Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
SZÁMLÁLÓ
Indulás: 2009-12-21
 
Menü
 
CSINÁLD HÁZILAG
 
MIBEN
 
MARHANYELV, SERTÉSNYELV

 

Marhanyelvb

ől készülő ételek

A fiatal hízott marha nyelve sokféleképpen elkészítve rendszeres vendége volt a régi magyar konyha asztalának, s napjainkban is szívesen használják fel hideg ételekhez, köretekhez, főzelékekhez, szószokhoz a híres francia, orosz, osztrák nemzeti konyhaművészet művelői. Noha olcsó, gazdag a legértékesebb tápanyagokban és egészséges hús, nálunk mintha kissé elfeledkeztek volna róla.

A főtt marha-nyelv

Egy szép (nagy) friss marhanyelvet tegyünk sós vízben főni, félórai főzés után vegyük ki a vízből és deszkára téve, fejtsük le a nyelvnek könnyen leválasztható bőrét. A megtisztított nyelvet tegyük vissza forró vizbe és főzzük tovább, legalább két óra hosszáig, mert csak akkor jó a frissen főtt nyelv, ha egészen puha. Mikor megpuhult, tegyük félre a nagy tűztől; de mikor fel akarjuk adni, újra forraljuk fel, mert annál jobb a nyelv. minél forróbban adhatjuk asztalra; tálaláskor vagdaljuk fel szép vékony szeletekbe, és hosszúkás tálba rakjuk ugy bele, mintha egész darabba lenne a nyelv. A nyelvet hintsük be frissen reszelt tormával és körítsük vajba pirított egész burgonyával; adhatunk mellé mustárt is, sőt azt legcélszerübb mellé adni, ha csak tormát nem teszünk reá. Leves után, vagy vacsorakor igen kedvelt étel.

A sonka és a marha-nyelv pácolás

Egy frissen kivágott sonkát sózzunk be jól, azután hintsünk reá egy bádogkanál törtborsot, fél marék törtsalétromot, 6 babérlevelet és 6 cikk fokhagymát összezúzva dörzsöljünk reá. A sonkára fél kanál fenyőmagot és néhány szem koliándrum magot is tehetünk, ha nem idegenkedünk a fűszeres sonka izétől. (Az úgynevezett prágai sonkát fűszeresen pácolják.) Az igy elkészített sonkákat tegyük egy dézsába, öntsünk reá vizet, de csak annyit, hogy félig lepje el a sonkákat. Tartsuk e páclében két hétig a hust, de ez idő alatt minden nap meg kell forgatni. Két hét múlva akasszuk füstre, ha jó hideg füstön tarthatjuk az sokkal jobb, mint a hirtelen (meleg) füstölés. Elég, ha a sonka a füstön 3-4 napig áll; azután leszedhetjük, és jó szellős kamarában eltarthatjuk fél évig is. (A marhanyelvet éppen igy kell pácolni és megfüstölni.)

Aszpikos előétel (1940)

Készitsünk szép tiszta aszpikot. Egy hosszúkás forma aljára öntsünk belőle kisujjnyi vastagon. Ha megfagyott, díszítsük ízlésünk, leleményességünk szerint zöld petrezselyemmel, kemény tojásból kiszúrt csillagocskákkal, konzerv-zöldborsóval, száraz piroscéklával, vagy mixed-pickles egyveleggel stb., stb. Szóval, ha a forma alját szépen kicsinosítottuk, öntsünk rá ismét aszpikot, ha ez is megkocsonyásodott, rakjunk vékony szeletekre vágott sonkát, sült libamájszeleteket, füstölt főtt marhanyelvet, vagy pirosra sült borjú vagy fehér szárnyashúst, karikára vágott főtt kemény tojást, aztán teleöntjük a formát aszpikkal, a jégre tesszük, és ha megfagyott, hirtelen meleg vizbe mártjuk és a tálra, vagy sztaniol alapzatra borítjuk, és ízlésünk szerint körüldíszítjük.

Ánizsos marhanyelv

Hozzávalók: 75 dkg marhanyelv, 1 szelet gyömbérgyökér, 2 evőkanál fehérbor, 2 evőkanál szójaszósz, 0,5 teáskanál só, 3 szem csillagánizs, 5 szem fagara-bors, 1 evőkanál cukor

Tegyük fel hideg vízben a nyelvet egy fazékban, és forraljuk fel. Szűrjük le, tegyük fel ismét friss vízben, majd a forrástól számítva főzzük 1 órát fedő alatt. Vegyük ki a nyelvet - de őrizzük meg a levét - tegyük hideg vízbe, majd húzzuk le a bőrét a vastagabbik végétől a hegyéig. Tegyük vissza a levébe. Adjuk hozzá a gyömbért, a fehérbort, a szójaszószt, a sót, a csillagánizst és a fagara-borsot. Forraljuk fel, majd főzzük még 30 percig (vagy ameddig meg nem puhul). Tegyük ki egy tálra. Szórjuk az evőkanál cukrot a levébe, és addig főzzük, amíg egy-másfél dl-re sűrűsödik. Ezzel a mártással leöntve forrón vagy hidegen tálaljuk.

Belsőségpörkölt marhából

Ez egy igen vegyes állagú de annál finomabb étek. 3 kg marhabelsőséggel számoljunk 10 emberre. Ebben legyen máj, szív, tüdő, vese és nyelv is. Minden alkotórészt felvágunk apróra, és hideg vízben jól kiáztatjuk. A bográcsba 25-30 dkg zsírt olvasztunk, beleteszünk 4 fej hagymát fölvágva. Ha megfonnyadt jönnek a belsők, és pirospaprika. A húsokra vizet öntünk és 2-2 zöldpaprikát, és paradicsomot vágunk bele. Csöndesen főzzük, ha kell, pótoljuk a folyadékot. Sót a fövés felénél tegyünk bele, más fűszert nem is kíván. A főzés vége felé már ne adjunk hozzá vizet, süssük zsírjára.

Borjúcomb tejföllel

Hozzávalók: Borjúcomb széle 1 kg, füstölt nyelv 10 dkg, zsír 15 dkg, hagyma 1 fej, bor 1 dl, tejföl 3 dl, kapri 2 dkg, só 2 késh.

Veszünk borjúcomb gömbölyű szélét, megmossuk, besózzuk, megtűzdeljük füstölt nyelvvel, összegöngyölítjük, és kötjük, hogy szép gömbölyű maradjon. Lábasba teszünk zsírt, hagymát, rátesszük a húst, kis vízzel és 1 dl borral puhára pároljuk. Ha szép piros, öntsünk rá sok tejfölt, pár szem kaprit, és hagyjuk jól felforrni. Vékony szeletekre vágjuk, és levével tálaljuk.

Borjúcomb más módon

Hozzávalók: Borjúcomb 80 dkg, füstölt nyelv 10 dkg, kolbász 10 dkg, rizs 5 dkg, kapri 2 dkg, zsír 15 dkg, tejföl 2 dl, só, bors 1-1 késh.

A borjúcombot kiverjük, megsózzuk és borsozzuk, megszórjuk apróra vágott füstöltnyelvvel, vékonyra karikázott füstölt kolbásszal, teszünk rá egy sor párolt rizst. Szórjunk a tetejére pár szem kaprit. Miután megtöltöttük, összecsavarjuk, bekötjük, és fedő alatt forró zsírban puhára pároljuk. Vékony szeletekre vágva, tejfölös lével leöntjük.

Borjúhús ízletes elkészítése

Nagyon finom és pikáns húst készíthetünk a következő módon. Egy szép darab borjúcombot megmosva, megveregetjük, besózzuk, és gyengén behintjük borssal. Fölszeletelünk egy darab füstölthúst, vagy sonkát kis ujjnyi darabkákra, úgyszintén szalonnát és füstölt marhanyelvet is. Összevagdalunk 4 db szardellát, kis zöld petrezselyem és egy kevés hagymával nagyon finomra. Ezzel a szalonna darabkákat megkenegetjük. A borjúhúsba késsel kis lyukakat szúrunk s felváltva sonkát, szalonnát, nyelvet dugdosunk bele. Egy megfelelő nagy vaslábasba teszünk egy nagy kanál zsírt, karikára vágott sárgarépát és egy fej hagymát, szintén karikára vágva. Ráfektetjük a húst, s ha minden oldalán kissé már színt kapott, borjúcsontokból nyert lével, később tejfellel folyton pároljuk, míg megpuhult. Kiemeljük egy pecsenyesütőbe, rászűrjük a levét, zsírját a zöldséggel visszatéve egy kanál liszttel meghintjük, levessel felöntjük s fél citrom levével, tejfellel forraljuk, azután ezt is rászűrjük a húsra s még egy fél óráig, gyakori öntözgetés közben sütjük. Zsírban sült burgonya szeletekkel és rizzsel körítjük.

Borjúnyelv 1.

