. Forró tűzálló tálba öntjük, tetejére fektetjük a megpirított és sajttal megszórt kenyérszeleteket, és néhány percre forró sütőbe toljuk. Akkor jó, ha a sajt a kenyerekre olvad, és kissé megpirul.
Francia hagymaleves 9.
Hozzávalók: fél kg vöröshagyma, 1 evőkanál olaj, fél csokor petrezselyem, 1 pohár tejszín, 4 szelet pirítós kenyér, fél dl konyak, 5 dkg trappista sajt, 1 teáskanál só, csipetnyi curry, vegeta.
Elkészítése: A szeletekre vágott hagymát megpirítjuk az olajon. Ráöntünk kb. másfél liter vizet és beletesszük az ízesítőket (vegetát bőven!). Puhára főzzük, majd a tűzről levéve összeturmixoljuk és beleöntjük a tejszínt.
Összefőzzük, majd hozzáadjuk a konyakot. Eközben megpirítjuk a kenyérszeleteket. A pirítósokat a tányérokba helyezzük, és vastagon megszórjuk reszelt sajttal. Így tesszük rá a forró hagymalevest. Azonnal fogyasztjuk.
Gombás hagymaleves
Hozzávalók: 200 g gomba, 2 nagy fej vöröshagyma, 3 ek. olaj, ecet, 1,5 l húslé (kockából), majoránna, petrezselyem, 1 dl tejföl, tejszín
A felforrósított olajban világosra pirítjuk a felszeletelt hagymát, hozzáadjuk a felszeletelt gombát, és tovább pirítjuk. Felöntjük a húslével és majoránnával, ecettel ízesítve kis lángon készre főzzük. Tejföllel/tejszínnel gazdagítva, petrezselyemmel meghintve, pirított zsemlekockával tálaljuk.
Hagymagaluska leves
Hozzávalók: 2 fej hagyma, 2 evőkanál olaj, 2 dl tejföl, 1 egész tojás, meg egy sárgája, 4-5 evőkanál liszt, só, őrölt bors, késhegynyi pirospaprika.
A kis kockára vágott hagymát olajon megfuttatjuk, majd pirospaprikával megszórjuk, és fél liter vízzel felengedjük. Fedő alatt tíz percig forraljuk, majd a levét leszűrjük. A megfőtt hagymát egy tojással, csipetnyi sóval meg őrölt borssal és annyi liszttel keverjük össze, hogy galuska keménységű tésztát kapjunk. A hagyma főzővizét bő egy liternyire kiegészítjük, megsózzuk, és ha forr, a tésztából kis galuskákat szaggatunk bele. A levesestálban a tejfölt a tojássárgájával simára keverjük, és állandó kevergetve ráöntjük a már nem túl forró levest. Azonnal tálaljuk.
Hagymagombóc leves
Hozzávalók: 30 dkg vegyes leveszöldség, 1 tyúkhúsleves-kocka, 2 dl tejföl, 1 evőkanál liszt, 1 tojás, 1 fej vöröshagyma, 2 evőkanál búzadara, 1 teáskanál majoránna, 1 mokkáskanál őrölt szerecsendió-virág, 1 csokor petrezselyemzöld, kevés só
A hagymagombóchoz a tojást habosra felverem 1 evőkanál tejföllel, majd összekeverem a búzadarával és a nagyon apróra vágott hagymával. Megsózom, és állni hagyom 10 percig. Közben a megtisztított zöldséget vékony csíkokra aprítom. Bő egy liter vizet felforralok. Ezután beleteszem a zöldséget, a húsleveskockát és az összes fűszert, a petrezselyemzöld kivételével. Puhára főzöm. A lisztet 1/2 dl vízzel és a megmaradt tejföllel simára keverem, majd a forrásban lévő levesbe öntöm. Folytonosan kevergetve legalább 5 percig forralom. A hagymás gombóc- masszából nedves kézzel diónyi gombócokat formálok, és a forrásban lévő levesbe teszem. Legalább 10 percig, kis lángon forralom. Egy gombócot próbaképpen kettévágok, hogy kiderüljön, jól átfőtt-e.
Végül a metélt petrezselyemzölddel meghintem, de már nem forralom.
Hagymakrém leves
Hozzávalók: 60 dkg vöröshagyma, 1 dl tejszín, 3 evőkanál olaj, 2 púpozott evőkanál liszt, 2 húsleveskocka, só, őrölt bors, 1 babérlevél, 2 szem szegfűbors, 1 csokor metélőhagyma.
A karikára vágott hagymát az olajon megpároljuk. A húsleveskockát 1,2 liter vízben feloldjuk, sózzuk, borsozzuk, és a fűszert is hozzáadjuk. A megpárolt hagymát ebben a fűszeres lében főzzük teljes puhulásig. Ez után áttörjük. A lisztet két deci langyos levessel simára keverjük, hozzáöntjük a többihez, és kevergetve addig forraljuk, amíg kellemesen sűrű krémlevest nem kapunk. A tejszínt közvetlenül tálalás előtt öntjük bele.
Hagymaleves 1.
Kisegítő levesnek néha ez is jó, egész egyszerű, de jól elkészítve elég ízletes. Úgymint a paprikáshoz, finomra vágott kis fej vereshagymát sárgára pirítunk, fél kávéskanál rózsapaprikát teszünk hozzá, és kevés liszttel behintjük, meleg vízzel felöntve, jó sokáig főni hagyjuk. Ha nagyon sűrű lenne, akkor átszűrjük egy másik edénybe, megsózzuk, egy-két kanál jó tejfelt s tetszés szerint ecetet is tehetünk bele. Ha savanyúra csináljuk, akkor lehet tojást beleütni a forró levesbe, így táplálóbb s megfelel böjti levesnek is. Ha pedig nem szeretjük savanyúan, akkor apró galuskákat főzünk bele, fél kanál zsír, egy tojás, kis só és annyi lisztből, hogy könnyű tészta legyen belőle.
Hagymaleves 2.
Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg vöröshagyma, 10 dkg vaj, 2 liter húsleves, 3 dkg liszt, só, bors, 1 kifli, 5 dkg sajt
A karikára vágott vöröshagymát szép aranysárgára pirítjuk a vajon. Meghintjük liszttel, azzal is kissé pirítjuk, feleresztjük húslevessel, és 10-15 percig forraljuk. A kiflit vékony karikákra vágjuk, sütőben szárazon megpirítjuk, tűzálló leveses tálba tesszük és ráöntjük a hagymalevest. A tetejét megszórjuk reszelt sajttal és forró sütőben megpirítjuk.
Hagymaleves 3.
Hozzávalók: 5 fej vöröshagyma, 1 ek vaj, 5 dkg szalonna, 1 gerezd fokhagyma, köménymag, só, bors, kakukkfű, 0. 5 l húsleves, 2 dl fehérbor, 3 dkg reszelt sajt.
A kockára vágott szalonnát vajban kiolvasztjuk, hozzáadjuk a karikára vágott hagymát, fokhagymát, fűszereket. Húslevessel felengedjük. A hagymát puhára főzzük, majd beleöntjük a fehérbort. Tálaláskor reszelt sajtot adunk hozzá.
Hagymaleves 4.
Személyenként 10 dkg vöröshagymát számítunk.
Az apró kockára metélt vöröshagymát zsiradékon üvegesre pároljuk, megszórjuk liszttel, és csontlével, fűszerezzük sóval, borssal, fokhagymával, babérlevéllel.
Hagymaleves érdi módon
25 perc, Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 dl ecetes, apró gyöngyhagyma, 1 kis fej vöröshagyma, 1 csokor snidling (vagy zöldhagyma szára), 1 húsleveskocka, 2 dl tejföl, 2 evőkanál olaj, 1-1 késhegynyi őrölt koriander és mustármag, ízlés szerint só, cukor, őrölt fehér bors, kevés ecetes hagymalé, 1 evőkanál liszt
A felhevített olajon megfuttatom a megtisztított és finomra vágott vöröshagymát, majd felöntöm 1 liter vízzel. Beledobom a húsleveskockát és a fűszereket, ezután felforralom. Hozzáadom a felkarikázott gyöngyhagymát, és 5 percig forralom. Közben a tejfölbe belekeverem a lisztet, és behabarom vele a forrásban levő levest. Ízesítem kevés ecetes hagymalével, csöpp sóval, cukorral, végül belekeverem az apróra vágott snidlinget. Olajban pirosra sült zsemlekockákkal kínálom.
Hagymaleves Éva módra
2-3 fej vöröshagymát félbe-negyedbe vágok (nagyságtól függően), és vékonyra felszeletelem. Egy jó fakanálnyi margarint megolvasztok, ráteszem a hagymát, és kicsit dinsztelem. Nem szabad pirítani, inkább üveges legyen.
