Receptek
Almacsemege
Hozzávalók: 25 dkg porcukor, 25 dkg alma, 10 dkg kukoricadara, 6 dkg mandula, 4 dkg mazsola, 5 dkg kakaó, 5 dkg kristálycukor
Elkészítés: A porcukrot, a héjától és magházától megtisztított almát kevés vízzel + kukoricadarával péppé főzzük. Hozzáadjuk a hámozott-őrölt mandulát, mazsolát és a kakaót. Kristálycukorral megszórt deszkán 3 cm hosszú rudakat formálunk belőle, szellős helyen száradni hagyjuk.
Amerikai palacsinta sziruppal
8 dkg kukoricaliszt, 2 dl kefir, 12 dkg liszt, 2 dkg cukor, 2 dkg vaj, 1 tojás, 0,5 tk. só, 0,5 tk sütőpor, 2 ek. olaj, a sziruphoz: 30 dkg kristálycukor, 1 cs. vaníliás cukor, csipet só.
2 dl forrásban lévő vízben, állandóan kevergetve 5 percig főzzük a kukoricalisztet.
A tűzről levéve beleöntjük a kefirt, hozzáadjuk a lisztet, cukrot, sót, sütőport, olvasztott vajat és a felvert tojást. Sűrű tésztát kapunk.
Palacsintasütőt gyengén kiolajozzuk, vékony palacsintákat sütünk.
Kistányéron egymásra téve tálaljuk, közéjük leheletvékonyan vajat kenünk, és meleg sziruppal leöntjük.
Szirup: a cukrot barnára pörköljük, ráöntünk 1 dl vizet, 1 percig forraljuk, végül beletesszük a vaníliás cukrot és a sót.
Áfonyás banánleves
Hozzávalók 6 személyre 4 banán, 3 evőkanál citromlé, 6 pohár almalé, 1/4 pohár cukor, másfél evőkanál kukoricaliszt, 1/2 kiskanál fahéj, két és fél pohár sűrű tejföl, 2 pohár áfonya.
Szétturmixoljuk a banánt a citromlével. Beletesszük egy fazékba és három és fél pohár almalével felforraljuk. Hozzáadjuk a cukrot, majd félretesszük. A maradék almalét elkeverjük a kukoricaliszttel és hozzáadjuk a leveshez. 2 percig gyöngyöztetjük, majd levesszük a tűzről, és miután kihűlt a hűtőbe tesszük. A fahéjat elkeverjük a tejföllel, és a jó hideg leveshez keverjük. Végül hozzáadjuk az áfonyát, és hideg leveses tálkákban kínáljuk.
Bánus
Hozzávalók: 1 liter tejföl, 50 dkg kukoricaliszt, só, tejföl a tetejére
Elkészítés: A nem savanyú, jó zsíros házi tejfölt egy lábosba öntjük, és a tűzre tesszük. A kukoricalisztet állandóan kevergetve beleöntjük, majd kis lángon addig főzzük, állandóan kevergetve, amíg kása sűrűségű lesz, és a tejfölből kicsapódó vaj is feljön a tetejére. Ekkor megsózzuk, és evőkanállal a tányérokba szaggatjuk. Tejföllel leöntve kínáljuk. Meseszerűen finom.
Budai sült csirke
Hozzávalók: 1 csirke (kb. 1 kg-os), 1 dl konyak, 1 teáskanál cukor, ugyanennyi só, 2 gerezd fokhagyma, 4-5 evőkanál kukoricaliszt, olaj a sütéshez, 1 dl sűrű majonéz.
A megmosott, leszárított csirkét 8 darabra vágom. A konyakba belekeverem a megtisztított, szétzúzott fokhagymát, a sót, a cukrot. A csirkedarabokat a konyakos lében megmártom, majd egymásra teszem a húsokat, és legalább 2 órán keresztül érlelem. A tálba visszacsurgó páclében időnként újból megmártom a húsdarabokat. Még nedvesen megforgatom a kukoricalisztben és bő, forró olajban ropogósra, pirosra sütöm. A megmaradt páclevet a majonézbe belekeverem, és tálaláskor lelocsolom vele a sült csirkét. Szalmaburgonya és sok saláta illik mellé.
Elkészítési ideje: 30 perc
Burgonyás kukoricakenyér
Hozzávalók: 50 g burgonya, 150 g kukoricaliszt, 1 ek. tej, 10 g élesztő 1 mk. só, 1 púpozott mk. cukor
A megtisztított burgonyát forró vízben feltéve puhára főzzük, majd áttörjük, és hűlni hagyjuk. Amikor már kihűlt, hozzáadjuk a megszitált kukoricalisztet, a sót, valamint a cukros langyos tejben felfuttatott élesztőt. Ezután alaposan összedolgozzuk, a dagasztás közben annyi langyos vizet adunk hozzá, hogy a tészta a kelt tésztáknál megszokott puhaságú legyen. A jól kidolgozott tésztát letakarjuk, és langyos helyen kelni hagyjuk. Amikor már jól megkelt, lisztezett gyúródeszkán tetszés szerint formázzuk.
(hosszúkás, gömbölyű) Majd a zsírozott sütőlemezre téve vízzel lekenjük a tetejét. Ezután ismét langyos helyen kelni hagyjuk, és a megkelt kenyeret előmelegített sütőben, a közepesnél gyengébb hőmérsékleten pirosra sütjük. A kisült kenyeret letakarva tároljuk.
Az elkészítéshez szükséges idő 2 1/2 -3 óra.
Citromos kukoricalepény
Összeállítás: 30 perc Sütés: 40 perc
Hozzávalók: 25 dkg vaj, 25 dkg kristálycukor, 5 dkg reszelt citromhéj, 1 csomag vaníliás cukor, 3 tojás, 2 evőkanál friss citromlé, 23 dkg darált mandula, 15 dkg kukoricaliszt, 3 dkg rétesliszt, késhegynyi sütőpor
Elkészítése: A sütőt 180 C-ra bemelegítjük. Egy 22 cm átmérőjű kerek tortaformát olvasztott vajjal vagy olajjal kikenünk, és az alját meg az oldalát sütőpapírral kibéleljük.
A vajat a cukorral meg a sütőporral elektromos habverővel habosra verjük, és vaníliás cukorral, citromhéjjal ízesítjük. A tojásokat egyenként beledolgozzuk, hogy a massza kocsonyás legyen. Végül a citromlevet, a darált mandulát, a kukorica- és réteslisztet is hozzáadva alaposan kikeverjük. A formába kanalazzuk, a tetejét elsimítjuk, és kb. 40 percig, tűpróbáig sütjük. A sütőből kivéve 10 percig pihentetjük, majd a szélét meglazítva rácsra vagy deszkára borítjuk.
Cikkekre vágva melegen fagylalttal, vagy tejszínhabbal is kínálhatjuk.
Jó tudni: 3 nappal korábban megsütve jól záródó dobozban eltarthatjuk. Mikrohullámú készülékben jó felmelegíteni.
Citromos kukoricatallér
Hozzávalók: 25 dkg kukoricaliszt, 15 dkg Ráma margarin, 10 dkg porcukor, 1 db tojás, 1/2 citrom leve, 1 dkg szódabikarbóna, 5 dkg mazsola, 1 cs. vaniliás cukor
Elkészítés: A kukoricalisztet Ráma margarinnal, tojással, citromlével és szódabikarbónával összekeverjük. Lisztezett deszkán kiszúróval apró korongokat formálunk. Közepébe egy szem mazsolát teszünk, zsírozott sütőlemezen sütjük. Ha kihűlt, vaniliás porcukorral meghintjük.
Csemegekukorica-leves
Hozzávalók: 30 dkg morzsolt csemegekukorica (mirelit vagy konzerv), 2 dl kefir, 2 húsleveskocka, 1 evőkanál kukoricaliszt, 2 evőkanál rozspehely, 1 csokor petrezselyemzöld, 2 dkg margarin, 1 mokkáskanál törött fehér bors, 1 teáskanál méz vagy porcukor, só.
A még fagyos kukoricaszemeket a felforrósított margarinon, fedő alatt, saját levében néhány percig párolom, majd felöntöm 8 dl vízzel. Beleteszem a húsleveskockákat, beleszórom a törött borsot és a petrezselyemzöld finomra vágott felét. Felforralom. Közben a kukoricalisztet simára keverem a kefirrel és fél dl vízzel, majd a keveréket beleöntöm a levesbe. Felforralom, beleszórom a rozspelyhet, és kevergetve 5 percig főzöm. Kevés sóval, cukorral (vagy mézzel) és borssal utánízesítem, végül rászórom a megmaradt petrezselyemzöldet, de már nem forralom. A tűzről lehúzva befedem, és 10 perc múlva tálalom. (Ha konzerv kukoricából készül a leves, akkor leszűröm a konzerv levét, a kukoricát a margarinon megfuttatom, és a leveshez öntve annak levét, a továbbiakban a mirelit kukoricával azonos módon készítem.)
Csípős palacsinta
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg darált marha-, vagy sertéshús, 1 nagy hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál olaj, 40 dkg paradicsom, 2 erős zöldpaprika, 1 húsleveskocka, 1 doboz (40 dkg) vörös babkonzerv, 1 teáskanál őrölt kömény, 7 dkg reszelt sajt, 3 dl tejföl, só, bors, 8 db vastagabb, sós palacsinta.
Forró olajban megfonnyasztjuk az apróra vágott hagymát és a szétnyomott fokhagymát, rátesszük a darált húst, és barnára pirítjuk. A felszeletelt paprikát, a paradicsomot, a babot, a leveskockával és a fűszerekkel hozzáadjuk a húshoz, és egészen lassú tűzön húsz percig pároljuk. Nyolc darab vastagabb, sós palacsintát sütünk, megkenjük a töltelékkel, felgöngyöljük, és tűzálló tálon egymás mellé helyezzük. Meglocsoljuk tejföllel, rászórjuk a reszelt sajtot, és forró sütőben átsütjük. Ha van otthon friss koriander, néhány levelet finomra vágva a töltelékekbe tehetünk, s a kész palacsintát koriander-ágacskákkal díszíthetjük. Ha kukoricalisztből sütjük a palacsintát, s a töltelékbe még egy kis csípős chiliport is keverünk, igazi mexikói palacsintát kapunk.
