Töltött tök palócosan
Hozzávalók: 1/2 kg tök, 60 dkg burgonya, 25 dkg juhtúró, 2 dl tejföl, 2 db tojás, 12 dkg füstölt szalonna, 5 dkg vaj, 1 csokor kapor, fél citrom leve, só
A tököt meghámozzuk, két végét levágjuk, magházát eltávolítjuk. Kétujjnyi széles karikákra vágjuk, és kivajazott sütőlemezen egymás mellé tesszük. A juhtúrót áttörjük, hozzákeverjük a tejföl felét, a tojásokat, a kevés vajban megfonnyasztott, apróra vágott kaprot, sóval ízesítjük. A tököt megtöltjük ezzel a masszával, a vékony szalonnaszeletekkel kívülről beborítjuk, és zsineggel rögzítjük. Középmeleg sütőben készre sütjük, a zsineget eltávolítjuk, és a tököt a szalonnával együtt felszeleteljük. A maradék tejfölbe kevés citromlevet és frissen vágott kaporlevelet keverünk. A kockára vágott főtt burgonyát kevés forró vajban megpirítjuk, ráöntjük a kapros tejfölt, jól átforrósítjuk, és a tököt ezzel a körettel kínáljuk.
Töltött sütőtök
1 kg sütőtök, 5-5 dkg brokkoli, gomba, póréhagyma, kukorica, paprika, paradicsom, kevés só, petrezselyem
A tököt hosszában félbevágjuk, és a magvait kikaparjuk. A tök aljára vágunk egy "talpat", hogy ne billegjen, majd sorban rárakjuk a zöldségeket. Sóval, finomra vágott zöldpetrezselyemmel és reszelt fokhagymával fűszerezett kukoricaolajjal meglocsoljuk (tetejére reszelt sajtot is szórhatunk). Forró sütőben megsütjük és azonnal tálaljuk.
Töltött tökkarikák
Hozzávalók: 1 hosszúkás zsenge tök, só, diónyi vaj, 2 vöröshagyma, 5 dkg margarin, 1 gerezd fokhagyma, 4 paradicsom, őrölt bors, 4 főtt tojás, 5 dkg reszelt sajt, 1 tojás
A tetejére: 2 dl tejföl, 1 csokor kapor
A tököt megmossuk, és héjastul 3-4 centi vastag karikákra vágjuk. Magját, belét kikaparjuk. Enyhén sós vízben kb. 5 percig főzzük, vigyázva, hogy kissé ropogós maradjon. ezután kivajazott tepsibe rakjuk. A megtisztított vöröshagymát fölaprítjuk, és a margarinon megfuttatjuk. A zúzott fokhagymát beleforgatjuk, majd a kockákra vágott paradicsomot is beledobjuk. Megsózzuk, megborsozzuk, és éppen csak addig pároljuk, míg a paradicsom leve el nem fő. a tojásokat kockára vágjuk, és a reszelt sajttal együtt a hagymás paradicsomba forgatjuk. a nyers tojást belekeverjük, és a masszát a tökkarikák üregébe púpozzuk. 1-1 evőkanálnyi kapros tejföllel meglocsoljuk. Sütőben közepes lánggal (180 fok, légkeveréses sütőben 165 fok) 15 percig sütjük.
Elkészítési idő: 45 perc
Tök rántva
Kirántott tök
Egy kb. 60 dekagrammos zsenge tököt mossunk meg, és hámozás után vágjuk 0,5 cm vastag szeletekre. Utána a Kirántott patisszonnál leírt módon járjunk el. Amíg a tök még zsenge, a magházat nem szükséges kivájni. Ha sütés közben fröcsköl a zsír, szórjunk bele kevés sót, amely felszívja a zöldségből kijutó nedvességet.
Rántott tök Anita módra
A tököt meghámozzuk, kettévágjuk, kiszedjük a belét, és ujjnyi vastag szeleteket vágunk belőle.
(Nem tudom, ti hogy szoktátok, én a patisszont előbb megmosom, majd kettévágom, kiszedem a belét, felszeletelem, és csak utána kezdem a szeleteket meghámozni, így sokkal könnyebben lehet vele boldogulni.)
A szeleteket sóval és citromlével ízesített vízben félpuhára főzzük.(Én soha nem szoktam megfőzni, csak besózni) Lecsurgatjuk, leszárítjuk, és enyhén megsózzuk. Lisztbe, sóval felvert tojásba és zsemlemorzsába forgatjuk, majd bő olajban kisütjük. Forrón tálaljuk, zöldségeket, rizst, tartármártást adunk mellé.
Rántott tökvirág
Olasz recept
Amikor a nap úgy perzseli az Örök Várost, hogy a Szent Péter téren az egyetlen hűvösebb hely az obeliszk árnya, az articsóka eltűnik a frittóból. Áldhatjuk a szerencsét, hogy nyomban akad helyettese: a tök virága. Leginkább a zsenge, még kibomlatlan bimbók alkalmasak a kirántásra.
A tökvirág, szemben a fritto eddig felsorolt alkotóelemeivel, nem "aranyozva" (dorato) kerül a tálra, vagyis nincs rajta lisztből és tojásból készült bunda, hanem csak lisztből és vízből való, amelynek pastella a neve.
Hadd jegyezzük meg nyomban: a víz helyettesíthető száraz (de nem savanyú!) fehérborral is, ez csak az étel javára szolgál. Az oly változatosan felhasználható frascati ebből a szempontból is felülmúlhatatlan.
Hozzávalók: tökvirág, 1 pohár langyos víz (ha tetszik, száraz fehérbor), 10 dkg liszt, 1-2 kanál olívaolaj, só, 1 tojás fehérje, 1 kis darab mozzarellasajt, 1 darabka sonka, citromszeletek.
Számítsunk minden 10 dkg lisztre egy pohár langyos vizet (vagy bort), amit egyszerre öntünk rá, és gyorsan elkeverjük, hogy ne rugalmas tésztaszerű massza képződjék, hanem folyékony pastella. Ehhez adunk 1 evőkanál olívaolajat, sót, majd közvetlenül a felhasználás előtt még egy tojás felvert habját.
A pastella legyen selymesen puha és folyékony!
Ebbe a masszába mártogatjuk bele a tökvirágokat, mielőtt a forró zsírba kerülnének.
Desszertek, sütemények, torták
Sült tökös rétes
Hozzávalók: 1 doboz mirelit leveles-vajas tészta, 50 dkg tisztán mért sült tök, 10 dkg mazsola, 5 dkg zabpehely, 1,5 dl tej, 1 tojás, fél citrom leve és reszelt héja, ízlés szerint méz, csipetnyi só.
A töltelékhez a zabpehelyre ráöntök 1 dl tejet és a felvert tojást. 15 percig pihentetem. Közben a mazsolát megmosom, szárát leszedem. A sült tököt villával összetöröm, összekeverem a mézzel és a citromlével, majd hozzáadom az áztatott zabpelyhet is. Citromhéjjal és sóval ízesítem. A felengedett tésztát két részre vágom. Lisztezett deszkán az egyik tésztadarabot kinyújtom, a szélére egy csíkban felkenem a tökös töltelék felét, majd szorosan felcsavarom. Két végét kissé összenyomom, hogy a töltelék ne folyhasson ki belőle. A másik tésztadarabot ugyanígy elkészítem. Tetejüket a megmaradt tejjel bekenem, és az előmelegített forró sütőben szép pirosra megsütöm. Még forrón felszeletelem.
Sütőtökbomba
300 g átpasszírozott sült tököt elkeverünk 2 ek. kakaóval, 1 rumaromával, ízlés szerint cukorral, 2 csomag vaníliás cukorral és annyi kókuszreszelékkel, hogy formálható masszát kapjunk. Kis gombócokat formálunk belőle, melyeket kókuszreszelékben megforgatunk, és fogyasztás előtt néhány órára a hűtőszekrénybe tesszük.
