Bevezetés helyett
Már tizenhat éves is elmúltam, de még azt sem tudtam, hogyan kerül az asztalra egy szelet hús vagy a reggelihez való szendvicskrém. Sajnos, egy hirtelen tragédia következtében elvesztettem szüleimet. Ezután már senki sem tette elém az ételt, senki sem csomagolt nekem tízórait. "Magad uram, ha szolgád nincsen!" alapon, mindent magamnak kellett elkészítenem.
Ha akartam, ha nem, meg kellett tanulnom főzni, ugyanis annyi pénzem sem volt, hogy egy héten legalább egyszer vendéglőben ebédeljek. Meleg ételt enni pedig naponta tanácsos. Ezért kezdetben a szükség vitt rá arra, hogy bizonyos dolgokat megtanuljak főzni, legalábbis alapfokon. Később pedig rájöttem arra, hogy az ételkészítés nagyszerű dolog, tulajdonképpen alkotás, még ha eredménye nem is maradandó! (Még csak az hiányozna, hogy az étel megmaradjon! Hiszen akkor nem sikerült jól, nem ízlett!)
Nem igaz, hogy órákat kell eltölteni a konyhában ahhoz, hogy egy ételt megfőzzünk, bár az igaz, hogy vannak bonyolult, sokféle munkafázist igénylő fogások. Természetesen mindenki arra törekszik, hogy minél egyszerűbben és gyorsabban elkészíthesse a mindennapi ételeket.
Ma már sokféle eszköz segíti a konyhában tevékenykedőket, nem úgy, mint nagyanyáink idejében, amikor vidéken például a vajat, a száraztésztát, a befőtteket (a mai konzervek őseit) stb. is házilag készítették, és ismeretlen volt a félkész és készételek vásárlásának a lehetősége. Aki mondjuk 70 évvel ezelőtt gyárilag készített befőttet vagy lekvárt vitt haza, azt bizony a falubeliek nagyon megszólták!
Kevés háztartás található ma Magyarországon, ahol ne lenne hűtőszekrény és néhány fontos, a főzést-sütést segítő kis konyhagép. Ezek használatával szinte percekre rövidülnek a hosszabb időt vagy több erőt, energiát követelő munkafolyamatok.
E kis szakácskönyvben csupa olyan ételreceptet találtok, amelyek rendkívül könnyen és gyorsan elkészíthetők, és amely ételeket bizonyára szívesen fogtok elfogyasztani. Arra is gondoltam, hogy a manapság oly divatos bulikon (a zsúrok mai formáján) szükséges vendégváró falatokat is elkészíthessétek, ne kelljen ezzel is fárasztani a sokféle munkával túlterhelt édesanyátokat. Egyetlen étel sincs a receptek között, amelyet ne tudna bármelyik gyerek elkészíteni. Persze lesznek közöttetek ügyesek és kevésbé ügyesek, de bizonyára mindenkinek sikerélményt jelent, ha egy tálca süteménnyel vagy szendviccsel büszkélkedhet: "úgy edd, hogy ezt én csináltam!"
Vidám munkát és jó étvágyat kívánok minden gyereknek, aki rászánja magát arra, hogy szüleit vagy barátait megörvendeztesse saját készítésű, finom falatokkal:
Frank Júlia
Mielőtt munkához látnál
- feltétlenül moss kezet, utcai ruhádat cseréld ki egy olyan munkaruhára vagy munkaköpenyre, amelyben jól érzed magad;
- köss magad elé jól mosható kötényt, mert konyhai "baleset" mindenkit érhet (pl. kiömlik a tej, rád fröccsen a paprikás mártás stb.);
- lehetőleg olyan kötényt válassz, aminek nincs zsebe, mert a zseb balesetveszélyes, beleakadhat a tűzhely kezelőgombjaiba;
- a fejedet lehetőleg kösd be, mert a levesben úszó hajszál meglehetősen gusztustalan látvány;
- a fiúk is vegyenek föl sapkát;
- olyan cipőt vagy papucsot húzz fel, amely a konyhakövön sem csúszik;
- gondolatban tervezd meg, mit fogsz főzni;
- ha meleg ételhez készülődsz, vegyél elő fogókesztyűt, hogy a forró lábost vagy a tepsit meg tudd fogni;
- legalább két tiszta konyharuhát tegyél kéz közelbe, hogy munka közben az asztalt, a kezedet vagy az előkészített anyagokat szükség szerint meg tudd törölni;
- az ételhez szükséges összes hozzávalót készítsd elő, hogy munka közben ne kelljen ki-be szaladgálni a konyhából a kamrába;
- a papír és ceruza is legyen melletted, hogy fel tudd írni, ha valamilyen élelmiszer elfogyott, és pótolni kell;
- vedd elő a receptet (vagy szakácskönyvet), hogy ne kelljen később maszatos kézzel szaladgálni, ha elfelejtenéd, hogyan kell folytatni az étel készítését.
Eszközök, amelyek nélkül nem lehet munkához fogni
- jó kések, amelyek használatát édesanyád megmutatja;
- vágódeszka (vágódeszkák), amelye(ke)n biztosan vághatod, szeletelheted a különféle nyersanyagokat (természetesen ügyelve arra, hogy a süteményes deszkán ne hagymát szeletelj!);
- mokkáskanál a fűszerek adagolásához;
- annyi fakanál, ahány étel egyszerre fő a tűzhelyen;
- néhány evőkanál a kóstoláshoz;
- az ételek jellegéhez illő edényzet (például a salátakészítéshez salátástál, az öntet elkészítéséhez kisebb keverőtál, a krémek készítéséhez habverő stb.).