Csokoládékrém
Egy liter tejet felforralunk 15 dkg főzőcsokoládéval és kevés cukorral. Egy tálban három tojássárgáját egy evőkanálnyi burgonyaliszttel vagy kukoricaliszttel alaposan elkeverünk, a forró csokoládét állandó keverés közben vékony sugárban hozzáöntjük. A masszát újra lábosba tesszük, és nagyon kis lángon folytonos keverés közben sűrűre főzzük. (Ügyeljünk rá, hogy ne forrjon fel.) A tűzről levéve hozzákeverünk egy evőkanálnyi durvára darált pörkölt kávét, és a három tojás keményre vert habját. Hideg helyre tesszük, jól lehűtve tálaljuk.
Diétás kalács
Hozzávalók: 30 dkg kukoricaliszt, 30 dkg rizsliszt, 2 egész tojás, 15 dkg cukor, 10 dkg margarin, 2 dkg élesztő, 3-4 dl tej, kevés só
Elkészítés: Kevés cukrozott tejben megkelesztjük az élesztőt. A langyos kukorica- és rizslisztet tálba szitáljuk, jól összekeverjük a cukorral és a sóval. A lisztben mélyedést készítünk, és hozzáöntjük az előzőleg habosra felvert tojást és a megkelt élesztőt, majd összedolgozzuk. Közepes keménységű tésztát készítünk. Dagasztás közben apránként a tésztára öntjük az olvasztott, langyos margarint. A tésztát addig dagasztjuk, amíg a kezünkről és az edény oldaláról könnyen el nem válik. Letakarjuk, és 1 órán át, kelesztjük, átgyúrjuk, megfonjuk, kivajazott tepsibe helyezzük, és előmelegített sütőben 30-40 percig sütjük.
Dinnyegolyók mangóval
Hozzávalók 2 doboz (kb. 80 dkg) konzerv szeletelt mangó, 1 sárgadinnye, 1 citrom reszelt héja, 2 ek porcukor, 2 ek kukoricakeményítő (vagy kukoricaliszt), fél tk reszelt szerecsendió, 1,5 dl tejszín
A mangót lecsepegtetjük, és mixerben pürésítjük. A dinnye húsából apró golyókat vájunk ki. A dinnyehéjban maradt gyümölcshúst, késsel kivágjuk és a levével együtt összeturmixoljuk. A pépesített dinnyét serpenyőbe, tesszük, hozzáadjuk a citromhéjat és a cukrot. A kukoricakeményítőt elkeverjük egy kevés vízzel, majd a dinnyepüréhez öntjük. Az egészet jól összekeverjük, és lassú tűzön besűrítjük. Beleszórjuk a reszelt szerecsendiót és lehúzzuk a tűzről. Hagyjuk kihűlni, majd összekeverjük a mangópürével. A tejszínt kemény habbá verjük és óvatosan a mangópüréhez keverjük. Tálkákba merjük, és a dinnyegolyókkal díszítjük.
Tálalás előtt 2-3 órára behűtjük.
Empanada (Spanyol tésztatáska)
Hozzávalók:
A tésztához: 200 g teljes őrlésű búzalisztet, 100 g kukoricaliszttel, 100 g vajjal, 1 tojással, 1-2 ek. vízzel, 1/4 teáskanál sóval, kemény tésztává összedolgozunk, szobahőmérsékleten kb. 1 órát pihentetjük.
A töltelékhez 1 hagymát, 2 fokhagymagerezdet, letisztítunk, mindkettőt apró kockákra vágjuk, 250 g paradicsomot forró vízbe mártunk (nem főzzük), hidegvízzel hirtelen lehűtjük, héját lehúzzuk, a szárvégződéseket eltávolítjuk, a paradicsomot felkockázzuk, 10 fekete olajbogyót kimagozunk, apróra vagdaljuk. 100 g száraz Gouda-sajtot vékonyra reszelünk, 2 ek. Étolajat felforrósítunk, a hagymát átpirítjuk benne, majd a fokhagymát, paradicsomot, olajbogyót, 1 csésze (250 ml) piros babcsírát, 2 ek. sűrített paradicsomot hozzáadunk, összekeverjük, kb. 10 perc alatt sűrű masszává pároljuk. Burgonyanyomóval kissé szétnyomjuk, a sajttal, 1 kis vagdalt, csípős piros paprikával, 2 ek. vagdalt petrezselyemmel összekeverjük, sóval, frissen őrölt borssal ízesítjük.
A tésztát kb. 5 mm vastagra kinyújtjuk, 12 cm átmérőjű karikákat szúrunk ki belőle, a tölteléket a közepére tesszük, a kerek lapokat félbehajtjuk, széleit lenyomjuk, 1 tojássárgáját 1 ek. tejjel felverünk, a tészta tetejét megkenjük, és kikent sütőlemezre tesszük.
Felső/alsó lángon kb. 200 °C (előmelegítve)
Légkeverős sütőnél kb. 180 °C (előmelegítés nélkül)
Gázsütőnél 3-4-es fokozat (előmelegítve)
Sütési idő 15-20 perc
Enchiada de jocoque
Hozzávalók: 20 dkg kukoricaliszt, 2 tojás, só, olaj, 2 evőkanál vaj, 1 póréhagyma, 2 dl tejföl, 15 dkg reszelt sajt, petrezselyemzöld
A kukoricalisztet összekeverjük egy csapott mokkáskanál sóval, majd apránként hozzákeverünk fél liter vizet, és pihentetjük. Közben a megmosott pórét felkarikázzuk és vajon megpároljuk. A kukoricalisztes masszában elkeverünk két nyers tojást, és jól kiolajozott palacsintasütőben 8 lapos palacsintát sütünk a masszából, de nem pirítjuk meg nagyon, hogy félbe lehessen hajtani. A palacsintákat lapátkanállal forgatjuk, és ha szükséges, sütés közben is pótoljuk az olajat. A kisült palacsintákat kivajazott tepsibe tesszük, párolt pórét teszünk rájuk, majd félbehajtjuk őket. Mindegyik tetejére sajttal elkevert tejfölt kanalazunk, és közepesen meleg sütőben. rápirítjuk. Petrezselyemzölddel, esetleg paprikaszeletekkel díszítve tálaljuk.
Elkészítési idő: kb. 50 perc
Jó tanács: Mivel az amerikai kontinens fő haszonnövénye a kukorica, a mexikóiak még a reggeli palacsintájukat is abból készítik. A sós reggeli után friss gyümölcsöt vagy gyümölcslét fogyasztanak, és természetesen elmaradhatatlan a zamatos kávé.
Enchillada
Hozzávalók 6 személyre:
A tortillához: 2,5 dl liszt, 1,25 dl kukoricaliszt, 3,5 dl víz, só, és 2-3 kanál olaj a sütéshez.
A töltelékhez: 10-12 dkg bacon (szalonna), 30 dkg darált marhahús, 6-8 dkg sajt, 2 paradicsom, 2-3 levél saláta.
A mártáshoz: 40 dkg paradicsompüré, 1 kis hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 2 teáskanál chilipor (erős paprika), 2 evőkanál Tabasco-szósz, só, 1 evőkanál vaj vagy olaj. A kétféle lisztből és a vízből a szokásosnál kicsit sűrűbb tésztát keverünk, mint a palacsintáé, megsózzuk, és forró olajban 12 vékony lepényt sütünk. Az apróra vágott hagymát, a szét-nyomott fokhagymát megpirítjuk a forró olajban vagy vajban, meghintjük liszttel, jól átkavarjuk. Hozzáadjuk a paradicsompürét, kevés vízzel felengedjük, hogy a mártás testes legyen, chiliporral, sóval, Tabasco-szósszal fűszerezzük, kiforraljuk, néhány percig lassú tűzön főzzük. A szalonnát felkockázzuk, kisütjük, kivesszük a serpenyőből. A vissza-maradt zsírban megpirítjuk a darált húst, hozzáadjuk a kockára vágott sajtot, megolvasztjuk, majd hozzáadjuk a meghámozott és kockára vágott paradicsomot, az apróra metélt salátát, a sült szalonnát, és melegen tartjuk. A lepények egyik felére halmozzuk a tölteléket, a másik felét ráhajtjuk. A hússal töltött enchilladát forró mártással tálaljuk.
Erdélyi ganef
Hozzávalók: 10 dkg kukoricaliszt, 5 dkg búzaliszt, 3 evőkanál olaj, só, bors, kevés cukor
A kukoricalisztet leforrázzuk, összekeverjük a búzaliszttel, olajjal, sóval, borssal, cukorral. Cipóvá formáljuk, majd a nyers sóletba tesszük.
Szeletelve tálaljuk.
Erdőkerülők parázson sült máléja
Hozzávalók: 15 dkg kukoricaliszt, 6 dkg vaj, 15 dkg juhtúró, 2 dl tejföl, só.
Keményebb puliszkát főzünk, és kissé hűlni hagyjuk. Ezután fakanállal egy darabot kiszakítunk belőle, amelynek közepét juhtúróval megtöltjük, és kézzel kisebb alma nagyságú gömböket formálunk.
Izzó parázs fölött, nyársra húzva vagy forró kőre téve szép pirosra megsütjük. Enyhén sózott tejfölbe mártogatva fogyasztjuk.
Elkészítési idő: 60 perc
Etióp lapos kenyér kávéhoz (Kitta)
Hozzávalók: 25 dkg liszt (lehet tef-, búza-, kukoricaliszt), só, víz.
A megsózott liszthez öntsünk annyi vizet, hogy közepesen kemény tészta legyen belőle. Gyúrjuk össze.
Készítsünk belőle cipóformát. Tegyük teflon palacsintasütőbe, és tenyerünkkel nyomkodjuk 3-4 cm vastagra. Ne érjen a sütő széléig, hogy sütés közben vizet adhassunk hozzá, így akadályozva meg, hogy leégjen.
Éles késsel vágjunk bele mélyen a tetejébe, mintha 4 részre akarnánk osztani. Minden részbe nyomjunk 4 körmünkkel mintát.
