Tejtermékek házilag
Sajtkészítés házilag
Sokan azt gondolják, hogy a sajtot elkészíteni csak valami nagy hozzáértéssel és hosszú ceremóniával lehet.
Az ilyen tévhitek eloszlatására, álljon itt néhány recept a házi sajtkészítés területérõl:
Érlelt sajt
15 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 l nagyon sűrű tejföl, 1 teáskanál rum, 1 púpozott teáskanál só, 1 mokkáskanál őrölt fehér bors
Elkészítése: A tejfölbe belekeverem az összes hozzávalót, majd egy vasalóval fertőtlenített, tiszta, ritka szövésű vászonzacskóba öntöm a masszát és felakasztom egy szögre. Aláteszek egy tálat, hogy a savó belecsöpöghessen. Langyos helyen (konyhában) 4-5 napig hagyom lógni, ez alatt az idő alatt az összes savó kicsurog belőle. Ez után a zacskóból kivéve jól átgyúrom, és tetszés szerinti formába tömöm. Tetejére nehezéket teszek, és egy hétig érlelem. Ezután hűtőszekrényben tárolom. Tetszés szerint lehet fogyasztani vajjal, hagymával. Rendkívül finom!
Fehér sajt
Egészen más jellegű sajt, mint a "sárga sajt". Ezt inkább valami nagyon összetömörített túrónak neveznem, bár mégis inkább sajt. Persze a tömörségen itt is lehet variálni. Minél többet készíti el az ember, annál jobban rájön majd, hogy milyen fortélyai vannak a készítésnek.
Elkészítése: 3 Liter tejben oldjunk fel 1 púpozott evőkanál sót! Közben melegíthetjük is, hiszen a következő mozzanat úgyis az, hogy felforraljuk a tejet. Közben odakészíteni: 1/2 dl. 10%-os ecet + szűrő (nagylukú tésztaszűrőben pelenkavászon, vagy géz) amikor zuborogva forr a sós tej, akkor szabad beleönteni az ecetet, FOLYAMATOS kavargatás közben.
Amikor a tej kicsapódott, el lehet zárni a tüzet alatta. Addig, amíg meleg az anyag, le kell szűrni, mire lecsöpög és kihűl, addigra szeletelhető kemény "sajt" lesz. A keménysége attól függ, hogy milyen gyorsan csöpög le. Ezt alapvetően a szűrővel lehet szabályozni.
Ez a sajt hőre nem lágyul, nem olvad meg, alapvetően nem is reszelhető, viszont 1-2 napos hűtőben tárolás után, mégis meg lehet próbálni, reszelni.
Próbáljátok ki ezt is, szinten finom. Ízesíthetitek tetszés szerint az elkészítés során. Én, speciel a "sárga sajtot" jobban szeretem, de ez is nagyon jó tud ám lenni!
Fokhagymás sajt, túróból
Hozzávalók: 20 dkg túró, 20 dkg krémtúró, 20 dkg vaj, 2 dkg só, 1 csomó metélőhagyma, 2 g durvára őrölt bors, 2 dkg fokhagyma.
Elkészítése: A túrót szitán áttörjük, hozzáadjuk a bors kivételével a többi anyagot, és jól összedolgozzuk, hűtőben megdermesztjük. A már alakítható masszából kis golyókat formázunk, és a durvára őrölt borsban megforgatjuk. Egy-két napig érleljük a hűtőben.
Házilag készíthető sajt
Elkészítése: 1 liter aludttejet kb. 70 °C -ra melegítjük. / 70 °C -os amikor az első buborékok megjelennek. /
Ezt hagyjuk testmelegre /30 - 40 °C / visszahűlni, majd erről az írót öntsük le úgy, hogy kb. 1 dl visszamaradjon. Az így kicsapódott anyaghoz hozzákeverünk 25 dkg. Sovány túrót, majd mindegy 2 dkg. Füstölt, vagy márvány sajtot, továbbá egy kávéskanál Vegetát. Természetesen a hozzátett sajtot le kell reszelni. Az így elkészített masszát le kell turmixolni, hogy sima kenhető legyen. Az egészet nagyon kis lángon állandó keverés mellett addig melegítjük, míg bugyborékolni nem kezd. Ezután hozzá tesszük a 2-3 dkg. Vajat, vagy margarint. Ha kissé többet adunk hozzá, akkor lágyabb kenhetőbb lesz. Megkeményedés előtt kevés őrölt köménymaggal, szerecsendióval, de ízlés szerint mással is /őrölt dióval, darált sonka, kolbász maradékkal, aprított nyers gombával, zellerrel stb. / ízesítjük.
Az egészet tegyük hűtőbe, a kocka sajtokhoz, hasonló konzisztenciájú, de még kenhető állapotú sajtot nyerünk. Ez a mennyiség elég egy háromtagú családnak tízóraira, négy-öt napra.
A mennyiséget, az ízesítést az igényeknek és alkotó szándéknak megfelelően lehet változtatni.
Házisajt 1. (tejfölből)
Elkészítése: Elkészítése: A tejfölt szobahőmérsékletre melegítem, átkeverem, majd egy tüllkendőbe kötöm. Hűvös helyen 24 órára felfüggesztem, hogy a savója kicsöpöghessen. Sót, köménymagot, paprikát, borsot, reszelt sajtot, zöldfűszereket tehetek bele.