Felöntöm 3-4 bögre vízzel, felforralom, beleteszek egy-két húsleveskockát, pici borsot, és takarékon puhára főzöm. A tányéron mindenki megszórja a levesét reszelt sajttal.
Van, aki utálja a levesben úszkáló hagymát, annak össze is lehet turmixolni, krémlevesnek. Lehet rátenni pirított zsemlekockát, vagy sajtos pirított zsemlekockát.
Hagymaleves római tálban
Hozzávalók: 50 dkg hagyma, 8 dkg vaj, 2 dl száraz fehérbor, 2 erőleveskocka, 3 szelet fehér kenyér, 20 dkg parmezán sajt, 2 evőkanál konyak, só, őrölt bors.
Az előzőleg beáztatott római tálat a vaj egy részével kikenjük, és beletesszük a megtisztított, vékony karikára vágott hagymát. Sózzuk, borsozzuk, és a lefedet tálban kb. 30 percig pároljuk. Ez után levesszük a fedelét, beleöntjük a bort és jó egy liternyi vizet, amiben már előzőleg feloldottuk a húsleveskockát. A maradék vajban megpirítottuk a kenyérszeleteket, a leves felszínére fektetjük, rászórjuk a reszelt sajtot, és a tálat a sütőbe visszatolva fedő nélkül még 25 percig sütjük. Tálalás előtt konyakkal meglocsoljuk, meggyújtjuk, és lángolva tesszük az asztalra.
Hagymaleves sajtgombóccal
30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 2 nagy fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj, 3 evőkanál liszt, 2 húsleveskocka, 5 dkg reszelt sajt, 1 tojás, 1 dl tejföl, 1 nagy csokor petrezselyem, só és törött fehér bors, ízlés szerint, késhegynyi őrölt szerecsendió-virág
A vöröshagymát megtisztítjuk, és nagyon finomra vágjuk. A forró olajon sárgára fonnyasztjuk, majd megszórjuk 2 evőkanálnyi liszttel. Együtt pirítjuk néhány percig, ezután felengedjük kb. 1 liter vízzel. Beletesszük a húsleveskockákat, és a levest felforraljuk. Közben a tojást habosra verjük, hozzáadjuk a maradék lisztet, a reszelt sajtot, 1 evőkanál tejfölt, a törött borsot és a szerecsendió-virágot. Jól összedolgozzuk, majd vizes kézzel apró gombócokat formálunk belőle. A forrásban lévő levesbe belefőzzük a gombócokat, 10 percig kis lángon forraljuk, végül beleszórjuk a nagyon finomra vágott zöldpetrezselymet. A lángot eloltjuk, lefedve 10 percig állni hagyjuk, csak ezután tálaljuk.
Hagymaleves sült sajttal
Hozzávalók:  2 fej vöröshagyma, 4 evőkanál olaj, 1 liter csontlé vagy húslé (vagy 3 húsleveskocka), 1 zsemle, 2 tojásfehérje, 1 mokkáskanál só, 1 mokkáskanál törött fehér bors, 5 dkg reszelt sajt.
Az olajon üvegesre fonnyasztjuk a vékony szeletekre vágott vöröshagymát, majd rátesszük a kis kockákra vágott zsemlét és felöntjük 1 liter húslével (vagy vízzel és húsleveskockával). Sóval, borssal fűszerezzük, és addig forraljuk, amíg a zsemle egészen szétfő. Átöntjük egy tűzálló tálba. Közben a tojásfehérjéből kemény habot verünk, és beleforgatjuk a reszelt sajtot. A sajtos habot a leves tetejére rakjuk. A tálat betesszük a forró sütőbe, és addig pirítjuk, amíg a hab szép világosra sül rajta.
Hideg hagymás krémleves
Hozzávalók: 2 fej hagyma, 1-2 uborka, 4 szem paradicsom, 4 gerezd fokhagyma, 6 dl joghurt, só, őrölt bors, 1 citrom leve, 1 csokor petrezselyem, 1 csokor metélőhagyma.
A hagymát és az uborkát kis kockákra vágjuk, a szétnyomott fokhagymagerezdekkel és a négyfelé vágott paradicsomokkal együtt turmixgépbe tesszük. Ráöntjük a joghurtot meg a citromlét, sózzuk, borsozzuk, és simára turmixoljuk. Jégbe hűtve, apróra vágott petrezselyemmel és metélőhagymával megszórva csészékben kínáljuk.
Kínai hagymaleves
Hozzávalók: 10 dkg sertéshús, 3 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 4 tojás, 2 evőkanál olaj, egy evőkanál Vegeta.
Elkészítés: A megmosott, vékony csíkokra metélt húst az olajban kissé megpirítjuk, majd hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, meg a Vegetát és felengedjük 1,2 liter vízzel. Lefedve, kis lángon puhára főzzük, végül belecsorgatjuk a felvert tojásokat, és jól összeforraljuk.
Egy leveses tálba tesszük a megtisztított, apróra vágott hagymát, rámerjük a tűzforró levest és azonnal tálaljuk.
Konyakos póréhagymaleves
Hozzávalók: 1 szál póréhagyma, 2 dl tejszín, 4 dkg vaj, 1/2 dl konyak, 1 csokor petrezselyemzöld, 2 evőkanál finomliszt, 1 evőkanál vegeta, 1 tojás, 1 mokkáskanál törött fehér bors, csipetnyi só
A tojást 1 evőkanál liszttel és 2 evőkanál tejszínnel összehabarom, majd csipetnyi sóval ízesítem. 1 dkg forró vajon keverés nélkül 1 tojáslepényt sütök belőle, és vágódeszkára csúsztatva, hagyom kihűlni. Közben a póréhagyma megtisztított fehér részét vékony karikákra vágom. A megmaradt vajon megfonnyasztom, és felöntöm 8 dl vízzel, beleszórom a vegetát, és a törött borsot. Felforralva 10 percig főzöm, ezután belekeverem a liszttel simára kavart tejszínt, és beleszórom a megmosott, finomra vágott, petrezselyem zöldet. Ismét forralom 5 percig, végül a tűzről lehúzva beleöntöm a konyakot, és jól összekeverem. A kihűlt tojáslepényt egészen apró kockákra vágom, majd négy leveses csészében vagy tányérban elosztom, végül a forró levest rámerem.
Korhely-hagymaleves
Hozzávalók: 10 dkg füstölt szalonna, 4 fej vöröshagyma, egy csapott evőkanál liszt, só, késhegynyi pirospaprika, ecet.
Az apróra vágott szalonnát kiolvasztjuk, a pörcöt félretesszük, zsírjában megpirítjuk a lisztet, pirospaprikával megszórjuk, és azonnal feleresztjük másfél liter vízzel. Megsózzuk, a megtisztított karikára vágott hagymát is beletesszük, Addig főzzük, amíg a hagyma megpuhul, de vigyázzunk, mert nem szabad szétfőnie. Végül a pörcöt is beletesszük, és egy kevés ecettel savanyítjuk.
Lyoni hagymaleves
(Soupe lyonnaise)
60 dkg vöröshagyma, csomóba kötött fűszerzöldség (1 babér, 4 szál petrezselyem, 1 szál kakukkfű), 15 dkg vaj (nem sok ez?), 2 ek liszt, 25 dkg reszelt trappista sajt, 4 tojássárgája, só, bors, 6 szelet szikkadt (esetleg gyengén pirított) zsemlekenyér.
Nagyon vékonyra felszeleteljük a hagymát, olvasztott vajon jól megpirítjuk. Szórjuk meg liszttel, keverjük össze, pirítsuk még 1-2 percig.
Öntsük fel 2,5 l hideg vízzel, jól keverjük össze, sózzuk, borsozzuk, beletesszük a fűszercsomót. Csendes tűzön főzzük 30 percig.
Hőálló levesestálba fektetjük a kenyérszeleteket, majd ráöntjük az átpasszírozott, szükség esetén utána ízesített levest.
Tetejét bőven szórjuk meg reszelt sajttal, tegyük előmelegített sütőbe, míg a sajt aranysárgára sül.
Cseréptálkában alaposan dolgozzuk el a tojássárgákat, keverjük össze 1 merőkanálnyi forró lével, kevergessük bele a levesbe.
Azonnal tálaljuk.