Ha megsült, megkenhetjük berberével, vagy üresen fogyaszthatjuk.
Édes málé
Hozzávalók: 50 dkg kukoricaliszt, 10 dkg búzaliszt, 7 dl tej, 5 dkg cukor, 2 dkg élesztő, 10 dkg vaj, 4 tojás, 4 evőkanál porcukor, reszelt citromhéj.
A kukoricalisztet összekeverjük a búzaliszttel. Egy mély tálban 6 dl tejjel leforrázzuk és letakarjuk. Közben az élesztőből a maradék cukros, langyos tejjel kovászt készítünk, s ha a máléliszt langyosra hűlt, hozzáöntjük. A vajat a tojássárgákkal, a porcukorral, a reszelt citrom-héjjal habosra keverjük, majd a tálba öntjük, és a kukoricaliszttel jól összekeverjük. Végül belevegyítjük a tojásfehérjék keményre vert habját. Jól kizsírozott, lisztezett tepsibe öntjük, s lassú tűznél jól átsütjük. Ha kész, szalvétával letakarjuk, amíg félig ki nem hűl, majd kockára vágjuk, és meghintjük porcukorral.
Édes szalámi
Hozzávalók: 5dl tej, 15 dkg porcukor, 7 dkg kakaópor, 7 dkg kukoricaliszt, 10 dkg mandula, 5 dkg mazsola, 5 dkg dió, 10 dkg kristálycukor
Elkészítés: A tejben a cukrot, kakaót és kukoricalisztet felfőzzük péppé. A hámozott, vágott mandulát, mazsolát és durvára vágott dióbelet belekeverjük a pépbe. Kristálycukorral megszórt deszkán rúd alakúra formáljuk és szellős helyen száradni hagyjuk.
Finom sertéssült.
Nyersanyagszükséglet 1 főre: sovány sertéshús 80 g, fokhagyma 1/2 gerezd kukoricaliszt 1 mk, gomba 10 g, füstölt sajt 5 g, tejföl 1 kk, napraforgóolaj 3/4 kk, só 1 mk, piros arany 1 mk, szerecsendió reszelék 1/5 mk.
A lemosott és szeletelt sertéshúst legalább 1-2 óráig lefedve, hűtőben állni hagyjuk a péppé zúzott fokhagymás tejben. Majd kivéve belőle sózzuk, és a kukoricalisztben megforgatva a napraforgóolaj felével kikent teflon edényben hirtelen mindkét oldalát rózsaszínűre sütjük. Ezután kenőtollal a szeletek mindkét oldalát megkenjük a maradék olajból, piros aranyból, szerecsendió reszelékből készített ízesítővel, és egy tűzálló tálba egymás mellé rakjuk. Meghintjük az apróra vágott gombával, reszelt sajttal, és leöntjük a megmaradt olajjal összekevert tejföllel, ízesítjük egy kevés sóval és ráöntjük a párolásnál megmaradt tejet is. Alufóliával lefedve sütőben pirosra sütjük.
Elkészítés 60-70 perc.
Gánica
Hozzávalók: 5 dkg kukoricaliszt, 1,5 dkg zsír, 1,5 dkg vöröshagyma, 2 kanál tejfel, 1 db tojás, késhegynyi só.
Elkészítés: Kukoricalisztből puliszkát főzünk, apróra vágott, megpirított vöröshagymával és tejföllel dúsítjuk, majd apró lepény formában kisütjük.
Ghánai banángombóc (Kakro)
Hozzávalók: 4 főzőbanán vagy 1 kg hámozott éretlen banán, 1 reszelt hagyma, 1 tk. reszelt gyömbér, törött bors, só, pirított kukoricaliszt, a sütéshez pálma- vagy kukoricaolaj.
Törjük át szitán a banánt, keverjük össze a fűszerekkel és annyi kukoricaliszttel, hogy sűrű, de folyékony tészta legyen.
Tegyünk 1-1 evőkanálnyit forró olajba, süssük aranysárgára.
Pörköltekhez, babételekhez, csípős mártásokkal adjuk, vagy magában sós süteményként.
Gombás krokett
Hozzávalók: 2 dl kukoricadara, 1 nagy nyers krumpli, 10 dkg gomba, 1 teáskanál finomra vágott vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, pirospaprika, prézli, olaj
8 dl vizet kevés sóval felforralunk, majd apránként beleszórjuk a kukoricadarát. Takaréklángon, állandóan kevergetve tejbegríz sűrűségűre főzzük (kb. 3-4 perc). Langyosra hűtjük. Közben kevés olajon megpirítjuk a hagymát, rátesszük az apróra darabolt gombát, és sóval, borssal, pirospaprikával fűszerezve megpároljuk. Hozzákeverjük a főtt darához, és belekeverjük a reszelt nyers burgonyát. Ízlés szerint tovább fűszerezzük zúzott fokhagymával, sóval, borssal. Kevés zsemlemorzsát adhatunk hozzá, hogy ne legyen lágy a massza. Vizes kézzel hosszúkás kroketteket formázunk, prézlibe forgatjuk, forró olajban pirosra sütjük. Salátával, feltétként vagy köretként is tálalhatjuk.
Gomolyás puliszkagombóc
Három tojássárgáját kikeverünk 3 púpozott evőkanál vajjal, 30 deka gomolyával, majd hozzágyúrunk 30 deka kukoricalisztet. Szükség szerint megsózzuk, majd habbá vert tojásfehérjével összedolgozzuk. Vizes kézzel gombócokat formázunk belőle, és bő sós vízben kifőzzük. A kiszedett gombócokat olvasztott vajjal és petrezselyemzöldes tejföllel meglocsoljuk. Tálalhatjuk köretként vagy önálló fogásként, olyankor gomolyát és szalonnatepertőt is tegyünk rá; így finomabb.
Görhe
Hozzávalók: 1/2 kg kukoricaliszt, tej, cukor, szódabikarbóna.
A kukoricalisztet kevés (1 kávéskanál) szódabikarbónával összekeverjük. Kevés tejjel tésztává gyúrjuk. Pogácsákat szaggatunk belőle, és zsírozott tepsiiben megsütjük.
Graham kenyér búzacsírával
Hozzávalók: 1 kg Graham-liszt, 10 dkg búzacsíra, 10 dkg kukoricaliszt, 10 dkg zabpehely, 1 dkg élesztő, 1 dkg só, 1 l langyos víz, 1 evőkanál lenmag, 5 dkg napraforgóolaj, 1 dkg méz
Elkészítés: Az élesztőt mézes, langyos vízben megkelesztjük. A zabpelyhet kávédarálón megőröljük. Ezután a különböző liszteket a búzacsírával, a sóval és a lenmaggal jól összekeverjük. Az élesztőt ráöntjük a lisztre, a langyos vízzel alaposan eldolgozzuk, és közben hozzáadjuk az olajat. Az így elkészült tésztát tálban 3-4 órán át langyos helyen megkelesztjük. Ez idő letelte után kiolajozott tepsibe tesszük, 30 percig pihentetjük, és közepesen meleg sütőben sütjük kb. 45-50 percig. Ha kész, a tepsiből óvatosan a kenyérvágó deszkára: kiborítjuk, és tiszta konyharuhával letakarva hagyjuk kihűlni.
Gyöngéd pillanatok
Összeállítás: 15 perc Sütés: 15 perc
Hozzávalók kb. 35 db-hoz: 7 dkg kukoricaliszt, 20 dkg finomliszt, 1/2 kiskanál sütőpor, 6 dkg átszitált porcukor, 1 tojás, 1 csomag vaníliás cukor, 17 dkg olvasztott vaj
Elkészítése: A kétféle lisztet összekeverjük, átszitáljuk, és a felét egy tálba téve hozzáadjuk a porcukrot, a tojást meg a vaníliás cukrot, majd az olvasztott vajjal kikeverjük. Utána a maradék lisztet is hozzáadjuk, és az egészet összegyúrjuk.
A tésztából kis golyókat formázunk, és azokat elég távol egymástól megzsírozott tepsire ültetjük. Villával a tetejüket kissé megnyomjuk. Közepesen meleg (180 fok) sütőben 15 perc alatt aranysárgára sütjük. A sütőből kivéve a tepsin még 2-3 percig pihentetjük. Az aljukat késsel fellazítva rácsra vagy deszkára átrakjuk, és szellős helyes kihűlni hagyjuk.
Gyümölcstorta 1.
Hozzávalók 8 adaghoz:
A tésztához: 4 db tojás, 10 dkg kukoricaliszt, 6 dkg kristálycukor, 5 mérce alfaré, reszelt citrom héja, 1 dkg liga margarin.
Hagyományos módon, piskótatésztát készítünk, melybe belekeverjük az alfarét. Kimargarinozott sütőformába töltjük, és készre sütjük.
A pudinghoz: 450 ml víz, 1 csomag (Fe-mini, vagy Haas) pudingpor (ízlés szerint, 5 mérce alfaré, 4 dkg cukor, és a díszítéshez 20 dkg gyümölcs, vegyesen. 400 ml vízben a pudingport a cukorral megfőzzük, az előzőleg 50 ml vízben csomómentesre kevert alfarét hozzákeverjük, majd a kihűlt, a tortalapra öntjük, és gyümölcsökkel díszítjük.
Gyümölcstorta tej és lisztérzékenyeknek
Hozzávalók 8 adaghoz:
A tésztához: 4 db tojás, 10 dkg kukoricaliszt, 6 dkg kristálycukor, 5 mérce alfaré, reszelt citrom héja, 1 dkg liga margarin.
Hagyományos módon, piskótatésztát készítünk, melybe belekeverjük az alfarét. Kimargarinozott sütőformába, töltjük, és készre sütjük.
A pudinghoz: 450 ml víz, 1 csomag (Femini, vagy Haas) pudingpor (ízlés szerint, 5 mérce alfaré, 4 dkg cukor, és a díszítéshez 20 dkg gyümölcs, vegyesen.
400 ml vízben a pudingport a cukorral megfőzzük, az előzőleg 50 ml vízben csomómentesre kevert alfarét hozzákeverjük, majd a kihűlt, a tortalapra öntjük, és gyümölcsökkel díszítjük.