Sütőtökkrém 1.
Hozzávalók: 1 kis sütőtök (az úgynevezett sonkatök), fél dl narancslé (vagy vízzel hígított narancsszörp), 1 citrom leve és héja, 5 dkg mazsola, ízlés szerint méz, 1 evőkanál rum, csipetnyi só.
A tököt félbevágjuk, magházát kikaparjuk, majd sütőlemezre rakjuk. Előmelegített forró sütőben megsütjük. Közben a mazsolát átválogatjuk, megmossuk, szárát leszedegetjük, és kis tálkába rakjuk. Ráöntjük a kissé megmelegített narancslevet. A lében addig hagyjuk ázni, amíg a tök megsül. A citromot forró vízben megmossuk, letörölgetjük, majd a sárga héját lereszeljük. A sült tökhúst kivájjuk, és negyed részét a díszítéshez félretesszük. A mazsola leszűrt narancsos levével, a reszelt citromhéjjal, a rummal és 2-3 evőkanál mézzel turmixgép poharába tesszük, és habosra keverjük. Ezután citromlével kellemesen pikánsra ízesítjük. Csipetnyi sóval is fűszerezzük, majd az áztatott mazsolával összekeverjük. Kompótos tálkákban elosztjuk. A díszítésre félretett sült tököt kis kockákra vágjuk, amellyel körberakjuk a krémet. Néhány szem mazsolával és egy vékonyra szeletelt citromkarikával díszítve, a hűtőszekrényben megdermesztjük.
Sütőtökkrém 2.
45 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 50 dkg megsült édes tök, 5 dl tej, 2 dl tejszín, 2 evőkanál liszt, 2 egész tojás, 15-20 dkg cukor, fél citrom leve és reszelt héja, 2 szem összetört szegfűszeg, késhegynyi őrölt fahéj.
A sült tököt meghámozom, és villával pépesre zúzom. Egy deci tejbe beleszórom a fűszereket, és 5 percnyi forralás után leszűröm. Az egész tojásokat a cukorral habosra keverem, majd a lisztet is hozzávegyítve apránként felengedem a tejjel és a tejszínnel. Kis lángon, állandó keverés közben sűrűre főzöm, végül a citromlével ízesítem és belekeverem az összetört tököt. Ha kihűlt, habverővel kicsit felhabosítom, és jól lehűtöm.
Sütőtökkrém pohárban
(4 személyre)
Hozzávalók: 50 dkg jó puhára sült tök, 1 zacskó tejszínhabpótló por, 1 evőkanál porcukor, 1 zacskó vaníliás cukor, fél citrom leve és reszelt héja.
A tejszínhabport a zacskón lévő utasítás szerint jó keményre felverjük. A sült tököt villával egészen pépesre zúzzuk, összekeverjük a porcukorral és a vaníliás cukorral, hozzáadjuk a citromlevet és a reszelt citromhéjat, majd az egészet elkeverjük a tejszínhabbal. Talpas poharakban elosztjuk, és jól lehűtve kínáljuk.
Elkészítési ideje: kb. 15 perc.
Sütőtökös rakott palacsinta
(4 személyre)
Hozzávalók: 50 dkg sütőtök, 1 tojás, 25 dkg liszt, 4-5 dl szódavíz, fél dl olaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 2 dl tejföl, 5 dkg reszelt sajt.
A sütőtököt az előmelegített, forró sütőben szép barnáspirosra megsütjük, majd villával pépesre összetörjük. A tojást habosra felverjük, összekeverjük a liszttel, a szódavízzel és a tökpüré felével. Sózzuk, borsozzuk, majd a zúzott fokhagymát és az olajat is belekeverjük. A masszából 12-14 palacsintát sütünk, amelyeket rétegenként megkenünk a reszelt sajttal, a tökpürével, a tejföllel, valamint a sóval, borssal elkevert krémmel. Alufóliával befedjük, és a forró sütőben kissé átsütjük.
Cikkekre vágva tálaljuk, mint a tortát.
Elkészítési ideje: kb. 105 perc.
Sütőtökkrém
45 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 50 dkg megsült édes tök, 5 dl tej, 2 dl tejszín, 2 evőkanál liszt, 2 egész tojás, 15-20 dkg cukor, fél citrom leve és reszelt héja, 2 szem összetört szegfűszeg, késhegynyi őrölt fahéj.
A sült tököt meghámozom, és villával pépesre zúzom. Egy deci tejbe beleszórom a fűszereket, és 5 percnyi forralás után leszűröm. Az egész tojásokat a cukorral habosra keverem, majd a lisztet is hozzávegyítve apránként felengedem a tejjel és a tejszínnel. Kis lángon, állandó keverés közben sűrűre főzöm, végül a citromlével ízesítem és belekeverem az összetört tököt. Ha kihűlt, habverővel kicsit felhabosítom, és jól lehűtöm.
Sütőtöktorta
A tésztához: 12 dkg finomliszt, 5 dkg fagyos vaj és 7 dkg fagyos margarin, 1 ek. porcukor, csipetnyi só, 3-4 ek. jéghideg víz
A töltelékhez: 1,5 kg sütőtök, 5-10 dkg barnacukor, 2 dl tejszín, csipetnyi só, 1-1 késhegynyi őrölt fahéj, tört szegfűszeg, gyömbérpor
A tálaláshoz: 2 dl tejszín, 1 ek. porcukor
A tésztához valókat gyorsan összegyúrjuk, és a hűtőszekrényben egy óráig pihentetjük.
Ez alatt a tököt kimagozzuk, alufóliába csomagoljuk, és a forró sütőbe tolva megsütjük, de vigyázzunk, nehogy a széle megpiruljon! Ez után kicsomagoljuk, meghámozzuk, és a húsát langyosra hűtve pépesítjük: tisztán kb. egy kiló legyen. A legegyszerűbb a tejszínnel és a cukorral turmixgépben simára verni. Őrölt fahéjjal, szegfűszeggel és gyömbérporral ízesítjük. A tésztát akkora kerek lappá nyújtjuk, hogy kibélelhessünk vele egy pie - vagy tortaformát, de pereme is legyen, és a tökpürét belesimítva, a forró sütőbe tolva megsütjük. Hidegen, tejszínhabbal adjuk asztalra.
Sütőtöktorta mazsolás mákkrémmel
Hozzávalók: 1 kg dércsípte sütőtök, 20 dkg darált mák, 10 dkg kristálycukor, 5 dkg mazsola, 2 db szép alma, 1 db citrom és 1 db narancs reszelt héja, 1/2 l tej, kevés tejszínhab, néhány citromfűlevél
A sütőtököt hagyományos módon negyedeljük, magjától és belsejétől megtisztítjuk, majd középmeleg sütőben puhára sütjük. Közben tejes cukorszirupot készítünk a mazsolával, amiben a darált mákot puhára főzzük, hozzáadva a narancs és a citrom reszelt héját, valamint hozzáreszelve a tisztított almákat és apró kockákra vágott narancs húsát. A sült tökök belsejét porcelán- vagy üvegtálra kikaparjuk, majd villával pépessé törjük, és a felét kis tortaformába töltjük. Rétegezve rákenjük a mákkrémet és tetejét a maradék sütőtökpürével zárjuk. Néhány órára 2-3 Celsius-fokos hűtőszekrényben jól lehűtjük, és utána szeletelve, tejszínhabrózsával és citromfűlevéllel díszítve tálaljuk. Még finomabb, ha köré meggy- vagy egyéb pikáns ízű gyümölcsmártást kínálunk.
Sülttöktorta tejszínhabbal
90 perc
Nehézség: 2
Hozzávalók: 25 dkg linzertészta, 1 kg nyers, sütnivaló tök, 1 zacskó vaníliás cukor, fél citrom leve, 3 evőkanál porcukor, 3 evőkanál pörkölt dió, 3 dl tejszín, 5 dkg étcsokoládé, 1 evőkanál zselatinpor.