Házisajt 2. (Boursin)
Hozzávalók: 2 liter tej, 1 kg tehéntúró, 10 dkg vaj, 2 tojás, 3 dkg zsír, 1 TK só, 1 TK szódabikarbóna, 3 gerezd fokhagyma, õrölt bors, kakukkfû
Elkészítése: A tejet a túróval együtt felforralom, állni hagyom majd egy sûrû szûrõn lecsepegtetem. A vajat felolvasztom, sózom, beleteszem a túrót. Lassú tûzön felforralom, beleteszem az ízesítõket, leveszem a tûzrõl és belekeverem a tojást és a szódabikarbónát (ettõl lesz lyukacsos), majd egy kizsírozott formába öntöm. Kihûlés után kiborítom.
Házisajt 3. (tejbõl + túróból)
Hozzávalók: 1 liter tej, 1 kg tehéntúró, 5 dkg vaj, 1 tojás, 1 ek. só, 1/2 tk szódabikarbóna, köménymag, petrezselyemzöld
Elkészítése: A tejet a túróval együtt felforralom, állni hagyom majd egy sûrû szûrõn lecsepegtetem. A vajat felolvasztom, sózom, beleteszem a túrót. Lassú tûzön felforralom, beleteszem az ízesítõket, leveszem a tûzrõl és belekeverem a tojást és a szódabikarbónát (ettõl lesz lyukacsos), majd egy kizsírozott formába öntöm. Kihûlés után kiborítom.
Házisajt 4. (íróból)
Elkészítése: Írónak nevezzük azt a folyadékot, amit akkor kapunk, mikor a tejszínbõl kiköpüljük a vajat. Az írót testmelegre melegítem, miközben a sajt különválik a savótól. Hûvös helyen 24 órára felfüggesztem, hogy a savója kicsöpöghessen. Kiváló, kenhetõ, sajtot kapok. Ízlés szerint fûszerezhetõ.
Házisajt 5. (tej + író)
Elkészítése: A tejet kevergetve felforralom. Mikor felforrt, leveszem a tûzrõl és belekeverem az írót. Addig pihentetem, míg sajtgöbök nem keletkeznek. Szûrõn átszûröm, hogy a savója kicsöpöghessen. Vágható sajtot kapok. Ízlés szerint fûszerezhetõ.
Házisajt 6. (tej + kefir)
Elkészítése: A tejet kevergetve felforralom. Mikor felforrt, leveszem a tûzrõl és belekeverem a kefirt. Addig pihentetem, míg sajtgöbök nem keletkeznek. Szûrõn átszûröm, hogy a savója kicsöpöghessen. Vágható sajtot kapok. Ízlés szerint fûszerezhetõ.
Házisajt 7. (kefírsajt)
Elkészítése: A kefirt állandóan kevergetve testmelegre melegítem, miközben a sajt különválik a savótól. Hûvös helyen 24 órára felfüggesztem, hogy a savója kicsöpöghessen. Nagyon puha sajtot kapok, ami hasonló, mint a francia Boursin. Ízlés szerint fûszerezhetõ fokhagymával, borssal és zöldfûszerekkel.
Házisajt 8. (tej + joghurt)
Elkészítése: A tejet kevergetve felforralom. Mikor felforrt, leveszem a tûzrõl és belekeverem a joghurtot. Addig pihentetem, míg sajtgöbök nem keletkeznek. Szûrõn átszûröm, hogy a savója kicsöpöghessen, ez nem tart sokáig. Vágható sajtot kapok. Ízlés szerint fûszerezhetõ.
Házisajt 9. (joghurtsajt)
Elkészítése: A joghurtot állandóan kevergetve testmelegre melegítem, miközben a sajt különválik a savótól. Hûvös helyen 24 órára felfüggesztem, hogy a savója kicsöpöghessen. Puha, savanyú sajtot kapok.
Házisajt 10. (citromos tejsajt)
Hozzávalók: 1 liter tej, 1 citrom leve.
Elkészítése: A citromlével elkevert tejet felmelegítem, de nem forralom, miközben a sajt különválik a savótól. Ekkor leveszem a tûzrõl és pihentetem, míg a savó sárgás színezetet nem kap. Amennyiben ez nem következne be, úgy még egyszer felmelegítem. Hûvös helyen pár órára felfüggesztem, hogy a savója kicsöpöghessen.
Házisajt 11. (borecetes tejsajt)
Hozzávalók: 1 liter tej, 5 ek. borecet (5 %-os).
Elkészítése: A borecettel elkevert tejet felmelegítem, de nem forralom, miközben a sajt különválik a savótól. Ekkor leveszem a tûzrõl és pihentetem, míg a savó sárgás színezetet nem kap. Amennyiben ez nem következne be, úgy még egyszer felmelegítem. Hûvös helyen pár órára felfüggesztem, hogy a savója kicsöpöghessen.
Házisajt 12.