Hagymás kukoricapuffancs
Hozzávalók: 30 dkg csemege morzsolt kukorica (mirelit vagy konzerv), 1 nagy fej vöröshagyma, 1 db egész tojás, 2 dl tej, 15-20 dkg liszt, 1 csokor petrezselyemzöld, teáskanálnyi porcukor, csapott teáskanálnyi só, 1 mokkáskanál sütőpor.
Elkészítése: A tojást habosra verjük. Hozzáadjuk a sütőport, a cukrot, a sót, és a megmosott, lecsöpögtetett, apróra vágott petrezselyemzöldet.
Belekeverjük a lisztet, és 15 percig hagyjuk állni. A tésztának majdnem galuskamassza keménységűnek kell lennie. A még fagyos kukoricaszemeket is belekeverjük, majd a forró olajba mártott teáskanállal 170 fokos olajba beleszaggatjuk a masszát.
Egyszerre csak keveset tegyünk az olajsütő készülékbe, mert a sülés folyamán megnő a kukoricapuffancs! A 7-8 perc alatt megsült tésztát lecsöpögtetjük, és tálra tesszük. (Ha konzervből készítjük, a konzerv levét is keverjük bele, ekkor valamivel több lisztre lesz szükségünk.) Forrón, jéghideg majonézes mártással kínáljuk. Egyszerűen és gyorsan készíthető, nem drága, de különleges étel.
Hagymás tokány
800 g marhafelsált vékonyan felszeletelünk, keskeny csíkokra vágunk, majd 3 ek. olajon, fedő alatt félig puhára párolunk. Ezután sózzuk, ráteszünk 4 fej negyedekre vágott vöröshagymát, és tovább pároljuk mindaddig, amíg a hús egészen puha lesz. Közben 2 gerezd fokhagymával és törött borssal ízesíthetjük. Puliszkával vagy tarhonyával tálaljuk. A puliszkához forró sós vízben állandó keverés mellett lassan belecsorgatunk 500 g kukoricalisztet, és folyamatosan keverve addig főzzük, amíg a fazéktól elválik. Kanállal galuskákat szaggatunk, melyeket forró olajban megforgatunk.
Halszeletek fehér mártásban
Hozzávalók: 1 tojásfehérje, 1 teáskanál só, 1 evőkanál kukoricaliszt, 50 dkg szeletkékre vágott tengeri halfilé, 3 evőkanál olaj, 2 szál zöldhagyma, apróra karikázva, 1 gerezd fokhagyma, zúzva, 2 evőkanál fehérbor, 1 evőkanál víz
Keverjük össze a tojásfehérjét, a sót, és az 1 teáskanál kukoricalisztet.
Hempergessük bele a halszeleteket. Forrósítsuk meg az olajat egy serpenyőben, és óvatosan süssük aranysárgára a halat. Vegyük ki. Dobjuk a zöldhagymást és a fokhagymát a serpenyőbe, és pirítsuk fél percig. Tegyük vissza a halat, és öntsük rá azonnal a bort. A maradék kukoricalisztet oldjuk fel a vízben és keverjük hozzá, amíg egyenletesen belepi a halszeleteket és besűríti a mártást. Forrón tálaljuk.
Hamis marcipán
60 perc Nehézség: 2
Hozzávalók: 10 dkg kukoricaliszt, 15 dkg héjában főtt burgonya, 20 dkg porcukor, 20 dkg darált dió, 1 dl rum, a díszítéshez reszelt csokoIádé.
A kukoricalisztet 6 dl vízben, állandó keverés közben sűrűre főzöm, majd 10 percig pihentetem. A még meleg burgonyát áttöröm és hozzáadom a kukoricához. A porcukorral, a darált dióval meg a rummal alaposan összedolgozom. Nedves kézzel kis golyókat formálok belőle, és a reszelt csokoládéban megforgatom.
Hamis marcipángömb
Hozzávalók: 10 dkg kukoricaliszt, 15 dkg főtt burgonya, 25 dkg porcukor, 20 dkg dió, 15 dkg csokidara, 1/2 dl rum
Elkészítés: A kukoricalisztet vízzel sűrű péppé főzzük, majd elkeverjük a főtt-áttört burgonyával. Porcukrot, darált diót és rumot adunk hozzá. Golyókat formálunk, és csokoládé darában megforgatjuk őket, száradni hagyjuk.
Hargitai csemege
Hozzávalók: 5 dl tej, 15 dkg kukoricadara, 3 db tojás, 20 dkg porcukor, 8 dkg kukoricaliszt, 5 dl tej, 1 db citrom leve, 20 dkg meggybefőtt
Elkészítés: Tejben és vízben megfőzzük a kukoricadarát. A tojást cukorral, citromlével, tejjel és kukoricaliszttel simára keverjük. Gőz fölött besűrítjük, és hozzákeverjük a kihűlt kukoricadarát. Formába, vagy poharakba töltve hűtőszekrénybe tesszük. Meggybefőttel tálaljuk.
Húsrolád
Hozzávalók: 10 dkg sertéscomb (felsál), 2 dkg zsír, 2 dkg kukoricaliszt, 1 dl tej, 1/2 dkg só, 1/4 g pirospaprika, 1/2 dkg vöröshagyma, 1 db tojás
Elkészítés: Kukoricalisztből és tejből puliszkát főzünk, majd hozzákeverjük a finomra vágott hagymát, pirospaprikát és a tojást, gyengén sózzuk.
A húskalapáccsal kivert sertéscomb szeletet mindkét oldalán, gyengén megsózzuk. Egyik oldalára rákenjük a fűszerezett puliszkát, összegöngyöljük, és alufóliába csomagolva közepes hőmérsékletű sütőben kb. 30 percig pároljuk. Ha kész, eltávolítjuk a fóliát. A töltött sertésszeletet rézsútosan felszeletelve, petrezselymes burgonyával tálaljuk.
Juhtúrós kocka
Hozzávalók: 5 dkg kukoricaliszt, 2,5 dkg juhtúró, 3 dkg főtt burgonya, 1 db tojás, 1 kanál tejfel, késhegynyi só
Elkészítés: A juhtúrót a főtt burgonyával, tojással és kukoricaliszttel jól összegyúrjuk. Fél cm vastagra nyújtva, szabályos kockákra vágjuk. Sós vízben kifőzzük, zsíron lepirítjuk és tejföllel tálaljuk.
Juhtúrós kukoricagombóc
Hozzávalók: 30 dkg juhtúró, 4 tojás, 5 dkg vaj, 30 dkg kukoricaliszt, 0, 8 dl olaj, 10 dkg zsemlemorzsa, 2 dl tejföl, só
A túrót a tojások sárgájával és a vajjal habosra keverjük. Hozzáadjuk a kukoricalisztet és megsózzuk, végül a felvert tojásfehérjével összekeverjük. Gombócokat formálunk belőle, sós vízben kifőzzük. Olajból és morzsából pirított zsemlemorzsát készítünk, ezzel vonjuk be a gombócokat, és tejföllel leöntjük.
Juhtúrós puliszka 1.
Ugyanúgy készül, mint a sajtos puliszka, csak sajt helyett juhtúróval rétegezzük.
Juhtúrós puliszka 2.
Elkészítési idő: 70 perc
Hozzávalók: 15 dkg kukoricaliszt, 6 dkg vaj, 20 dkg juhtúró, 12 dkg füstölt szalonna, só
Elkészítése: A kukoricalisztet átszitáljuk. Kétszer annyi vizet teszünk fel forrni, mint amennyi a kukoricaliszt mennyisége. Megsózzuk. Amikor a víz forr, állandó keverés közben vékony sugárban hozzá szórjuk a kukoricalisztet. Gyorsan keverjük, hogy ne csomósodjon. Ha sűrűsödni kezd, takaréklángon főzzük tovább kb. 15 percig. Ezután a tűzről levesszük és belekeverjük a vajat. Olvasztott vajba mártott kanállal kiszaggatjuk, tetejét meghintjük juhtúróval és megszórjuk a kisütött füstölt szalonna pörccel.
Katalán krém
Hozzávalók: 5 dl tej, 2 tojássárga, 2,5 dkg kukoricaliszt, 1/2 citrom, 10 dkg cukor, 1 darabka fahéj, 2 evőkanál cukor (a karamellhez).
A tejet a fahéjjal, a citromhéjjal és a fele cukorral felforraljuk. Közben a tojássárgákat a maradék cukorral fehéredésig keverjük, majd apránként hozzákeverjük a lisztet is. A tejet a tűzről lehúzzuk. A tojássárgás keverékhez kanalanként adjuk a forró tejet, majd az egészet jól kikeverve egy pillanatra ismét visszatesszük a tűzre és besűrítjük. Forralni azonban nem szabad, mert a tojássárga összefuthat! Közben a citromlével ízesítjük, és addig keverjük, amíg a citromlé teljesen elkeveredik benne. Talpas poharakba osztjuk és hagyjuk kihűlni. A lehűtött krém tetejére szórjuk a kristálycukrot, majd egy felforrósított kanalat rányomunk a cukorra, ami azonnal karamellizálódik és szép barnára ég.
Kárst (szegénykenyér)
Hozzávalók: 1 kg kukoricaliszt, 25 dkg búzaliszt, 3 szem kockacukor, 3 dkg élesztő, kevés só, 3 evőkanál napraforgóolaj, langyos víz
Elkészítés: Az élesztőt langyos, cukros vízben megkelesztjük. A kukoricalisztet átszitáljuk, és mély tálba öntjük. A megkelt élesztőt, a sót, a búzalisztet összekeverjük és annyi langyos vizet adunk hozzá, hogy közepes keménységű tésztát kapjunk. A tészta kidolgozása közben adjuk hozzá a napraforgóolajat. Addig dagasztjuk a tésztát, amíg a kézről és a tálról egyaránt le nem válik. Ezután kiolajozott tepsibe tesszük, és 60 percig kelesztjük. A megkelt tésztát előmelegített sütőben, közepes tűzön 60 percig sütjük.
Keleties sült burgonya
Hozzávalók: 1 kg héjában főtt burgonya, 10 dkg tisztított földimogyoró, 2 dl tejszín, 3 gerezd fokhagyma, 1 késhegynyi szerecsendió-reszelék, 5 dkg vaj (vagy margarin), 1 tyúkhúsleves-kocka, kevés só, ízlés szerint törött fekete bors, 1 evőkanál kukoricaliszt (vagy kukoricakeményítő), 10 dkg mazsola.
