Bevezetés
Nem olcsó eledel, mert ahhoz, hogy ne legyen keserű, csak a szép friss, gyengét szabad megvenni, ami persze drágább. Ezen kívül kb. felét el is kell dobni.
1. Az aljából akkora darabot kell levágni - érdemes inkább több részletben -, hogy már ne legyen fás. Ezt éles késsel kell tenni, akkor érezni lehet, hogy puhán megy-e bele a kés, vagy még "szálkás", mint a szálkás zöldbab.
2. Ha ez megvan, akkor hámozni kell, szintén éles késsel (a "fejét" nem). Vékonyan, a feje alól elindulni lefelé. Én úgy szoktam, hogy a hámozások kicsit fedjék egymást, így azonnal két rétegben hámozódik. Lehet érezni, ha még rostos, akkor bizony még vékonyítani kell.
3. Ha látszólag sikerült tökéletesen meghámozni, előszedem a nem éles kést, és ezzel vágom kisebb darabokra - felébe vagy kockára. Azért használok életlen kést, mert, ha tökéletes a hámozás, elvágja, ha pedig tökéletlen, akkor a rostokat nem - így még mindig lehet vele szórakozni. Persze, egészben is lehet hagyni.
4. Amikor tavasszal megjelenik, mindig veszek 2-3 kg-ot. Tisztítás után kis kockákra vágom, és nagyon rövid sótlan vízben 1 percig főzöm. Kis műanyag edénykékbe osztom, a levét ráöntöm és lefagyasztom. Bármire használható, főleg krémlevesekhez jó, mert a fagyasztást nem nagyon szereti, egy kissé rágós lesz. (Ötleteket elfogadok!)
Egy-egy ilyen nagyobb mennyiség után osztok, szorzok, és a következő évben konzerv spárgát veszek, mert bármilyen magas az ára, lényegében nem drágább.
Aztán rájövök, hogy a friss jobb és kezdődik elölről a macera.
Egy - két jó tanács mikor veszem csak meg a spárgát:
- a friss spárga roppanva törik,(tehát egy kicsit megroppantom, óvatosan, mert az eladó fejbe verhet!)
- kicsit zöldes-lila a fejrésze, lédúsnak látszik (nem barna foltos, száraz hártyás)
- mindig a vastagabb szárút választom, megszagolom a csomagolást, mert előfordult, hogy büdös, rothadó volt az alsó szárrész a csomagolás alatt.
Receptek
A császárné levese
Hozzávalók: 1 egész tyúk, 35 dkg csirkemáj, zúza, szív vegyesen, 2 szál sárgarépa 1 szál petrezselyemgyökér, 1 fej hagyma, fél karalábé, fél zeller, 10 dkg zöldborsó, 15 dkg spárga, 10 dkg levestészta, só, szemes bors
Egy fazékban vizet forralunk, és amikor fő, beletesszük a megtisztított, megmosott tyúkot egészben, és sóval ízesítjük. Amikor a hússal együtt újra felforr, takarékra állítjuk a lángot, leszűrjük a leves habját, hozzáadjuk az alaposan megmosott belsőségeket és a megtisztított leveszöldséget. Szemes borssal fűszerezzük, és lassú tűzön főzzük. Ha a tyúkhús félig megpuhult, hozzáadjuk a zöldborsót és a megtisztított spárgát. Addig főzzük, amíg a hús majdnem teljesen puha nem lesz. A fazekat levesszük a tűzről, a levest hagyjuk ülepedni, majd szűrjük le. Leveses tálba kiszedjük a májat, zúzát, szívet és a zöldségeket, közben a sárgarépát, gyökeret, zellert, karalábét, spárgát feldaraboljuk. Külön kifőzött levestésztát adunk hozzá, végül rámerjük az áttetsző levest. Forrón tálaljuk.
Elkészítési idő: kb. 2.5 óra
Jó tanács: Mivel a tyúkhúst nem tálaljak a leveshez, még mielőtt teljesen puhára főne, vegyük ki, és szárnyas fűszerkeverékkel megszórva egészben süssük meg. Tálalhatjuk második fogásként, vagy vendégváró hideg sültként.
Barcelonai zöldségtál
Hozzávalók: 25 dkg sárgarépa, 25 dkg spárga, 25 dkg zöldborsó, 25 dkg gomba, 25 dkg karfiol, 25 dkg zöldbab (minden zöldség súlya tisztítva értendő), 3 gerezd fokhagyma, 5 evőkanál olaj, 1 evőkanál paradicsompüré, só (ízlés szerint), 1 mokkáskanál törött fekete bors, 1 dl száraz fehérbor, 2 tojás.
A zöldségeket külön-külön kevés, enyhén sós vízben megpároljuk. (Ha mirelit zöldségeket használunk, akkor csak néhány percig kell főznünk a zöldségfélét.) Nagy, lapos serpenyőben felforrósítjuk az olajat, rátesszük a megtisztított és összezúzott fokhagymát, majd megfuttatjuk rajta, ezután a paradicsompürével is pirítjuk. Sorban hozzáadjuk a megpárolt, jól lecsurgatott zöldségeket. Felöntjük a borral és meghintjük a borssal. Erős lángon elpárologtatjuk a felesleges folyadékot, közben néhányszor megkeverjük. Ha szükséges, sóval, borssal utánízesítjük, és az egészet beleöntjük egy tűzálló edénybe. A tetejére szórjuk, a közben keményre főzött, és apró kockákra vágott tojást is, majd átforrósítva tesszük az asztalra.
Besameles pulykamell
(6-8 személyre)
1 pulykamell (1,2 - 1,3 kg), 50 g füstölt szalonna, 5 gerezd fokhagyma, fehérbor, olaj, 100 g vaj, 40 g liszt, 5 dl tej, 4 dl tejszín, 50 g dió, fehér bors, só, szerecsendió, 50 g reszelt sajt, Worcester szósz, 500 g tisztított zöldborsó, 500 g spárga, 1 csokor petrezselyem
A pulykamellet megmossuk, enyhén besózzuk, megtűzdeljük a csíkokra vágott szalonnával, és a fokhagymával. Egy mélyebb tepsiben megolvasztunk 60dkg vajat, hozzáadunk 1-2 ek. olajat, beleforgatjuk a húst, majd előmelegített, forró sütőben (230 fok) hirtelen megkapatjuk. Aláöntünk 3dl tejszint, alufóliával befedjük, mérsékeljük a tüzet (180 fok) és gyakorta locsolgatva pároljuk (ha a levét elfövi, kevés vízzel vagy fehérborral pótoljuk). Ha megpuhult, levesszük az alufóliát, és piros-ropogósra sütjük.
Közben 40g vajból, 40g lisztből és 5dl tejből a szokásosnál kissé hígabb besamelt készítünk, Ha langyosra hűlt, a maradék 1dl tejszínnel és ízlés szerint Worcester szósszal lazítjuk, Belekeverjük a durvára vágott diót, sóval, őrölt fehérborssal ízesítjük. A csontról éles késsel lefejtjük a húst, vékony szeletekre vágjuk. Egy tűzálló tál aljára néhány
Kanál besamelt simítunk, csinosan elrendezzük rajta a szeleteket, bevonjuk a maradék besamellel, meghintjük a reszelt sajttal, és csak annyi időre tesszük vissza a sütőbe, amíg a sajt megpirul. Párolt, petrezselymes zöldborsóval és spárgával körítjük.
Azonnal tálaljuk.
