Knédli szlovák módra
Hozzávalók: 3 - 4 dkg élesztő, 1 kg liszt (lehet fele rétes liszt), só (ízlés szerint), 1 - 2 tojás, víz vagy tej (tej finomabb) lehet margarint is beledolgozni vagy tejfölt finomabb lesz 2 - 3 evőkanál étolaj, ettől lesz laza a kelt tészta.
Egy kelt tésztát kell készíteni. Az élesztőt meg kell futtatni tejben, és a hozzávalókkal összekeverni, a végén az étolajat is bedolgozni. A tésztát megkeleszteni. Konyharuhába tekerve is lehet főzni, de legjobb gőzön, 20 percig főzni, lábosban rácson (szlovákoknál van erre egy úgynevezett "knédlifőző"), de előtte bekenni étolajjal, utána is feltétlen újból lekenni étolajjal a kész knédlit. Több, mondjuk, 4 zsúrkenyérformát lehet belőle készíteni.
De lehet a belsejébe lekvárt tenni, és úgy kifőzni, majd megszórni diós vagy mákos cukorral stb. Üresen, felszeletelve nagyon jó mártásos ételek mellé, pl.: vadashoz is, vagy barnamártással leöntve sült hús mellé párolt káposztával stb.
Ami nem fogy el, azt a hűtőben lehet sokáig fóliában tárolni, újra felhasználás előtt, újból meggőzölve, olyan, mint a friss.
Krumpli-ringli
Hozzávalók: fél kg héjában főtt burgonya, l tojás, 1 kanál zsír, fél csésze búzadara, kb. fél csésze liszt, só, olaj a sütéshez.
A fenti masszát lisztezett deszkán kisujjnyi rudakra sodorjuk, gyűrűket formálunk belőle, majd forró olajban mindkét oldalát pirosra sütjük.
Hagymás, szaftos húsokhoz, vadas marhához tálaljuk.
Nagy zsemlyegombóc
Ezt inkább körzetnek lehet készíteni tejfeles mártású húsokhoz; nagyon egyszerű és mindig sikerül.
Elkészítése: Három kiflit karikákra vágunk, és tejbe áztatjuk. Ha beszívta a tejet, hozzákeverünk három tojássárgáját, apróra vágott petrezselyem zöldjét, 4-5 kanál lisztet s a három tojás keményre vert habját. Egy szalvétát megkenünk vajjal, vagy zsírral, beleöntjük a tömeget, gyöngéden összekötjük, sós vízben fél óráig főzzük s pirított zsemlyemorzsával leöntve tálaljuk.
Sztrapacskagombóc
Hozzávalók: 1 kg krumpli, pár kanál liszt, 1 tojás, só
A krumplit lereszelem, hozzákeverek egy tojást, sót és annyi lisztet, hogy jól szaggatható legyen. Gombócokat formálok belőle, melyeket lobogó sós vízben főzök ki. Tovább kell főzni, mint a galuskát.
Zsemlyegombóc 1.
3 szikkadt, kockára vágott, 2 ek. zsíron pirított zsemlére öntünk annyi tejet, melybe 1 dkg élesztőt morzsoltunk, hogy lepje. 1 órát állni hagyjuk, hogy a zsemle megszívja magát. Beleütünk 2 tojást, sózzuk, elkeverjük annyi liszttel, hogy galuska keménységű tészta legyen, bedagasztjuk. 10 percig állni hagyjuk, majd vizes kézzel gombócokat formálva belőle, sós vízben 5-10 percig főzzük.
Tálalás előtt vágjunk ketté egy gombócot és kóstoljuk meg, hogy átfőtt-e. Vadas húshoz és szalontüdőhöz illik a legjobban.
Zsemlyegombóc 2.
50 dkg burgonyát héjában megfőzünk, lereszeljük. 5 zsemlét apró kockákra vágva 5 dkg zsírban megpirítunk. Mindezeket elkeverjük 75 dkg liszttel, 2 tojással, 2 csapott ek. sóval. Fél tojás nagyságú gombócokat formálva a masszából, erősen fövő, sós vízben főzzük, míg a gombócok feljönnek a víz tetejére. A főtt gombócokat zsírban pirított zsemlemorzsában megforgatjuk. Morzsa nélkül is készíthetjük.
Zsemlegombóc 3.
4 teljes kiőrlésű lisztből készült zsemlét kockákra vágok. 3 evőkanál napraforgóolajon 1 kis fej megtisztított finomra vágott vöröshagymát üvegesre sütök. A zsemlét hozzáadom, megpirítom.
Megsózom, apróra vágott zsázsával és borsikafűvel fűszerezem, majd a tűzről levéve 2 deci tejet, 2 tojást és 8 púpozott evőkanál szójalisztet hozzáadok. Jól összekeverem, és hűtőszekrényben pihentetem. A tésztából gombócokat formálok, és kis lángon, enyhén sós vízben kifőzöm. Ha mind feljött a víz tetejére, szűrőlapáttal kiszedem, tejföllel meglocsolom, végül apróra vágott zsázsával meghintem. Ugyanezt a gombócot szoktam készíteni rántott leveshez is.
Elkészítési idő: 30 perc |