A főtt burgonyát meghámozom, és karikákra vágva elterítem egy tepsi alján. Megsózom. Rászórom az átválogatott, leszárazott és megmosott mazsolát. A mogyorót ledarálom, majd belekeverem a tejszínbe. Megsózom, hozzáadom a tyúkhúsleves-kockát, a zúzott fokhagymát, az összes fűszert és a vajat. Kis lábosban gyenge tűzön addig melegítem, amíg a húsleveskocka feloldódik. Hagyom langyosra hűlni, ráöntöm a burgonyára, és az előmelegített forró sütőben addig sütöm, amíg szép világosbarna kéreg nem lesz a tetején.
Elkészítési ideje: kb. 75 perc.
Kelt pite
Hozzávalók: 40 dkg kukoricaliszt, 2 dkg élesztő, 1 dl tej, 2 db tojás, 5 dkg porcukor, 4 dkg vaj, 4 dl tej, 10 dkg kristálycukor, 10 dkg darált dió.
Elkészítés: A tojássárgáját cukorral, vajjal elkeverjük, hozzáadjuk a tejben felfuttatott élesztőt, és a tejjel kukoricaliszttel az egészet összekeverjük, majd hozzáadjuk a tojásfehérjék felvert habját. Zsírozott tepsiben kelesztjük. Kristálycukorral elkevert darált dióval megszórjuk, és középmeleg sütőben sütjük. Sütési ideje kb. 40 perc. Ha kihűlt, egyforma téglalap alakúra vágjuk fel.
Kenyér kukoricalisztből
150 g kukoricaliszt,5 g élesztő, 1/2 l tej, 1/2 mk só 1 késhegynyi cukor
Az élesztőt elmorzsoljuk, 2-3 ek-nyi cukrozott langyos tejbe beletesszük, és hagyjuk, hogy felfusson. Közben a tejet felforraljuk, és a kukoricalisztet belekeverve megfőzzük, ízesítjük a sóval, majd kihűtjük. Ezután a felfuttatott élesztővel a tészta masszát összedolgozzuk, lisztezett sütőformába téve, meleg helyen hagyjuk megkelni. Amikor megkelt, a tetejét vízzel lekenjük, és előmelegített sütőben, közepes erősség mellet megsütjük. Az elkészítéshez szükséges idő a pihentetést nem számítva 1 1/2 óra.
Kínai tojásos kukoricaleves
Hozzávalók 6 személyre: 1 kukoricakonzerv (25 dkg), 2 erőleveskocka, 2 tojás, 1 evőkanál vodka, 1 mokkáskanál fehér bors, 2 dkg kukoricaliszt, gyömbér, petrezselyem, zellerzöld, só
Elkészítés: Egy liter vízzel és a kockákkal főzz levest, s lassú tűzön 10 percig forrald benne a körömnyi gyömbért, majd tedd bele a lecsorgatott kukoricát. Közben a pépesre vágott zellert, a sót és a fehérborsot keverd össze a vodkával, majd add hozzá a kevés hideg vízben feloldott kukoricalisztet. Ha a leves újra felforrt, keverd bele ezt a pépet, s forrald tovább, míg be nem sűrűsödik. Ekkor vedd le a tűzről, dobd ki belőle a gyömbért, s a két összehabart tojást - lassú keverés mellett - gyorsan öntsd bele a forró lébe.
Krumplis tokány
Hozzávalók: 1 kg krumpli, só, 3 dl kukoricaliszt, zsír, tejföl vagy aludttej
Elkészítés: A meghámozott, kockákra vágott krumplit sós vízben puhára főzzük. Annyi vizet hagyunk rajta, amennyi éppen ellepi. Ebben a főzővízben összetörjük és visszatesszük a tűzre. Kis lángon kevergetve beleszórjuk a kukoricalisztet, és addig főzzük, amíg a massza a lábos falától el nem válik. Ekkor olvasztott zsírba mártott nagy evőkanállal galuskákat szaggatunk belőle. Tejfölös rántottával tálaljuk, de nem maradhat el mellőle a tejföl vagy aludttej, amit külön tálban, köcsögben eszünk az asztalra.
Kukorica galuska
Hozzávalók: 2,5 dkg kukoricaliszt, 1 dkg zsír, 1 db tojás, késhegynyi só
Elkészítés: A zsírt, kukoricalisztet, tojást, sót összekeverjük galuska keménységű tésztává. Félóra pihentetés után, forrásban levő csontlébe vagy húslevesbe szaggatjuk.
Ha húshoz köretként adjuk, akkor gyengén sózott, forrásban levő vízbe szaggatjuk.
Kukoricaganca
Hozzávalók: 25 dkg kukoricaliszt, 1 l forró tej, só, 3 púpozott evőkanál vaj, 2 egész tojás, 15 dkg cukor, kb. 30 dkg búzaliszt, 15 dkg napraforgómag, tökmag, dió vegyesen
A kukoricalisztet elkeverjük egy csipet sóval, forró tejet öntünk rá, és habverővel kevergetve kihűtjük. Közben 2 evőkanál vajat és 4 evőkanál cukrot keverünk hozzá. Amikor kihűlt, 2 egész tojással és annyi búzaliszttel dolgozzuk össze, hogy galuskasűrűségű masszát kapjunk. Forrásban lévő sós vízbe forró vízbe mártott evőkanállal beleszaggatjuk a tésztát, és megfőzzük. A nagyméretű galuskákat lapátkanállal kiszedjük, és kivajazott jénaiba rakjuk. Minden réteget megszórunk cukorral és durvára vágott magvakkal. Előmelegített sütőbe toljuk a jénait, és jól átforrósítjuk.
Elkészítési idő: kb. 1.5 óra
Jó tanács: Eredetileg Szent János-kenyérrel készítették. Ez egy Földközi-tengeri fa, lapos, édeskés termése, melyet szárítva csemegeként fogyasztanak. Bármilyen olajos maggal helyettesíthető.
Kukoricagombóc leves
Hozzávalók: Kukoricaliszt 15 dkg, forró víz 2,5 dl, zsír 3 dkg, búzaliszt 1 ek., tojás 2 db, zsír (rántáshoz) 5 dkg, vöröshagyma 1 fej, petrezselyem 1/2 csomó, paprika, só 1 késhegynyi, víz 1,5 l.
Elkészítése: A frissen őrölt, és szagtalan (nem keserű ízű) kukoricalisztet forró vízzel leöntjük, vigyázva, hogy lágy ne legyen, teszünk hozzá egy kanál zsírt, sót és búzalisztet, két tojást úgy, hogy kemény legyen. Gombócokat formálunk belőle, és a következő lében főzzük be: sárgára párolunk finomra vágott vöröshagymát petrezselyemmel, teszünk bele egy késhegynyi paprikát, sót, és 1/2 l vízzel feleresztjük. Ha felforrt, beletesszük a gombócokat.
Kukoricadara hab
Hozzávalók: 4 adaghoz: kukoricadara 120 g, porcukor 2 ek, só 1/2 mk, ecet 1 ek, Málnaszörp, 2 ek, málna 100 g, tojás 2 db, tejszín 1/2 dl.
1 liter vizet felforraljuk kevés sóval és ecettel, majd vékony sugárban, állandó keverés mellet hozzáadjuk a kukoricadarát és megfőzzük. Amikor megfőtt, ízesítjük a cukorral, hozzákeverjük a tojások sárgáját, és jól kikeverjük. Majd ahogy a főzőfelületről levettük, még melegen, óvatosan hozzákeverjük a tojások keményre felvert habját, és üveg tálakba adagolva, málnaszörppel leöntve, tejszínhabbal és málnával díszítve, hűtőszekrényben lehűtve hidegen tálaljuk.
Elkészítés 35-40 perc.
Kukoricahúsgombóc
Hozzávalók: 2 dkg darált sovány sertéshús, 1 dkg Ráma margarin, 1 dkg kukoricadara, 1/ db tojás, só, törött bors
Elkészítés: A felsorolt anyagokat jól összekeverjük, és fél óra pihentetés után zöldséglevesbe befőzzük.
Kukoricakása
20 dkg kukoricadarát 2 l forrásban lévő vízbe szórunk folytonos keverés közben. Folyamatosan hozzászórunk 5 ek teljes kiőrlésű lisztet, majd 5 ek búzakorpát. Megsózzuk és belekeverünk 3 ek étolajat. Tejjel, dióval, mákkal, túróval, reszelt sajttal fogyaszthatjuk.
Kukoricakrokett
Egy csésze kukoricadara, egy fej vöröshagyma, apróra vágva, három gerezd fokhagyma, zúzva, borsikafű, petrezselyem zöldje, apróra vágva, két szelet barna kenyér beáztatva, kinyomkodva, tengeri só, hidegen sajtolt olaj a kisütéshez
A kukoricadarát négyszeres mennyiségű vízben addig főzzük, amíg a kanál megáll benne. Amikor kihűl, hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, borsikafüvet, petrezselyem zöldhét, fokhagymát, kenyeret, és alaposan összekeverjük. Kroketteket formálunk belőle, és bő, forró olajban kisütjük.
Kukoricalepények (Szászikától)
Különféle kukoricalepények a parasztháztartásban az egész magyar nyelvterületen népszerűek voltak az 1950-es évek kezdetéig, a középosztály konyhájára azonban kezdettől fogva nem kerültek be. Legsajátosabb az a kukoricasütemény, amelynek készítésénél tapasztalati úton rátaláltak arra a megoldásra, amelynél természetes bomlási folyamatok eredményeként a kész sütemény határozottan édes ízű, noha édesítőt nem tettek bele. Sok helyütt ez volt a parasztok első édes hétköznapi süteménye, az északnyugati országrészen valószínűleg a második. A kívánt eredmény eléréséhez a kukoricalisztet a sütés előtt több órával kell meleg vízzel megkeverni (például este), a tésztát meleg helyen (párnák közt ágyban) hosszan melegen tartani, azután sütni (reggel). A málé megédesedése olyan fontos volt, hogy keveréséhez egész elterjedési területén ráolvasás kapcsolódott, Málé, málé édes légy.. kezdősorral. Sajátos, hogy hiányzik az önédesített kukoricasütemény Erdélyben, ahol a kukorica a legkorábban és élelmiszerként a legerőteljesebben elterjedt. Ugyancsak hiányzik a nyelvterület másik szélén, Délnyugat-Dunántúlon is. Egyébként mindenütt szokásos. Belőle hol egy-, hol kétféle süteményt készítettek.