- a dió különleges zamatot ad a besamelnek;
- pompás vendégváró étel, mert mindent előre el lehet készíteni, csak a sütés marad az utolsó pillanatra; mutatós, könnyű fogás, vacsorára is nyugodtan kínálhatjuk.
Bécsi tányérhús
Ezen a helyen 4 személyre szoktuk megadni az ételek hozzávalóit. Ez a módszer ezúttal nem nagyon használható. A legfontosabb a megfelelő hús kiválasztása, amelynek marha lapos-hátszínnek kell lennie -, a főzési mód és idő. A zöldséges lében legalább 3-4 órát kell főnie a húsnak úgy, hogy csak egészen lassan, gyöngyözve forrjon. Az alapzöldségek: sárgarépa, gyökér, zeller, hagyma, fokhagyma, de kerülhet bele karfiolrózsa, spárgafej, zsenge karalábé is. Először a zöldséget tesszük fel főni, s amikor forr, adjuk bele a húst, és főzzük csendesen tovább. A jól megfőtt húst a léből kivéve felszeleteljük, s tányérra tesszük, hozzáadva a hússal főtt zöldségeket, és a többi körítést.
A tányérhús Ferenc József egyik kedvenc étele volt, és a császári asztalra a zöldség mellé került a tormával ízesített tejfölös almamártás, az ugyancsak tejfölös snidlingmártás, a zöldbabfőzelék és a zsírban sült, borsos krumplilángos. Ennyiféle körítéssel ma már kevés helyen adják, de ami - a vele főtt zöldségen kívül - semmiképpen nem maradhat el a hús mellől, az apróra vágott metélőhagyma.
Bolognai spárga
Hozzávalók: 1 kg spárga, 4 fej hagyma, 1 kanál vaj, 4 kanál morzsa, 4 kanál reszelt sajt, vajdarabkák.
Az apróra vágott hagymát vajban megpirítjuk, és tűzálló tálba tett, főtt spárgára öntjük. Megszórjuk morzsával, vajjal, sajttal, és megsütjük.
Borjú-becsinált
Hozzávalók: 1 kg kockára vágott borjúhús, 1 csésze mélyhűtött vegyes zöldség, tavasszal ugyanennyi borsó, kockára vágott újkaralábé, darabokra vágott spárga, 3 kanál olaj, kevés liszt, só, pár csepp citromlé, csipet bors.
A húst az olajban megpároljuk, megsózzuk, kevés vízben csaknem puhára főzzük. Ekkor megszórjuk kevés liszttel, hozzáadjuk a zöldségeket, felöntjük egy kevés vízzel, borssal, citromlével ízesítjük, és addig főzzük, amíg az összes hozzávaló puha lesz. Rizzsel tálaljuk.
Borjúvelővel töltött jércemell spárgamártásban
Hozzávalók 5 személyre: 5 db kicsontozott csirkemell, 40 dkg borjúvelő, 1 fej vöröshagyma, 2 dl FLORIOL étolaj, só, bors, ízlés szerint.
A spárgamártáshoz: 1/2 kg spárga, 5 dkg liszt, 1 pohár tejszín, só, cukor, ízlés szerint.
A zöldségtorta körítéshez: 4 db kicsit vastagabb sós palacsinta és a rétegenkénti zöldségtöltelékekhez a következők: 20 dkg gomba, 1 kis fej vöröshagyma, só, fehérbors, vágott zöld petrezselyem, 1 tojás, 1 kanál zsemlemorzsa. 1 evőkanál FLORIOL étolaj, 1 db póréhagyma, 1 kanál liszt, 1/2 dl tejszín, só, bors, szerecsendió, 1 kanál FLORIOL étolaj, vágott petrezselyem; 20 dkg reszelt vegyes zöldség (sárgarépa, fehérrépa, zeller), 1 evőkanál liszt, 1 evőkanál étolaj, 1/2 dl tejszín, bazsalikom, só.
Az elkészítés módja: A csirkemelleket lebőrözzük, a húst egyben lefejtjük a csontról úgy, hogy a mellehúsa ne essen ketté, sózzuk, borsozzuk, majd elkészítjük a velőtölteléket. Ehhez a korábban már leírt módon leforrázott velőt olajon párolt hagymán lepirítjuk, sóval, borssal, kevés majoránnával fűszerezzük, a tűzről levéve egy tojással elkeverjük, hogy jól megkössön. Ezt a masszát a csirkemellek egyik felére ráhalmozzuk, a másik oldalakat ráhajtjuk, a húsokat rolád- (hús-) tűvel megtűzzük, és kevés olajon, fedő alatt szép lassan, s időnként megfordítva, aranysárgára sütjük.
A mártáshoz a spárgát megtisztítjuk, enyhén sós-cukros vízben néhány perc alatt megfőzzük, leszűrjük, forró olajon kissé megforgatjuk, majd kevés liszttel megszórjuk, tejszínnel felengedjük, egy kis cukorral, fehér borssal, sóval ízesítjük, lassan kiforraljuk, s a végén készre turmixoljuk.
A zöldségtorta körítéshez 4 db sós palacsintát sütünk. Az elsőt tányérra helyezzük, erre a gombapépet kenjük, amelyhez a gombát ledaráljuk, hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, sót, borsot, vágott zöldpetrezselymet s olajon addig pirítjuk, amíg a levét elfőtte. A tűzről levéve 1 tojással és a zsemlemorzsával összekeverjük. A gombapépre tesszük a második palacsintát, amelyre a pórémasszát kenjük. Ehhez a felkarikázott póréhagymát olajon megpirítjuk, fűszerezzük, megszórjuk liszttel, tejszínnel összeforraljuk. Erre a rétegre kerül a harmadik palacsinta, ezt viszont zöldségpéppel kenjük meg. Ehhez a reszelt zöldséget olajon lepirítjuk, fűszerezzük, tejszínt öntünk rá és sűrű masszává forraljuk. Rátesszük a fedőpalacsintát, amit reszelt sajttal kevert tojássárgájával kenünk meg, és forró sütőben addig sütjük, míg a sajt a tetejére rápirul. Adhatunk még burgonyakrokettet is további körítésül. Ehhez legegyszerűbb a készen kapható mirelit burgonyakrokettet bő, forró olajban kisütni. A tálalásnál a csirkemelleket szeletelve adjuk a zöldségtortával és a krokettel, és mellé öntjük a forró spárgamártást.
Borjú zöldborsóval töltve
Borjúszegy, tölteni való 1 kg. Töltelék. zöldborsó 10 dkg, spárga 10 dkg, gomba 10 dkg, petrezselyem 1/2 csomó, tojás 2 db, zsemle 2 db, tej 1,5 dl, zsír 10 dkg. Elkészítéshez: Zsír 15 dkg, só 1-2 késh.
A tölteni való borjúszegyet megmossuk, bőven felfeszítjük, és besózzuk. Ez alatt párolunk külön-külön zöldborsót, spárgát, gombát, petrezselymet. Ha kész, teszünk bele tejben áztatott, jól kifacsart zsemlét, két nyers tojást, kis sót, jól összekeverjük, és a húst megtöltjük, bevarrjuk, zsírban puhára pároljuk és pirítjuk. Felszelve tálaljuk.