Először elkészítem a tölteléket. A nyers tököt egészen vékony szeletekre vágom vagy legyalulom. A tejszínből kemény habot verek, majd a kevés vízben megáztatott és átszűrt zselatint belekeverem a habba. A tésztát kerek lappá nyújtom, és egy tortaformát kibélelek vele. A tököt belenyomkodom a formába, majd sűrűn beszórom a porcukorral kevert vaníliás cukorral, és citromlével meglocsolva közepesen meleg sütőben megsütöm. A formában hagyom kihűlni. Ezután rákenem a zselatinos tejszínhabot, rászórom a pörkölt diót és rácsorgatom a közben felolvasztott, de már kihűlt csokoládét. A hűtőszekrényben jól megdermesztem a tetején lévő tejszínes csokoládét.
Téli tökös rétes
(2 rúd)
Hozzávalók: 1 csomag réteslap, 50 dkg nyers sütőtök (tisztán mérve), 10 dkg zsemlemorzsa, 1 dl tejföl, 1 tojás, fél dl olaj, 1 zacskó vaníliás cukor, csipetnyi só, ízlés szerint porcukor.
A tisztított, nyers sütőtököt az almareszelő durva fokán lereszeljük. A tejfölt és a tojást habosra keverjük, majd összekeverjük a reszelt tökkel. Ez után annyi zsemlemorzsát adunk hozzá, hogy ne folyjon a töltelék. Megsózzuk, kevés cukorral és a vaníliás cukorral összekeverjük. A réteslapokat szétszedjük, kettőt (vagy hármat, aszerint, hogy hány lapból áll) egymásra terítünk, és olajjal megkenjük. A szélére egy csíkban, egyenletesen ráhalmozzuk a töltelék felét, majd összecsavarjuk. A rétesrúdat óvatosan átcsúsztatjuk az olajjal megkent sütőlemezre, ezután a másik rétest ugyanígy elkészítjük. Mindkettő tetejét bekenjük kevés olajjal, és az előmelegített forró sütőben pirosra sütjük. Még melegen felszeleteljük, és desszertként tálaljuk.
Elkészítési ideje: kb. 60 perc.
Tök longdrink
Hozzávalók: 4-6 mentalevél, 1 tojásfehérje, 5 dkg porcukor, 1,7 kg puha húsú tök, 22 dkg cukor, 2 db vaníliarúd belseje, 2 db zöld citrom leve és finomra reszelt héja, 3,5 dkg friss őrölt gyömbér, 2 dl narancslé, 35 dkg megmosott áfonya.
A mentát a finomra vert tojásfehérjében megmártjuk, majd porcukorral meghintjük. Előmelegített sütőben, a sütőlapon, 1 órán át 70 °C-on szárítjuk. A tököt pucoljuk, magozzuk, hasábokra vágjuk, és kockákra vágjuk. 15 dkg cukorral, s a vaníliabelsővel 20 percig lágyan, fedő alatt pároljuk. A zöld citrom levét, héját, a gyömbért és a narancslevet hozzákeverjük, majd 45 percre a fagyasztóba tesszük. A maradék cukrot olvasztjuk, és az áfonyát 2 percig benne pároljuk. A longdrinket előhűtött pohárba töltjük, majd 20 percre a hűtőbe tesszük. Áfonyával és mentalevéllel szervírozhatjuk.
Elkészítési idő: 25-30 perc
Tökmagtorta
Hozzávalók (8 szelethez) 30 dkg porcukor, 6 tojássárgája, 30 dkg tisztított, darált tökmag vagy napraforgómag, 25 dkg dió, vagy mandula, 2 alma, 3 evőkanál zsemlemorzsa, 3 evőkanál rum, 1 citrom reszelt héja
A tepsi kikenéséhez: vaj, liszt
A cukrot a tojások sárgájával habosra keverjük. A darált tökmaggal, dióval, a megreszelt almával és a zsemlemorzsával összekeverjük. A rummal és a reszelt citromhéjjal ízesítjük. Kivajazott, kilisztezett gyűrűformába töltjük, és előmelegített sütőbe tolva, a közepesnél erősebb lánggal (190 fok, légkeveréses sütőben 170 fok) 20-25 percig, illetve tűpróbáig sütjük. Citrommázzal bevonva tálaljuk.
Elkészítési idő: 45 perc
Tökös béles
Negyed kiló gyalult tököt lesózunk, rövid állás után kinyomkodunk, majd cukorral, kaporral ízesítve, negyedkilónyi túróhoz keverjük.
A kész réteslapokat olvasztott vajjal kenegetve egymásra teregetjük. A felére rárakjuk a tökös túrót, majd a tészta második felét ráhajtjuk.
A tetejét átkenjük olvasztott vajjal, és előmelegített sütőben mérsékelt tűzön halványpirosra sütjük. Tejmártást készíthetünk hozzá a tálaláshoz.
Tökös-mákos kunkori
1/2 kg rétesliszt, 1 tojás, olaj, csipet, só, 1 evőkanál ecet, 40 dkg mirelit tök, 25 dkg mák, 20 dkg porcukor, 2 csomag vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja, 2 dl tejföl
A tököt galuskaszűrőbe tesszük, és szobahőmérsékleten kiolvasztjuk. A lisztet átszitáljuk, majd megszórjuk egy csipet sóval, és mélyedést készítünk a közepébe. Beleütjük a tojást, majd fokozatosan hozzákeverünk egy evőkanál olajat, és bő két deci langyos vízben elkeverve az ecetet. Kb. fél óra alatt lágy tésztát dagasztunk belőle, amely sima, és elválik a kéztől meg a gyúródeszkától. Négy egyforma cipóra osztjuk a tésztát, és meleg edénnyel letakarjuk egy fél órára. A kiolvadt tököt összekeverjük darált mákkal, közben cukorral, citromhéj reszelékkel és vaníliás cukorral ízesítjük. A pihentetett cipókat abroszon egyenként kihúzzuk, vagy nyújtófával jó vékonyra kinyújtjuk, és megtöltjük töltelékkel. Kis kanállal tejfölt pöttyözünk a töltelékre, majd a két szélét kissé felhajtjuk. Az abrosz segítségével nem túl szorosan feltekerjük a rétest, majd kézzel kissé megnyújtjuk, és csigavonalba feltekerve a tepsibe rakjuk. A tetejét megkenjük olajjal, és közepes hőmérsékletűre előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt megsütjük.
Elkészítési idő: kb. 2 óra
Jó tanács: A tésztát túl sokáig sem szabad pihentetni, fél óra letelte után takarjuk ki, és dolgozzunk gyorsan a cipókkal, nehogy a többi kiszáradjon.
Tökös-mákos rétes 1.
50 perc
Nehézség: 2
Hozzávalók: 1 csomag réteslap, 10 dkg darált mák, 40 dkg sült tök, 20 dkg porcukor, 1 dl tejföl, 1 egész tojás, 1 citrom reszelt héja, 5 dkg vaj, csipetnyi só.
A darált mákot összekeverem a tejföllel, a reszelt citromhéjjal, a porcukorral, a sóval, majd hozzáadom a meghámozott és villával szétnyomott sült tököt. Alaposan összekeverem, és megkóstolom, elég édes-e. A tökös-mákos rétes csak édesen jó! Az előkészített réteslapokat (kettőt egymásra téve) kevés olvasztott vajjal meglocsolom, és a felvert tojással bekenem. Ezután rákenem a tökös-mákos tölteléket, majd összecsavarva, kikent sütőlemezre teszem. A másik rétest is ugyanígy készítem el. Mindkettő tetejét meglocsolom az olvasztott vajjal és előmelegített, forró sütőbe téve, közepes lángon megsütöm. Kihűlve teszem tányérra a felszeletelt rétest.