Hozzávalók: 1/2 liter csökkentett zsírtartalmú tej, 25 dkg tehéntúró, 6 dkg olvasztott margarin, 1 tojás, 1/2 tk. szódabikarbóna
Ízesítőnek: tört köménymag, vagy petrezselyemzöld + metélőhagyma, vagy piros arany
Elkészítése: Lábosba öntjük a tejet, belemorzsoljuk a tehéntúrót, és felforraljuk. Egy percnyi főzés után szűrőbe öntjük, és lecsöpögtetjük. A visszamaradt túróba belekeverjük az olvasztott margarint, majd ha kihűlt, a gyengén felvert tojást és a szódabikarbónát is, ezután a tűzre visszatesszük. Beleszórjuk az ízesítőt, és nagyon gyenge lángon addig keverjük, amíg az egész összeáll. A masszát vízzel kiöblített formába nyomkodjuk (jó, ha szögletes dobozformát használunk), és a hűtőszekrényben legalább egy napig dermesztjük. A formából kiborítva tetszés szerint felszeleteljük. Kb. 40-45 dkg-nyi sajtot kapunk a fenti masszából.
Elkészítési ideje: kb. 30 perc.
Házisajt 13.
25 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 50 dkg tehéntúró, 10 dkg vaj, ízlés szerint só, őrölt fehér bors, őrölt köménymag
Elkészítése: Serpenyőbe teszem a szétmorzsolt tehéntúrót és a vajat, majd állandóan kevergetve addig melegítem, amíg a túró és a vaj összeolvad. Azután megsózom, rászórom a fűszereket, kissé összedolgozom (ízlés szerint más fűszerekkel is készíthető, pl. zúzott fokhagymával, kaporral, tárkonnyal stb.), majd alufólia tálkákba vagy egyéb kis formába beöntöm, és jól összetömörítem. Ha kihűlt, lefedem, és a hűtőszekrényben érlelem 3 napig. Ezután fogyasztható.
Házisajt 14.
45 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 50 dkg tehéntúró, 1 l tej, 6 dkg vaj, 1 csokor kapor, 2 gerezd fokhagyma, 1-1 csapott teáskanál só és őrölt fehér bors, késhegynyi szódabikarbóna, 1 tojás
Elkészítése: A tejet felforralom, és a szétmorzsolt tehéntúrót beleteszem. Még egyszer felforralom, majd szitán (vagy tésztaszűrőben) lecsöpögtetem. A visszamaradt szilárd részt 5 dkg vajjal állandóan kevergetve kis lángon addig főzöm, amíg az egész nyúlósra nem olvad. Ekkor hagyom kihűlni, majd összekeverem a fűszerekkel, a finomra metélt kaporral, a szódabikarbónával, a tisztított, zúzott fokhagymával és beledolgozom a tojást. A maradék vajjal kikenek egy kerek tűzálló tálat vagy lábost, és a sajtmasszát beleöntöm. Jól belenyomkodom, és ha teljesen hideg, akkor letakarva a hűtőszekrényben dermesztem egy napig. Ezután deszkájára borítom és szikkasztom 24 órán át. A következő napon már fogyasztható. A fűszereket tetszés szerint változtatni is lehet.
Házisajt 15.
Hozzávalók: 1 liter tej, 1/2 kg túró, 10 dkg vaj, 2 tojás, 2-3 dkg. zsír, 1 púpos kiskanál só, 1 csapott kiskanál szódabikarbóna,
Ízesítésnek: zúzott fokhagyma, őrölt kömény, törött bors, kakukkfű, vagy édesnemes paprika.
Elkészítése: Felmelegítjük a tejet, és a túrót belekeverve, egyet forraljuk, majd a tűzről lehúzzuk. Tíz percig állni hagyjuk, majd tésztaszűrőn lecsepegtetjük. Egy nagyobb lábasban felolvasztjuk a vajat, beleöntjük a túrós masszát és megsózzuk. Mérsékelt tűzön, állandóan kevergetve forraljuk. Amikor már nyúlóssá vált, ismét lehúzzuk a tűzről és hozzáadjuk a tojásokat. Végül belekeverjük a szódabikarbónát - ez húzza fel könnyűvé - és jól kizsírozott jénai tálkába öntjük. Ha kihűlt, deszkára borítjuk, és úgy szeleteljük. Az ízesítőanyagok valamelyikét a tojással egyszerre adjuk a sajtmasszába.
Köményes érlelt sajt (Lett recept)
Hozzávalók: 1 kg túró, 1 dl tejföl, 1 ek. kömény.
Elkészítése: A túrót áttöröm, elkeverem a tejföllel és a köménymaggal. 10 db kúpalakú sajtokat gyúrok belõle, majd pergamenpapírba csomagolom. Egy idõ után áttetszõ penészréteg alakul ki a sajtokon. Mikor keményre száradtak, lereszelem õket. A parmezán sajt méltó északi versenytársa.
Panír (indiai friss sajt)
Hozzávalók: fél kg csana (lásd túrókészítés)
Elkészítése: A csanát benne hagyom a tüllkendõben, és a lecsöpögést követõen egy ferde deszkára teszem. Tetejére egy másik deszkát, arra pedig többkilónyi nehezéket. Amint az összes savó kifolyt, kész a panír.
Sajt házilag
Elkészítése: Legjobb a házi tej, féltartós vagy tartós tej használata kizárva! 1 liter tejet felforralunk, 1 csapott evőkanál sóval (illetve ki milyen sósan szereti).