Császárné levese
Hozzávalók: 1 egész tyúk, 35 dkg csirkemáj, zúza, szív vegyesen, 2 szál sárgarépa 1 szál petrezselyemgyökér, 1 fej hagyma, fél karalábé, fél zeller, 10 dkg zöldborsó, 15 dkg spárga, 10 dkg levestészta, só, szemes bors
Egy fazékban vizet forralunk, és amikor fő, beletesszük a megtisztított, megmosott tyúkot egészben, és sóval ízesítjük. Amikor a hússal együtt újra felforr, takarékra állítjuk a lángot, leszűrjük a leves habját, hozzáadjuk az alaposan megmosott belsőségeket és a megtisztított leveszöldséget. Szemes borssal fűszerezzük, és lassú tűzön főzzük. Ha a tyúkhús félig megpuhult, hozzáadjuk a zöldborsót és a megtisztított spárgát. Addig főzzük, amíg a hús majdnem teljesen puha nem lesz. A fazekat levesszük a tűzről, a levest hagyjuk ülepedni, majd szűrjük le. Leveses tálba kiszedjük a májat, zúzát, szívet és a zöldségeket, közben a sárgarépát, gyökeret, zellert, karalábét, spárgát feldaraboljuk. Külön kifőzött levestésztát adunk hozzá, végül rámerjük az áttetsző levest. Forrón tálaljuk.
Elkészítési idő: kb. 2.5 óra
Jó tanács: Mivel a tyúkhúst nem tálaljak a leveshez, még mielőtt teljesen puhára főne, vegyük ki, és szárnyas fűszerkeverékkel megszórva egészben süssük meg. Tálalhatjuk második fogásként, vagy vendégváró hideg sültként.
Citromos spárgasaláta
Hozzávalók: 50 dkg konzerv spárga, 1 citrom, 4 evőkanál olaj, 1 csipet cukor, 1 csomó metélőhagyma, só.
Elkészítése: A leszűrt konzerv spárgát összekeverjük olajjal, átszűrt citromlével, sóval, kevés cukorral ízesítjük és megszórjuk finomra vágott metélőhagymával. Tálaláskor citrommal, paradicsommal és petrezselyemzölddel díszítjük.
Csirág csőben sütve
Személyenként 15-20 szál tisztított, megmosott csirágot kb. 2 cm-es darabokra vágunk. Gyengén sós vízben puhára főzzük. Leszűrjük, kivajazott tűzálló edénybe tesszük. Személyenként 2 tojást 2 evőkanál tejjel, sóval, reszelt szerecsendióval és 5 dkg reszelt sajttal felverünk, ráöntjük a spárgára. Kevés vajat morzsolunk a tetejére, sütőben addig sütjük, amíg a mártás meg nem szilárdul.
Csirke krémmártással, spárgával
Hozzávalók: 80 dkg csirke, 8 dkg zsír, 2 dl tejszín, 2 dl tojássárga, 60 dkg spárga, 2 dkg cukor, só.
A csirkét feldaraboljuk és megsózzuk, majd serpenyőben kevés zsíron pirosra sütjük. Amikor megsült, ráöntünk egy kis vizet, és letakarva addig pároljuk, ameddig a csirke vajpuha lesz. Ekkor a fedőt levesszük, és a húst zsírjára pirítjuk. A tejszínt és a tojássárgát összehabarjuk, és a csirkére öntjük.
Takaréklángon a forrpontig hevítjük. Beletesszük a sós, enyhén cukrozott vízben megfőzött, kisebb darabokra vágott spárgát. Köretnek vajas, zöldpetrezselymes újburgonyát adunk mellé.
Csirke mandulával
Hozzávalók: 20 dkg csirkemell, 1 teáskanál só, 1 ek. kukoricakeményítő, 5 dkg spárga, 10 dkg mandula, 3 ek. étolaj, 1 teáskanál finomra vágott hagyma, 1 szelet gyömbérgyökér (apróra vágva), 2 ek. száraz Sherry, 1 leveskocka (összetörve), bors, ízlés szerint
Elkészítés: Vágjuk a csirkehúst 1 cm-es darabokra, keverjük bele a sót és kukoricakeményítő felét. Vágjuk a spárgát 1 cm-es darabokra. Ha a mandula még héjában van, távolítsuk el forró vízben, és utána enyhén pörköljük meg 1 ek. olajban. Tegyük félre és tartsuk melegen. Forrósítsuk fel a maradék olajat egy nagy lábosban, tegyük bele a hagymát és a gyömbért, és kevergetve süssük 1/2 percig. Adjuk hozzá a csirkehúst, a spárgát és folytassuk a sütést 1 percig. Keverjük el a kukoricakeményítőt 2 ek. húslével és 1 ek. sherryvel. Tegyük bele a leveskockaport és a borsot. Öntsük a lábasba és további 1/2 percig kevergetve süssük. Szórjuk rá a mandulát, keverjük össze és tálaljuk.
Csőben sült spárga
Hozzávalók: (6 személyre)
80 dkg spárga, 2 evőkanál olaj, 1 kávéskanál citromlé, só, kevés cukor, 20 dkg főtt sonka, 2 dkg vaj, 5 dkg parmezán sajt, 1 dl tejföl
A spárga fejét levágjuk és félretesszük, majd héjtalanítjuk a szárát, és 4 centis darabokra vágjuk. A spárgát és a spárgafejeket megfőzzük 1 evőkanál olajjal, citromlével, sóval, kevés cukorral. A levét lecsurgatjuk, olajjal jól kikent tűzálló tálba tesszük a negyed részét. Erre rakunk egy sor főtt vékonyra szeletelt sonkát, kevés reszelt sajtot, vajforgácsot. Erre jön egy újabb sor spárga majd megint a sonka. Az utolsó réteg spárgát megszórjuk reszelt sajttal, meglocsoljuk tejföllel, és sütőben, közepes lángon megsütjük úgy, hogy a teteje aranybarnára piruljon.
Fogas hercegnő módra
A sóval és fehér borssal ízesített fogast kivajazott tűzálló edény aljára fektetjük. Befedjük párolt csirággal, finomra vágott petrezselyemmel, és reszelt sajttal megszórjuk. Ráöntjük 2 dl tejfölt, és kevés vajat morzsolunk a tetejére. 1 dl fehérbort öntünk alá, és sütőben pirosra sütjük. Párolt vegyes zöldségkörettel tálaljuk.
Göngyölt spárga
Hozzávalók: 12 sós palacsinta, a töltelékhez: só, 1 kiskanál cukor, 1 kiskanál vaj vagy margarin, 40 dkg fehér spárga, 30 dkg zöld spárga, 12 szelet sonka
A hollandi mártáshoz: 15 dkg vaj, 2 tojássárgája, 1 kiskanál hideg víz, néhány csöpp citromlé, késhegynyi Cayenne bors
Sóval, cukorral, vajjal ízesítve vizet forralunk.
A spárgát megtisztítjuk, majd először a fehéret 10 percig főzzük benne, azután a zöldet is hozzáadjuk, és még 10 percig együtt forraljuk. Leszűrjük, lecsöpögtetjük, és melegen tartjuk. A sonkát megpirítjuk, és minden palacsintára egy szeletet fektetünk. Erre néhány szál zöld és fehér spárgát rakunk, majd feltekerjük.
A hollandi mártással kínáljuk.
Ehhez a vajat kis lángon felolvasztjuk, a tojások sárgáját egy tálban a vízzel egy percig keverjük. Utána vízfürdőbe állítjuk és közepes lángon melegítve, habosra verjük. Ez alatt térfogata a duplájára nő. A tűzről lehúzva apránként hozzáadjuk a vajat, akkor jó, ha egy- forma hőmérsékletűek, végül megsózzuk, megborsozzuk, a citrommal ízesítsük.
