Bojtárleves
Hozzávalók: 25 dkg sertés apró hús, 1 fej hagyma, 1 ek. zsír, kk. pirospaprika, só, 1 ek. liszt, 2 ek. tarhonya, 1 dl tejföl
Az aprított hagymát zsíron megfuttatva, pirospaprikával hintve, belerakjuk az apró kockára vágott húst, sózzuk, kis vizet öntve alá addig pároljuk, míg a hús puhulni kezd. Meghintjük 1 ek. liszttel, elkeverjük, beletesszük a tarhonyát, felöntjük vízzel, és addig főzzük, míg a hús is, a tarhonya is megpuhul. Tálalás előtt belekeverjük a tejfölt.
Burgonyás tarhonya
Hozzávalók: Burgonya 1 kg, tarhonya 10 dkg, hagyma 1 fej, zöldpaprika 1 db, paprika 1 késhegynyi.
Elkészítése: Főzünk paprikás burgonyát csak több lével, és ha félig megfőtt a burgonya, teszünk bele pirítatlan tarhonyát, és tovább főzzük, míg a levét el nem fövi. Törjünk végül bele egy egész zöldpaprikát.
Cserkészleves
20 dkg füstölt kolbászt egyenletes kockákra vágva, hozzáadunk 2 fej finomra vágott vöröshagymát, 50 dkg tarhonyát. Szép aranysárgára pirítva, felöntjük vízzel, megsózzuk, felforraljuk. Ha a tarhonya megpuhult, habarjuk be a levest 2.5 dl tejföl és 1 marék liszt keverékével.
Főtt-tészta köret
Hozzávalók: 25 dkg száraztészta (kocka, metélt, spagetti, makaróni, tarhonya, kagyló stb.) 2 ek. olaj vagy 2 dkg vaj (esetleg margarin), 0.5 dl tejföl
A főzővízbe: 1 tk. olaj 1 ek. só
Elkészítés: A tészta súlyához képest tízszeres mennyiségű vizet forralok (tehát 2.5 liter vizet.) Belekeverem a sót és a teáskanálnyi olajat, majd amikor a víz már lobogva forr, a tésztát kis adagokban úgy eresztem a vízbe, hogy a forrás egy pillanatig se szűnjön meg. A tészta fajtájától függően 5-25 percig főzöm (a házi készítésű tészták általában nagyon gyorsan megfőnek, míg a gyárinak viszonylag hosszú főzési időre van szüksége). Próbaképpen egy tésztadarabot a vízből kivéve kettévágok, így győződök meg arról, hogy átfőtt-e. Ha a vágás mentén fehér csík látható, a tészta még nem főtt meg, tovább kell főzni. A megfőtt tésztát szűrőben forró vízzel leöblítem, és a közben felforrósított, tejfölös zsiradékra szedem. Jól átkeverve, melegen tartom. A legmegfelelőbb jénai tálba tenni, amely a saját fedelével letakarható, sokáig meleg marad benne a tészta.
Gombás tarhonya 1.
Hozzávalók 6 személyre: 2 kanál libazsír, 40 dkg tarhonya, 1 fej hagyma, 50 dkg gomba, 1 kávéskanál petrezselyem, só, bors, majoránna, 2 evőkanál vaj, 2 csésze erőleves
Libazsírban aranybarnára pirítunk 40 dkg tarhonyát, hozzáadunk egy fej apróra vágott hagymát, kevés majorannát és forró erőlevessel (2 erőleveskockát 4 dl vízben feloldunk) felengedjük. Sózzuk és pároljuk. Petrezselymes vajban megpároljuk az apróra vágott gombát, belekeverjük a tarhonyába, borsot, petrezselymet adunk hozzá, és előmelegített sütőben, fedő alatt összeérleljük.
Jó tudni!
Legjobb friss gombát használni, de néhány napig hűtőszekrényben, papírzacskóban is tárolható. Télen és kora tavasszal szárított gombát is használhatunk, ilyenkor azonban főzés előtt kb. 15 percig meleg vízben kell áztatni, hogy megpuhuljon. 50 dkg friss gombát 10 dkg szárított gombával válthatunk ki.
Gombás tarhonya 2.
Hozzávalók: 30 dkg tarhonya, 15 dkg gomba, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 csokor zöldpetrezselyem, 1 evőkanál vegeta, 2 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál olaj, kevés só, 1 mokkáskanál törött fekete bors.
1 evőkanál olajon üvegesre fonnyasztom a megtisztított, apróra vágott vöröshagymát, majd ráteszem a gondosan megmosott, földes tönkjétől lehámozott, és nagyon apróra vágott gombát. Meghintem a finomra metélt petrezselyemzölddel, és saját levében puhára párolom. Ha zsírjára sült, belekeverem a megtisztított, összezúzott fokhagymát, és fedőt téve rá, lehúzom a tűzről. Közben a maradék olajon majdnem barnára pirítom a tarhonyát, és a térfogatának megfelelően háromszoros mennyiségű vízzel felöntöm. Beleszórom a vegetát, majd felforralva, fedő alatt, kis lángon puhára párolom. Végül belekeverem a hagymás párolt gombát, és ugyancsak fedő alatt hagyom kihűlni. Mire kihűl, a leve is eltűnik alóla, a tarhonya mind felszívja. Főként mártásos húsokhoz illik, de salátával magában is fogyasztható.
Gombás tarhonya 3.
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 5 dkg gomba, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 evőkanál Vegeta, 2 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál olaj, kevés só, 1 mokkáskanál törött fekete bors.
1 evőkanál olajon üvegesre pirítom a megtisztított és finomra vágott vöröshagymát, majd ráteszem a gondosan megmosott, földes tönkjétől lehámozott és nagyon apróra metélt (vagy ledarált) gombát. Meghintem a finomra vágott petrezselyemzölddel, megsózom, és saját levében, fedő alatt puhára párolom. Ha már zsírjára sült, belekeverem a megtisztított és összezúzott fokhagymát, és fedőt téve rá, lehúzom a tűzről. Közben a megmaradt olajon, folyamatosan kevergetve, majdnem barnára pirítom a tarhonyát, és térfogatának megfelelően háromszoros mennyiségű vízzel felöntöm. Beleszórom a Vegetát és a borsot, majd felforralva, fedő alatt, kis lángon puhára párolom. Végül belekeverem a hagymás párolt gombát, és ugyancsak fedő alatt hagyom kihűlni. Mire kihűl, a leve teljesen eltűnik, mert a tarhonya mind felszívja. Főként mártásos húsokhoz illik, de magában is, salátával vagy savanyúsággal nagyon finom.
Elkészítési ideje: kb. 60 perc.
Gombás tarhonya 4.
A kis kockákra vágott szalonnát kisütjük, hozzáadjuk a felszeletelt gombát. Kissé átsütjük, sóval, törött borssal és finomra vágott petrezselyemmel ízesítjük. Beleforgatjuk a tarhonyát, pár percig együtt pároljuk, majd annyi vizet öntünk alá, amennyi ellepi. Fedő alatt puhára főzzük.
Gombás tarhonya 5.
Hozzávalók: 10 dkg gomba, 10 dkg tarhonya, 1 csomó petrezselyem
Elkészítés: A gombát az apróra vágott petrezselyemzölddel megpároljuk a vajban, majd hozzáadjuk a tarhonyát. Ha kissé megpirul, felöntjük kevés vízzel, és puhára pároljuk. Tálalás előtt megsózzuk, savanyúsággal tálaljuk.
Gurulós tarhonya
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 20 dkg főtt füstölt sonka, 3 evőkanál olaj, 25 dkg kifejtett zöldborsó, fél doboz konzerv csemegekukorica, 1 fej vöröshagyma, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 tyúkhúsleves-kocka, fél mokkáskanál törött fekete bors, ízlés szerint só.
A hagymát megtisztítjuk, majd négybe vágjuk. A felforrósított olajon addig pirítjuk a tarhonyát, amíg világosbarna nem lesz. Akkor a tűzről félrehúzzuk, és belekeverjük a pirospaprikát, majd azonnal annyi vizet öntünk rá, hogy az a tarhonyát kétujjnyival ellepje. Beletesszük a húsleveskockát, meghintjük a törött borssal, és kevés sóval fűszerezzük. A tűzre visszatéve kis lángon forraljuk 25 percig. Közben a sonkát nagy lyukú darálón ledaráljuk, vagy nagyon apróra összevágjuk. Ha a párolási idő letelt, a tarhonyára öntjük a felaprított sonkát, a zöldborsót és a kukoricát (utóbbit levével együtt). Jól összekeverjük, még egyszer felforraljuk, és befedve főzzük 5 percig. Ezután ugyancsak befedve hagyjuk állni további 15 percig, addigra az összes levét beszívja. Tálalás előtt felkeverjük, és salátával kínáljuk.