Tökös-mákos rétes 2.
Hozzávalók: 80 dkg gyalult tök, 16 dkg porcukor, fél citrom héja és a fél citrom, 2 g fahéj, 5-6 szem szegfűszeg, 12 dkg mák, 3 dkg zsemlemorzsa, 2 csomag réteslap, 8 dkg vaj, 8 dkg mazsola, 5 dkg vaníliás porcukor, só.
A legyalult tököt gyengén megsózzuk, és 15 percnyi állás után jól kinyomkodjuk, megszórjuk 8 dkg porcukorral. Reszelt citromhéjat, kevés citromlevet, őrölt fahéjat és darált szegfűszeget teszünk hozzá, és jól elkeverjük. 8 dkg cukorból, a darált mákból és az átszitált zsemlemorzsából keveréket készítünk.
A réteslapot kiterítjük, gyengén megkenjük olvasztott vajjal, majd rászórjuk a fele mennyiségű mákkeveréket.
Erre terítjük az előkészített tököt, amelyre rászórjuk a megmaradt mákot és a mazsolát. Lazán feltekerjük, sütőlemezre tesszük, tetejét olvasztott vajjal megkenjük és előmelegített sütőbe tolva, szép pirosra megsütjük. Felszeleteljük, és vaníliás porcukorral meghintve kínáljuk.
Elkészítési idő: 45 perc
Tökös-mákos torta
Hozzávalók:
A tésztához: 30 dkg liszt, 20 dkg vaj, 10 dkg porcukor, 2 tojássárgája, 1 csipet só, 1/2 citrom reszelt héja, 1/2 csomag vaniliás cukor.
A töltelékhez: 1 kg tök, 1 dl tej, 20 dkg kristálycukor, 25 dkg mák, 1 csomag vaniliás cukor, 1/2 citrom reszelt héja, 3 dkg mazsola, fahéj.
Elkészítés:
1. A lisztet a vajjal, a porcukorral, a tojássárgájával, valamint a sóval, a reszelt citromhéjjal, és a vaniliás cukorral omlós tésztává dolgozzuk össze.
2. Egy tortaformát kibélelünk a tésztával, megszurkáljuk, elősütjük.
3. A legyalult tököt belekeverjük a felfőzött cukros tejbe a mákkal együtt. Hozzáadjuk a vaniliás cukrot, a reszelt citromhéjat, a mazsolát, és a fahéjat, majd az egészet lehűtjük.
4. Az elősütött tésztalapba öntjük a tölteléket, és a maradék tésztából készített fedőlappal a formát lezárjuk.
5. Tetejét megkenjük a felvert tojással. 160-180 fokos sütőben kb. 15-20 percig sütjük.
Felszeletelve, porcukorral meghintve tálaljuk.
Tökös rétes
Hozzávalók: 1 doboz mirelit leveles-vajas tészta, 50 dkg megsütött tök (tisztán mérve), ízlés szerint méz, kevés citromlé, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, 10 dkg mazsola, csipetnyi só, 1 tojás, kevés tej.
Először elkészítem a rétes töltelékét. A sült tököt villával összetöröm, majd összekeverem a mézzel, a citromlével, a reszelt citromhéjjal és a megmosott, leszárazott mazsolával. Sóval ízesítem, s végül belekeverem a nyers, felvert tojást. A felengedett tésztát lisztezett deszkán olyan vékonyra nyújtom, amennyire csak lehetséges, és a szélére egy csíkban felkenem a tökös tölteléket. Szorosan felcsavarom, majd a hosszú rudat két részre vágom, így könnyebben elfér majd a sütőlemezen. Tejjel megkenem a tetejét, és az előmelegített, forró sütőben szép világosbarnára megsütöm. Csak akkor vágom fel, ha teljesen kihűlt.
Saláták
Burgonyasaláta sütőtökkel
Hozzávalók: 50 dkg héjában főtt burgonya, 40 dkg sütőtök (tisztán mérve), 4 dl kefir (vagy joghurt, esetleg aludttej), 2 db savanykás, aromás alma, 1 nagy fej lilahagyma, 1 evőkanál mustár, 1 teáskanál paradicsompüré, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött fekete bors.
A sütőtököt előmelegített forró sütőben szép pirosbarnára megsütöm, majd ha már nem forró, a turmixgép poharába téve péppé zúzom. A tökpürét összekeverem a kefirrel, a mustárral, a paradicsompürével, a sóval és a borssal. A meghámozott burgonyát vékony karikákra vágom és belekeverem a tökös mártásba. A hagymát tisztítás után hajszálvékony karikákra metélem és megsózom. Tízpercnyi állás után a megmosott, kicsumázott, és apró kockákra aprított héjas almával együtt a mártásba keverem. Jól lefedve legalább fél napig érlelem a hűtőszekrényben. Tálalás előtt még egyszer átkeverem és pirított kenyérszeletkékkel teszem az asztalra.
Elkészítési ideje: kb. 80 perc.
Majonézes töksaláta
(4 személyre)
Hozzávalók: 50 dkg nem nagyon puhára sütött tök, 2 fej vöröshagyma, 2 db savanyú, aromás alma, 1 dl majonéz, 2 dl tejföl, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál porcukor, 1 mokkáskanál paradicsompüré.
Először a mártást készítjük el: a majonézt simára keverjük a tejföllel, megsózzuk, megborsozzuk, belekeverjük a paradicsompürét és a porcukrot. Az almákat megmossuk, kicsumázzuk, és héjastól kis kockákra vágva rögtön belekeverjük a mártásba. A megtisztított vöröshagymát ugyancsak kockákra aprítjuk, majd forrásban lévő vízbe beletéve, az újraforrástól számított három percig főzzük. Ezután leszűrjük, és belekeverjük a majonézes almába. A sült tököt felkockázzuk, és óvatosan, hogy ne nagyon törjön, beleforgatjuk a salátába. Lefedve, legalább három órára betesszük a hűtőszekrénybe, hogy az ízei jól összeérjenek. Pirított kenyérszeletkékkel tesszük az asztalra.
Elkészítési ideje: kb. 35 perc.
Mustáros töksaláta
Hozzávalók: 80 dkg kemény húsú tök, 7,5 dkg friss torma, 2 db birsalma, 5 dl fehér borecet, 6,5 dl almabor, 20 dkg barna nádcukor, só, 7,5 dkg mazsola, 2 evőkanál szemes bors, 4-5 babérlevél, 4,5 dkg mustármag.
Elkészítése: A tököt vékonyan meghámozzuk, kimagozzuk, felezzük (a fiatal, Hokkaido töknél a héját is megehetjük, más fajtánál meg kell pucolnunk), a húsát 4 cm nagy darabokra vágjuk. A tormát mossuk, hámozzuk, és nagyon vékony szeletekre vágjuk. A birsalmát pucoljuk, felezzük, a magot kivágjuk, és az almát 2-3 cm vastag hasábokra vágjuk. Az ecetet, az almabort, a nádcukrot és a sót felforraljuk. A tormát és a tököt hozzáadjuk. Körülbelül 4 percig főzzük, utána hozzáadjuk a birsalmát, és még 2 percet főni hagyjuk, majd a mazsolát, a szemes borsot, a babérlevelet és a mustármagot beletesszük. Óvatosan üvegbe töltjük, és 80 °C-os forró vízfürdőben dunsztoljuk. 20 perc eltelte után légmentesen zárjuk le.
Töksaláta 1.
Hozzávalók: 1 kg fiatal spárgatők, tejfölös öntet, 200 g paradicsom, só, 1 csokor kapor
A legyalult tököt enyhén sózzuk, állni hagyjuk. Ha kissé összeesett, elkeverjük a tejfölös öntettel. Apróra vágott kaporral megszórva, paradicsomszeletekkel díszítve kínáljuk.