Nagyon fontos, hogy
- piszkos, földes zöldségfélét, burgonyát, egyszóval nyersanyagot ne tegyél kész vagy félkész étel mellé;
- a nyersanyagtisztítás után a vágódeszkát forró vízben mosd el, mielőtt rátennéd az egyéb élelmiszert;
- minden munkafázis után meleg vízzel és szappannal moss kezet, és a munkaasztalt is töröld meg; azzal a ruhával, amellyel az asztalt törlöd, ne törülgess élelmiszert, se valamilyen lábos vagy más edény szélét, ezekhez, valamint kezed törléséhez lehetőleg külön ruhát használj;
- ha a konyha kövére leesik valami, azonnal vedd fel, ha a kő nedves, maszatos lett, rögtön töröld fel, nehogy elcsússz rajta;
- vigyázz a kezedre, vagyis ügyelj arra, hogy ne vágd el; ha mégis bekövetkezett a baleset, akkor azonnal kérj segítséget.
A legkönnyebben és leggyorsabban elkészíthető hideg ételek
Tejszínes paradicsomleves (4 személyre)
Hozzávalók: fél liter, előzőleg jól lehűtött paradicsom ivólé, 8 db kemény, friss paradicsom, 2 dl tejszín, 1 csokor zellerlevél, 1 mokkáskanál törött fekete bors, a paradicsomlétől függően kevés porcukor, ízlés szerint só.
Négy leveses csészét (vagy kisebb, füles bögrét) a hozzá való kis alátétekkel együtt üresen tegyél a hűtőszekrénybe!
A turmixgép poharába öntsd bele a tejszínt és a paradicsomlevet, szórd rá a fűszereket és ízlés szerint cukrot.
A zellercsokrot folyó víz alatt mosd meg, rázd le és vágd fel apróra, majd szórd a turmixba!
Jól zárd le a poharat (győződj meg róla, hogy valóban lezártad), és a gépet indítsd el! Egy percig keverd, hogy jó habos legyen!
A hűtőszekrényből vedd ki a csészéket, töltsd meg a paradicsomlevessel, és tedd vissza a hidegre!
A paradicsomokat egyenként mosd meg, törölgesd le és vágd fel gerezdekre!
A megterített asztalra tedd ki a leveseket, és mindegyik csészébe rakjál paradicsomgerezdeket!
Megjegyzés: ez a leves nyáron, a nagy melegben igen üdítő, különösen akkor, ha előzőleg minden hozzávalót jól lehűtöttél. Ha nincs otthon tejszín, akkor tejjel is elkészíthető, úgy is nagyon finom. Ha a turmixgéped csak kis űrtartalmú, akkor minden hozzávalót felezz meg, és két részletben keverd össze!
10 perc alatt elkészül.
Joghurtos uborkaleves (4 személyre)
Hozzávalók: 4 dl (2 pohár joghurt, 1 kis szál kígyóuborka (15-20 dkg), 1 db közepes nagyságú ecetes (csemege) uborka, 1 csokor friss kapor, 2 gerezd fokhagyma, 1-2 evőkanál porcukor, 1 teáskanál só.
Leveses csészéket vagy füles bögréket tegyél be a hűtőszekrénybe!
A kaprot mosd meg, rázd le és deszkán vágd apróra! A fokhagymagerezdeket ugyancsak tisztítsd meg és vágd fel!
A megmosott kígyóuborkát héjastól karikázd nagyon vékonyra, a csemege uborkát reszeld meg az almareszelő durva fokán!
Mindkét uborkát felezd meg! Az egyik felét tedd a turmixgép poharába és öntsd rá a joghurtot!
Szórd bele a cukrot, a sót és a kaprot, majd a fokhagymát! Jól zárd le a poharat és kapcsold be a gépet! Addig keverd, amíg sűrű péppé nem válik!
Ha a massza már sűrű, önts hozzá 2 deci vizet, és ezzel keverd tovább habosra!
A leveses csészékbe öntsd bele az uborkás joghurtot és tedd a tetejére a maradék uborkát! Rögtön tálald!
Megjegyzés: a leves nagyon üdítő, különösen a meleg, nyári napokon. Ha egyszerre nem fér a turmixpohárba, akkor az összes hozzávalót arányosan el kell osztani, és több részletben összekeverni.
15 perc alatt elkészíthető.
Kukoricasaláta (4 személyre)
Hozzávalók: 1 doboz csemegekukorica (konzerv), 3 evőkanál marinált (ecetes-olajos) paradicsompaprika, 1 tubus majonéz, 2 dl tejföl, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 teáskanál mustár, 1 teáskanál porcukor, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött fehér bors.
A mártáshoz a tubusból egy mély tálba nyomd az egész majonézt! Keverd hozzá a tejfölt, a mustárt, a sót, a porcukrot és a törött borsot! Tedd hidegre!
A petrezselyem zöldet mosd meg, rázd le és vágd egészen apróra!
A paradicsompaprikát szűrd le a levétől és vágd egészen apró kockákra!
A mártásba keverd bele a paradicsompaprika-kockákat és a petrezselyemzöld-darabkákat!
A konzervet bontsd ki, a kukoricát szűrd le és tedd a salátába! Jól keverd össze!
Tegyél fóliát a tetejére, és tedd be két órára a hűtőszekrénybe!
Megjegyzés: bármilyen pirított kenyérrel vagy péksüteménnyel tálalhatod. Nagyon jó ízű saláta, amely vacsorára is alkalmas. Petrezselyemzöld helyett kaporral is lehet készíteni.
20 perc alatt elkészíthető.
Lilahagyma-saláta (4 személyre)
Hozzávalók: 75 dkg lila hagyma, 4 evőkanál olaj, 1 evőkanál mustár, 3 evőkanál borecet (vagy gyümölcsecet), 1 teáskanál só, 1 teáskanál porcukor, 1 mokkáskanál törött fekete bors, késhegynyi reszelt szerecsendió.
Félliternyi vizet forralj fel!
A hagymákat hámozd meg, és vágd fel vékony karikákra!
Ha a víz forr, tedd bele a hagymakarikákat és várd meg, amíg újra forr! Ezután számolj lassan húszig, és öntsd bele az egészet egy szűrőbe! Hagyd a hagymát lecsöpögni!