Hamis gulyásleves, Frank módra
Hozzávalók: 75 dkg tisztított burgonya, 2 db friss zöldpaprika, 2 db friss paradicsom, 2 nagy fej vöröshagyma. 3 db marhahúsleves-kocka, 10 dkg húsos füstölt szalonna, 1 mokkáskanál majoránna, 2 gerezd zúzott fokhagyma. 1 evőkanál piros fűszerpaprika (aki szereti az erőset, kevés cseresznyepaprika-krémet is tehet bele), 2 evőkanál tarhonya (de csak házi, szabálytalan alakú apró száraz tarhonya), ízlés szerint só, csípet őrölt köménymag.
A füstölt szalonnát apró kockákra vágom, majd zsírját folyamatos keverés közben kis lángon kiolvasztom, és ráteszem a megtisztított, finomra metélt vöröshagymát. Folytonosan kevergetve üvegesre fonnyasztom, ezután a tűzről lehúzva belekeverem a pirospaprikát és a paprikakrémet, majd azonnal ráöntök két evőkanál vizet. A tűzre visszatéve beleteszem a meghámozott és kis kockákra vágott burgonyát, és néhány percig kevergetem. Ezután a megtisztított, zúzott fokhagymával és a köménymaggal ízesítem, majd ráöntök másfél liter vizet, illetve annyit, amennyi jó bőven ellepi a burgonyát. Ezután beleteszem a megmosott, kicsumázott és szeletekre vágott zöldpaprikát meg a húsleveskockákat és felforralom. Ha szükséges, meg is sózom. Fedő alatt puhára főzöm, csak ezután teszem bele a felkarikázott paradicsomot és a házi tarhonyát (csipetke helyett). Addig főzöm még, amíg a tarhonya meg nem fő. Forrón tálalom.
Elkészítési ideje: kb. 60 perc.
Húsos-zöldséges tarhonya
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 25 dkg sovány sertéslapocka, 1 csokor leveszöldség, 4 evőkanál olaj, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 zöldpaprika, 2 paradicsom, 1 csapott evőkanál édes, piros fűszerpaprika, 1 mokkáskanál törött fekete bors, ízlés szerint só.
Egy evőkanál felforrósított olajon megpirítom a tarhonyát, közben kevergetem. Ha már szépen, egyenletesen megpirult és világosbarna, térfogatának megfelelően dupla mennyiségű vízzel feltöltöm, és gyengén megsózom. Fedő alatt, kis lángon addig párolom, amíg a levét mind beszívja. Közben a megmaradt olajon megfonnyasztom a megtisztított és finomra vágott vöröshagymát, majd a tűzről lehúzva belekeverem a pirospaprikát és megsózom. Két evőkanál vizet ráöntök, majd visszateszem a tűzre. A kis kockákra vágott húst ráteszem, és folyamatos kevergetés közben fehéredésig pirítom. Ezután hozzáadom a megtisztított és vékonyka hasábokra vágott zöldséget, és együtt pirítom tovább néhány percig. Végül annyi vizet öntök rá, amennyi szűken ellepi, beleteszem a megmosott, kicsumázott és karikákra vágott zöldpaprikát, meg az ugyancsak felszeletelt paradicsomot. Megborsozom. Fedő alatt, kis lángon, időnként megkeverve, puhára párolom. A már puha húshoz hozzáadom a tarhonyát, jól összekeverem, majd az előmelegített, forró sütőbe tolom. Fedő alatt ismételten addig párolom, amíg a tarhonya az összes húslevet is beszívja.
Elkészítési ideje: kb. 90 perc.
Juhtúrós tarhonya
Hozzávalók: 30 dkg tarhonya, 20 dkg juhtúró, 2 dl tejföl, 4 evőkanál olaj, 1 evőkanál Vegeta, 1 csokor friss kapor, 3 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál törött fekete bors, kevés só.
Az olajon világosbarnára pirítom a tarhonyát, majd rászórom a Vegetát és a törött borsot. 9 dl vizet ráöntök, és kis lángon, fedő alatt addig párolom, amíg az összes levét elfövi. Közben a tejfölben simára keverem a juhtúrót, hozzáadom a megtisztított és összezúzott fokhagymát. Kevés sóval és a megmosott, finomra metélt kaporral összekeverem. A sűrű túrós mártást belekeverem a még tűzforró tarhonyába, majd ismét fedőt teszek rá, és egy pillanatra. felforralom. Ezután lehúzom a tűzről, és 20 percig hagyom saját gőzében. Tálalás előtt villával felkeverem, és salátával teszem az asztalra. Nagyon jóízű, ám szokatlannak tűnő, egyszerű étel.
Elkészítési ideje: kb. 60 perc.
Kacsa tarhonyával
Hozzávalók: 1 kis pecsenyekacsa, 20 dkg tarhonya, 2-3 zöldpaprika, 1 paradicsom, 1 nagy fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál pirospaprika, ízlés szerint só.
A kacsa bőrét lenyúzom, és kis kockákra vágva zsírját kisütöm. A kacsát kisebb darabokra vágom. A megtisztított, apróra vágott vöröshagymát 1 evőkanál kacsazsíron üvegesre fonnyasztom, hozzáteszem a zúzott fokhagymát, majd a tűzről félrehúzva belekeverem a pirospaprikát. Ezután a kacsadarabokat mindkét felükön átsütöm. Kevés vízzel felöntöm, jól megsózom, belevagdalom a megmosott, kicsumázott zöldpaprikát, a lehéjazott és szeletekre vágott paradicsomot, és fedő alatt puhára párolom. Közben a tarhonyát 1 teáskanál zsiradékon barnára pirítom, majd a kacsahúshoz öntöm. Annyi vizet öntök rá, hogy kétujjnyira ellepje az ételt. Jól összekeverem, és fedő alatt, kis lángon addig párolom, amíg a tarhonya az összes levét el nem szívja. Tálalás előtt villával átkeverem, és sok salátával kínálom.
Elkészítési ideje: 100 perc
Kacsapörkölt
Hozzávalók: 60-80 dkg kacsahús, 6 dkg zsír, 6 dkg vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 0.5 dkg pirospaprika, 10 dkg zöldpaprika, 5 dkg paradicsom vagy 10 dkg lecsó, só
A húst 3 dkg-os darabokra aprítjuk. A hagymát, fokhagymát finomra vágjuk, a zsírban megpirítjuk, belekeverjük a pirospaprikát, belerakjuk a húst. Vízzel felöntjük, sózzuk, lefedve pároljuk. Ha a hús majdnem puhára főtt, hozzáadjuk a feldarabolt zöldpaprikát, paradicsomot. Burgonya-, rizs- vagy tarhonyakörettel, savanyúval tálaljuk.
Karalábé tarhonyával
Hozzávalók 4 személyre: 15 dkg tarhonya, kevés libazsír, 1 fej vöröshagyma, só, 4 dkg vaj, 5-6 karalábé, 2-3 dl tejföl, 1 evőkanál morzsa, 1 csokor petrezselyem, 1 csupor (3 dl) csirkehúsleves
A tarhonyát libazsírban rózsaszínűre pirítjuk, felengedjük húslevessel (vagy hideg vízben feloldott húsleveskockával), sózzuk, és lassú tűznél puhára főzzük. Közben hozzákeverünk 1 fej apróra vágott, vajban pirított vöröshagymát és petrezselymet. Kizsírozott lábosban lerakunk egy sor apróra vágott karalábét, rá tarhonyát teszünk, megöntözzük tejföllel, és folytatjuk a rétegezést. Tetejére egy kanál morzsát hintünk, és kevés libazsírral megöntözzük. Sütőben átsütjük.
Jó tudni! A karalábé megvastagodott szára enyhén tökízű, de nyers salátába reszelve nagyon finom.
Karfiolos húsos tarhonya
(4 személyre)
Hozzávalók: 25 dkg darált sertéshús, 20 dkg tarhonya, 50 dkg karfiol, 1 nagy fej vöröshagyma, 10 dkg füstölt szalonna, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 evőkanál olaj, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, ízlés szerint só.
A tarhonyát a jól felforrósított olajon barnára pirítjuk, majd térfogatához képest másfélszeres mennyiségű vízzel feltöltve megsózzuk és lefedjük. Addig főzzük, amíg az összes folyadékot felszívja. Közben a megtisztított vöröshagymát finomra vágjuk, a füstölt szalonnát apró kockára metéljük, majd zsírját kiolvasztva megfuttatjuk rajta a hagymát. A tűzről félrehúzva belekeverjük a pirospaprikát, és azonnal ráöntünk két evőkanál vizet. Rátesszük a darált húst, és a tűzre visszatéve a hús fehéredéséig keverjük. Ezután ráöntünk egy pohár vizet, és fedő alatt megpároljuk. A megtisztított és igen apró rózsáira szedett karfiolt nagy lábosba rakjuk, melléöntjük a tarhonyát és a paprikás húst, majd jól összekeverjük. Beleszórjuk a megmosott és finomra metélt petrezselyemzöldet meg a borsot, és még egy pohár vizet öntünk rá. Lefedjük, és kis lángon addig pároljuk tovább, amíg az összes levét beszívja. Tálalás előtt villával felkeverjük. Salátával tesszük az asztalra. (Rizzsel is lehet készíteni, ugyanolyan finom étel lesz belőle.)