Magyaros hagymaleves
Hozzávalók: 10 dkg húsos füstölt szalonna, 2 nagy fej vöröshagyma, 2 dl tejföl, 1 cső hegyes (csípős) zöldpaprika, 1 púpozott evőkanál finomliszt, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 tyúkhúsleveskocka, 1 teáskanál citromlé, csipetnyi porcukor, ízlés szerint só, és törött bors
A füstölt szalonnát nagyon apró kockákra vágom, és zsírját kiolvasztom. A pörcöt leszűrve, félreteszem. A hegyes paprikát vékonyra karikázom, és a felét ugyancsak félreteszem. A másik felét a megtisztított és karikára vágott hagymával a szalonnazsíron megfonnyasztom, ezután a tűzről félrehúzva, belekeverem a pirospaprikát. Felöntöm 8 dl vízzel, és felforralom. Beleteszem a húsleveskockát, és sóval, borssal fűszerezem. 5 percnyi főzés után belekeverem a liszttel simára kevert tejfölt, valamint a citromlevet. Kevergetve jól kiforralom, végül csipetnyi porcukrot, a félretett szalonnapörcöt és a zöldpaprika karikákat is hozzáadom. Jól összekeverem, és a tűzről lehúzva, befedve hagyom állni 10 percig.
Metélőhagymás levesbetét
Hozzávalók: 2 tojás, 2 evőkanál liszt, 1 kiskanál vaj, só, őrölt bors, 1 csokor metélőhagyma; a tepsi kikenéséhez diónyi vaj, 1 evőkanál liszt.
A tojások sárgáit a vajjal habosra keverjük, megsózzuk, megborsozzuk, majd hozzáadjuk a lisztet meg az apróra vágott metélőhagymát. Végül a habbá vert tojásfehérjéket is belekeverjük. Egy kis tepsit kikenünk vajjal, kilisztezzük, és a metélőhagymás masszát beleöntjük. Előmelegített sütőben megsütjük, és ha kihűlt, kis kockákra vádjuk. Tálaláskor tányérokba elosztjuk, és forró húslevest merünk rá.
Normann hagymakrém-leves
Hozzávalók 2 személyre: 30 dkg vöröshagyma, 4 dl húsleves (kockából is készülhet), 2 evőkanál vaj vagy főzőmargarin, 1 piros színű csöves paprika, 4 dkg gouda, edami vagy trappista sajt, 3 szál friss, vagy 1/2 teáskanál szárított, morzsolt kakukkfű, só, fehér bors
Elkészítés: A vöröshagymát megtisztítjuk, és nagyobb kockákra vágjuk. A hagymakockát a vaj- vagy a margarinforgácsokkal együtt speciális műanyag vagy üvegtálba tesszük, és mikrohullámú készülékbe toljuk. Az edényt saját tetejével vagy mikrohullámú fóliával lefedjük, és a hagymakockát 600 watt teljesítményen 5 percig pároljuk. Közben a levest tűzhelyen felforraljuk. A paprikát vékonyan felkarikázzuk, a sajtot lereszeljük. A friss kakukkfüvet megmossuk, lerázzuk, és leveleit lecsipkedjük. A párolt hagymát összetörjük vagy pürésítjük, majd a paprikával együtt a forró levesbe tesszük. A kakukkfű felével, és ha szükséges, sóval, fehér borssal ízesítjük. A levest adagonként porceláncsészékbe merjük, és 1-1 evőkanál reszelt sajttal gazdagítjuk. Visszatesszük a mikrohullámú készülékbe, és a sajtot 20 másodperc alatt megolvasztjuk. A félretett kakukkfűvel megszórva, toast-kenyérrel kínáljuk.
Ötletünk: Ínyencek 1-1 cikk almát is párolhatnak a hagymalevesben.
Elkészítési idő kb. 20 perc,
Paradicsomos hagymaleves
Hozzávalók: 50 dkg jó érett paradicsom, 2 fej vöröshagyma, 2 dl tejföl, 2 gerezd fokhagyma, 1 nagy csokor snidling, 1 zsemle (vagy 1 szelet kenyér), 4 evőkanál olaj, 1 csapott evőkanál finomliszt, 1 marhahúsleves-kocka, 1 teáskanál curry por, 1 késhegynyi törött fekete bors, ízlés szerint, só
A zsemlét kis kockákra vágva, 2 evőkanál olajon ropogósra megpirítom. A paradicsomot leforrázom és leszűröm. Héját lehúzom, és villával összetöröm. Egy evőkanál olajon egy-két percig pirítom, majd szitára téve, átnyomom a levét. A megmaradt olajon megfonnyasztom a megtisztított és karikákra vágott hagymát, ezután hozzáadom az összezúzott fokhagymát, erre pedig ráöntök fél liter vizet. Beleteszem a fűszereket és a húsleveskockát, amivel 5 percig főzöm. Ezután hozzáadom a paradicsomlevet, és további 5 percig főzöm. A lisztet fél dl vízzel és a tejföllel simára keverem, majd behabarom vele a levest. Közben tányérokba adagolom a félretett zsemlekockákat és a megmosott, finomra összevágott snidlinget, végül rámerem a forró levest.
Parmezános hagymaleves
35 perc, Nehézség: 1
Hozzávalók: 2 nagy fej vöröshagyma, 10 dkg reszelt parmezán sajt, 4 dkg vaj, 2 evőkanál liszt, 2 kifli, 1 dl tejföl, 2 húsleveskocka (vagy 1 púpozott evőkanál vegeta), mokkáskanálnyi őrölt fehér bors, késhegynyi reszelt szerecsendió
A vöröshagymát megtisztítjuk, és nagyon finomra vágjuk, majd a vaj felén üvegesre pirítjuk. Ezután a liszttel megszórjuk, és addig hevítjük, míg habos nem lesz. Felöntjük 1 liter vízzel, beletesszük a húsleveskockákat, fűszerezzük és felforraljuk. Ha már forr, takaréklángon 5 percig főzzük. Közben a kifliket vékony karikákra vágjuk, megkenjük a maradék vajjal, forró sütőben pirosra pirítjuk, majd rászórjuk a reszelt sajtot. A levest a tálba merjük, rátesszük a sajtos kiflikarikákat, befedjük, és 10 perc múlva tálaljuk.
Párizsi hagymaleves
Hozzávalók: (8 személyre) 1,5 kg hagyma, 10 dkg vaj, 2 evőkanál liszt, 2 dl száraz fehérbor, 6 dl marha- vagy csirkehúsleves (2 leveskockából), kevés só, őrölt fekete bors, 15 dkg reszelt ementáli sajt, franciakenyérből vágott 8 db 1 cm-es szelet és a megkenésükhöz szükséges vaj
A hagymát szeletekre vágjuk, lassú tűzön a vajban kevergetve aranysárgára fonnyasztjuk. Hozzákeverjük, és egy percig pirítjuk a lisztet. Hozzáadjuk a bort, a húslevest, a fűszereket. Tetszés szerint sóval, borssal ízesítjük. A kenyérszeleteket kenyérpirítóban aranysárgára pirítjuk, mindkét felükön megvajazzuk. A sajt felével megszórjuk a kenyérszeleteket, a megmaradt sajtot beleszórjuk az előkészített leveses csészékbe, ráöntjük a levest, tetejére tesszük a pirított kenyeret, s a csészéket berakjuk a sütőbe, hogy a sajt ráolvadjon a kenyérre és a levesre, s szinte lezárja a csészéket. Forrón tálaljuk.
Póréhagymaleves földimogyoróval
Hozzávalók: 20 dkg friss, hámozott földimogyoró, 2 szál póréhagyma, 1 fej hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál olaj, 1 liter zöldségleves, 1 pohár light tejföl, 1/2 kávéskanál koriander-só, Cayenne bors, szerecsendió, 25 g pörkölt földimogyoró, friss koriander.
Elkészítése: készítsünk pépet a földimogyoróból. A póréhagymát vágjuk hosszú csíkokra, a hagymát, és a fokhagymát vágjuk apró kockákra, és mindezt pároljuk meg forró olajban. Adjuk hozzá a mogyorópürét, valamint a levest, és kis lángon főzzük 10-12 percig. Keverjük hozzá a tejfölt, és forraljuk fel még egyszer.
Fűszerezzük a levest korianderrel, sóval, Cayenne borssal.
Fokozhatjuk az ízeket, ha a póréhagyma zöld részéből nagyobb darabokat, valamint mentaleveleket főzünk a levesbe.
Póréhagymaleves palacsintával
Hozzávalók: 3-4 szál póréhagyma, 4 nagyobb pityóka, 1 petrezselyemgyökér, 1 kisebb zeller, 1 murok, 1 liter tej, 1 tojás, 1 csésze liszt, só, 1 csomó metélőhagyma
Elkészítése: Tejben megfőzzük a megtisztított murkot, petrezselymet, zellert, leszűrjük, a levében megfőzzük a kockákra vágott krumplit és a póréhagyma karikára szeletelt fehér részét. Mikor a zöldség megpuhult, még hozzáadunk 5 dkg vajat és sózzuk, borsozzuk. Közben cukor nélküli híg palacsintát készítünk apróra vágott metélőhagymával, összegöngyöljük, kisujjnyi széles szeletekre metéljük, és tálaláskor a levesbe tesszük.
