Az a csodálatos vöröshagyma.
A vöröshagyma (Allium coepa) ősrégi és világszerte igencsak elterjedt fűszer, szinte egyetlen ország konyhája sem nélkülözheti - egyike a legősibb termesztett növényeinknek. A vöröshagyma a magyar kerteknek is elengedhetetlen növénye, a legfontosabb ízesítő fűszer a magyar konyhában. Minden háznál van, még a legszegényebbeknél is mindig akadt. Azt tartják, minél szegényebb volt a család, annál egészségesebbek voltak a gyerekek. Ez részben a sok, legtöbbször nyersen elfogyasztott hagymának köszönhető.
A vöröshagyma vadon egész Ázsiában előfordul: Közép-Ázsiában, Afganisztánban, Iránban honos növény. Egyes adatok szerint először Iránban kezdték termeszteni tudatos rendszerességgel. Innen jutott el Egyiptomba: az egyiptomiak már az időszámítás előtt 1500-ban fogyasztottak. A hagymát szent növénynek tartották, és hagymacsomót kötöttek a háziállatok fölé, hogy így védjék meg őket a betegségektől. A vöröshagyma a görögök és a rómaiak közvetítésével került Egyiptomból Európába, akik szintén nagy becsben tartották. Az első írásos emlékünk 1211-ből "Hagymás" néven említi, nagybani termesztése azonban csak a XV. századtól fogva terjedt el. Nekünk magyaroknak magától értetődően adódik a vöröshagyma és Makó város nevének társítása, noha az első adatok Nagyvázsonyhoz kapcsolódnak. Makón a 19. század elejétől volt jelentős a hagymakertészet, és a század közepétől nagy mennyiség jutott exportra is a méltán világhírű makói hagymából. Az első világháború után volt olyan esztendő, amikor!
több mint négyezer hagymával megrakott vagon hagyta el a makói állomást.
A vöröshagyma alakja alapján többféle. Gömbölyű az Oporto, a Makói bronz, a Tétényi rubin, lapított a Braunschweigi, a Turbo, enyhén megnyúlt a Mundo, hengeres fajta az ún. Sonkahagyma. A hagymák a buroklevelük színe szerint többnyire bronzvörösek, szalmasárgák, de lehetnek lilák és fehérek is. A vöröshagymák húsa is más-más színű lehet: Magyarországon sárgásfehér, fehér, lila húsú fajtákat termesztenek.
A nyers hagymában a szénhidrátokon, fehérjéken kívül sok ásványi anyag található, de van benne C- és E-vitamin is. Ezt az ún. tartozék zöldségfélét sokféle ételhez használhatja. A kertben termelt vöröshagymát fogyassza fiatalabb korában zöld újhagymaként, későbbi friss főzőhagymaként, illetve a beérés után télire eltett hagymaként. Remek levesekbe, főzelékekbe, körítésekhez, egytálételekhez, tésztákhoz, burgonyához, salátákhoz is fűszerező tulajdonsága miatt, de különböző húsok, halak, rákok, kagylók, csigák, szószok, fűszerkeverékek, fűszeres ecetek készítéséhez is.
Az a csodálatos vöröshagyma.
Ősidők óta, világszerte ismert és használt fűszer, illetve gyógynövény a vöröshagyma.
Íme néhány recept a hagyma változatos felhasználásához:
Párolt hagyma
Szeletelje fel vörös- és lilahagymát vegyesen. Ezt követően bő olajon, lassú tűzön mintegy negyedóráig párolja. Ne siesse el, legyen szép üveges a hagyma. Párolás közben biovegetával ízesítheti. Héjában sült burgonyával kiváló egy-tál étel.
Töltött hagyma
A vöröshagymákat héjastul mossa meg. Mindkét végén, gyökerénél és a száránál is tisztítsa meg, majd vágja le a hagyma felső egyharmadát. Szedje ki a hagyma belsejét úgy, hogy egy centiméternyi rész maradjon körbe-körbe. Ezután készítse el a tölteléket. Tetszés szerinti zöldséget és a hagyma kiszedett belsejét apróra vágva keverje össze az előzőleg már felvert tojással. Tetszés szerint fűszerezze, és a masszát töltse vissza a kibelezett hagymákba. Állítsa őket alufóliával vagy zsírpapírral kibélelt sütőbe, tegye melléjük a hagymakalapokat is. A töltött hagymák tetejét szórja meg reszelt sajttal. Mintegy húsz perc alatt meleg sütőben el is készül. Amikor tálalja, akkor a hagymakalapot helyezze vissza a töltött hagymákra.