Két borjú-nyelvet főzzünk meg sós vízben, negyedórai főzés után vegyük ki a léből és tegyük deszkára; húzzuk le a bőrét, tegyük vissza a levébe és főzzük egy óráig. A nyelvet ezután helyezzük deszkára és vagdaljuk fel egyenlő nagyságú, nem igen vékony rézsutos darabokra, sózzuk újra egy kissé meg, aztán mártsuk lisztbe és felvert nyers tojásba. Tegyünk egy lábasba tojásnyi zsírt forrni; ha jó forró a zsír, süssük meg benne gyorsan a nyelv szeleteket gyönge pirosra. Tálaljuk vörös céklával, tormával és zöldpetrezselyem levéllel díszítve.

Borjúnyelv 2.

A borjúnyelvet fövő vízzel leforrázzuk, és a borét lehúzzuk, besózzuk. Lábasba 1 nagy kanál zsírt teszünk, 1-2 fej hagymát kettéhasítva és a nyelvet is. Apródonként kevés vizet adunk hozzá és addig pároljuk, míg megpuhul. Ekkor zsírjára sütjük, burgonyával vagy rizzsel tálaljuk. Hidegen teához is nagyon jó.

Citromos-mandulás marhanyelv

50-60 dkg marhanyelv, 10 dkg füstölt szalonna, 5 dkg mandula, 2 evőkanál citromlé, 2 dl tejföl, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, 1 evőkanál natúr reszelt torma, só és őrölt fekete bors, ízlés szerint

A nyelvet forrásban levő sós vízbe teszem, és 15 percig forralom. Ha kissé kihűlt, a bőrét lehúzom. A füstölt szalonnát vékony, hosszúkás csíkokra felvágom, s egy tűzdelőtű segítségével a nyelvet sűrűn megtűzdelem a szalonnacsíkokkal. Olajjal kikenem a teflonserpenyőt, s a tűzdelt nyelv minden oldalát hirtelen körülsütöm. Közben a mandulát forrásban levő vízbe dobom néhány percre, és megtisztítom. (Így könnyen lejön a héja.) Szálkásra vágva rászórom a nyelvre. Aláöntök 2 dl vizet, és fedő alatt félpuhára párolom. Ezután ráöntöm a citromlevet, és a citromhéjat rászórom, majd tovább párolom a nyelv puhulásáig. Ha levét idő előtt elfőné, apránként pótolom kevés vízzel. A megpuhult nyelvet ferdén felszeletelem. A visszamaradt mandulás pecsenyelébe belekeverem a tejfölt és a tormát, egyet forralok rajta, majd a nyelvszeleteket visszateszem a tormás mártásba. Sós vízbe főtt, szélesmetélt-tésztával vagy rizzsel kínálom ezt a különlegesen finom, pikáns ételt.

Csirkesaláta rákkal

Hozzávalók. sült csirkehús apróra vágva, kifejtett rákollók és farkak, főtt marhanyelv, csíkokra vágva, párolt gomba, csíkokra vágott piros pritaminpaprika, aprított savanyú uborka, ezeket a salátás tálba összekeverjük.

Leöntjük a következő mártással. 2 rész tejföl, 1 rész majonéz, kevés citromlé, 2 gerezd fokhagyma zúzva, őrölt zöldbors.

Elkeverjük a salátával, majd jól behűtjük. Metéltre vágott fejes vagy madársalátával kibélelünk egy nagyobb tálcát, erre tesszük a salátát. Tetejére kockázott főtt tojás kerül.

Magvas kenyérszeletekkel kínáljuk.

Fácánpástétom

Anyagszükséglet 6 személyre: 1 db fácán, 5 dkg vaj, 5 dkg liszt, 20 dkg füstölt szalonna, 20 dkg sertés- vagy marhanyelv, 3 tojássárgája, 10 dkg sampinyongomba, 1 dl konyak, 2 dl tejszín, 2 g törött bors, 1 dl vörös bor, 3 dl aszpik, só, 1 db citrom.

Elkészítés: A fácánt sós vízben a nyelvvel együtt puhára főzzük. Amikor megfőtt, lehúzzuk a bőrét, és húsát leszedjük a csontról, majd összevágjuk. A főtt marhanyelvet megtisztítjuk bőrétől, szintén összevágjuk, és a darabokra vágott füstölt szalonnával együtt húsdarálón apróra daráljuk. A sampinyongombát 2 dkg vajon puhára pároljuk, vajjal és liszttel világos rántást készítünk, és egy-másféldecinyi vízzel feleresztjük, együtt felforraljuk, majd az így nyert masszát hozzáadjuk a péphez, melyet tojássárgájával, tejszínnel, törött borssal, a vörös bor hozzáadásával simára keverünk. Kellően sózzuk, és üvegtányérokra különböző formákra mintázzuk. Tetejét és oldalát vágott aszpikkal meghintjük, citromszelettel díszítve tálaljuk.

Finom májpástétom

Hozzávalók: 60 dkg borjúmáj, 20 dkg nyers szalonna, 20 dkg pácolt marhanyelv, 2 tojás, tej az áztatáshoz, 10 dkg zsemlemorzsa, 60 dkg vékony szeletekre vágott szalonna a forma kibéleléséhez, só, frissen őrölt bors (a vásárolt őrölt bors is megteszi), mandarinszeletek és olívabogyó a díszítéshez

A borjúmájat megtisztítjuk, hideg vízben megmossuk, és szárazra töröljük. A nyers szalonnával együtt kétszer-háromszor húsdarálón átdaráljuk, a zsemlemorzsát tejbe áztatjuk, majd kinyomkodva a darált májhoz adjuk. Belekeverjük a tojást és a fűszereket, és az egészet sima masszává dolgozzuk. A marhanyelvet kis kockákra vágjuk.

Egy őzgerincformát kibélelünk a szalonnaszeletekkel, úgy hogy jócskán kihajoljanak a formából. A massza felét beletöltjük. Ezután elosztjuk rajta a kockákra vágott marhanyelvet, ráterítjük a máj másik felét, és a lelógó szalonnavégekkel betakarjuk. Az így előkészített pástétomot alufóliával teljesen betakarjuk, és egy nagy edénybe állítjuk, amelyet az őzgerincforma feléig vízzel töltünk fel, majd előmelegített sütőben 200 C-on kb. 2-2 1/2 órán át, pároljuk. Ha szükséges, meleg vizet öntünk utána. Ezután a formát kivesszük a vízfürdőből, hagyjuk teljesen kihűlni és eltávolítjuk az alufóliát. Kiborítjuk a pástétomot, leöntjük a fölösleges zsírt, majd felszeleteljük. Végül mandaringerezdekkel és olívabogyóval díszítjük (fogpiszkálóval a szeletek tetejéhez erősítjük). Egészen különleges specialitás a szilveszteri büféhez!

Fokhagymás füstölt marhanyelv

Hozzávalók: 50-60 dkg füstölt főtt marhanyelv, 1 fiola kapribogyó, 8 gerezd fokhagyma, 1 dl tejföl, 1 dl tejszín, 1 csokor kapor, 3 evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt, csipetnyi só, törött bors, ízlés szerint

A felhevített olajon aranysárgára pirítjuk a lisztet, majd az összezúzott fokhagymát néhány pillanatig átfuttatjuk rajta. Állandó keverés közben felöntjük 1 dl vízzel, a tejszínnel, a kapribogyó leszűrt levével, és simára keverve jól felforraljuk. Ízesítjük a finomra metélt kaporral, az összevagdalt kapribogyóval, a törött borssal, a sóval, végül beletesszük a bőrétől megfosztott, vékony laskára vágott főtt marhanyelvet. Néhány percig forraljuk, közben gyakran kevergetjük, nehogy a mártás a lábos aljához égjen. Zsemlegombóccal finom igazán, de kínálhatjuk párolt rizzsel is.

Főtt füstölt marhanyelv friss reszelt tormával

Hozzávalók: 1 db füstölt marhanyelv, paprika, friss torma, saláta

A díszítéshez paradicsom

Elkészítés: A marhanyelvet vízben puhára főzzük, lehűtjük, a bőrét lehúzzuk. A friss tormát megtisztítjuk, lereszeljük, ha nem szeretjük erősen, akkor néhány percre meleg sütőbe tesszük, így elveszíti az erejét. A marhanyelvet fölszeleteljük, és díszítve tálaljuk.

Elkészítési idő: 40 perc

Ajánlott ital: Soproni cabernet

Főtt marhanyelv

Hozzávalók: 60 dkg nyers marhanyelv, 1 babérlevél, 1 mokkáskanál törött fekete bors, só (ízlés szerint).