Ha felforrt beleteszünk 1 evőkanál 20 %-os ecetet és tovább rotyogtatjuk kavarás mellett. Ezután húsleves szűrőn leszűrjük, és olyan formába rakjuk, amiben jól le tudjuk préselni. Tetszés szerint a formába tétel előtt ízesítő anyagokkal összedolgozhatjuk a masszát. (pl. köménymag, füstölt kolbász darabkák stb.) Hűtőszekrénybe tesszük. Kihűlés és megfelelő préselés esetén könnyen szelhető és reszelhető is.
Sárga sajt
Elkészítése: 1/2 Kg túrót, valamint bő 1/2 Liter tejet összeturmixolunk, ezt edénybe tesszük, és NAGYON PICI lángon melegítjük, közben természetesen kavargatjuk. ha lehet, akar folyamatosan is. Lassan ki fog csapódni a fehérje. Amikor teljesen kicsapódik, ez az egész összeturmixolt folyadék már inkább grízes - nyúlós masszává változik (nem tejföl, hanem savószerű) Amikor ezt az állagot mar felvette az anyag, elzárhatjuk a tüzet alatta.
Szúnyoghálószerű szűrőn GYORSAN átszűrni, jól lecsöpögtetni, ADDIG, MIG MELEG A MASSZA.
Ezután a masszát TEFLON edénybe rakjuk, majd 1 teáskanál sót + 6 dkg bármilyen KOCKAMARGARINT (fontos, hogy nem csészéset, mert az vizesebb) + 1 mokkáskanál szódabikarbónát hozzáadunk. Most már NAGY lángon, FOLYAMATOSAN GYORSAN (!) keverve addig főzzük, amíg ebből a grízes - nyúlós masszából egybefüggő, edénytől elváló nyúlós anyag nem lesz. Ezután vízzel kiöblített (vagy alufóliával kibélelt) bármilyen formába tesszük a nyúlós masszát, és amikor már annyira kihűlt, hogy hűtőbe tehető, akkor teljes áthűlésig hűtőben tároljuk ---> ettől tömörebb lesz.
A sajt, sárga színű, hőre olvadó / nyúlós, reszelhető sajt lesz. Ízesíteni is lehet az elkészítés során, pl. kolbászdarabkák, vegeta, meg amit el tudtok hozzá képzelni.
Szódabikarbónás sajt
Hozzávalók: 1/2 kg tehéntúró, 1/2 l tej, 12 (6) dkg vaj, 2 kávéskanál szódabikarbóna, ízlés szerint só, fűszerek.
Elkészítése: A túrót a tejjel felfőzzük, majd leszűrjük. Vajjal, sóval és a fűszerekkel kikeverjük, és formába öntjük. 1-2 napig meleg helyen a formában hagyjuk.
Tejfölsajt
Hozzávalók: 1 l jó kemény tejföl, 2 csapott kávéskanál só, 2 csapott kávéskanál cukor, ízlés szerint köménymag vagy piros paprika.
Elkészítése: A tejfölt egy napig meleg helyen tartjuk. A sóval, cukorral és a fűszerrel összekeverjük, szalvétába öntjük, és gömbölyűre kötjük. Hideg helyen felakasztva lecsöpögtetjük. Kb. 2 nap múlva tányérra helyezzük.
Trappista sajt készítése
Elkészítése: 1 l tejben megfőzünk 1/2 kg tehéntúrót, kissé hagyjuk kihűlni, majd leszűrjük. Hozzáadunk 6 dkg olvasztott Ráma margarint, 1 tojást, 1 csapott kávéskanál szódabikarbónát, 1 csapott kávéskanál sót és jól kikeverjük. Újból felfőzzük majd rövid hűlés után folpackkal bélelt formába öntve, hűtőbe tesszük.
Túrósajt I.
Hozzávalók: 1 kg tehéntúró, 6 dkg vaj, 1 dkg só.
Elkészítése: A túrót egy tálon szétmorzsoljuk, szalvétával letakarjuk. 4-5 napig meleg helyen (konyhában) gombásra érleljük.
Meg-megkeverjük. Ha jó érett szaga van, a vajat egy lábasban felolvasztjuk beletesszük a vajat, és a sót és állandóan kevergetve tésztává főzzük. Úgy nézzen ki, mint a jó kemény szilvalekvár.
Ha felemeljük a kanállal, és nyúlósan csepeg, megáll, ráül a kanálra, elkészült. 1/2 l-es kizsírozott lábasba öntjük. Ha jól kihűlt, 1 percre forró vízbe állítjuk a lábast és kiborítjuk egy tányérra.
Ha a formája megmaradt, akkor sikerült. Szellős helyen hetekig eláll.
Túrósajt II.
Elkészítése: 1 kg savótlan tehéntúrót egy tálban szétmorzsolunk, szalvétával letakarjuk. 4-5 napig gombásra érleljük, közben néhányszor megkeverjük.
Ha jó érett illata van, 5-10 dkg VAJAT felolvasztunk egy lábasban, beletesszük a túrót, 1 dkg sót és állandóan kevergetve kis lángon (mivel könnyen leragadhat, vízfürdőn szoktam) "tésztává" főzzük. 1/2 literes lábast (lehet nagyobb űrtartalom is, de ne legyen széles) jól kivajazunk, és beleöntjük a sajtot. Ha teljesen kihűlt, 1 percre forró vízbe mártjuk az edényt, és egy tányérra kiborítjuk. (Lehet fóliával is bélelni, akkor egyszerűbb.)