2 dl tejfölt elkeverünk 1 tojássárgával, 2 ek. mustárral, ízlés szerint sózzuk, cukrozzuk, ecettel vagy citromlével ízesítjük. Kerülhet bele kevés paprikakrém, paradicsompüré vagy törött bors is.
Töksaláta 2.
1. nap: Egy nagyobb edényben összekeverünk 3 kg megtisztított reszelt tököt, 2 bögre hagymakarikát és 1 bögre sót. 24 órát állni hagyjuk.
2. nap: Az egészet átmossuk. Leszűrt levébe beleöntünk 3.5 bögre vizet, borecetet és cukrot, 4 kk. curryport, 1/2 kk. őrölt fekete borsot, összekeverjük, felfőzzük, majd forrón ráöntjük a tökre. Letakarjuk, és ismét 24 órát állni hagyjuk.
3. nap: A levét leöntve újra felfőzzük, visszaöntjük a tökre, majd letakarva, 24 órán át, állni hagyjuk.
4. nap: Az egészet 2 percig főzzük, forrón üvegekbe rakjuk, pici olajat öntünk a tetejére és lezárjuk.
Nagyon pikáns ízű saláta.
Kompótok, lekvárok
Ananászbefőtt tökből
Hozzávalók: 2 kg. hámozott nagyon gyenge tök, 5 evőkanál kristálycukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 dl. citromlé, 4 dl. ananász szörp.
Elkészítése: A tököt apró kockára vágjuk, aztán összekeverjük a többi hozzávalóval, majd felöntjük vízzel, hogy ellepje. Egy napot állni hagyjuk. Másnap felfőzzük, a forrástól számított 15 - 20 percig forraljuk, utána állni hagyjuk. Mikor kihűlt, 4 dl. ananász szörpöt ráöntjük, 1 mokkáskanál szalicilt hozzá keverünk, majd üvegekbe rakjuk. Már ekkor is fogyasztható, de finomabb, ha egy hétig áll.
Ananászkompót tökből
Előkészítés: 50 perc + 24 óra Nehézség: 1
Hozzávalók: 2 kg kockára vágott tök, 3 dl ananászszörp, 1 dl citromlé, 2 csomag vaníliás cukor, 5 evőkanál cukor, kevés nátrium - benzoát,
Elkészítése: A hozzávalókat keverjük össze, és hagyjuk állni 24 órát. Majd főzzük meg, de ne teljesen puhára, s csak kihűlés után töltsük az üvegekbe.
Ananászos töklekvár
Hozzávalók: 1 kg spárgatök, 1 kis doboz ananászkonzerv, 1 dl citromlé, 1 kg kristálycukor, 2 evőkanál zselatinpor. Egyszerűen elkészíthető.
Elkészítése: A tököt megtisztítjuk, magos belét eltávolítjuk, húsát almareszelő durva fokán lereszeljük. Befőzőlábosba rakjuk. Hozzáadjuk a nagyon apróra összevágott ananászt a levével együtt. Ráöntjük a citromlevet, és kis lángon addig főzzük, amíg a tökreszelék üvegessé nem válik. Rászórjuk a kristálycukrot, és folytonosan kevergetve addig főzzük, amíg a cukor egészen fel nem oldódik, és a lekvár be nem sűrűsödik. A zselatinporra fél dl hideg vizet öntünk, és egészen kis lángon, állandó keverés közben folyósra melegítjük, majd a lekvárba öntjük. Alaposan elkeverjük, és néhány percnyi főzés után tűzforrón az előre elkészített üvegekbe töltjük. Szorosan lekötjük, és 24 órára száraz gőzbe tesszük.
Megjegyzés: A tök teljesen átveszi az ananász ízét, és kellemes, pikáns lekvárt kapunk, amit ugyanúgy használhatunk, mint a többi lekvárt.
Citromdzsem tökkel
Elkészítése: Egy kg megtisztított, legyalult spárgatököt elkeverünk 80 dkg cukorral, és ha már egy kevés levet eresztett, a tűzre tesszük, és állandóan keverve 10-15 percig forraljuk. Három-négy megmosott, megtörölt citromot héjastól megreszelünk, a megmaradt belső hártyáját apróra vágjuk, a magokat eltávolítjuk, a citromot a tökhöz keverjük, és együtt még néhány percig főzzük. Kisebb üvegekbe öntjük, a tetejére egy kevés benzoesavas nátriummal elkevert cukrot szórunk, és csak akkor kötjük le, ha teljesen kihűlt.
Finom tökbefőtt
1 kg spárgatök, 30 dkg kristálycukor, 1 rúd vanília, 6-8 szegfűszeg, 1 teáskanál citromsav, szalicil
A meghámozott, kimagozott spárgatököt a kockacukornál valamivel nagyobb kockákra összevágom (hogy mutatósabb legyen, recés élű késsel szelem, vagy kiszúróval formázom). A tököt fazékba teszem, és annyi erős citromsavas vizet öntök rá, hogy jól ellepje. Kb. fél óra állás után hozzákeverem a cukrot, az ízesítőket, és forráspontig felfőzöm. Ha felforr, leveszem a tűzről, és hűvös helyen pihentetem egy napig. Még két napon keresztül a fonásig való hevítést megismétlem, de a harmadik forralás után már üvegekbe rakom. Késhegynyi tartósítószert szórok minden üveg tetejére, lekötöm, és száraz gőzben hagyom kihűlni.
Sütőtökkompót
Hozzávalók: 80 dkg sütőtök, 6 dkg cukor, 2 dl almalé, 2 citromkarika, fél citrom leve, 5 dkg mazsola, 2 szegfűszeg
A meghámozott sütőtököt 2 cm-es kockákra vágjuk. A tökdarabokat egy szűrőben 2 percre forró vízbe merítjük. A cukorból karamellt készítünk, az almalével felengedjük és kb. 8 dl tök főzőlevet is öntünk hozzá. Beletesszük a citromkarikákat, a tököt és a szegfűszeget, 10 percig kis lángon forraljuk, végül a mazsolát is beleszórjuk. A kompótot citromlével ízesítve, behűtve kínáljuk.
Tökdzsem
A spárgatököt meghámozzuk, magját kikaparjuk, húsát mokkacukor nagyságú kockákra vágjuk. Tálba tesszük és minden kiló tökhöz 50 dkg cukrot, 1 citromot ( a reszelt héját és a levét ) és egy mokkáskanálnyi reszelt gyömbért teszünk. Egy napig állni hagyjuk, a képződő levét leöntjük, felforraljuk, majd a tökkockákat beletéve sűrűre főzzük. Üvegekbe töltjük, lekötjük, és szárazgőzbe rakjuk. (Szerintem, kell bele valamilyen tartósító is)
Tökkompót
A meghámozott, kimagozott tököt közepes kockákra vágjuk és lemérjük. Annyi citromlével elkevert vizet öntünk rá, hogy ellepje, majd minden kiló tökhöz 30 dkg cukrot adunk, 1 rúd vaníliával és 6-8 szegfűszeggel ízesítjük. Közepes tűzön roppanósan puhára főzzük, majd jól lehűtjük.
Tök mustban főzve
A meghámozott, kikapart tököt ujjnyi darabokra vágjuk, és néhány órára citromos vízbe tesszük. Édes, friss mustot forralunk, beletesszük a lecsöpögtetett tököt és kb. 10 percig forraljuk. Ezután szűrőkanállal kiszedjük a mustból, és üvegekbe rakjuk. A musthoz hozzáadunk 1 darabka vaníliát, néhány citromkarikát, és egy darabka fahéjat, kevés szegfűszeget és addig forraljuk, amíg kb. felére nem sűrűsödik. Forrón a tökre öntjük, lekötjük, és száraz gőzbe rakjuk.
Tökbefőtt
Hozzávalók: 1 kg főzni való tök, 1 kg cukor, 1/2 rúd vanília.