Elkészítési ideje: kb. 80 perc.
Karfiolos tarhonya
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 40 dkg tisztított karfiol, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 dl tejföl, 1 csokor petrezselyemzöld, 4 evőkanál olaj, 1 evőkanál piros fűszerpaprika, 2 tyúkhúsleves-kocka, késhegynyi tört borókabogyó, ízlés szerint só.
1 evőkanálnyi forró olajra rászórom a tarhonyát, és folytonosan kevergetve szép világosbarnára megpirítom. Félliternyi vizet ráöntök, 1 teáskanál sót beleszórok, és az egyik húsleveskockát szétmorzsolva beleteszem. Fedő alatt, kis lángon addig párolom, amíg az összes levét magába szívja. Közben a megtisztított karfiolt egészen apró rózsáira szedem, és langyos vízben megmosom, majd lecsurgatom. A megmaradt olajat egy jó nagy serpenyőbe öntöm, ezután pedig a megtisztított, apróra vágott vöröshagymát ráteszem. Kevergetve üvegesre fonnyasztom, majd a tűzről lehúzom, és belekeverem a pirospaprikát. Azonnal ráöntök 2 evőkanálnyi vizet, és beleteszem a karfiolrózsákat. A tűzre visszatéve néhány percig tovább pirítom. Közben kevergetem. Beleszórom a borókabogyót, beleteszem a megmaradt húsleveskockát, és annyi vizet öntök rá, hogy szűken lepje el a karfiolt. Fedő alatt 6 percig párolom, majd a tarhonyát és a tejfölt is beleöntöm. Óvatosan összekeverem, rászórom a megmosott és finomra metélt petrezselyemzöldet, majd ismét fedőt téve a serpenyőre, kis lángon, már keverés nélkül addig párolom, amíg ismételten magába nem szívja az összes levet.
Elkészítési ideje: kb. 70 perc.
Káposztás libahát
Hozzávalók: 1 db libahát, 1 vöröshagyma, 25 dkg tarhonya, 60 dkg savanyú káposzta, 1 gerezd fokhagyma, só, őrölt bors
Elkészítés: A libahátat feldaraboljuk, és az apróra vágott hagymával egy kanál vajba, kevés vizet töltögetve alá, fedő alatt pároljuk, sóval, borssal és a tört fokhagymával ízesítjük. A másik kanál vajban megpirítjuk a tarhonyát, felöntjük 4 dl vízzel, és lassú tűzön addig pároljuk fedő alatt, amíg a káposzta megpuhul és a tarhonya is felissza a felesleges nedvességet. Melegen tálaljuk.
Káposztás tarhonya 1.
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 25 dkg savanyú káposzta, 15 dkg puha füstölt (lángolt) kolbász, 2 dl tejföl, 4 evőkanál olaj, 1 közepes nagyságú vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, ízlés szerint só és törött fekete bors.
2 evőkanál forró olajon megfonnyasztom a megtisztított és nagyon finomra aprított vöröshagymát, majd ráteszem a tarhonyát és világosbarnára pirítom. Közben folyamatosan kevergetem, nehogy megégjen. Ezután a tűzről lehúzva belekeverem a pirospaprikát, és jól összeforgatva, azonnal ráöntök a térfogatához képest két és félszeres mennyiségű vizet. Megsózom, és befedem. Kis lángon addig párolom, míg az összes levet magába szívja. Közben a megmaradt olajon ugyancsak megfonnyasztom az apróra vagdosott savanyú káposztát (ha nagyon savanyú, egyszer ki is mosom, azaz szűrőbe teszem, és hideg vizet öntök rá, majd lecsöpögtetem). Ezután hozzáadom a vékony karikákra vágott, bőrétől megfosztott kolbászt, és rászórom a törött borsot. Ízlés szerint kevés sóval meghintem, majd ráöntök 2 dl vizet, és fedő alatt puhára párolom. Ha a tarhonya is, a káposzta is megpuhult, akkor összeöntöm, hozzáadom a tejfölt és a fokhagymát, és jól összekeverve, az előmelegített, forró sütőbe teszem annyi időre, amíg az összes káposztalevet felszívja. Nagyon laktató, egyszerű, de jóízű étel.
Elkészítési ideje: kb. 80 perc.
Káposztás tarhonya 2.
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 1 kis fej kemény, fehér fejes káposzta (50-60 dkg), 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál kristálycukor, 1 evőkanál só, 1 mokkáskanál törött fekete bors.
A tarhonyát két evőkanál olajon szép világosbarnára pirítom, közben folyamatosan kevergetem, nehogy leégjen. 6 dl vizet ráöntök, megsózom, és fedő alatt, kis lángon addig párolom, amíg az összes levét elfövi. Közben a megtisztított fejes káposztát lereszelem, vagy nagyon vékony metéltre vágom. Megsózom, és 15 percig hagyom állni. A megmaradt olajon megpirítom, azaz karamellizálom a cukrot, óvatosan ráöntök 3 evőkanál vizet (vigyázat, az égett cukor nagyon sistereg a víztől, nem szabad fölé hajolni, nehogy ránk fröccsenjen!), és addig forralom, amíg a karamell egészen felolvad. Ekkor beleteszem az enyhén kicsavart káposztát, meghintem a törött borssal, és jól összekeverve fedő alatt üvegesre párolom. Ezután a fedőt leveszem a tetejéről, és folytonosan kevergetve megpirítom. Ha már zsírjára sült, a megduzzadt tarhonyával jól összekeverem. Ha szükséges, még kevés sóval és törött borssal utánízesítem.
Elkészítési ideje: kb. 60 perc.
Kisteleki paprikás krumpli
Hozzávalók: 1 kg krumpli, 10 dkg házi tarhonya, 1 nagy fej vöröshagyma, 4 evőkanál olaj, 1 késhegynyi őrölt köménymag, 1 csapott evőkanál piros fűszerpaprika (jó, ha van benne késhegynyi csípős paprika is), 2 db paradicsom, 3 db zöldpaprika, 2 gerezd fokhagyma, 2 dl tejföl, ízlés szerint só.
Két evőkanál felforrósított olajon megpirítom a házi tarhonyát. Közben folyamatosan kevergetem, hogy egyenletesen piruljon. Ha már szép piros-barna, akkor annyi vízzel öntöm fel, amennyi bőven ellepi, és fedő alatt félpuhára párolom. Közben a maradék olajon üvegesre fonnyasztom a megtisztított és apróra vágott vöröshagymát, majd a tűzről lehúzva belekeverem a pirospaprikát, és azonnal ráöntök két evőkanál vizet. A tűzre visszatéve beleteszem a megtisztított és kis kockákra vágott burgonyát. Néhány percig pirítom, majd beleszórom a fűszereket és megsózom. Annyi vizet öntök rá, amennyi bőven ellepi, és fedő alatt félpuhára párolom. Közben a zöldpaprikát a paradicsommal együtt megmosom, kicsumázom és felkarikázom. A félpuha burgonyához öntöm az ugyancsak félpuha tarhonyát az összes levével együtt, hozzáadom a paprikaszeleteket, a paradicsomkarikákat és az összezúzott fokhagymát. Belekeverem a tejfölt, majd az egészet beteszem az előmelegített forró sütőbe. Addig párolom, amíg a tarhonya minden levét felszívja. Rendkívül egyszerű, ám ízletes és. nagyon laktató egytálétel.
Elkészítési ideje: kb. 75 perc.
Kukoricás tarhonya
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 25 dkg mirelit csemege morzsolt kukorica, 2 dl, tejszín, 5 dkg vaj (vagy margarin), 1 evőkanál Vegeta, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 mokkáskanál törött fekete bors, kevés só.
A vajat megolvasztom, és rászórom a tarhonyát. Addig pirítom, amíg szép világosbarna nem lesz. Ezután bő félliternyi vizet ráöntök, beleszórom a Vegetát és a törött borsot, majd befedve, nagyon kis lángon addig párolom, amíg az összes levét elfövi. Ezután a felengedett kukoricát közékeverem, beleszórom a megmosott és finomra metélt petrezselyemzöldet, majd ráöntöm a tejszínt. Jól összekeverem, és ha szükséges, meg is sózom, ezután ismét befedem. Kis lángon újra addig párolom, amíg a tarhonya a tejszínt is beszívja. Tálalás előtt átforgatom, és fokhagymás paradicsomsalátával kínálom.