Frissen jó, ne melegítsük újra.
Gratinírozott spárga
Hozzávalók 4 személyre: Összesen 1 kg fehér és zöld spárga, 1 fej hagyma, 8 dkg HERA főzőmargarin, 1 dl száraz fehérbor, 1 evőkanál mustár, 2 evőkanál tejszín, 10 dkg parmezán sajt, só, cukor, bors.
A spárgát alaposan meghámozzuk, a fás részeket eltávolítjuk. Sós-cukros vízben megfőzzük és lecsöpögtetjük. A HERA főzőmargarinon üvegesre pároljuk a nagyon finomra vágott vagy reszelt hagymát. Felöntjük a borral és a tejszínnel, hozzákeverjük a mustárt és a reszelt sajtot. Sóval és borssal ízesítjük. A kétféle színű spárgát felváltva a HERA főzőmargarinnal kikent tűzálló tálba fektetjük és leöntjük a mártással. Grillsütőben aranysárga kérget sütünk a tetejére. Pirítóssal vagy petrezselymes újburgonyával tálaljuk.
Gundel-saláta 1.
Hozzávalók: 15 dkg főtt vagy konzerv gomba, 15 dkg csirág (főtt vagy konzerv), 10 dkg főtt zöldbab (ceruzabab), 10 dkg nyers uborka, 10 dkg zöldpaprika, 10 dkg paradicsom, fél fej saláta, 1 citrom, só, őrölt bors, ecet, olaj, ketchup, ízlés szerint.
A főtt gombát, az uborkát, a zöldpaprikát és a hámozott paradicsomot vékonyra felszeleteljük, a zöldbabot, és a csirágot kb. 2-3 cm hosszú darabokra vágjuk. Ecetes, olajos öntetet készítünk, amelyet sóval, borssal, ketchuppal, és citromlével ízesítünk. A feldarabolt nyersanyagokat ezzel jól összekeverjük, és salátalevelekkel borított üvegtálra halmozzuk fel.
Gundel-saláta 2.
Hozzávalók: 1 fejes saláta, 1 nagy zöldpaprika, csemege uborka, 1 nagy paradicsom, 4 közepes gombafej, 8 rúd konzerv spárga, 10 dkg konzerv zöldbab, 1 citrom, 6 evőkanál olaj, 1 csipet porcukor, 1 késhegynyi fehérbors, 6-8 csepp Worcester mártás, 1/2 csomó petrezselyemzöld, só.
Elkészítése: A megtisztított, felszeletelt gombát citromos vízben megfőzzük, leszűrjük, összekeverjük a csíkokra vágott fejes salátával, a karikára vágott zöldpaprikával, uborkával, valamint a 2-3 cm hosszú darabokra vágott konzerv spárgával és zöldbabbal. Végül hozzáadjuk a cikkekre vágott paradicsomot is. Az egészet leöntjük olajból, citromléből készített, kevés cukorral, borssal, Worcester szósszal, sóval és vágott petrezselyemzölddel ízesített öntettel.
Japán spárga
Hozzávalók: 1 kg spárga, 2 kanál liszt, 1 l húsleves, 1 narancs, 2 kanál szójamártás, cukor, só, bors, 1 kanál margarin, 10 dkg narancsbefőtt.
A húslevest a liszttel behabarjuk, és felfőzzük a szójamártással, a margarinnal, a narancslével, és a fűszerekkel. Belekeverjük a narancsdarabokat, és az egészet a főtt spárgára öntjük.
Jércefilé hercegnő módra (francia)
Hozzávalók: 4 kicsi csirkemell, só, 1 késhegynyi fehérbors, 8 dkg vaj, 2 dl tejszín, 1 dl fehérbor, 1 evőkanál liszt, 80 dkg spárga, 4 zsemleszelet
A csirkemellet kicsontozom, sózom, borsozom, s a filéket 6 dkg vajjal kikent edényben, lefedve, forró sütőben puhára párolom.
Ha megpuhult, a vajas pecsenyelét mártásos edénybe öntöm, s a húst a tálalásig melegen tartom. A léhez hozzáöntöm a tejszínt és a bort, kissé összeforralom, majd a 2 dkg vajat egy evőkanál liszttel összekeverem, s ezzel besűrítem. Ha kell utánízesítem.
Miközben a hús párolódik, elkészítem a vajas spárgát.
Tálaláskor a csirkefiléket egy-egy megpirított zsemleszeletre helyezem, leöntöm a mártással, és vajas spárgával körítem.
Joghurtos spárga zabpehellyel
Hozzávalók: 250 g spárga, 50 g zabpehely, 1 dl joghurt, 5 g margarin, petrezselyemzöld, só, fehér bors, édesítőszer
Elkészítés: A megtisztított spárgát sós, fűszeres vízben megfőzzük, majd lecsorgatjuk. Margarinnal kikent hőálló tálba tesszük, megszórjuk apróra vágott zöldpetrezselyemmel, fűszerezzük, majd rászórjuk a zabpelyhet. Leöntjük a joghurttal és fóliával letakarva, mintegy húsz percig sütjük.
Júlia ünnepi hideg levese
9 dl csirkecsontból főzött csirkelé, 1 1/2 dl édes vörösbor, 1 1/2 dl tejszín, 10 dkg gomba, 10 dkg spárga, ízlés szerint só és törött fehér bors.
A gombát és a spárgát megtisztítom, majd vékony szeletekre, illetve karikákra vágom. A csirkelébe teszem és kevés sóval, törött borssal fűszerezve puhára főzöm. A lángot eloltva alatta hozzáöntöm a vörösbor négyötödét. Ha teljesen kihűlt, legalább két órára hűtőszekrénybe teszem. Közben a tejszínből nagyon kemény habot verek (cukor nélkül!). Tálaláskor a csészékbe először a zöldségeket rakom (mindenkinek egyformán jusson). Ezután rámerem a hideg levest, majd a tetejére adagolom a tejszínhabot, végül rálocsolom a maradék vörösbort. Nemcsak nagyon finom, látványos is!
Elkészítés ideje: 25 perc
Kacsamell Zsófia m ódra
Először is a kacsamelleket jól befűszerezzük (só + bors + rozmaring), majd olajban érleljük. Készíteni kell egy Zsófia ragut. Ehhez egy fokhagymás mártás lesz az alap.
(világos-vajas rántás + fokhagyma, majd tejszínnel felöntjük). Ehhez hozzáadunk 3-4 cm-re vágott spárgát (feje nélkül), narancsgerezdeket. Ezt jól egybeforraljuk, de vigyázni kell, hogy ne főjön szét a spárga és a narancs. Ezután a húst kell megsütnünk. Egy teflonban süthetjük, úgy, mint a rostonsültet. Olaj nem kell alá, hiszen abban érleltük.
Köretként rizst adunk.
Keleti spárgatöltelék
Serpenyőben felforrósítunk 2 evőkanál olajat, és 1 fej karikára vágott hagymát 5 percig párolunk benne. 700 g ferdén 4 cm-s darabokra vágott zöld spárgát adunk hozzá, majd kb. 5 percig tovább pároljuk, amíg meg nem fő a spárga. Összekeverjük 1 teáskanál szójaszósszal, 1 teáskanál szezámolajjal majd 1 teáskanál szezámmaggal, s ezzel töltjük meg az omletteket.