A salátaléhez másfél deci vízben keverd el az ecetet, sót, borsot, mustárt és cukrot. Kóstold meg és ízesítsd utána!
Szórd bele a szerecsendió-reszeléket is, végül az olajjal is keverd össze!
A hagymát öntsd egy mély salátástálba, csorgasd rá az olajos-ecetes levet és keverd jól össze! Tegyél rá egy alufólia lapot, hogy erős illata ne tegye tönkre a hűtőszekrényben levő többi ételt. Legalább két óráig érleld a hidegen.
Megjegyzés: főtt virsli vagy kolbász mellé kitűnő. Érdemes nagyobb mennyiségben készíteni, mert csavaros tetejű üvegben sokáig eláll a hűtőszekrényben.
25 perc alatt elkészíthető.
Fokhagymás céklasaláta (4 személyre)
Hozzávalók: 1 literes üveg céklasaláta, 1 tubus majonéz, 2 dl tejföl, 1 fej vöröshagyma, 1 szál tormagyökér (ecetes torma nem jó hozzá), 4 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál só, 1 evőkanál porcukor, 1 mokkáskanál törött fekete bors.
A mártáshoz a majonézt nyomd egy mély tálba, keverd hozzá a tejfölt, sót, porcukrot és a törött borsot!
A vöröshagymát tisztítsd meg és vágd fel nagyon apróra! A fokhagymát tisztítás után zúzd össze, vagy présen nyomd át!
Mindkét hagymát keverd bele a mártásba!
A tormát tisztítsd meg, majd finom reszelőn reszeld le!
A céklát szűrd le a levétől és vágd nagyon apró kockákra vagy csíkokra, ízlés szerint!
A céklát és tormát keverd a fűszeres mártásba! Legalább két órán keresztül hűljön a hűtőszekrényben!
Megjegyzés: magában vagy pirított kenyér szeletkékkel tálald, vagy bármilyen száraz húsfélével tedd az asztalra!
40 perc alatt elkészíthető.
Túrókrém-változatok szendvicsre (4 személyre)
Hozzávalók: 30 dkg félzsíros tehéntúró, 2 dl sűrű tejföl, 1 kis doboz (5 dkg) füstölthal-pástétom (sprotni), 1 csokor petrezselyemzöld, 1 csokor kapor, 1 csokor snidling, 1 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál só, 1 teáskanál porcukor, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 teáskanál citromlé.
Mély tálban villával törd össze a tehéntúrót, és keverd össze a tejföllel, sóval és porcukorral!
A túrókrémet oszd el háromfelé, és tedd három tálkába!
Az egyik részt keverd össze a pirospaprikával és a megtisztított, zúzott fokhagymával!
A másik adagot vegyítsd össze a kibontott és villával szétnyomott halpástétommal, valamint a citromlével.
A harmadik részt keverd el a megmosott és apróra vágott petrezselyemmel, kaporral, snidlinggel!
Mindháromféle túrókrémet szorosan fedd be egy darab alufóliával, és hűtsd a hűtőszekrényben legalább egy órán keresztül!
Megjegyzés: kenyérrel, péksüteménnyel, piros retekkel, zöldpaprikával tedd az asztalra, ahol mindenki megkeni magának a szendvicsét!
30 perc alatt elkészül.
Mártogatók (dresszingek)
Hozzávalók: az uborkás mártogatóhoz 1 dl tubusos majonéz, 1 dl tejföl, 1 db közepes csemegeuborka. 1 teáskanál mustár, csipet só, csipet cukor. A paprikás-paradicsomos mártogatóhoz 1 dl majonéz, 1 dl tejföl, 1 teáskanál paradicsompüré, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 gerezd fokhagyma, 1 késhegynyi törött fekete bors, 1 teáskanál porcukor, csipet só; a rokfortos mártogatóhoz 5 dkg reszelt rokfort (márványsajt), 2 dl kefir, 1 csokor snidling, csipet porcukor (só nem kell, mert a rokfort sós), késhegynyi őrölt fehér bors.
Az uborkás mártogatóhoz keverd össze a majonézt a tejföllel, mustárral, sóval, cukorral!
Az uborkát finom reszelőn reszeld le, és keverd hozzá a fűszeres majonézhez!
A fokhagymát tisztítsd meg és zúzd össze!
A paradicsomos-paprikás mártogatóhoz a majonézt keverd simára a tejföllel, és kavard össze zúzott fokhagymával, paradicsompürével, paprikával, sóval, cukorral és törött borssal!
Reszeld meg a rokfortot és keverd a kefirbe! Ízesítsd csipet cukorral, borssal és az apróra metélt snidlinggel!
Mindhárom mártást takard le alufóliával, és legalább egy órára tedd a hűtőszekrénybe!
Megjegyzés: mindenféle nyers és sült zöldséget, burgonyát vagy főtt virslit lehet belemártogatni.
30 perc alatt elkészül.
Meleg ételek kezdő ínyenceknek
Meleg szendvicsek (4 személyre)
Hozzávalók: 12 db vékonyra szeletelt szendvicskenyér vagy bármilyen kenyér, 10 dkg vékonyra szeletelt füstölt sajt, 5 dkg juhtúró, 10 dkg sonka, 10 dkg vaj, 1 kis doboz májpástétom (5 dkg), 1 db savanykás alma, 2 db zöldpaprika, 2 db tojás, só, törött bors, mustár, ízlés szerint, 10 dkg reszelt sajt.
A megmosott tojást tedd kis lábosba, és 10 percig főzd, hogy kemény legyen!
Vágd fel a sonkát vékony csíkokra, a zöldpaprikát mosd meg, és vágd ki a csumáját; aprítsd fel csíkokra, a paradicsomot metéld vékony karikákra!
Az almát héjastól vágd vékony karikákra! A májpástétomot vedd ki a dobozból, és villával törd össze!
A kenyérszeleteket előmelegített sütőben vagy grillsütőben mindkét oldalukon pirítsd meg!