Pórékrém-leves 1.
Hozzávalók: 2 szál póréhagyma, 1-1 szál sárga és fehérrépa, 2 dl tejszín, 1 csapott evőkanál liszt, 2 evőkanál olaj, só, őrölt bors, citromlé.
A megtisztított és karikára vágott póréhagymát meg a répákat az olajon kissé megpároljuk, majd liszttel megszórjuk, és kevergetve még néhány pillanatig a tűzön hagyjuk. Ez után másfél liter vízzel felengedjük, és sózzuk, borsozzuk. Fedő alatt addig főzzük, amíg minden megpuhul. Ha kissé kihűlt, áttörjük. Végül beleöntjük a tejszínt, ha kell, utána sózzuk, citromlével kissé savanyítjuk. Nem túl forrón, csészékben tálaljuk. Vajban pirított zsemlekockákat is kínálhatunk hozzá.
Pórékrém-leves 2.
Hozzávalók 4 személyre: 2 szál póréhagyma, 1 fej hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 szem burgonya, 1 l húsleves, 1 dl tejszín, 2 evőkanál HERA főzőmargarin, só, őrölt fehérbors, néhány bazsalikomlevél, borsikafű, tárkony.
A hagymát, a póréhagymát és a fokhagymát megtisztítjuk és feldaraboljuk (a póré zöld részét is!). HERA főzőmargarinon üvegesre pároljuk a háromféle hagymát, majd hozzáadjuk a megtisztított, kockára vágott burgonyát. Sóval és borssal ízesítjük, majd felöntjük a húslevessel és ízlés szerint bazsalikommal, tárkonnyal és borsikafűvel fűszerezzük. Fedő alatt puhára főzzük. Összeturmixoljuk, felöntjük a tejszínnel és összemelegítjük, de már nem forraljuk. Csészékbe merjük és frissen vágott pórékarikákkal díszítve tálaljuk.
Pusztai hagymaleves
Hozzávalók: 3 ek. olaj, 6 dkg liszt, 3 fej vöröshagyma, babérlevél, 3 dkg cukor, ecet, pirospaprika, bors, só.
Elkészítés: Az olajból és a lisztből rántást készítünk, beletesszük a vékony karikákra vágott hagymát, majd amikor a hagyma üvegesedni kezd, megszórjuk pirospaprikával, és azonnal felengedjük vízzel.
Sóval, borssal, babérral, cukorral ízesítjük, és gyenge tűzön 25-30 percig főzzük. Ecettel enyhén savanykásra ízesítjük.
Rajnai hagymaleves
Hozzávalók: 40 dkg vöröshagyma, 10 dkg vaj, 2 csapott evőkanál liszt, 2 erőleveskocka, 2 tojássárgája, 2 zsemle, 1 dl sherry brandy, só, őrölt bors, 1 nagy csokor metélőhagyma.
Az apróra vágott hagymát öt deka vajon aranysárgára pirítjuk. Liszttel megszórjuk, néhány pillanatig kevergetve sütjük, majd másfél liter vízzel felengedjük. Beletesszük a húsleveskockát, és 20-25 percig főzzük. Ezután a tűzről levéve sózzuk, borsozzuk, a sherry brandyt beleöntjük, és kissé hűlni hagyjuk. Közben a kis kockákra vágott zsemléket a maradék vajon megpirítjuk. Tálalás előtt a pirított zsemlekockákat tányérokba elosztjuk, és a tojássárgákkal elkevert levessel leöntjük. Apróra vágott metélőhagymát szórunk rá.
Sajtos hagymaleves 1.
Hozzávalók: 2 fej vöröshagyma, só, törött bors, 2,5 dkg liszt, 1 zacskó reszelt natúr Pannónia sajt, 5 dkg vaj, 1 tojás, 1,5 l víz
Elkészítés: Az apróra vágott vöröshagymát a vajban megpároljuk, majd a liszttel beszórjuk, világosbarnára pirítjuk.  Állandó keverés mellett a rántást vízzel felengedjük, megsózzuk, megborsozzuk.  Tíz percig főzzük. A levest nagyon forrón tűzálló csészékbe merjük. Egy tojást felverünk, belekeverjük a reszelt sajtot.  Mindegyik adag tetejére kis halmot rakunk a sajtos masszából.  Ezután azonnal forró sütőbe tesszük a csészéket kb. 5 percre, hogy a sajtos massza aranyszínűre piruljon. Forrón tálaljuk.
Sajtos hagymaleves 2.
1 kg hagymát vékony karikákra szeletelünk. Vajon vagy olajon megpirítjuk, forró vízzel feleresztjük. A víz legyen valamivel több, mint amennyi levest szeretnénk készíteni. Negyed óráig főzzük, ízlés szerint megsózzuk, esetleg hozzátehetünk egy húsleveskockát. Míg a leves fő, zsúrkenyeret vékony szeletekre vágjuk. A levest levesszük a tűzről, rátesszük a kenyérszeleteket, amelyeket előzőleg vastagon meghintettünk reszelt sajttal. Az így elkészített levest forró sütőbe tesszük, és addig sütjük, amíg a sajt meg nem olvad, és halványpiros réteggé nem sül a tetején.
Szépen lehet tálalni, ha személyenként külön-külön tűzálló tálkában vagy csészében készítjük el.
Sajtos hagymaleves 3.
Hozzávalók: 2 fej vöröshagyma, 5 dkg reszelt sajt, 1 liter húslé- vagy csontlé (vagy 2 marhahúsleves-kocka), 1 zsemle, 2 tojásfehérje, 4 evőkanál olaj, ízlés szerint só és törött fehér bors
A megtisztított vöröshagymát szeletekre vágom, és az olajon megfonnyasztom. Ráteszem a kis kockákra aprított zsemlét és ráöntöm a húslevet. Sóval, borssal fűszerezem, és addig főzöm, amíg a zsemle egészen szétfő. A levest ezután átöntöm egy tűzálló tálba. A tojásfehérjékből kemény habot verek, amibe beleforgatom a reszelt sajtot. A sajtos habot elosztom a leves tetején, és a tálat betolom az előmelegített forró sütőbe. Addig pirítom, amíg a hab szép aranysárgára sül. (Vigyázat, nem szabad megbarnítani, mert keserűvé válhat!)
Sajtos hagymaleves Toulouse-Lautrec módra
Hozzávalók: 1, 5 kg hagyma, 2, 5 dl tejszín, 5 dkg szalonna, 5 dkg vaj, 30 dkg sajt, 1 dl konyak, 1 húsleveskocka, só, bors
Elkészítés: A hagymákat megtisztítjuk, finomra vágjuk és felkockázott szalonnán, és vajon üvegesre pirítjuk. Közben másfél liter vizet felforralunk, feloldjuk benne a húsleveskockát, a hagymára öntjük, ebben puhára pároljuk. Vékony szeletekre vágjuk a sajtot (pl. ementáli, trappista, edami), a lassú forrásban lévő levesbe keverjük, ha felolvadt, hozzáadjuk a tejszínt, a konyakot és a finomra vágott petrezselymet. Lassú tűzön fele mennyiségűre beforraljuk-sűrítjük, sózzuk, borsozzuk. A levesnek meglehetősen sűrűnek kell lennie. Tűzforrón tálaljuk.
Spanyol hagymaleves sült sajttal
Hozzávalók: , 2 fej vöröshagyma, 4 evőkanál olaj, 1 liter csontlé vagy húslé (vagy 3 húsleveskocka), 1 zsemle, 2 tojásfehérje, 1 mokkáskanál só, 1 mokkáskanál törött fehér bors, 5 dkg reszelt sajt.
Az olajon üvegesre fonnyasztjuk a vékony szeletekre vágott vöröshagymát, majd rátesszük a kis kockákra vágott zsemlét és felöntjük 1 liter húslével (vagy vízzel és húsleveskockával). Sóval, borssal fűszerezzük, és addig forraljuk, amíg a zsemle egészen szétfő. Átöntjük egy tűzálló tálba. Közben a tojásfehérjéből kemény habot verünk, és beleforgatjuk a reszelt sajtot. A sajtos habot a leves tetejére rakjuk. A tálat betesszük a forró sütőbe, és addig pirítjuk, amíg a hab szép világosra sül rajta.
Supa de praz cu clatite (Póréhagymaleves palacsintával)
Hozzávalók: 3-4 szál póréhagyma, 4 nagyobb pityóka, 1 petrezselyemgyökér, 1 kisebb zeller, 1 murok, 1 liter tej, 1 tojás, 1 csésze liszt, só, 1 csomó metélőhagyma
Elkészítése: Tejben megfőzzük a megtisztított murkot, petrezselymet, zellert, leszűrjük, a levében megfőzzük a kockákra vágott krumplit és a póréhagyma karikára szeletelt fehér részét.