Elkészítési ideje: kb. 70 perc.
Lecsós csülök tarhonyával
60 perc, párolás nélkül Nehézség: 2
Hozzávalók: 1 nagy vagy 2 kicsi kicsontozott csülök, 2 nagy fej vöröshagyma, 50 dkg zöldpaprika, 4 kemény paradicsom, 3 evőkanál olaj, 20 dkg tarhonya, 1 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál pirospaprika, ízlés szerint só.
A csülköt megtisztítjuk, alaposan lemossuk, majd bőrével együtt kockákra vágjuk. A tisztított vöröshagymát vékonyra karikázzuk, és kuktában, forró olajon sárgára fonnyasztjuk. A húst rádobjuk, megsózzuk, hozzáadjuk a tisztított és szétzúzott fokhagymát, ezután 2,5 dl vizet aláöntve, a kuktát lezárjuk. Forrástól számított 30 perc múlva a közben megmosott, kicsumázott és felszeletelt zöldpaprikát, továbbá a lehéjazott, karikákra vágott paradicsomot is hozzáadjuk, meghintjük pirospaprikával, és a kuktát újból lezárjuk. A jelzéstől számított 10 perc múlva a kukta alatt lezárjuk a lángot. Néhány perc múlva a kuktát kinyitjuk. A lecsós húst zsírjára sütjük, majd összekeverjük a közben szokásos módon elkészített tarhonyával. (A tarhonyát majdnem barnára pirítjuk 1 evőkanál zsiradékon. Sózzuk és felöntjük térfogatának megfelelő dupla mennyiségű vízzel, meghintjük késhegynyi pirospaprikával, és fedő alatt kis lángon főzzük. 10 perc múlva a lángot elzárjuk alatta, de továbbra is befedve hagyjuk még 15 percig.) Ecetes uborkával vagy kovászos uborkával nagyon finom. (Ha nincs friss zöldpaprika és paradicsom, mirelit lecsóból is éppen olyan finom.)
Libaaprólék tarhonyával
Hozzávalók: 1 libaaprólék, 25 dkg tarhonya, 2 dl tejföl, 1 húsleveskocka, 2 teáskanál vegeta, 3 evőkanál olaj, 1 teáskanál pirospaprika, 2 gerezd fokhagyma, törött bors, ízlés szerint, 2 szem tört szegfűszeg.
A megtisztított és darabokra vágott libaaprólékot annyi sós vízbe rakom, amennyi jól ellepi és puhára főzöm, majd leszűröm és kicsontozom. A visszamaradt levet ugyancsak átszűröm és félreteszem. A húst nagyon apróra vágom vagy ledarálom. A tarhonyát az olajon barnára pirítom, majd belekeverem a pirospaprikát, a zúzott fokhagymát, a törött borsot, a szegfűszeget és a darált libahúst. Ezután belekeverem a tejfölt, a szétmorzsolt húsleveskockát és a vegetát, ez után annyi húslével öntöm fel, hogy az edényben a lé legalább háromujjnyival legyen magasabban, mint a tarhonyás hús. Felforralom, és lefedve teszem az előmelegített, forró sütőbe. Kb. 40 percig párolom. Akkor van készen, ha az étel az összes levét elfőtte, illetve beszívta.
Magyaros hagymatokány
Hozzávalók: 1 kg vöröshagyma, 10 dkg húsos füstölt szalonna vagy sliced bacon (szeletelt császárhús), 2 dl tejföl, 1 evőkanál piros fűszerpaprika, 1 evőkanál liszt, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött fehér bors, 1 mokkáskanál őrölt szerecsendió virág
A vöröshagymát megtisztítom és felszeletelem. A füstölt szalonnát egészen apróra metélem, és a zsírját egy serpenyőben kiolvasztva, ráteszem a hagymaszeleteket. Megsózom, meghintem a borssal és a szerecsendió virággal, majd fedő alatt, üvegesre párolom. A tűzről lehúzva rászórom a pirospaprikát, és jól összekeverem. A tűzre visszatéve, nagyon kis lángon 1-2 percig forralom tovább. Közben a lisztet a tejföllel és fél dl vízzel együtt simára keverem, végül belecsorgatom a paprikás hagymába. Folyamatosan kevergetve kiforralom. Sós vízben főtt burgonya vagy párolt rizs, esetleg tarhonya illik hozzá
Óvári tokány
30 perc, sütés nélkül
Nehézség: 2
Hozzávalók: 50 dkg lapocka, 25 dkg tarhonya, 3 paradicsom, 10 dkg reszelt óvári sajt, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 evőkanál pirospaprika, 1 evőkanál olaj, 5 dkg füstölt szalonna, ízlés szerint törött fekete bors, só.
A húst megmossuk, letöröljük, majd vékony laskára metéljük. A megtisztított és finomra vágott vöröshagymát az apró kockákra vágott füstölt szalonna kiolvasztott zsírján üvegesre fonnyasztjuk, ráhintjük a pirospaprikát, majd a húst hozzátéve, állandó keverés közben lepirítjuk. Megsózzuk és felöntjük 3 dl vízzel, majd fedő alatt félpuhára pároljuk. A tarhonyát pirosra pirítjuk a forró olajon, megsózzuk, és a már félpuha húshoz öntjük. Hozzáadjuk a lehéjazott és felszeletelt paradicsomot, beleszórjuk a reszelt sajtot, meghintjük törött borssal, és annyi vízzel öntjük fel, hogy legalább 2 ujjnyival több legyen a víz a lábosban, mint a tarhonyás hús. Az egészet felforraljuk, majd lefedve, előmelegített, forró sütőbe tesszük, és takaréklángon 40 percig sütjük. Akkor van készen, ha a tarhonya az összes szaftot magába szívta. A sajttól különlegesen finom ízt kap. Bármilyen salátával kitűnő egytálétel.
Öregtarhonya tanyai módra
Hozzávalók: 20 dkg szalonna, 25 dkg nagyobb szemű tarhonya, egy kis fej vöröshagyma, egy késhegynyi pirospaprika, 3 burgonya, 1 csövespaprika, só.
A szalonnát apró kockákra vágjuk, jól kisütjük (ha van, bográcsban), ráöntjük a tarhonyát, és aranysárgára pirítjuk. Rátesszük az apróra vágott vöröshagymát, megszórjuk pirospaprikával, s annyi vízzel öntjük fel, amennyi ellepi a tarhonyát. Ha elfőtte a vizet, pótoljuk, amíg a tarhonya meg nem puhul. Apróra vágott burgonyát, s egy nem túl erős paprikát teszünk bele. Ha megpuhult a tarhonya, zsírjára pirítjuk. Salátával igen finom étel.
Pásztorhús
Hozzávalók: 40 dkg marhahús, 0.8 dl. olaj, 15 dkg vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 40 dkg burgonya, 5 dkg füstölt szalonna, 15 dkg tarhonya, 10 dkg zöldpaprika, 10 dkg paradicsom, só
A szokásos módon marhapörköltet készítünk. Amikor a hús félig puha, hozzákeverjük a kockára vágott burgonyát, paprikát és paradicsomot. A kockára vágott szalonnát kiolvasztjuk, a zsírjában a tarhonyát aranysárgára pirítjuk. Ezt is a pörköltbe keverjük, forró vizet öntünk hozzá, és letakarva a sütőben készre pároljuk.
Pásztortarhonya
Kiolvasztunk 10 deka apróra vágott füstölt szalonnát, világosra pirítunk rajta egy fej reszelt vöröshagymát. Meghintjük egy evőkanál pirospaprikával, belerakunk egy fél kiló, kockákra vágott sertéshúst, megsózzuk, őrölt babérlevéllel és köménnyel ízesítjük és vízzel leöntve. puhára pároljuk. Közben egy másik edényben egy evőkanál olajon megpirítunk 15 deka tarhonyát, felengedjük annyi vízzel, hogy ellepje és fedő alatt, öt percig pároljuk. Ekkor belevágunk nagy kockákra, egy fél kiló megtisztított nyers burgonyát, és lefedve. lassú tűzön megpuhítjuk. Mikor puhulni kezd, hozzáadunk két cső megtisztított, négyrét vágott, mirelit zöldpaprikát meg három, négyrét vágott mirelit paradicsomot (esetleg lecsóval helyettesítjük), és ha teljesen puha a burgonya meg a tarhonya is, összekeverjük a pörkölttel. Csak egyet forraljuk, és ecetes paprikával vagy uborkával tálaljuk.