Pirított hagyma
Amíg a vöröshagymát 2 mm-nyi szeletekre vágja, forrósítson olajat bőven. Villával gyakran forgatva pirítsa aranysárgára a hagymaszeleteket. Amikor pirulni kezdenek a karikák, célszerű közepes lángon folytatni a sütést egészen addig, amíg a szeletek ropogósak nem lesznek. Amikor kész, azonnal vegye ki az olajból, és csepegtesse le. Melegen feltétként tálalhatja.
Hagymás pástétom
Mintegy tíz percig forró olajban párolja a felszeletelt vöröshagymákat, majd szórja meg teljes kiőrlésű liszttel, és ezt a rántást is párolja még két-három percig. Miután kicsit megpirult, vegye le a tűzről, és adjon hozzá mustárt, citromlevet. Ezután a közben megfőzött tojásokat villával nyomkodja szét, ízesítse petrezselyemmel, és joghurttal verje fel. Az elkészült masszát adja hozzá a hagymás keverékhez. Pirítóssal tálalja.
Dupla-bundás újhagyma
Tetszés szerinti mennyiségben friss újhagymát tisztítson meg, de nem távolítsa el teljesen a zöldjét. Alapos mosás után hagyja jól megszáradni, majd a szokásos módon, de kétszer panírozza be: forgassa meg lisztben, tojásban, zsemlemorzsában, és ezt újra ismételje meg. Bő, forró olajban süsse ki, és tartármártással, majonézzel kínálja. Köretnek ajánlatható mellé krumplipüré, de fogyasztható pirítóssal is.
Tejfölös hagyma
A meghámozott hagymát vágja ujjnyi vastag karikákra. A megolvasztott vajat keverje össze tejfellel, kevés liszttel, és ízesítse fehér borssal, szerecsendió-virággal. Az így elkészült keveréket locsolja rá a hagymakarikákra. Lefedett edényben óvatosan párolja meg, majd pihentesse még néhány percig. A pikáns köret héjában sült burgonyával is ízletes.
Sült hagyma rostélyosan
A karikákra vágott vörös hagymaszeleteket szedje szét gyűrűkre. Vékonyan hintse meg teljes kiőrlésű liszttel, majd óvatosan rázza össze vele. Néhány percig pihentesse, majd forró bő olajban süsse aranysárgára. Feltétként tálalható.
Francia hagymaleves
Három-négy evőkanálnyi olajat egy fazékban forrósítson fel. Adjon hozzá mintegy fél kiló finomra reszelt hagymát és párolja aranysárgára. Szórjon rá egy evőkanálnyi teljes kiőrlésű búzalisztet, és adjon hozzá az előzetesen apróra vágott leveszöldséget: sárgarépát, petrezselyemgyökeret. Fehér borssal ízesítse, és lefedve fél órán keresztül gyenge lángon főzze. Pirítson barna kenyérből szeleteket, vágja fel kockára, és közvetlenül étkezés előtt szórja a kész levesbe.
Sóban sült lilahagymák
Közepes nagyságú lilahagymákat középen vágjon be, majd készítsen fűszervajat. Mozsárban morzsoljon szét egy adag friss vagy szárított kakukkfüvet, keverje hozzá a vajhoz, kevés citromlével ízesítse. A fűszerezett vajat kenje bele a kettévágott hagymába, illetve tegye a hagymák tetejére is. Terítsen tűzálló tál aljára egyenletesen durva sót, majd tegye rá a hagymákat. Sütőben jó fél óra, háromnegyed óra alatt puhára sül. Feltétként tálalja tetszés szerinti körethez, zöldséghez.
Csak két rövid észrevétellel szeretném kiegészíteni.
1.) Ropogósabb és gusztusosabb lesz a sült hagyma, ha sütés előtt egy kevés lisztben megforgatjuk.
2.) Tudjátok, milyen finom és laktató uzsonna vagy vacsora az egyszerű sült hagymás zsíros kenyér?
Egyes pont: színigaz, így is csináljuk mindig.
Kettes pont: hajjaj.! Még egy kis paradicsom sem rossz hozzá!
Viszont hadd osztom meg veletek legújabb hagyma élményemet. Általában a nyers hagyma nagyon beindítja a gyomorsav termelés és utána ég az ember gyomra. Ha este esszük, akkor meg reggel még kellemetlen szájíze is van az embernek. Nos mindezekkel dacolva, mivel nagyon szeretem a hagymát, rendszeresen fogyasztom is nyersen.
A lányom újabban még a zsíros kenyérre is tesz "Saláták" nevű Horváth Rozi fűszert, ezért egy tíz nappal ezelőtt úgy gondoltam, én is kipróbálom. A leszeletelt hagymára rászórtam, de mondom, locsoljuk meg olívaolajjal is, nem lehet rossz. Képzeljétek, nem égett a gyomrom!