A marhanyelvet megmossuk, letörölgetjük, majd forrásban lévő vízbe tesszük. Tízpercnyi forralás után a léből kivesszük, és a nyelv bőrét lehúzzuk. A vizet kiöntjük. A nyelvet visszatesszük a fazékba, és most már csak annyi vizet öntünk rá, amennyi szűken lepi el. Megsózzuk, mellérakjuk a babérlevelet, megborsozzuk, és nagyon puhára főzzük. Ezután a léből kivesszük, rostjaira merőlegesen felszeleteljük és hordó formájú, sós vízben főtt burgonyával tesszük az asztalra. A levét felére beforraljuk, és kis mártásos csészében mellétehetjük, vagy tormamártással kínáljuk.

Főtt marhanyelv berberével (Etiópia)

Hozzávalók: 1 marhanyelv, 1 tk. só, 0,5 babérlevél, 6 szem bors, 2 gerezd fokhagyma, 1 késhegynyi porrá zúzott kurkuma, 3-4 ek. pépes berberé.

A berberé kivételével az összes anyagot lefedve, lassú tűzön főzzük. Ha a nyelv megpuhult, szedjük ki a vízből, hagyjuk kihűlni, majd vágjuk vékony szeletekre.

Tegyük a nyelvszeleteket lapos tál szélére körben, egymásra csúsztatva.

Öntsük a pépes berberét egy mély tálkába, tegyük ezt a nagy tál közepére.

Mártogatva, zsemlével fogyasztjuk.

Füstölt marhanyelv

A marhanyelvet legalább két órán át, főzzük, amikor puha, durva héját lehúzzuk, és rézsutos szeleteket vágunk belőle. Burgonyapürével, tormával tálaljuk.

Füstölt marhanyelvsaláta

Hozzávalók: 30 dkg főtt füstölt marhanyelv, 30-40 dkg héjában főtt burgonya, 2 ecetes uborka, 1 nagy grapefruit, 1 dl majonéz, 2 dl tejföl, 1 nagy csokor snidling, 2 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál mustár, só és törött fekete bors, ízlés szerint

A nyelvet bőrétől megtisztítjuk, és vékony szeletekre vágjuk. A meghámozott főtt burgonyát és az uborkát almareszelőn lereszeljük. A grapefruitot meghámozzuk, majd gerezdekre szedve a belső fehér hártyáját is lehúzzuk. Kisebb darabkákra szedjük; hozzátesszük a nyelvet, a burgonyát és az uborkát. A majonézt, a tejfölt, a mustárt, a finomra vágott snidlinget, a sót, a törött borsot és a pépesre zúzott fokhagymát mártássá keverjük, majd ráöntjük a saláta többi alkotórészére. Összekeverjük, és lefedve hűtőszekrényben érleljük.

Füstölt, vagy pácolt marhanyelv

A marhanyelvet hideg vízben tesszük fel főni. Ha nagyon sós, akkor első levét leöntjük, és másik tiszta vízben fejezzük be a főzést. Ha a nyelv megpuhult, kivesszük a főzőléből, azonnal hideg vízbe tesszük, és bőrét lehúzzuk.

Tálalásig a főzőlében tartjuk melegen. Felszeletelve, saját levével meglocsolva tálaljuk. Köretestálban adhatunk hozzá burgonyapürét, lencsepürét vagy borsó-pürét.

A marhanyelvet bezöldségelve, vöröshagymával és néhány szem egész borssal is megfőzhetjük. A főzőlé felhasználásával készíthetünk paradicsommártást, ad-hatjuk madeiramártással vagy krakkói mártással.

Köretei lehetnek: párolt rizs vagy burgonyaropogós.

Hogyan főzzük meg a marhanyelvet?

Kevés ételízesítővel, áttört fokhagymával ízesítjük. Tálaláskor a nyelvet ujjnyi vastagságúra felszeleteljük, és kevés lecsóval beborítjuk. Sült burgonyával körítjük.

Elkészítési idő: 60 perc

Egy adag: 2170 kJ/520 kcal

Ajánlott ital: száraz vörösbor - Villányi Kékfrankos 2000

Ínyenc marhanyelv mandulával

Hozzávalók: 50 dkg főtt füstölt marhanyelv, 5 dkg darált mandula, 3 kemény paradicsom, 1 dl édeskés fehérbor, 1 dl tejföl, 10 szem kimagozott olajbogyó, 3 gerezd fokhagyma, késhegynyi őrölt babérlevél, 2 evőkanál olaj, 1 teáskanál liszt, kevés só, csipetnyi cukor, 1 teáskanál vegeta

A bőrétől megtisztított füstölt nyelvet vékony csíkokra metéljük. A felforrósított olajon lisztet pirítunk, felengedjük a borral és másfél dl vízzel. Beletesszük a megtisztított és szétzúzott fokhagymát, a darált mandulát, a vegetát, a finomra vagdalt olajbogyót, a babérlevelet, végül a csíkokra vágott nyelvet, és állandó keverés közben alaposan összeforraljuk. Ha szükséges, megsózzuk. Ekkor adjuk hozzá a lehéjazott és felszeletelt paradicsomot. Egy percnyi forrás után belekeverjük a tejfölt, és ezzel is átforraljuk. Megkóstoljuk, és ízlés szerint egy csipetnyi cukorral ízesítjük. Apróra tört spagettivel vagy párolt rizzsel kínáljuk.

Kevert pástétom

Összekeverjük a következő dolgokat: 20 dkg habosra kevert vaj, egy tubus szardellapaszta, 4 db megtisztított apróra vágott szardínia, hat szem finomra vágott kapri, 10 dkg reszelt ementáli sajt, két kisebb darab apróra vágott savanyú uborka, 30 dkg marhanyelv, 25 dkg darált sonka, 25 dkg kenőmájas, két evőkanál szardíniaolaj. Jól kikeverve mindezeket üvegtálra rakjuk, és apró kockára vágott színes aszpikkal díszítjük.

Magyaros marhanyelv

Hozzávalók: 1 db marhanyelv, 30 dkg paprika, 15 dkg paradicsom, 10 dkg füstölt szalonna, 2 fej vöröshagyma, 2 dkg csemege fűszerpaprika, fokhagymás fűszerkeverék.

A marhanyelvet megtisztítjuk, nyelőcsövét levágjuk. Jól megmossuk, fokhagymás fűszerkeverékkel fűszerezett vízben puhára főzzük. Hideg vízbe átszedjük, bőrét lehúzzuk. Közben a kockákra vágott szalonnát üvegesre pirítjuk, hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát, és tovább pirítjuk. Tűzről levéve beleszórjuk a fűszerpaprikát, felengedjük kevés vízzel és visszatesszük a tűzre. A megmosott és nagyobb darabokra vágott paradicsomot és paprikát hozzáadjuk, együtt pároljuk.

Mandulás borjúborda

Hozzávalók: 80 dkg borjúborda, 10 dkg főtt füstölt marhanyelv, 20 dkg gomba, 15 dkg gyöngyhagyma, 10 dkg vaj, 1 dl száraz fehérbor, 15 dkg mandula (vagy mogyoró), 3 dkg keserű csokoládé, 1 mokkáskanál sáfrányos szeklice, 1 csokor petrezselyem, kevés liszt, só, bors (ízlés szerint).

A bordákat megsózzuk, kiveregetjük, majd lisztbe mártva a forró vajon mindkét oldalán megsütjük, és melegen tartjuk. A nyelvet és a tisztított gombát kockákra vágjuk, a hús sütése után maradt pecsenyelén átpároljuk, majd hozzáadjuk a sáfrányt és az apróra vágott gyöngyhagymát. Megsózzuk, megborsozzuk, beleszórjuk a finomra metélt petrezselyemzöldet és ráöntjük a bort. Fedő alatt összeforraljuk, ezután belekeverjük a durvára összevágott mandulát, valamint a megreszelt csokoládét. Ismételten felforraljuk, és néhány percig főzzük. A megsült hússzeletek köré öntjük a ragut és burgonyafánkkal tálaljuk.

Marhanyelv konyakos mártásban

Hozzávalók 4 személyre: Kb. 1.5 kg marhanyelv, 25 dkg Arvit zöldség (répa, gyökér), 15 dkg vöröshagyma, 2 db babérlevél, 4,5 dl húsleves, 1/8 liter fehérbor, 1/2 dl konyak, ízlés szerint só, őrölt bors.

A zöldségeket a megfelelő AMC-edénybe tesszük és ráhelyezzük a nyelvet. Fűszerezzük, felöntjük a húslevessel. Az edényt lezárjuk a Secuquickkel, és maximális hőfokon addig melegítjük, míg a Viziobar mutatója el nem éri az első vörös mezőt. Ekkor a hőfokot minimálisra csökkentjük és az ételt 45 percig főzzük.

Ezt követően az edényt levesszük a tűzhelyről, nyomásmentesítjük, levesszük róla a Secuquicket. Kivesszük a nyelvet, letisztítjuk a bőrétől, és vékony szeletekre vágjuk. A zöldséget áttörjük, visszatesszük a lébe, újra felmelegítjük. Hozzáadjuk a bort és a konyakot, sózzuk, borsozzuk, majd a nyelvre öntjük.