Az omlett alapreceptje
Tálban jól összekeverünk 2 tojást 2 evőkanál vízzel és 1-1 késhegynyi sót, illetve borsot. Közepes nagyságú serpenyőben, mérsékelt lángon felforrósítunk 1 evőkanál vajat vagy margarint. Rázzuk meg a serpenyőt, hogy a zsiradék lepje be mindenütt az alját. Beleöntjük a tojást, és keverés nélkül 20 másodpercig sütjük, amíg a massza a serpenyő oldalán sülni nem kezd. Amikor az omlett alsó fele megszilárdult, lapos kanál segítségével emeljük meg a közepét, hogy még folyékony tojás a serpenyő aljára folyjon. 2-3 percig süssük, amíg az alsó része kicsit meg nem barnul. Az előkészített töltelék egynegyed részét osszuk el az omlett egyik felén, majd hajtsuk rá az omlett másik felét.
Köményes göcseji nyelvsaláta
Hozzávalók: karfiol 10 dkg, spárga 10 dkg, uborka 10 dkg, paradicsom 10 dkg, füstölt nyelv 20 dkg, köményes 15 dkg, Göcseji csemege sajt, majonéz 12 dkg, joghurt 2 dl, citrom 1 db, konyak 2 cl, torma 2 dkg, cukor 1 dkg, só
Elkészítése: A karfiolt sós vízben puhára főzzük. A spárgát 2-3 cm-es darabokra vágjuk és enyhén cukros, sós vízben szintén megfőzzük. Az uborkát és a paradicsomot karikákra szeleteljük. A főtt, füstölt nyelvet vékony szeletekre vágjuk. A sajtot apróbb kockákra daraboljuk. Az így előkészített hozzávalókat keverőtálban óvatosan összekeverjük, vigyázva, nehogy összetörjenek. A majonézzel elkeverjük a joghurtot, citromlével és konyakkal ízesítjük, majd reszelt tormát adunk hozzá. A mártást a salátára öntjük és összekeverjük. Jól lehűtve tálaljuk.
Könnyű vacsora
Hozzávalók 4 személyre: Tészta: 100 g tiszt, 50 g vaj, 1 kis tojás
Töltelék: 100 g spárga, 4 tojás, 2 ek. tejszín, 1 ek. reszelt parmezán sajt, szerecsendió, só, bors
Először a tésztát készítjük el. Kézzel vagy robotgép segítségével morzsalékosra dörzsöljük/keverjük a lisztet és a vajat. Ezután beledolgozzuk a tojást. Lisztezett deszkán gyors mozdulatokkal átgyúrjuk, majd fóliával letakarva fél órára a hűtőszekrénybe tesszük. A sütőt 200 °C-ra melegítjük elő. A spárgát 5 cm-es darabokra vágjuk, forrásban lévő vízbe téve 5 percig tőzzük, majd hideg víz alatt gyorsan lehűtjük. A tésztát négyfelé osztjuk, mindegyiket kinyújtjuk és kibélelünk vele 4 kosárkaformát. Mindegyikre sütőpapírt terítünk, megszórjuk lencsével, és sütőben 12-15 percig sütjük, majd a papírt levéve róla további 3-4 percig, amíg a tészta halványbarna lesz. A spárgát szétosztjuk a formákba, mindegyikbe ütünk 1-1 tojást, megöntözzük a tejszínnel, megszórjuk a sajttal, fűszerezzük. A sütőben addig sütjük (5-8 perc), amíg a tojásfehérje kezd megkötni. Hidegen vagy melegen is kínálhatjuk.
Lazacfilé, zöldségekkel töltve újburgonyával spárgaragun (4személyre)
Hozzávalók: Lazacfilé 60 dkg, cukkíni 20 dkg, sárgarépa 20 dkg, spárga 40 dkg, tejszín 20 dkg, újburgonya 50 dkg, koktélparadicsom 8 db, póréhagyma 1 db, só, kömény, petrezselyem, őrölt fehérbors.
A lazacfilét 4 egyenlő szeletre daraboljuk, majd hosszában kettévágjuk. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és kevés vajban megsütjük. A sárgarépát és a cukkínit vékony csíkokra vágjuk, majd vajon pároljuk, ízesítjük ízlés szerint. Az újburgonyát köményes petrezselymes, sós vízben puhára főzzük, megpucoljuk, végül vajban megpirítjuk, finomra vágott petrezselyemmel meghintjük. A spárgát megpucoljuk, megfőzzük, a szárát felkarikázzuk, a spicceket félretesszük, díszíteni. Elkészítjük a ragut. A karikára vágott póréhagymát vajban pirítjuk, hozzáadjuk a spárgaszeleteket, ízesítsük sóval, borssal, vágott petrezselyemmel, citromlével, majd tejszín hozzáadásával még egyszer forraljuk. Ha minden elkészült, ízlésesen egymásra rakva, tálaljuk.
Majonézes spárgasaláta
A megtisztított, megfőzött, leszűrt és apróra vágott spárgát leöntjük sűrű majonézzel vagy mustáros- ecetes-olajos páclével. Olajbogyóval, petrezselyemlevelekkel díszítjük.
Májusi csirkeleves
Hozzávalók: 1 kisebb csirkeaprólék, 15 dkg spárga, 3 dkg vaj, 1 púpozott evőkanál liszt, 1 nagy csokor petrezselyemzöld, 1 dl tejföl, 1 kockacukor, ízlés szerint só.
A csirkeaprólékot megtisztítom, feldarabolom, és kuktafazékba teszem. Ráöntök 1,2 liter vizet, megsózom, majd a jelzéstől számított 20 percig főzöm. Ezután leszűröm, a húst kicsontozom, és apróra vágom. Közben az egy centis darabkákra vagdalt tisztított spárgát és a csirkehúst beleteszem az átszűrt csirkelébe. Beledobok egy kockacukrot, és azzal 6-7 percig forralom. Közben a vajból és a lisztből világos rántást készítek, és a levest berántom. Belekeverem a tejfölt is, jól kiforralom, és megszórom a nagyon finomra vágott petrezselyemzölddel.
Elkészítési ideje: 45 perc
Nyelvsaláta spárgával
Hozzávalók: 50 dkg főtt, füstölt marhanyelv, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 közepes nagyságú ecetes uborka, 25 dkg spárga, 2-3 evőkanál borecet, 5 evőkanál olaj, 1 evőkanál mustár, só (ízlés szerint) és törött fekete bors.
A salátamártáshoz az ecetet, az olajat, a mustárt, a sót és a borsot összekeverjük. A főtt marhanyelvet nagyon vékony csíkokra vágjuk, az uborkát ugyancsak felcsíkozzuk és a megtisztított, karikákra vágott, megsózott vöröshagymával együtt salátástálba tesszük. A spárgát megtisztítjuk, és két cm-es darabokra vágva nagyon kevés sós-cukros vízben megpároljuk, majd leszűrve és kihűtve adjuk hozzá a salátához. Ráöntjük a mártást, és jól átkeverjük. Befedve két óráig érleljük a hűtőszekrényben.
Olasz spárgasaláta
Sós, enyhén cukros vízben főzünk 50 deka megtisztított, másfél centis darabokra vágott spárgát, és a főzővízben hagyjuk kihűlni. Levétől lecsepegtetjük, és összekeverjük 20 deka csíkokra vágott ementáli sajttal, két kockákra vágott kemény tojással meg egy fej megmosott, megszárított, laskára vágott salátával. Megsózzuk, és megöntözzük enyhe ecettel - lehetőleg borecettel - fél deci olajjal.