Mikor a zöldség megpuhult, még hozzáadunk 5 dkg vajat és sózzuk, borsozzuk. Közben cukor nélküli híg palacsintát készítünk apróra vágott metélőhagymával, összegöngyöljük, kisujjnyi széles szeletekre metéljük, és tálaláskor a levesbe tesszük.
Szilveszteri hagymaleves
Hozzávalók: 1 kg vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 4 evőkanál vaj vagy margarin, 2 evőkanál liszt, kb. 1 kg mirelit paradicsom, 2 zacskó (egyenként 30 dkg) mélyhűtött tarkabab, 2 liter erőleves (kockából), 1 teáskanál szárított szurokfű, 50 dkg kolbász, 3 dl joghurt, 1,5 dl tejföl, só, fehér bors, Tabasco vagy más csípős mártás.
A vöröshagymát vékonyan felszeleteljük, a fokhagymát összezúzzuk. Nagy fazékban felforrósítjuk a zsiradékot, üvegesre pároljuk a kétféle hagymát, majd hozzáadjuk, és aranyszínűre pirítjuk a lisztet. Beletesszük a babot és a paradicsomot. Felöntjük az erőlevessel és felforraljuk. A lét szurokfűvel (oregánóval) ízesítjük és fedő alatt lassú tűzön kb. 20 percig főzzük. A kolbászt vastag szeletekre vágjuk. A joghurtot összekeverjük a tejföllel, sózzuk, borsozzuk, és tálkába öntjük. A levest sóval, borssal és Tabasco mártással ízesítjük, majd kb. 5 percig melegítjük benne a kolbászt.  A joghurtos szószt külön kínáljuk hozzá.
Tárkonyos hagymaleves
25 perc, Nehézség: 1
Hozzávalók: 50 dkg vöröshagyma, 2 dl tejföl, 3 dkg vaj, 1 csokor friss tárkony (vagy sóval, esetleg ecettel eltett tárkony), 2 evőkanál száraz fehérbor, 1 húsleveskocka, 1 teáskanál liszt, só és őrölt bors, ízlés szerint, csöpp tárkonyecet
A vajon üvegesre párolom (fedő alatt) a megtisztított és vastag szeletekre vágott vöröshagymát, majd megsózom és felöntöm 4 dl vízzel. 10 percig forralom, ezután turmixgépbe pépesre verem, majd annyi vízzel egészítem ki, hogy 1 liter legyen. Belemorzsolom a húsleveskockát, hozzákeverem az apróra vágott tárkonyt és behabarom a lisztes tejföllel. Felforralom, ezután ízesítem őrölt borssal és a borral. Forrón tálalom leveses csészékben. Levesbetétnek keményre főtt, hámozott fürjtojást szoktam kínálni, de pirított zsemlekockákkal is finom.
Vöröshagymaleves
Hozzávalók: 4 hagyma, 3 evőkanál margarin, 2 evőkanál liszt, 1 l víz, 1 tyúkhúsleves kocka, 1 pohár fehérbor, só, őrölt bors, 1 csipet őrölt gyömbér, 4 szelet kenyér, 2 tojás, 4 evőkanál portói, 4 evőkanál tejföl
Elkészítés: Aprítsuk fel a megtisztított hagymát. Kuktában süssük aranybarnára. Szórjuk meg liszttel, két percig keverjük, adjuk hozzá a fehérbort majd a vizet. Keverjük bele a húslevest, kevés sót, a gyömbért és a borsot. A fedő sípolásától számítva 10 percig főzzük. Pirítsuk meg a kenyeret. Verjük fel a tojássárgát, a portóit és a tejfölt, és folyamatos keverés mellett adjuk hozzá a tűzről levett leveshez. Öntsük tűzálló levesestálba, tegyük a tetejére a sajttal megszórt pirítóst és a tűzhely grillező állásán gratináljuk.
Zabpelyhes póréhagymaleves
Hozzávalók: 1 kisebb szál póréhagyma, 2 evőkanál zabpehely, 5 dkg füstölt szalonna, 2 dl tejföl, 1 evőkanál citromlé, 2 tyúkhúsleves-kocka, késhegynyi őrölt fehér bors, só.
A póréhagymát megtisztítjuk, és zöld részét levágva, félretesszük. A fehér részt felkarikázzuk. A füstölt szalonna kiolvasztott zsírjára rátesszük a hagymát, és üvegesre pirítjuk. 8 dl vízzel felöntjük. Beletesszük a leveskockákat és a borsot, majd 5 percig főzzük. Finom szitán átszűrjük. A főtt hagymát kevés lével összeturmixoljuk, ezután a lébe öntjük. Hozzáadjuk a zabpelyhet, amivel ismét felforraljuk, és további 10 percig főzzük. Végül a citromlével összekevert tejfölt beleöntjük, ízlés szerint sózzuk, és újból felforraljuk. A finomra vágott póréhagyma zöldjével meghintjük.
Zöldséges póréhagymaleves.
Hozzávalók: 2 szál póréhagyma, 1 csomó leveszöldség, 1 zöldpaprika, 2 paradicsom, 3 db burgonya, 2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál olaj, 1 húsleveskocka, só, őrölt bors, 1 mokkáskanál pirospaprika, 1 kiskanál ételízesítő, 1 csokor petrezselyem.
A külső héjától megfosztott póréhagymát 3 cm zöldjét hagyva ujjnyi karikákra vágjuk, és olajon kissé megpároljuk. Belekeverjük a zúzott fokhagymát, pirospaprikával megszórjuk, és másfél liter vízzel, amiben a húsleveskockát feloldottuk felengedjük. A megtisztított kockára vágott leveszöldséget, a feldarabol zöldpaprikát, paradicsomot is beletesszük, és ételízesítővel, egy kevés sóval, meg törött borssal ízesítjük. Fedő alatt addig főzzük, amíg a zöldség félig megpuhul. Ekkor a kis kockákra vágott burgonyát is hozzáadjuk, és készre főzzük. Apróra vágott petrezselyemmel megszórva tálaljuk.

Fokhagymalevesek
Ajo blanco - Mandulás fokhagymaleves szőlőszemekkel
Hozzávalók: 15 dkg hámozott mandula, 1 liter tej, 10 gerezd fokhagyma, 6 db friss zsemle, 1,5 dl olívaolaj, 10 dkg apró szőlőszem, 5 dkg fenyőmag, só, bors.
A hámozott mandulát diódarálón durván megdaráljuk, majd beáztatjuk tejbe, s a hűtőbe tesszük 24 órára. A következő napon a tejet a mandulával egy szűrőn átnyomkodjuk, a megmaradt mandulatörmeléket eldobhatjuk. Ezután a fokhagymát összezúzzuk, a zsemléket meghámozzuk, és kis kockákra vágjuk. A zúzott fokhagymát és a kockázott zsemléket hozzáadjuk a tejhez és finoman összeturmixoljuk. Hozzáöntjük mindehhez az olívaolajat, majd a félbevágott, héj és mag nélküli szőlőszemeket, valamint a zsiradék nélkül
Aranybarnára pirított fenyőmagokat. Ha kész, jól lehűtjük, hidegen tálaljuk.
Elkészítési idő: 30 perc (+ 1 nap, áztatás)
Erdélyi fokhagymaleves 1.
Hozzávalók: 1-2 fej fokhagyma, 1 evőkanál liszt, 2 ek. olaj, 2 dl tejföl, só, ecet, cukor, kis darab citromhéj
Az apróra vágott fokhagymát forró olajban fél percig a cukorral pirítjuk, felöntjük 1,5 l vízzel. A forrástól számítva néhány percig főzzük. Sóval, ecettel, citromhéjjal ízesítjük. Lisztes, tejfölös habarást készítünk, ezt beleöntve még egyszer felforraljuk.
Erdélyi fokhagymaleves 2.
Hozzávalók: 40 dkg sertéscomb, 2 evőkanál olaj, 4 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál liszt, 2 dl tejföl, só, ecet, cukor, egy darabka citromhéj.
A húst kisujjnyi csíkokra vágjuk, és forró olajban hirtelen átsütjük. Apróra vágott fokhagymával megszórjuk, néhány percig együtt pirítjuk, majd felengedjük másfél liter vízzel. Majdnem puhára főzzük, Sóval, ecettel, és citromhéjjal ízesítjük. Ha a hús teljesen megpuhult, a levest a tejfellel simára kevert liszttel behabarjuk, és még egyszer felforraljuk. Ha kell, utána ízesítjük, és úgy tálaljuk.
Erdélyi fokhagymaleves 3.