Elkészítése: Az érett tököt megtisztítjuk, vékonyra vágjuk, gyenge ecetes vízben megabáljuk. Szirupot készítünk kis vaníliával, a gyümölcsöt beletesszük, és addig főzzük, míg az üveges nem lesz. Azután a tűzről levesszük, és a levében 3 napig állni hagyjuk, levét minden nap újra felforralva. Harmadik forralásnál a szirupot sűrűre főzzük, a gyümölcsre öntjük, lekötözzük, és a kihűlésig leborítva hagyjuk.
Tökdzsem
Elkészítése: A spárgatököt meghámozzuk, magját kikaparjuk, húsát pedig mokkacukor nagyságú kockákra vágjuk. Tálba tesszük, és minden kg tökre 50 dkg cukrot, 1 citrom reszelt héját és levét és egy mokkáskanálnyi reszelt gyömbért keverünk. Egy napig állni hagyjuk, a képződő levet leöntjük, felforraljuk, majd a tökkockákat beletéve sűrűre főzzük. Üvegekbe töltjük, lekötjük, és száraz gőzbe rakjuk.
Töklekvár 1.
Hozzávalók: 2 kg főzőtök (tiszta tökhús körülbelül 1,5 kg), 1 kicsi citrom sárga héja, 1,25 kg kristálycukor, 1,5 dl 10%-os ecet, 4 szem szegfűszeg, 1 mokkáskanál őrölt gyömbér. Kissé munkaigényes. Olcsó.
Elkészítése: A tököt meghámozzuk, magos belét kikaparjuk, a tökhúst váltott vízben gondosan megmossuk. Lecsöpögtetjük, kisebb darabokra vágjuk, és lábosba rakjuk. Rászórjuk a fűszereket, meglocsoljuk 0,5 dl vízzel, és fedő alatt, gyakori kevergetés közben puhára főzzük. Ezután levével együtt szitán áttörjük, vagy péppé turmixoljuk. A cukrot nagyon tiszta lábosba szórjuk, ráöntjük az ecetet és 1,5 dl vizet, majd folytonos keverés közben felforraljuk. Habját leszedegetjük, és addig főzzük, amíg mézszerűen folyós nem lesz. A szirupba beleöntjük a tökpürét, és folytonosan kevergetve lekvár sűrűségűre főzzük. Egyetlen percig sem lehet magára hagyni, mert keverés híján leég. Ha már olyan sűrű, hogy a fakanálról nagy darabokban esik a lábosba, kiforrázott üvegekbe töltjük, és lazán lefedjük. Amikor teljesen kihűlt, légmentesen lekötjük, és a víz forrásától számított 30 percig nedves gőzben csírátlanítjuk. A gőzölőfazékban hagyjuk kihűlni, ezután szárazra töröljük, és végleges helyére állítjuk.
Megjegyzés: Különleges, olcsó lekvár, amelynek íze vetekszik a legfinomabb gyümölcsökével is. Gyömbér helyett ízesíthetjük őrölt fahéjjal vagy narancshéjjal, minden esetben más lesz a zamata. Ugyanúgy használhatjuk, mint más lekvárokat.
Töklekvár 2.
Hozzávalók: (1,5 literhez): 25 dkg szárított sárgabarack, 1,2 kg puha húsú tök, 2 db vaníliarúd belseje kikaparva, 0,5 liter narancslé, 1 db narancs finomra reszelt héja, 3 evőkanál citromlé, 0,5 kg kristálycukor.
Elkészítése: A barackot negyedeljük. A tököt meghámozzuk, kimagozzuk, hasábokra vágjuk. 75 dkg tököt lemérünk. és 2 cm nagy kockákra vágjuk. A barackot, a tökkockákat, a vaníliabelet és a narancslevet összekeverjük, és fedő alatt 20 percig főzzük, míg puha nem lesz. Utána püré állagúvá keverjük, majd a narancshéjat és a citromlevet a cukorral együtt hozzáadjuk. Főzés közben keverjük, míg forrni kezd. 3 perc után azonnal vegyük le a főzőlapról, és tegyük üvegbe. Zárjuk le az üveget. Hidegen három hónapig eláll.
Tök mustban
Hozzávalók: 1kg tök, 2 l must, 1/2 rúd vanília, 6-8 szem szegfűszeg, 3 db fahéj
Elkészítése: A gyenge, sütni való, vagy esetleg főzni való tököt héjától és belétől megtisztítjuk, tetszés szerint feldaraboljuk, 1/2 napra ecetes vízbe rakjuk, utána jól lemossuk. Sűrűre főzött musttal, leöntjük, és addig főzzük, míg a tök üveges lesz. Négy napig állni hagyjuk, akkor levét leszűrjük, vaníliával, szegfűszeggel, fahéjjal újra felforraljuk, a gyümölcsre öntjük és lekötözzük.
Tök mustban főzve
Elkészítése: A meghámozott, kikapart tököt ujjnyi darabokra vágjuk, és néhány órára citromos vízbe tesszük. Édes, friss mustot forralunk, beletesszük a lecsöpögtetett tököt és kb. 10 percig forraljuk. Ezután szűrőkanállal kiszedjük a mustból, és üvegekbe rakjuk. A musthoz hozzáadunk 1 darabka vaníliát, néhány citromkarikát, és egy darabka fahéjat, kevés szegfűszeget és addig forraljuk, amíg kb. felére nem sűrűsödik. Forrón a tökre öntjük, lekötjük, és száraz gőzbe rakjuk.
Eltevések
Ázsiai módra eltett tök
Hozzávalók: (2 literhez): 1,5 kg apróbb úritök, 2 evőkanál só, 4 evőkanál cukor, 4 szál citromfű, 75 g friss gyömbér, 1 db citrom, 5 db piros chili paprika, 7,5 dl szűrt gyümölcslé, 5 dl ecet, 2 db kicsi fahéjrúd, 2 teáskanál kardamom, 5 db csillagánizs, 1 teáskanál őrölt paprika.
Elkészítése: A tököt felezzük, magozzuk és hámozzuk. A gyümölcshúst 5 cm-es darabokra vágjuk, a darabokat sózzuk, cukrozzuk, majd 2 órát hagyjuk állni. A citromfüvet 7 cm-es hosszú darabokra vágjuk, és hosszában felezzük. A gyömbért hámozzuk, és vékony szálakra vágjuk. A citromot szeleteljük. A chilit kicsit pároljuk. A szűrt gyümölcslében és az ecetben a citromhéjat, a chilit, a fahéjat, a kardamomot, a csillagánizst és az őrölt paprikát főni hagyjuk. A tököt a főzethez adjuk, és 5 percig főzzük benne, majd egy tiszta üvegbe átöntjük. 80 °C-os forró vízben dunsztoljuk. Körülbelül 20 perc múlva légmentesen zárjuk le az üveget.
Ecetes tök (főzeléknek)
60 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: Gyalult tök, tetszés szerinti mennyiségben, ízlés szerint só és ecet, kapor
Elkészítése: A gyalult tököt besózom, majd 30 percnyi várakozás után gyengén kinyomkodom. Ezután hideg vízbe teszem, pár perc után lecsöpögtetem. Ha más majdnem száraz, tiszta, kiforrázott üvegekbe töltöm. Cukros-ecetes vizet forralok, és teljesen kihűtöm, majd ráöntöm a tökre. Beleteszek megmosott kaprot, majd az üveget szorosan lekötöm és kidunsztolom. 20 perc múlva lezárom alatta a tüzet, és a fazékban hagyom kihűlni. Felhasználáskor a levének felét kiöntöm, hogy a főzelék ne legyen nagyon savanyú.