Omlett, zöldséggel
Hat tojásból, négy dkg vajból, három kanál tejből, csipet sóból, apróra vagdalt metélőhagymából omlettet sütünk. Forró tálra borítjuk, tetejét sűrűn meghintjük vajon párolt zöldborsóval, vagy meghámozott, szeletekre vágott nyers paradicsommal, vagy sós vízben főtt spárgafejekkel, vagy ugyancsak sós vízben főtt, kis darabokra vagdalt feketegyökérrel. Az omlettet azon forrón összehajtjuk és vajmártással leöntve, apróra vágott petrezselyemzölddel meghintve, tálaljuk. Fejes salátát adunk melléje.
Párolt zöldségek hajdinaropogóssal, snidlinges joghurttal
Hozzávalók: 4 szál sárgarépa, 20 dkg spárga, 20 dkg karalábé, 2 csomag újhagyma, 20 dkg hajdina, 10 dkg hajdinaliszt, 2 tojás, a sütéshez olaj, 4 dl joghurt, só, majoránna, snidling, zsemlemorzsa
A megmosott hajdinát megfőzzük, és kb. 10 percig duzzasztjuk. Hozzákeverjük a hajdinalisztet, a tojást és az egyik csomag karikára vágott és kevés olajban megpirított újhagymát. Sózzuk, majoránnával fűszerezzük, és jól összekeverjük. A masszából hengereket formázunk, amelyeket zsemlemorzsába forgatunk, és bő forró olajban ropogósra sütünk. A zöldségféléket megtisztítjuk, a sárgarépát, karalábét és a hagymát hasábokra vágjuk, egy kevés forró kukoricaolajban pároljuk, pirítjuk, sózzuk, és egy kevés vízzel fedő alatt félpuhára pároljuk. A spárgát forró sós vízben megfőzzük. A megpárolt zöldségeket forrón a tányérra helyezzük, mellé tálaljuk a ropogósokat és snidlinggel fűszerezett joghurtot kínálunk hozzá.
Penne Primavera
Hozzávalók: 4 l víz, só, 300-400 g penne (toll-hegy) vagy más olasz tészta, 100 g zöldbab, 300 g brokkoli, 100 g cukorborsó, 2 nagyobb sárgarépa, 200 g zöld spárga, 2 evőkanál friss, vágott bazsalikom vagy szurokfű, vagy 2 evőkanál szárított szurokfű (oregánó), 1 gerezd fokhagyma, 5 evőkanál olívaolaj, 2 evőkanál borecet, fekete bors, 2 teáskanál mustár
Előkészítés: 18 perc
Főzés: 8 perc
TIPP A felsorolt zöldségféleségek sok másikkal helyettesíthetők vagy kiegészíthetők, így pl. friss borsóval, karfiollal, paradicsompaprikával, vagy cukkínivel.
Nagyobb fazékban felforraljuk a vizet, megsózzuk, majd a csomagoláson előírt módon addig főzzük a tésztát, amíg az meg nem fehéredik, de még nem lesz túl puha.
Másik fazékba 2-3 cm magasan vizet töltünk, azt felforraljuk, és belehelyezünk egy párolóbetétet. Közben a babot és brokkolit megtisztítjuk, és megmossuk. Végül a babot 3-4 cm hosszú darabokra vágjuk, a brokkolit rózsákra szedjük. A cukorborsót megmossuk, és a vastag szálkát lehúzzuk róla, a répát meghámozzuk, és keskeny csíkokra vágjuk. A spárgát is megmossuk, és a csúcsi részeket levágjuk. A spárga alsó végét félretesszük más étel készítéséhez.
Először a babot pároljuk 4 percig gőz fölött. Utána hozzáadjuk a többi zöldséget, további 5-6 percig gőzöljük, amíg minden meg nem puhult, de még ropogós. A zöldséget jól lecsepegtetjük, és tálba tesszük a bazsalikommal együtt
A fokhagymát megtisztítjuk, és finomra aprítjuk. Villával jól összekeverjük az olajat, fokhagymát, ecetet, borsot és mustárt, majd a zöldségre öntjük. A tésztáról leöntjük a vizet, jól lecsepegtetjük, és a zöldséghez adjuk. Gondosan összekeverjük az egészet, és azonnal tálaljuk
Pisztrángkocsonya tejszínes tormakrémmel
(6 adag):1 tasak és 1 csapott teáskanál őrölt fehér zselatint 4 evőkanál hideg vízzel elkeverünk, 10 percig áztatjuk, 375 ml (3/8 I) sovány erőlevest 4 borókabogyóval, 1 kis lehántott hagymával, néhány szem borssal, kevés sáfrányszállal felforralunk, kb. 5 percig főzzük, ruhán átszűrjük, a levet újra felforraljuk, a tűzhelyről levesszük, a zselatint beletesszük, és addig keverjük, amíg felolvad, 250 ml (1/4 I) fehérbort, 1 evőkanál fehér borecetet belekeverünk, sóval, borssal, Tabasco-szósszal ízesítjük. 150 g főtt spárgafejet lecsöpögtetünk, 2 kemény tojást letisztítunk, felszeleteljük, 2 paradicsomot megmosunk, leszárítjuk, a szárvégződést kivágjuk, a paradicsomot felszeleteljük. 6 füstölt pisztrángfilét lebőrözünk. A hozzávalókat 6 tányérra tálaljuk, kaporágakkal körítjük, az erőlevest a 6 tányéron elosztjuk, hűtőszekrénybe téve dermesztjük. A tejszínes tormakrémhez 150 g tejszínt 2 evőkanál (konzerv) reszelt tormával összekeverünk, citromlével, cukorral, sóval ízesítjük. Toastot adunk hozzá.
Pulykamell narancsos mártással
Hozzávalók 5 személyre: 75 dkg pulykamell, 4-5 evőkanál olaj, 50 dkg spárga, csipetnyi cukor, só, a mártáshoz: 4 tojás sárgája, 10 dkg vaj, 1 dl tejszín, 2 narancs (lehetőleg vörös bélű), fél citrom.
A pulykamell szeleteket enyhén besózzuk, és a felforrósított olajban mindkét oldalán hirtelen megsütjük. A megtisztított spárgát enyhén sós-cukros vízben megpároljuk és leszűrjük. A spárgát is és a húst is melegen tartjuk, vagy úgy időzítjük a munkafolyamatokat, hogy minden egyszerre készüljön el. A legkényesebb rész a mártás. Ehhez két edényre van szükségünk. Az egyikben a vaj felét, a tojássárgákat és a tejszínt csipetnyi sóval összekeverjük, egy másik, nagyobb edénybe állítjuk, amelybe nagyjából háromujjnyi vizet töltünk. A lábast a tűzre téve és a vizet forralva a mártást habverővel addig kevergetjük, amíg sűrűsödni kezd, de ne engedjük felforrni, mert akkor összemegy. A tűzről elhúzva, a mártásban elkeverjük a vaj másik felét, belenyomjuk a fél citrom és két narancs levét, és szép simára elkeverjük. Belereszelhetjük egy alaposan megmosott narancs héját is. Melegen öntjük a hús mellé tálalt párolt spárgára.