Rakott tarhonya
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 4 tojás, 2 dl tejföl, 10 dkg füstölt szalonna, 10 dkg reszelt füstölt sajt, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 evőkanál édes, piros fűszerpaprika, 2 tyúkhúsleves-kocka, 1 késhegynyi reszelt szerecsendió.
A füstölt szalonnát vékony, hosszú csíkokra aprítom, majd a zsírját kisütöm. A pörcöt leszűröm. A zsírból két evőkanálnyit félreteszek. A többin megfonnyasztom a megtisztított és finomra vágott vöröshagymát. A tűzről lehúzva belekeverem a pirospaprikát, majd ráöntöm a tejfölt, és az öntetet félreteszem. A félretett zsírt felforrósítom, ráteszem a tarhonyát, és folyamatosan kevergetve szép világosbarnára megpirítom. Ezután a térfogatához képest dupla mennyiségű vízzel felöntöm, és beleteszem a tyúkhúsleves-kockákat. Beleszórom a szerecsendiót, és felforralom. Befedve, kis lángon addig párolom, amíg az összes levét felszívja. Közben a tojásokat keményre főzöm, majd meghámozom és felkarikázom. Kisebb tepsibe terítek egy réteg tarhonyát, beborítom a tojáskockákkal, erre ráöntök a pörccel összekevert tejfölös-paprikás öntetből, majd reszelt sajttal gazdagon meghintem. Ismét tarhonyát rakok rá, és a rétegezést addig folytatom, amíg csak tart a hozzávalókból. A tetejére sajtnak és öntetnek kell kerülnie. A tepsit befedem, és az előmelegített, forró sütőben húsz percig párolom közepes lángon. Saláta igencsak kívánkozik mellé!
Elkészítési ideje: kb. 75 perc.
Sajtos-tejfölös tarhonya
Hozzávalók: 30 dkg tarhonya, 10 dkg reszelt ementáli (Pannónia) sajt, 2 dl tejföl, 2 marhahúsleves-kocka, 3 evőkanál olaj, 1 mokkáskanál currypor, ízlés szerint só és törött fekete bors.
A felhevített olajon szép világosbarnára megpirítom a tarhonyát, majd a térfogatának megfelelően két és félszeres mennyiségű vízzel feltöltöm. Hozzáadom a leveskockákat, a curryport, a sót és a borsot. Felforralom, ezután befedem. Kis lángon addig párolom, amíg a tarhonya az összes levét felszívja. Ezután belekeverem a reszelt sajtot és a tejfölt, majd gondosan átforgatom. Ismét befedem, és a közben előmelegített, forró sütőben addig párolom, amíg a tejfölt is beszívja. Salátával teszem az asztalra.
Elkészítési ideje: kb. 70 perc.
Sertéspörkölt
Hozzávalók: 40 dkg sovány lapocka, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 zöldpaprika, 1 paradicsom (vagy mirelit, félkész lecsó), 3 ek. olaj, 1 gerezd fokhagyma, 1 csapott ek. piros fűszerpaprika, 1 tk. só
Elkészítés: A megtisztított és nagyon finomra metélt vöröshagymát, valamint a zúzott fokhagymát a felforrósított olajon üvegesre fonnyasztom, majd a tűzről lehúzva belekeverem a pirospaprikát, és azonnal ráöntök 2 evőkanál vizet. Ezután a tűzre visszatéve, ráteszem a közben kis kockákra vágott húst. Addig kevergetem a lángon, amíg minden húsdarabka megfehéredik. Ekkor megsózom, és apránként aláöntök másfél pohár vizet; mindig csak annyit, hogy a hús le ne égjen, de azért pörkölődhessen. Fedő alatt puhára párolom, ezután belekeverem a felkarikázott zöldpaprikát és a szeletekre vágott paradicsomot. Még további 10 percig párolom, ezután tálalom. Galuska, tarhonya, főtt tészta vagy sós vízben főtt burgonya a hozzáillő köret.
Sonkás tarhonya 1.
60 perc,
Hozzávalók: 25-30 dkg nyers füstölt sonka vagy egyéb csont nélküli füstölt hús, 25 dkg tarhonya, 1 dl vörösbor (nem édes), tej a sonka áztatásához, 1 fej vöröshagyma, 2 csokor zöldpetrezselyem, 1 teáskanál paradicsompüré, 2 evőkanál olaj, teáskanálnyi pirospaprika, kevés só, 2 szem összetört szegfűszeg
A füstölt húst előző este annyi tejbe áztatjuk, amennyi teljesen ellepi. A tejből kivéve lecsöpögtetjük, és nagy lyukú darálón ledaráljuk. Az olajat felforrósítjuk, rádobjuk a tarhonyát, és barnára pirítjuk. Ezután hozzáadjuk a darált sonkát, belekeverjük a pirospaprikát, ráöntjük a bort, és annyi vízzel egészítjük ki, hogy a tarhonya térfogatához képest dupla mennyiségű folyadék legyen rajta. Belekeverjük a nagyon finomra metélt zöldpetrezselymet, a megtisztított, apróra vagdalt vöröshagymát, a paradicsompürét, a szegfűszeget, a törött borsot és felforraljuk. Ezután lefedjük, és takaréklángon addig főzzük, amíg az összes folyadékot magába nem szívja. Süthetjük forró sütőben is. Amikor kész, megkóstoljuk, és ha nem elég sós, megsózzuk. (Vigyázzunk, mert a füstölt hús nagyon sós!) Ecetes saláta illik mellé.
Sonkás tarhonya 2.
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 20 dkg bármilyen fajta főtt füstölt sonka (nem nagyon zsíros), 1 nagy fej vöröshagyma, 5 dkg füstölt szalonna, csokor petrezselyemzöld, 1 mokkáskanál törött fekete bors, késhegynyi pástétomfűszer, ízlés szerint só.
A füstölt szalonnát és a sonkát nagy lyukú darálón ledarálom. A megtisztított vöröshagymát egészen apróra metélem. A szalonnás sonkát a hagymával együtt egyszerre lábosba rakom, és folytonos keverés közben kissé megpirítom. Ezután a tarhonyát rászórom, és tovább pirítom egészen addig, amíg a tészta szép világosbarna nem lesz. Meghintem a törött borssal, a sóval és a pástétomfűszerrel, végül annyi vizet öntök rá, amennyi az egész étel térfogatának a duplája. Befedve, kis lángon addig párolom, amíg a tarhonya az összes folyadékot beszívja. Közvetlenül tálalás előtt a megmosott, lecsöpögtetett és nagyon finomra aprított petrezselyemzöldet rászórom, átforgatom és tejfölös uborkasalátával vagy kovászos uborkával kínálom.
Elkészítési ideje: kb. 60 perc.
Suhantott leves 1.
Hozzávalók: 2 murok, 1 fej vöröshagyma, 10 dkg libazsír, 20 dkg füstölt libaszalonna, 20 dkg tarhonya, 2 dl tejföl, só, bors, 1 csomó petrezselyemzöldje
Elkészítése: Az apróra vágott vöröshagymát késhegynyi törött borssal a felhevített libazsírban aranysárgára pirítjuk, majd beletesszük a karikára vágott murkot, petrezselymet és felengedjük a megfelelő mennyiségű vízzel.
Az apróra vágott füstölt libaszalonnát kisütjük, és egy kevés zsírjával együtt a levesbe öntjük. A forrásban lévő levesbe tesszük a tarhonyát, sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Ha a tarhonya megpuhult, a leves zsírjából, ha szükséges, keveset leveszünk. Jól megtejfölözzük és még egyszer fellobbantjuk.
Suhantott leves 2.
Tíz-tizenöt deka füstölt szalonnát apróra vágva sárgára pirítunk. Késhegynyi színes paprikát teszünk rá, és feleresztjük vízzel. Megsózzuk, pár kanál gombótát (tarhonyát) puhára főzünk benne. Tálaláskor tejfellel gazdagítjuk.
Tanyasi tarhonyás hús
Hozzávalók: 6o dkg sertéshús, 15 dkg tarhonya, 4o dkg burgonya, 12 dkg zöldpaprika, 1 fej vöröshagyma, 8 dkg paradicsom, 4 ek. olaj, pirospaprika, só
Az olajban üvegesre pirítjuk az apróra vágott vöröshagymát, megszórjuk pirospaprikával, azonnal felengedjük kevés vízzel, majd amikor zsírjára pirult, beletesszük a kockára vágott húst. Megsózzuk, fedővel letakarva pároljuk. Hozzáadjuk a zöldpaprikát, és a paradicsomot, majd amikor a hús már majdnem puha, az előzőleg kevés olajon megpirított tarhonyát, és a kockákra vágott burgonyát is beletesszük. Annyi forró vizet öntünk rá, hogy egyujjnyira ellepje, majd fedő alatt készre pároljuk.
Tarhonya 1.