Édes-savanykás tök
Elkészítése: Egy nem túl érett spárgatököt tisztítsunk meg, hámozzuk meg és vájjuk ki a magját. A megtisztított rész kb. 1 kg tökhús legyen. Ezt vágjuk fel kb. 2x2 cm-es kockákra, vagy kis gömböket is vájhatunk karalábé-vájóval. Fél liter borecetbe tegyünk 1 kg cukrot, 1 fahéjat, 2-3 csillagánizst, 2-3 babérlevelet, 6-7 szem kardamomot, kevés őrölt gyömbért, 4-5 szem szegfűszeget, 1 kávéskanál fekete borsot, és forraljuk fel. A tökdarabkákat négy adagban, szűrőkanállal 2-2 percig ebbe az oldatba merítve, előfőzzük. Lecsöpögtetve tegyük a tököt egy, nagyobb edénybe vagy üvegbe, és öntsük le sziruppal. Egynapi húzatás után öntsük le az oldatot, főzéssel csaknem a felére sűrítsük be. A tökdarabkákat ezután üvegekbe rakva öntsük le ezzel a forró felöntő lével. Azonnal zárjuk le az üvegeket celofánnal vagy csavaros tetővel, tegyük másnapig száraz gőzbe. Hűvös kamrában tároljuk.
Mustban főtt sütőtök húsok mellé
Elkészítése: A sütőtököt felszeleteljük, belső magos részét és külső héját levágjuk úgy, hogy csak a sárga bele maradjon. Ezt kb. kétujjnyi kockákra daraboljuk, és 15 percre meszes vízbe rakjuk (3 liter vízbe egy diónyi meszet teszünk). Ezután többször váltott hidegvízben jól átmossuk. Egy liter mustot lábosba öntünk, 8-10 szem borsot, egy kávéskanálnyi sót teszünk hozzá, felforraljuk, és annyi tökkockát teszünk bele, amennyit a must ellep. Csak addig főzzük, amíg a tökbe egy fogpiszkálót könnyen beleszúrhatunk, ne legyen túl puha. A mustban hagyjuk kihűlni. Ezután üvegbe rakjuk, a tetejére egy borsónyi benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük, és hűvös helyre tesszük. Nem kell kigőzölni.
Savanyított tök
45 perc Nehézség: 1
Hozzávalók: Zsenge spárgatök, tetszés szerinti mennyiségben, ecet, cukor, só, kapor, mustármag, szemes bors, fokhagyma, torma, ízlés szerint, tartósítószer
Elkészítése: A tököt meghámozom, félbevágom, magházát kidobom, és a tököt ujjnyi vastag hasábokra vágom. Jól besózom, és 4 órán keresztül hagyom állni. Ezután a sóból gyengén kicsavarom és tiszta, kiforrázott üvegekbe teszem. Közérakok egy-egy babérlevelet, megtisztított tormahasábot, megmosott, lecsöpögtetett kaporszálat, néhány szem borsot és mustármagot. Ecetet, vizet, cukrot forralok (kellemesen savanykásnak kell lennie), belekeverek néhány gerezd tisztított és bevagdalt hagymát, majd tűzforrón ráöntöm a tökre. Tetejére szórok egy késhegynyi benzoesavas nátriumot, és légmentesen lekötöm. Száraz gőzben hagyom kihűlni. Finom és olcsó savanyúság.
Tök cukorban
A tököt legyaluljuk, és enyhén ecetes vízben áztatjuk, ettől ugyanis kemény marad. 1 kg tökhöz 80 dkg cukrot és 2 dl vizet számítva vaníliával ízesített szirupot főzünk. A tököt a szirupban felfőzzük, leszűrjük, aztán félre tesszük. Másnap a szirupot beforraljuk, a tökre öntjük és félretesszük. Ezt 3 napon keresztül ismételjük, végül üvegekbe rakjuk, lekötjük, és száraz gőzbe tesszük.
Tök fűszeresen
A megtisztított tököt 2 ujjnyi darabokra vágva besózzuk, 1 napig állni hagyjuk. 1 l. vízhez 1 dl ecetet, 2 fej hagymát, kevés szemes borsot, 1 babérlevelet teszünk, felforraljuk a tök levével együtt, és ha kihűlt az üvegekbe rakott tökre öntjük. A tök közé tegyünk 1-2 szelet tormát. Letakarva hűvös helyen 1 hétig állni hagyjuk, ekkor a levét leöntjük, néhány szem mustármaggal felforraljuk, és ha kihűlt, a tökre öntjük, és az üvegeket lekötjük.
Tök ecetben 1.
Elkészítése: A gyalult tököt gyengén besózzuk, ha kezd levet ereszteni, kinyomjuk, és vízzel leöblítve lecsurgatjuk. Közben gyengén ecetes vizet forralunk, és hagyjuk kihűlni. A lecsurgatott tököt tiszta konyharuhára tesszük, és másik ruhával jól leszárítjuk, aztán üvegekbe rakjuk úgy, hogy az üveg háromnegyed részéig teljen meg. Az üvegeket nyakig felöntjük a kihűlt ecetes vízzel, erősen lekötjük és kb. 10 percig gőzöljük.
Tök ecetben 2.
Elkészítése: A tököt meghámozzuk, kimagoljuk, és a húsát legyaluljuk. Üvegekbe töltjük, mindegyikbe 2-3 szál kaprot dugunk, és a csapból vizet engedünk rá. Minden üvegbe egy kanál 10%-os ecetet öntünk, majd csavaros tetővel lezárjuk, és 15-20 percig gőzöljük. Megsózni nem szabad, tartósító nem kell hozzá.
Tök fűszeresen
Elkészítése: A meghámozott tök belét, magját kikotorjuk, és a húsát 2 ujjnyi darabokra vágva gyengén besózzuk. Egy napig állni hagyjuk, az eresztett levét nem öntjük ki. Egy liter vízhez 1 dl ecetet, 2 fej hagymát, kevés szemes borsot, egy babérlevelet teszünk, felforraljuk a tök levével együtt, és ha kihűlt, az üvegekbe rakott tökre öntjük. A tök közé tegyünk 1-2 szelet tormát. Az üvegeket letakarva hűvös helyre állítjuk. Egy hét múlva a levet leöntjük, néhány szem mustármagot teszünk hozzá, újra felforraljuk, és ha kihűlt, a tökre öntjük. Az üvegeket lekötözzük, és a kamrába tesszük.
Tök gőzölve 1.
Elkészítése: A gyenge főznivaló tököt megtisztítjuk, belét kiszedjük, meggyaluljuk, lesózzuk, és egy éjjelen át, állni hagyjuk. Másnap reggel kinyomva, lazán üvegbe rakjuk, tetejére szalicilt teszünk, és gyenge ecetes vízzel leöntjük, lekötjük, kigőzöljük.
Tök gőzölve 2.
Elkészítése: A meghámozott, kibelezett tököt egy tiszta konyharuhára gyaluljuk, rövid ideig szikkadni hagyjuk. Üvegbe tesszük, közepére jól megmosott zöld kaprot gyömöszölünk. Egy liter vizet 2 dkg sóval felforralunk, amikor kihűlt, a tökre öntjük, a tetejére késhegynyi szalicilt vagy benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük, és 10 percig gőzöljük.
Tök gőzölve 3.
Elkészítése: A legyalult tököt egy konyharuhára tesszük, és rövid ideig szikkadni hagyjuk, majd üvegekbe tesszük, úgy hogy a közepére egy pár szál zöld kaprot is teszünk. 1 l. vizet 2 dkg sóval felforralunk, amikor kihűlt a tökre öntjük, a tetejére késhegynyi szalicilt vagy benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük, és 10 percig gőzöljük.
Tök normadiai módon
Elkészítése: Ehhez vegyünk 2 kg magjától megtisztított, hámozott fehér spárgatököt. Vágjuk kb. 2 cm széles szeletekre, majd ismét aprítva 2 cm kockákra. Vegyünk 1/2 liter gyümölcsecetet és 1/2 liter almabort vagy almalevet. Ehhez adjunk 50 dkg cukrot, forraljuk fel. Forráskor tegyük bele szűrőkanállal a tökkockákat, kb. 5 percig forraljuk. Kiszedve és lecsöpögtetve rakjuk üvegekbe (ez a mennyiség kb. 4 db 1 kg-os üvegbe elég). Minden üvegbe tegyünk egy kis darabka fahéjat.