Marhanyelv lengyel mártással

Hozzávalók: 1 db nyers marhanyelv, 1 hagyma, 1 szál sárgarépa, l szál fehérrépa, 1 kanál zsír, fél csésze mandula, fél csésze mazsola, só, cukor, egész bors, 2 evőkanál liszt, citromlé.

A marhanyelvet néhány percig forró vízben áztatjuk, majd a durva héját lehúzzuk. Megsózzuk, s egy-két napig a hűtőben állni hagyjuk. A zsírban üvegesre pároljuk a hagymát, belerakjuk a felkarikázott répákat, néhány szemes borsot, és kevés vízzel felöntve puhára pároljuk. Közben a mandulát forró vízbe dobjuk, vékony héját lehúzzuk, és szálasra vágjuk. A nyelvet kivesszük a főzőléből, a hagymát és a zöldségeket összeturmixoljuk. Kevés zsírban cukrot pirítunk, beleszórjuk a lisztet, barnára pároljuk, felöntjük a zöldséges lével, citromlével ízesítjük, hozzáadjuk a mandulát, a mazsolát, s a szeletekre vágott nyelvvel még néhány percig forraljuk. Burgonyafánkkal tálaljuk.

Marhanyelv mandulamártással (Lengua con almendras) (Argentína)

1 db főtt marhanyelv vékonyan szeletelve, 1 gerezd fokhagyma, 1 ek. olaj, 1 kicsi paradicsom apróra vágva, 1 ek. apróra vágott olajbogyó, 12 db mandula darálva, 1 babérlevél aprítva, 1/2 tk. aprított petrezselyem, 2,5 dl víz, melyben a nyelv főtt, 2-4 ek. zsemlemorzsa.

Pároljuk meg a fokhagymát az olajban, ha pirulni kezd, adjuk hozzá a többi hozzávalót - a zsemlemorzsa kivételével. Takarékon főzzük 10 percig.

Tegyük bele a zsemlemorzsát, hogy sűrűbb legyen.

A tálra rendezett nyelvre öntsük rá a mártást.

Melegen, petrezselymes, vajas burgonyával tálaljuk.

Marhanyelv más módon

A friss marhanyelvet besózzuk, borsozzuk, leforrázzuk, és bőrét lehúzzuk. Azután hagymás zsírban puhára pároljuk, kicsit megpirítjuk és vékony szeletekre vágva tejfölös zsírral leöntve tálaljuk.

Marhanyelv pácolva

1 marhanyelv borét forró vízben lehúzzuk, bedörzsöljük kávéskanál salétromsóval, 1 evőkanál konyhasóval, késhegynyi fehérborssal és kávékanálnyi korianderrel. 3 liter vízbe, ízlés szerint ecetet, 1-2 babérlevelet, pár szem szemesborsot és 1 fej hagymát karikára vágva, 1 répát, gyökeret, zellert feldarabolva beleteszünk, és puhára főzzük. Ha megfőtt, ráforrázzuk a nyelvre. Kihűtjük, utána még egyszer felforraljuk a páclevet, újra ráöntjük a nyelvre. Másnap lábasba jó nagy kanál zsírt teszünk, beletesszük a nyelvet, 1-2 fej hagymát kétfelé vágva és fedő alatt kevés páclé hozzáadásával puhára pároljuk.

Marhanyelv tejfölös mártással

Hozzávalók: Nyelv 1 egész, zsír 15 dkg, tejföl 2 dl. Pác: vöröshagyma 1 fej, fokhagyma 1 cikk, bors 10 szem, babérlevél 2-3 db, koriander 1 dkg, só 2 késh.

Elkészítése: A nyelvet pár napig sóban, szerecsendióval bedörzsölve, apróra vágott vörös- és fokhagymával, szemes borssal, pár db babérlevéllel, korianderrel állni hagyjuk. Azután a nyelvet leforrázzuk, és zsírban fedő alatt puhára pároljuk. Ha puha és piros, szeletekre vágjuk és tejfölös zsírral leöntve tálaljuk.

Marhanyelvszeletek "Magyar Konyha" módra

Hozzávalók: 60 dkg főtt marhanyelv, 15 dkg paradicsom, 2 szál póréhagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 dl száraz fehérbor, 4 dkg vaj, őrölt gyömbér, ételízesítő.

A megtisztított, alaposan megmosott póréhagymát felkarikázzuk és kevés hevített vajon megfonnyasztjuk. Hozzáadjuk a megmosott, cikkekre vágott paradicsomot. Ízesítjük ételízesítővel, őrölt gyömbérrel és zúzott fokhagymával. A fehérborban átmelegítjük a szeletelt, főtt marhanyelvet.

Tálaláskor a hagymás-paradicsomos raguval vonjuk be.

Elkészítési idő: 55 perc

Egy adag: 1510 kJ/360 kcal

Ajánlott ital: száraz vörösbor - Egri Kékfrankos 2001

Marhanyelv zöldlencsével és fűszerkrémmel

Előkészítés: 10 perc

Főzés: 30 perc

Tipp: Kb. 20 perccel lerövidíthetjük a főzési időt kuktában.

Hozzávalók: 125 g zöldlencse (Puy-lencse), 3/8 l víz, 2 gerezd fokhagyma, só, bors, 1 babérlevél, 1-2 tk. bazsalikomecet, 3 szál korianderzöld ((lehetőleg ázsiai), (petrezselyemzöld)), 2-3 szál bazsalikom (lehetőleg ázsiai), 200 g zsírszegény natúr joghurt, 150 g 20% zsírtartalmú tejföl, 1 késhegynyi kömény, 8-12 szelet sózott vagy pácolt főtt marhanyelv.

A lencsét megmossuk, és egy éjszakára 3/8 l vízbe beáztatjuk. Másnap megtisztítjuk a fokhagymagerezdeket, 1 gerezdet és babérlevelet az áztatóvízbe dobjuk.

A lencsét közepes hőfokon kb. 25-30 percig főzzük. Ezt követően szűrőben jól lecsepegtetjük, majd sót, borsot és bazsalikomecetet adunk hozzá.

Közben megmossuk és megtöröljük a koriandert és a bazsalikomot. A fűszernövényeket összevágjuk, és szétnyomjuk a második fokhagymagerezdet.

A joghurtot és a 20% zsírtartalmú tejfölt összekeverjük. Belerakjuk a fűszernövényeket a fokhagymával együtt, majd sóval, borssal és köménnyel ízesítjük a krémet.

A szeletelt nyelvet tálra helyezzük, vagy tányérokra adagoljuk, és mellé tesszük a lencsét. A fűszerkrémet kis tálkában tálaljuk.

Mazsolás és gesztenyés nyelv

Főzzünk meg, és a külső hártyájától fosszunk meg két borjú nyelvet; vagdaljuk azt fel szép szeletekre, tegyük 1 liternyi forró sósvízbe. Rakjunk bele fél kiló héjától megtisztított, sült gesztenyét és 12 deka tiszta mazsolát. Főzzük ezekkel fel a nyelvet; és készitsünk bele egy kanál zsírból, egy nagy fakanál lisztből szép piros rántást; kevés hideg vizzel eresszük fel és öntsük gyorsan a fövő nyelvre; főzzük együtt a rántással 5 percig. Legcélszerűbb mély tálban asztalra adni.

Milánói ropogós

Hozzávalók: 1 csirke, 20 dkg füstölt marhanyelv, 20 dkg főtt makaróni, 2 evőkanál reszelt parmezán sajt, 2,5 dl fehérmártás, zsemlemorzsa, liszt, vaj, 2 tojás, zsír, szerecsendió, só, bors.

A húsokat és a makarónit megdaráljuk, összekeverjük a fehérmártással reszelt sajttal. Fűszerezzük, és összeforraljuk. Levesszük a tűzről, egy tojást bele keverünk, és lehűtjük. Hidegen kis rudacskákat formázunk belőle, és forrózsírban megsütjük.

Nyelv olajbogyóval Nijinsky Vaszlav módra

Hozzávalók: Marhanyelv, olajbogyó, petrezselyem, fokhagyma, vaj, húsleves (esetleg kockából)

A nyelvet babérlevéllel nagy fazék vízben puhára főzöm. (a főzővizet később fel lehet használni, például krumplileveshez)

Amikor megpuhult, hideg vízzel alaposan leöblítem, így könnyű lesz leszedni a bőrét. Miután meghámoztam, nem túl apró kockákra vágom. Vajon megpirítom a petrezselymet, az apróra vágott fokhagymát. Majd rádobom az apróra vágott olajbogyót (én zöldből szoktam készíteni), majd egy kicsit később a nyelvet. Pár percig kavargatom, majd felöntöm kb. 2-3 dl húslevessel.

Ezután kis lángon addig főzöm, amíg a lé nagy része el nem párolog, és csak egy kis mártásszerű szaft marad. Krumplipürét adok hozzá.