Ha a formája megmarad, akkor sikerült, ha nem, akkor még főzni kellett volna és, ha kedvünk van hozzá, meg is tehetjük. De így, lágyabban is finom. Szellős helyen hetekig eláll.
Ötletek:
Ha 1 késhegynyi szódabikarbónát keverünk a már majdnem, készre főtt sajthoz, kissé lyukacsosabb lesz, egyébként elég tömör.
Egy nagyon pici Pálpusztai, vagy más hasonló sajtot keverhetünk hozzá főzéskor, így intenzívebb íze lesz.
Juhsajt készítése
Gomolya
Elkészítése: A juhtejet lassú tűznél ernyősre melegítjük, tejoltóval beoltjuk, azonnal levesszük a tűzről. Kb. fél óra alatt megalszik. Ha kihűlt, kanállal összetörjük, 5 perc múlva sajtruhába öntjük. Tálban kerekre formálgatjuk és kiakasztjuk a levegőre csurogni. Kb. 4-5 nap alatt készül el.
Juhsajt házilag
25 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 50 dkg juhtúró, 1 l tej, 6 dkg vaj, 1 db tojás, 1 kis vöröshagyma, 1-1 mokkáskanál só és őrölt köménymag, késhegynyi szódabikarbóna
Elkészítése: Ugyanúgy készítem, mint a Házisajt, 14-et.
Fûszerezett krémsajtok házilag
Fokhagymás kapros krémsajt
Hozzávalók: 20 dkg házisajt, 3 gerezd fokhagyma, 1 ek apróra vágott friss kapor, 1 tk só.
Elkészítése: A fokhagymát jól elpürésítem a sóval (ez segíti a folyamatot), a kaporral és alaposan összekeverem a krémsajttal. Hûtõszekrényben legalább fél napig hagyom, hogy az ízek összeérjenek.
Fokhagymás krémsajt
Hozzávalók: 20 dkg házisajt, 5 gerezd fokhagyma, 1 tk só.
Elkészítése: A fokhagymát jól elpürésítem a sóval (ez segíti a folyamatot) és alaposan összekeverem a krémsajttal. Hûtõszekrényben legalább fél napig hagyom, hogy az ízek összeérjenek.
Krémsajt, I.
5 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 l tejföl, 1 csapott evőkanál só
Elkészítése: A tejfölt a sóval összekeverem és a műanyag, vagy üvegedénybe töltöm. 1 napig állni hagyom hűvös helyen (hűtőszekrényben). Ezután tüll- vagy vászonzacskóba öntöm, és ugyancsak hűvös helyen felakasztom. Aláteszek egy tálat, hogy a lecsurgó levét felfoghassam. 24 óra múlva egy tiszta deszkára teszem zacskóstul, ráborítok egy tányért, és legalább 4 kg-os súllyal lenyomtatom. (Ha kissé ferdére állítom a deszkát, a krémsajt leve jól csuroghat.) Újabb 24 óra múlva a krémsajtot kiveszem a zacskóból, vizes kézzel jól összegyúrom, és tetszés szerinti formába simítom. A hűtőszekrényben három napig érlelem, ezután fogyasztható. Rendkívül finom, és legalább egy hétig eláll! (Ha nem eszik meg előbb!)
Krémsajt, II.
10 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 25 dkg teljesen friss tehéntúró, 5 dkg friss vaj, 2 púpozott evőkanál sűrű tejföl, csipetnyi só és csipetnyi porcukor
Elkészítése: A vajat felolvasztom, hozzáteszem az áttört tehéntúrót és a tejfölt, valamint a sót és a cukrot, majd keverőgéppel (vagy kézi habverővel) teljesen simára keverem. Szorosan beletömködöm egy szögletes formába néhány óráig érlelem a hűtőszekrényben.
Krémsajt III.
Hozzávalók: 1 liter sűrű tejfölhöz adjunk 1 kk. sót, kk. porcukrot!
Elkészítése: Néhány óra múlva tegyük nedves vászonba, csepegtessük le! Ha elkészült (1 nap) különféle fűszerekkel ízesíthetjük.
Azonnal fogyasztható. Ha részekre osztjuk és vajazott zsírpapírba, majd alufóliába csavarjuk, hosszabb ideig is eltartható és érettebb íze lesz.
Célszerű minimum 2 kg túróval készíteni, a gazdaságosság miatt, hiszen nem lesz az egészből sajt.
Viszont az sem jó, ha 3-3.5 kilógrammnál többel készítünk, mert ez a mennyiség már kezelhetetlenné válik főzés közben.
Rokfortkrém
Hozzávalók: 15 dkg márványsajt, 15 dkg vaj, 1 cs. metélőhagyma
Elkészítése: A vajat egy csipet sóval jó habosra keverjük, hozzáadjuk az áttört vagy reszelt sajtot, az apróra vágott metélőhagymát, és simára keverjük.
Felhasználhatjuk alma, körte, paradicsom, paradicsompaprika töltelékeként,
szendvicsek és étvágyfalatok készítéséhez.
Snidlinges kefírsajt
Hozzávalók: 1 liter kefir, egy csokor snidling, teáskanálnyi só, csipetnyi frissen õrölt feketebors.