A felöntő lébe adjunk 1 evőkanál szemes borsot, 1 evőkanál mustármagot, 1 kávéskanál szegfűszeget, 1 kávéskanál sót. Az egészet jól forraljuk fel. A fűszerekről leszűrve, töltsük forrón az üvegekbe rakott tökkockákra, mindegyikre öntsünk egy kávéskanál almapálinkát, zárjuk azonnal légmentesen. Tároljuk lehetőleg hűvös, és sötét, kamrában. Legalább 1 hónapig húzassuk így az üvegekben, csak azután kezdjük fogyasztani. Sült és főtt húsokhoz, marhahúshoz, főtt csirkéhez is kitűnő köret.
Tök savanyítva
Elkészítése: A gyalult tököt besózzuk, egy kevés timsót is szórunk rá, és 30 percig állni hagyjuk. Ezután gyengén kicsavarva hideg vízbe tesszük, kissé átmossuk, és most már jól kifacsarva üvegekbe tesszük, közben gyengén sózzuk. Az üvegeket nem kell egészen teletenni, nehogy a képződő lé kifolyjon belőle. Az üvegeket szorosan lekötözzük, és egy hétre, a napra vagy meleg helyre tesszük. Ezután már a kamrába rakhatjuk.
Tök sóban
Elkészítése: A tököt meghámozzuk, belét kiszedjük, legyaluljuk, és jól besózva 1-2 órán át, állni hagyjuk. Azután kicsavarjuk, és egy széles szájú üvegbe jó szorosan benyomkodjuk úgy, hogy az üveg aljára sót, 2-3 ujjnyi tököt, sót és ismét tököt teszünk; a legfelső réteg só legyen. Lekötjük, és hűvös helyre tesszük. Használat előtt a tököt többször váltott hideg vízben jól ki kell áztatni.
Tök tárkonyosan
Elkészítése: A tököt meghámozzuk, kimagozzuk, és húsát vastagabb csíkokra vágva, reszelt vöröshagymával, tárkonnyal, és apróra vágott kaporral összekeverjük. Ízlés szerint sós - cukros - ecetes vizet készítünk, amibe szemes fekete borsot dobunk. A tököt belerakjuk, és vigyázva, nehogy szétfőjön, felforraljuk. Forrón üvegekbe töltjük, tetejére csipetnyi tartósítót szórunk, és száraz dunsztba tesszük. Főzeléknek használjuk.
Tök uborka módra
Elkészítése: A zsenge spárgatököt meghámozzuk, magját kikaparjuk, és a húsát ujjnyi darabokra vágva besózzuk. Néhány órai állás után, amikor már levet enged, a sóból kivesszük. Néhány szál kaporral, babérlevéllel, pár szem egész borssal és mustármaggal rétegezve üvegbe rakjuk. Ízlés szerint hígított ecetet forralunk cukorral, szeletelt hagymával, tormaszeletekkel (sózni nem kell, mert a tök elég sós). Az ecetet forrón a tökre szűrjük, a tetejére egy késhegynyi benzoesavas nátriumot szórunk, lekötjük, és száraz gőzbe rakjuk.
Tökvariációk Gyurcsi módra
Akik nyár óta a csatin vannak, talán emlékeznek rá, hogy töktúltengésben szenvedek. Egyébként feldolgoztam vagy 150-200 kiló sütőtököt, és még a legnagyobb, a kb. 25 kilós király (Jimy névre hallgat) még hátravan. Általában kéthetente vágunk tököt.
Álltában félbevágom, kimarkolom a belét, egyik felét feldarabolom és berakom a sütőbe, a másik felét kétujjnyi csíkokra vágom. A vékony csíkokról vékonyan le lehet vágni a haját. A külső 2 cm-t felaprítom ananász, vagy más kompótnak, - lásd Gusztikáné világbajnok receptjét - a belső, puhább részéből és a magház egy részéből pedig többféle kaja készül:
Maggal együtt megfőzve, bezöldségelve, fűszerezve fínom marhahúsleves. Mikor megfőtt, zöldséget kivenni, levet leszűrni, zöldségeket visszatenni. Nyáron jobb, mint a húsleves, mert eláll, rengeteg benne a vitamin, nagyon finom, és vegások is ehetik. Bármilyen tökből, patisszonból, cukkíniből megcsinálható!
A magot nagyon sós vízben addig főzöm, míg a fehér foltok szürkék nem lesznek. Ilyenkor már belül is sós. Utána elfőzöm a levét, és vagy a gázon - kavargatás mellett - megpirítom, vagy jénaiban, fedő nélkül, a mikróban kiszárítom, egy-két percenként kivéve, átforgatva, ha megszáradt, mehet rá a fedő, addig pirítom, amíg neki nem áll pattogni, kinyílni. Marha sok sört meg lehet rá inni!
A lágy magházat és a kivágott puha részeket - ami a kompóthoz nem kell - húsdarálón ledarálom. Nem baj, ha egy éjjel hagyom kicsurogni a levet. A darálék egy részét cukorral keverem, isteni pitét lehet belőle csinálni, sárgadinnye ízű.
Ugyanez a darálék fasírtnak is jó, de akkor nem kell külön beáztatni a zsemlyét, az kiveszi a tökből a levet. Kicsit erősebben lehet fűszerezni, mint a rendes fasírtot. A darálékból kb. 90 dekához teszek egy paradicsomsűrítményt, 20 dkg. sót, és jó sok - kávédarálón megdarált - cseresznyepaprikát, őrölt borsot. Ez olyan, mint az Erős Pista. Fiúk, a kávédarálásnál gumikesztyűt használjatok, mert különben minden pisilés emlékezetes lesz napokig! Ezt a darálót egyébként nem nagyon érdemes másra használni... A kész trutyit jó alaposan át kell keverni, mert a só tartósít. Levesbe, pörköltbe nagyon jó, szendvicshez is, de a sót az ízesítésnél bele kell kalkulálni! Közben a tök másik része megsült. Amit nem ebben a formába esztek meg, azt villával össze kell törni, - olyan lesz, mint a krumplipüré, csak sárga. Célszerű nagy szitába tenni, és hagyni, kicsurogni. A leve kis édesítés után kitűnő üdítő.
Ha kb. ugyanannyi lisztet keversz hozzá, meg teszel bele tojást, kevés borsot, sót, nagyon szép nokedli szaggatható belőle. Finom és szép sárga, és ettem, pörkölthöz és tojásos nokedlinak, nagyon finom.
Ha a pürét elkezded úgy fűszerezni, mint a padlizsánkrémet, (fokhagyma, bors, só, étolaj, stb.) nagyon finom és vitamindús szendvicskrémet kapsz, én margarinos dobozokban szoktam a mélyhűtőben tartani.
A vas tagfalú részekből szoktam vágni néhány félcentis szeletet, amit ki lehet rántani, és az is nagyon jó. Kicsit több sót vesz fel, mint a hús. Szóval, ha az ember a sütőtököt megsüti és megeszi, akkor éri a tök a legkevesebbet. Ahogy más dolgok kiváltására használom, egyre többet- és többet ér!
És most a kompót, ez már nem idézet, az eredetit Gusztikáné - ugyan, mi lehet vele?! - írta: 2 kiló kockára vágott tök, cukkini, patisszon, stb -, 10 evőkanál cukor, 1 zacskó vaniliás cukor, 1 dl. citromlé. 4 dl. ananászszörp. Összefőzni, éppen csak, üvegbe, és kész. A tökféle minél zöldebb, annál jobb.
|