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 1 kis fej vöröshagyma, 3 ek. olaj, 1 tk. piros fűszerpaprika, 1 tk. só
Elkészítés: A felhevített olajon sárgára fonnyasztom a megtisztított és nagyon finomra metélt vöröshagymát, majd a tarhonyát rátéve, állandó keverés közben majdnem barnára pirítom. Ezután a tűzről félrehúzva belekeverem a pirospaprikát, és azonnal ráöntök a térfogatához képest dupla mennyiségű forró vizet. Megsózom, ezután a tűzre visszatéve felforralom. Kis lángon, fedő alatt addig forralom, amíg a levét elfövi, illetve a tarhonyaszemek megduzzadnak. Egy másik módszer szerint a lehetőleg légmentesen lefedett, felforralt ételt előmelegített forró sütőbe teszem, és addig párolom, amíg az összes levet magába szívja.
Tarhonya 2.
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 1 vöröshagyma, 3 evőkanál olaj, 1 kávéskanál pirospaprika
Elkészítés: A felhevített olajon sárgára fonnyasztjuk a megtisztított és nagyon finomra metélt vöröshagymát, majd a tarhonyát rátéve, állandó keverés közben majdnem barnára pirítjuk. Ezután a tűzről levéve belekeverjük a pirospaprikát, és azonnal ráöntjük a térfogatához képest dupla mennyiségű forró vizet. Megsózzuk, ezután a tűzre visszatéve felforraljuk. Kis lángon, fedő alatt addig forraljuk, amíg a levét elfövi, illetve a tarhonyaszemek megduzzadnak.
Tarhonya 3.
A forró zsírban a készen kapható tarhonyát állandó keverés mellett aranysárgára pirítjuk, majd hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát. Tovább pirítjuk. Amikor a hagyma fonnyadni kezd, akkor pirospaprikával megszórjuk, és azonnal felengedjük a tarhonya térfogatának megfelelő másfélszeres mennyiségű forró vízzel. Sózzuk, felforraljuk, jól elkeverjük és fedő alatt, lassú tűzön kb. 30 perc alatt puhára főzzük.
Tarhonya 4.
Hozzávalók: Tarhonya 25 dkg, zsír 10 dkg, só, bors 1-1 késhegynyi.
Elkészítése: Negyed kiló tarhonyát megpirítunk 10 dkg zsírban, teszünk bele sót, borsot. Feleresztjük vízzel, és puhára főzzük, vigyázva, hogy sok vizet ne öntsünk rá, nehogy a tarhonya elpuhuljon.
Tarhonya Gábris módra
A forró zsírban a készen kapható tarhonyát, a kis kockákra vágott gombát és sárgarépát aranysárgára pirítjuk, majd hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát. Tovább pirítjuk. Amikor a hagyma fonnyadni kezd, akkor pirospaprikával megszórjuk, és azonnal felengedjük a tarhonya térfogatának megfelelő másfélszeres mennyiségű forró vízzel. Sózzuk, törött borssal ízesítjük, jól elkeverjük és fedő alatt, lassú tűzön kb. 30 perc alatt puhára főzzük. Tálaláskor reszelt sajttal meghintjük.
Tarhonya házilag 1.
Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 4 egész tojás, kb. 1 és fél dl víz, 2 evőkanál só.
A hozzávalókat összegyúrom. A tarhonya tésztájának keménynek kell lennie. 15 percnyi pihentetés után egy nagy lyukú reszelőn (vagy külön erre a célra alkalmas szitán) átnyomom. A tarhonyaszemeket kevés liszttel meghintem, egy tálban összekeverem, majd deszkán szétterítve megszárítom. Legjobb napon szárítani. Közben többször meg is keverem, hogy a tésztaszemek ne ragadjanak össze.
Tarhonya házilag 2.
A szokott módon kemény tésztát gyúrunk vagy csak lisztből és tojásból, vagy lisztből, kis vízzel és kevesebb tojásból. Nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük, közben lisztezzük, hogy ne tapadjon össze. Forró olajon szép sötétsárgára vagy világosbarnára pirítva, vízzel felöntjük, sóval, esetleg kis ételízesítővel ízesítjük. Fedő alatt puhára pároljuk. A száraz tarhonyához dupla mennyiségű vizet kell önteni, úgy, mint a rizshez, akkor nem marad kemény és ragadós. A friss tarhonyához kevesebb víz kell, mert nincs kiszáradva.
Tarhonyaleves 1.
Hozzávalók: 2 murok, 1 petrezselyemgyökér, 1 kisebb karalábé, 2 ek libazsír, 2 marék tarhonya, fél fej hagyma, 1 ek vaj, 15 dkg gomba, 1 tojássárgája, 1 kanál tejföl, só, bors
Elkészítése: A murkot, petrezselyemgyökeret, kisebb karalábét kockákra vágva sós vízben nem egészen puhára főzzük.
Két kanál libazsíron két marék tarhonyát rózsapirosra pirítunk, adunk hozzá fél, igen finomra vágott hagymát, mellyel már csak kicsit pirítjuk. Késhegynyi borsot adunk hozzá, és felöntjük a zöldséges lével, mellyel lassan jól felforraljuk. Petrezselymes vajon megpárolt gombát teszünk hozzá.
Tálaláskor egy tojássárgáját két evőkanál tejföllel elkeverünk a levesestálban és ráöntjük a levest.
Tarhonyaleves 2.
Hozzávalók: 10 dkg tarhonya, 2 evőkanál olaj, fél hagyma, 30 dkg burgonya, paprika, petrezselyem
Elkészítés: A tarhonyát forró zsiradékban zsemleszínűre pirítjuk, azután úgy készül mint a lebbencsleves.
Tarhonya, Mérő módra
Hozzávalók: 30 dkg házi tarhonya, 10 dkg húsos füstölt szalonna (vagy szeletelt császárhús, sliced bacon), 20 dkg bármilyen fajta darált sertéshús (comb, lapocka vagy nem zsíros dagadó), 50 dkg vastag húsú, színes csöves paprika, 3 gerezd fokhagyma, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 evőkanál olaj, só és törött fekete bors ízlés szerint.
Nagy lyukú darálón ledarálom a füstölt szalonnát, a megmosott és kicsumázott zöldpaprikát, valamint a megtisztított vöröshagymát. Hozzáteszem a darált húst, és a keveréket egy teflonserpenyőbe öntöm. Fedő alatt, saját zsírján 20 percig párolom, időnként megkeverem. Közben a tarhonyát egy másik edényben a felhevített olajon szép barnára pirítom, majd a térfogatához képest háromszoros mennyiségű vízzel feltöltve, fedő alatt ugyancsak megpárolom. Közben megsózom, megborsozom, és belekeverem a zúzott fokhagymát is. Ha a tarhonya megpuhult és megduzzadt, összekeverem a hagymás-zöldpaprikás hússal. Az edényt szorosan lefedve előmelegített, forró sütőben addig párolom, amíg az összes levet felszívja. Saláta vagy savanyúság ne hiányozzék mellőle!
Tarhonyás burgonya
Hozzávalók 1 személyre: 1 nagyobb burgonya, 1 vastag szelet füstölt tarja vagy sovány angolszalonna, fél fej hagyma, 5 dkg tarhonya, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, olaj, só, bors, pirospaprika.
Olajon üvegesre pároljuk a kockára vágott hagymát. Hozzáadjuk a kockára vágott füstölt húst, a zöldpaprikát és 2 percig pirítjuk. Meghintjük a tarhonyával, és további 2 percig pirítjuk. Hozzáadjuk a meghámozott, nagyobb kockára vágott burgonyát, meghintjük a pirospaprikával és felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi. Sózzuk, borsozzuk, és fedő alatt megpároljuk. Fejes saláta illik hozzá:
Tarhonyás csirkezúza
Hozzávalók: 30 dkg csirkezúza, 25 dkg tarhonya, 1 nagy fej vöröshagyma, 4 evőkanál olaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 mokkáskanál törött fekete bors, ízlés szerint só.
A megtisztított csirkezúzát ledarálom. A vöröshagymát megtisztítom, és nagyon finomra vágom, majd 2 evőkanálnyi forró olajon megfuttatom. A tűzről lehúzva belekeverem a pirospaprikát, és azonnal ráöntök 2 evőkanál vizet, ezután a tűzre visszatéve ráteszem a darált zúzát. Erős lángon fehéredésig keverem, megborsozom, és aláöntök 2 pohár vizet. Megsózom, belekeverem a megtisztított, zúzott fokhagymát, és fedő alatt majdnem puhára párolom. Közben a tarhonyát a maradék olajon jó barnára megpirítom, közben folyamatosan kevergetem, hogy egyenletesen piruljon. Térfogatához képest dupla mennyiségű vízzel feltöltöm, és fedő alatt, kis lángon addig párolom, amíg az összes levét felszívja. Közben természetesen megsózom. Kevergetni nem kell! Ha a csirkezúza is és a tarhonya is megfőtt, akkor összekeverem, ha szükséges, megsózom, és néhány percre a sütőbe tolom.