Közben a főtt tojásokat hámozd meg és karikázd fel!
Négy szelet pirított kenyeret kenj meg vajjal, oszd el rajtuk a sonkacsíkokat és takard be almaszeletekkel!
További négy szelet kenyeret kenj meg juhtúróval, tégy rájuk zöldpaprikacsíkokat, majd keménytojás-karikákat!
A maradék kenyereket vajazd meg, kend fel a májpástétomot, és borítsd be paradicsomkarikákkal!
Az összes szendvicset tedd tálcára, szórd meg reszelt sajttal, tedd forró sütőbe, és hagyd sülni, amíg a sajt megolvad!
60 perc alatt elkészül.
Sült rágcsálnivalók, bulira (8-10 személyre)
Hozzávalók: 1 kg burgonya, 1 kg vastag sárgarépa, 1 kg nem fás karalábé, olaj a sütéshez.
A burgonyát és a karalábét hámozd meg, a sárgarépát csak kapard meg! Jól mosd meg az összes zöldséget!
Tiszta ruhával törölgesd meg mindegyiket, és vágd négybe a karalábét!
Gyaluld le az egészet, így viszonylag egyforma vastagságú karikák lesznek belőle!
Jó egy liternyi olajat önts nagy sütőserpenyőbe és forrósítsd fel (vagy a megfelelő mennyiségű olajjal kapcsold be az olajsütő készüléket)!
A zöldséget kanállal adagold a forró olajba, így nem fröccsen ki! Az olaj forrása pillanatig se szűnjön meg, mert sülés helyett csak gőzben fog párolódni a sütnivaló.
A ropogósra sült zöldséget szűrőkanállal vedd ki és rakd papírtörülközővel bélelt tálcára, hogy a fölös olajat a papír felszívja!
Megjegyzés: a sült zöldségeket nem szabad megsózni vagy lefedni, mert megpuhulnak, és levet eresztenek! Különféle ízű mártogatókba lehet őket belemártogatni, amit nagy adag papírszalvéta kíséretében tálalj mellé!
60 perc alatt elkészíthető.
Alufóliában sült héjas burgonya (4 személyre)
Hozzávalók: 8 szép nagy, hibátlan burgonya, 10 dkg füstölt sajt, 2 dl tejföl, só és törött bors, ízlés szerint.
A burgonyákat alaposan mosd meg és töröld szárazra!
Darabonként csomagold be alufóliába, és tedd bele egy megfelelő nagyságú tepsibe! A sütő 10 percig forrósodjon üresen, csak ezután told be a burgonyát a tepsin! Közepesnél kicsit erősebb lángon süljön 40 percig.
Fogókesztyűvel húzd ki a tepsit! Kesztyűvel bontsd ki a burgonyákat úgy, hogy felső részük szabad legyen!
Vágd be a burgonyák tetejét, a vágatba rakj sajtszeleteket, és a tepsit tedd vissza a sütőbe, míg a sajt ráolvad a krumplira! A tepsit kivéve minden tányérra két kis csomagot tegyél, amit ki-ki maga fog tejföllel lelocsolni, és a fűszerekkel meghinteni!
Megjegyzés: a burgonyát héjastól, vagy anélkül is lehet fogyasztani. Kitűnő és olcsó vacsora egy csésze teával.
70 perc alatt elkészíthető.
Paprikás sült karfiol (4 személyre)
Hozzávalók: 1 kg karfiol, 4 dl tejföl, 2 evőkanál liszt, 4 evőkanál olaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál só, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 1 mokkáskanál törött fekete bors.
A karfiolt tisztítsd meg a külső leveleitől és szedd szét rózsáira!
A rózsákat tedd langyos vízbe, hogy az esetleg benne levő apró rovarok kijöjjenek belőle!
A rózsákat jól csurgasd le! Vajazz ki egy közepes tepsit!
A lisztet, pirospaprikát, tejfölt, sót és borsot keverd össze a kis tálban!
A karfiolrózsákat mártogasd egyenként a keverékbe és tedd a tepsire, jó szorosan egymás mellé!
A fokhagymát tisztítsd meg és zúzd össze, majd keverd az olajjal együtt a tejfölbe!
A keveréket egyenletesen locsold rá a karfiolra! A tepsit szorosan fedd le alufóliával!
A sütőt gyújtsd be, hagyd 10 percig melegedni, majd 30 percig párold benne az ételt közepes lángon, aztán vedd le a fóliát és süsd pirosra a tetejét!
Megjegyzés: a jóízű ételt magában is, de ünnepi köretként is tálalhatod.
60 perc alatt elkészíthető.
Tepsiben sült hagyma (4 személyre)
Hozzávalók: 1 kg vöröshagyma, 2 dl tejföl, 4 evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál őrölt szerecsendió-virág, 1 mokkáskanál törött fekete bors.
A sütőt gyújtsd be!
A vöröshagymát hámozd meg, és deszkán vágd egy centi vastag karikákra!
Az összes hagymát szórd bele egy olajjal kikent tepsibe, simítsd egyforma vastagra a tetejét és sózd meg!
A tejfölben keverd el a lisztet, szórd bele az összes fűszert!
A keveréket kend fel a hagymára!
Fedetlenül tedd a forró sütőbe és süsd 20 percig, amíg a hagyma teteje kissé megpirul!
Megjegyzés: sós vízben főtt burgonyával vagy friss kenyérrel tálald ezt az igen egyszerű, ám nagyon jóízű ételt!
30 perc alatt elkészíthető.
Zöldséges-kolbászos tepsi (4 személyre)
Hozzávalók: 1 kg vegyes zöldség (kelbimbó, karfiol, sárgarépa, zöldbab stb.), 4 pár kis debreceni (vagy egyéb kolbász), 10 dkg reszelt füstölt sajt, 2 dl tejföl, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött fekete bors.
A sütőt gyújtsd be!
A zöldségeket tisztítsd és mosd meg, majd jól csöpögtesd le! Szórd bele egy közepes nagyságú, kikent tepsibe!
A tejfölben keverd el a sót és a borsot, majd egyenletesen locsold rá a zöldségre!
A kolbász bőrét húzd le, vágd karikákra és szórd rá a tejfölös zöldségre! Hintsd meg reszelt sajttal!
Takard be a tepsit alufóliával, és tedd forró sütőbe, és 30 percig párold közepes lángon!
Vedd le róla a fóliát és süsd még pár percig!
Megjegyzés: vigyázz, nehogy nagyon megbarnuljon a tetején levő sajt, mert akkor keserű lesz! Nagyon egyszerű és könnyen készíthető étel, lehet ebéd vagy vacsora. Hagymasaláta nagyon jó hozzá.
Egy óra alatt elkészíthető.
Sajtos rakott hús (4 személyre)
Hozzávalók: 4 nagy szelet sertéstarja (csont nélkül), 4 nagyon vékony szeletre vágott császárhús (10 dkg-nál nem több), 2 db zöldpaprika, 10 dkg reszelt sajt, 1 nagy fej hagyma, 1 evőkanál mustár, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött fekete bors.
Gyújtsd be a sütőt!
A hússzeletek mindkét oldalát kend meg mustárral, sózd meg, borsozd meg!
Tisztítsd meg a hagymát, mosd meg a zöldpaprikát!
Tedd a húsokat egy kis kivajazott tepsibe, szorosan egymás mellé!
A hússzeletek tetejére karikázz a hagymából, és rakd meg vékony paprikaszeletekkel!
Mindegyik húsra boríts rá egy szelet császárhúst, és a tepsit szorosan zárd le alufóliával!
Tedd az egészet forró sütőbe, és 40 percig párold közepes lángon, ezután vedd le a fóliát és pirítsd meg a tetejét!
Szórd rá a reszelt sajtot, és csak annyi időre tedd vissza a sütőbe, amíg a sajt megolvad rajta!
Megjegyzés: bármilyen burgonyakörettel és salátával nagyon finom.
60 perc alatt elkészül, közben megsütheted mellé a burgonyát és összeállíthatod a salátát.
Bundás csirkecomb tepsiben (4 személyre)
Hozzávalók: 4 szép csirkecomb, 4 evőkanál zsemlemorzsa, 5 evőkanál olaj, 1 egész tojás, 2 evőkanál tej, 3 evőkanál liszt, 1 teáskanál só.
Gyújtsd be a sütőt! Készíts elő egy megfelelő méretű tepsit, s az alját kend ki 2 evőkanál olajjal.
A csirkecombokat a forgóknál vágd ketté, így 8 darab lesz! Mindegyiket sózd meg mindkét oldalán és mártsd lisztbe!
A tojást a tejjel verd jó habosra, és forgasd meg benne a lisztes húsdarabokat, majd azonnal hempergesd meg a zsemlemorzsában!
A bundázott húsdarabokat rakd egymás mellé a tepsibe!
A maradék olajat kenőtollal kend a húsok tetejére és a tepsit fedd le alufóliával!
Told az egészet forró sütőbe, és közepes lángon párold 30 percig!
Vedd le a fóliát a tepsiről, és annyi ideig pirítsd, amíg a teteje szép piros-barnára nem sül!
Megjegyzés: pontosan olyan lesz, mintha sok olajban sült volna, csak jóval egyszerűbben készíthető és nem kell mellette állni. Salátát és köretet kínálj mellé!
60 perc alatt elkészíthető, közben megfőzheted a köretet és összeállíthatod a salátát is.
Grillcsirke sütőben (4 személyre)
Hozzávalók: 1 nagyobb csirke, 1 db savanykás alma, 4 evőkanál olaj, 1 teáskanál só, 1 mokkáskanál törött bors.
A sütőt gyújtsd be, és készíts elő egy akkora tepsit, amekkorába a csirke belefér!
A szárnyast öblítsd le kívül-belül és csurgasd ki belőle a vizet! Ruhával töröld szárazra, majd a hasát belül sózd meg!
Az almát mosd meg, vágd négybe, és a csumáját-magházát vágd ki!
Az almadarabokat tedd a csirke hasába! A szárnyast mellével lefelé fektesd a tepsibe! Kívülről sózd és borsozd meg, majd kend be két evőkanál olajjal!
A csirkét fedetlenül told be a forró sütőbe, és erős lángon süsd 20 percig, majd ismét kend be olajjal!
A lángot mérsékeld közepesre, és a csirkét hagyd a sütőben 40 percig! Közben egyszer-kétszer fordítsd meg, de vigyázz, ne égesd meg magad!
A megsült csirkét hagyd 15 percig pihenni, csak aztán darabold fel!
Megjegyzés: csirkeollóval (ha van) nagyon szépen fel lehet vágni (általában négy darabra szokás osztani - hosszában és keresztben elvágva) Salátát ne felejts el, kínálni hozzá!
80 perc alatt elkészíthető, de nem kell mellette állni.
Töltött puffancs (4 személyre)
Hozzávalók: 4 db nagy puffancs (vagy nagy zsemle), 5 dkg reszelt sajt, 10 dkg párizsi vagy krinolin, 1 dl tejföl, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 evőkanál olaj, 1 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál só, késhegynyi törött bors, 1 tojás.
A puffancsok tetejéről vágj le egy vékony lapot, a belüket kiskanállal vájd ki és tépkedd apróra!
A párizsit (krinolint) - miután bőrét lehúztad - aprítsd fel nagyon apró darabokra!
Mély tálba üsd bele a tojást, keverd össze az apró süteménybél-, és párizsi darabokkal!
Öntsd rá a tejfölt, az apróra vágott petrezselyem zöldet, és fűszerezd sóval és borssal!
Jól keverd össze, végül add hozzá a megtisztított és összezúzott fokhagymát és a reszelt sajtot!
Gyújtsd be a sütőt!
A tojásos masszát töltsd bele a puffancsok üregébe! Jól púpozd meg a süteményeket!
Rakd őket tepsire és told be a sütőbe! 20 percig süsd!
A sütőből kivéve mindegyikre tedd rá a félretett kalapokat, kenőtollal olajozd meg és néhány percre tedd vissza a sütőbe!
Megjegyzés: ne felejts mellé salátát kínálni!
60 perc alatt elkészül.
Bulisütik, nyalánkságok, édességek
Sós sütemény (2 nagy gáz-tepsire való)
Hozzávalók: 1 doboz mirelit vajas-leveles tészta (50 dkg), 5 dkg darált dióbél, 2 evőkanál darálatlan mák, 5 dkg reszelt sajt, 1 tojás, kevés só, liszt.
A fagyos tésztát a konyhában hagyd felengedni! Közben kis tálkákban készítsd elő a diót, mákot, reszelt sajtot!
A tojást üsd bele egy bögrébe és verd fel habosra!
A gyúrótáblát hintsd meg 3 evőkanál liszttel!
A felengedett tésztát vágd félbe! Amelyik darabbal nem dolgozol, azt tedd a hűtőszekrénybe, hogy ne puhuljon meg túlságosan!
A másik darabot nyújtófával nyújtsd 3 mm vastagra! Közben gyakran lisztezd meg, hogy ne ragadjon a fára!
A kinyújtott tészta egész felületét kend be a felvert tojással! Szórj meg egy sávot dióval, egyet mákkal, egyet reszelt sajttal, és sózd meg az egészet!
Derelyevágóval vágd fel hosszú csíkokra, vagy pogácsaszaggatóval szúrd ki a tésztát!
A nagy süteményes tepsibe óvatosan, széles pengéjű késsel alányúlva, hézagosan tedd a tésztákat egymás mellé!
A tepsit tedd forró sütőbe, de a lángot azonnal vedd kicsire! 10-15 percig süsd, aztán vedd ki és még forrón szedd tálcára egy széles pengéjű kés segítségével! (A másik tésztadarabot ugyanígy készítsd el!)
Megjegyzés: csak akkor szabad enni belőle, ha már kihűlt.
60 perc alatt elkészíthető.
Tejfölös eperkrém (4 személyre)
Hozzávalók: 50 dkg eper, 4 dl sűrű tejföl, 2-3 evőkanál porcukor, csipet só.
Az eperszemek csumáját vedd ki, és a gyümölcsöt jól mosd meg!
Lecsöpögtetés után válogass ki belőle 12 szép szemet, és tedd félre!
A maradék epret villával törd össze!
A tejfölbe keverd a porcukrot, egy csipet sót, és add hozzá az összetört epret! Az egészet jól keverd össze!
A krémet kanalazd négy szép talpas pohárban vagy kompótos tálkába, és díszítsd fel a félretett eperszemekkel!
Legalább két órára tedd a hűtőszekrénybe!
Megjegyzés: aki nem hajlamos az elhízásra, kevés tejszínhabbal is feldíszítheti az eperkrémet. Jó hidegen kerüljön az asztalra.
20 perc alatt elkészíthető.
Sült alma (4 személyre)
Hozzávalók: 4 szép nagy alma, 10 dkg sárgabaracklekvár, 1 dl méz, 1 evőkanál vaj.
A sütőt gyújtsd be!
Az almákat mosd meg, a magházukat szúrd ki almakiszúró segítségével!
A kivájt almákat tedd egymás mellé egy tepsire, amit a vaj felével előzőleg kikentél!
A vízzel kissé hígabbá kevert baracklekvárt csurgasd az almák üregébe!
A megmaradt baracklekvárt keverd össze a mézzel!
Tedd sütőbe az almákat, és addig süsd, amíg a héjuk ráncosodni nem kezd!
Ekkor vedd ki a sütőből és kend meg őket a lekváros mézzel! Visszatéve addig süsd, amíg a rásült méztől barna és üveges lesz a külsejük! A sütőből kivéve még egyszer kend meg őket, majd újra süsd néhány percig, de ügyelj, nehogy megégjenek!
Megjegyzés: csak akkor kínáld, ha már teljesen kihűlt! Ha maradt kevés lekvár, tedd az alma mellé! Mindenki saját kezűleg mártogatja majd bele a sült alma darabjait.
30 perc alatt elkészíthető.
Gyümölcszselé (8-10 személyre)
Hozzávalók: 1 zacskó eper ízű gyümölcskocsonyapor, 1 doboz narancsízű gyümölcskocsonyapor, 50 dkg piros színű gyümölcs (eper, málna, meggy, cseresznye), 50 dkg sárga gyümölcs (narancs, barack stb.), ízlés szerint 2-3 evőkanál porcukor.
A gyümölcsöket mosd meg, ha szüksége, magozd ki (a befőttet szűrd le) és vágd apróra! Tedd a hűtőszekrénybe!
Készíts elő két nagy alufólia tálcát, öblítsd ki és tedd a hűtőszekrénybe!
Mindkét fajta gyümölcskocsonyaport külön-külön szórd egy-egy literes lábosba! Mindegyikre önts 4-4 dl vizet, és hagyd ázni 10 percig!
Kis lángon, folyamatos keverés közben mindkettőt melegítsd langyosra és hagyd, hogy kihűljön!
Ha már hideg, de még nem kocsonyásodik, töltsd vele félig az alutálcákat és tedd 20 percre a hűtőszekrénybe!
Ezután vedd elő újra, nyomkodd bele a gyümölcsöket (a piros kocsonyába a piros, a sárgába a sárga gyümölcsöt)!
Tedd újra hűtőszekrénybe annyi időre, amíg a gyümölcsök "beledermednek" a lébe!
Ezután a maradék lét is öntsd bele, és legalább 3 órán át, hagyd dermedni!
A megdermedt gyümölcszselét óvatosan borítsd rá egy süteményes deszkára, és tetszés szerinti alakzatokra vágd fel!
Megjegyzés: A legjobb, ha előző nap készíted el, és csak másnap vágod fel. Tejszínhabbal, de magában is nagyon finom csemege.
90 perc alatt elkészíthető.
Krémsajtos túrópuding (4 személyre)
Hozzávalók: 25 dkg félzsíros tehéntúró, 20 dkg tejszín krémsajt, 2 dl tejföl, 1 zacskó tejszínhabpor, 2 evőkanál zselatinpor, 1 dl tej, 2-3 evőkanál porcukor, 1 zacskó vaníliás cukor.
A zselatinport szórd bele egy kis lábosba, öntsd rá a tejet, és hagyd ázni 10 percig!
Kis lángon, állandó keverés közben melegítsd meg! Felforralni nem szabad. Ha a zselatin feloldódott, tedd félre!
A tejszínhabport a zacskón levő utasítás szerint vízzel vagy tejjel verd kemény habbá!
A túrót tálban villával törd össze, add hozzá a krémsajtot és a tejfölt, ízesítsd a vaníliás- és a porcukorral, s keverd össze!
Ha a túrós massza már sima, habverővel óvatosan add hozzá a tejszínhabot, és csorgasd bele a már kihűlt, de még nem kocsonyás zselatint! Addig keverd-forgasd, amíg már nem látszik külön a hab!
Egy őzgerincformát bélelj ki akkora folpackkal, hogy a két oldalán lelógjon! Simítsd bele túrós krémet!
Kicsit ütögesd meg a forma alját, hogy a buborékok kiszálljanak belőle! A tetejét igazítsd egyenesre!
Boríts rá egy folpacklapot és tedd a hűtőszekrénybe! Legalább fél napig dermeszd!
Tálalás előtt borítsd rá egy hosszúkás tálra, könnyedén kicsúszik majd a puding! Óvatosan húzd le a folpackot, vágd fel ujjnyi szeletekre, és tedd kistányérokra!
Megjegyzés: magában is nagyon jó, de olvasztott csokoládéval vagy tejszínhabbal leöntve még finomabb édesség.
60 perc alatt elkészíthető.
Narancsos joghurtkocsonya (4 személyre)
Hozzávalók: 2 pohár (4 dl joghurt), 1 zacskó narancsízű gyümölcskocsonya-por, 2 narancs vagy mandarin, 3-5 evőkanál porcukor, ízlés szerint, 1 mokkáskanál reszelt narancshéj, csipet só.
A narancsízű kocsonyaport a zacskón levő előírás szerint készítsd el, és hagyd kihűlni!
A narancsot alaposan mosd meg, törölgesd le, és nagyon apró lyukú reszelőn reszeld le a sárga héját, hámozd le a fehér bundáját, majd szedd szét gerezdjeire!
A joghurtot keverd össze a porcukorral és a reszelt narancshéjjal, és öntsd hozzá a kihűlt, de még nem kocsonyás narancszselét!
Készíts elő egy mély alufólia tálcát. Béleld ki folpack darabbal úgy, hogy lelógó pereme is legyen!
Öntsd bele a joghurtos kocsonya felét és nyomkodd bele a narancsgerezdeket!
Végül kend rá a maradék kocsonyát! Takard be egy fóliával, és legalább fél napig dermeszd a hűtőszekrényben!
Tálalás előtt borítsd deszkára, óvatosan húzd le róla a fóliát és vágd fel tetszés szerinti alakzatokra!
Megjegyzés: másfajta gyümölccsel is elkészíthető finom édesség, ami tejszínhabbal, vagy a nélkül is fogyasztható.
60 perc alatt elkészíthető.
Gyümölcsös piskóta (8 személyre)
Hozzávalók: 1 szögletes, készen vett piskótalap, 1 zacskó eper ízű gyümölcskocsonya-por, 50 dkg eper, 25 dkg eperdzsem.
A gyümölcskocsonyaport szórd egy lábosba és önts rá 3 és fél dl vizet! Hagyd ázni 10 percig!
Kis lángon, folytonos keverés közben melegítsd fel, de ne forrald! Ha a por felolvadt, húzd le a tűzről és hagyd kihűlni!
A piskótát tedd bele egy akkora tepsibe, amekkorába szorosan belefér (a tepsi legyen magasabb, ha a piskóta nagyobb, vágj le belőle, hogy beleférjen)!
Az eperdzsemet kend a piskóta tetejére és tedd hidegre!
A gyümölcsöt mosd meg, csumáját szedd ki, és szemenként nyomkodd egymás mellé a dzsembe!
A kihűlt, de még nem kocsonyás zselét kanalanként öntsd a gyümölcsre, hogy teljesen befedje! Legalább fél napig hagyd a hűtőszekrényben!
Tálalás előtt a tepsiben vágd fel kockákra vagy téglalap alakú szeletekre!
Tedd süteményestálra, és így kínáld!
Megjegyzés: bármilyen gyümölcsből nagyon finom. Aki ügyesebb, az lapokra vágja a piskótát és a lapokat eperdzsemmel megkenve helyezi el a tepsiben.
45 perc alatt elkészíthető.
Születésnapi emeletes torta (10-12 személyre)
Hozzávalók: 2 db készen vásárolt, nagy piskótakarika, a csokoládékrémhez: 20 dkg étcsokoládé, 10 dkg vaj vagy margarin, 3 evőkanál porcukor, csipet só, másfél dl tej; a diókrémhez: 15 dkg darált dióbél, 10 dkg vaj vagy margarin, 10 dkg porcukor, 1 dl tej, 2 evőkanál sárgabaracklekvár, csipet só, a díszítéshez fél diószemek, csokoládépasztilla.
A csokoládékrémhez törd össze a csokoládét, öntsd rá a tejet, és kis lángon, folyton keverve, olvaszd meg!
Ha már teljesen sima, keverd bele a sót és a cukrot! Hagyd kihűlni!
Tedd át keverőtálba, add hozzá a darabokra vágott vajat és keverd habosra!
Az egyik piskótakarikát tedd egy vágódeszkára, és lapjában vágd három karikára (ez csak jó éles késsel lehetséges)!
Az alsó tortalapot tedd egy tortástálra és kend meg a csokoládés krémmel! Helyezd rá a második lapot és ezt is kend meg!
Végül a harmadik lapot rátéve nemcsak a tetejét, de a torta oldalát is kend be a krémmel!
A második piskótakarikára tegyél a tortánál kétujjnyival kisebb tányért; ennek mentén vágd körbe, amitől egy kisebb lapot kapsz! A leeső piskótát tedd félre!
A kis tortát is vágd fel három lapba!
Készítsd el a diókrémet: a vajat a cukorral keverd habosra, illetve addig, amíg a cukor elolvad benne, majd öntsd bele a tejet, szórd bele a diót és keverd addig, amíg krémmé nem válik a massza!
A tortalap alsó lapját kend meg a diókrémmel, majd a második lapot ráborítva kenj arra is egy réteget!
Végül illeszd rá a harmadik lapot és a tortát teljesen bekenve, lapáttal óvatosan alányúlva tedd a csokoládés torta közepére!
A félretett piskótát morzsold szét és a torták oldalát, tetejét szórd meg úgy, hogy a krémből semmi se látsszon ki!
Szépen díszítsd fel diószemekkel, csokoládépasztillával vagy egyéb módon, fantáziád szerint!
Legalább egy napra tedd a hűtőszekrénybe!
Megjegyzés: ha nem fér el a hűtőszekrény egy polcán, vedd ki a következő polcot és úgy tedd be, édesanyád bizonyára nem fog haragudni érte!
Nem könnyű elkészíteni az emeletes tortát, de azért mégiscsak próbáld meg, hátha sikerül! Beleszúrhatsz a tetejébe gyertyákat, és azokat meggyújtva igazán látványos és jóízű "meglepetés" lesz.
Hasznos tudnivalók
Az olajjal bánj óvatosan! Hogy mikor elég forró az olaj, azt a következő módon tudhatod meg: a sercegő olajba szórj egy csipetnyi lisztet! Ha a liszt leszáll az edény aljára, még nem olyan forró, hogy bármit is sütni lehessen benne. Ha viszont habot vet és láthatóan sül, akkor már jó forró, beleteheted a sütni való élelmiszert. Ügyelj arra, hogy vizes nyersanyagot ne tégy az olajba, mert hirtelen felhabzik és ki is futhat az edényből! Ez pedig égési sebet vagy tüzet okozhat! Tehát, ha krumplit sütsz, a felvágott krumpli hasábokat mindig itasd fel többrétegű szalvétán vagy papírtörlőn! Jó, ha a serpenyő elég magas, és a beleöntött olaj csak a feléig ér, így sütés közben kevésbé futhat ki.
Egyetlen darabka száraz sajtot se dobjál el soha, mert megreszelve számtalan ételhez használható. Inkább gyűjtsd össze, tartsd a mélyhűtőben, így könnyen megreszelhető. Ha egy recepthez alma szükséges, akkor azon mindig aromás, jóízű, inkább savanykás, mint édes almát kell érteni. A Jonatán, az Idared és a borízű almák például kitűnően használhatók mindenfajta almás ételhez, de a Starking, a Golden fajták nem alkalmasak, mert kevésbé ízesek, és hamar szétfőnek.
Ha mirelit vagy házilag fagyasztott zöldséget használsz, azt még fagyottan beleteheted a forrásban levő sós vízbe, így néhány perc alatt megfő.
Szervezetünknek igen nagy szüksége van a vitaminokra, s ezek közül is az egyik legfontosabb a C-vitamin. Sajnos, az elkészítés során a C-vitamin hamar tönkremegy, mert fény és hő hatására elbomlik. Ezért a főzés során olyan konyhatechnikára kell törekedni, amellyel minél többet meg tudsz menteni belőle. Ha gyorsan és kevés lében vagy gőzben párolod meg a C-vitamin-tartalmú élelmiszereket, akkor kevesebb megy tönkre belőle. Ezért használj kuktafazekat, amelyben, gőzben, vagy kevés vízben párolhatod meg a főzelékféléket. Ebben a főzési idő jelentősen lecsökken, szinte percek alatt elkészítheted az ételeket. Sok C-vitamint tartalmazó élelmiszerek: a legtöbb gyümölcs, különösen a citrusfélék (narancs, mandarin, citrom stb.), köztük is a legtöbbet tartalmaz a grapefruit, a zöldpaprika, paradicsom, a savanyú káposzta, a csipkebogyó, de sok található az egyéb zöldségekben is.
Sokféle édességet lehet elkészíteni anélkül, hogy fölöslegesen cukroznád. Bizonyára ti is tudjátok, hogy a cukor nem a legegészségesebb dolog, különösen, ha sokat fogyasztunk belőle. A gyümölcsök maguk is tartalmaznak cukrot: sokszor ez a mennyiség is elég ahhoz, hogy jóízű, nem émelygősen édes nyalánkságokat készíthessünk belőlük.
Azok az édességek, desszertek tekinthetők az egészséges táplálkozás részeinek, amelyek sok gyümölccsel és csak kevés cukorral, liszttel és zsiradékkal készülnek. Persze az ember fia-lánya nem mindig képes arra, hogy tudományosan táplálkozzék, néha-néha lehet "bűnözni", például egy születésnapi torta kedvéért. Ilyenkor azonban nem árt, ha duplán mostok fogat!
Egyetek minél több nyers gyümölcsöt, rostos zöldséget, amely egyrészt nagyon jót tesz a fogaknak, másrészt segít a gyomor munkájának, harmadrészt pedig nem hizlal. Végül, de nem utolsósorban, sokféle vitamint és ásványi sót tartalmaz, amelyek semmi mással nem pótolhatók!
|