Hozzávalók: 1-2 fej fokhagyma, 1 evőkanál liszt, 2 ek. olaj, 2 dl tejföl, só, ecet, cukor, kis darab citromhéj
Az apróra vágott fokhagymát forró olajban fél percig a cukorral pirítjuk, felöntjük 1,5 l vízzel. A forrástól számítva néhány percig főzzük. Sóval, ecettel, citromhéjjal ízesítjük.
Lisztes, tejfölös habarást készítünk, ezt beleöntve még egyszer felforraljuk.
Erdélyi fokhagymaleves 4.
40 dkg sertéscomb, 1 ek zsír, 4 gerezd fokhagyma, 1 ek liszt, 1 pohár tejföl, só, ecet, cukor, darabka citromhéj.
A hús csíkokra vágom, majd a zsírban hirtelen kisütöm. Megszórom az apróra vágott fokhagymával, majd felengedem másfél liternyi vízzel. Majdnem puhára főzöm, sózom, ecettel, citromhéjjal ízesítem. Mikor a hús teljesen puha, a levesünket behabarom a lisztes tejföllel. Újra felforralom, szükség esetén ízesítem.
Fokhagymakrémleves
Hozzávalók: 50 dkg csirkeszárny, 1 leveskocka, 1 nagyobb vagy 2 kisebb burgonya, 1 kis fej vöröshagyma, 5-6 gerezd fokhagyma, 1 kisebb póréhagyma, 2 tojássárgája, 2 dl tejszín vagy 2 dl tejföl, vaj vagy olaj, só, bors, petrezselyem, 4 vékony szelet kenyér.
A csirkeszárnyat 1,5 liter vízben feltesszük főni. Hozzáadjuk a leveskockát, a felkockázott burgonyát, négyfelé vágott vöröshagymát, 4-5 megtisztított fokhagymát. Megsózzuk, és 30 perc alatt puhára főzzük. Kiemeljük a húst és a levesben maradtakat turmixoljuk, és belekeverjük a tejszínnel elkevert tojássárgájákat. Megszórjuk apróra vágott petrezselyemmel. A felforrósított vajon/olajon megpirítjuk a kenyérszeleteket, megkenjük fokhagymával és a forró levest rámerve tálaljuk. Esetleg fűszeres lepényt kínáljunk hozzá pirított kenyér helyett. A főtt húst almamártással vagy zellermártással tálaljuk.
Fokhagymakrém leves 1.
8-10 gerezd fokhagymát megtisztítok. Egy lábosban kb. 1 l tejet felteszek forralni, beleteszek 4 marhahúsleves kockát. A fokhagymákat hagymapasszírozón átnyomom, a tejbe teszem! Egy kisebb edényben 5 dkg margarint 5 dkg liszttel elkeverek, majd ha a tej felforrt belekeverem! Ha csomós, turmixgéppel simára keverem.
Az egészet megszórom fehérborssal, majd felverek 4 tojást, a fehérjéket elválasztom, és a még lassú tűzön lévő léhez keverem, majd elzárom a gázt! A sárgájához kis kanál tárkonyecetet keverek, majd keverés mellett hozzáöntöm a kész leveshez! Kb. fél órát hagyom hűlni, majd leves-gyönggyel tálalom!
Fokhagymakrém leves 2.
Aki laktatóbban szeretné elkészíteni, tányéronként még két szelet kenyeret és valamivel több sajtot adjon hozzá.
Hozzávalók 4 személyre: 1 közepes vöröshagyma, 2 evőkanál vaj, 12 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál liszt, háromnegyed liter húsleves, (kockából is készülhet), 2,5 dl tejszín, 4 szelet (egyenként 1 cm vastag) francia kenyér, só, frissen őrölt fekete bors, frissen reszelt szerecsendió, 1 evőkanál citromlé, 2 evőkanál frissen reszelt ementáli sajt, 1 kiskanál oregánó.
A hagymát meghámozzuk, és apróra vágjuk. A vajat fazékban felolvasztjuk, majd a hagymát üvegesre sütjük. A fokhagyma héját lehántjuk, a gerezdeket hosszában négyfelé vágjuk, a hagymához adjuk, és rövid ideig együtt pároljuk.
A lisztet belekeverjük, és megvárjuk, míg aranyszínűre sül. A húslevest és a tejszínt beleöntjük, majd lefedve, közepes lángon 20 percig forraljuk.
A hagyományos vagy a grillsütőt 250 fokra előmelegítjük.
A franciakenyér-szeleteket megpirítjuk.
A levest teljesen simára turmixoljuk, és sóval, borssal, szerecsendióval, citromlével ízesítjük. Egy szitán keresztül négy tányérra töltjük. A kenyereket a leves tetejére tesszük, és sajttal megszórjuk. A sütőben (közepes fokozaton) vagy grillben aranysárgára sütjük. Tálalás előtt oregánóval megszórjuk.
Elkészítési idő: 45 perc
Fokhagymakrém leves Gábor módra
8-10 gerezd fokhagymát megtisztítok. Egy lábosban kb. 1 l tejet felteszek forralni, beleteszek 4 marha-húsleves kockát. A fokhagymákat hagymapasszírozón átnyomom, a tejbe teszem! Egy kisebb edényben 5 dkg margarint 5 dkg liszttel elkeverek, majd ha a tej felforrt belekeverem! Ha csomós, turmixgéppel simára keverem. Az egészet megszórom fehérborssal, majd felverek 4 tojást, a fehérjéket elválasztom, és a még lassú tűzön lévő léhez keverem, majd elzárom a gázt! A sárgájához kis kanál tárkonyecetet keverek, majd keverés mellett hozzáöntöm a kész leveshez! Kb. fél órát hagyom hűlni, majd leves-gyönggyel tálalom!
Fokhagymaleves 1.
Hozzávalók 4 személyre: 4 nagy gerezd fokhagyma, 5 dkg vaj, arasznyi póréhagyma, 1 liter szűrt húsleves (vagy 1-2 húsleveskocka), csipetnyi őrölt fehér bors, 2 dl tejszín, 2 csapott evőkanál liszt, fél csokor metélőhagyma, a tálaláshoz 4 kis, egyenként kb. 40 dkg-os rozscipó
A fokhagymát présen áttörjük, majd a vajon épp csak megfuttatjuk. Közben a póréhagymát karikákra vágjuk, a fokhagymához adjuk, és kevergetve 2-3 percig pirítjuk. Utána a levessel (vagy 1 liter leveskockával ízesített vízzel) felöntjük.
Fehér borssal fűszerezzük, felforraljuk, majd a tejszínnel simára kevert liszttel sűrítjük. Ha kell utána sózzuk, 2-3 percig forraljuk, végül leszűrjük (kissé át is törhetjük). A tálaláshoz a cipók tetejét lekanyarítjuk, majd a belsejét ügyesen kikaparjuk úgy, hogy 1,5-2 cm-es fal maradjon. A forró levest belemerjük, a felaprított metélőhagymával megszórjuk, végül a cipók kalapját rárakosgatjuk. A levesbe külön betét nem kerül, a kivájt kenyérből mindenki annyit ehet hozzá, amennyit kíván.
Fokhagymaleves 2.
25 perc, Nehézség: 1
Hozzávalók: 8-10 gerezd fokhagyma (a gerezdek nagyságától függően), 2 tojás, 1 zsemle (vagy 1 szelet kenyér), 5 dkg vaj, só és törött fekete bors, ízlés szerint, 1 evőkanál vegeta
A tojásokat keményre főzzük, meghámozzuk, és kis kockákra vágjuk. A zsemlét is apró kockákra vágjuk, és a vajban pirosra pirítjuk. Közben a fokhagymát megtisztítjuk, felszeleteljük és 1/2 dl vízzel pépesre turmixoljuk. 1 liter vizet felforralunk, beleszórjuk a vegetát, a törött borsot és a sót. A levesestálba beletesszük a pirított zsemlekockákat, a tojáskockákat, rácsorgatjuk a fokhagymapépet, a zsemle pirítása után maradt vajas morzsalékot, és az egészre ráöntjük a zubogó levest. A tálat 5 percre lefedjük, s csak azután tálaljuk az ételt.
Fokhagymaleves 3.
Hozzávalók: 1 kg burgonya, 1 tojás, só, erőleves (kockából is lehet), szalonna, pirospaprika, 3-4 gerezd fokhagyma
A kockákra vágott szalonnát megpirítjuk, hozzáadjuk a pirospaprikát, majd az erőlevest összekeverjük. A fokhagymát átnyomjuk. A tojást felverjük, és a forrásban lévő levesbe csurgatjuk, csak ezután kerül bele a fokhagyma a tűzről levett levesbe.
Fokhagymaleves 4.