Elkészítési ideje: kb. 80 perc.
Tarhonyás hús
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg sertéscomb vagy lapocka, 20 dkg tarhonya, 3 zöldpaprika, 2 paradicsom, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál piros fűszerpaprika, só, bors
A húst megmossuk, és papírtörülközővel teljesen leszárítjuk.
Kockákra vágjuk és félretesszük. A hagymát megtisztítjuk, és finomra vágjuk. A zöldpaprikát és a paradicsomot megmossuk, kicsumázzuk, felszeleteljük. A 24 cm átmérőjű AMC lábost felmelegítjük. A húskockákat beletesszük, és addig pirítjuk, amíg kissé megfehéredik, illetve szépen megpirul. Közben folyamatosan kevergetjük. Rászórjuk a hagymát és a tarhonyát, beletesszük a zöldpaprikát, és egy-két percig még tovább pirítjuk.
Belekeverjük a pirospaprikát és a zúzott fokhagymát, majd ráöntünk félliternyi vizet. Jól összekeverjük, hozzátesszük a paradicsomszeleteket is, ezután megsózzuk. Ismét összekeverjük és befedjük.
A hőforrást a minimumra visszakapcsoljuk, és kb. 40 percig a nélkül pároljuk, hogy a fedőt levennénk. Akkorra készül el, ha már nincs alatta lé, és a hús egészen puha. A tűzhelyről lehúzzuk, és még 10 percig hagyjuk befedve.
Köret- és italajánlat: Uborkasaláta vagy ecetes uborka és száraz, könnyű fehérbor vagy sör, vagy ásványvíz illik hozzá.
Tipp: Akkor a legjobb, ha házi készítésű tarhonyával főzzük.
Tarhonyás hús másképp
20 perc, sütés nélkül
Hozzávalók: 40 dkg dagadó, 25 dkg tarhonya, 2 zöldpaprika, 2 paradicsompaprika, 3 kemény paradicsom, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 evőkanál pirospaprika (lehet erős is), 3 evőkanál olaj. (Télen mirelit félkész lecsót is tehetünk bele a friss paprika és paradicsom helyett.)
A húst megmossuk, megtörölgetjük, majd ledaráljuk. A vöröshagymát megtisztítjuk, és finomra vagdaljuk. 2 evőkanál forró olajon sárgára fonnyasztjuk, ezután a darált húst rádobva, hirtelen, erős lángon lepirítjuk. Hozzákeverjük a megmosott, kicsumázott, felszeletelt paprikát, és fedő alatt, saját levében pároljuk 5 percig. Ezután lefedve félretesszük. A maradék olajon megpirítjuk a tarhonyát, felöntjük térfogatához képest dupla annyi vízzel, és hozzákeverjük a félkész húst. Jól megsózzuk, meghintjük a pirospaprikával, belekeverjük a lehéjazott és felszeletelt paradicsomot, és lefedve felforraljuk. Ezután előmelegített forró sütőben addig sütjük, amíg a teljes levét a tarhonya elszívja. Tálalás előtt óvatosan felkeverjük, és salátával tálaljuk.
Tarhonyás kakas
Hozzávalók: Fél kakas, 25 dkg tarhonya, 2 húsos paradicsompaprika (vagy 2 evőkanál szárított paradicsompaprika-kocka), 1 nagy fej vöröshagyma, 3 evőkanál olaj, 1 evőkanál vegeta, 1 teáskanál pirospaprika, kevés só.
A kakashúst kicsontozom, és nagy lyukú darálón ledarálom. Mély tűzálló tálban 2 evőkanál olajat felforrósítok, beleteszem a megtisztított, apróra vágott vöröshagymát és üvegesre sütöm. Ezután rádobom a darált húst. Állandó keverés közben fehéredésig pirítom, majd ráöntök 2 dl vizet. Félpuhára párolom. Közben evőkanálnyi olajon barnáspirosra pirítom a tarhonyát. Ezután a tűzről lehúzom, elkeverem benne a pirospaprikát, a vegetát és a paradicsompaprika-kockát, hozzáöntöm a kakashúst levével együtt, majd másfélszer annyi vízzel egészítem ki, mint amennyi az étel térfogata. Felforralom, és lefedve kis lángon addig főzöm, amíg a tarhonya duplájára dagad és a lé elfő alóla. Ecetes saláta illik hozzá.
Elkészítési ideje: 90 perc
Tarhonyás libahús
(4 személyre)
Hozzávalók: 1 liba apróléka, 25 dkg tarhonya, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 púpozott teáskanál piros fűszerpaprika, 2 zöldpaprika, 1 db paradicsom, 1 evőkanál só, 1 mokkáskanál törött fekete bors.
A libaaprólékról leszedjük a hájat, illetve a zsíros bőrt, és kis kockákra vágva, zsírját kisütjük. A zsír háromnegyed részén barnára pirítjuk a tarhonyát, majd a tűzről lehúzva belekeverjük a pirospaprikát és kevés sót. Térfogatának megfelelően dupla mennyiségű vízzel felöntjük. Fedő alatt, kis lángon addig pároljuk, amíg az összes folyadékot felissza. Közben a libaaprólékot olyan kis darabjaira vágjuk, amennyire csak lehetséges. Fazékba téve félliternyi vízzel leforrázzuk, majd megsózzuk, megborsozzuk. Puhára főzzük. Ezután a húst leszedjük a csontról. A megmaradt zsíron üvegesre pirítjuk a finomra metélt vöröshagymát, rátesszük a megmosott és kicsumázott zöldpaprikát, majd fedő alatt egy-két percig együtt pároljuk. Ezután a tarhonyához keverjük a vékony karikákra vágott paradicsommal együtt. A csíkokra metélt húst is hozzáadjuk, és felöntjük a visszamaradt húslével. Az egészet egy tepsibe átöntjük, és fedetlenül addig pirítjuk, amíg a felesleges levét elfövi.
Elkészítési ideje: kb. 120 perc.
Tarhonyás szív
Hozzávalók: 30-40 dkg sertésszív, 20 dkg tarhonya, 1 zöldpaprika, 1 evőkanál pirospaprika, 1 nagy fej vöröshagyma, 5 dkg füstölt szalonna, 1 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál vegeta, 1 mokkáskanál törött bors, 1 evőkanál olaj.
A szívet megtisztítom és a vöröshagymával meg a paprikával együtt ledarálom. A füstölt szalonnát apróra metélve kiolvasztom, majd a darált masszát megpirítom a szalonnazsíron. Az olajon külön megpirítom a tarhonyát, és a tűzről levéve belekeverem a pirospaprikát és a vegetát. Térfogatához képest dupla mennyiségű vízzel leöntöm és felforralom. Befedve puhára párolom. A megpirított szívet három deci vízzel felöntöm és fedő alatt puhára párolom. Ha a tarhonya is és a szív is megpuhult, az egészet összekeverem, és a zúzott fokhagymával, borssal ízesítem. Néhány percre beteszem a forró sütőbe, hogy jól átmelegedjen.
Tarhonyás libaaprólék
Hozzávalók: 1 levesben főtt libaaprólék, 25 dkg tarhonya, 2 dl tejföl, 1 húsleveskocka (vagy fél liter húsleves vagy csontleves), 1 teáskanál vegeta, 3 evőkanál olaj, 1 teáskanál pirospaprika, 2 gerezd fokhagyma.
A főtt, kicsontozott aprólékot nagy lyukú darálón ledarálom, vagy nagyon apróra összevágom. Tűzálló tálban megforrósítom az olajat, és a tarhonyát barnára pirítom rajta. Ezután a tűzről lehúzva belekeverem a pirospaprikát, és annyi húslevest öntök rá, amennyi a tarhonya térfogatának másfélszerese. Hozzáöntöm a tejfölt, beleteszem a szétzúzott fokhagymát, a vegetát és a libahúst is. Jól összekeverem, majd felforralom, és a tálat letakarva előmelegített, forró sütőbe teszem. 40 percig közepes lángon párolom. Akkor van készen, ha nincs már lé alatta, illetve a tarhonyaszemek duplájukra duzzadtak. Aki szereti a csípős ételt, tehet bele erőspaprikát is.