Rizses spárga
Hozzávalók: 50 dkg spárga, 15 dkg rizs, 4 dkg vaj (vagy margarin), 1 tojás, 1 tyúkhúsleves-kocka, 2 dl tejföl, 1 púpozott evőkanál liszt, 2 csokor petrezselyemzöld, 2 kockacukor, késhegynyi szerecsendió-reszelék, ízlés szerint só és törött fekete bors.
A spárgát gondosan megtisztítom a fás, kemény talpánál kezdve, és a héját is lehántom. A spárgafejeket levágom és félreteszem. A többit 2 cm-es darabkákra vágom, és annyi vízbe teszem, amennyi szűken ellepi. Megsózom, beleteszem a kockacukrokat és félpuhára főzöm. Ezután a spárgadarabokat leszűröm, és hagyom kihűlni. Közben a rizst tésztaszűrőbe öntöm, és addig csorgatom rá a vizet, amíg az összes keményítő kiázik belőle (vagyis a víz alatta egészen átlátszó marad). Ezután jól lecsöpögtetem, és 2 dkg vajon üvegesre pirítom. Térfogatához képest dupla mennyiségű vízzel felöntöm. Beleteszem a húsleveskockát, meghintem az egyik csokor megmosott, finomra vágott petrezselyemzölddel, ezután fedő alatt, kis lángon, keverés nélkül puhára párolom. A megmaradt vajat habzásig hevítem a liszttel, és apránként felengedem a közben leszűrt spárga főzővizével. (A főzőlének legalább 2,5 dl-nek kell lennie. Ha szükséges, kevés tejjel vagy vízzel kiegészítem a folyadékot.) Tűzálló tálra terítem a párolt rizst, beborítom a főtt spárgával és a nyers, félretett spárgafejekkel. A már kihűlt fehérmártásban simára keverem a tojást, és beleteszem a megmaradt, finomra metélt petrezselyemzöldet. Megborsozom, majd a tejfölt is belekeverem. Végül a sűrű mártással bevonom a spárga tetejét. Előmelegített, forró sütőben piros kérget sütök az étel tetejére. Lapátkanállal alányúlva osztom adagokra. (Rizs nélkül is készíthető, csak a spárga mennyiségét legalább duplájára kell növelni, ha főételnek szánjuk.)
Sajtos spárga
A megtisztított spárgát gyengén sós vízben megfőzzük. Leszűrve tűzálló tálba helyezzük. Ezután 2 dkg lisztből, 2 dkg vajból és 4 dl spárgaléből bechamelt főzünk. A tűzről levéve elkeverünk benne 1 db tojást, 5 dkg reszelt sajtot, 1 dl tejfölt. Ráöntjük a spárgára, a tetejét megszórjuk sajttal. forró sütőben világossárgára sütjük.
Sajtos spárgasaláta
Hozzávalók: 250 g spárga, 50 g köményes sajt, 2 dl kefir, 1 db kockacukor, citromlé, só, bors
Elkészítés: A megtisztított, kis darabokra vágott spárgát sós-cukros vízben puhára főzzük. Kiszedjük, és hűlni hagyjuk. A tejfölt megízesítjük a citromlével, sóval, borssal, majd a kihűlt spárgára öntjük. A tetejét reszelt sajttal szórjuk meg.
Sertésszelet spárgával
Előkészítés: 12 perc
Főzés: 11 perc
Hozzávalók: 700 g zöld spárga, 300 g csiperkegomba, 1 közepes fej vöröshagyma, 3 evőkanál vaj vagy margarin, 450 g sertéshús szeletben (egyenként 10 mm vastag), só, 1 teáskanál étkezési keményítő, 5 evőkanál tyúkhúsalaplé, 1 teáskanál szárított tárkony vagy kakukkfű, morzsolt, fekete bors
A spárgát megmossuk, és a felső 10 cm-s részt levágjuk, a maradékot máskor használjuk fel. A gombát megtisztítjuk, megmossuk, és vastag szeletekre vágjuk. A vöröshagymát megtisztítjuk, és vékony karikára vágjuk. Egy nagy edényben vizet forralunk.
A spárgát forró vízbe tesszük, megsózzuk, és 8-10 percig főzzük. Nagyobb serpenyőben 2 evőkanál vajat felforrósítunk. A hússzeleteket megsózzuk, és minden oldalról, 2 percig sütjük benne. A kész húsokat tálra tesszük, és lefedve melegen tartjuk. A maradék vajat serpenyőbe töltve, hozzáadjuk a hagymát és kb. 3 percig pároljuk benne, majd belerakjuk a gombát, és így együtt még 2 percig dinszteljük az egészet. Végül a serpenyőt levesszük a tűzhelyről.
3. Az étkezési keményítőt és a húsalaplét összekeverjük, majd a tárkonnyal és a borssal együtt a gombához adjuk. Felforraljuk, és kevergetve kb. 1 percig tovább főzzük, amíg a lé be nem sűrűsödik.
A hússzeleteket visszatesszük a serpenyőbe, és a szószban felforrósítjuk. A spárga levét leöntjük, a hússzeletekkel és a gombával együtt tálba tesszük és felszolgáljuk.
Spanyol zöldséges tojás
Hozzávalók 4 személyre: 4 tojás, 10 dkg húsos füstölt szalonna, 2 piros húsú paprika, 4 paradicsom, 15 dkg spárga, 10 dkg mirelit zöldborsó, 2 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, petrezselyemzöld, só, fehér bors, a forma kikenéséhez margarin
Elkészítés: A paradicsomot forró vízbe mártjuk, héját lehúzzuk, majd kockákra vágjuk. A hagymát és a fokhagymát apróra felkockázzuk. A megmosott paprika 3/4 részét kockákra, a többit vékony csíkokra vágjuk. A kockákra vágott szalonna zsírját serpenyőben kiolvasztjuk. Hozzáadjuk a hagymát és a fokhagymát, majd üvegesre pároljuk. Beletesszük a paradicsomot, sózzuk, borsozzuk, és közepes tűzön kb. 5 percig sütjük. A spárga fás részeit levágjuk, majd meghámozzuk. Feldaraboljuk, és sós vízben kb. 10 percig főzzük. Margarinnal kikenünk négy kis tűzálló formát, majd beletöltjük a szalonnás-paradicsomos masszát. Középre kis mélyedést nyomunk, beleütünk 1-1 tojást, majd elosztjuk körülötte a zöldborsót, a paprikát és a lecsöpögtetett spárgát. Előmelegített sütőbe toljuk, és 200 fokon (gáztűzhelynél 3-as fokozaton) 10 percig sütjük. Frissen vágott petrezselyemzölddel megszórva tálaljuk.
Elkészítési idő kb. 1 óra.
Spárga (Zilahy)
Használjunk gyönge spárgát, olyat a mely friss vágású, különben mind héjába vész el; tegyük azt főni sós vizbe. Mikor egészen megpuhult, tisztitsuk le a külső kemény héját. Ha szép friss a spárga, nyersen is letisztithatjuk; ugy még jobban lehámlik a héja. Egy tüzet álló porczellántálat kenjük ki vajjal, hintsük meg fehér zsemlyemorzsával; rakjuk a megfőtt spárgákat a tálba, - csinosan, lehetőleg hosszan kinyújtva, - öntsük le tejfellel és hintsük le zsemlyemorzsával. Ha édesen szeretjük, mielőtt a tejfelt rá öntöttük, egy kevés czukorport is szórjunk rája. Vagy lehet készíteni pusztán sós vízben megfőzve és friss olvasztott vajjal leöntve is. De mindkét esetben kevés ideig a meleg sütőbe tegyük, hogy a vaj átjárja a spárga-szálakat. Ha a spárgát tejfellel készítjük, meg is kell pirítani. Tálaláskor nem szokás mellé hust tenni, de vele együtt lehet rántott csirkét feladni.