Nyelv, olívabogyó mártásban

Hozzávalók: 800 g marhanyelv, 1 gerezd fokhagyma, 1 csokor petrezselyem, 60 g vaj, 150 g olívabogyó, 2 dl húsleves

Megfőzzük a nyelvet (másfél óra, sós lében), lehúzzuk a bőrét, felszeleteljük. Megpirítjuk a vágott petrezselymet, a zúzott fokhagymát, és a kimagozott olívabogyót. Rádobjuk a nyelvszeleteket, megsózzuk, ráöntjük a húslevest, és sütjük, míg a lé el nem párolog.

Nyelvsaláta

Hozzávalók: 50 dkg főtt, füstölt marhanyelv, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 közepes nagyságú ecetes uborka, 25 dkg spárga, 2-3 evőkanál borecet, 5 evőkanál olaj, 1 evőkanál mustár, só (ízlés szerint) és törött fekete bors.

A salátamártáshoz az ecetet, az olajat, a mustárt, a sót és a borsot összekeverjük. A főtt marhanyelvet nagyon vékony csíkokra vágjuk, az uborkát ugyancsak felcsíkozzuk és a megtisztított, karikákra vágott, megsózott vöröshagymával együtt salátástálba tesszük. A spárgát megtisztítjuk, és két cm-es darabokra vágva nagyon kevés sós-cukros vízben megpároljuk, majd leszűrve és kihűtve adjuk hozzá a salátához. Ráöntjük a mártást, és jól átkeverjük. Befedve két óráig érleljük a hűtőszekrényben.

Orosz hússaláta (1933-ból)

Sült vagy főtt borjú-, marha-, vagy sovány disznópecsenyét vékony, hosszú metéltre vágunk, és a salátástálba tesszük. A hús mennyiségéhez arányított földarabolt szardellákat, metéltre vágott füstölt marhanyelvet vagy sonkát, apróra vagdalt kapribogyót kevés karkára vágott vöröshagymát és kockára vágott ecetes vagy vizes uborkát keverünk közéje. Mustár- vagy tartármártással leöntve hidegre tesszük.

Pikáns nyelvtokány

Hozzávalók: 80 dkg főtt marhanyelv, 10 dkg füstölt szalonna, 15 dkg csemegeuborka, 15 dkg csiperkegomba, 2 fej vöröshagyma, 2 dl tejföl, 3 dkg liszt, fél dl száraz fehérbor, mustár, KNORR Delikát ételízesítő.

A főtt marhanyelvet ujjnyi vastagságú, 5 cm hosszú csíkokra vágjuk. A vékony metéltre vágott füstölt szalonnát üvegesre sütjük, és benne a finomra vágott vöröshagymát világosra pirítjuk. Hozzáadjuk a csíkozott marhanyelvet, a megtisztított, alaposan megmosott, csíkra vágott gombát és a szintén felcsíkozott csemegeuborkát. Liszttel simára kevert tejföllel elhabarjuk. Kevés fehérborral, mustárral, ételízesítővel utóízesítjük. Párolt rizzsel körítjük.

Elkészítési idő: 55 perc

Egy adag: 575 kJ/370 kcal

Ajánlott ital: száraz vörösbor - Villányi Kékoportó 2001

Rántott marhanyelv

Hozzávalók:

Elkészítése: A nyelvet leforrázzuk, és a bőrét leszedjük, azután jó puhára főzzük, majd nagyon vékony szeletekre vágjuk, tojásba, morzsába mártjuk, forró zsírban kisütjük. Bármilyen mártást adhatunk hozzá.

Rizspuding

Hozzávalók: rizs, vaj, csontvelő, húslé, 2-3 tojássárgája

A töltelékhez: tyúkmáj, gomba, báránymirigy, sütőkolbász, nyers vagy főtt sonka, 1 db borjú- vagy marhanyelv, paradicsomkrém, zsemlemorzsa

Elkészítése: A gonddal megtisztított, de meg nem mosott rizst vajban (még célszerűbben: vaj és csontvelő fele-fele arányú keverékében) enyhén megpirítjuk. Akkor annyi húslét (húslevest) öntünk rá, hogy a rizst elfödje, majd ha elpárolog, utánatöltünk belőle mindaddig, amíg a rizs csaknem puha lesz. Ekkor vegyük le a tűzről, keverjünk hozzá néhány tojássárgáját, majd tegyük félre állni.

A töltelékhez pároljunk össze tyúkmájat, gombát, báránymirigyet és sütőkolbászt; beledolgozhatunk keverékünkbe vagdalt nyers vagy főtt sonkát, egy darabka borjú- vagy marhanyelvet, kevéske sűrített paradicsomot. Amikor a töltelék kész, zsírozzuk ki és szórjunk be zsemlyemorzsával egy tepsit vagy pudingformát. A rizst és a tölteléket most úgy helyezzük bele ebbe, hogy a sütőformával csak a rizs érintkezzék. Rizzsel és zsemlyemorzsával borítjuk.

A rizspuding közepes hőfokú sütőben egy óráig sül. Miután kivettük, öt percig pihentetjük, majd kiborítjuk.

Saláta orosz módon

Hozzávalók: 30 dkg francia saláta, 2 dkg kaviár, 5 dkg főtt champignon gomba, 5 dkg főtt marhanyelv, 5 dkg sonka, 10 db rákfarok, 1 dl Mayonnaise mártás, 10 dkg cékla, 2 kemény tojás.

A kész francia salátához kockákra vágjuk a sonkát, nyelvet, gombát, rákot. Összekeverjük a Mayonnaise mártással, kúpalakúra tálaljuk, a tetejét kaviárral, tojással, céklával díszítjük, és a fejes salátával körítjük.

Spárga marhanyelvvel

Hozzávalók: 80 dkg spárga, 60 dkg főtt marhanyelv, 5 dl tejföl, 15 dkg füstölt sajt, 2 dkg RAMA Margarin, KNORR Delikát ételízesítő, cukor.

A megtisztított, megmosott spárgát enyhén cukros, ételízesítős főzőlében, gyöngyöző forrás mellett 7 percig főzzük, hogy ne puhuljon túl, roppanós maradjon. Leszűrjük, lecsepegtetjük, majd egy kevés margarinnal kikent tűzálló edénybe fektetjük. Beborítjuk a vékonyra felszeletelt főtt marhanyelvvel. A tejfölt kikeverjük ételízesítővel, és egyenletesen a nyelvre locsoljuk.

Meghintjük reszelt füstölt sajttal. Forró sütőben aranysárgára sütjük.

Elkészítési idő: 60 perc

Egy adag: 2343 kJ/ 560 kcal

Ajánlott ital: száraz Rosé - Szekszárdi Kékfrankos Rosé 2001

Szombatosok paszulylevese

Hozzávalók: 50 dkg szárazpaszuly, 1 db füstölt marhanyelv vagy füstölt libacomb, 1 fej hagyma, 1,5 kg borjú- vagy marhacsont, só, bors, tárkony, 5 dkg liszt, 1 tojás, 2 dl tejföl, 5 dkg zsír, 1 cikk fokhagyma

A csipetkéhez: 15 dkg liszt, 2 tojás, negyed csésze tej, pici só

Elkészítése: Az előző nap beáztatott paszulyt zöldséges csontlében feltesszük főni. Füstölt marhanyelvet vagy füstölt libamellet főzünk bele. Finomra vágott hagymát pirítunk libazsíron, eldörzsölt fokhagymával fűszerezzük, és a forrásban lévő leveshez adjuk. Ha a paszuly már puha, világosbarna rántást készítünk apróra vágott tárkonnyal és borssal. Ezzel a levest berántjuk.

A hozzávalókból készült csipetkét főzünk bele. Ha kész, tejfölt keverünk hozzá, és egyszer meglobbantjuk.

Tejfölös marhanyelv

Hozzávalók: Marhanyelv 75 dkg, hagyma 1 fej, sárgarépa, gyökér 1-1 db, zsír 10 dkg, gomba 2-3 db, szalonna 10 dkg, szardella 1 db, tejföl 3 dl, citrom 1/2 db, só 1 késh.

Elkészítése: A marhanyelvet leforrázzuk, hogy a bőrét lefejthessük, azután puhára pároljuk zsírban, zöldséggel. Szalonnával, szardellával, gombával megtűzdeljük és egy kis hagymát is adunk hozzá. Öntünk rá bőven tejfölt, kis citromlevet, ha már egész puha, ezzel is forr pár percig. Vékony szeletekre vágjuk, tálaláskor a tálon meghintjük pirított morzsával.

Töltött fácán

Hozzávalók: 2-3 db fácán, 400 g borjúhús, só, őrölt bors, majoránna, bazsalikom, 20 g vaj, 50 g mogyoróhagyma, 4 db tojás, 200 g füstölt marhanyelv, 200 g liba- (vagy csirke-) máj, 100 g szarvasgomba, 30 g pisztácia, 2 cl citromlé, 200 g füstölt szalonna. A főzőléhez: 250 g vegyes zöldség, 50 g vöröshagyma, 2 db babérlevél, só, egész bors, szegfűszeg.