Elkészítése: A kefirt állandóan kevergetve testmelegre melegítem, miközben a sajt különválik a savótól. Most belekeverek egy csomó vágott snidlinget, sózom, borsozom. Hûvös helyen 24 órára felfüggesztem, hogy a savója kicsöpöghessen.
Tejszín krémsajt
5 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 4 dl tejszín, 1 mokkáskanál só és ugyanannyi cukor
Elkészítése: A tejszínt szobahőmérsékleten hagyom savanyodni (ez a tejszín frissességétől függően 1-3 nap), majd géz- vagy ritka szövésű zsákocskába öntöm. Aláteszek egy edényt, ami a levét felfogja. Ha már nem csöpög, készen van a krémsajt, amit formába teszek, és lefedve tárolom a hűtőszekrényben. (Ha a tejszín véletlenül savanyú, így szoktam hasznosítani.)
Tormás krémsajt 1.
Hozzávalók: 15 dkg krémsajt, 2 ek frissen reszelt torma, 1 ek citromlé, vágott petrezselyemzöld.
Elkészítése: A citromlével tompítom a torma erejét, majd összekeverem a házilag készült sajtkrémmel és egy kanálnyi vágott petrezselyemzölddel.
Tormás krémsajt 2.
Hozzávalók: 20 dkg házisajt, 2 ek. reszelt torma, csipetnyi só, mokkáskanálnyi durvára õrölt bors.
Elkészítése: A hozzávalókat jól elkeverem, majd egy üvegtányérra csinosan elrendezem. Felületét megszórom reszelt tormával és durvára õrölt borssal.
Egy történelmi recept 1893-ból:
Az oltó készítése (Zilahy Ágnes)
"Nagyon ritka eset, hogy "oltó"-ra szükség legyen, de a hol kell, nagyon jó, ha tudják készíteni.
Sajtokhoz szükséges leginkább. A juhtenyésztõknek az egyszerû sajt készítésénél elmaradhatatlan anyag az oltó.
Télen, disznóöléskor, a disznónak böndõjét ki kell hasítani, (azt a melyikbe a bõrsajtot is szokás tölteni) azután meleg vizzel a tisztátalanságot belõle ki kell mosni. Ha egyszer kimostuk a bundát, nem kell tovább vele babrálni, hanem félmarék sót kell reá hinteni, és egy nagy tányérba kell tenni, hadd álljon egy hétig a sóba.
Egy hét múlva vegyük ki a sós lébõl és tegyük a fõzõtûzhely hátulsó részére, egy ágas-bogas tiszta nyírfa-vesszőre, a melyen lehetõleg széjjelterítsük, hogy a levegõ minden akadály nélkül járhassa a vesszõre kiterített sós böndõt. Egészen addig tartsuk ezt a holmit a szárító helyen, míg csak csont-keményre nem aszik. ha teljesen meg lesz keményedve a böndõ, le kell venni a fagallyról, és össze kell vagdalni apró, négykrajcárnyi nagyságú darabkákba. Kis, fa-aprító baltával könnyen össze lehet vagdalni. Egy bõ szájú, de bedugható üvegbe, rakjuk bele ezt a száraz belet, azután önteni kell reá fél liter erõs boreczetet. Ha a böndõ nagy, lehet egy liternyi eczetet is reá önteni. Az üveget jól bedugva meleg szobában kell tartani. Két hónap múlva megérik annyira az oltó, hogy lehet használni. Harmincz liter tejhez elég két kanál oltó. Mikor a tejbe öntjük az oltót, jól össze kell kavarni vele együtt a tejet. Ha az oltó jó, egy óra alatt meg kell aludnia a tejnek.
Lehet megoltani kicsibe is tejet. Ha van tiz liter tehén-tejünk, abba önthetünk egy kis kanál oltót. Ha a tej megalszik, szedjük le a felét bálmosnak, az aludttejet meg öntsük tiszta ruhazacskóba és akasszuk fel szögre, hogy lecsurogjon a savó és ebbõl igen jó, édes túró lesz. "
Egyéb készítmények
Házi aludttej
5 perc
Nehézség: 1
Tetszés szerinti mennyiségben tej, l-enként 1 evőkanál tejföl vagy kefir
Elkészítése: A tejet nyersen (tehát forralás nélkül) üveg-, műanyag vagy ép zománcú cserépedénybe töltöm, belekeverem a tejfölt, és langyos helyen tartom letakarva 10-12 órán át. (A nagyon friss tej nehezebben, az állott könnyebben megalszik.) Az aludttej a hűtőszekrényben sokáig eláll. Fogyasztás előtt a savót leöntöm róla (de nem öntöm ki, mert jól felhasználható főzelék vagy leves habarásához). Én belekeverek kevés finomra vágott snidlinget vagy zúzott fokhagymát, és pirított kenyérrel kínálom. Nyáron, hőségben nagyon üdítő, egészséges.
Házi joghurt
15 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: 1 l tej, 0,5 dl készen vásárolt joghurt, 1 mokkáskanál cukor
Elkészítése: A tejet felforralom és 5 percig főzöm állandó keverés közben. Ezután hagyom kihűlni. Ha már nem forró (de még meleg), a cukorral simára kevert kész joghurtot belekeverem a forralt tejbe. (Turmixgépben lehet a legjobban összekeverni.) A keveréket széles szájú műanyag vagy üvegedénybe töltöm, és a legkisebb lángon üzemelő sütőbe teszem úgy, hogy a sütő ajtaja közben nyitva marad. 6 órán át, érlelem a melegben, majd a hűtőszekrényben tárolom. 5 napig friss marad és nagyon finom!