Az első mindenütt egy lepény, a neve mindenütt málé, a Szatmári síkságon máléédes. (A málé szó másutt mást jelent.) A másik sütemény legtöbbször pogácsa, görhemálé, görhe, görhöny néven. Ahol ez is lepény, a kétféle lepény közt a sütés módjában van különbség, például az egyiket tepsiben, a másikat búzából-rozsból gyúrt tésztahéjban sütötték (bocskoros málé, laskás málé). Az önédesített édesmálé másutt sem környezetünkből, sem a nagy kukoricafogyasztó Pó-síkságról nem ismeretes.
Délnyugat-Dunántúlon aludttejjel sósan kukoricalisztből készítettek lepényt (neve málé, prósza), és zsírral gyúrt kukorica pogácsát sütöttek. Észak-Dunántúlon a prószát a 20. században kukoricalisztből tejjel, cukorral keverték, Kelet-Dunántúlon zsírral gyúrták. Mindkettőt tepsiben, azonnal sütötték.
A Dél-alföldön a kukoricasüteményekbe tököt is kevertek.
Erdélyben savanyú, vagy édes tejjel készítettek kukoricalisztből hasonnevű süteményt. Ezt érlelés nélkül, korábban a kemence földjén, a bordás cserépedények elterjedésével abban sütötték meg (MNA VI. 394-395. térkép).
A kukoricasütemények elsősorban a téli hétköznapok ételei. Nagyra becsülték ezeket az Alföldön is, ahol a kukoricaétel egyébként kissé lenézett, a szegénység jele volt. A nyelvterület északkeleti sarkában az édesmálé az esztendő utolsó és első napján ünnepi ételként is szerepelt (MNA VII. 459. térkép). Szilveszterkor megsütötték, ebből adtak a kántálóknak, a család pedig másnap is ette, hogy édes étellel jó kilátásokkal kezdjék az újévet. Ehhez az ünnepi máléhoz mondókák is kapcsolódtak. (A füttő kemence, a pulya gyermek.)
Kukoricalepény szardellával
35 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: fél csomag gyorsfagyasztott morzsolt kukorica (vagy 15-20 dkg konzerv csemegekukorica a leve nélkül), 5-6 evőkanál kukoricaliszt, 1 tojás, 2 dl tej, 1 nagy csokor zöldpetrezselyem, 2 evőkanál olaj, törött fehér bors ízlés szerint, 1 evőkanál szardellapaszta
A gyorsfagyasztott kukoricát forrásban lévő sós vízbe dobjuk, és 5 percnyi főzés után levétől lecsöpögtetjük. A tojást habosra verjük, összekeverjük a tejjel, a finomra metélt zöldpetrezselyemmel, a szardellapasztával, a törött borssal, végül hozzáadjuk a már kihűlt kukoricaszemeket is. Jól összedolgozzuk, majd a serpenyőbe öntött forró olajon halmokat sütünk a masszából.
Kukorica leves
Hozzávalók: 3 dkg kukoricalisztet (a finomliszt is megteszi) 2 kanálnyi vajon v. margarinon megpirítunk. Felengedjük kb. 1 liternyi húslevessel (leveskocka is jó). Felforraljuk, majd beletesszük a kukoricakonzervet (lé nélkül). Összefőzzük.
3 tojás sárgáját 3 dl tejszínnel simára keverünk, és folyamatos keverés mellett a levesbe öntjük. Ha kész, a tetejére apróra vágott zöldpetrezselymet teszünk.
Nagyon finom!
Kukoricalisztből készített kalács
4 adaghoz: kukoricaliszt 200 g. cukor 2 ek. tojás 2 db, tej 1 dl Rama margarin 1 kk. sütőpor 1 csomag.
A tojásokat a cukorral habosra kikeverjük, majd hozzáadjuk a tejet, a kukoricalisztet és a sütőport. Amikor a finom massza elkészült, a margarinnal kikent peremes sütőlemezre vagy őzgerincformába tesszük, és a gyengén előmelegített sütőben, közepesnél gyengébb erősség mellet készre sütjük.
Elkészítés 60-70 perc
Kukoricalisztből készített kuglóf
Hozzávalók 4 adaghoz: kukoricaliszt 140 g, porcukor 2 ek, tojás 3 db, citrom 1 db, Rama margarin 1/2 kk, (kb. 5 g) élesztő 20 g, tej 1/2 dl.
A langyos tejbe beletesszünk 1 mokkás kanálnyi cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, és meleg helyen tartva felfuttatjuk. Közben a tojásokat a cukorral habosra kikeverjük és a kukoricalisztet hozzáadva, jól összedolgozzuk. Ízesítjük a citrom reszelt héjával és levével, valamint belekeverjük az élesztőt.
Ezután a simára kidolgozott tésztát letakarjuk, és meleg helyen állni hagyjuk. Amikor megkelt, a tésztát átdolgozva margarinnal kikent kuglófformába tesszük, hogy a formát csak 3/4 részig töltse ki.
Majd ismét kelni hagyjuk, megkenjük vizes tejjel e tetejét, és előmelegített sütőben, gyenge erősség mellet megsütjük.
Elkészítés kelesztéssel együtt 2 1/2 óra
Kukoricás palacsinta (Románia)
(10 db palacsinta) 12 dkg kukoricaliszt, 2 tojás, 5 dl tej, csipet só, 8 dkg vaj, 1 dl olaj.
A hozzávalókból palacsintatésztát keverünk, kevés olajon kisütjük.
Forró olvasztott vajjal meglocsoljuk, joghurtot adunk mellé.
Kukoricaprósza (kukoricamálé)
Hozzávalók: 40 dkg. kukoricaliszt, 2 pohár aludttej, 1 pohár tejföl, 1 kávéskanál szódabikarbóna, tojásnyi zsír, 1 bögre szilvalekvár, kevés só.
A kukoricalisztet mély tálba tesszük, hozzáadjuk a szódabikarbonát, a sót, az aludttejet és a tejfölt. Jól összekeverjük (közepes sűrűségűnek kell lennie) Jól kizsírozott tepsibe öntjük. Tetejét langyos zsírral meglocsoljuk, és szilvalekvárt csöpögtetünk sűrűn a tetejére. Forró sütőben megsütjük.
Ha lekvárosan nem szeretjük, akkor zsíros, apróra vágott tepertővel is készíthetjük.
Kukoricaprósza másképpen
Hozzávalók: 3 dl kukoricaliszt, 10 evőkanál búzaliszt, 2 tojás, 2 dkg élesztő, 2 alma, 1 vaj, 0,5 l. tej, 1 citrom héja, 5 evőkanál cukor, 2-3 evőkanál apróra vágott dió, diónyi zsír, só.
A kukoricalisztet mély tálba tesszük, és 3-4 dl fölforralt tejjel leforrázzuk. Így hagyjuk két óráig. Az élesztőt a megmaradt tejjel és egy kanál cukorral fölkelesztjük. A tojássárgáját 4 kanál cukorral, a vajjal habosra keverjük, és a kihűlt kukoricás anyaghoz adjuk az élesztős tejjel együtt. Hozzáadjuk a reszelt almát, a citromhéját, a búzalisztet és jól elkeverjük. A tojás fehérjét felverjük kemény habnak, és a kukoricás anyaghoz könnyedén hozzákeverjük.
Jól kizsírozott tepsibe öntjük. Tetejét megszórjuk vágott cukros dióval és megsütjük. De tehetünk rá kimagozott és apróra vágott aszalt szilvát is.
Közepes nagyságú kockákra vágjuk, és porcukorral meghintve tálaljuk.
Kukoricapuffancs
30 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 zacskó gyorsfagyasztott morzsolt kukorica (vagy 1 doboz konzerv csemegekukorica), 1 tojás, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 2 teáskanál sütőpor, 2 púpozott evőkanál kukoricaliszt, 1 dl barna sör, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 1 csokor zöldpetrezselyem, olaj a sütéshez
A fagyos kukoricát (vagy a levétől leszűrt csemegekukoricát) összekeverjük a felvert tojással, a sörrel, a kukoricaliszttel, a fűszerekkel, a megtisztított, finomra vagdalt vöröshagymával, a szétzúzott fokhagymával, a sütőporral és a finomra vagdalt zöldpetrezselyemmel. Jól összedolgozzuk, majd bő forró olajban, a masszát evőkanállal adagolva, puffancsokat sütünk. Ha mindkét oldala pirosra sült, kivesszük az olajból, és jól lecsöpögtetjük. Barna sörhöz kitűnő!
Kukoricatészta
Hozzávalók: 50 dkg kukoricaliszt, 20 dkg finomliszt (búzaliszt), 1 tojás, só a tészta főzéséhez, 3 evőkanál olaj, 10 dkg, porcukorral kevert darált mák vagy darált dióbél, kevés liszt a gyúrótáblára.
1 liter vizet felforralok. Egy csapott evőkanál sót beleszórok, majd vékony sugárban beleöntöm a kukoricalisztet. Folytonos keverés közben olyan sűrűre főzöm, hogy a kanál megálljon benne. Ezután a tűzről lehúzom, és kissé lehűtöm. Ha meleg (de már nem forró), akkor beledolgozok még 20 dkg búzalisztet és 1 tojást. Ha a massza kihűlt, meglisztezett gyúrótáblára rakom, többször is lisztezve (hogy ne ragadjon), és kinyújtom. Tetszés szerint készíthető belőle kockatészta vagy metélt. A felvágott tésztát forrásban lévő sós vízben megfőzöm, majd leöblítem, és forró olajon megforgatva, tetszés szerint cukros mákkal vagy dióval meghintem.
Elkészítési ideje: kb. 120 perc.