Elkészítése: A pihentetett fácánt szárazon, nagyon óvatosan, hogy bőrét fel ne szakítsuk, megtisztítjuk. A fácánt a hátára fordítjuk és bőrét a nyakától kiindulva, óvatosan lefejtjük. A fácánt ezután kicsontozzuk, a mellehúsát félretesszük. A visszamaradt fácánhúst, borjúhúst finomra ledaráljuk, sóval, borssal, kevés majoránnával, bazsalikommal, vajban párolt, finomra vágott hagymával ízesítjük, hozzáadjuk a felvert tojást, és jól elkeverjük. Közben apró kockákra vágjuk a füstölt, főtt marhanyelvet, a szárnyasmájat, a szarvasgombát, a pisztáciát, és hozzákeverjük a pástétommasszához. A fácán mellét felszeleteljük, kicsit kiverjük, és a bőrére visszahelyezzük. Ezután a pástétomot rátesszük a mellhúsra, és az egészet a fácán bőrébe becsavarjuk, kevés citromlével bedörzsöljük, vékony szalonnaszeleteket fektetünk rá, majd vékony zsineggel körkörösen átkötjük. Beletesszük egy tiszta konyharuhába, és ismét átkötözzük. Ezután a fácán csontjaiból, aprólékjából és a fenti anyagokból elkészítjük a főzőlevet. Ebben nagyon lassú tűzön a töltött fácánt megfőzzük. Akkor elég puha, ha egy nagy tűt beleszúrunk, és azt könnyen kihúzhatjuk anélkül, hogy a fácánt felemelnénk. Levében hagyjuk kihűlni, majd a léből kivéve kissé lepréseljük. A ruhából kitekerve hűtőben tároljuk, és vékonyra szeletelve, hidegen tesszük az asztalra. Aszpikkal díszítjük, melyhez a főzőlevet felhasználhatjuk. Finom mártást vagy salátát adhatunk mellé.

Töltött marhanyelv

A nyelvet pár óráig sóban áztatjuk. Kevés ecettel, sóval, borssal, babérlevéllel, vöröshagymával, különféle zöldségből páclevet készítünk, annyit, hogy a nyelvet jól ellepje, tűzre tesszük, s ha forr, beletesszük a nyelvet, s nagyon puhára főzzük, ha kész, kivesszük, lenyúzzuk, s újra visszatesszük, a páclében hagyjuk kihűlni. Fél kiló disznó-, vagy borjúhúst zsírban, kevés hagymával puhára párolunk, nagyon finomra megvágjuk. Kevés borst, apróra vágott kaprit, szardellát, mustárt adunk hozzá, ízlés szerint darabka vajat i annyi tejfölt keverünk közé, hogy j61 lehessen kenni. nyelvet vékony szeletekre vágjuk, mindenik szelet egyik oldalát bekenjük a péppel s összerakjuk, hogy az eredeti alakját vegye föl, kicsit megnyomjuk, hogy jól összetapadjon. Tálra téve, majonézzel vonjuk be, aszpikkal, főtt tojással, ecetes uborkával stb.-vel díszitjük.

Vagdalt pulykamell

Hozzávalók: fél kg darált pulykamell, l tojás, 1 db áztatott facsart zsemle, 1 kanál zsír, 2 evőkanál zsemlemorzsa, l kisebb reszelt hagyma, só, bors, esetleg kockára vágott, füstölt marhanyelv, 2 kemény tojás, néhány szem hámozott pisztácia.

A hozzávalókat jól eldolgozzuk, majd henger alakúra formázva kizsírozott sütőpapírba csavarjuk. Közepes sütőben pirosra sütjük. Jeles alkalmakkor a masszába keverjük a kockára vágott marhanyelvet és a pisztáciát, a kemény tojásokat középre dugjuk, és megsütjük.

 

Sertésnyelvb

ől készülő ételek

 

Alföldi füstölt disznósajt

1 sertésfejet, 4 sertéscsülköt, 2 sertésnyelvet 50 dkg sóval beszórva, 8-10 napig hideg helyen tartunk. 3 naponként megforgatva kissé utána sózunk. Azután 6-8 napra pácba téve, mint a sonkákat (a "PÁCLÉ 1" és "PÁCLÉ 2" recept ajánlott). A pácléből kiszedve 1 éjjelre bő, hideg vízbe rakjuk, majd forró vízben lemosva a bőrös részeket éles késsel tisztára kaparjuk, a nyelvekről a fehér bőrt letisztítjuk. Olyan puhára főzzük, hogy a hús a csontról leváljon. Csontozásnál ügyeljünk, hogy szilánkok ne maradjanak a hús között

A sovány húst nagy, a kövéret kis darabokra vágjuk, a nyelvet egészben hagyjuk. A húsokat elkeverjük 3 dkg törött borssal, 1 dkg édes pirospaprikával, 2-3 gerezd aprított fokhagymával, esetleg kis főtt bőrkével. Mivel sózott, pácolt húsból készül, ne sózzuk, de kóstoljuk meg. Jól megtisztított sertésgyomorba töltjük. A nyelveket hosszában a sajt közepére rakjuk, így a felszelt sajt nagyon szép lesz. Aki szereti a kicsit kocsonyás, fényes sajtot, kis levet is tehet bele abból a léből, amiben a sajtnak való főtt

A betöltött sajtot 1 óráig lassan főzzük, majd hideg vízbe mártjuk, deszkára rakjuk, nagy tűvel megszurkáljuk. Másik deszkát téve rá, kövekkel laposra préseljük. 1 éjjelen át így hagyjuk. Reggel a felső deszkát levéve, az alsó deszkán hűtjük ki teljesen a sajtot. Meleg vizes ruhával megtörölve, füstölőrúdra akasztva a levegőn megszárítjuk. Hideg füsttel jó barnára füstöljük. Vigyázzunk, hogy a sajt a füstölőben fel ne melegedjen! Füstölés után szellős, száraz helyre akasztjuk. Azonnal is fogyasztható.

Baromfisaláta

Fél főtt jércét ízlés szerinti darabokra vágunk. 100 g főtt sonkát, 100 g főtt, füstölt nyelvet és 50 g ementáli sajtot vékony csíkokra vágunk, majd 2 apróra vágott, mag nélküli paradicsommal és 4 negyedekre vagy nyolcadokra vágott articsókaszívvel elkeverjük. Néhány ágnyi összevágott kaprot elkeverünk 1 evőkanál ecettel, sóval, borssal, mustárral és 3 evőkanál olajjal. 2 evőkanál 20% zsírtartalmú tejfölt adunk hozzá, és óvatosan összekeverjük a salátával. Saláta- vagy spenótlevelekkel béleljük ki a tál alját, majd ízlésesen kaporral díszítjük. 6 főre elegendő.

Disznósajt magyarosan

Hozzávalók: 1 sertésfej, 1 sertésnyelv, 15 dkg szalonnabőr, sertésgyomor, 3 gerezd fokhagyma, ízlés szerint pirospaprika, törött fekete bors, só.

A sertésfejet alaposan megmossuk. Ahol szükséges, a szőrt leégetjük, és a szemet eltávolítjuk. A húst a nyelvvel meg a szalonnabőrrel együtt annyi sós vízben tesszük fel, amennyi ellepi. Olyan puhára főzzük, hogy könnyedén kicsontozhassuk. A nyelvvel és a szalonnabőrrel együtt a kicsontozott húst vékony metéltre vagy kis kockákra vágjuk. A fokhagymát megtisztítjuk és szétzúzzuk, majd a húsok főzőlevéből ráöntünk 5 evőkanálnyit, és 10 percig állni hagyjuk. Ezután leszűrjük, és csak a fokhagymás levet öntjük a húsra. A többi fűszert is rászórjuk, majd alaposan összekeverjük. Végül szorosan betöltjük a sertésgyomorba, amelyet előzőleg alaposan megtisztítottunk. A gyomrot cérnával bevarrjuk, néhány helyen tűvel megszurkáljuk, és az abálólében (amelyet, ha kell, kiegészítünk a szükséges mennyiségű vízzel) 1 órán át lassú tűzön abáljuk. Lecsöpögtetve deszkára helyezzük, hústűvel vagy gombostűvel néhány helyen megszurkáljuk, és egy másik deszkával beborítva, nehezéket teszünk rá. Ily módon, 24 órán át, préseljük. Hideg helyen 1 hétig is eláll, de ha 2 napra, hideg füstre tesszük, tovább is eltartható.