2 fej fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, só, bors, kevés fehérbor, 2 dl tejföl, 1 ek reszelt sajt
A hagymákat apróra vágjuk, 1 liter sós vízben megfőzzük. Turmixoljuk, sózzuk és borral, sóval fűszerezzük, 1 dl tejföllel sűrítjük. Tálaláskor 1-1 kávéskanál tejfölt teszünk a levesre és megszórjuk sajttal.
Fokhagymaleves 5.
Hozzávalók: 20 dkg rozskenyér, 2 dl tejföl, 1 evőkanál korpás liszt, 2 tyúkhúsleves-kocka, 2 evőkanál olaj, 2 evőkanál rozspehely, 5 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, kevés só.
A húsleveskockákat kis fazékba, 7 dl vízbe rakom. Felforralom, közben az olajon megpirítom a nagyon apró kockákra vágott kenyeret. A tejfölben elkeverem a korpás lisztet, a megmosott és apróra vágott petrezselyemzöld felét, valamint a zúzott fokhagymát. Beleöntöm a forrásban lévő levesbe, és a rozspelyhet is hozzáadva kevergetve felforralom, 5 percig főzöm. Végül a megmaradt petrezselyemzöldet rászórom és befedem. A lángról lehúzva 10 percig hagyom állni. Leveses csészékben elosztom a pirított rozskenyeret, és rámerem a forró levest. Azonnal fogyasztjuk, hogy a kenyér ne nagyon ázzon el.
Fokhagymaleves Amanda módra
Hozzávalók: 2 fej fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, só, bors, kevés fehérbor, 2 dl tejföl, 1 ek reszelt sajt
A hagymákat apróra vágjuk, 1 liter sós vízben megfőzzük. Turmixoljuk, sózzuk és borral, sóval fűszerezzük, 1 dl tejföllel sűrítjük. Tálaláskor 1-1 kávéskanál tejfölt teszünk a levesre és megszórjuk sajttal.
Fokhagymaleves sárgadinnyével
Hozzávalók: 1 kicsi, jó érett sárgadinnye, 6 dl száraz fehérbor, 1 szelet meghámozott fehér kenyér, 2 evőkanál darált fehér (hámozott) mandula, 3 evőkanál olívaolaj, 2 gerezd egészen friss, még zöld fokhagyma, késhegynyi só, és őrölt fehér bors
A sárgadinnyét félbevágom, kimagozom, és az egyik darabot apró kockákra vágva, a hűtőszekrénybe teszem. A másik felét nagyobb darabokra aprítom, és turmixgép poharába rakom. Hozzáteszem a darált mandulát, a szétmorzsolt kenyeret, az olajat és a zúzott fokhagymát, ezután pedig sóval, borssal fűszerezem. 2 dl bort ráöntök, és pépesre töröm. A megmaradt bort is hozzáöntve, addig keverem, amíg egynemű leves lesz belőle. Tálaláskor néhány darabka jégbe hűtött dinnyekockát, valamint egy-egy jégkockát az előhűtött leveses csészékbe osztok, és a levet ráöntöm.
Francia fokhagymaleves 1.
(Soupe á l´ail)
20 gerezd fokhagyma, 3 szegfűszeg, 10 dkg reszelt trappista vagy parmezán sajt, 2 ek. olívaolaj, só, fehérbors, kevés szárított zsályalevél, 4 zsemle.
2 l vízben főni tesszük a meghámozott, egészben hagyott fokhagymát, a szegfűszeget, zsályát, csipetnyi borsot és kk. sót. Forraljuk fel, csendes tűzön főzzük 1/4 óráig.
Vágjuk félbe a zsemléket, a feleket 5 mm vékony szeletkékre, szórjuk meg mindegyiket mk.-nyi sajttal, locsoljuk meg pár csepp olajjal, és sütőlemezen tegyük 4-5 percre forró sütőbe, míg a sajt megpirul.
Szórjuk a levesestálba és szűrjük rá a levest.
Dúsíthatjuk a levest csontlével, 3-4 ek.-nyi tejszínnel elkevert tojássárgájával is. Ez esetben a levesestál alján eldolgozzuk a tejszínt a tojássárgájával, majd állandóan kevergetve ráöntjük az átszűrt levest. Beletesszük a zsemle szeleteket.
Francia fokhagymaleves 2.
6 személyre hozzávalók: 8 gerezd fokhagyma, 9 dl tej, 9 dl víz, 1 teáskanál Vegeta, 1 késhegynyi őrölt fehérbors, 5 dkg liszt, 5 dkg vaj, 4 tojás, 2 evőkanál bor, vagy tárkonyecet, 25 dkg fehérkenyér
A jókora fokhagymagerezdeket megtisztítom, szétzúzom. Leveses fazékban felteszem a tejet, a vizet, egy kiskanál ételízesítővel l Hozzáadom a péppé tört fokhagymát, megsózom, fehérborssal megszórom. Amíg a leves felforr, a lisztet a vajjal jól összekeverem, majd apránként, állandó keverés közben a leveshez adagolom, hogy híg mártás-sűrűségűvé váljon! A felütött tojásokat szétválasztom. A fehérjét a forrásban lévő levesbe csurgatom, folyamatos keverés mellett, amíg a fehérje szálasan megkocsonyásodik. A sárgáját a borecettel elkeverem, és a tűzről lehúzott levesbe keverem! Azonnal forrón tálalom levesbetéttel, vagy pirított kenyérkockákkal.
Francia fokhagymaleves 3.
Hozzávalók kb. 4 személyre: 2 l húslé (lehet kockából, de készíthetjük vízzel is, 20 gerezd fokhagyma, 3 szegfűszeg, 10 dkg reszelt parmezán (vagy trappista) sajt, 2 evőkanál olaj, só, őrölt bors, ízlés szerint szárított zsályalevél, 4 zsemlye.
A húslében főni tesszük a meghámozott, egészben hagyott fokhagymagerezdeket, a szegfűszeget, a zsályát, csipetnyi borsot és sót. Forraljuk fel, majd csendesen főzzük negyed óráig.
Közben a zsemlyét vékonyra szeleteljük, néhány csepp olajjal meghintjük, megszórjuk reszelt sajttal, és sütőben átforrósítjuk, hogy a sajt megpiruljon. A levest a zsemlyeszeletekre szűrjük.
Dúsíthatjuk a levest tejszínes-tojássárgás habarással is.
Francia fokhagymaleves 4.
Hozzávalók kb. 4 személyre: 24 gerezd fokhagyma, 1 púpozott evőkanál libazsír, 1 húsleves kocka, 3 tojássárgája, 3 evőkanál olaj, só; a tálaláshoz pirított kenyérkockák.
A fokhagymát megtisztítjuk, és a libazsíron üvegesre pároljuk, de nem pirítjuk meg. Egy liter vízzel felengedjük, és a húsleveskockával fedő alatt 15 percig főzzük. Ha langyosra hűlt, turmixoljuk, újra felforraljuk, ha kell utána sózzuk. A levesestálban a tojások sárgáját habverővel, az olajjal apránként simára keverjük, és erre merjük rá - közben kevergetve - a forró levest. Pirított kenyérkockákkal díszítjük.
Francia fokhagymaleves 5.
Hozzávalók: 2 szál póréhagyma, 4-5 gerezd fokhagyma, 30 dkg paradicsom, 2 nagy burgonya, 6 dkg olívaolaj (3 kanál), egy csipetnyi sáfrány, só, bors, egy teáskanálnyi oregánó, 1 l marhahúsleves (kockából), pirítós kenyér (fehér kenyérből) + bedörzsöléshez fokhagyma (sok!)
A póréhagymát megtisztítjuk, vékony karikákra vágjuk. A paradicsom héját lehúzzuk (ha előtte forró vízbe mártjuk, könnyebben lejön) a húsát kisebb kockákra vágjuk. A fokhagymát megtisztítjuk és szétnyomkodjuk, a burgonyát meghámozzuk, kis kockákra vágjuk.
Megfelelő nagyságú edényben felforrósítjuk az olajat, megpirítjuk benne a póréhagymát és a fokhagymát, hozzáadjuk a paradicsomot és a burgonyát, és ezeket rövid ideig tovább pirítjuk. Végül felöntjük a marhahúslevessel, jól fűszerezzük és kb. fél órán át, főzzük. Ez alatt megpirítjuk a fehér kenyérszeleteket, majd bedörzsöljük (jó vastagon) őket az elkapart fokhagymával. Ezt adjuk betétnek a nagyon forrón tálalt fokhagymaleveshez.
Ínycsiklandó fogás mindazoknak, akik szeretik a fokhagymát!
Hideg fokhagymaleves 1. (Spanyol)
Hozzávalók:  1 zsemle, 4 gerezd fokhagyma, 2 tojássárga, 4 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál borecet, 1 kis fürt nagyszemű fehér szőlő, só (ízlés szerint).