Tegnap este másfél nagy fej vöröshagymát szeleteltem le a vacsorához, megsóztam, mintegy 5 dekányi uborkát belekarikáztam, megszórtam egy bő kávéskanál Saláták fűszerkeverékkel, olyan két evőkanálnyi olívaolajat öntöttem rá és egy jó nagy evőkanálnyi almaecettel meglocsoltam. Juhtúrós rozskenyér mellé ettem, tegnap este 9 óra tájban. Képzeljétek, nemhogy nem ég a gyomrom egyáltalán, pedig nagyon kényes a savra, de még csak nincs is rossz íze a számnak! Mintha nem is hagymát ettem volna!
Legközelebb teszek bele fokhagymát is, majd arról is beszámolok, milyen lett. Mindenesetre azért írtam ezt meg, mert biztos sokan szeretitek, de nem mertek belőle sokat enni valami oknál fogva. érdemes így kipróbálni!
Jó tanácsok
Indiában már kétezer éve gyógynövényként tartják számon a hagymát: szívbetegségek, reumatikus fájdalmak gyógyítására használták. A fokhagymáéval hasonló a gyógyító hatása: féregűző, vizelethajtó, étvágygerjesztő és vércukorszint-csökkentő hatása van. Meghűléses betegségekre is jó a fogyasztása, de eldugult légzőszervei járatait is megnyithatja vöröshagyma illatának belelélegzése.
Elsősegélyként égési sebekre a gyorsan kicentrifugált vöröshagyma lében locsogósra áztatott puha ruha vagy géz borogatásként szintén segíthet. Az égett felület nem hólyagosodik fel és nem maradnak égési hegek, ha gyorsan tudja hagyma lébe burkolni a sérült felületet.
Mértékkel fogyassza mind a vörös-, mind a fokhagymát, mert ha sokat eszik bármelyikből, ez túlzott gázképződést okoz a belekben. A gyomorfekélyes és a bélgyulladásban szenvedő betegek óvakodjanak a túlzott mennyiségű vöröshagyma fogyasztásától.
A hagymának erőteljes melegítő hatása van, ezért lázas betegeknek nem célszerű adni.
A vöröshagyma jellegzetes, csípős íze és illata a benne levő kéntartalmú allil-szulfidnak köszönhető. Ennek a natúr kertészkedésben, a biogazdálkodásban is sokféleképpen alkalmazható baktériumölő hatása van. És ez az anyag, felelős azért, ha könnyezni kezd hagymavágás közben. A hagymában és a fokhagymában is található kéntartalmú aminosav-származékok egyik vegyülete, az S-1-propenil-cisztein-szulfoxid hagymaszeleteléskor egy enzim hatására illékony propántiol-szulfoxiddá bomlik, és ez váltja ki a könnyeket. A vegyület vízzel érintkezve, például a szemben propanollá, kénsavvá és hidrogén-szulfiddá hidrolizál.. Szeme minderre úgy reagál, hogy könnyel igyekszik hígítani a savat. Amikor hagymát főz, ugyanezek a kénvegyületek adják a hagyma kellemes ízét.
Hogy mit tehetünk a könnyezés ellen?
Egyesek úszószemüveg viselését ajánlják, amitől mókás látványt nyújthat, de azt is megteheti, hogy minél távolabb tartja magától a tisztított hagymától: kinyújtott karokkal dolgozik, és nem hajol szeletelés közben a hagymakarikák fölé. Szeletelheti a hagymát víz alatt, igaz ez a módszer az aroma egy részét kimossa, de szeletelés előtt alaposan meg is moshatja, és aztán nedvesen tarthatja a hagymát. A szájon át, történő légzés vagy egy citromkarika, egy szelet kenyér vagy egy korty víz a szájban, egy kockacukor a fogak között szintén segít. Az is megoldás lehet, hogy hagymaszeletelés előtt a hagymát húsz percre a hűtőbe teszi, mert így kevésbé párolog a benne levő illóolaj, és kevésbé könnyezik.
A hagymakertészkedéssel foglalkozók jó, ha betartanak néhány tanácsot: A megválogatott, érett, egészséges hagymákat kamrában, padláson, vagy raktárban, vékony rétegben kiterítve tárolja. Ha tárolás közben véletlenül megfagy a hagyma, fagyottan ne mozgassa, mert megrothad. Kiengedés után viszont felhasználhatja, ha nem mozgatta előtte feleslegesen.
Csak száraz, napos időben kezdje a vöröshagyma szüretelését. Hogy a sérüléseket elkerülje, az ásóval óvatosan emelje ki a földből, majd két-három napig szárítsa a szabadban napon. Ezután válogassa át, és távolítsa el a leváló, külső héját.
|