Kukoricatorta 1.
Hozzávalók: 12 dkg kukoricaliszt, 2 dkg szójaliszt, 4 db tojás, 1 dl citromlé, 16 dkg cukor, 5 dkg málna lekvár.
A tojássárgáját kikeverjük a cukorral, ízesítjük citromlével, reszelt citromhéjjal, a tojások fehérjét habbá verjük, váltogatva hozzáadjuk, a sárgájához a liszteket és a habot, lazán összekeverjük. Papírral bélelt formában, előmelegített sütőben takaréklángon megsütjük. Ha kihűlt, 2 lapba vágjuk, lekvárral megtöltjük.
Kukoricatorta 2.
90 perc Nehézség: 2
Hozzávalók: 8 egész tojás, 24 dkg porcukor, 24 dkg kukoricaliszt, 4 evőkanál rum, 1 púpozott mokkáskanál sütőpor, 2 citrom leve, csipetnyi só, a töltelékhez meggydzsem, a tetejére 20 dkg porcukor, 1 citrom leve, 1 tojásfehérje.
Először felverem a tojásfehérjéket, majd a fele porcukrot hozzátéve tovább verem. Ezután a tojássárgákat fehéredésig keverem a rummal, a maradék cukorral, csipetnyi sóval és a citromok kicsavart, átszűrt levével. A habos tojásfehérjébe apránként beleverem a kevert tojássárgáját, majd beleforgatom a sütőporral elkevert kukoricalisztet is. Egy papírral bélelt tortaformába simítom a masszát és előmelegített, forró sütőbe téve, közepes lángon megsütöm. Míg a tészta sül, elkészítem a tetejére kerülő mázat. A porcukrot a citromlével és a tojásfehérjével addig verem, amíg az egész fehér, fényes tömeggé nem válik. A már kihűlt tortát három lapba vágom, a lapokat megkenem kevés vízzel hígított meggydzsemmel, majd a tetejére rákenem a citromos cukormázat. A szeletek helyét késsel megjelölöm, így a máz nem fog megrepedni a torta szeletelésekor. Hűtőszekrénybe állítom néhány órára, csak azután kínálom.
Kukoricás csirkeleves
Hozzávalók: 1 csirkeaprólék (kb. 50 dkg), 30 dkg gyorsfagyasztott morzsolt kukorica, 1 dl tejszín, 1 teáskanál kukoricaliszt, 1 nagy csokor petrezselyemzöld, kevés cukor, ízlés szerint só és törött fehér bors.
A csirkeaprólékot megtisztítom, feldarabolom, és kuktába teszem. Ráöntök egy liter vizet, megsózom, ízesítem a törött fehér borssal és a kukta jelzésétől számított 10 percig főzöm. Ezután hozzáadom a kukoricaszemeket (lehet fagyottan is), és kevés cukrot. További 10 percig főzöm. Közben a kukoricalisztet simára keverem a tejszínnel és a nagyon finomra vagdalt petrezselyemzölddel, majd behabarom vele a levest. Még egyszer fölforralom. Ha konzerv kukoricából készítem, akkor azt csak az utolsó pillanatban adom a leveshez.
Elkészítési ideje: 30 perc
Kukoricás dödölle
Hozzávalók: 1 kg burgonya, 1 liter kukoricaliszt, tojásnyi zsír, 1 v. hagyma, só, 3 dl tejföl.
A felaprított krumplit annyi vízben főzzük, hogy ellepje. Krumplitörővel (a levében) összetörjük. Ugyancsak a törőt használva beledagasztjuk a lisztet, addig, míg könnyen dagasztható nem lesz.
Az apró kockára vágott hagymát a zsíron világosra pirítjuk Egy lábasba, kevés hagymás zsírt teszünk, zsíros kanállal nagy galuskákat szaggatunk. Közben a zsírral locsolgatjuk.
Sütőben pirosra sütjük. Tálaláskor még megszórhatjuk pirított hagymával, és HIDEG tejföllel meglocsoljuk.
Fontos, hogy a krumpli levesesebb legyen!
Kukoricás keksz
Hozzávalók: 75 dkg kukoricaliszt, 4 db tojás, 10 dkg vaj, 25 dkg porcukor, 1 dkg sütőpor, 2 dkg vaniliás cukor, 2 dl tej, 5 dkg zsír
Elkészítés: A tojásokat, vajat, cukrot, sütőport, vaniliás cukrot habosra keverjük. Kukoricaliszttel és tejjel összegyúrjuk. Két órát pihentetjük. Húsdarálóra szerelt formán átdaráljuk, és zsírozott sütőlapra téve rózsaszínűre sütjük.
Kukoricás kenyér
(kenyérsütő géphez)
Hozzávalók: 30 dkg finomliszt, 10 dkg kukoricaliszt, 1 dl tej, 3 dl víz, 1.5 dkg élesztő, 1 csapott teáskanál só
Kukoricás linzer
Hozzávalók: 30 dkg kukoricaliszt, 5 dkg porcukor, 2 db tojássárgája, 1/2 db citrom reszelt héja, 15 dkg vaj, 1 g szódabikarbóna, 2 dl tejfel, 5 dkg zsír
Töltelék: 20 dkg dió, 1 dl tej, 2 db tojásfehérje
Elkészítés: A kukoricalisztből a segédanyagokkal együtt egy linzertésztát készítünk. Lisztezett deszkán kinyújtva, sütőlapra helyezzük, és közepes hőmérsékletű sütőben félig megsütjük. A darált diót forró tejjel, cukorral és a felvert tojásfehérjével összekeverjük. A félig megsült tésztára kenjük, és lassú tűzön pirosra sütjük.
Ha kihűlt, 2 cm széles és 5 cm hosszú szeletekre vágjuk.
Kukoricás pogácsa
Hozzávalók: 50 dkg főtt burgonya, 50 dkg kukoricaliszt, 15 dkg zsír, 2 db tojás, 3 dkg só, 4 dkg élesztő, 5 dl tejfel, 1/2 dl tej.
Elkészítés: A főtt burgonyát burgonyanyomón áttörjük és összekeverjük a kukoricaliszttel. Az élesztőt langyos tejben feloldjuk, és hozzáadjuk a kukoricalisztes burgonyához. A sót, 1 db tojást, a zsírt és a tejfelt szintén hozzáadjuk, és jól összedolgozzuk, majd 1 órát pihentetjük.
Háromszor egymás után hajtogatjuk, mint a vajastésztát, utána lisztezett deszkán 2 ujjnyi vastagra nyújtjuk. Tetejét késsel bevagdaljuk, és pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. Sütőlapra helyezzük (nem sűrűn), és ismét hagyjuk egy órán át, pihenni.
Tetejét felvert tojással megkenjük, és középmeleg sütőben sütjük.
Kukoricás rakott csirkecomb
Hozzávalók: 4 db csirkecomb, 1 zacskó gyorsfagyasztott morzsolt csemegekukorica (vagy 1 doboz konzervkukorica), 2 tojás, 10 dkg reszelt márványsajt, 1 evőkanál zöldségkrém, 2 dl tejszín, 1 evőkanál kukoricaliszt, 7 dkg vaj, 1 dl tej, 2 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 mokkáskanál törött fehér bors, ízlés szerint só.
A csirkecombokat a forgóknál kettévágom, megsózom, 3 dkg vajon mindkét oldalán átsütöm és félreteszem. A maradék vajat a kukoricaliszttel sárgára pirítom, majd apránként hozzáöntöm a tejet és a tejszínt. Simára keverve sűrűre főzöm, közben a zöldségkrémmel, a fehér borssal, a megtisztított és szétzúzott fokhagymával, a finomra vágott petrezselyemzölddel ízesítem. Ha langyosra hűlt, hozzákeverem a reszelt sajtot és a még fagyos kukoricaszemeket (vagy a levétől leszűrt konzervkukoricát), végül belekeverem a felvert tojásokat. Kikent tűzálló tálba egymás mellé teszem a félig sült combokat, és ráöntöm a tojásos-kukoricás masszát. Lefedem és előmelegített forró sütőben, 30 percig sütöm, majd fedő nélkül sárgásbarnára pirítom. Paradicsomsaláta illik mellé. Ha a család nagy étkű, lehet hozzá sült burgonyát is kínálni.
Elkészítési ideje: 60 perc
Kukoricás rántott szelet 1.
Hozzávalók: 40 dkg sertéscomb, 2 evőkanál kukoricaliszt, 2 evőkanál kukoricadara, 1 tojás, 0,5 dl tej, só és törött fekete bors, ízlés szerint; olaj a sütéshez.
A megmosott és letörülgetett húst felszeletelem, és gyengén kiveregetem, majd megsózom és megborsozom. A kukoricalisztben megmártom, ezután megforgatom a tejjel habosra vert tojásban, végül a kukoricadarában meghempergetem. Bő, forró olajba teszem, de a lángot azonnal takarékra mérsékelem, és szép sárgára megsütöm mindkét oldalán. Hagymás-majonézes mártás és párolt vajas zöldség illik hozzá.
Kukoricás rántott szelet 2.
30 perc
Hozzávalók: 50 dkg comb, 2 evőkanál kukoricaliszt, 2 evőkanál kukoricadara, 1 tojás, olaj a sütéshez, törött fekete bors, só.
A húst megmossuk, letöröljük, majd 4 nagyobb vagy 8 kisebb szeletre vagdaljuk. Húskalapáccsal kissé megveregetjük, jól megsózzuk és megborsozzuk. Kukoricalisztbe, felvert tojásba, majd kukoricadarába forgatjuk, és bő, forró olajban, de takaréklángon pirosra sütjük mindkét oldalát. Bármilyen salátával nagyon finom, de ha hagymás tartármártást kínálunk mellé, igazán ünnepi rántott szelet.