Fogolypástétom

Hozzávalók: 2 fogoly, 20 dkg sertéshús, 20 dkg libamáj, 30 dkg szalonna, 15 dkg füstölt, főtt sertésnyelv, 10 dkg gomba, 1 dl konyak, pástétomfűszer, só, 6 dkg vaj, 5 dkg liszt 1 dl tejszín, 3 tojássárgája

A libamájpüréhez: 10 dkg libamáj, 1 kis fej hagyma, zsír, bors, 1 tojássárgája, 5 dkg vaj, 1 cl konyak, pástétomfűszer

A pástétomhoz a libamájat, 10 deka szalonnát, a gombát és a füstölt nyelvet kisebb kockákra vágjuk, meghintjük pástétomfűszerrel, és meglocsoljuk fél deci konyakkal. Másfél deci vizet felforralunk 3 deka vajjal, majd csomómentesen belekeverünk 5 deka lisztet, kissé összeforraljuk, majd kihűtjük. A fogolynak lehúzzuk a bőrét, a húsát lefejtjük a csontról, az inakat eltávolítjuk. A húst a sertéshússal együtt ledaráljuk, majd hozzáöntjük az előzőleg elkészített lisztpépet. Adunk még hozzá 3 tojássárgáját, 3 deka vajat, és az egészet nagyon finomra daráljuk. A pépes masszát sóval, pástétomfűszerrel, fél deci konyakkal és tejszínnel keverjük össze, végül beleadjuk a kockára vágott keveréket. Egy őzgerincformát vékony szalonnaszeletekkel kibélelünk, megtöltjük pástétommal, és lefedjük szalonnával. Egy tepsibe vizet öntünk, beleállítjuk a pástétomformát, és a tűzhelyen felforraljuk. Zsiradékkal megkent zsírpapírral letakarjuk a formát, előmelegített sütőbe toljuk, és kb. másfél óra alatt megpároljuk.

Amikor elkészül, az edényben hagyjuk kihűlni. A libamájpüréhez a májat apró darabokra vágjuk, a hagymát lereszeljük. Kevés zsírban együtt megpirítjuk, közben egy pici borssal fűszerezzük. A hagymás májat átpasszírozzuk. A vajat és a tojássárgáját habosra keverjük, hozzáadjuk a libamájat, kevés pástétomfűszert és konyakot. Tálalás előtt kiborítjuk a pástétomot, és csillagcsövű habzsákból libamájpürével bevonjuk a külsejét. Hideg előételként szeletelve tálaljuk. Narancsszeletekkel, áfonyazselével díszíthetjük.

Elkészítési idő: kb. 3 óra

Jó tanács: A fogolyhús helyettesíthető 40 dkg pulykamellfilével.

Gombás sertésnyelv

Hozzávalók: 1 kg sertésnyelv, 20 dkg erdei gomba, 8 dkg vaj, 4 dl tejföl, 1 csomag petrezselyem zöldje, törött bors, kevés liszt, só.

A kellően megtisztított erdei gombát vékony szeletekre vágva vajban megpirítjuk, megsózzuk, megborsozzuk, majd meghintjük a liszttel, hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet, és fedő alatt pároljuk. A nyelvet rövid lében megfőzzük, majd a leszűrt levéhez hozzákeverjük a tejfölt, és a gombára öntve forraljuk. A bőrétől megtisztított nyelvet kockára vágjuk, és az elkészített gombás mártásba keverve makaróni körítéssel tálaljuk.

Ínyenc borjúcomb

Hozzávalók: 80 dkg borjúcomb, 15 dkg füstölt nyelv, 10 dkg füstölt kolbász, 1 dl főtt rizs, 1 tojás, kis üveg olajbogyó, olaj, 1 leveskockából főzött leves, 2 dl tejföl, 1 evőkanál liszt, 1 teáskanál pirospaprika, só, bors

A húst szép nagy szeletekre vágjuk, és kiklopfoljuk. Sóval, borssal megszórjuk és félretesszük, amíg a tölteléket előkészítjük. A nyelvet apró kockákra vágjuk, a kolbászt vékonyan felkarikázzuk, majd összekeverjük a kihűlt rizzsel és a nyers tojással. A hússzeleteket kiterítjük, elosztjuk rajta a tölteléket, a tetejére félbevágott olajbogyókat teszünk, és feltekerjük. Cérnával átkötjük, majd kevés felhevített olajban minden oldalát pirosra sütjük, majd húslevest öntve alá, puhára pároljuk. Amikor megpuhultak, kiszedjük a roládokat, a pecsenyelét pirospaprikával színezett tejfölös habarással besűrítjük. Tálaláskor vékony szeletekre vágjuk a húst, és meglocsoljuk tejfölös levével. Köretként zöldmetéltet ajánlunk hozzá.

Elkészítési idő: kb. 45 perc

Jó tanács: Az elősütést nagy lángon végezzük, és közben forgassuk meg a húsokat. Párolás közben csökkentsük a hőt, és használjunk fedőt.

Mikádó-szelet

Elkészítése: 14 dkg vajat habosra keverünk, 7.5 dkg sonkát, 5 dkg füstölt nyelvet, 3 dkg ementáli sajtot, egy tisztított szardellát, egy keményre főtt tojást nagyon apró kockákra vágunk, teszünk bele 1 evőkanál kaviárt, és mindezeket jól összekeverjük a habosra kikevert vajjal. A keveréket egy belétől kitisztított zsúrkenyérbe töltjük, jégre állítjuk, és használatkor éles késsel vékony szeletekre vágjuk.

Nyelvleves

Hozzávalók: 50 dkg nyelv, leveszöldség, 1 kis fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma

A nyelvet jól megtisztítjuk, 5-10 percet főzzük. Kiemeljük, és a forrástól kifehéredett felső részét lehúzzuk. Fazékba teszünk répát, gyökeret, zellert, karalábét, petrezselyem- és zellerzöldet, vöröshagymát, sóval, borssal, fokhagymával ízesítjük. 1 l vízzel felöntjük, és lassú tűzön gyöngyöztetve forraljuk, míg a nyelv megpuhul.

Leszűrve fogyasztjuk.

A nyelvet felszeleteljük, paradicsom-, egres-, ribizli- vagy egyéb mártással kiváló második fogás, de hidegen is fogyasztható. A főtt, felszeletelt nyelvet borsos, paradicsomos, tejfölös mártással leöntve sütőben meg is süthetjük, zsemlegombóccal, kagylótésztával tálalhatjuk.

Okroska hidegen

Hozzávalók: fél liter tejföl, 2 dl tejszín, 1 ek csípős mustár, fél liter kvasz, 1 hagyma, 1 uborka, 15 dkg füstölt nyelv _vagy_ 15 dkg rákfilé, _vagy_ 1-2 főtt burgonya, só, bors, cukor, snidling, kapor

A levesnek sokféle változata ismeretes, az alapja azonban a tejföllel és tejszínnel elkevert csípős mustár és a hozzáöntött kvasz. Ebbe kerül a hámozott, reszelt uborka, a hagyma és a fűszerek. Vannak vidékek, ahol sem halat, sem húsfélét nem tesznek bele, így lehűtve fogyasztják, de tehetünk bele apróra vágott nyelvet, sonkát, maradék sült húst, halat vagy rákot, esetleg kis kockákra vágott főtt burgonyát.

Nyelvpástétom 1.

Hozzávalók (1 kg kész pástétomhoz): 60 dkg főtt sertésnyelv, 30 dkg főtt marhapacal (borjúfodor), 30 dkg szalonna, 1 csapott evőkanál konyhasó, egy fél fej vöröshagyma, egy csipet bors.

A húsokat felszeleteljük, és a megpárolt vöröshagymával 3 mm-es tárcsán megdaráljuk, fűszerezzük, jól összegyúrjuk, és rövid, széles bélbe töltjük. Tűvel megszurkáljuk, és 75 C-os vízben kb. 3 óra hosszat főzzük, hideg vízben lehűtjük. Fogyasztásig hideg helyen tároljuk.

Nyelvpástétom 2.

Hozzávalók: 1 nyelv, fél kiló máj, 1 kg disznólapocka, vagy comb, fél kiló szalonna, 1 fej hagyma, 1 kk törött bors, só

A hozzávalókat puhára főzöm és apró lyukú darálón ledarálom. Összekeverem a fűszerekkel és a sóval. Betöltöm, majd az elkötést követően 90 fokos vízben egy órán keresztül főzöm. Ha kihűlt, felszeletelve, hidegen adom asztalra.

Paradicsomba töltött nyelvsaláta

Hozzávalók: 8 közepes méretű paradicsom, 20 dkg füstölt nyelv, 1 kis tubus majonéz, 1 alma, 2 szem héjában főtt burgonya, 2 kis csemegeuborka, petrezselyem, mustár, őrölt bors, só.

A majonézt mustárral, kevés sóval, borssal, finomra vágott petrezselyemmel összekeverjük, és beleforgatjuk a metéltre vágott almát, burgonyát, uborkát, nyelvet. A paradicsomok tetejéből egy kalapnyit levágunk, a magjukat kikanalazzuk, és beletöltjük a salátát. A tetejüket petrezselyemmel díszítjük. Tálaláskor megmosott, leszárított salátalevelet teszünk a tányérra, arra helyezzük a paradicsomokat.