Házi tehéntúró
5 perc
Nehézség: 1
Hozzávalók: Tetszés szerinti mennyiségben aludttej
Elkészítése: Az aludttejes edényt meleg sütőbe teszem, de a sütő ajtaját nyitva hagyom. Nem szabad főnie, éppen csak meleg legyen. 4 órai állás után a tetején képződött savót leöntöm, a visszamaradt sűrű részt pedig vászonzacskóba öntöm, és úgy akasztom fel, hogy alátehessek egy tálat, ami felfogja majd lecsurgó levét. Ha a zacskó tartalma már darabos, akkor szorosan beletömöm egy műanyag edénybe, és letakarva a hűtőszekrényben tárolom felhasználásig. Egy hétig biztonságosan eltartható. A visszamaradt savót leves vagy főzelék habarására használom fel.
Sajtkrém 1.
Hozzávalók: 5 dkg vaj, 1 csapott ek. liszt, 3 dl tej, 50 dkg Hóvirág sajt, 5 tojás, bors, 2 fej vöröshagyma, 1 cs. snidling, só
Elkészítése: A tejből, vajból, lisztből besamelt készítünk. Ha besűrűsödött, belekeverjük az apróra vágott sajtot, olvadásig főzzük. A tűzről levéve belerakjuk a reszelt vöröshagymát, az apróra vágott snidlinget, a kis kockára vágott főtt tojásokat, sózzuk, borsozzuk.
Sajtkrém 2.
Hozzávalók: 2 dl tej, 2 kk. liszt, 2 tojássárgája, 10 dkg vaj, 8-10 dkg reszelt sajt, só, őrölt fehérbors
Elkészítése: A tejből, lisztből pépet főzünk, a tűzről levéve belekeverjük a tojássárgáját. A vajat habosra keverjük, hozzáadjuk a kihűlt pépet és a reszelt sajtot. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
Sajtkrém 3.
Hozzávalók: 5 dkg vaj, 1 púpozott ek. liszt, 3 dl tej, 10-15 dkg reszelt sajt, só, 2 tojássárgája
Elkészítése: A vajat felforrósítjuk, a lisztet belekeverve áthevítjük. Felöntjük a tejjel. Folyton keverve híg mártás sűrűségűre főzzük. Beletesszük a reszelt sajtot, tojássárgáját. Addig főzzük, míg a sajt elolvad. Sóval ízesítjük.
Sajtkrém sós palacsintába
(8 db-hoz)
Hozzávalók: 1 tojássárgája, 5 dkg reszelt sajt, 1 gerezd fokhagyma, 1 ek. tejföl, 2-3 tk. zsemlemorzsa, kis só és őrölt fehérbors
Elkészítése: A tojássárgát simára keverjük a tejföllel, megfűszerezzük, és hozzáadjuk a reszelt sajtot. Annyi zsemlemorzsával keverjük össze, hogy a sajtkrém inkább szilárd, mint folyós legyen. A kész krémet a palacsintákba kenjük, felcsavarva tűzálló tálba tesszük. Lefedve az előmelegített, forró sütőben éppen csak átforrósítjuk.
Sajtételek
Fritírozott sajtgolyók
Hozzávalók: 25 dkg reszelt trappista, 4 tojás fehérje, 2-3 ek. liszt, só, bors, olaj
Elkészítése: A tojásfehérjét sózom, kemény habbá verem, lazán összekeverem a sajttal és borssal. Kis golyókat formálok belõle, melyeket lisztbe hempergetek, majd forró olajban kisütöm. (a duplájára dagad). Lecsepegtetem, elõmelegített tálon forrón tálalom.
Fûszeres sajtgolyók
Hozzávalók: 15 dkg Boci, Camping, vagy más házi krémsajt, 2 gerezd fokhagyma, õrölt feketebors, õrölt szerecsendió, egy csokor apróra vágott zöldpetrezselyem
A hempergetéshez: mák, durvára õrölt bors, pirospaprika, durvára õrölt dió, durvára õrölt mogyoró, apróra vágott petrezselyemzöld, apróra vágott kapor
Elkészítése: A fokhagymát összezúzom, összekeverem a sajttal, a borssal, a szerecsendióval és a vágott petrezselyem felével. Diónyi golyócskákat formálok belõle. A kész golyókat a hempergetõporokba forgatom - legalább 5-6 félét készítek, mert így mutat igazán. A hûtõben legalább egy napig érlelem. Kiváló bor-, vagy sörkorcsolya.
Rántott sajt
Hozzávalók: 40 dkg szikkadt Eidami vagy Trappista sajt, a panírozáshoz liszt, két tojás, zsemlemorzsa, a sütéshez bőven olaj.
Elkészítése: A sajtot félujjnyi vastagságú szeletekre vágjuk, ebből kétujjnyi széles szeleteket vágunk. Először lisztbe, majd tojásba, ismét lisztbe, tojásba és végül zsemlemorzsába mártjuk. Jól megforrósított olajban, nagy lángon sütjük, ha lassan sütjük, szétfolyik, összeragad az egész. Tartármártás illik hozzá.
Rokfortos körte
Hozzávalók: 1 kg puha körte, 5 dkg rokfort (márványsajt), 5 dkg vaj, (kaviár).
Elkészítése: A vajat habosra keverem a sajttal. A körtéket meghámozom, kettévágom, magházát kivágom. A keletkezett üreget púposan megpakolom a rokfortos krémmel. Aki szereti, kaviárt is szórhat a tetejére. Jól behűtve tálalom.
Sajtdesszert
Hozzávalók: 25 dkg krémsajt, 10 dkg kemény sajt, egy kanál apróra vágott petrezselyem, 3-4 dkg dióbél, 15-20 szem kapribogyó, kávéskanálnyi mák, durvára õrölt feketebors
Elkészítése: A kemény sajtot lereszelem és összekeverem a krémsajttal és egy mokkáskanálnyi borssal. Az alufólia, vagy Folpack leürült csövét egyik végén lezárom fóliával, megtöltöm a sajtmasszával, majd a másik végét is lezárom. Egy órára a mélyhûtõbe teszem, majd onnét kivéve éles késsel felvágom a csõ palástját és a kapott hengerbõl vizes késsel 1,5 cm-es szeleteket vágok. Ezeket a következõképpen díszítem:
1 - Mignonpapírba teszem, tetejére ragasztóként borsószemnyi krémsajtot, majd arra egy fél dióbelet teszek.
2 - Mignonpapírba teszem, tetejére ragasztóként borsószemnyi krémsajtot, majd arra egy szem kapribogyót teszek.
3 - Apróra vágott petrezselyembe forgatom, és mignonpapírba teszem.
4 - Mákba forgatom, és mignonpapírba teszem.
5 - Durvára õrölt feketeborsba forgatom, és mignonpapírba teszem.
A desszerteket váltakozva ízlésesen tálcára rakom, és fogyasztásig hűtőbe teszem.
Sajtleves 1.
Hozzávalók: 5 dkg vaj, 2 dkg liszt, 10 dkg sajt, 1 dl tejföl, 1 tojássárgája, só, őrölt bors
Elkészítése: A vajjal, liszttel világos rántást készítünk. Felöntjük 1.5 l vízzel, sóval, borssal fűszerezzük. 5 percig lassú tűzön forraljuk. Leveses tálban a tejfölt simára keverjük a tojássárgájával, folyton keverve ráöntjük a forró levest. A sajtot külön tányéron adjuk asztalra, hogy mindenki ízlése szerint hinthessen a levesébe.
Sajtleves 2.
Hozzávalók: 30 dkg burgonya, 1 ek. liszt, 1 ek. olaj, 2.5 dl tej, 10 dkg reszelt sajt, 1 tojássárgája, só, őrölt bors, majoranna, pirított zsemlekocka
Elkészítése: A felkockázott burgonyát sós vízben megfőzzük, leszűrjük, összeturmixoljuk. Rántást készítve az olajból és lisztből, a burgonya főzőlevével felöntve felforraljuk. Folyton keverve hozzáadjuk a tejet, beleszórjuk a sajtot. Megint felforraljuk. A tojássárgáját habosra keverve ráöntjük a levesre, a fűszereket is hozzáadjuk. Pirított zsemlekockával tálaljuk.
Sajtmártás
Hozzávalók: 1 tojás, 1 ek. liszt, 3 dkg vaj, 5 dl tej, 10 dkg reszelt sajt, só, csipet reszelt szerecsendió
Elkészítése: A tojást, lisztet habverővel összekeverjük, felöntjük a tejjel, belerakjuk a vajat. Gőz fölött, habverővel folyton verve, sűrűre főzzük. Az utolsó percben tesszük bele a sajt felét, ezzel együtt forraljuk, majd a gőzről levéve, beletesszük a többi sajtot, a fűszereket.
Sajttekercs
Hozzávalók: 25 dkg edami, vagy trappista sajt, 15 dkg Boci, Camping, vagy más krémsajt, 2 gerezd fokhagyma, õrölt feketebors, õrölt szerecsendió, egy csokor apróra vágott zöldpetrezselyem
Elkészítése: A fokhagymát összezúzom, összekeverem a sajttal, a borssal, a szerecsendióval és a vágott petrezselyemmel. A sajttömböt folpackba jó szorosan becsavarom és forró vízben kb. 10 percig fõzöm. A vízbõl kivéve kicsomagolom, és sodrófával kinyújtom, majd azonnal rákenem a sajtkrémet. Feltekercselem, betekerem folpackba, hogy ki ne száradjon, majd a hűtőbe teszem. Tálaláskor éles késsel szeletelem. Kiváló és nagyon látványos bor-, vagy sörkorcsolya.
Sajtos karaj
Hozzávalók: 80 dkg karaj, 2 pohár tejföl, 25 dkg reszelt sajt (a fele lehet füstölt), liszt, só, vaj a kikenéshez
Elkészítése: A karajt felszeletelem, kiverem, sózom, és lisztbe forgatom. Egy tûzálló tálat kikenek, majd beleterítem a karajszeleteket. Tetejüket ujjnyi vastagon megtejfölözöm, majd erre rászórom a sajtot. Középmeleg sütõben szép aranybarnára sütöm.
|