Elkészítési ideje: 80 perc
Tavaszi hagymás tarhonya
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 20 dkg főtt füstölt sonka, 25 dkg kifejtett zöldborsó, 1/2 doboz konzerv csemegekukorica, 2 csokor zöldhagyma, zöldjével együtt, 3 evőkanál olaj, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 tyúkhúsleves-kocka, 1/2 mokkáskanál törött fekete bors, ízlés szerint só
A hagymát megtisztítom, és zöldjével együtt felkarikázom. A felforrósított olajon addig pirítom a tarhonyát, amíg világosbarna nem lesz. A tűzről félrehúzva belekeverem a pirospaprikát, majd azonnal annyi vizet öntök rá, hogy az a tarhonyát kétujjnyival lepje el. Beleteszem a húsleveskockát, meghintem a törött borssal és kevés sóval. A tűzre visszateszem, és 25 percig kis lángon forralom. Közben a sonkát nagylyukú darálón ledarálom. Ha a párolási idő letelt, a tarhonyára öntöm a sonkát, a zöldborsót és a kukoricát (utóbbit levével együtt), valamint a zöldhagymakarikákat. Jól összekeverem, és még egyszer felforralva, befedve főzöm 5 percig. Ezután ugyancsak befedve hagyom állni további 15 percig, addigra az összes levét beszívja. Tálalás előtt óvatosan felkeverem, és a hagymazölddel meghintve, salátával kínálom.
Tojásos rakott tarhonya
(4 személyre)
30 dkg 4 tojásos tarhonyát 1 ek. zsíron zsemleszínűre pirítva, felöntjük 6 dl vízzel, sózzuk, kis ételízesítőt keverünk bele és gyenge tűzön, lefedve puhára pároljuk. A tarhonya felét tűzálló tálba rakjuk, ráteszünk 5 tisztított, felkarikázott kemény tojást, befedjük a többi tarhonyával, leöntjük 2 dl tejföllel. Gyenge tűzön, vagy gőzbe állítva, átforrósítjuk. 1 nagy vöröshagymát szálasra vágva, meghintjük liszttel, forró olajban ropogósra sütjük. Tálaláskor a sült hagymát a tarhonyára szórjuk. Salátát, savanyút adjunk mellé.
Tojásos tarhonya
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 4 tojás, 4 evőkanál tejföl, 3 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál olaj, 1 evőkanál Vegeta, 1 mokkáskanál törött fekete bors, ízlés szerint só, a tepsi kikenéséhez 1 evőkanál olaj és 1 evőkanál zsemlemorzsa.
Egy kisebb tepsit az olajjal kikenek, zsemlemorzsával beszórom, és félreteszem. A tarhonyát az olajon szép világosbarnára pirítom, majd belekeverem a Vegetát, és felöntöm 6 dl vízzel. Befedve, kis lángon addig párolom, amíg a tarhonya az összes levét beszívja. Közben a tojásokat habosra keverem a tejföllel, belekeverem a sót, a borsot és a megtisztított, zúzott fokhagymát. A már elkészült tarhonyát hagyom kissé kihűlni, ezután összekeverem a fűszeres tojással. Belesimítom a kikent tepsibe, és az előmelegített, forró sütőbe téve addig sütöm, amíg a próbaképpen beleszúrt hurkapálcára már nem tapad a tojásos masszából. Kockákra vágva tálalom bármilyen fajta saláta kíséretében. Nagyon egyszerű, laktató és olcsó étel akár vacsorára, akár ebédre.
Elkészítési ideje: kb. 70 perc.
Tutajos
Hozzávalók: 10 dkg kolozsvári (húsos) szalonna, 40 dkg házi tarhonya, 1 fej vöröshagyma, 1 púpos evőkanál pirospaprika, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 50 dkg tisztított burgonya, só.
Elkészítés: A kis kockára vágott, kiolvasztott szalonna zsírjában kb. 10-15 perc alatt aranysárgára pirítjuk a tarhonyát. Ezután beletesszük a finomra vágott hagymát, kétszer-háromszor átkeverjük, majd meghintjük pirospaprikával. Felengedjük annyi vízzel, mint a tarhonyamennyiség kétszerese és beletesszük a zöldpaprikát, a paradicsomot, a kis kockára vágott burgonyát. Megsózzuk és - lehetőleg lefedve - alacsony láng felett lassan megpároljuk.
Tüdőstáskaleves
25-30 dkg különféle sertéscsontot 1,5 l vízben egy és negyed óráig egy kevés zöldséggel és sóval kifőzünk és leszűrjük. Ebbe főzzük bele a tüdővel töltött táskákat. Körülbelül 20 dkg disznótüdőt a csonttal együtt megfőzünk, ha a tüdő puha, kivesszük, megdaráljuk, egy kevés borsot, sót, egy diónyi vajat keverünk bele. Egy tojással tésztát gyúrunk. A kinyújtott levestészta felére kis halmot rakunk a megdarált tüdőből, a tészta szélét tojásfehérjével bekenjük, a tészta másik felét ráborítjuk, a halmok körül lenyomkodjuk, derelyemetszővel szép szabályos kockákra felvágva, a már leszűrt csontlevesbe belefőzzük.
Zöldborsós tarhonya
(4 személyre)
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 30 dkg kifejtett zöldborsó, 8 dkg füstölt szalonna, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 mokkáskanál törött fekete bors, ízlés szerint só.
A füstölt szalonnát nagyon apró kockákra vágjuk, zsírját kisütjük. A szalonnazsíron üvegesre fonnyasztjuk a megtisztított és finomra vágott vöröshagymát, majd a tűzről lehúzva belekeverjük a pirospaprikát. Ráöntünk 2 evőkanál vizet, ezután a tűzre visszatesszük, és beleöntjük a tarhonyát. Folytonos kevergetés közben üvegesre pirítjuk, majd térfogatához képest két és félszeres mennyiségű vízzel leöntjük. Fedő alatt, kis lángon addig pároljuk, amíg majdnem az összes levét elfövi. Ekkor beletesszük a zöldborsót, a húsleveskockákat és az apróra metélt petrezselyemzöldet, végül meghintjük a törött fekete borssal. Befedve addig pároljuk, amíg az összes leve elfő. Még 15 percig hagyjuk befedve, és felkeverve tálaljuk.
Elkészítési ideje: kb. 75 perc.
Zöldséges tarhonya 1.
(4 személyre)
Hozzávalók: 30 dkg tarhonya, 25 dkg vegyes leveszöldség, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 db zöldpaprika, 4 evőkanál olaj, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 evőkanál vegeta (vagy 2 húsleveskocka), 1 mokkáskanál törött fekete bors.
A tarhonyát 2 evőkanál olajon világos barnára pirítjuk, majd rászórjuk a vegetát és a törött borsot. Térfogatához képest dupla mennyiségű vízzel feltöltjük. Kis lángon, fedő alatt addig pároljuk, amíg az összes levét elfövi. Közben a zöldséget megtisztítjuk, és borsónyi kockákra aprítjuk. A megtisztított hagymát nagyon finomra metéljük, és a megmaradt olajon megfonnyasztjuk. A tűzről lehúzva belekeverjük a pirospaprikát, és a zöldséget beletéve, befedve tesszük vissza a lángra. Három-négy percig pároljuk, közben a kicsumázott zöldpaprikát is felkockázva, a már üvegessé vált zöldséghez hozzátesszük. Még néhány percig együtt pároljuk, közben néhányszor megkeverjük. Felöntjük 2 dl vízzel, összeforraljuk, majd a megduzzadt tarhonyához öntjük. Összekeverjük, és 10 percig fedő alatt pároljuk. Ezután a lángot eloltva alatta, 10 percnyi pihentetés után tesszük csak asztalra. Jó ízű, laktató egytálétel, salátát vagy savanyúságot ne felejtsünk el, kínálni hozzá.
Elkészítési ideje: kb. 75 perc.
Zöldséges tarhonya 2.
(4 személyre)
Hozzávalók: 25 dkg tarhonya, 1 fej karalábé, 2 szál sárgarépa, 2 szál petrezselyemgyökér, 1 nagy fej vöröshagyma, 10 dkg füstölt szalonna, 2 marhahúsleves-kocka, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 mokkáskanál törött fekete bors.
A füstölt szalonnát nagyon apró kockákra vágjuk, majd zsírját kiolvasztjuk. Az összes zöldséget megtisztítjuk, és az almareszelő durva fokán lereszeljük. A zsír felén a zöldségeket megpirítjuk. A másik felén pedig a finomra metélt vöröshagymát üvegesre fonnyasztjuk. A tűzről lehúzva belekeverjük a pirospaprikát, majd azonnal ráöntünk 2 evőkanál vizet. Visszatéve felforraljuk, ezután rátesszük a tarhonyát, és szép barnáspirosra pirítjuk. A pirított tarhonyához hozzáadjuk a zöldségeket, és a térfogatához képest dupla mennyiségű vízzel feltöltjük. Beletesszük a húsleveskockákat, és fedő alatt, kis lángon addig főzzük, amíg az összes levét elfövi.
Elkészítési ideje: kb. 50 perc. |