A zsemlét kockákra vágjuk és ráöntünk 1 dl vizet. Az olajat a tojássárgákkal turmixgépbe csorgatjuk, hozzátesszük a zúzott fokhagymát, a sót, az áztatott zsemlét, a borecetet és addig keverjük, amíg sűrű massza lesz belőle. Ez után apránként annyi vizet öntünk hozzá, hogy összesen kb. 8 deci folyadékot kapjunk, és tovább keverjük. Előhűtött leveses csészékbe téve, jégkockát teszünk bele és leszemezett, félbevágott, kimagozott valamint meghámozott szőlőszemekkel tálaljuk.
Hideg fokhagymaleves 2.
Hozzávalók: 1 zsemle, 4 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál borecet, 2 tojássárga, 4 gerezd fokhagyma, ízlés szerint só, 1 kis fürt fehér szőlő.
A zsemlét kockákra vágjuk és ráöntünk 1 dl vizet. Az olajat a tojás-sárgákkal turmixgépbe csorgatjuk, és hozzátesszük a zúzott fokhagymát, a sót, az áztatott zsemlét, meg a borecetet. Addig keverjük, amíg sűrű pép lesz belőle. Ezután, apránként annyi vizet öntünk hozzá, hogy összesen 8 deci levest kapjunk, és tovább keverjük. Előhűtött leveses csészékbe adagolva, 2-2 jégkockát rakunk bele, és a leszemezett, félbevágott, kimagozott szőlőszemekkel tálaljuk.
Joghurtos fokhagymaleves
Hozzávalók: 6 dl joghurt, 2 dl tej, 4 gerezd friss, még nagy nedvességtartalmú (nyári) fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, só, és cukor, ízlés szerint
A fokhagymát tisztítás után fokhagymaprésbe teszem. Turmixgép poharába öntöm a joghurtot, hozzáadom a megmosott és összevágott petrezselyem zöldet, majd 1 mokkáskanálnyi sóval ízesítem. Attól függően, ki mennyire szereti a pikáns, savanyú ízeket, egy-két teáskanálnyi porcukorral "szelídítem" a joghurt savanyúságát. Ezután a fokhagymát a présből a pohárba nyomom, majd a turmixgépet addig működtetem, amíg habos, sűrű levest kapok belőle. A fokhagymalevest leveses csészékbe öntöm, és mindegyikbe teszek egy-egy jégkockát (ha gyerek is eszik belőle, jégkocka nélkül tálalom). Azonnal fogyasztjuk.
A nyári melegben nagyon üdítő.
Mandulás fokhagymaleves
Hozzávalók: 2 szelet kenyér (kb. 10 dkg), 1 csípős paprika (aki nem szereti, édes paprikával készítse), 6 dkg tisztított fehér mandula, 2 evőkanál olaj, 3 cl száraz fehérbor, 2 húsleveskocka, 6 gerezd fokhagyma, fél csokor snidling, ízlés szerint só és bors.
Előkészítése: A kenyérszeleteket kockára vágom. A mandulát forgácsokra aprítom, a fokhagymát összezúzom.
Elkészítése: Az olajat felforrósítom, és megpirítom rajta a kenyérkockákat. Néhány szem mandulát félreteszek (tálaláskor a leves tetejére kerül), a többit a serpenyőbe szórom, és egy-két percig együtt pirítom. Felöntöm hat deci forrásban lévő vízzel, majd beleteszek két húsleveskockát, és hozzáöntöm a bort. 15 percig főzöm. Sóval, borssal ízesítem. Meghintem snidlinggel, és a tetejére teszem a félretett mandulát, valamint néhány karika paprikát.
Mexikói fokhagymaleves
Hozzávalók: 10 gerezd zúzott fokhagyma, 1 l csirkehúsleves, 2 ek. reszelt sajt, 4 tojás, só, bors, néhány csepp Tabasco-mártás, 1 ek. liszt, 2 ek. vaj, pirított kenyér (elhagyható)
A díszítéshez petrezselyem
Elkészítés: Egy serpenyőben felforrósítjuk a vajat, beletesszük a fokhagymát a liszttel, és üvegesre sütjük. Felöntjük a levessel, és 15 percig főzzük. Szitán átszűrjük, sóval, borssal és Tabasco-mártással ízesítjük. Visszatesszük a tűzre, és amikor gyöngyözve forr, egyenként beleütjük a tojásokat. Pirított kenyérkockákkal és reszelt sajttal, frissen vágott petrezselyemmel meghintve tálaljuk.
Változat: Előmelegített tűzálló tányérokba merjük a leszűrt levest. Beleütjük a tojások sárgáját. Lefedve néhány percig állni hagyjuk. A tojássárgája ebben a változatban folyékony marad. A pirítóst külön kínáljuk hozzá.
Változat: Olívaolajban tükörtojást sütünk, és a leves tetejére helyezzük. A tojás alá tehetjük a pirítóst.
Paradicsomos fokhagymaleves 1.
Hozzávalók: 25 dkg apró paradicsom (szendvicsparadicsom), 2 dl kefir, 2 dl tejszín, 2 dl tej, 1 kis doboz paradicsompüré, 4-5 gerezd friss fokhagyma, 1 csokor zellerzöld, 1 evőkanál porcukor (vagy egyéb édesítő), 1/2 mokkáskanál törött fekete bors, 1 púpozott mokkáskanál só
A paradicsomokat megmosom és félbe (ha nagyobb, negyedekbe) vágom. Egy-egy jégkockával együtt előhűtött leveses csészékbe rakom. Turmixgép poharába öntöm az előzőleg lehűtött tejet, tejszínt és kefirt, majd hozzáadom a paradicsompürét, a megmosott és apróra vágott zeller zöldet, valamint a fokhagymaprésen átnyomott, tisztított fokhagymát.
Ezután sóval, borssal és cukorral fűszerezem. Jó habosra keverve ráöntöm a paradicsomra, és azonnal kínálom. Kimondottan nyári leves, nagyon üdítő. (Tejszín helyett csak tejjel is készíthető, akkor kevésbé kalóriadús.)
Paradicsomos fokhagymaleves 2.
Hozzávalók 4 személyre: 25 dkg kemény paradicsom, 2 dl tejszín, 4-5 gerezd fokhagyma, 1 csokor zellerzöld, 1-1 evőkanál só, liszt és porcukor, 1 dkg margarin, 1/2 mokkáskanál törött fekete bors.
ELŐKÉSZÍTÉSE: a paradicsomokat megmosom, és félbe (vagy ha nagyobb, akkor negyedekbe) vágom. A zellerzöldet apróra metélem, a fokhagymát tisztítás után összezúzom. 8 dl vizet fölforralok.
ELKÉSZÍTÉSE: a margarinon megfuttatom a zúzott fokhagymát, de ügyelek arra, nehogy megbarnuljon. Rászórom a zellerzöldet, és sóval, borssal, cukorral fűszerezem. Ráöntöm a forró vizet, majd jól összefőzöm. A tejszínt simára keverem a liszttel és beleöntöm a forrásban lévő levesbe. Ismét felforralom, végül beleteszem a paradicsomot, de már nem forralom. Az edényt befedem, és a tűzről lehúzom. 10 percig hagyom állni, csak ezután tálalom.
Rizses fokhagymaleves 1.
Hozzávalók: 4 fej vöröshagyma, 4 evőkanál rizs, 2 evőkanál olaj, 2 csapott evőkanál liszt, 3 gerezd fokhagyma, só, késhegynyi pirospaprika, 1 csomó petrezselyem.
Világos rántást készítünk, beletesszük az elkapart fokhagymát és az apróra vágott petrezselymet, néhányszor megkeverjük, majd a tűzről levéve a pirospaprikát is belekeverjük. Másfél liter vízzel felengedjük, megsózzuk, és visszatesszük a tűzre. Ha forr, beletesszük a megmosott rizst, és fedő alatt addig főzzük, amíg a rizs megpuhul.
Rizses fokhagymaleves 2.
Hozzávalók: 4 ek. rizs, 2 ek. olaj, 2 lapos ek. liszt, 1 fej fokhagyma, só, késhegynyi pirospaprika, 1 cs. petrezselyem.
Egészen világos rántásba beletesszük a nagyon apróra vágott petrezselymet, a péppé tört fokhagymát, a paprikát és lehúzva a tűzről néhányszor jól elkeverjük. Felengedjük 1,5 l vízzel, sózzuk. Visszatesszük a tűzre, ha felforrt beletesszük a rizst, és puhára főzzük.
Sonkás fokhagymaleves 1.
Hozzávalók: 20 dkg főtt füstöl

 
PRAKTIKÁK
 
JÓ TUDNI
 
EGÉSZSÉGESEN
 
FÜSZEREKRŐL
 
GOMBA
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?