Spárga Cervantes módra
Hozzávalók: 1 kg friss spárga, 1 kávéskanál metélőhagyma, 2,5 kávéskanál cukor, kevés só, kevés olívaolaj (kb. 1 evőkanál), törött bors, 1 fej vöröshagyma, 1 db citrom leve, 15 dkg uborka, 10 dkg kemény sajt (reszelve), 3 közepes paradicsom
Elkészítés: A spárgát, megtisztítjuk, megmossuk, majd sós, enyhén cukros vízben készre főzzük. A spárgát kivesszük az edényből, és külön tálra tesszük. A főzőléből két dl-t kiveszünk, beletesszük a citrom levét, az apróra vágott uborkát, metélőhagymát és paradicsomot, fűszerezzük sóval, borssal. Reszelt vöröshagymát és olívaolajat adunk hozzá, majd jól összekeverjük. Az így nyert pikáns, mediterrán öntetet tálaláskor a spárgára borítjuk.
Reszelt sajttal szórjuk meg a tetejét! Hozzá száraz fehérbor dukál. Könnyű, nyári fogásnak is kitűnő, de ajánlom sült húsok mellé köretnek is!
Spárga csőben sütve
Hozzávalók 6 személy részére: 2 kg spárga, 2.5 dkg zsemlemorzsa, 1 dkg cukor, 1/2 dl tejszín, 4 db tojássárgája, 8 dkg reszelt sajt, 6 dkg liszt, 5 dl tej, 15 dkg vaj, 1 mk. szerecsendió, só
A spárgát megfőzzük, megszárítjuk, és tűzálló edénybe rakjuk. A vajból és a lisztből világos rántást készítünk, forró tejjel felöntjük, simára keverjük és felforraljuk. Hozzáadjuk a tejszínnel elkevert tojássárgáját, lehúzzuk a tűzről, és 4 dkg nyers vajat tördelünk bele. Elkeverjük, majd sóval és reszelt szerecsendióval ízesítjük. Ezzel a mártással leöntjük a spárgát, meghintjük sajttal és zsemlemorzsával. Olvasztott vajjal meglocsolva a forró sütőben pirosra sütjük.
Spárga Dijoni módra
Előkészítés: 18 perc
Főzés: 9 perc
Hozzávalók: 700 g zöld spárga, só, 4 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál fehérborecet, 1 evőkanál Dijoni mustár, 1 teáskanál szárított tárkony, morzsolt, 2 evőkanál tejföl, fekete bors, 2 evőkanál egészen apróra vágott lilahagyma.
TIPP: Fontos, hogy a spárgát miután megfőtt azonnal öblítsük le hideg vízzel, hogy a főzési folyamat befejeződjön.
1. A spárga alsó szárrészét hámozzuk meg, a fás végeket vágjuk le. Széles lábasba 15 mm-ig töltsünk vizet, és forraljuk fel.
2. Sózzuk meg a vizet, tegyük bele a spárgát. Csökkentsük a lángot, fedjük be a lábast, 8-10 perc alatt főzzük ropogós-félpuhára a spárgát. Öntsük le róla a vizet, öblítsük le a spárgát hideg vízzel. Törölgessük meg konyhai papírtörlővel, helyezzük nagy tálra, és hagyjuk kihűlni.
3. Kézi habverővel jól összekeverjük az olajat, az ecetet, a Dijoni mustárt, és a tárkonyt, majd hozzáadjuk a tejfölt, végül kicsit sózzuk és megborsozzuk a mártást.
4. Keresztben ráöntjük a spárgákra a szószt, megszórjuk hagymával, és azonnal tálaljuk.
Spárga egyszerűen
Elkészítése: A spárgának a vastagabb részét vágjuk le egészen addig, amíg csak a fás rész van rajta. A külső kérges héját húzzuk le, és kiforrázott üvegekbe helyezzük el a szálakat függőlegesen úgy, hogy a spárgafejek fölfelé álljanak. Ezután öntsük tele az üveget jól felforralt sós vízzel, amibe szalicilt is tettünk. (Egy l vízhez 1 evőkanál sót, egy késhegynyi szalicilt adjunk.) Az üvegeket kössük le, és gőzben, a forrástól számított 10 percig főzzük. Az üvegeket a vízben hagyjuk kihűlni.
Spárga előétel
Hozzávalók 4 személyre: 250 g spárga, 4 szelet húsos bacon, kevés olaj
Öntet: 3 ek. olívaolaj, 1 ek. friss citromlé, só, bors
A sütőt 200°C-ra melegítjük elő. A megtisztított spárgát forrásban lévő vízbe tesszük, 2 percig főzzük, majd hideg víz alatt kihűtjük, 4 csomóba osztjuk, s mindegyiket áttekerjük 1-1 szelet baconnal. Sütőlemezre tesszük és megkenjük olajjal. 10 percig sütjük, amíg a szalonna, ropogóssá válik, és a spárga pirulni kezd. Közben elkészítjük az öntetet, a hozzávalókat krémszerűre keverjük. A spárgát ezzel az öntettel meglocsolva tálaljuk, hajszálvékony sajtszeleteket is szórhatunk rá.
Spárga fagyasztva
Alapadag: 2 bögre (kb. 50 dkg).
Elkészítése: Mossuk meg. Vágjuk le a fehér, fás végét, daraboljuk fel tetszés szerint az edény nagyságának megfelelő hosszúságú, vagy 5 cm-es darabokra. Ha hosszabb szárakat akarunk előfőzni, a spárga fej- és végrészét váltogatva helyezzük el az edényben. Adjunk a spárgához 0,6 dl vizet; fedjük le. A főzési idő felénél keverjük meg vagy rendezzük át. Hűtsük le. Tegyük fagyasztóedénybe.
Előfőzési idő: 3 perc
Spárgafazék
Hozzávalók: 50 dkg filézett pulykamell, 1 fej hagyma, 2-3 evőkanál olaj, KNORR Delikát Ételízesítő, bors, 75-75 dkg fehér és zöld spárga, 1 csokor apró sárgarépa, 1 fej zsenge karalábé, 5 dl zöldségleves, 2 dl száraz fehérbor, 2 evőkanál apróra vágott turbolya, metélőhagyma.
A húst mossuk meg és vágjuk kockára. A hagymát is kockázzuk fel. A húst a forró olajon a hagymával együtt pirítsuk át, ízesítsük sóval és borssal, majd szedjük ki a serpenyőből. Hámozzuk meg a spárgát: a zöldnek csak az alsó harmadát, a fehéret egészen. A fás végét vágjuk le, majd aprítsuk 3 cm-es darabokra a spárgát. A zöldséget tisztítsuk meg, vágjuk a sárgarépát félbe, a karalábét négybe, majd 3 cm vastag szeletekre. A pecsenyelét a zöldséglevessel és 1/4 l vízzel együtt főzzük sűrűre. A kétféle spárgát tegyük bele, öntsük fel a borral, és pároljuk 15-20 percig. A maradék zöldséget a főzés vége előtt 10 perccel adjuk a spárgához. Az egészet főzzük ropogósra. A húst adjuk hozzá a zöldséghez és forrósítsuk fel. A levest ízesítsük a zöldfűszerekkel, ételízesítővel és borssal.
|