Kukoricás rétes
60 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 csomag réteslap, 1 zacskó gyorsfagyasztott morzsolt kukorica, 4 5 evőkanál kukoricaliszt (esetleg kukoricadara), 40 dkg juhtúró, 2 tojás, 2 dl tejföl, 1 evőkanál reszelt vöröshagyma, 1 nagy csokor zöldpetrezselyem, só és törött fekete bors, ízlés szerint, olaj a réteslap kenéséhez
A tojásokat habosra verjük, majd összekeverjük a tejföllel és a fűszerekkel. Annyi kukoricalisztet adunk hozzá, hogy közepesen sűrű palacsintatésztát kapjunk. Ezt simára keverjük a juhtúróval, és 20 percig pihentetjük. Közben a még fagyott kukoricát forrásban lévő sós vízbe dobjuk, és az újraforrástól számított 5 percig főzzük, majd leszűrjük. Ha kihűlt, a finomra metélt zöldpetrezselyemmel együtt hozzákeverjük a túrós töltelékhez. A réteslapot a már leírt módon megtöltjük, majd pirosra sütjük. Csak akkor szeleteljük fel, ha teljesen kihűlt.
Lekváros lepény
Hozzávalók: 10 dkg kukoricaliszt, 20 dkg darabos dió, 10 dkg vaj, 2 db tojás, 20 dkg porcukor, 5 dkg barackíz, 2 dkg szódabikarbóna
Elkészítés: A vajat a cukorral és a tojássárgával habosra keverjük. Hozzáadjuk a lekvárt, szódabikarbónát és a kukoricalisztet, majd a kemény habbá felvert tojásfehérjével elkeverjük. Kizsírozott tepsibe öntve, tetejét darabos dióval megszórjuk, és középmeleg sütőben megsütjük. Ha kihűlt, egyforma kockákra vágjuk, és porcukorral megszórjuk.
Lekváros puliszka
Hozzávalók: 15 dkg kukoricaliszt, 2 evőkanál szójaliszt, 1 l víz, 10 dkg szilvalekvár, 3 dkg margarin.
Forrásban lévő vízbe befőzzük a szójás kukoricalisztet, margarinnal kikent tűzálló tálba öntjük a felét, betakarjuk a szilvalekvárral, ráöntjük a massza másik felét, rádaraboljuk a maradék margarint, előmelegített sütőben átpirítjuk.
Magokkal ízesített kukoricakenyér
Hozzávalók: 80 dkg finomliszt, 20 dk kukoricaliszt, 4 dkg élesztő, 2 evőkanál méz, 4 dl tej és víz 3:1 arányú keveréke, 1 dkg só, 2 kávéskanál zellermag, 1 kávéskanál zsálya, 1 mokkáskanál majoránna, kevés vaj.
Elkészítés: Az élesztőt, langyos, mézes, tejes vízben megkelesztjük. A liszteket átszitáljuk, a zellermagot, a zsályát, majoránnát és a sót hozzákeverjük. A megkelt élesztőt a liszthez öntjük, és a maradék tejes vízzel kemény tésztát dagasztunk. Ha kész, cipót formázunk belőle, és kivajazott, lisztezett tepsibe rakjuk, letakarva, meleg helyen 60 percig kelesztjük. Ez idő letelte után olvasztott vajjal bekenjük, éles késsel három helyen bevágjuk. Előmelegített sütőbe helyezzük, közepes tűzön 40-50 percig sütjük. Közben 2-szer vagy 3-szor vízzel bepermetezzük.
Mamaliga
Hozzávalók: 15 dkg kukoricaliszt, 2 evőkanál szójaliszt, 1 l víz, 2 dkg margarin, juhtúró, 2 dkg reszelt sajt.
A forrásban lévő vizet megsózzuk, belefőzzük a kétféle lisztet, 1 óráig takaréklángon főzzük. A massza felét margarinnal kikent tűzálló tálba tesszük, rátesszük a juhtúrót, betakarjuk a másik felével, megszórjuk reszelt sajttal, ráöntjük a maradék megolvasztott margarint, forró sütőben megpirítjuk.
Máj hirtelen sütve
Nyersanyagszükséglet 1 főre: sertésmáj 60 g, tej 1 ek, kukoricaliszt 1 mk, fűszerpaprika 1/5 mk, pritamin 1/4 mk, só 1/2 mk, napraforgóolaj 1/2 kk.
A letisztított és lemosott májat szeleteljük, és legalább fél óráig hagyjuk a tejben állni. Majd a pritaminnal összekevert fűszerpaprikával a májszeletek egyik oldalát bekenjük. Ezután a kukoricalisztben jól megforgatjuk, és a felmelegített napraforgóolajjal kikent teflon edényben, fedő alatt, gyenge tűzön mindkét oldalát hirtelen megsütjük. A máj akkor jó, amikor még puha, de a vágási felületen nem véres.
A májat tálalás előtt süssük, sütés után sózzuk.
Elkészítés: 15 perc.
Mákos puliszka
Hozzávalók: 5 dkg kukoricaliszt, 1 dkg Ráma margarin, 3 dkg őrölt mák, 4 dkg porcukor, kevés só
Elkészítés: Kukoricalisztből puliszkát készítünk, a megfőtt puliszkát olvasztott margarinos kanállal kiszaggatjuk, tetejére cukros mákot hintünk, majd sütőben átforrósítjuk.
Mákos-zabpelyhes sütemény
Hozzávalók: 2 dl zabpehely, 1 dl kukoricaliszt, 1 dl búzaliszt, 2 dl víz, 1/2 dl olaj, 1/2 dl méz, 1 ek szódabikarbóna, őrölt édeskömény, őrölt szegfűszeg / 1-1 evőkanál /
Töltelékhez: 2 dl darált mák 1-1,5 dl víz, ízlés szerint méz, 1 marék apróra vágott mazsola
A tésztához valókat keverjük össze. Kiolajozott sütőben tűpróbáig sütjük. Ha kihűlt simítsuk rá a tölteléket / előtte keverjük össze a hozzávalókat /.
Málégombóc
Hozzávalók: 15 dkg kukoricaliszt, 2 dkg vaj, 12 dkg juhtúró, 2 db tojás, 15 dkg zsemlemorzsa, 2 dl olaj, só.
5 dl vizet forrni teszünk a tűzre, majd beleszórjuk a sót. Amikor lobogva forr, beleöntjük a megszitált, finom kukoricalisztet.
Körülbelül húsz percig főzzük. Ezután a tűzről levéve, ruhába bugyoláljuk az edényt, majd hozzáadjuk a vajat és a juhtúrót, és 2-3 percig erőteljesen összekeverjük. Kanállal gombócokat szaggatunk belőle, kissé meglapítjuk, majd felvert tojásban és zsemlemorzsában megforgatjuk. Ezután forró olajban mindkét oldalát megpirítjuk.
Elkészítési idő: 55 perc
Mexikói palacsinta
Hozzávalók 4 személyre: 12 dkg liszt, 12 dkg kukoricaliszt, 2 tojás, 10 dkg marinált paradicsompaprika, 2 ecetes uborka, 6 zöld olajbogyó, 4 szelet lágy sajt, 2 paradicsom, 2 csokor petrezselyem, 15 dkg HERA főzőmargarin, só, bors.
A kétféle lisztet összekeverjük a tojással, kb. 3 dl langyos vízzel, kevés sóval és 4 evőkanál olvasztott HERA főzőmargarinnal. A maradék HERA főzőmargarinon a szokásos módon 12 palacsintát sütünk a tésztából. A palacsintákat meghintjük az apróra vágott petrezselyemmel, majd kirakjuk a lecsöpögtetett, feldarabolt marinált paprikával, a felkarikázott ecetes uborkával és az olajbogyóval. A töltött palacsintákat négyrét hajtjuk, HERA főzőmargarinnal kikent tűzálló tálba fektetjük. A tetejét kirakjuk paradicsomkarikákkal, ráfektetjük a sajtszeleteket és forró sütőben kb. 10 perc alatt összemelegítjük.
Mexikói rakott burgonya
Hozzávalók: 1 kg héjában főtt burgonya, 25 dkg mirelit morzsolt csemegekukorica, 2 db paradicsompaprika, 1 db csípős hegyes paprika, 4 egész tojás, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 3 dl tejföl, 3 gerezd fokhagyma, 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál kukoricaliszt, 10 dkg reszelt bármilyen csípős ízű sajt.
A főtt burgonyát meghámozom, és vékony karikákra vágom, majd egy közepes tepsiben a felét elterítem. Rászórom a már felengedett mirelit kukorica felét és a megmosott, kicsumázott, apróra vágott paradicsompaprika-kocka felét. A tojásokat habosra verem, összekeverem a tejföllel és a kukoricaliszttel, majd hozzáadom a reszelt sajtot, a törött borsot és a zúzott fokhagymát. Ebből az öntetből néhány kanállal rálocsolok, ezután a rétegezést a hegyes csípős paprika- karikákkal az előző sorrend szerint folytatom. A tetejére öntöm a maradék sajtos mártást és a tepsit szorosan letakarva, legalább negyven percig közepes lángon párolom az ételt. Végül a fedőt levéve, pirosra pirítom a tetejét.
Elkészítési ideje: kb. 110 perc.
Mustáros-kapris csirke
Hozzávalók: 1 csirke (kb. 1 kg-os), 1 nagy fej vöröshagyma, 2 evőkanál kukoricaliszt, 2 dl tejföl, 1 evőkanálnyi csípős mustár, 1 fiola kapribogyó, 2 dkg vaj, 1 teáskanál reszelt citromhéj, kevés citromlé, 1 mokkáskanál törött fekete bors, késhegynyi őrölt babérlevél, ízlés szerint só és cukor.
A megtisztított csirkét feldarabolom, és a megmosott, de egészben hagyott vöröshagymával, a fűszerekkel, a sóval annyi vízben, amennyi ellepi, puhára főzöm. Ha a hús megpuhult, a levéből kiveszem és kicsontozom. A vajat megmelegítem, rászórom a kukoricalisztet, majd párpercnyi pirítás után apránként hozzáöntöm a csirke átszűrt főzőlevét. Sűrűre főzöm, a mustárral, a reszelt citromhéjjal, a citromlével ízesítem, végül a kapribogyót levével együtt belekeverem. Jól kiforralom, kevés cukorral ízesítem és beleteszem a kicsontozott csirkehúst. Még egyet forralok rajta, ezután belekeverem a tejfölt. (Azzal már nem forralom!) Sós vízben főtt burgonyával vagy apróra tördelt spagettivel kínálom.
Elkészítési ideje: 60 perc
|