Sertésnyelv borban

Hozzávalók: 2 nyelv, 25-30 dkg vegyes leveszöldség, 2 dl száraz fehérbor, 2 dkg vaj, 1 kis fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 2 teáskanál liszt, késhegynyi övölt fahéj, 1 dl tejföl, ízlés szerint törött fekete bors, só.

A nyelvet megmossuk, és kuktában annyi sós vízben tesszük fel, amennyi ellepi. A vegyes zöldséget megtisztítjuk, és karikákra vágjuk. Hozzátesszük a nyelvhez, és puhára főzzük. Ha a nyelv megfőtt, a zöldséges léből kiemelve lecsurgatjuk, bőrét lehúzzuk, nagyon vékonyra felszeleteljük. A felhevített vajon lepirítjuk, meghintjük a liszttel, és azzal is pirítjuk néhány percig. Ezután a bort aláöntve simára keverjük, és ízlés szerint meghintjük törött borssal, fahéjjal, és kevés sóval. A zöldséget levével együtt villával széttörjük, majd a boros nyelvhez hozzáadjuk, és összeforraljuk. Meghintjük a finomra vágott zöldpetrezselyemmel, rálocsoljuk a tejfölt, és apró zsemlegombóccal tálaljuk.

Sertésnyelv Virág módra

Leggyakrabban füstölt szalonnával megtűzdelve, citromhéjjal, babérlevéllel, borssal, borókabogyóval, kis fehérborral megbolondított vízben szoktam (kuktában) megfőzni, majd a levét átszűrve tejföllel behabarom, kevés tárkonnyal ízesítem, ha van itthon néhány gomba, azt is mehet bele. Felszeletelem a nyelvet, és egyet rottyantom a szaftban. Jó kis pikáns étel. Anyósom kedvence, pedig 60 évig vallotta, hogy a nyelv csak a disznósajtba való. :-)

Tormás leves disznónyelvvel

Hozzávalók: 40 dkg sertésnyelv, 15 dkg torma, 5 dkg liszt, 3 ek. olaj, 1 fej vöröshagyma, ecet, pirospaprika, só.

Elkészítése:

A frissen lereszelt tormát az olajban átmelegített liszthez keverjük, majd rövid ideig pirítjuk. Beletesszük az apróra vágott hagymát, elkeverjük, 1-2 percig tovább pirítjuk, megszórjuk paprikával, majd hideg vízzel felengedve simára keverjük, és megsózzuk. Amikor a leves felforrt, beletesszük az apró kockákra vágott nyelvet, és puhára főzzük. Ha a nyelv megpuhult, kevés ecettel enyhén savanykásra Ízesítjük.

Tűzdelt nyelv ajókamártásban

Hozzávalók: 2 nyers sertésnyelv, 2 dkg füstölt szalonna, 1 doboz ajókagyűrű (ringli), 2 dkg vaj, 2 dl tej, 2 teáskanál liszt, 2 dl tejföl, fél citrom leve és lereszelt héja, kevés cukor, só és törött fekete bors, ízlés szerint

A nyelvet megmossuk, majd sós vízben puhára főzzük. Bőrét lehúzzuk, és két külső oldalába éles, hegyes késsel lyukakat fúrunk. Ezekbe a lyukakba hosszú, vékonyra vágott füstöltszalonna-szeleteket dugunk. A ringlit olajától leszűrve félretesszük, az olajat pedig elkeverjük a vajjal. Felhevítve liszttel meghintjük, és addig pirítjuk, amíg habzani nem kezd. Felengedjük tejjel, és reszelt citromhéjjal, törött borssal fűszerezzük. Alaposan összeforraljuk, hozzákeverjük a tejfölt, beletesszük a ringlidarabokat, és rácsöpögtetjük a citromlevet. Még egyszer fölforraljuk, ízesítjük kevés cukorral, és simára keverve sűrűre főzzük. A tűzdelt nyelvet tűzálló tálra fektetjük, lelocsoljuk a mártással, és forró sütőben fedetlenül sütjük 15 percig. Ezután a mártásból kivéve vékonyra szeleteljük, majd visszatesszük, és burgonyafánkkal vagy burgonyapürével, esetleg zsemlegombóccal, netán zöldségkrokettel kínáljuk.

Vadmalacborda Conti módon (Cotelettes de marcassin Conti)

Hozzávalók: 10 db vadmalac borda, 10 szelet füstölt nyelv, 20 dkg vaj, 50 dkg lencsepüré, só, bors, 5 dl borsos mártás.

Elkészítése: A megtisztított bordákat (bőr nélkül) kissé meglapítjuk, és tisztított vajban fél-angolosra sütjük. A vajjal lekevert és ízesített lencsepürét melegen a megsült bordákra kenjük, és betakarjuk a vajban megmelegített füstölt nyelvvel. Tálra rakjuk, és leöntjük ribiszkezselével ízesített borsos mártással. Mogyoró nagyságúra kifúrt sült burgonyával körítjük.

Velemi bableves

Hozzávalók: 70 dkg füstölt sertésnyelv, vegyes zöldség ízlés szerint (sárgarépa, petrezselyem, zeller, karalábé), 40 dkg fejtett bab, 1 kis fej vöröshagyma, 3-4 gerezd fokhagyma, zsír, liszt, pirospaprika, 10 dkg füstölt szalonna, 1 csomó petrezselyemzöld, 3 dl tejföl, só.

A kockára vágott füstölt nyelvet 2 liter vízben felteszem főni. Ha a nyelv félig megfőtt, hozzáadom a kockákra vágott vegyes zöldséget és a babot. (Ha nem fejtett babból készül, hanem száraz babból, akkor a babot 1 napig hideg vízben kell áztatni, és a nyelvvel együtt teszem fel főni, de a nyersbab hamar megfő, annak kevesebb főzés is elég.)

Világosbarna rántást készítek vörös- és fokhagymával, törött paprikával, és berántom vele a levest. Az apró kockákra vágott füstölt szalonnát világosra kisütöm, és a finomra vágott petrezselyemzölddel együtt a levesbe teszem. Ha kell, megsózom. (Vigyázz, a nyelv sós!)

Csipetkét készítek 1 tojás, 12 dkg liszt, pici só hozzáadásával, borsó nagyságúra szaggatom, belefőzöm a levesbe.

Végül tejföllel ízesítem. Ezt legjobb, ha csak tálaláskor kevered bele a tányérokba, mert a maradék jobban és tovább eláll, ha nincs az egészbe keverve a tejföl.

Vegyes pörkölt

Hozzávalók: 2 nyelv, 2 sertésszív, 1 evőkanál pirospaprika (aki szereti, tehet bele csípős paprikát is), 1 nagy fej vöröshagyma, 2 zöldpaprika és paradicsom (vagy mirelit, esetleg konzervlecsó), 3 evőkanál olaj vagy zsír, 2 dl vörös bor (száraz), ízlés szerint só.

A szívet megtisztítjuk az inas, eres részektől, majd a nyelvvel együtt megmossuk, és sós vízben, kuktában puhára főzzük. Levétől leszűrjük, a nyelvről a bőrt lehúzzuk, és a szívvel együtt felszeleteljük. A vöröshagymát megtisztítjuk, és nagyon apróra vágjuk. A zöldpaprikát kicsumázzuk és felszeleteljük. A paradicsomot lehéjazzuk, és karikákra vágjuk. A felforrósított olajon a vöröshagymát üvegesre fonnyasztjuk, meghintjük a pirospaprikával, rádobjuk a főtt húsokat és a zöldpaprikát. Állandó keverés közben erős tűzön hirtelen megpirítjuk, és aláöntjük a bort. Végül hozzátesszük a karikákra vágott paradicsomot, és fedő alatt alaposan összeforraljuk.

Salátával és galuskával tálalhatjuk.

Véres sajt

Elkészítése: Megfőzve 5.8 kg sertés fejhúst és egyéb húsos részeket, 60 dkg sertésnyelvet, csíkokra vágjuk. Külön főtt 80 dkg sertésbőrkét ledarálva, 50 dkg nyers vért adva az alapanyaghoz, 20 dkg sóval, 2 csapott ek. majorannával, 7 dl kocsonyalével elkeverjük. Ha kell, tegyünk bele még a húsléből is. Betöltve 1 nagy sertésgyomorba, a nyílást jól bevarrjuk, majd a sajtot megabáljuk. Leöblítve lepréseljük. Préselés előtt szurkáljuk meg, hogy ne maradjon benne levegő. Hűvös, jól szellőző helyen rövid ideig tároljuk.

Nyelv 75 dkg, morzsa 15 dkg, tojás 2 db, zsír 25 dkg, liszt 3 dkg

 
PRAKTIKÁK
 
JÓ TUDNI
 
EGÉSZSÉGESEN
 
FÜSZEREKRŐL
 
GOMBA
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal